d Het doel van den oorlog ter zee tc 4ste Jaargang Vrijdag 5 Maart 1943 No. 25439 gb, af ie Duïzenden flinke Nederlanders strijden reeds in het Oosten! Wie bedreigt den wereldvrede? Wie met zijn stroom niet zuinig is, zit weldra in de duisternis. DE STEM DER S.S. BINNENLAND Bon 11 is geldig. Aanvullende keursmaatregelen. GEMENGD NIEUWS VERDUISTEREN: EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOB LEIDEN EN OMSTREKEN al 10 )e A.N.P,-correspondent teBer- *xt n meldt: De Berliner Boersenzeitung pu- rgi iceert een artikel van een des- 6 indigen medewerker over het w el van den zee-oorlog. De teijver gaat er van uit, dat de allieerden na de landing in ord-Afrika met het doel, Euro van het Zuiden uit aan te Hen, zonder twijfel ook op an- re plaatsen zullen trachten bin- n te dringen. Voorwaarde voor militaire operaties van dezen aard de beschikking over voldoende image en volledige bewegings- ijheid ter zee. Het grootste deel Cn de scheepsruimte van Enge- id en de Vereenigde Staten, lus de schrijver, is echter op oogenblik voor de hoogst odzakelyke voorziening der -eifitsche eilanden van grondstof- en levensmiddelen noodig. ist uit de Vereenigde Staten rneemt men den laatsten tijd Ti rijke stemmen over de on- aaglijke belasting, die de voor- :ning van het Britsche eilan- (i<j] nrijk voor de Britsch-Ameri- ansche oorlogvoering ter zee i teekent. Niet zonder bitterheid r lagt men, dat meer dan de "jl lft van de beschikbare tonna- voor dit doel alleen noodig is, JH wijl aanzienlijke zeestrijd- 1 1 achten voor de bewaking der RI neenschappelijke zeeverbindin- n aan hun eigenlijke taak ont- ikken worden. Deskundige LI ingen in Engeland en de Ver- ïR nigde Staten berekenen, dat I geland ongeveer de helft van n vlootstrijdkrachten direct en Ij lirect voor deze taak moet be ll mmen en dat de Vereenigde iten gedwongen worden, ook jas i him kant steeds meer sche- a voor dit doel beschikbaar te :\\en. Jen andere, niet minder in jpende belasting van de reeds laarsch geworden tonnage, vor- in de militaire operaties. De mage, die hierdoor gebonden irdt, is niet gemakkelijk te bl latten, doch met drie tot vier e si llioen b.r.t. is zij wel niet te het og berekend. ekei 3aar voor troepenvervoer snel- og f schepen noodig zijn, is het rij it mogelijk, in plaats van de igzame convooien voor de ra- D ailleeringsscheepvaart snelle een varende schepen te ge- su< liken. Dit wordt met het oog lnllc het gevaar, dat de langzame Bvooien door de nieuwe aan- itaktiek der Duitsche duik- ten loopen, den laatsten tijd veje zijden verlangd. Het is iter, aldus de schrijver, een istige vergissing, te gelooven, t men op deze wijze het pro em zou kunnen oplossen, ifgezien daarvan, dat de wei- e snelle schepen, die nog be- j j tikbaar zijn, de voor de voor- [1 ning der Britsche eilanden idige hoeveelheden goederen i niet bij benadering kunnen Wvoeren, zijn ongeveer 90 pCt. a alle nieuwe Britsche en lerikaansche schepen, die de ,lcai 'r de Duitsche duikbooten ver- jzaakte gaten moeten opvul- Libertyschepen. Deze zijn iter op grond van hun geringe [gj ilheid uitsluitend voor het 'en in convooi bestemd. »e conclusie van het artikel is, reg t de Duitsche duikbootoorlog den eenen kant aan de sedert S niet meer toereikende koop- irdijtonnage knaagt en aan den een ieren kant de zeestrijdkrach- van ^en tegenstander bindt «en omvang, die ertoe dwingt, te zien van een operatief ge- "k van de vloten, of in elk U1K 'al, dit operatief optreden in is izienlijke mate beperkt. ji« *e taak van de Duitsche oor- •W voering ter zee is het, door oa» 1 599 te aanvallen op de vijandelijke scheepsruimte de levenskracht van den Britschen tegenstander afbreuk te doen, de Britsch- Amerikaansche afweerkrachten te versnipperen en zoodoende po gingen van den tegenstander, zijn militaire en operatieve aanvals- kracht te gebruiken voor het binnendringen in Europa, te be moeilijken. Van het Oostelijke oorlogstoó- neel. - In aansluiting op het weermachtbericht verneemt, het D.NB., dat het Duitsche