Februari 567.800 ton tot zinken gebracht Von Ribbentrop in Italië HET HERDERLIJK SCHRIJVEN VEROORDEELD gte Jaargang Dinsdag 2 Maart 1943 No. 25436 DUITSCH SERMACHTBERICHT ivierdaagsch bezoek *eeft gehoor aan de stem van uw geweten! ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT Controleert Uw gas- en electriciteitsverbruik geregeld. Engelsche vliegtuigen boven Duitschland. VERDUISTEREN: VERORDENING: Churchill's meening. Redevoeringen van ir. Mussert en Hauptdïenstleiter Schmidt. Ook Nederland zal moeten werken. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN It opperbevel van de Duitsche |macht maakte gisteren be- nvallen, die de vijand ook iren ondernam op de fronten het Koebanbruggenhoofd, n met zware, bloedige ver- ineen. Voor Noworossiisk it artillerie van het leger een tanks geladen schip in brand. het Mioes-front ging de d na een krachtige voorbe- g door de artillerie over een front tot den aanval over. olsjewisten werden reeds voor oornaamste gevechtslinie door [afweervuur uiteengedreven, eigen aanval in het gebied ;joem won ook gisteren over- verder terrein. De aanvals- ies wierpen den vijand, die taai verzette, op en over de :ts terug. Verstrooide en af- en bolsjewistische strijd, ten werden in de pan ge- i. Hierbij werden 23 pantser- :ns stukgeschoten, talrijke genen gemaakt en een groote binnengebracht, irke foi-maties gevechtsvlieg- n en vliegende artillerie de- ikrachtige aanvallen op terug lende vijandelijke colonnes en kten geconcentreerde bols- tische strijdkrachten. de gevechtsgebieden van •kow, Koersk en Orel en ten in van het Ilmenmeer mis- n talrijke aanvallen van den id in zware gevechten. Op één werden gemotoriseerde ■en der bolsjewisten ingeslo- :n vernietigd. Op een smalle, itgeschoven bocht in de stel en Zuiden van het Ladoga- deed de vijand gisteren ach- lkaar tien aanvallen, die alle [en afgeslagen, waarbij de id vele verliezen leed. de periode van 21 tot 28 uari werden aan het Oostelijk front 1060 bolsjewistische pant serwagens door formaties van het leger vernield, buitgemaakt of voor den strijd ongeschikt ge maakt. Duitsche vlootstrijdkrachten ver nietigden bij herhaalde acties voor Noworossiisk 1 torpedoboot, 4 koopvaardijschepen met een ge- zamenlijken inhoud van 6500 brt., alsmede 2 kustvaartuigen. De luchtmacht vernietigde nog twee andere transportschepen van den vijand. De aanval van Duitsche en Ita- liaansche troepen aan het Noord- Tunesische front leverde nieuwe vorderingen op. In den afgeloo- pen nacht werden, volgens de tot dusver ontvangen berichten, 3 groote vijandelijke transportsche pen voor de Algerijnsche kust door luchttorpedo's getroffen. De vernietiging van een schip van 7000 brt. is zeker. In de Middellandsche Zee boor den duikboot jagers van de Duit sche marine 1 vijandelijke düik- boot m den grond. Bij aanvallen, die in militair opzicht zonder eenige uitwer king bleven, van Britsche vlieg tuigen op enkele plaatsen in de bezette gebieden in het Westen en op een steunpunt aan de kust van den Atlantische Oceaan, evenals bij enkele bommen, die in den afgeloopen nacht op West Duitschland werden geworpen, leed de bevolking verliezen. Vijf vijandelijke bommenwerpers wer den neergeschoten. In den strijd tegen de scheeps- ruimte van Groot-Brittannie en de Ver. Staten van N.-Amerika brachteri duikbooten in Februari 82 vijandelijke koopvaardijsche pen met een totalen inhoud van 545.300 brt. tot zinken en torpe deerden 14 andere schepen, waar van een aantal als gezonken kan worden beschouwd. Motortorpe- dobooten boorden 3 koopvaardij schepen met een gezamenlijken inhoud van 6500 brt. in den grond. D.N.B. meldt uit Rome: Ribbentrop, de Duitsche mi- van buitenlandsche zaken in opdracht van den Füh- van 24 tot en met 28 Fe- ri in Italië vertoefd, owel ?