KLEINTJES Ilk im rde loo STADSNIEUWS De afweerstrijd succesvol voortgezet. Opnieuw 13 schepen tot zinken gebracht. LAATSTE BERICHTEN Bomaanval eischte vele dooden. OFFICIEELE KENNISGEVING OFFICIEELE MEDEDEELING Oificieele Landbouw- mededeelingen. Gevraagd Aangeboden Personeel gevr> Personeel aang. Kamers nevraaed Dwersen >akk r. i it di schl de eve b« ?es\ rise >nd Le: 2 vaa >t E :ht oth Oe e i Sbilea bij de Ned. Rotogravure N.V. - Het was gisteren 25 geleden, dat de heer G. van en, employé in het bedrijfs- oor en de heer A. H. Stou- overdrager in de af deeling ij, hun intrede bij bgn. on- eming deden. Dit feit werd ir groote belangstelling van geheele personeel feestelijk, acht, terwijl de directie en ;e afgevaardigden van het oneel hartelijke toespraken jen. onder aanbieding van chiïlende geschenken. "Jide jubilarissen dankten voor indervonden hartelijkheid en de aangename omstandig- iti, waaronder zij zoovele ja- hun diensten aan de onder- ing hebben mogen schenken, rbod gebruiken spijzen of iken aan toonbank of buffet vestigen er de aandacht op, de verordening van 21 Jan. houdende wijziging van de Ldening van 26 Juni 1933 neenteblad No. 22) op ver- lings- en ver.lofslocaliteiten ogementen, welke gedurende maanden voor een ieder op secretarie dezer gemeente eeling Algemeene Zaken) ter g is nedergelegd, morgen in ing treedt. et ingang van morgen is het ialve den houder van een- in- ting, als bedoeld in de Drank- welke niet is een inrichting maatschappelijk, verkeer, )oden aan de toonbank of het et spijzen of dranken voor iddellijk gebruik voor de ibank of het buffet te ver- r. 2(pcken of aldaar zitplaatsen wezig te hebben. Van dat ver kan door den burgemeester iftelijk ontheffing worden eend. sorts is het verboden in een anige inrichting als bezoeker de toonbank of het buffet sen of dranken te gebruiken en zitplaats in te nemen, ten- een ontheffing als vorenbe- d van den burgemeester van brf:ht is. ossel-demonstratie. - Mosse- zijn voor de volksvoeding een mder belangrijke voedings- omdat zij feitelijk alles be en, wat voor de instandhou- van het menschelijk li- >m noodzakelijk is. zijn goedkoop; niet op den en men kan er- talrijke sma- e en voedzame gerechten en «n van maken, en voorbeeld: Uit 5 kg. mos- verkrijgt men ca. 10 ons koe^selvleesch en bovendien 3 mosselbouillon gratis. Hoe ,cai_t men nu te werk? De 5 kg. selen worden met een weinig j di er, een paar uien. wat prei, er erij en peterselie opgezet. Men op ze 20 minuten koken. In P tijd springen de schalen i en het mosselvleesch kan er akkelijk worden uitgenomen, den ketel blijft echter een >wel a re of Lkei «r, fd. >Ut, d in iel e b en) oo bil De sn een ;sen ik ;sno n kei li zoo lt mpi tachtig, kostbaar vocht over: mosselbouillon. Dezen bouil- laat men een paar uur bezin- en giet hem dan door een jj doekje. Het laatste restje t men weg. Van mosselbouil- m.jMals basis kan men de smake- i te soepen maken. ;em wr veel groenten en aardap- nejn toe te voegen, krijgt men dikke soep, die „staat" in de g, waarvan men als middag- Jl met een of twee borden zou fieri volstaan. Maar dan heeft i ook neg circa 10 ons mossel vleesch. Wat kan daarmee gedaan worden? Daar kan men mosselgehakt van maken en Wel op de volgen de manier. Men laat het mossel vleesch een paar uur uitdruipen in een zeef of vergiet. Het vocht, dat er uit loopt, voegt men bij den bouillon. Dan maalt mende 10 ons mosselvleesch net als ge woon vleesch door een vleesch- molen met 4 ons koude aardap pelen van den vorigen dag, uien en verder dezelfde kruiden, die men voor het. gehakt gebruikt. Dit gehakt kan bijvoorbeeld met worteltjes, aardappelen en een wit zuur sausje, waarvoor mos selbouillon gebruikt wordt, gege ten worden. Ook koud gehakt met andijvie, aardappelen en een sausje gemaakt van mosselbouil lon, gebruind