com mando het militaire initiatief aan het Oostelijke front hecht in handen heeft. Het bruggehoofd aan den Koeban staat als een rots, in weerwil van de wanho pige bolsjewistische stormloopen tegen dit Duitsche bolwerk. In den Zuidelijken sector is in enkele dagen, die tot de meest dramatische van dezen oorlog be- hooren, het keerpunt gekomen. Door den Duitschen tegenaanval zijn de sovjetlegers, die de Duit sche strijdkrachten in het Do- netsgebied moesten omsingelen, zelf ingesloten of uiteengeslagen. Ook in den centralen en in den Noordelijken sector verloopen de gevechtshandelingen thans vol gens de Duitsche plannen en op grond van vrije Duitsche beslui ten. Ofschoon de bolsjewisten na hun reusachtige verliezen iedere aanvalsactie tijdelijk gestaakt hadden, hebben.de Duitsche troe pen Demjansk en Rzjef ontruimd waardoor troepen voor nieuwe, belangrijker opdrachten vrij zijn gekomen. De Britsche methode van lucht oorlogvoering. - De plaatsvervan ger van den perschef der Duit sche rijksregeering, Stabsleiter Sündermann, heeft den vertegen woordigers der buitenlandsche pers bijzonderheden gegeven over de methodes van den luchtoorlog zooals Engeland die toepast. Uit dit materiaal blijkt, dat het Brit sche luchtwapen heelemaal niet het doel heeft militaire objecten te treffen, maar er in de eerste plaats naar streeft burgers en cultuurgoederen te vernielen. Met nauwkeurige gegevens wordt aangetoond, dat de luchtoorlog in dezen vorm op 12 Februari 1940 is begonnen met bommen op de onversterkte stad Westerland op Sylt. Eerst zes maanden later kwam de eerste Duitsche tegen zet. Eerst na zes aanvallen der Engelschen op Berlijn werd Lon den door het Duitsche luchtwa pen aangevallen. Wanneer men bedenkt, dat bij de laatste Britsche bombarde- mentsaanvallen op woonwijken van Neurenberg, Keulen en Ber lijn 319 personen, onder wie niet minder dan 100 vrouwen en 33 kinderen, gedood zijn, terwijl daarnaast 11 soldaten en 3 poli tiemannen vielen, blijkt duidelijk dat bij deze aanvallen het doel niet is geweest bommen te wer pen op militair belangrijke in stallaties. Hoe duur dit den En gelschen echter te staan is ge komen blijkt uit hun verlies van 41 toestellen met niet minder dan 280 man vliegend personeel. Een reeks Britsche persstem men wijst er op, dat in de hoof den der leidende Engelschen de gedachte is opgekomen de Duit sche burgerbevolking door lucht aanvallen te vernietigen. De be doelde moreele uitwerking, waar van deze Engelsche kringen zelfs den beslissenden keer in den oorlog eerwachten, wordt echter naar Sündermann uiteenzette, niet be reikt. Een vastberaden wil, zoo als die overal in de door Engel sche bommen getroffen- gebieden aan den dag treedt, doet het door den vijand gewenschte effect de- Meldt u aan bij de Waffen-SS., het Legioen of hét Wachtbataljon in Nederland. „De wereldvrede wordt veel meer door de intriges en de samenzweringen der communisti sche internationale bedreigd dan door iets anders. De Kominterq heeft sinds haar oprichting van het hoofdbureau te Moskou uit gewapende opstanden en revolu ties in Oostenrijk. Duitschland, Portugal, Hongarije, Bolivië, Fin land. Japan en China geënsce neerd. Zij was een van de voor naamste factoren voor den bur geroorlog in Spanje en reeds van het begin af aan hadden de agen ten der Komintern het bevel en de controle in handen van die genen gelegd, die him plannen moesten uitvoeren en het doel moesten bereiken. Wij kunnen haar invloed in Frankrijk, waar zij op het punt staat om denzelf den toestand te scheppen, waar nemen en wij kunnen van dag tot dag in ons land sporen van haar activiteit zien, b.v. de on- eenigheden in de industrie, spion- nage in onze wapenfabrieken en sabotage op onze oorlogsschepen en vliegtuigen." „Times" van 18 Maart 1939. Luistert op Zondag 7 Maart van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I, op golfleng te 415 meter, naar de stem der S.S., onderwerp: Bolsjewisme. zer aanvallen te niet. De bom bardementsoorlog wekt bij het Duitsche volk