ABDIJSÊROOl KERK EN SCHOOL SPORT KUNST EN LETTEREN De Donetz bereikt, Rzjef ontruimd. STADSNIEUWS Die NACHT-MOES zal ophoudei AKKER'S In de raadzaal van bet Rocterdam- sche stadhuis is dc tentoonstelling „Herlevend Nederland" geopend. De burgemeester van Rotterdam, ir. F. E. Muller (rechts), wordt tijdens rijn rondgang op de expositie, welke in de burgersaal en in dc daarheen leidende gangen is ingericht, voorgelicht door den heer M. Dijkstra, zakelijk leider der afdeeling pers en propaganda CNF-Fotodienst NSB-Cino-Pax m Wijziging wetboek van koop handel. - De secretaris-generaal van het departement van justi tie heeft een wijziging aange bracht in artikel 6 van het wet boek van koophandel volgens welke de termijn voor het bewa ren van boeken, bescheiden en balansen van bedrijven wordt teruggebracht van dertig op tien jaren. Petroleum voor verlichting. Van 28 Februari t/m 31 Maart geven de met „11 verlichting" der bonkaart S 108 en de met „29 verlichting" der bonkaart S 208 gemerkte bonnen elk recht op het koopen van een liter pe troleum. De te verkrijgen hoe veelheid bedraagt - dit wordt uitdrukkelijk onder de aandacht gebracht - thans een liter per bon in plaats van de tot nu toe gebruikelijke twee liter. Appelen voor personen beneden 21 jaar - Van 3 tot en met 20 Maart a.s. zullen personen be neden den leeftijd van 21 jaar, die woonachtig zijn in het stad- gebied, een kilogram appelen kun nen krijgen. In verband hiermede gevende bonnen „reserve G 2-12", „reserve 3-12" en „reserve 4-12" met roo- den opdruk van de stadkaart. elk recht op het koopen van 1 kilo gram appelen in het stadgebied. Het zal, in verband met de be voorrading van den handel, niet steeds mogelijk zijn de appelen onmiddellijk te betrekken. Toelating en bevordering van geëvacueerde leerlingen. - Ten gevolge van evacuatie moeten in den loop van den cursus 1942- 1943 tal van leerlingen de school tot welke zij bij den aanvang van dien cursus waren toegelaten, voor een andere verwisselen. In verband daarmede wordt er de aandacht op gevestigd, dat krach tens art. 12 van het Kon. besluit van 19 Maart 1930 (Staatsblad No. 365) leerlingen, komende van een andere hoogere burgerschool, opleidende voor hetzelfde eind examen, door den directeur der hoogere burgerschool voor welke zij zich aanmelden, zonder nader onderzoek moeten worden toege laten tot dezelfde klasse waarin zaj, volgens een schriftelijke ver klaring van den directeur der- school die zij verlieten, hadden kunnen plaats vinden, indien zij daar gebleven waren. De secretaris-generaal acht het. Ih heb de fijnproever* op mf/n hand! Z* ilJn l»#i mH mij «m, dal icdoacn da illtrbtila kwalitall borhont «n lu.fcrrwarlcn voor rifn ..hoitbarc" ïuoaokonivcn mag verlengen Da goede. oude Bcmdo/p-lwel.lelll It Uw :noep bon goad be Meed I wenschelijk, dat dezelfde ge dragslijn wordt gevolgd ten aan zien van leerlingen van alle an dere scholen, indien het geldt overgang van een overeenkom stige school; opdat op deze wijze de nadeelen der evacuatie zoo veel mogelijk worden beperkt. Voorts is verzocht bij de be slissing omtrent bevordering naar een hoogere klasse, zoowel van de in den loop van den cursus 1942/1943 tot de school toegela ten leerlingen, als van hen, die bij den aanvang van dien cur sus reeds leerling der school wa ren, ten volle rekening te hou den met de bijzondere omstan