Inoodhulp RIT5EMA STOFZUIGERFABRIEK Gramophoonplaten [Itr. Kafw. Huishoud- en industrieschool FOTOLIEFHEBBERS! DOOF? RHIZOPON C STADSNIEUWS LAATSTE BERICHTEN Mussert over het herderlijk schrijven. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN ACOUSTICON N.V. WEERT HET SCHADELIJK UITLOOPEN b>| bewaring van aardappelen door deze te bestrooien met» laarvergadering „Oud-Leiden", het Stedelijk museum „De ienhal" vond Zaterdagmiddag jaarlijksche algemeene verga ing plaats van de vereeniging ud-Leiden", waarvoor redelijke angstelling bestond. Na ope- ig door den voorzitter, den >r dr. T. P. Sevensma, werd aftredende bestuur herkozen, t jaarverslag van den secre- •is, den heer A. Bicker Caar- maakte uitvoerig melding het veertigjarig bestaan der eeniging in November van het ige jaar, welk heuglijk feit in band met de omstandigheden :hts in den intiemen kring het bestuur werd herdacht, aar aanleiding van dit jubi- im richtte de directeur van het delijk Museum de Lakenhal zomertentoonstelling „Leid- e Poorten en Wallen" in, ke - door niet minder dan 7 betalende bezoekers werd cht. Het ledental bedroeg op December j.l. 512. Het afge- ipen jaar kenmerkte zich door nchtdragend werk. Als een der angrijkste feiten valt te ver- ilden het verschijnen van het ;te deel van het Leidsch Jaar- ekje, waarvoor groote belang- illing bestond. Ook dit jaar ':rd de vereeniging verblijd met van schenkingen, boekwer- n, foto's enz. De activiteit der reeniging bleek voorts uit een oot aantal lezingen en excur- welke zich alle in een groo- belangstelling mochten ver- ugen. Voorts nam het bestuur t initiatief tot restauratie van iden's „oudste bezienswaardig - id", „Den Burcht", welk ini- tief bij den burgemeester, %ir. N. de Ruyter van Steveninck welwillend gehoor vond en leidde tot de formuleering een concreet voorstel, in iudende herstel van den ouden wrtingang, volledig herstel van uit 1651 dateerende heeren- gement, het eenige in den lan- dat voldoende herkenbaar be- lard is gebleven om het te innen reconstrueeren, verbete ïg en verfraaiing van het orplein en slooping van de de, vervallen kegelbaan naast n burchtheuvel. Een restaura- iplan in dien geestr'is in staat in wording, terwijl het Rjjk in ginsel een subsidie heeft toe- _!zegd. Naar aanleiding van een lordracht van prof. dr. Jhr. van 'singa over Hugo de Groot, eft het bestuur beslóten, be- ludens de vereischte toestem- ingen, om op een nader te be- ilen plaats op 29 Augustus 1945 larop de 300ste sterfdag van Jgo de Groot kan worden her- cht, een gedenksteen met het ischrift „Grotius" te doen ont- ïllen in de stad, waar hij als udent verbleef. Het bestuur (eft voorts een aanvang ge aakt met de verzameling van gevens, welke ten doel hebben st te stellen hoe het gewone de eeuwsche stadwoonhuis er oet hebben uitgezien. De actie t wering van ontsierende re- arrie in het stadsbeeld werd iortgezet, terwjjl daarnaast ook "t landschaps- en dorpsbeeld in n ,t de omgeving van Leiden de volle aandacht had. In het bijzonder ging de belangstelling van „Oud- Leiden" uit naar de talrijke wind molens in Rijnland, zoomede naar de oude boerenhofsteden, waarvan verscheidene in teeke- ning werden gebracht en gefoto grafeerd. Het financieel jaarverslag ver meldde f. 1958.80 aan ontvang sten en f. 1743.61 aan uitgaven, hetgeen een batig saldo betee- kent van f. 215.19. De vergade ring