de steeds krachti ger vastbeslotenheid om eens en voor altijd af te rekenen met de genen, die dezen vorm van oor log hebben uitgedacht. (D.N.B.) Roosevelt weer candidaat? - Een delegatie van het Ameri- kaansche democratische natio nale comité onder leiding van den voorzitter, Walter, heeft pre sident Roosevelt aangezocht zich bij de presidentsverkiezingen in 1944 beschikbaar te stellen voor een vierde ambtsperiode. De de legatie heeft den tienden ver jaardag van de ambtsaanvaar ding van den president uitgeko zen om haar verzoek over te bren gen. In politieke kringen be schouwt men dezeen stap als de opening van de verkiezingscam pagne voor de presidentsverkie zingen in 1944. Roosevelt heeft niet geantwoord op het verzoek der democratische delegatie. De Washingtonsche correspon dent van de New York Times verklaart echter, dat de politieke leiders van beide partijen mee- nen, dat Roosevelt zich een vier de maal candidaat zal stellen Aan republikeinsche zijde zal, zooals deze reeds heeft medege deeld, Wendell Willkie zich we der candidaat stellen. Zijn voor naamste concurrent bij de repu blikeinen is Bricker de gouver neur van Ohio. 8 (D.N.B.) Nieuwe Finsché logeering. - In Finland is een nieuw kabinet ge vormd onder Linkonies. Zeven Amerikaansche vliegtui gen boven West-Duitschland neer geschoten. Een vrij zwakke for matie Amerikaansche bommen werpers heeft, -naar het D.N.B. verneemt, in de ochtenduren van gisteren gepoogd West-Duitsch gebied aan te vallen. De 'ij and werd door jagers en luchtdoel artillerie gedwongen zijn koers te veranderen en uiteengeslagen. Zij wierp lukraak brisantbommen uit, die eenige verliezen onder de burgerbevolking veroorzaakten. Tot nu toe is gemeld, dat zeven meermotorige bommenwerpers zijn neergeschoten. Voor de volgende week zijn voor het koopen van de gebrui kelijke rantsoenen brood, beschuit vleesch en aardappelen aange wezen de bonnummers 11 ter wijl op bon 11a van de tabaks- kaart 1 rantsoen rookwaren naar keuze en op bon 11 van de siga- rettenkaart 1 rantsoen sigaretten beschikbaar wordt gesteld. Veilingen Loosduinen-Leidschen- dam-Botterdam - De kring van veilingvereeniging Loosduinen, Leiden, Rotterdam heeft onder voorzitterschap van den heer Q. A. Nederpel uit Loosduinen de jaarvergadering gehouden. De jaarrekening werd, na een goed keurend rapport, vastgesteld. De heer Nederpel werd als bestuurs lid herkozen en ging hiermede accoord. Het jaarverslag van den secretaris, den heer T. Borst uit Veur, gaf een overzicht der re sultaten van het afgeloopen jaar, en werd vastgesteld. Verschillende tuinbouw-aange- legenheden werden besproken, o.a. ook de noodzakelijkheid dat de tuinders meer een bedrijfs- boekhouding gaan voeren. Hierdoor zou het ook beter mo gelijk zijn om kostprijzen vastte stellen, waaromtrent de rijks- tuinbouwconsulent, ir. Riemens, enkele mededeelingen deed. Na dat nog enkele zaken waxen be sproken, werd de vergadering ge sloten. Ned. Oost-Handel Maatschap pij opgericht. - Blijkens bijvoeg sel tot de Ned. Staatscourant'no. 45 is opgericht de Nederlandsche Oost Handelmaatschappij N.V. te Amsterdam, waarvan de statuten door den secretaris-generaal van het departement van justitie zijn goedgekeurd. Het kapitaal der vennootschap bedraagt twee mil- lioen gulden, vredeeld in 2000 aandeelen, elke nominaal groot 1000 gulden, Hiervan zijn thans geplaatsten in contanten volgestort 450 aan deelen, waarvoor wordt deelge nomen door: den heer P. van Leeuwen Boomkamp voor 200 aandeelen; den heer J. J. van Leeuwen Boomkamp voor 25 aan deelen; en de Nederlandsche Oost Compagnie N.V. voor 225 aandeelen. In aansluiting aan de maatre gelen inzake den handel in en de r.oteering van fondsen heeft de voorzitter van de Ver. v. d. Eff. nog bepaald: Aan de fondsen, waarin de handel tot hoogere koersen dan die van 2 Maart 1943 of vooraf gaande dagen is verboden, wor den toegevoegd: Oprichtersaan- deelen, opriehtersbewijzen, winst- aandeelen, winstbewijzen, res- tantbewijzen, warrants en soort gelijke