cl olsjewistische tankcorpsen vernietigd Jaargang hatsk ontruimd. Maandag 8 Maart 1943 No. 25441 rd D De luchtaanval op Berlijn. Italiaansche W eer machtsberichten VERDUISTEREN: STRIJDT MEE TEGEN HET BOLSJEWISME! Houdt uw gasverbruik in toom En spaart eiken dag wat stroom. BINNENLAND Duitschers opgelet. En thans? EIDSCH C. 1 op v.n Jentr te B pen: 90N] ervf t te I >NH( 30 al mtiaj JK perci aren lag deelde het Duitsche rel mede: het Noordeüjke front van eban-bruggehoofd werden de gevechten tegen de omsingeling in den strijd n formaties van het 58ste stische leger geëindigd, ilsjewistische divisies wer- DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Liil 1 we per P cimu ting '-al >P ipril iris. ^al vernietigd, enkele an- erden zwaar geteisterd, oepen konden niet meer 0 gevangenen maken. Be- ilrijke andere wapens en 'en werden 69 stukken en meer dan 250 mitrail- granaatwerpers buitge- De vijand leed bijzonder verliezen aan menschen, toenamen als gevolg van dat op de vlucht tallooze uiBstische soldaten in het omde moerasgebied om ebit iet front tusschen de zee Df en Koersk werden gis- slechts gevechten van ijke beteekenis geleverd, suivering van het terrein westen van den midden- de Donetz en in het ge en Zuiden van Charkof nieuwe vorderingen. Ver- ie verstrooide vijandelijke werden vernietigd, n centralen sector van het ïislukten ook gisteren tal- anvallen van den vijand, ten Zuiden van Staraja zette de vijand zijn aan- die gesteund werden door artillerievuur, pantser en slagvliegtuigen voort, rd opnieuw bloedig afge- 31 pantserwagens bleven voor onze stellingen wateren van het hooge vielen Duitsche ge- liegtuigen een vijandelijk aan. Hierbij werden een rdijschip van 6000 brt. tot gebracht en een ander ;hip beschadigd. Middellandsche Zeeboor- litsche gevechtsvliegtuigen vijandelijk convooi drie rdijschepen met een ge- ïjken inhoud van 26.000 |den grond. Tunesische front slechts plaatselijke krijgsopera- formatie Britsche vliegtui- ed gisteravond een aanval Jst-Duitsch gebied. De be- vooral in Essen, leed ver- Brand- en brisantbommen Bakten in woonwijken en «nbare gebouwen zware Nachtjagers en luchtdoel- ie van de luchtmacht scho- der aanvallende bommen- neer. chi ant' erf, a aat per gei :n srf, Ci Der endag: het bruggehoofd van de en aan het front van de en de Donetz zijn gisteren gevechten van plaatse- e teekenis geleverd. Dooi en van Duitsche tankeen- werden concentraties van lsjewieken uiteengedreven, idene honderden gevange een talrijke buit werden lebracht. ruimte ten Zuiden van hebben snelle troepen t leger en de Waffen-S.S. i tegenstand van den vy- -broken en hem naar het n teruggeworpen. De inge- formaties van het derde istische tankleger, be- uit deelen van het 12de 15de pantsercorps, een iecorps en drie divisies in- e, werden vernietigd. Het gevangenen en de buit eerst voor een deel geteld Tot dusver zijn geteld 25 kanonnen, 61 tanks en '"0 voertuigen. De bloedige :n der bolsjewieken zijn ewoon zwaar. Èt gebied ten Westen van en in den geheelen sector wisselden krachtige vij- 'e .aanvallen af met suc- ®!gen tegenaanvallen. Of- ne vijand verscheidene divisies in den strijd wierp, gelukte het hem op geen enkele plaats successen te be halen. Binnen het bestek van syste matische eigen bewegingen is de stad Gshatsk na voltrokken ont ruiming zonder strijd aan den vijand gelaten. Alle pogingen van de bolsjewieken de Duitsche los- makingsbewegingen te verstoren, bleven vergeefsch. In den sector van Staraja Rus- sa is de vijand ook gisteren steeds weer tegen onze sterke afweer- stellingen opgestormd. Hij werd met zware verliezen aan tanks en menschen teruggeslagen. Ten Zuiden van het Ladogameer gelukte het onzen troepen door een plaatselijken aanval hun stellingen te verbeteren. Daarbij werden, behalve een talrijke buit, verscheidene honderden gevange nen binnengebracht. In vele sectoren van het Oos telijke front