meel, een. beetje koffiestroop en 50 gram marga- garine of vet, smaakt lekker. Van mosselvleesch kan men behalve gehakt ook pastei, cro- quetten, haché, ragoüt, goulasch, stamppot, panuvisch en allerlei andere Hollandsche en Indische gerechten maken. Want behalve, dat men de mossel gekookt, ge stoofd, gebakken, gebraden, ge roosterd, ingelegd in het zuur en als hors d'oeuvres kan eten, kan men er ook schotels voor de fijne keuken van maken. De kans op mosselvergiftiging, - waar velen nog wel eens voor vreezen, - is vrijwel uitgesloten. Wie echter geen risico wil loo- pen, doet het beste den eersten keer een kleine hoeveelheid te eten. Blijven dan nadeelige ge volgen uit, dan kan men gerust verder gaan met consumeeren. Op de demonstratie werd uit voerig aangetoond, hoe men op diverse wijzen mosselen kan be reiden. Wij kunnen ons echter inden ken. dat velen (ook zij, die ver hinderd waren de demonstratie bij te wonen) nog weieens rustig diverse mosselrecepten willen doorzien. Dat kan! Wie een briefje met 5 cent postzegels stuurt (of dat bedragje op giro nummer 301127 overschrijft) aan de afdeelirig Visch van het Voor lichtingsbureau van den Voe dingsraad, Trawlerkade 41,1.Tmui- den, krijgt deze - mèt de nieuwe vischfolders - toegezonden. Sonaten-avond Gerhard Tasch- n er - Een nieuwe naam aan het violistenfirmament: de Tsjech Gerhard Taschner, thans concert meester der Berlijnsche Philhar monic, van wien een Wilhelm Furtwangler de rijkste vruchten moet plukken! Hier waren vlam mende jeugd en temperament, gepaard gaande aan fameuze techniek en warm-levende muzi kaliteit in die mate aan het woord, dat ge hem het nog wei héél sterk „aard-gebonden", of schoon analytisch zuiver door wrochte karakter der beroemde Bach-Chaconne gaarne vergaf. Zóó onder den indruk kwam men van de gloedvolle, vitale weergave der 3de Brahms-sonate, doch vooral van de indrukwekkende sonate van Franck! Daar trad dit vioolphenomeen volkomen uit zichzelf: zelden, liever gezegd nooit, hoorden wij zulk een vol dragen, naar de monumentale hoogtepunten stuwende vertol king. Zijn warm-vibreerende toon herschiep ook de teedere mo menten tot een wereld van ideale schoonheid.. Subliem was de sa menwerking met den meesterlijk aanvoelenden Cor de Groot. Zoo Duitsch weermachtbericht Het opperbevel van de Duit sche weermacht maakt bekend: „Sterke vijandelijke strijdkrach ten, die nog profiteerende van het ijs de noordelijke flank van het Koeban-bruggehoofd probeerden te omsingelen, werden in de afgeloopen dagen uiteengeslagen en in samenwerking met de luchtmacht verder tot in de la gunen achtervolgd. Verscheidene honderden gevangenen en een aanzienlijke buit aan wapens en oorlogstuig vielen in onze handen. De vijand leed zware, bloedige verliezen. Aan het Donetsfront werden talrijke plaatsen heroverd, waar onder de stad Lissitsjansk. Het achterwaartsche terrein werd ge zuiverd; verscheidene verstrooide groepen van den vijand werden tot den strijd gedwongen en ver nietigd. Het ten Zuiden van Charkof ingesloten derde bolsjewistische leger staat op een zeer klein ge bied opeengedrongen, op het punt vernietigd te worden. Ook gisteren overdag mislukten uitvalspogingen. Bij de voortzetting van zijn aanvallen ten Westen van Koersk en ten Noordwesten van Orel leed de vijand opnieuw zeer zwa re verliezen. In den frontsector tusschen Gshatsk en het Ilmenmeer stort ten talrijke plaatselijke aanvallen in het afweervuur ineen. Aan weerszijden van Staraja Russa ging de vijand, na krach tige voorbereiding door de artil lerie, met massale strijdkrachten tot den aanval over, waarbij hij pantserwagens en slagvliegtuigen in den strijd wierp. Na afwisse lende gevechten gelukte het alle aanvallen af te slaan, waarbij de bolsjewisten weer zeer zware ver liezen l&ien. De luchtmacht had in dit afweersucces