^j ontvangst als ver waren vele hooge functio- 5 enl K v£u ek or, :ri tl, sen aanwezig. 25 Februari ontving de Duce Ribbentrop, die een per- lijke boodschap van den er overhandigde. In aanslui- hierop werd in tegenwoor- eid van onder-staatssecreta- lastianini en van de ambas- ■irs Von Mackensen en Dino ri een eerste bespreking ge- die meer dan vier uur nl de. ijdag, Zaterdag en Zondag en de besprekingen tusschen Duce en den Duitschen mi- r van buitenlandsche zaken gezet. Tijdens de besprekin- werden alle vraagstukken ifen.de de Europeesche poli- en van de gemeenschappe- oorlogvoering van de mo- heden van het pact van drie erig behandeld. Aan een der ekingen namen behalve de •-staatssecretaris Bastianini reeds een vrij langdurig "houd met den Duitschen ■fer van buitenlandsche za- jad gehad - ook de chef van Italiaanschen generalen staf '«-generaal Ambrosio en de Vervangende chef van den dei ;en „wehrmachtsführungstab" luite nant-generaal Warlimont deel. De besprekingen tusschen den Duce en den Duitschen minister van buitenlandsche zaken wer den gevoerd in een atmosfeer van openlijke hartelijkheid en in den geest van de vriendschap die den Führer en den Duce verbindt. Vit deze besprekingen bleek de totale overeenstemming van op vattingen, die steeds tusschen Duitschland en Italië heeft be staan en die den waarborg voor de overwinning in den gemeen- schappelijken strijdt biedt, dien Duitschland en Italië in volledi ge solidariteit met Japan en de overige bondgenooten voeren. De Duce en de Duitsche mi nister van buitenlandsche zaken brachten opnieuw de vastbeslo tenheid van de beide landen tot uitdrukking om den oorlog met alle vereischte kracht tot de vol ledige vernietiging van de vijan delijke strijdkrachten en tot de definitieve vernietiging van het doodelijke gevaar van een bols- jewisatie van Europa te voeren. Zij stelden nog eens nadrukke lijk den vastberaden wil van Duitschland en Italië vast om nadat de eindoverwinning is be haald in Europa een nieuwe orde te vestigen. Deze zal allen Euro peesehen volken een gewaar borgd bestaan in een atmosfeer van rechtvaardigheid en samen werking bieden. Vrij van alle joodsche en plutocratische in vloeden zal den Europeeschen volken de mogelijkheid voor pro ductieven arbeid en sociale recht- Meldt u aan by de Waffen-SS., het Legioen of het Wachtbataljon in Nederland. ACTIE TER ZEE EN IN DE LUCHT. Het Italiaansche hoofdkwartier deelde gisteren mede In Tunesië hebben plaatselijke gevechten in den Noordelijken sector een voor ons gunstig ver loop gehad. Een vijandelijke aan- valspoging in den Zuidelijken sec tor werd door artillerievuur tot mislukking gebracht. Drie Engel- sche vliegtuigen werden door ja gers der spilmogendheden neer geschoten. Formaties van onze torpedo vliegtuigen onder bevel van den majoorvlieger Gabrielo Caccini uit Montesavino (provincie Aren- zo), den kapitein vlieger Julius Ce- sare Grasiani uit Affilo (Rome), den vliegerkapitein Guiseppe Zuc- coni uit Spignono nabij Pola. den vliegerkapitein Mario Spezzaferri uit Torre Anunziata en den eer sten luitenantvlieger Michele Avalle uit Conso hebben ten Noord Oosten van Algiers een groot beveiligd vijandelijk konvooi aangevallen. Een torpedojager der Jervis- klasse, die door twee torpedo's werd getroffen zonk onmiddellijk, twee stoomschepen van tezamen 17.000 ton kregen treffers en zon- ken. Een andere toi-pedojager en een stoomschip van 7000 ton wer den ernstig beschadigd. Italiaansche vliegtuigen hebben in de haven van Algiers voor an ker liggende schepen gebombar deerd en hevige explosies veroor zaakt. Vijandelijke formaties vliegtui gen hebben gisteren bommen ge worpen op Cagliaxi en Palermo. Openbare gebouwen en woonhui zen