84ste Jaargang Woensdag 10 Maart 1943 No. 25443 BUITENLAND. Vorderingen in het i gebied van Charkof. Gebruikt uw gasrontsoen met overleg. Dan bewandelt u den juisten weg. VERDUISTEREN: BINNENLAND Onze voedselpositie. Eerst de lucifer, don de gaskraan. Duitschers opgelet EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Duitsch weermachtbericht. Het opperbevel van de Duit- :he weermacht maakte gisteren kend De win terslag in het Oosten lurt met onverminderde kracht ort. De Duitsche troepen zijn hter aan het geheele front ieester van den toestand. Zij vinden zich in een succesvollen anval, houden op andere plaat- in in onwrikbaren afweer hun ellingen of voeren bevolen be- egingen om zich los te maken in den vijand in verkorte ontlinies volgens de plannen De Duitsche aanval in het ibied van Charkof maakt vor- iringen. De vijand werd na he- gen strijd opnieuw uit verde- gingslinies geworpen. Talrijke aatsen, o.a. de steden Walki Ljubotin werden stormender- nd veroverd. De afweerslagen in de ge- ïchtssec toren van Orel en Sta- ija Russa duurden ook gisteren x>rt. De Duitsche divisies, gesteund x>r het onvermoeide optreden in de luchtmacht, hielden te* mover den met massale infan- irieformaties aanvallenden vij- ïd onwrikbaar stand en brach- m den vijand ontzaglijke ver ezen toe. Ondanks het in den rijd werpen van een groote 14 oeveelheid artillerie, pantser- agens en slagvliegtuigen kon vijand op geen enkele plaats rreinwinst behalen. Aan bet Noord-Afrikaansche ont verliep de dag van gisteren er het algemeen kalm. Jagers boten boven Tunesië 5 vijan- bjke vliegtuigen neer. Vijandelijke vliegtuigen vielen rerdag het kustgebied van de bezette gebieden in het Westen en een grensplaats in West- Duitschland, des nachts de stad Neurenberg met brand- en bri santbommen aan. De bevolking leed verliezen. Er ontstond tame lijk groote schade, vooral in woonwijken en aan openbare ge bouwen. Enkele cultuur-histo- sche monumenten werden ver nietigd. Jagers en luchtdoelartil lerie van de luchtmacht schoten in totaal 17 vijandelijke vliegtui gen neer. Van het oostelijk oorlogstooneel. De AJN.P.-correspondent te Ber lijn meldt: de Duitsche aanval in liet gebied van Charkof gaat on danks de opnieuw ingetreden koude met succes voort en de Duitsche troepen hebben nieuwe terreinwinst kunnen boeken. De bolsjewisten leden hierbij zeer zware verliezen. Ten Zuiden van Charkof werden groote hoeveel heden oorlogsmateriaal buitge maakt. Van zeer veel belang is, dat de Duitschers verscheidene spoor- en straatwegen in hun macht hebben kunnen brengen, waardoor de verdediging voorde bolsjewisten moeilijker is gewor den. Gezien de ontwikkeling der operaties in dit gebied is het niet uitgesloten, dat de bolsje wisten zich in de stad Charkof niet zullen kunnen handhaven. In het gebied van het Koeban- bruggehoofd worden de operaties door den dooi aanzienlijk belem merd. In de lagunen in dezen sector zijn van het 58ste sovjet- Russische leger talrijke regimen ten in den modder omgekomen. In den middensector van het front gaat de stelselmatige ont ruiming ter verkorting van het front voort. Ook het gebied van Wjasma; dat een uitspringend en hoek in het front vormt, wordt ontruimd. Van Duitsche zijde wijst men er op, dat dit iets ge heel anders is dan het prijsgeven van gebieden onder vijandelijken druk. De Duitschers behouden in „De methoden van het geweld, van den klassestrijd en van de goddeloosheid, die door de com munisten te Moskou worden