digheden. Letterkundigen en de kuituur kamer. - De Nederlandsche kui tuurkamer deelt mede: de veror dening no. 2/1942 van den pre sident bij welke z.g. publicisten van het lidmaatschap worden vrijgesteld, schijnt tot misvatting aanleiding te hebben gegeven. Derhalve wordt onder de aan dacht van belanghebbenden ge bracht dat auteurs van poëzie, letterkundig proza en opstellen over nog levende letterkundigen (met uitzondering van actueele boekrecensies) in nieuwsbladen en tijdschriften niet onder deze vrijstelling zijn begrepen. De be doelde letterkundigen dienen zich derhalve alsnog voor het lidmaatschap der kuituurkamer aan te melden, teneinde te wor den georganiseerd in het iette- rengilde. PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN Noordwijk-aan-Zee 'Ger. Bond (Jul. v. Stolbergstr. 27): Nm. 7 1/2 u. ds. Koolhaas, van Huizen. VOOR DONDERDAG 4 MAART. Lisse Oud, Geref. Gem.: Nam. 7 u. leesdienst. NED. HERV. KERK Beroepen te Jutphaas (toez.) ds. Molenaar te Halfweg. GEREF. KERKEN Tweetal. Te Zutphen, ds. Jac. Jonker te Schiebroek-Hillegersberg en ds S. Wouters te Soestdijk Beroepen. Te Zutphen, ds S. Wouters te Soest dijk Benoemd tot hulpprediker te Aalten (voor Lichtenvoorde), cand. C. Stam te Zwartsluis. Tweetal te Scheemda ds. J. Klei ne te Idskenhuizen en ds. D. Kui per te Groningen. Beroepen te Leeuwarden ds. J Kremer te Ede Benoemd tot hulpprediker te Amsterdam cand. S. Roosjen, hulp prediker te Smilde. GEREF. GEM. - Bedankt. Voor Middelburg, ds. W. C. Lamain te Rotterdam-Zuid. Ol b-GEREF. GEM. ONDER HET KRUIS Bedankt. Voor Hilversum D B. Smid, evangelist te Utrecht. CHR. GEREF. KERK Bedankt voor Urk en Bunschoten ds. H. v.. Leeuwen te Ermelo. NED. GEREF. GEM. Bedankt voor Rotterdam-Kralingscheveer. Joh. van Weizen te Gouda. BILJARTEN. Kampioenschap van Nederland 2e klasse Voor het kampioenschap van Nederland 2e klasse groot bil- art, kader 45/2, zijn de volgende inschrijvingen ontvangen: J. G. Beuming, Amsterdam; Ph. Schmidt Amsterdam; P. J. M. Geestman, Amsterdam; Kees de Ruyter, Waal wijk; H. J. Hoogland, Alkmaar; L. G. J. Teegelaar, Leiden; A. B. van der Veen, Kolhara. Voor de achtste plaats moeten W. Levert en J. Mönch. beiden uit Amsterdam en A. Lubacht en P. Hendrikx, beiden uit Den Haag. voorwedstrijden spe len. De eindstrijd wordt, zooals reeds eerder is gemeld, van 10 t/m 14 Maart te Amsterdam gehouden. WATERPOLO. De competitie L.W.V. II L.Z.C III 1—5 BRIDGE. Viertallencompetitie „De Sleu tels" Op den tweeden avond van de noodviertallencompetitie zijn de volgende uitslagen verkregen: Hoofdklasse: team Thoolen wint van team Verboog Sr. met 16 m.p.; team Laken wint van team Prins met 10 m.p.; team Reekers wint van team Van Wingen met 19 m.p. Eerste klasse A: team De Graaf wint van team Bleuzé met 37 m.p.; team Wakka wint van team Been met 55 m.p.; team Van Heteren wint van team Oudshoorn met 28 m p. Eerste klasse B: team Montanus wint van team Kiel met 15 m.p.; team v d. Burg wint van team Smittenaar met 25 m.p.: team Ja german speelt gelijk tegen team Slebos (3 m.p. ten gunste van team Jagerman) Overgangsklasse: team Lamari wint van team mevr. Sier met 45 m.p.; team Landzaat wint van team Van Boxtel met 8 m.p. W. A. van Konijnenburg t In den ouderdom van 75 jaren is. ge heel onverwachts overleden de zeer bekende Nederlandsche schil der Willem van Konijnenburg. Duitsch weermachtbcricht. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: De vijand deed opnieuw aan vallen op het bruggehoofd aan den Koeban en op de stelling aan de Mioes. De aanvallen wer den bloedig afgeslagen. De Duit sche tegenaanval in het gebied van Isjoem heeft over een breed front den middenloop van den Donetz bereikt. Ook ten Oosten van Slafjansk en in het gebied ten Noordwesten van Charkof zetten onze divisies den wijken den vijand na, sneden verschei dene vijandelijke afdeelingen af en hakten haar in de pan. Terwijl ten Zuidwesten van Orel de sterke druk van den vijand op ons front voortduurt, brachten Duitsche divisies infan terie en pantserstrijdkrachtenin het gebied ten Noordwesten van Orel een sterken aanval tot staan versloegen de strijdkrachten die het voornaamste gevechtsterrein waren binnengedrongen en ver dreven de sovjets weer onder vernietiging van 16 zware en de zwaarste pantserwagens. De stad Rzjef werd volgens de in de plannen voorziene bewe gingen ter verkorting van het fiont ontruimd. Achterhoeden, die de stad sinds dagen nog slechts bezet hielden, maakten zich in den nacht van 2 op 3 Maart, na het opblazen van de bruggen over de Wolga, onge merkt van den vijand los. In de overige sectoren van het centrale en in het Noordelijke deel van het Oostelijke front ver liep de dag, afgezien van enkele plaatselijke aanvallen, over het algemeen kalm. Inrichtingen van den Moermansk-spoorweg werden door duikbommenwerpers stevig vernield. In de maand Februari hebben de sovjets 886 vliegtuigen verlo ren. Hiervan werden er 701 in luchtgevechten en 118 door lucht doelartillerie van de luchtmacht, alsmede 30 door troepen van het leger neergeschoten. De overige werden op den beganen grond vernield. Aan het front van Noordelijk Tunesië werden ondanks krachtig vijandelijk verzet nieuwe plaat selijke successen behaald. De luchtmacht bestookte batterij- stellingen en gemotoriseerde for maties van den vijand. Gevechts vliegers vielen de haven van Tripolis aan. Enkele vijandelijke storings vliegtuigen lieten in den afgeloo- pen nacht bommen vallen op West Duitsche plaatsen. Een Britsch vliegtuig werd neerge schoten; twee andere toestellen werden aan de Kanaalkust neer gehaald. Leidsche Ambachtsschool - De Ver. Ambachtsschool hield Maan dagmiddag in haar gebouw aan de Haagweg de gebruikelijke voor jaarsvergadering, waarin de voor zitter, ir. J. J. G. van Hoek ver slag heeft uitgegbracht over het afgeloopen jaar en aan de ver trekkende leerlingen de diploma's zijn uitgereikt. Behalve door het bestuur, directeur en leeraren werd deze bijeenkomst bijgewoond door den wethouder van finan ciën, den heer M. G. Verwey, zoo mede door alle leerlingen en vele ouders. De heer Van Hoek memoreerde in zijn overzicht een kleinen ach teruitgang in het ledental en bracht hulde aan den directeur en het leerarenkorps, die onder moeilijke omstandigheden' zich voortreffelijk van hun taak heb ben gekweten. De dagschool telde op 1 Januari 1942 492 leerlingen, waarvan op 27 Maart aan 177 het diploma kon worden -uitgereikt. Voor den nieuwen cursus meld den zich 372 gegadigden, waarvan er 262 werden toegelaten. Op 1 April bedroeg het aantal leer lingen derhalve 551. Heden wordt het diploma uitgereikt aan 196 leerlingen waarvan er 43 het derde studiejaar beëindigen. De Vakavondschool telde op 31 Dec. j.l. 434 