werden getroffen. In Cag- liari zijn tot nu toe ongeveer 200 dooden en verscheidene honder den gewonden, in Palermo drie dooden en acht gewonden geteld. Zes vZindelijke vliegtuigen wer den neergeschoten: Drie bij Pa lermo door de Duitsch-Itaïiaan- sche luchtdoelartillerie, twee tij dens hevige luchtgevechten door onze jagers ter hoogte van Kaap Spartivento, een door Duitsche jagers ter hoogte van Kaap Spar tivento, een door Duitsche jagers ter hoogte van de Zuidkust van Sardinië. Nabij Santa Maria Castellabate (Salerno) werden drie leden der bemanning van een in zee ge stort Engelsch vliegtuig gered. De luchtmacht bracht in de zelfde periode 5 koopvaardijsche pen met In totaal 25.000 brt. tot zinken en beschadigde 14 koop vaardijschepen ten deele zwaar. Zoodoende werden, in de maand Februari 576.800 brt. aan vijan delijke koopvaardijtonnage ver nietigd. Duikbooten brachten voorts 1 kruiser, I torpedojager en 3 konvooivaartuigen tot zin ken. Andere eenheden van de marine vernietigden 3 motortor - pedobooten, 2 patrouillevaartui gen, 1 ravitailleeringsschip en 1 duikboot. Voorts werden door de luchtmacht 1 duikboot tot zinken gebracht en 2 kruisers alsmede 1 klein oor logsvaartuig beschadigd. Britsche bommenwerpers zijn hedennacht tot de Duitsche hoofd stad doorgedrongen. De door den vijand blijkbaar voorgenomen con centrische aanval mislukte, naar het D.N3. verneemt, dank zij het dappere optreden van de Duit sche nachtjagers en het met vele stralen van zoeklichten gepaard gaande goed gerichte vuur van tallooze zware en de zwaarste luchtdoelbatterijen. Op het stads- vaardigheid binnen de beveilig de grenzen van het gx-oot-Eui-o- peesche gebied gegarandeerd worden. Koning-Keizer Victor Emanuel heeft op 27 Februari den Duit schen minister van buitenland sche zaken Von Ribbentrop ont vangen. De Führer heeft Umberto, kroonprins van Italië, het groot kruis in goud van den Duitschen adelaar verleend. De orde werd den kroonprins door minister Von Ribbentrop overhandigd. Behalve de besprekingen tus schen den Duce en Ribbentrop werden in tegenwoordigheid van den Duce en de Duitschen mi- nisaer besprekingen gevoerd tus schen de militaire en politieke deskundigen. Von Ribbentrop was vier maal bü den Duce. Bovendien had de Duce den Duitschen minister van buitenlandsche zaken voor een lunch in zeer intiemen kring uitgenoodigd. De Duitsche minister van bui tenlandsche zaken heeft particu lier een bezoek gebracht aan den voormaligen Italiaanschen minister van buitenlandsche za ken graaf Ciano, en ontving Zon dagochtend den Japanschéh zaak gelastigde, den Spaanschen am bassadeur. de gezanten van Fin land. Roemenië, Hongarije, Kro atië, Slowakije en den zaakge lastigde van Bulgarije. gebied weiden overwegend luk raak bommen geworpen. De brandweer en de luchtbescher mingsdienst wisten onder krach tige1 medewerking van de bevol king de branden te bedwingen. De vijand verloor bij dezen militair volkomen ondoeltreffenden aan val een vrij groot aantal bom bardementsvliegtuigen. De brok stukken van eenige door treffers van het luchtdoelgeschut in de lucht geëxplodeerde bommenwer pers liggen in verschillende plaat sen in de naaste en verdere om geving van Berlijn. van hedenavond 18.20 uur tot morgenochtend 7.25 uur De maan kwam heden op te 4.44 uur en ging onder te 13.29 u. van den commissaris-gene raal voor de veiligheid over de wijziging van de sluitings uren der café's en van de uren, waarin men zich niet op straat mag bevinden. Krachtens de par. 44, 48 en 52, 53 der verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied nr. 1/1943 ver orden ik met ingang van 2 Maart 1943 het volgende: 1. In de steden Amsterdam, Den Haag en Haarlem wordt het uur van sluiting der openbare gelegenheden