toe gepast, hebben Rusland tot een paria onder de naties der wereld gemaakt." Sir Sarvapalli Radhakrishnan, lector in de Indische philo- sofie in Engeland. dit geval het initiatief en het resultaat is dat de plannen van den tegenstander volkomen om ver worden geworpen, daar hij de ontruimde gebieden moet bezet ten met strijdkrachten die hij wellicht op een ander punt van het front wilde gebruiken. De gevechten in den midden sector evenals die in het Noor den zijn soms van een buitenge wone hevigheid. Zoo doet de strijd in den sector van Soetsji- nitsjl, gelegen aan de spoorlijn van Moskou naar Brjansk, den ken aan de grootste materiaal slagen uit den vorigen wereldoor log. Op één dag heeft de Duit sche artillerie hier niet minder dan 200.000 granaten afgescho ten. De Engelsche luchtaanval op Neurenberg. - In aanvulling op het weermachtbericht verneemt het D.N.B.: De Britsche luchtmacht heeft in den nacht van 7 op 8 Maart een nieuwen terreuraanval on dernomen op de stad Neurenberg. Drie ziekenhuizen en twee tehui zen voor ouden van dagen wer den 'zwaar getroffen. Britsche bommen kwamen o.a. terecht op den schouwburg, het Germaan- sche museum en de Mauthalle. Dit laatste is een der mooiste gebouwen van de oude stad Neu renberg uit de 15e eeuw en ieder die een bezoek aan Neurenberg heeft gebracht, wel bekend. Ook het Germaansche museum met zijn in de wereld unieke verza- melingen van documenten der Germaansche geschiedenis is el- ken bezoeker bekend. Ook in dit geval wordt dus weer eens bevestigd, dat het den Engelschen bij hun aanvallen niet te doen is om voor den oor log belangrijke doelen, doch dat zij met voorbedachten rade Duit sche cultuurgedenkteekenen, woon en ziekenhuizen tot het doel van hun overvallen maken. De Duitsche volksgroep in Noord Sleeswijk. - De Duitsche volksgroep in Noord Sleeswijk heeft besloten aan de verkiezin gen voor het Volkting niet deel te nemen. In verband daarmede is door de Deensche regeering een instantie in het leven geroe pen, die het de volksgroep moge lijk zal maken problemen, die haar belangen raken, de regee ring voor te leggen. Na de herkiezing van Ineunu. De Turksche minister-president Saradzjogloe heeft den herkozen president Ismet Ineunu in ver band met het bijeenkomen van de nieuwe, zevende groote natio nale vergadering het aftreden van de Turksche regeering aan geboden. Zooals te verwachten was, is Saradzjogloe belast met de vorming van een nieuwe Turksche regeering. i De nieuwe regeering is in de bezetting van de politiek belang rijke functies niet verschillend van het vorige kabinet. van hedenavond 18.34 uur tot morgenochtend 7.08 uur De maan kwam heden op te 9.15 uur en g.aat onder te 23.36 mm. I! I Nederlandsche vrijwilligers in do Sovjet-Unie SS PK Wlgforss-O H-P m Nie- Het SS-Ersatzkommando rlande deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, den leeftijd van 17-45 jaar ok gehuwden), die lichamelijk Wel als geestelijk goed ontwik- W. zijn en zich geheel kunnen ven aan de eischen. die de op- ding hun stelt, kunnen zich bij genoemde adressen vei-voegen, einde gekeurd te worden, kans bestaat ook de mogeiyk- tot opleiding en dienstver- «®ing in Nederland, in een spe- tol wachtbataljon. Gezinsleden ver vrijwilligers hebben gelijke -•orrechten als degenen, die die- n in- de Waffen-SS. en het tioen: kostwinnersvergoeding, «clooze ziekenverpleging, extra 'ensmiddelen enz, hjdens deze keuringen kunnen ook diegenen melden, die de Germaansche SS. in Ne- T'and willen toetreden. 