een bijzonder aandeel. Aan 't Tusesische- front heersch- te gisteren levendige activiteit van artillerie en verkenningstroe pen. Door duikaanvallen en aan vallen in scheervlucht van for- mogelijk overtrof Taschner alhet voorgaande in de toegift: het in waarlijk grootschen stijl, met grandiose schittering en in krach tige geladenheid voorgedragen tweede deel der D dur sonate van Handel. Een violist met een ar tistieke toekomst als géén ander, wien een ovationeel applaus ten deel viel, waarin ook onze land genoot De Groot, die gelijk ge ïnspireerd leek, terecht mocht deelen. - Th. J. Hannema. Leidsche Spaarbank. - Bij de Leidsche Spaarbank is geduren de de.maand Februari j.l. inge legd f. 321.793.42 en terugbe taald f. 232.138.32; ingeschreven zijn 205 nieuwe inleggers, terwijl 76 boekjes geheel werden uitbe taald. Het tegoed der 17699 inleggers, hieronder begrepen 1136 deelne mers aan den Afhaaldienst be droeg einde Februari 1943 f6.656.520.03. Door den Afhaaldienst is in deze maand f. 13.237.25 ontvan gen in 4034 posten. 58 spaarbusjes werden ter ledi ging aangeboden met een geza- menlijken inhoud van f. 887.98. Op de scholen werd f. 670.15 gespaard. EXTRA BERICHT. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: „Duitsche duikbooten hebben reeds in de eerste dagen van deze maand successen behaald. Der tien schepen met een gezamen- lijken inhoud van 97.100 b.r.t. werden in zware gevechten in den grond geboord. Twee andere schepen werden getorpedeerd." maties Duitsche vliegtuigen leed de vijand aanzienlijke verliezen. Een formatie gevechtsvliegtuigen viel in den afgeloopen nacht de haveninstallaties van Philippe- ville aan. Drie groote transport schepen werden zwaar getroffen. Gevechtsvliegtuigen met groote actie radius wierpen op den At- lantischen Oceaan drie groote koopvaardijschepen in brand. De schepen bleven met zware slagzij liggen. Gisteren overdag drong een for matie Amerikaansche bommen werpers tot boven Nederland en het West-Duitsche gebied door. Als gevolg van de neergeworpen bommen leed de bevolking verlie zen. Een groot aantal Nederland- sche kinderen werd gedood. Ja gers schoten 10 viermotorige vliegtuigen van deze formatie neer. Enkele Britsche vliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht bommen op plaatsen in West- Duitschland neer en ondernamen storings vluchten in het kustgebied der Oostzee. Eén vijandelijk vlieg tuig werd neergeschoten. i i BINNENTAND EEN SCHOOL GETROFFEN Op 4 Maart even na 10.00 ujir des ochtends viel een formatie Amerikaansche bommenwerpers plaatsen in het kustgebied in het Zuidwesten van Nederland aan. Op een school in het militair en oorlogseconomisch volkomen on- beteekenende plaatsje Brielle werden o.a. verscheidene brisant bommen neergeworpen. Hierdoor werden 17 Nederlandsche kin deren gedood; vijf kinderen wer den zwaar gewond. Tien kinde ren worden nog vermist, doch aangenomen kan worden, dat deze eveneens om het leven zijn gekomen. Behalve de kinderen werden nog 1 vrouw gedood en twee zwaar gewond. Twee vrou wen worden nog vermist. Deze terreuraanval werd uit gevoerd bij een zeer goed zicht, zoodat deze aanval niet op een vergissing kan berusten. Voorts werden door lukraak op een andere plaats neergewor pen bommen van de Nederland sche burgerbevolking 14 personen gedood, 24 zwaar en talrijke licht gewond. VERKOOP VISCHKOEKEN. Verkoop van vischkoeken a 5 cent per stuk op Zaterdag 6 Maart a.s. van 9-12 uur in het gebouw Levendaal 1 voor onder steunden van den Dienst voor Sociale Zaken en van 8 3/4-12 uur in wachtlokaal schoolgebouw Lammermarkt voor ondersteun den Maatschappelijk Hulpbetoon. Voor den verkoop geldt de be kende regeling, waaraan strikt ge houden moet worden. 