hebben sterke for maties van het luchtwapen door zware aanvalslagen op vijande lijke troepenconcentraties, stel lingen en ravitailleeringsverbin- dingen de troepen van het leger gesteund. Aan het Zuidelijke front in Tu nis hebben Duitsch-Italiaansche troepen plaatselijke aanvallen on dernomen tegen den vijand. Ver kenningsstrijdkrachten drongen diep door in het vijandelijke ge bied. Geveehtsvliegers voor den strijd op korten afstand hebben met zichtbaar succes tankstrijd krachten. gemotoriseerde colonnes en een vijandelijk luchtsteunpunt aangevallen. Door den reeds gis teren gemelden aanval van het luchtwapen op een vijandelijk convooi is een nieuw groot vrachtschip beschadigd. Bij den afweer van vijandelijke luchtaanvallen op twee plaatsen aan de Atlantische kust van Frankrijk zijn 3 viermotorige bommenwerpers en twee jncht- toestellen neergeschoten. Eikenloof met de zwaarden. - De Führer heeft luitenant-ge neraal Hermann Balck als 25sten soldaat der Duitsche weermacht het Eikenloof met de zwaarden behoorende bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend. Stalin maarschalk der Sovjet- Unie. - Stalin is, naar Radio Moskou meldt, benoemd tot maarschalk der sovjet-unie. Een oproep van dr. Göbbels tot de bevolking. Het aantal slachtoffers van den laatsten luchtaanval op Ber lijn is, naar het D.NB, verneemt, gestegen tot 486 dooden en 377 zwaargewonden. Rijksminister dr. Göbbels heelt in zijn functie van Rijkscommis saris voor de verdediging voor het Rijksverdedigingsdistrict en als Gouwleider van Berlijn een oproep gericht tot de Berlijners, waarin hij de geheele bevolking van den gouw zijn bijzondere waardeering uitspreekt voor haar dappere houding by den laatsten luchtaanval. Dr. Göbbels wijst er op, dat alle instanties der partij, van den staat en de stad door hem geïnstrueerd zyn op de meest royale wijze den nabestaanden der dooden, den gewonden en be nadeelden krachtdadige hulp te verleenen. Woordelijk zegt dr. Göbbels ojn.: De laatste terreuraanval der Engelschen op de Rijkshoofd- stad heeft de Berlijnsche bevol king voor buitengewone taken gesteld. De omvang van de door dezen aanval aangerichte schade is belangrijk. Alle ter beschikking staande krachten zyn aan het werk gezet om deze schade zoo- Zaterdag deelde de Italiaansche weermachtsbericht mede: Aan het Tunesische front geen enkele gebeurtenis van beteeke nis. Tijdens luchtgevechten scho ten Duitsche jagers vijf vlieg tuigen neer. In de periode van 26 Februari tot 3 Maart werden 2500 gevangenen gemaakt, onder wie 52 officieren. Duitsche bommenwerpers vielen een convooi aan, bestaande uit talrijke koopvaardijschepen, dat voer ten Noord-Westen van Tri polis. Drie schepen met een ge- zamenlijken inhoud van 26.000 brt. werden tot zinken gebracht. Twee andere schepen met een totalen inhoud van 13.000 brt. werden beschadigd. Een van onze duikbooten, on der bevel van den eersten-luite nant ter zee Arlea Rino, boorde een torpedojager in den grond en torpedeerde een schip, dat deel uitmaakte van een convooi in de Middellandsche Zee. En Zondag: In den Zuidelijken sector van Tunis hebben zich acties van plaatselyken aard voorgedaan in den loop van gisteren. De lucht macht heeft doeltreffende mede werking verleend, door bommen te werpen op concentraties tanks, batterijen artillerie en colonnes gemotoriseerde strijdmiddelen. Tijdens luchtgevechten zyn vijf Spitfires neergeschoten, talryke vliegtuigen zijn op den grond ver nield op een vijandelijk vliegveld. van hedenavond 18.30 uur tot morgenochtend 7.10 uur De maan kwam heden op te 8.25 uur en gaat onder te 21.10 uur. veel en zoo snel mogelijk op te heffen. In den bombardements nacht zelve en in de daaropvol gende dagen heeft de bevolking der Rijkshoofdstad, naar ik met eigen oogen heb kunnen waar nemen, en zooals mij ook door talryke schriftelijke en monde linge rapporten is medegedeeld, een moreele houding aan