19.3.43 9.00, Rotterdam, Deut- sches Haus, Westzeedijk. 19.3.43 15.00. Den Bosch, hotel Noordbrabant. Markt 45. 20.3.43 9.00, Roermond, NSDAP., Swalmerstraat 61. 20.3.43 15.00, Arnhem, Wever straat 16b. 21.4.43 9.00, Hengelo, Deutsches Haus. 21.3.43 15.00, Zwolle, hotel Pe ters, Markt. 22.3.43 9.00, Groningen, Con- oerthuis. Poelestraat. 22.3.43 15.00. Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 23.3.43 9.00, Amsterdam, school Tprvnwpc 1 24.3.43 10.00, Utrecht, Wehr- machtheim, Mariapleln. 25.3.43 10.00. Amersfoort, dienst gebouw, Leusderweg. 26.3.43 10.00, Den Haag, café .,Den Hout", Bezuidenhoutscheweg Zoo noodig wordt heel de bevolking tot oogstarbeid verplicht. In een radiorede heeft de heer G. J. Ruiter, directeur-generaal van den landbouw, gezegd, dat er momenteel bijna 50.000 hectaren koolzaad te velde staat (één hectare koolzaad levert de grond stof voor de bereiding van on geveer 1000 K.G. margarine). Wanneer geen onverwachte te genslagen meer komen, mogen wij daardoor de vetvoorziening in Nederland zonder al te groote zorgen tegemoet zien. Wat de verhouding van den veestapel tot het aanwezige ruw- voeder betreft, deze zal nog iets ongunstiger worden, als na het verder scheuren van 75000 h.a. grasland nog een aantal koeien overtollig wordt en in consumptie komt. Doch met het afslachten dient het. dan ook uit te zijn, zoowel om te voorkomen, dat de verwerking van het beschikbare veevoeder onmogelijk wordt als om te vermijden, dat de zoo hoog noodige melk- en melkvetbron wordt aangetast. Wat ons thans aan vleesch- en vetproductie ontbreekt, vindt echter aanvulling in een nog be hoorlijk brood- en een flink aardappelrantsoen. Hier komt wel duidelijk het resultaat van het groote scheurprogramma van verleden jaar tot uiting. De sterk verhoogde aardappelproductie is thans één der steunpilaren van onze geheele voedselvoorziening. Helaas kon door verschillende oorzaken minder wintergraan worden uitgezaaid dan wel wen- schelijk was. Dat de uitzaai van rogge belangrijk boven dien van het vorige jaar uitgaat, maakt weer iets goed. Onze goede be doelingen, aldus de heer Ruiter, zijn echter aan grenzen gebon den. Zoo nadert de reserve aan geschikte graslandgronden om te worden gescheurd, haar einde. Slechts ingewijden beseffen, wat het beteekent, dat na dezen win ter in ons kleine landje ruim 200.000 h.a. grasland gescheurd zullen zijn. Voor de voedselvoorziening is een behoorlijke arbeidsvoorziening voor den landbouw onontbeerlijk en in dit verband deelde de heer Ruiter mede, dat maatregelen in voorbereiding zijn, waarbij de ar beidsvoorziening nog deugdelijker wordt voorbereid dan het vorige jaar. De gemachtigde voor den oogst zal nog grootere bevoegd heden krijgen. Om de moeilijkhe den te ondervangen, zal hij straks de beschikking krijgen over alle landarbeiders, over hen, die in cultuurtechnisch werk arbeiden, Bezuiniging op gasverbruik is uw eigen belang. Hoe vaak steekt een huisvrouw in den loop van den dag het gasstel aan en hoe vaak komt het daarbij voor, dat zij het doet, zonder dat zij de pan, die zij op wil zetten, reeds geheel klaar op het gasstel heeft staan? Ook wordt dikwijls eerst het gas aan gestoken en dan pas de ketel gevuld. De vlam brandt dan voor niets. Men moet er op letten: eerst de gevulde pas of ketel op het gas plaatsen, dan de lucifer aansteken en dan pas de gas kraan opendraaien. Staat de pan eenmaal op het vuur, dan draait men de vlam zoo