lil SUCCESVOLLE DUITSCHE TEGENAANVALLEN 1ste Jaargang Maandag 1 Maart 1943 No. 25435 Duitsche f eermachtsberïchten. VERDUISTEREN: Italiaansche iVeermachtsberichten Churchill's meening. Controleert Uw gas- en electriciteitsverbruik geregeld. TEGEN HET BOLSJEWISME! Geknoei met Eifecten. BINNENLAND EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN aterdag deelde het Duitsche ,erb^vel mede: an het Noordelijke front van Koeban-bruggenhoofd mis te een nieuwe doorbraakpoging den vijand als gevolg van het yHie verzet van onze troepen. \jlchter de Mioesstelling werden de laatste overblijfselen van uiteengeslagen 7de gardecorps ralerie Vernietigd, n het gebied van Isjoem duurt aanvalsslag voort. Duitsche di- ies braken het taaie vijande- E _ce verzet en sloegen sterke bols- dstische strijdkrachten uiteen, i, van haar achterwaartsche ver- eeipidingen afgesneden, probeerden strijdende naar het Noordoos- l terug te trekken. )e bewegingsgevechten in het iied ten Westen van de lijn arkof-Koersk duwden ook gis- en voort. Sterke formaties van luchtmacht deden met bommen mitrailleurs aanvallen op mar- eerende colonnes en aanvals- lefcrhoede van den vijand. Een de rechtsgroep van de Waffen SS. Mig het gebied, waar vijande- :e troepen gereed gehouden wer- ii. binnen en vernietigde of ver fde 54 stukken geschut, tal en £e zware en lichte infanterie- nzjpens, 400 bespannen sleden en icht den vijand zware, bloedige liezen toe. in de hevige afweergevechten i Zuiden en ten Noorden van el stortten aan het door de litsche troepen onwrikbaar ge- uden afweerfront sterke vijan- lijke pantser- en infanterie- nvallen ineen. In denzelfden :tor van het front gingen eigen cArmtroepen tot den aanval op t vijandelijke stellingssysteem fer, rolden loopgraven met een igte van 12 kilometer op, blie- i 249 gevechtsposten op en lakten talrijke wapens buit. Ten Oosten van Sytsjewka bleef a in verscheidene golven on- Igjtnomen plaatselijke aanval van vijand zonder succes. IP§Ook gisteren zette de vijand Zuiden van het Ilmenmeer er een breed front zijn aanval- i. die door talrijke pantserwa- ns en zware artillerie werden steund, voort. De bolsjewisten sojrden overal na een hevigen ijd met zware vei-liezen terug slagen. Onderdeelen van den «vallenden vijand konden inge- •ten en vernietigd worden. 43 ntserwagens bleven in dezen sec- van het front vernield voor ze stellingen staan. 3ij de poging van vijandelijke ejj|itroepen op 23 Februari om via t Ilmenmeer de Zuidkust aan vallen, verloor de vijand 215 vangenen en 1660 getelde doo- Uj «t den, de verliezen, die den vijand door de luchtmacht op het ijs werden toegebracht, zijn hierbij niet inbegrepen. Buitgemaakt werden 25 stukken pantserafweer- geschut, 43 pantsergeweren, 158 mitrailleurs, 23 granaatwerpers, 422 automatische pistolen. 7 mo torsleden en nog veel ander oor logstuig en sleden. In de wateren van het hooge Noorden bracht de luchtmacht een koopvaardijschip van 3000 brt. door bomtreffers tot zinken. Op enkele plaatsen van het Noord-Tunesische front vielen Duitsche formaties, door Duitsch- Italiaansche luchtstrijdkrachten gesteund, de vijandelijke stellin gen aan. Duitsche jagers schoten gisteren overdag in het gebied van de Mid- dellandsche Zee bij 4 eigen ver liezen, 24 Britsche en Amerikaan- sche vliegtuigen neer. In de beide laatste nachten werden de haveninstallaties van Tripolis door aanvallen van for maties Duitsche gevechtsvlieg tuigen zwaar getroffen. Een vrachtschip van middelbare grootte werd beschadigd. Een formatie Amerikaansche bommenwerpers viel gistermiddag onder de bescherming van een wolkendek vanuit 'groote hoogte het gebied van Wilhelmshaven aan. Hierbij werden door jagers en marine-artillerie 17 viermo torige vliegtuigen neergeschoten, aan de Kanaalkust verloor de vijand nog zes vliegtuigen. In den afgeloopen nacht wier pen Britsche vliegtuigen brand en brisantbommen op enkele plaatsen in West-Duitschland en ondernamen opnieuw een ter- reuraanval op de stad Keulen, waar alleen 8" ziekenhuizen wer den vernield. De bevolking leed verliezen. Jachtvliegtuigen en luchtdoelartillerie schoten 12 