voorloopig gezet op des avonds 8 uur en het uur waarop men zich niet meer in de open lucht mag ophouden voorloopig op des avonds 9 uur. 2. Voorts wordt in de provincies Noord- en Zuid-Holland het uur van sluiting der openbare gelegenheden voorloopig gezet op des avonds 10 uur en het uur, waarop men zich niet meer in de open lucht mag ophouden voorloopig op des avonds 11 uur 3. De tot dusver geldende veror deningen over een bijzondere vaststelling van het uur van sluiting der café's en van het uur waarop men zich niet meer op straat mag bevinden, treden buiten werking. 4. Overtredingen worden krach tens de par. 52 en 53 der hier voor vermelde verordening ge straft. De commissaris-generaal voor de veiligheid, w.g. RAUTER SS-Gruppenführer en luite nant-generaal der politie Churchill zeide op 30 Maart 1940: De sovjet-regeering heeft met haar overval op de heldhaftige Finnen aan de geheele wereld de verwoestingen getoond, die het communisme aanricht in dé sub stantie van iedere natie die een slachtoffer is van deze doodelijke geestelijke en moreele ziekte- Op de te Roermond gehouden vormingsdag van N.S.D.A.P. en N.S. B., waarvan wij gisteren reeds hebben melding gemaakt) heeft Mussert gezegd dat men achter de redevoeringen in Lon den en Moskou en het voorlezen van het herderlijk schrijven in Nederland een verband moet zien, want op 21 Februari van dit jaar vierde men te Moskou en Londen en van de preekstoe len in Nederland het 25-jarig bestaan van het roode leger. De jaren van 1918 tot 1933 noemde Mussert jaren der voorbereiding voor de bolsjewistische onwen- teling, waartoe van Moskou uit stelselmatig werd gewerkt. Reeds in 1933 waren de agenten van Moskou in de straten der Neder- landsche steden te bespeuren, toen de nationaal-socialisten hun optochten hielden. Toen de toen malige minister van oorlog, een lid van de roomsch-katholieke staatspartij, een verbod uitvaar digde om nationaal-socialisten tot onder-officieren of officieren te bevorderen, bleek reeds, dat de clerus aan den kant van het bolsjewisme stond. Toen begre pen wij dat niet. Thans begrij pen wij het echter beter dan ooit. Ook de z.gji. „Eenheid door democratie", die zich in 1937 te genover de N.S.B. plaatste, zien wij pas thans in haar ware ge daante: een eenheid van Stalin, Churchill en Roosevelt, een een heid van communisten en kapi talisten. Daarmede zijn de fron ten zoo klaar en duidelijk, dat niemand meer kan voorgeven in onwetendheid te verkeeren. Indien het Nederlandsche volk een duidelijke voorstelling had van hetgeen het bolsjewisme voor dit land beteekent, dan zou het stellig grooter begrip aan den dag leggen voor den strijd van het nationaal-socialisme. In alle omstandigheden zullen de Nederlandsche nationaal-socialis ten de solidariteit met Duitsch land als hun eerste taak be schouwen en zij streven er naar, om daarvoor ook het gi-ootedeel van het Nederlandsche volk, dat van goeden wil is, te winnen. Onze uitspraak van het jaar 1940 „Wij waren officieel vijanden van Duitschland, maar wij wil len bondgenooten worden", zal in de toekomst het richtsnoer blijven. DE JEUGD IN DEN ARBEIDSDIENST. Tegenover de verwijten, die door de katholieke kerk gemaakt worden tegen den Nederland- schen Arbeidsdienst, wees Mus sert er op, dat de arbeidsdienst gegrondvest is op den eerbied voor den arbeid en op den wil om volk en vaderland te dienen. Wanneer heeft men echter ooit gehoord, dat dit in tegenstelling staat tot een godsdienstige over tuiging? Wanneer thans van den kansel af verklaard wordt, dat men zich van den arbeidsdienst verre dient te honden dan kan ik, aldus Mussert, slechts zeggen: ;,Ge moet niet alleen u daarvan niet verre houden, maar ik zal

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1