werd besloten met een voor dracht van prof. dr. A. W. Bij- vanck over „Leidsche minia turen." Spr. constateerde, dat men on der Leidsche miniaturen, d.w.z. illustraties in Middeleeuwsche handschriften, twee soorten mi niaturen kan verstaan, n.l. die, welke in Leiden werden vervaar digd en die. welke thans in Lei den worden bewaard. De eerste groep is vertegenwoordigd d ooi- twee handschriften, waarvan het Leidsche Getij deboek, afkomstig uit een Utrechtsch atelier, om streeks 1440 werd vervaardigd. Twee soorten afbeeldingen ko men hierin voor, n.l. de zooge naamde grisailles, hoofdzakelijk in zwart en wit uitgevoerde af beeldingen van het leven van Jezus, en in rijker kleuren uitge voerde andere voorstellingen. Het tweede handschrift van deze groep is het gedicht over de sterrenbeelden van Germanicus, dat omstreeks 840 in een kloos ter bij Reims vervaardigd werd. Waarschijnlijk werden de hierin voorkomende afbeeldingen van de sterrenbeelden gecopieerd uit antiek werk en spreker toonde later aan de hand van lichtbeel den aan, waar waarschijnlijk de oorsprong van deze prenten neeft gelegen. De tweede groep van Leidsche miniaturen is vertegenwoordigd door een te Parijs gevonden handschrift, dat in 1496 van Lei- aen uit verschonken werd, zoo dat dit vermoedelijk wel in Lei den werd vervaardigd. Hiermede verwant zijn een getijdeboek in de Universiteitsbibliotheek te Luik, een handschrift te New- York en een blad uit een hand schrift te Brussel. De voordracht werd met tal van lichtbeelden geïllustreerd F. G. Rosier 80 jaar. - De heer F. G. Rosier, oud-referendaris en chef van de afd. Alg. Zaken der Gemeentesecretarie, die aan staanden Woensdag zijn tachtig sten geboortedag hoopt te her denken, verzoekt ons mede te deelen, dat hij dien dag in ver band met een ernstige ongesteld heid van zijn echtgenoote volko men onopgemerkt wenscht 'te doen voorbijgaan. Zakenjubileum. - A.s. Zaterdag zal het 25 jaar geleden zijn, dat de modelmakerij en timmerfabriek der firma C. van der Heuvel en Zoon, Maredijk 153155 werd opgericht. Na 10 uur op straat - Gister avond heeft de politie 27 personen aangehouden, die zich na 22. uur op straat bevonden. Zij hebben den nacht in het Politiebureau moeten doorbrengen. Geref. Gemeente. - Ds. T. Dor- resteijn te Opheusden ontving een beroep naar de Geref. Ge meente alhier. Kindervoorstelling. - Zaterdag- dagmiddag is in de groote Stads gehoorzaal een herhaling gege ven van de avonturen van Bul letje en Boonestaak, het beken de kinderspel, dat hier reeds eerder met succes werd opge voerd. Ook thans was de bijval wederom groot, al bleef de be langstelling numeriek beneden de verwachtingen. Konijnensportver. Leiden en Omstreken, Bovengenoemde vereeniging hield een ledenver gadering in café „Oud Hortus- zicht". welke goed bezocht was; 16 niéuwe leden werden aange nomen. Tot leden der kascom- nussie 'werden benoemd de hee- ren Norda en Faber. De heer v. Meizen werd benoemd tot secre taris-penningmeester der zomer- ientoonstelling, welke met de Pinksterdagen gehouden wordt. Leerlingenmiddag - Onze stad- genoote Mops van der Lijke, leer linge van den bekenden Eril Ga- descov, gaf voor het eerst met een groep van haar discipelen een dansmiddag in de Stadsgehoor zaal, waarvoor veel interesse be stond. Men kon haar gadeslaan in een serie solo- en groepsdansen, waarin eenige eigenschappen