leerlingen (v. j. 487); de machinisten avondcursus 52,. de land machinisten cursus 34, de ty pografencursus 112 (v. j. 136) en de textielcursus 15 -<v. j. 45) 'leer lingen. Het in 1939 ingestelde in stituut der leerlingopleiding to het bedrijf ontwikkelt zich in gunstigen zin; er werden reeds 134 contracten afgesloten. De voorzitter besloot zijn overzicht met een woord van gelukwensch tot de geslaagden en een aan sporing om zich verder te be kwamen en niet tevreden te zijn met het bereikte resultaat. Hierna ging hij over tot de uit reiking der diploma's. Timmerlieden (34), nl. H. G. Bardelmeijer, M. G. Boon, A. v. Breda, J. D. v. Egmond, H. J. M. v. Elten, J. C. v. Engelen. L. P. v. d. Geer, I. Habraken, D. Hanno, K. Hortensius, H. M. v. Kesteren, C. N. Keur, P. J. Keyser, W. Kop, L. v. d. Kraats, A. P. A. v. d. Neut, C. P. v. Nieuwkoop, C. van Noort. S. J. Oosterbeek, D. A. Perfors, J. W. Poppen, N. Timmers, J. Mens, H. M. Perfors, A. v. Rossum, C. P. Schouten, W. F. Selier, H. J. Siebert, N. Verdoes, B. v. Vliet, D. A. van Vliet, P. C. Vos. C. J. Zoet, H. F. de Zwart. Timmerlieden, die in 1942 het diploma verwierven, doch het on derwijs nog een extra jaar heb ben gevolgd (9) ,n.l. A. Dietz, J. J. van Leijden. J. W. A. v. d. Meer. M. G. Ouwehand, Th. Pauw, J. v. d. Plas, M. v. Rijn, H. Stouten, M. J. Zaalberg. Meubelmakers (11). n.l. J. G. v. Driel, G. Erades ,P. v. d. Heu vel, P. J. v. d. Hoek, H. Kroeze, A. Lentz. J Mets, C. B. Padden burg, J. Planje, N. v. d. Ploeg, Chr. Teske. Meubelmakers, die in 1942 het diploma verwierven, doch het onderwijs nog een extra jaar heb ben gevolgd (2) n.l. M. Bol. L. de Graaf. Schilders (6), n.l. J. Bogerman, M. Janssen, C. A Meiman, F. Piket, F. del Sasso. J. Teijn. Schilders, die in 1942 het di ploma verwierven, doch het on derwijs nog een extra jaar heb ben gevolgd (1) n.l .B. v. Wenael. Machinebankwerkers (104): D. Bakkenes, F. Beaufort, W. van Berkel, C. Besemer, N. de Boer, W. F. H. Bonte, H. C. Boom, G. N. Boonekamp, Chr. v. d. Born, P. Brandt. H v. d. Broek, J; Bronsgeest, S. A. Ciere, W. Coom, B. van Daalen, I. Delmeer. P. Dregmans, P. v. Duyvenbode. K. W. Feijen, J. Jongbloed, A. Kiel, J. A. v. d. KJlaauw, J. G. L. Koe nen, A. J. Oudshoorn. W. Voor zaat, C. v. Egmond, J. v. Ek, A. Favier. I. Florijn. H. de Goey, J. A. Graafmans H. v. Grieken, L. Groeneweg, A. W. de Groot, B. W. Gijsman, W. H. Haasbroek. H. F. Hanno, K. v. Hellemond, J. Hoekman, L. v. d. Hoeven, J. G. Hogenes, C. v. Holland, A. Hoo- geveen. G. Hoppenbrouwer, H. de Jong, j. J. de Jong, H. J. Keiler, j. Kooien. M. J. K. G. Leijer- zapf, C. M. Lezwijn, P. J. de Ligny, C. J. Koree, H. v. Maanen, D. F. C. Ie Maire. A. Mizée. C. Molenaar, M. H. Moll. J. P. Nie- vaart, L. Ouwerkerk, D. v. d. Plas, A. Plekkringa H. Pot, P. Potman,. W. M. Rodenburg, M. Roskam, I. Rijsbergen, G. Rijsdam, K. B. v. Seventer, H. Th. Siraa. H. J. Smittenaar, J. Snijders. A. Stik- kelorum, G. Stormer, G. Tessel- hoff, G. R. Tiemstra, J. W. Tim mers A. C. Vermeulen, J. Lancel, G Montanus, Th. W. v. Niekerk, Q. v. d. Ni,et. P. L. v. Nood, Th. W. Pet A. Taverne, J. G. van Tol, D. v. d. Tuyn, S. B. Tijmstra, D. Tijsterman, H. H. Verdegaal, J. Volkers, A. de Vrind. J. Vroom, L. H. A. v. Vuuren B. G. Vijf huizen, W. de Wagenaar. D. Weima, A. v. Wilgen, J. Zaalberg, C. D. Zandvliet. A. v. d. Zeeuw, M. Th. J. Zuiderduin, P. J. Zwart, H. P. Zweistra. G.H. Zwet