SUCCESVOLLE DUITSCHE TEGENAANVALLEN 84ste Jaargang Woensdag 3 Maart 1943 No. 25437 oo: Bruggenhoofd Demiansk ontruimd. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT BINNENLAND Churchill's meening. Wie met zijn stroom niet zuinig is. zit weldra in de duisternis. Voorkomt verkwisting van electricïteit STRIJDT MEE NAAST UW KAMERADEN! VERDUISTEREN: LEIDSCH H DAGBLA DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 94 3«! ak SSII Het opperbevel van de Duit- cHt|)che weermacht maakte gisteren ekend: In het Zuidelijke deel van het (ostelijke front stond de dag [van gisteren in het teeken van ln° igen tegenaanvallen. Vermetele id anvalsoperaties van de Duitsche s, roepen aan den benedenloop an de Koeban sloegen vijande- jke strijdkrachten uiteen en erijdelden aanvalsvoorbereidin- Sen. Ondanks de slechte weers- n terreingesteldheid werden in iet gebied van Isjoem opnieuw Tf alrijke plaatsen veroverd. Enke le'Ie verstrooide vijandelijke groe- Ben werden vernietigd. Het aafi- il gevangenen en de buit nemen og voortdurend toe. Op het agveld werd onder de talrijke ooden de bevelvoerende gene- aal van het 25ste bolsjewisti- :he pantsercorps, generaal-ma- 3r^aar Pawlow gevonden. In het gevechtsgebied ten peA'esten van Charkow tot ten ipl^foorden van het Ilmenmeer mis- akten ook gisteren overdag 'gr anvallen en doorbraakpogingen o«§an den vijand met zware, bloe dige verliezen. Het bruggenhoofd an Demjansk ten 2uid Oosten an het Ilmenmeer, waarop de iolsjewisten veertien maanden ang met ontzettende verliezen 'ee^an materiaal tevergeefs hebben tormgeloopen, werd door de jXkiitsche troepen volgens de {[{{plannen ontruimd. Het sedert ang voorbereide achteruitschui- enjen van de Duitsche linies ge- chiedde stap voor stap, nadat het oorlogstuig en alle wa- bijtijds waren weggevoerd, e ontruiming zelf voltrok zich onder dat hierbij hinder van len vijand werd ondervonden. Aan het Noord-Tunesische Eront behaalden de Duitsch-Ita- aansche aanvalstroepen, doel- da, reffend gesteund door de lucht- dfipiacht, gisteren nieuwe vorderin- en. De luchtmacht viel spoor- egdoelen in het vijandelijke chterland, laadinstallaties en igplaatsen voor schepen in Bone net goede uitwerking aan. Duit- che jagers en luchtdoelartillerie an de luchtmacht schoten in ïeifliet Middellandsche Zeegebied 11 ijandelijke vliegtuigen neer. Britsche vliegtuigen drongen n den afgeloopen nacht tot Ber- ijn door en wierpen brand- en irisantbommen op de Duitsche i e^ioofdstad en op plaatsen in de ingeving. Er ontstond schade sdAls gevolg van de brand- en bri- 36ï§antbommen in woonwijken en penbare gebouwen. De bevolking eed verliezen. Enkele vijandelijke liegtuigen vielen West-Duitsch ebied aan en wierpen enkele lommen. Door nachtjagers, luchtdoelar- illerie van de luchtmacht, artil- ïrie van de marine en patrouil- lJ ^vaartuigen werden 19 voor het 7| leerendeel viermotorige vijande- iike vliegtuigen neergeschoten. In het zeegebied ten Westen an Noorwegen werd een Brit- che tomedojager door bommen leschadift. au u. ol 10 [rijf De strijd aan het Oostelijk ront - De A.NP.-correspondent s Berlijn meldt: Met uitzondering van het ge- >ied ten Noorden en ten Zuiden ran Orel, waar de bolsjewisten iun hevige aanvallen voortzetten, s de offensieve kracht der ovjet-Russische strijdkrachten overal aan het front merkbaar ■verminderd, zoo verklaart men te «riijn. In deskundige militaire jvöj :ringen meent men thans te kun- verklaren, dat niet de her- laaldeljjk optredende dooi, die terrein voor pantserwagens iet moeilijk begaanbaar maakt; de u^K00maamste oorzaak hiervan is, och veeleer het uitgeput raken bolsjewistische reserves. Ter- i i p]l in het Noorden de sovjet- i22! Russische aanvallen verflauwd iiiri ;Hp..is, naar men hier verklaart, initiatief in het Zuiden meer In het weermachtbericht van gisteren maakte het Italiaansche hoofdkwartier het volgende be kend Geslaagde plaatselijke acties aan het front van Tunesië. De vijandelijke luchtmacht verloor 13 toestellen, nl. 8 in luchtgevechten en 5 door het afweergeschut. Italiaansche formaties vliegtuigen herhaalden haar stoutmoedige aanvallen op het vijandelijke con- vooi, dat reeds op 28 Februari werd beproefd. Een schip werd tot zinken gebracht en twee an dere schepen werden ernstig be schadigd. Er werden luchtaanvallen on dernomen op Palermo, Napels en verscheidene plaatsen in de pro vincies Catanzaro en Cosenza. Onder de burgerbevolking vallen 10 dooden en 113 gewonden te betreuren te Napels, 10 dooden en 96 gewonden te Palermo. 