do- mineeren, n.l. natuurlijke gratie, gevoel voor het elegant gebaar en voor geestige expressie. Het genre, dat zij brengt, is in het al gemeen nog beperkt, raakt niet sterk de snaren eener diepere ge moedsbewogenheid. Maar men volgt hetgeen zij brengt met aan dacht en met genoegen, omdat het van juist inzicht, goeden smaak en verzorgde studie ge tuigt. waarbij de fraaie costuums eveneens een uitstekende noot vormen. Het podium stelde allen in staat tot ruime en soepele be wegingsvrijheid, terwijl ook de harmonische verdeeling der groe pen opviel. Het applaus was tel kenmale buitengewoon hartelijk; vele bloemstukken werden over handigd. Ds eenigszins stroeve pianobegeleiding van Nel Blom - - die zich ook in enkele soli deed hooren - werkte niet inspireerend. Th. J. Hannema. De politie heeft aangehouden een 41-jarige inwoonster dezer gemeente, die zich herhaaldelijk heeft schuldig gemaakt aan dief stal van handtasschen tijdens kerkdiensten in de Petruskerk aihier. Gisteravond omstreeks 19.40 uur is een 42-jarige man. wo nende aan de Haarlemmerstraat, tijdens het stoeien me tzijn vrouw gestruikeld, waarbij hij met het hoofd tegen een scherpen rand van een traptrede erecht kwam. Hij kreeg een lichte hersenschud ding en een bloedende hoofd wond. De E.H.D. heeft hém naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. BINNENLAND. GEMEENSCHAPPELIJKE VORMINGSDAG DISTRICT LIMBURG TE ROERMOND. Nadat de aanmatigende taal, die de katholieke clerus in zijn her derlijk schrijven meende te moe ten laten hooren tegenover het nationaal-socialisme en verschil lende maatregelen van de bezet tende overheid reeds denzelfden dag uit Duitschen mond door Hauptdienstleiter Schmidt de passende terechtwijzing hard ont vangen. heeft ook de Leider van de Nat.-Soc. Beweging der Ne derlanden, Mussert, de eerste ge legenheid aangegrepen om het standpunt der Nederlandsche nat.- socialisten tegenover deze van den kansel voorgelezen boodschap te verduidelijken. Deze gelegenheid bood de ge meenschappelijke vormingsdag van het corps leiders der NSDAP. en der N.S.B. van het dictrict Limburg, welke talrijke aanhan gers van de nat.-soeialistische ge dachte in Roermond biieen bracht. Het maakte diepen indruk, toen Mussert aantoonde, dat de katholieke kerk in Nederland al sinds 15 jaar een politiek volgt, die den weg* moest bereiden voor het bolsjewisme. Tegenover deze gevaarlijke agitatie plaatste de Leider het parool; „Wie niet met ons is, is tegen ons. een midden weg bestaat er niet meer." Dat Mussert de uit een kennelijk vij andige houding ontstane aan klacht der kerken niet met woorden van haat beantwoordt doch uitsluitend met een zake lijke uiteenzetting, moet voor de tegenstrevers van de nationaal- socialistische gedachte een bewijs zijn, dat de Leider niet de ver splintering van het Nederland sche volk maar zijn eenheid in oen strijd tegen het bolsjewisme in het oog heeft Het duidelijke en onwrikbare standnunt van de Duitsche bezettende overheid werd nog eens onderstreept dooi den leider van het Arbeitsbereich Hauptdienstleiter Schmidt, die daarbij alle kringen, die probee- r.en teagiteren tegen de maat regelen van de Duitsche over heid, niet in het onzekere liet over de gevolgen van hun nood lottige handelwijze. (Op beide redevoeringen komen wij morgen uitvoeriger terug). \V. van Breda overleden - Op 76-jarigen leeftijd is gisteren