den dag gelegd, die boven allen lof verhe ven is. Niet alleen de mannen, maar vooral ook de vrouwen en de jeugd hebben proeven gege ven van hun moed, hun hulp vaardigheid, die den naam der Berlyners slechts tot eer strekken. Onze vijanden gelooven ons met laffe terreuraanvallen murw te kunnen maken. De Engelschen beweren, dat wat Londen heeft kunnen verdragen, de Berlynsche bevolking niet kan uithouden. Gy hebt hun uw antwoord ge geven en daarby getoond, en gij zult het in de toekomst steeds toonen, dat Berlijn waardig is de hoofdstad van het Grootduitsche Rijk te zyn. „Hoe Engeland Europa aan Stalin verried." - Onder het op schrift ,,door den vijand beves tigd, hoe Engeland Europa aan Stalin verried", publiceertde Berliner Boersen Zeitung een ar tikel van den Amerikaanschen journalist Forrest Davis, door hem geschreven in de „Saturday Evening Post", dat tot dusver onbekende feiten aan het licht brengt over de totstandkoming van het Engelsch-Russische ver drag van eind Mei 1942. De Boer sen Zeitung vat de quintessens van dit artikel als volgt samen: 1. Bevestigd wordt, dat gelijk met het Engelsch-bolsjewistische pact van bondgenootschap een geheime overeenkomst werd ge sloten. 2. De gegevens van het Ame- rikaansche tijdschrift over den inhoud van de geheime overeen komst komen in wezen overeen Meldt u aan bij de Waffen-SS., liet Legioen of het Wachtbataljon in Nederland. Volgens par. 1 der Ausweis- pflichtverordnung (130/42) zyn ook alle Ryksduitschers, die het 15e levensjaar hebben volbracht, verplicht steeds een geldig, te hunnen name gesteld, van een foto voorzien officieel bewijs by zich te dragen en op verlangen aan eiken Duitschen en Neder- landschen politiebeambte te too nen. Ryksduitschers, die een der gelijk bewijs niet bezitten, kunnen by den Beauftragte des Raichs- kommissars Polizeioffizier voor de provincie, waar zij woon achtig zyn onder inlevering van twee foto's (37x52 m.m.) de uit reiking van een voorloopig per soonsbewijs aanvragen. Wie* zon der een geldig bewijs wordt be vonden, stelt zich bloot aan het gevaar te worden overgebracht naar het naaste politiebureau en aan straf. RAUTER, S.S.-Gruppenführer und Generalleutnant der Polizei. Nederlaudsche hulpverpleegsters voor het Duitsche roode kruis. - Ongeveer 35 Nederlandsche meis jes, die zich vrijwillig hadden op gegeven op uitnoodiging van het SS-Ersatzkommando om dienst te doen als hulpzusters by het Duitsche roode kruis, waren Za terdagavond te 's-Gravenhage ten afscheid byeen, alvorens naar Pommeren te vertrekken, waar zij haar theoretische opleiding zul len ontvangen, in aansluiting waarop zy haar practische vor ming in lazaretten zullen ver krijgen. De gevolmachtigde voor het Duitsche roode kruis hier te lan de, Oberstführer dr. Reuter, heeft een hartelijke toespraak gehou den tot de vertrekkende meisjes. ,,Onze brave burgerlijkheid op het matje." - Hedenavond om 19.00 uur spreekt Max Blokzijl via Hilversum 1 zijn politieke weekpraatje uit. Het is getiteld: „Onze brave burgerlijkheid op het matje." met onthullingen indertijd van de Goeteborger Morgenpost. Sta lin heeft n.l. erkenning geëischt van zijn aanspraken op de „his torische buitenposten" in Europa en daarby gewezen op de gebie den, die de sovjet-unie na den vorigen wereldoorlog verloren heeft. Hiermede bedoelde hij niet alleen Karelie en Hangoe, doch heel Finland, de Baltische lan den en niet Oost-Polen, maar het geheele Poolsche gebied, dat ir.dertyd deel heeft uitgemaakt van het tsarenrijk. Voorts kan er geen twijfel over bestaan, dat Stalin ook aanspraak gemaakt heeft op den Balkan en de Dar danelles 3. Stalin heeft de eischen ten aanzien van Finland, de Balti sche staten en het Poolsche ge bied aldus gemotiveerd, dat hij daardoor „vrijheid van handelen" in het Westen zou krijgen. De strekking is dus zuiver agressief- imperialistisch in den zin van het wereldrevolutionnaire bolsje wisme. 