5 doo den en 10 gewonden te Catan- zaro-Marina, 1 doode en 11 ge wonden te Amantea (Cosenza). Te Napels werden 3 vijandelijke machines door onze jagers en 2 door het afweergeschut neerge haald. Twee andere toestellen kwamen terecht in de omgeving van Palermo, waarvan een werd neergehaald door onze jagers en het andere door het afweerge schut. 6 van onze vliegtuigen zijn niet op hun basis teruggekeerd. in Duitsche handen overgegaan, hetgeen tot uiting komt in de tegenaanvallen, die de Duitsche troepen ondernemen. Het front verloopt thans, naar militaire kringen in de Duitsche hoofdstad verklaren, als volgt: van Taganrog langs de rivier de Mioes in Noordelijke richting tot Worosjilowgrad, vandaar tot en kele kilometers bewesten Char kow en Koersk, vervolgens naar Orel, Rzjew om vandaar af te buigen naar het Ilmenmeer. van waar het in Noordelijke richting naar het Ladogameer verloopt. De Italianen aan het Oostelijke front - Naar aanleiding van den terugkeer van Italiaansche af dee lingen van het Oostelijke front, die in Italië een tijd van rust zullen doorbrengen en zullen wor den aangevuld, heeft Mussolini een dagorder tot de officieren, on derofficieren en manschappen van het 8ste Italiaansche leger ge richt, waarin hij hulde brengt aan hun dapperheid en opoffe ring. Hy zegt voorts in zijn dag order: „Ontberingen en einde- looze marschen hebben uw licha melijk en geestelijk weerstands vermogen op een buitengewoon zware proef gesteld. Slechts door verheven plichtsbesef en met het alom tegenwoordige beeld van het vaderland voor oogen konden deze moeilijkheden worden over wonnen. Niet minder zwaar wa ren de verliezen, die de strijd tegen het bolsjewisme u heeft toegebracht. Maar het ging en het gaat om de verdediging van de duizendjarige Europeesche cultuur tegen het Moskovietische barbarisme. Gij hebt zonder twij fel gevoeld, met hoeveel bewo genheid en met welk een ver heven en onwrikbaar geloof aan de eindoverwinning het Italiaan sche volk de fazen van de gewel dige worsteling heeft gevolgd en hoe trotsch het op u is." (D.N.B.) Telegramwisseling tusschen den Führer en koning Boris - Op den verjaardag van de toetreding van Bulgarije tot het driemogendhe- denpact heeft koning Boris den Führer het volgende telegram ge stuurd „Ter gelegenheid van den terugkeer van den historischen dag waarop tw^e jaar geleden Bulga rije tot het driemogendhedenpact toetrad, zend ik u. Führer, mijn hartelijke gelükwenschen, als mede die van het Bulgaarsche volk. dat u innig dankbaar is. In geest van de jarenlange hechte vriendschap en trouwe saamhoo- righeid onzer volkeren verbind ik Wijziging van het kartelbesluit - Eenige wijzigingen zijn gebracht in het kartelbesluit. In de eerste plaats is uitbreiding gegeven aan het aantal bedrijven van handel en nijverheid, waarop dat besluit betrekking heeft. Vieelen daar onder tot dusver ondernemingen, diensten of instellingen, welke binnen Nederland zijn gevestigd, voortaan is deze beperking in de plaats van vestiging vervallen. Verder vielen onder het besluit alleen de binnen Nederland ge vestigde filialen, bijkantoren of andere nederzettingen van buiten Nederland gevestigde onderne mingen, diensten of instellingen. Thans vervalt zoowel de beper king „binnen Nederland" als de begrenzing „buiten Nederland", zoodat in den vervolge het kar telbesluit betrekking heeft op alle filialen, bijkantoren of andere nederzettingen. Als gevolg hiervan ondergaat ook het aantal bedrijfsregelingen, zijnde de bepalingen regelende de mededinging tusschen personen (bedrijven, filialen enz.), waarop het besluit van toepassing is, uit breiding, aangezien slechts als voorwaarde wordt gesteld, dat al thans één der personen (bedrij ven, filialen enz.) in Nederland moet zijn gevestigd. Voorts