in het ziekenhuis te Room overleden de heef W. C. van Breda, oud burgemeester van Bovenkarspel en oud-wethouder van Den Helder, ridder in de orde van Oranje Nassau. Doet Uw volkschen plicht. Geeft voorrang aan houdsters van voor- rangskaarten van den Nederlandschen Volks- flienst. MAXIMUM PRIJZEN VOOR MAN DARIJNEN EN SINAASAPPELS. Gelet op artikel 5. lid 1 van de prijzenbeschikking versche zuid vruchten 1941, maakt de gemach tigde voor de prijzen het volgende bekend 'aagt aanb. Van gebruikte STOFZUIGERS, alle merken, ieven met opg. v. merken, hoedanigheid der machines, ijs enz. aan S. H.. RIDDER, Kastanjelaan 11, Hilversum 'raagd, boven de 40 jaar, f- of extern. Goed loon en de verzorging, nmelden na 6 uur [empenaerstr. 98 Oegstgeest OUDE te koop gevraagd elk kwantum a f. 1.50 per kilo. L. VAN GEELEN, Haarlem- merstr. 55, t.o. Rex Theater. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN voor de dag, middag en avondcursussen. Dagcursus. Primaire opleiding. Duur v. d. cursus 2 jr. 1 leerlingen moeten op 1 April met goed 'gevolg 6 klas- i der Lagere School doorloopen hebben. iHet onderwijs omvat: linnennaaien, costuumnaaien, pappen, verstellen, mazen, stoppen, strijken, voortgezet en fraaie handwerken. Schoolgeld wordt betaald naar gezinsinkomen. Middag- en avondcursus voor Meisjes boven 15 jaar. onderwijs omvat: linnenhaaien, costuumnaaien, knip- *n> vermaken en verstellen. Damescursus (2 uur in de week) aanvang 1 Maart, ursusgeld f. 7.50 per 5 maanden. parmieldingen en inlichtingen op alle werkdagen behalve If^terdags van 5—6 uur in het Jeugdhuis, Voorstraat, atwijk aan Zee. Aanmeldingen tot uiterlijk 5 Maart, wectrioe: H. L. v. d. Weerd. HET BESTUUR. Te koop aangeboden over drachtpers voor Broomolie- drukken, merk D.R.E.M. pr. f. 80.Tevens 5 scheer messen z.g.a.n. a f. 4. Adres: C. VARKEVISSER, Molentuinweg 16, Katwijk aan den Rijn. Daar is helaas niet veel meer aan te veranderen. Maar waarom zoudt U niet probeeren van den last der doofheid te worden bevrijd? Duizenden dooven kunnen weer zonder inspanning hooren door ons electrisch gehoorapparaat „Ac oustico n". De allernieuwste modellen van dit bekende Ameri- kaansche apparaat, zoowel voor been- als luchtgelei- ding, nog steeds in ruime sorteering voorradig! Schrijf eens geheel vrij blijvend om inlichtingen aan het verkoopkantoor voor Nederland Nieuwe Plein 34. Afd. L. Arnhem, Gooi Uw kapotte kou sen en sokken niet weg. Wij zetten er weer een nieuwe voet aan. VÓÓR DE REPARATIE NA DE**. DAMESKOUSEN I REPARATIE 65 ct. p. paar HEERENSOKKEN 80 ct. p. paar In bonen voldoende voor 1 mud f 0.97, In bussen voldoende voor 2 mud f 1.85. Verkrijgbaar b/j drogisten en andere winkeliers N.V. Amsleidomsche Ch i n i n e f a b ri e k De maximum verkoopprijzen voor mandarijnen en sinaasappels zijn van heden af vastgesteld als volgt: Voor importeurs: mandarijnen f. 95.30 per 100 kg.: sinaasappels: f. 74.