4. Churchill en Eden hebben voor deze eischen van Moskou gecapituleerd. Zij hebben, om Stalin tevreden te stellen, zich er mede accoord verklaard, dat het bolsjewisme alle stellingen in Europa betrekt, die hem de heer schappij over het geheele conti nent moeten verzekeren. 5. Ook Roosevelt heeft volledig begrip voor Stalins eischen aan den dag gelegd. Voor de defini tieve erkenning daarvan is hij indertijd slechts met het oog op de „Amerikaansche openbare meening" teruggeschrokken. Van zyn officieel ja-woord kan Sta lin echter in ieder geval zeker zyn, voor zoover hij dat al niet bezit. (D.N.B.) „De taak een conferentie houden met het doel een onderzoek in te stellen naar de vraag wat collectief gedaan kan worden om aan de revolutionaire agitatie een einde te maken, die zoo bereid willig van Moskou uit over de ge heele wereld wordt gevoerd, is zeer urgent. Er is niet één natie, die niet geleden heeft van de activiteit van die organisatie, die van Moskou uit werkt voor het bevorderen der wereldrevolutie." „Times" van 18 Maart 1938 N.S.K.K.-mannen by den Leider - De persdienst van de N.SJB. meldt: De Leider heeft Zaterdag een vijftigtal N.SKK.-mannen, die by de zware gevechten in en rondom Stalingrad tot tweemaal toe ingesloten zyn geweest, maar zich ondanks de moeilijkste om standigheden hebben vrijgevoch ten, op het hoofdkwartier der Beweging te Utrecht ontvangen. De Leider drukte zijn getrou wen ieder de hand en infor meerde naar hun persoonlijk welzijn. Daarna het woord nemende, heette hy hen van harte welkom in het vaderland en in het bij zonder in de stad der Beweging. Ik dank u - zoo sprak de Leider - dat gij gegaan zjjt om uw land en uw volk te dienen. Gij zijtook gegaan voor hen, die u thans nog niet begrijpen. Het is bitter en hard, wanneer men u nu nog met een scheef oog aanziet, wan neer er familieleden zijn, die u niet willen ontvangen, ja zelfs ouders, waarvoor gij minder zijt dan een verloren zoon. Maar uw offer, om dan tóch te gaan en mede te helpen Europa's leven te verdedigen, is er slechts te groot- scher om. Ik dank u uit naam van de Beweging, maar ook uit naam van het begrijpende deel van het geheele Nederlandsche volk. Na afloop van deze onvangst op het hoofdkwartier noodigde de Leider zijn N.SK.K.-mannen uit, met hem aan te zitten aan een eenpansmaaltijd De Nederlandsche Omroep. - Op feestelijke wijze heeft de Ne derlandsche omroep gisteren te Hilversum het tweejarig bestaan herdacht. In een bijeenkomst in de studio aan den 's-Graveland- scheweg, die door een groot aan tal autoriteiten werd bijgewoond, heeft de directeur-generaal een overzicht gegeven van het be langrijke werk, dat in de afge- loopen jaren is verricht en met vreugde heeft hy kunnen con- stateeren, dat de omroep er in derdaad in geslaagd is terrein te winnen. De Nederlandsche om roep heeft zyn plaats in het cul- tureele leven gevonden en het groeiende aantal luisteraars vormt het beste bewijs dat men het werk van den omroep waar deert. Jhr. de Ranitz, heeft aan den anderen kant getuigd van de waardeering van de overheid voor den arbeid van den omroep en zoo werd deze tweede herden king inderdaad een feestelijke herdenking die tot tevredenheid aanleiding gaf en die door de principieele stellingneming, die uit de woorden van den direc teur-generaal sprak, ook het ver trouwen in de toekomst deed rechtvaardigen. Zij vormen een schild. - Als een rots in de branding staan Neer land's beste mannen ver in het Oosten in voortdurenden strijd tegen het barbarendom. Zij zijn het schild tusschen u en het alles vernietigende bolsjewisme. Bedenkt dat Nederlanders en wanneer gij u zelve niet kunt inzetten in dezen gigantischen strijd om het zijn of niet zijn, dan is het toch het allerminste wat gij kunt doen, storten op giro: 432100, verzorgingsfonds van het vrijwilligers-legioea Neder* land.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1