3876 STEVENINCK, Burgemeester. BONA AN WIJZING KUNSTMEST. Met ingang van 4 Maart 1943 is geldig verklaard: stikstof, bonnen- serie, voorzien van opdruk b.t. de stikstofzegels met opdruk b.t. blij ven tot nader order geldig. Voor de volgorde van levering worden de stikstofbonnen b.t. gelijkgesteld met de stikstofbonnen, voorzien van opdruk no. 4. Momenteel zijn tot nader order geldig: stikstof, bon nenserie voorzien van opdruk B.T.; fosforzuur, bonnenserie voorzien van opdruk 1; kali, bonnenserie, voorzien van pdruk B.T. 3875 voor de provincie Zuid-Holland. OPENLIJDERS. Reeds meerdere malen is mijner zijds er op gewezen, dat levering van runderen, waarbij clinische open tuberculose is vastgesteld of die ernstig er van verdacht worden hieraan te lijden, rechtstreeks op het abattoir der leveringsplaats dient te geschieden. Nog steeds komt het voor, dat dergelijke runderen op de over- namemarkt worden aangevoerd, terwijl te laat of in het geheel niet aan den marktvertegenwoordiger kennis wordt gegeven, dat zij lij dende zijn aan open tuberculose. Een dergelijke handelwijze brengt vele gevaren met zich mede en kan onder anderen aanleiding zijn tot ernstige smetstofverspreiding. In verband hiermede wordt er den veehouders en erkenden markt- veehandelaren op gewezen, dat in het vervolg bij het vaststellen van open tuberculose bij runderen, waarvan bij de levering niet tijdig het verzoek om een sectieverklaring is ingediend, de herkomst van de desbetreffende dieren zal worden nagegaan, waardoor de noodige maatregelen tegen de betrokken personen genomen kunnen worden. Ten slotte brengen wij onder de aandacht van belanghebbenden, dat slechts op de abattoirs te Rot terdam en Leiden openlijders mo gen worden aangevoerd. DE VOEDSELCOMMISSARIS VOOR ZUID-HOLLAND HET SLACHTEN VAN GEITEN EN BOKKEN. Wij wijzen betrokkenen er op, dat voor het slachten van geiten en bokken onder alle omstandigheden een machtiging tot het in huis slachting slachten van deze dieren dient afgegeven te zijn door den Plaatselijken Bureauhouder van het district waaronder de slachter res sorteert. Bij de aanvrage van een machti ging, dient steeds een verklaring van een dierenarts aan den Plaat- selijken Bureauhouder overhandigd te worden, waaruit blijkt, dat de betreffende geit of bok ongeschikt is voor de fokkerij Indien een machtiging tot huis slachting wordt aangevraagd voor een geregistreerden bok dient een verklaring aanwezig te zijn van den Rijksveeteeltconsulent, den heer Ir. P. Verhoeven, Im'nofstraat 33 te Den Haag. 3836 Betrokkenen dienen er dus goede nota van te nemen, dat een dezer verklaringen aan den Plaatselijken Bureauhouder afgegeven moet wor den alvorens deze een machtiging afgeeft. DE VOEDSELCOMMISSARIS VOOR ZUID-HOLLAND Hoofdredacteur: B. W. Menk- horst, Leiden; plv. hoofdredacteur: K. Been. Leiden. Redactiestaf: B. W. Menkhorst. Buitenland en, Tooneel; K. Been. Binnenland en Sport; J. Brouwer, Stadsnieuws; Th. J. Hannema. Om geving en Muziek. Verantwoordelijk voor de advertenties: A. Poortman, wan met kleed t. o. moet in goeden zijn. v. d. Mey, Balistraat 27. (lioenen en Weeding in behoorlijken J. J. Bredewold, ie Mare 53. t.o. Mare (i U tliuis, in de tijd "et best schikt, leert rtppen, naaien, pa- "tek. door schriftel. "pen. Vraagt gratis hes: „IMOVA" leid- Miep Olffv. Boven '"Us 5o. Hilversum. Zware eiken opstand voor dressoir met ronde kastjes en mooie spie gel lengte 1.40 m. f. 50. zwaar theemeubel en spiegel f.25. v. Rooyen, Waldeck Pyrmontstr. 