fondsen, onder welken naam ook voorkomende. Deze toevoeging is noodig, aan gezien genoemd verbod betrek king heeft op alle effecten, zoo wel in de prijscourant opgeno men fondsen, als niet-officieel genoteerde, zoogenaamde incou rante fondsen. Duidelijkheidshalve zullen aan ac opsomming van effecten wor den toegevoegd de woorden: „zoo wel in de prijscourant opgeno men als niet-officieel genoteerde fondsen betreffende". Voorts zullen de volgende be palingen worden toegevoegd: Het is den leden verboden bui tenlandsche effecten, waarop het bovenstaande verbod toepasselijk is (w.o. dus ook zijn begrepen certificaten van Amerikaansche aandeelen), tot welker verhande ling toestemming is verleend door het deviezeninstituut, anders t£ verhandelen dan door tusschenkomst van een der hoek- lieden, die het betrokken fonds ter beurze plachten te verhan delen. Aan bedoelde hoeklieden wordt Botsing tusschen tram en trac tor. - Gistermiddag omstreeks vijf uur is in de Hobbemastraat, hoek Rembrandtstraat te Den Haag een tractor met aanhang wagen, die geen voorrang ver leende, in botsing gekomen met een wagen van lijn 6. Het voor- balcon van de tram werd geheel vernield, terwijl ook de tractor zwaar beschadigd werd. Negen trampassagiers werden hierbij ge wond, waarvan zes ernstig Deze werden in het ziekenhuis aan den Zuidwal opgenomen. De ove rige drie konden, na aldaar te zijn verbonden, op eigen gelegen heid naar huis gaan. De tram bestuurder kwam er met een paar snijwonden aan zijn linker hand af. Het tramverkeer on dervond door dit ongeval ver traging. De zes ernstig gewonden znn: de 30-jarige J. G. geb. B. uit'de van de Veldestraat (bekkenfrac- tuur), de 20-jarige E. G. uit de Snijdersstraat (linkerdij beent rac- tuur), de 59-jarige G. G. geb. T. uit de Schalkburgerstraat (rech- teronderbeenfractuur), de 44-ja rige A. van M.. geb. H. uit de Nijkerkstraat (sleutelbeenfrac- tuur), haar 13-jarig dochtertje H. van M. (hersenschudding) en de 52-jarige C. S. uit de Elle- komstraat (kniefractuur Lijk van vermoorden man ge vonden. - Naar wij vernemen hebben arbeiders, die ter plaat se werkten uit den Schinkel na bij de Theophile de Bockstraat te Amsterdam het lijk opgehaald van een naar schatting ongeveer veertigjarigen man.. Het was be zwaard met steerien, welke ten deele aan een der beenen waren bevestigd en gedeeltelijk in de zakken van een zwart leeren jek ker, welke het slachtoffer aan had, waren geborgen. Het sectie- onderzoek bracht in den schedel een gaatje aan het licht, waar schijnlijk veroorzaakt door een pistoolschot. Behalve den jekker droeg het lijk een donker col- bertcostuum en lage zwarte schoenen, maat 43. Vermoedelijk heeft net ujk ruim een week in het water ge legen; De commissaris van politie in het bureau Overtoom te Amster dam verzoekt dengeen, die eeni- gerlei inlichting kan verschaffen welke opheldering in dit misdrijf brengt, zich ten spoedigste tot hem te wenden. van hedenavond 18.25 uur tot morgenochtend 7.18 uur De maan kwam heden op te 7.10 uur en gaat onder te 17.15 uur. opgedragen omgaand aan het se cretariaat van de V. v. d. E. me- dedeeling te doen van de soorten dezer buitenlandsche effecten, welke zij verhandelen en van de koersen dezer buitenlandsche ef fecten op of voor 2 Maart. Ter toelichting diene, dat deze buitenlandsche effecten destijds uit de noteering zijn vervallen en sedertdien de handel uitsluitend plaats vond met deviezenvergun- ning en dat, daar het verbod van koersopdrijving ook deze waarden treft, controle en over zicht vereischt zijn. Hiervoor is noodig: a) het vastleggen van de stop- koersen van 2 Maart 1943, die niet officieel bekend zijn; b) in voorkomende gevallen het verhandelen langs bekende banen. Dit vereischt het weer inscha kelen van de tusschenpersonen. Dr. C. Jonges overleden - In den ouderdom van 76 jaar is te Haarlem overleden dr. C. Jonges, die zich als vrouwenarts en gy naecoloog een reputatie als wei nig anderen had verworven.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1