krijgt de secretaris-ge neraal meer bevoegdheid. Naast het geheel of gedeeltelijk onver bindend verklaren van bedrijfs regelingen zal hij deze ook kun nen aanvullen of wijzigen, terwijl hij eveneens besluiten ter uit voering van bedrijfsregelingen zal kunnen aanvullen. Vervolgens is aan de bepaling, dat de secretaris-generaal alle in lichtingen, opgaven en mededee- lingen kan verlangen, welke hij in verband met de uitvoering van het kartelbesluit noodig oordeelt, toegevoegd de verpliohting, dat hem desgevraagd de boeken en bescheiden ter inzage moeten worden gegeven. Ten slotte is een nieuw artikel ingevoegd, luidende: de secreta ris-generaal kan aan een of meer Churchill zeide op 11 April 1919: De bolsjewistische armeeën marcheeren voor voedsel en roof en op haar weg bevinden zich slechts kleine zwakke staten en naties, die door den oorlog uit geput en geschokt zijn. Wanneer Duitschland het slachtoffer wordt van deze bolsjewistische pest tengevolge van de interna tionale zwakte of tengevolge van een werkelijke invasie, wordt het iri stukken gereten. in Nederland gevestigde perso nen, die ten gevolge van be staande feitelijke of rechtsver houdingen een belangrijken in vloed op de marktverhouding uitoefenen, aanwijzingen geven omtrent de door hen met betrek king tot de marktverhoudingen te volgen gedragslijn, indien zij naar zijn meening hun invloed misbruiken tot schade van het algemeen belang, het belang van het bedrijfsleven als geheel, van één of meer bedrijfstakken of van één of meer personen. Benoemingen bij bedrijfsschap- pen. - In het bestuur van het hoofdbedrijfschap voor tuin bouwproducten, voorzitter de heer F. V. Valstar, te Naaldwijk, is o.m. benoemd tot lid: de heer A. Verduyn Jr., Lisse en tot se cretaris de heer A. W. Wijlacker te Wassenaar. In het bestuur van het bedrijf schap voor sierteeltproducten werden o.m. benoemd: tot voor zitter de heer A. P. van Nes, te Boskoop, en tot leden de heeren K. J. Grullemans, te Lisse (te vens onder-voorzitter), W. Mar- se, te Aalsmeer, A. Warnaar te Sassenheim en C. van Zijverden te Hillegom, terwijl tot directeur van het bedrijfschap werd be noemd de heer G. C. Segers te Lisse. Petroleum voor kookdoeleinden. Van 28 Februari t/m 21 April geven de met „05" genummerde bonnen van de bonkaart „EA" voor kookdoeleinden, elk rechtop het koopen van een liter petro leum. Iedereen zal moeten toege ven, dat het verkwisting is om het electrische licht overdag te laten branden. Het is óók ver kwisting, wanneer lampen wor den gebruikt op plaatsen, waar weinig of in het geheel niet wordt gewerkt, of waar lampen van geringere lichtsterkte vol doende zouden zijn. Dikwijls is het voldoende ge-r bruik te maken van een bureau lamp, een schemerlamp, een hoeklampje of anderszins. Elk lid van het gezin dient er steeds op bedacht te zijn het verbruik van energie tot het hoogst nood zakelijke te beperken. Het is ieders eigen belang, want wie zijn rantsoen overschrijdt, krijgt boete of wordt van den toevoer afgesneden. Meldt u aan bij de Waffen-SS„ het Legioen of het Wachtbataljon in Nederland. daarmede in den geest de op rechte wenschen voor uw per soonlijk welzijn en voor het geluk van het heldhaftige Duitsche volk en van zijn zegevierende wapens, die het gebruikt in den fieren strijd voor een betere wereld orde." De Führer heeft hierop als volgt geantwoord: „Voor de mij telegrafisch uitgesproken gelük wenschen op den verjaardag van de toetreding van Bulgarije tot het driemogendhedenpact, betuig ik Uwe Majesteit mijn oprechten dank. Van het vaste vertrouwen vervuld op onze eindoverwinning en een rechtvaardige nieuwe orde der wereld beantwoord ik uw groeten met mijn hartelijke wen schen voor den bloei van het Bulgaarsche volk, dat met ons in jarenlange vriendschap verbon den is en voor uw persoonlijk welzijn." (D.N.B.). 191 DOODEN TE BERLIJN. 