19 Witte babydoek (iets beschadigd) f. 10. Te vens volledige baby-uit zet (wol) voor meisje f. 50. P. Spaan Dr. Heye- laan 52. Abbenes (Haar lemmermeer) Chem. reinigen en verven van alle klee- dingstukken. Dekens als nieuw terug, na behan deling. J. j. Berdewold, Lange Mare 53. t/o. Ma- rekerk. B Staande schemerlamp modern f 40, zwart mar meren klokstel f. 17.50, 6 lepels en vorken en div. Welner alpacca f. 35 Grobbee. Balistraat 64, Leiden (Kooi) Maak Uw avonden aangenaam en gezellig door orgelles te nemen, maar dan onder ver trouwde leiding. Nlc. Vonk. Melchior Treub- laan 50. Leiden. B Witte trouwjapon m. sluier en schoentjes f. 47.50 en een heeren- trouwcostuum f70. Adres: J. Wouters, Rijn straat 16. Katwiik a/d. Rijn. B Mantelpakje maat 40 f. 40, zomermantelpakje maat 4042 f. 10 en een damesregenmantel groo te maat f. 50. Eliizen, Koninginnelaan 2 a. Zuiver wollen sport- mantel maat 4244. Prijs f. 65. (Zoo goed als nieuw). A. v. d. Kwast, Janvossensteeg 43. Lei den. B nantoor-scnnjitaiei met hooge opstand, waarin 2 laden en 8 vakken, veel bergruimte C. 30. Bevragen: Kobs, Hyacinthenstraat 27 a. B Nette werkster, voor Woensdag- en Vrijdag morgen. v. g. g. v. of meisje voor 4 halve da gen. Cobetstraat 78. B Flinke werkster voor den Vrijdag of 2 halve dagen. Heerengracht 27. B Meisje voor de och tenduren of voor des middags. Roodborststr. No. 44. Bi Dagmeisje, van 8 tot 5 uur, 's Zondags vrii, plus één vriie middag p. week. Mevr Heykoop. Oude Vest 13. Leiden. B Wegens tijdsomstand. zoo spoedig mogelijk een flinke huisnaaister met ervaring van netjes stoppen en verstellen, G.G. of P.G.. minst. 1 dg. p. wk. Brieven Bur. v. d. Blad No. 6753 k. B Een schrandere en leergierige jongen gevr. Leeftijd 14 J. Zich aan melden: Riinsburgerweg 133. Firma J. G. Ballego en Zonen. Kweekerij ,31oemhove". Tegen 15 Mrt. of 1 April bij bejaard echt paar z. k., in Den Haag, wegens huwelijk der te genwoordige. een nette dienstbode, v. d. en n. Brieven: Plantage 8. Leiden. B Net werkmeisje, voor den dag of dag en nacht Hotel Central. Breestr. 49. Leiden. B H.H. Kappers. Be diende gevr. kunn. sche ren en knippen en een inzeper. P. Kouwen- berg. Morschstraat 33. Een nette dienstbode P.G.. bü F. de Graaf. Ruige kade 2. Leider dorp. B Een net dagmeisje, van 9 tot 3 uur, niet be neden 15 jaar. Mevr. Timmermans. Hoogland- sche Kerkgracht 23. Flink dagmeisje pl.m. 16 jaar. v. g. g. v. Morschkade 11 a Leiden B Voor halve dagen, net meisje. 1416 laar of werkster. Kom. v Aal- weg 9. Leiderdorp. Een nette werkster, één dag per week of twee halve dagen. Boerhaavelaan 18. B Net meisje voor halve dagen. Witte Singel 8. B Dagmeisje, zelfst. k. werken. Goed loon. Hofdiick 39 Oegstgeest. 0 Voor direct leerling om in het kleermakers vak te worden opgeleid. J. Vavier Noordeinde 9, Kleermaker!). B. z. a. een nette on gehuwde werkster voor enkele dagen p. w.. v. g. g. v. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 6780 k. B Net meisje b. z. a. voor de morgenuren, liefst voor het schoon houden van kantoor of enige nette werkhuizen. Br. a/d Blad No. 6824 k B Bovenhuisje te huur gevr. of kamer m. keu ken voor luffr. met 1 kind. Brieven Bur v. d. Blad onder No. 6764 k. B Jongelui die wensen te trouwen zoeken tegen half April of eerder een etage of 2 kamers met keuken Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 6772 k B Wie ruilt laarzen m. 38 voor m. 40 of schoe nen m 40 platte hak. Egbert de Grootstraat 23 Noordwiik a/Zee. Verloren een auto wieltje met band omgev. Leimuiderdiik bil O. We tering. Tegen belooning terug te bezorgen: Exp. N. v. Duuren Kaas markt 3 Leiden. B Verloren een gele stof jas. Dinsdagavond c.a. 8 uur. richting Station Korenbrug. Tegen be looning terug te bezor gen bijW Straver. Hazerswoude R.diik. B Radio's. Let op. Alle inlichtingen over radio's geeft alleen het bekend- ste adres: Biko. Cosiin- straat 24. Telef. 26963 Leiden. B Staatsloten. Kantoor Morschsingel 8. Ook per telef. en giro te bestel len. Giro 309480 Telef. 22674. B Ruilen. 4 paar z. g. a. n. damesschoenen, oude kwal m 39 voor kin derschoenen m. 31 ven da messchoenen m- 41. Bevr na 6 uur bil A. v. Delft Groote steeg 10, Katwiik a/d. Rijn,

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 3