noodig zoover terug, dat ze niet om de pan heenslaat. Anders wordt onnoo- dig gas verspild. Voor het tem peren gebruike men niet de hoodkraan, maar de kraan van het gasstel zelf. Op die manier voorkomt men rantsoenover schrijding en bespaart men zich zelf de last van een boete of - wat erger is - afsluiting van den gastoevoer. Bezuinigt due, het is uw eigen belang. De voor alle Rijksduitschers in Nederland bevoegde Wehrersatz- dienststelle: Wehrbezirkskom- mando Ausland, Aussenstelle Hol land (voorheen Aussenstelle Den Haag) heeft haar zetel verplaatst van Den Haag naar Amsterdam, Prins Hendrikkade 159 '.huize Oceaan). den Arbeidsdienst en - zoo noo dig - de schooljeugd. Op critieke oogenblikken zal hy zelfs krach ten uit andere bedi-yven kunnen inzetten. Bovendien zal hij daar bij de bevoegdheid krijgen om machines, paarden en materiaal te vorderen. AJs het noodig mocht zijn de geheele bevolking in bepaalde streken tot oogstarbeid te ver plichten, dan zal dit niet worden nagelaten. Mr. J. Houwink overleden - In den ouderdom van 69 jaar is te Arnhem overleden mr. J. Hou wink, oud-president van de ar rondissementsrechtbank aldaar. Lettergieterij van Joh. Enschede en Zonen bestaat 200 jaar. Gis teren was het twee eeuwen gele den, dat de lettergieterij van de bekende Haarlemsche drukkers firma Joh. Enschede en Zonen werd gesticht. Deze lettergieterij is in den loop der jaren uitge groeid tot een van de vermaard- ste bedrijven en de naam En schede is in typografische vak kringen over de geheele wereld bekend. Ter gelegenheid van dit jubi leum heeft de N.V. een tentoon stelling georganiseerd voor haar personeel en andere vakkundi- gen. Het jubileum is gevierd in een bijeenkomst in de gemeentelijke concertzaal, waar het geheele personeel aanwezig was, alsmede de gepensionneerden. Een com missie uit het personeel bood een gedenkteeken en een oorkonde aan. Verplaatsing kabinet van den Leider - De persdienst van de NJ3.B. meldt: Het kabinet van den Leider is van Donderdag 12 Maart af voorloopig gevestigd op Plein 1813 te 's-Gravenhage. Te lefonisch is het kabinet aange sloten onder nummer 116424. Twee stemmen uit Formosa. De A.N.P.-correspondent te Ber lijn meldt: Ter gelegenheid van het feit, dat een jaar geleden Nederl.-In- dië voor de Japansche strijd krachten capituleerde, hebbende voormalige opperbevelhebber van de Nederlandsche strijdkrachten in Nederlandsch-Indië, luite nant-generaal Terpoorten, en de vroegere gouverneur-generaal v. Starkenborgh Stachouwer, die zich thans in een gevangenen kamp op het eiland Formosa be vinden, verklaringen voor de Ja pansche pers afgelegd. Luitenant generaal Terpoorten verklaarde, dat de Nederlandsche legerlei ding het terstond na de landing der Japanners op Java het beste had geoordeeld, in verband met de weinig beschikbare tanks, vliegtuigen en ander oorlogsma teriaal te capituleeren. Dit werd echter door Engelsche officieren belet. In de hoop op Engelsch- Amerikaanschen bijstand is de strijd daarop voortgezet, doch de hulp is uitgebleven en daardoor is er nutteloos veel bloed ver goten. Van Starkenborgh zeide het lot dat Nederlandsch-Indië zou tref fen te hebben zien aankomen. Persoonlijk had hij tijdens de economische onderhandelingen met Japan in 1941 zeer wel de billijkheid der Japansche verlan gens ingezien, doch als gouver neur-generaal kon hy zich niet veroorloven met de Japanners tot een accoord te lomen.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1