21 vliegtuigen neergeschoten. - Bij den luchtaanval der Engelschen op de Duitsche hoofdstad inden nacht van Maandag op Dinsdag zijn volgens de voorloopige be richten 191 menschen om het leven gekomen en 268 gewond. Wat de materieele schade be treft, zoo werden o.a. drie zie kenhuizen bij den aanval ge troffen. Zij werden ten deele zwaar beschadigd en moesten ontruimd worden. De kerk van Sint Hedwig en vier andere ker ken leden zware schade en brandden ten deele volkomen uit. In de afzonderlijke wijken van de Duitsche hoofdstad werd aanzienlijke schade berokkend aan woonhuizen. Twee tehuizen voor ouden van dagen vielen volkómen aan den aanval ten offer. De bevolking van de Duit sche hoofdstad legde bij den ci- vielen afweer van den Britschen terreuraanval een voorbeeldige houding .aan den dag. Het aan tal neergeschoten vijandelijke vliegtuigen bedraagt volgens de voorloopige berichten 21 (D.N.B.) van hedenavond 18.23 uur tot morgenochtend 724 uur De maan kwam heden op te 3.38 uur en ging onder te 14.39 uur. De drankwet en de evacuatie. Na verkregen goedkeuring van den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken kan voortaan in afwijking van de bepalingen van de drankwet, de houder van een volledige ver gunning, een tap vergunning, een siijt vergunning, een hotelvergun ning of een verlof a, die zijn be drijf wegens evacuatie van het gebied, waarin het perceel voor hetwelk die vergunning of dat verlof a geldt, is gelegen, in dat perceel niet meer kan uitoefe nen en aan wien door of van wege den secretaris-generaal van het departement van handel, nij verheid en scheepvaart een vesti gingsvergunning in een andere gemeente is verleend, zijn bedrijf op overeenkomstige wijze tijde lijk uitoefenen in een of meer iocaliteiten van het perceel, waar voor de vestigingsvergunning geldt. In zulk een beschikking kunnen voorwaarden worden op genomen betreffende de uitoefe ning van het bedrijf. De vergunninghouder of de houder van een verlof a, die zijn bedrijf tijdelijk in een andere gemeente wenscht uit te oefe nen, dient zijn daartoe strekkend verzoek aan den secretaris-gene raal in door tusschenkomst van den evacuatie-hulpdienst van de kamer van koophandel en fa brieken, waaronder zijn bedrijf ressorteert. Zaaipeulvruchten op bon alge meen 511" - In aansluiting op hetgeen reeds vroeger over het beschikbaar stellen van zaaipeul - vruchten werd gepubliceerd, wordt meegedeeld, dat zij, die zaaipeulvruchten wenschen te ontvangen, van 4 tot en met 13 Maart a.s. de bonnen „algemeen 511" van de bonkaart voor voe dingsmiddelen, aangewezen voor het koopen van consumptie-peul vruchten, bij een handelaar in zaaipeulvruchten moeten inleve ren. Slechts handelaren, die in het bezit zijn van de „overeenkomst zaaipeulvruchten 1941", en agen ten van dezen, mogen bonnen 511 in ontvangst nemen. De hoeveelheid zaaipeulvruch ten, die op bon „algemeen 511" beschikbaar wordt gesteld, als mede de datum, waarop met de aflevering een begin zal worden gemaakt, zal nog nader worden bekend gemaakt. Zij, die de ge noemde bonnen bij een hande laar in zaaipeulvruchten of een agent van dezen inleveren, moe ten door middel van hun regi- stratiekaart aantoonen, dat zij volkstuinder zijn. Zij, die niet in het bezit zijn van een registra- tiekaart als volkstuinder, moeten den handelaar hun naam en adres, alsmede de ligging van hun tuin opgeven. De handelaar zal een lijst van deze gegevens aanleggen, welke hij dient toe te zenden aan de P.I.C.A. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat bon „algemeen 511" uitsluitend ingeleverd behoeft te worden door hen, die groene erwten, bruine boonen e.d. peul vruchten wenschen te ontvangen. Nederlandsche arbeiders in Duitschland. - In een te Den Haag gehouden persconferentie hebben vertegenwoordigers van het Ned. Arbeidsfront meege deeld dat het N.A.F. (dat te Berlijn een verbindingskantoor heeft geopend) er in geslaagd is, ook voor de Nederlandsche ar beiders in Duitschland gewoon en aanvullend vakonderwijs te organiseeren in den vorm van schriftelijke cursussen. Daartoe is uitgebreid leermateriaal aanwe zig voor 29 beroepen op het ge bied van werktuigbouwkunde, electro techniek en luchtvaart, met in totaal 240 leervakken, terwijl spoedig gereed zullen zijn cursussen in automobieltechniek, scheepsbouwkunde, weg- en wa terbouwkunde, burgerlijke bouw kunde én textielfabricage.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1