23 schepen tot zinken gebracht FRONTVERKORTINGEN IN DEN MIDDEN SECTOR Keuringen voor de Waffen-S,S. en hel Legioen 84ste Jaargang Donderdag 11 Maart 1943 No. 25444 EXTRA BERICHT. Nieuwe vorderingen bij Chorkoi. Gebruikt uw gasrantsoen met overleg. Dan bewandelt u den juisten weg. BINNENLAND Twee tabaksbonnen geldig van 14 tot met 20 Maart. Ridderkruisdrager Gerardus Mooyman. VERDUISTEREN: LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOB LEIDEN EN OMSTREKEN Het Opperbevel der Weermacht deelt mede: „In de sneeuw stormen van het Noorden van den Atlantischen Oceaan, de zonne gloed van de evennachtslijn en de herfststormen bij Kaap de Goede Hoop, hebben Duitsche duikbooten de afgeloopen 5 dagen in zware hardnekkige gevechten 23 schepen met een gezamenlij- ken inhoud van 134.000 ton tot zinken gebracht. Zes andere sche pen werden getorpedeerd." Het D.N.B. verneemt, dat de [duikbootsuccessen zijn behaald bij [aanvallen op 8 door torpedoja gers, corvetten en vliegtuigen be- j schermde convooien en op alleen I varende schepen. Midden op den I Atlantischen Oceaan is de 8300 lton metende California Star tot I zinken, gebracht, die op grond [van haar snelheid niet in con- |vooi voer. Het schip was geladen [met boter en vleesch. Indien men [aanneemt, dat slechts de helft van de laadruimte daardoor ln beslag was genomen, beteekent de ondergang van het schip het ver lies van 4 millioen kg. vleesch en 7.2 millioen kg. boter. Het schip was op weg naar Engeland, welks voorziening daardoor zwaar is getroffen. Op ongeveer 110 mijl van Durban in Zuid-Afrika werd een zwaar geladen, uitva rend convooi aangevallen, waar van twee-derden vernield werd. Duitsch weermachtbericht. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren be kend: In het Zuiden van het Ooste- llijke front heeft de aanhoudende 'dooi de krijgsoperaties tot plaat selijke geveohtsaetiviteit beperkt. [Daarentegen wint de Duitsche aanval ten Westen en ten Noord [Westen van Charkow verder ter rein. Niettegenstaande de vijand snel naar voren gestuurde troe pen in den strijd wierp, die in [verbitterde tegenaanvallen ver slagen werden, bereikten onze aanvalsdivisies de voor dezen dag [gestelde doelen. In den sector van Orel ging de vijand over een breed front tot jieuwe krachtige aanvallen over, opnieuw met ongewoon vare, bloedige verliezen werden if geslagen. In den centralen sector van het lostelijke front probeerde de vij- ïd zich met sterke strjjdkrach- sn tevergeefs in de volgens de ilannen verloopende beweging om ach los te maken van den vijand dringen. Een Duitsche divisie schoot hierbij 17 pantserwagens stuk en telde 2000 gesneuvelde bolsjewisten voor haar stellingen. De stad Belyj werd in den af geloopen nacht volgens de plan nen en op voor den vijand ver rassende wijze ontruimd. De stormloop van den vijand op onze stellingen bij Staraja Russa nam/ gisteren, vergeleken met de vorige dagen in hevigheid af. Ver scheidene plaatselijke aanvallen der bolsjewisten mislukten. Sterke formaties van de luchtmacht brachten op de brandpunten der krijgsoperaties zware slagen toe aan stellingen, mar cheer ende co lonnes en de ravitailleering van den vijand. Op het Afrfkaansche oorlogs- tooneel heerscht rust. Bij een nachtelfjken aanval van Duitsche gevechtsvliegtuigen op de haven van Algiers werd een koopvaar dijschip van middelbare grootte in brand geworpen. Enkele vijandelijke vliegtuigen vlogen gisteren overdag boven het Duitsche rijksgebied zonder bommen neer te wei-pen. In den nacht viel de Britsche luchtmacht de stad München aan. De bevol king leed verliezen. Er ontstond in woonwijken, aan verscheidene ziekenhuizen, kerken en andere cultureele monumenten Vrij groote schade. Ook op verscheidene plaatsen in West-Duitschland wei-den hier en daar brisantbom men neergeworpen. Zij veroor zaakten geringe schade aan ge bouwen. Nachtjagers en lucht doelartillerie van de luchtmacht schoten 12 vijandelijke bommen werpers neer. Snelle Duitsche gevechtsvlieg tuigen deden overdag een doel- treffenden aanval in scheervlucht op de Zuid-Engelsche stad Worthing. In den afgeloopen nacht bombardeerden formaties van de Duitsche luchtmacht bij goed zicht de stad Huil. Andere gevechtsvliegtuigen vielen haven steden aan de Engelsche Zuid kust aan. Van deze succesrijke aanvallen keerde één vliegtuig niet terug. Voor de