— per 100 kg.: Voor groothandelaren: mandarij nen f,107.per '00 kg.: sinaas appels: f. 84.50 per 100 kg.; Voor kleinhandelaren, mandarij nen: f. 0.13'/2 per 100 gr., sinaas appels: f.O.lOVi per 100 gr. De consumentenprijs mag op V2 ct. naar boven worden afgerond. OVERNAME NUCHTERE KALVEREN. Het Bedrijfschap voor Vee en Vleesch maakt bekend, dat met in gang van 1 Maart 1943 en tot na der order nuchtere kalveren niet meer zullen worden overgenomen op de overname-markten voor rundr vee. doch uitsluitend kunnen wor den geleverd op de navolgende overnameplaatsen en wel op de da gen welke achter elke overname plaats staan vermeld. Op Zaterda gen worden geen nuchtere kalveren overgenomen. Gemeente Leiden Ontvang- en slachtdagen: Di.. Vrij Ontvang- plaats: Abattoir. Bewerker: Wed. A. Ciere en Zn.. Leiden. Lammer markt 33. Bodegraven, dagelijks, Abattoir. Bewerker: Fa. Baas en Domburg, Bodegraven. Woerden, dagelijks sl.pl. Lunen burg en de Zeeuw. Bewerker: Fa. Lunenburg en de Zeeuw. Woerden. Gouda. Ma.. Do.. Abattoir. Be werker: L. v. Vliet. Gouda. K. Tien- deweg 24. Nienwerkerk a/d IJssel. dagelijks, sl.pl. Stout en Boer. Bewerker: Fa. Stout en Boer, Nieuv.erkerk a/d. Rotterdam, dagelijks. Abattoir. Bewerker: G. V. R o'a Abattoir, Rotterdam. Ameide Di.. Woe Vrij., sl.pl. B. Barten. Bewerker: B Barten. Amei de. Slledrecht. Ma., Woe. Do. Abat toir. Bewerker: Gebrs. Barten, Slledrecht. Sommelsdijk, Woe., centr. slacht plaats. Bewerker: Comb. Bot en Krijgsman. Gorinchem, Ma Do.. Abattoir. Bewerker: C. de Gier Gorinchem. Dordrecht, Di., Vrij.. Abattoir. Bewerker: A. C. Langerak, Dor drecht. Mauritsstr. 20r Schiedam. Ma.. Do. Abattoir. Be werker: Gebrs. v. d. Akker Delft. De levering moet geschieden tus- schen 8 en 13 uur door erkende markthandelaren in nuchtere kal veren. Het bewijs dezer erkenning moet op aanvrage worden getoond. Verder zullen van bovengenoemd en datum af de nuchtere kalveren worden uitbetaald naar koud ge slacht gewicht en wel tegen de na volgende prijzen: kalveren met een koud 'geslacht ge wicht van meer dan 24 kg. 79 ct. per kg. 2iy2 tm. 24 kg. 73 Ct. p kg. 18 t/m 21 kg. 65 ct p. kg. minder dan 18 kg. 56 ct. p. kg. Nuchtere kalveren van al vijken- de kwaliteit worden allen voor ri sico van den leverancier overgeno men. Hiervoor ontvangt hij de net to opbrengst. De betaling zal ge schieden uiterlijk 8 dagen na leve ring. Ten aanzien van de afschrii- ving van den leveringsplicht wordt medegedeeld, dat in verband met de gewijzigde uitb"talingsmethode de nuchtere kalveren zullen worden afgeschreven voor 5'3. X het ge slacht gewicht. Hoofdredacteur: B. W. Menk- horst, Leiden; plv hoofdredacteur: K Been, Lelden Redactiestaf: B W Menkhorst, Buitenland en Tooneel; K. Been, Binnenland en Sport; J. Brouwer, Stadsnieuws; Th. J. Hannema. Om geving en Muziek. Verantwoordelijk voor de advertenties: A. Poortman. Op 27 Februari 1943 is ter griffie van de Arrondisse- ments-Recirtbank te 's-Gra- venhage nedergelegd het nadere verslag van deskun digen in de onteigeningspro cedure van den Burgemees ter van de gemeente Noord- wijk, eischer, tegen Sara Bertruda Crommelin, wed. van Mr. J. Ch. A. Everwijn, wonende te Noordwijk. c.s. gedaagden. Bij beschikking van den Kantonrechter te Leiden van 10 Februari 1943, is aan KAREL DE MOOIJ, wonen de te Rijnsburg, geboren 8 Juni 1923, handlichting ver leend tot het uitoefenen van een groothandel in groenten, en tot hei aangaan met zijn grootvader Jo'-annes de Mooy Senior en zijn oom Johannes de Mooy Junior, beiden wonen de te Rijnsburg van een vennootschap onder firma, ten doel hebbénde de I uitoef erf nc van den handel in groenten in het groot, en tot het verrichten van alle handelingen welke in de lijn van het bedelf der vennoot, schap lieden IV. S. JONGSMA. wnd. not. Leiden.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 3