sloot. Aan 4 leerlingen kan het di ploma niet worden uitgereikt. Machinebankwerkers, die in '42 als het vastzittend slj oorzaak van de hoe; prikkelingen regelmat loskomt. Neem daarvo de beroemde snel sljji oplossende Abdijsiroi Vanouds beproefd bf) hoi griep, bronchitis, asthn 's Werelds béste Hoestsiroop Italiaansche snelbooten begeleider een In de Middellandsche Zee varent convooi Orbis-Luce-Holland-Pax a het diploma verwierven, doch h onderwijs nog een extra jaar he ben gevolgd (25), n.l. J. Bekoo J. Benschop, J. H. Bizot, J. Boe J. Brouwer, N. Franken. J. He loo, H. Humme, J. de Jong. A Jongbloed, H. Knetsch. J. Kopp schaar, M. H. Koremah, F. M. Landkroon, J. la Lau, J. H. M dendorp, Th. Nieboer, Th. W. F L. W. Schaap, N. Teegelaar, M. de Veer, P. v. d. Velde, Vrolijk. H. v. Zanten, A. v. Zoe Electriciens (10), n.l. L. D. v. d. Burg, W. J. Holverda, 9 Houthoff, A. C. Marks, H. v. Ploeg, M. L. Rijnhout, J. Staats, C. v. Tuijl. I. v. Wijk, C. Wijnen. Fijnbankwerkers (14) n.l.: F. Benten, J. Brederveld, J. A. d( Hertog, H. v. d. Heuvel, J. F. d. Linden, A. M. Ie Mair, Noort, N. Optendrees, J. Schild, J. A. Th. v. Schooten, Spaanderman, J. de Vink, Wassenaar, J. P. P. Webbers. Auto- en Motorherstellers (1' n.l.: S. H. Bakker, C. J. M. i Bruijn, A. J. Bijen, E. Ham, H. Kok, J. H. Kuiper, A. J. Lan boo, J. Nieuwenburg. J.' Petersi F. A. J. Ruigrok, A. Schaafstr W. J. Schild, A. A. M. v. Sta: renburg, H. J. v. Veen, J. va Venetiën, G. Vroom, J. J. We selman. Auto- en Motorherstellers, d in 1942 het diploma ver wier ve doch het onderwijs nog een e! tra jaar hebben gevolgd (6) n. J. H. A. v. d. Berghe, A. H. Dorp, J. A. Duijndam, G. P. Mu der. J. C. Noort, A. V. Otto. Van de Vakavóndschool vi kregen dc volgende leerlingi eën diploma Bouwkundig teekenen: J. L. boer. A. v. Diemen, H. v. Dij] H. de Graaf, W. v. d. Haak, H. v. Haarlem, M. Karstens, A. M. Rodewijk, J. Slootweg, v. Staveren, L. v. Tol, T. Vo! J. W. v. d. Zwet. Meubel teekenen: J. Guldi mond, D. J. Koome, J. Pen, a, Ph. de Ridder, A. L. J. v. Zijf" StoffeerenP. Heuseveldt Ketel, L. den Os. Hout-, marmer- en decoratij schilderen: J. Bontenbal, C. v. Goederen. R. v. d. Heuvel, de Jager, H. W. Rietbergen Vliem. Smids- en werktuigkundig kenen: G. W. de Beer, C. Bull, W. G. Deckers, J. v. Dijl T. Flaman, E. A. Th. 't Hart, Heymans, P. den Hoed, A. H. de Jong, J. C. v. d. Kommer, Langeveld, A. v. d. Leeden, Montanus, H. W. v. Oosten, Ouwehand, G. Piket, C Vla: dingerbroek, M Wassenaar de Wit,. J. J. v. d. Wijngaard. Motoren techniek: C. J. Bil man, H. B. Fonteijn, H. deGH A. v. d. Klugt. G. Th. Kriek, v Polanen, J. Zwaan. Electrisch lasschen: Deze cl sus eindigt eerst met 31 Mi 1943. ElectriciteitsvakC. A Jong, A. C KooIoqp, P. v. Meij. Ten slotte werd aan de gende leerlingen, die zich di aanleg en bij zonderen ijvert den onderscheiden, een stuk reedschap uitgereikt: J. C. Engelen, D. A. v. Vliet, J. Brój geest, P. J. de Ligny, J. Zr berg en H. v. d. Heuvel. De directeur', de heer G. E Kuyntjes richtte hierna een" soon lijk woord tot de vert kende leerlingen, hen opwek» Wordt gl) gekweld door Rheumatlek Begin vandaag nog een bloedzuiverende kuur. Neero uit is<iii:\ Gezondheid voor ee» ceot per dag- Apoib. co Drog,0.41.0 76.1.47. N.V. Rovafru

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2