Nederlandsche kust viel een formatie Britsche motortor- pedobooten een Duitsch convooi aan. De bewakingsstrijdkrachten KAART, VA L Het kaartje geeft een algemeen overzicht van de omgeving van Rzjef, Wjasma en Smolensk. - Tusschen Rzjef en den vooruit- stekenden hoek bij Gshatsk wordt het front dooi- de Duitschers volgens plan ingekort, sloegen den aanval af, boorden 3 vijandelijke motortorpedobooten in den grond en schoten twee andere in brand. Bende achter het front ver nietigd. - Achter den centralen sector van het Oostelijke front hebben Duitsche troepen naar het D.N.B. verneemt, een sterke bende mannen van het roode le ger, die met of zonder valscherm naar beneden waren gekomen, na een strijd van veertien dagen opeengedrongen en vernietigd. De vijand verloor in totaal 3738 man aan dooden, onder wie drie officieren en vijf commis sarissen, 260 man aan gevange nen en talrijke overloopers. Tot de gevangenen behoort een ba taljonscommandant. Als buit zijn tot dusverre geteld twee pant- serafweerkanonnen, 18 granaat werpers, 26 machinegeweren en groote hoeveelheden munitie en andere voorraden. De Britsche terreur aanvallen. - De Duitsche pers tracht, naar aanleiding van de nieuwe Engel sche terreuraanvallen op Neuren berg en München, waarbij be halve woonhuizen, in hoofdzaak onvervangbare kunst- en cultuur schatten vernield zijn, opnieuw haar lezers het karakter der En gelsche oorlogvoering te doen begrijpen. De Berliner Börsen- zeitung schrijft: „Men moet de Britsche mentaliteit nauwkeurig kennen, om deze strijdwijze te kunnen begrijpen. De Engelschen hebben er nog nooit aan gedacht en denken er ook nu niet aan, een oorlog te beslissen door den strijd op het slagveld. De Berli ner Nachtausgabe wijst er op dat het resultaat der laatste Engel sche terreuraanvallen op Berlijn, Essen, Keulen, Neurenberg en München, duidelijk aantoont, dat de Britsche, vliegers de opdracht hebben gekregen, welke door den luchtmaarschalk Sir John Harris is uitgewerkt. Als doel van den Engelschen .bombardementsoorlog werd daarin aangegeven: „Hoe meer woningen van de burger bevolking verwoest worden, en hoe meer mannen, vrouwen en kinderen gedood worden, des te grooter kan de uitwerking van den bombardementsoorlog zijn." De geheele Duitsche pers komt tot de slotsom, dat de vergelding voor deze terreuraanvallen niet kan uitblijven. - (D.N3.) Leen- en Pachtwet verlengd. - Het Amerikaansche Huis van Af gevaardigden heeft gisteren, naar de Britsche berichtendienst meldt de verlenging van de leen- en pachtwet met een jaar, aangeno men. De „Times" over de territoriale eischen der sovjet-unie. - In een hoofdartikel komt de „Times" op voor een in achtneming van de territoriale eischen der sovjet unie. Men mag in Engeland en Amerika, aldus het blad, in of- ficieele kringen niet aarzelen toe te geven, dat de sovjet-unie, over eenkomstig haar „groote oorlogs offers" zelf er over beslissen zal, welke voorwaarden noodzakelijk zijn voor de veiligheid van haar grenzen. Ruslands eenige belang is zijn grenzen naar buiten te beveiligen. Met dit belang wordt het beste rekening gehouden wanneer de regeeringen en vol ken der landen, tusschen de gren zen van Rusland en Duitschland gelegen, Rusland vriendschappe lijk gezind zijn. Dit is een voor waarde, waarop Rusland staan omoet en staan zal. Het zal voor de Engelsch-Russische vriend schap in de toekomst doorslag gevend zijn of de desbetreffende Russische eischen door Engeland zonder meer gebillijkt en met in stemming begroet zullen worden of dat Engeland ze slechts met tegenzin als „fait accompli" zal aanvaarden. Ten slotte noemt de „Times" het een der voornaam ste taken van Britsche staatslie den, dat deze de bemoeiingen van leidende Amerikaansche persoon lijkheden steunen, die ijveren voor erkenning en begrip van Amerikaansche zijde voor dezen stand van zaken. - (D.N.B.), OP „TABAK 12b" ALLEEN SIGAREN. Van 14 tot en met 20 Maart zijn twee bonnen der tabakskaart aangewezen, en wel de nummers 12a en 12b. In afwijking van de rot nu toe gevolgde regeling zai één van deze bonnen uitsluitend recht geven op het koopen van sigaren. Er is namelijk bepaald, dat de met „tabak 12a" gemerk te bon van de tabakskaart recht geeft op het koopen van 20 si garetten, 10 cigarillos, 5 sigaren o' 25 gram kerftabak, en de met „tabak 12b" gemerkte bon op het koopen van vijf sigaren. Ook ci garillos zullen op deze bon dus niet verkrijgbaar zijn. De eerste Nederlander en de eerste der Germaansche vrijwilligers. SS.-PK. - „Onze ridderkruis drager is erNauwelijks vliegt dit gerucht door onze loop graven en stellingen, of wij hollen den held van den dag tegemoet. Inderdaad, daar staat hij voor ons, de 19-jarige SS.-Sturmmann Mooyman, en op zijn borst prijkt het indrukwekkende, zilver-om boorde, zwarte ijzeren kruis. In een plechtigheid van intiem ka rakter - de hevige, felle afweer- strijd liet geen kans voor een grootsch vertoon - werd hem deze hooge onderscheiding door den brigade-commandant uitgereikt. Nog onder den indruk dei- woorden, tot hem gericht, staat hij thans in ons midden, stralend van geluk, maar zonder een greintje hoogmoed en wij allen, van hedenavond 18.34 uur tot morgenochtend 7.08 uur De maan kwam hedenochtend op te 9.43 uur en gaat vannacht onder te 0.42 uur. Nederlanders. Vlamingen en No ren, die hem omringen, wij kunnen hem niet genoeg gelukwenschen. Dat één der onzen, een eenvoudig Sturmmann, als jongste uit de gansche weermacht, als eerste der Germaansche vrijwilligers, het ridderkruis werd verleend, dat maakt ons fier en uitbundig van geluk! Van alle kanten worden hem sigaretten aangeboden en het glaasje „Schnaps" is er ook al bij Bij iederen handdruk glundert het frissche, glad-geschoren en blozende gelaat van onzen kame raad nog blijer. Het staat hem verwonderlijk goed! Voor de groote gelegenheid heeft hij zich van top tot teen in het nieuw gestoken; in het knoopsgat steken de luitjes van het Winterab- zeichen en van het E. K. II, links op de borst is het E. K. I gespeld, en aan het lint om zijn hals.... het ridderkruis! Enkele dagen geleden, toen Mooyman nog bij zijn geschut stond vooraan, zal hij er wel niet zoo frisch en netjes uitgezien hebben, en hij vertelt ons dan ook. hoe hij er in slaagde dertien pantsers te vernietigen: „Het was een hel - zegt hij - toen 's morgens vroeg het vernie tigende trommelvuur van de sov jets begon. Dat duurde zoo dagen lang. Op die wijze probeerden zij ons murw te krijgen, om dan een gemakkelijken pantseraanval te kunnen ontketenen. Maar bij het geschut, dat ik aanvoerde, bleef steeds één van mijn kameraden op post. Scheen het vuur wat te minderen, dan stonden we dade lijk weer bij ons stuk. Zoo kon ik ook telkens als eerste er bij zijn om de aanrollende pantsers in het zicht te krijgen en ei- dan korte metten mede te maken. Het ging overigens telkens zeer snelop de meeste pantsers hoefde ik niet vaker dan vijf, zes, hoog stens tien keer te schieten. Maar twee waren me toch ontgaan - je kimt niet overal tegelijk schie ten, verontschuldigt hij zich - die waren doorgebroken en waren reeds achter ons. Toen draaiden wij het geschut vliegensvlug, en schoten ook die twee pantsers in brand." Het klinkt alles zoo eenvoudig in den mond van Mooyman, maar pantseraanvallen zijn door vele Nederlandsche vrijwilligers In de Sovjet-Unie SS PK Spahn-O H-P m Het SS-Ersatzkommando Nie- derlande deelt mede: Nederlanders van arisch, bloed, in den leeftijd van 17-45 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwik keld zijn en zich. geheel kunnen geven aan de eischen, die de op leiding him stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijk heid tot opleiding en dienstver vulling in Nederland, in een spe ciaal waclitbataljon. Gezinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als degenen, 'die die nen in de Waffen-SS. en het Legioenkostwinnersvergoeding, kostelooze ziekenverpleging, extra levensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS. in Ne derland willen toetreden. 19.3.43 9.00, Rotterdam, Deut- sches Haus, Westzeedijk. 19.3.43 15.00. Den Bosch, hotel Noordbrabant. Markt 45. 20.3.43 9.00, Roermond, NSDAP., Swalmerstraat 61. 20.3.43 15.00, Arnhem, Wever straat 16b. 21.4.43 9.00, Hengelo, Deutsches Haus. 21.3.43 15.00, Zwolle, hotel Pe ters, Markt. 22.3.43 9!00, Groningen, Con certhuis. Poelestraat. 22.3.43 15.00. Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 23.3.43 9.00, Amsterdam, school Iepenweg 13. 24.3.43 10.00, Utrecht. Wehr- machtheim, Mariapletn. 25.3.43 10.00. Amersfoort, dienst gebouw. Leusderweg. 26.3.43 10.00, Den Haag, café ,Den Hout", BezuidenNao l uk r wef

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1