vij andelijke bommenwerpers neer. Snelle Duitsche gevechtsvlieg tuigen deden overdag met goed succes een verrassenden aanval op de stad Exmouth aan de Zuid kust van Engeland. En Zondag: De vijand heeft gisteren tevergeefs getracht het Noordelijke front van het Koe ban-bruggenhoofd in te drukken. De Duitsche tegenaanval in het gebied van Izioem vordert goed, Kramatorsteja en Losowaja wer den storrronderh and genomen, waarbij de vijand, die wanhopig tegenstand bood, bijzonder zware verliezen leed. Resten van de van hedenavond 18.18 uur tot morgenochtend 7.28 uur De maan kwam heden op om 3.43 uur en ging onder te 12.29 u. Saterdag deelde het Italiaan- >e opperbevel mede: .Groote activiteit van de Ita- ansch-Duitsche luchtmacht in nesië, waar zij doeltreffend latselijke acties in den Noor lijken sector van het front iunde. In luchtgevechten wer ft 22 vijandelijke vliegtuigen «geschoten. Vijandelijke vlietgtuigen wier- b bommen op Gabes en Bizer- waar vele woonhuizen be- tadigd werden. Van de bur- :bevolking werden eenige per- jen gedood en gewond, m de Middellandsche Zee wer- 11 7' schipbreukelingen van een den grond geboorde Engelsche jtortorpedoboot gered. .Gistermiddag bombardeerden ïndelijke vliegtuigen Cagliari, ar aanzienlijke schade ont- nd. Van de burgerbevolking toen 73 personen gedood en I Personen gewond." Sn Zondag: Aan het front in hebben infanterie en tttserstrijdkrachten van de II geslaagde aanvalsoperaties ondernomen. Op marsch zijnde vijandelijke colonnes en concen traties van motorvoertuigen wer den door de luchtmacht gebom bardeerd. In luchtgevechten wer den 6 vliegtuigen door Duitsche jagers neergeschoten. Het af weergeschut haalde 10 toestellen neer. Twee onzer jagers werden door afweergeschut neergescho ten. Vijandelijke vliegtuigen hebben bommen laten vallen op Syra cuse, er zijn 30 dooden en 71 ge wonden onder de bevolking. Aan civiele gebouwen is ernstige scha de aangericht. Respectievelijk in de omgeving van Cagliari, Tra- pani en Cyracuse zijn twee bom menwerpers en een Spitfire door Italiaansche en Duitsche jagers vernietigd. Voor de kust van Sardinië werd de uit negen kop pen bestaande bemanning van een Amerikaanschen bommen werper in volle zee gered en ge vangen genomen. Churchill zeide bij den eersten winterveldtocht der sovjet-unie tegen Finland: Vele illusies over sovjet-Rus land zijn in deze paar weken van feilen strijd in het Noorden in rook vervlogen. Iedereen kan zien, hoe het communisme de ziel van een volk verpest en vernielt, hoe het de ziel in vredestijd verdorven en hongerig en in oorlogstijd er barmelijk maakt. De slavernij van het bolsjewisme is erger dan de dood. voor de vruchtelooze omsinge ling in het veld gebrachte en thans zelf ingesloten vijandelijke legers zoeken achter het Duit sche front een uitweg en worden geleidelijk vernietigd. Van 20 tot 26 Februari zijn volgens de tot dusver ontvangen, nog onvolledi ge berichten verscheidene duizen den gevangenen binnengebracht, 464 tanks en gepantserde verken ningswagens, 606 kanonnen, 89 granaat-werpers en talrijke an dere lichte en zware wapens, be nevens 739 auto's vernietigd of buitgemaakt. Op het slagveld werden ruim 14.000 dooden ge teld. In het gebied ten Zuidwesten van Koersk, is de vijand bij de voortzetting van zijn felle aan vallen bloedig afgeslagen. Ook in den gevechtssector van Orel be haalden de bolsjewieken bij steeds herhaalde, krachtige tank en infanterieaanvallen geen suc ces. Ten Zuiden van het Imenmeer sloegen de Duitsche - troepen nieuwe, door tanks en slagvlie gers gesteunde aanvallen der bolsjewieken in bloedige gevech ten af. De vijand leed ook hier zware verliezen aan menschen en materiaal. Het luchtwapen steunde op veie plaatsen van het front de troe pen van het leger door aanval len op stellingen, marcheerende colonnes en troepenkwartieren van den vijand. Bij het Visschers- schiereiland vernietigden ge vechtsvliegtuigen een vijandelijke duikboot, een groot vrachtschip :-werd in de Baai van Kola door bomtreffers beschadigd. Een aanval van Duitsche en Italiaansche troepen aan het front in Noord-Tunis leverde waardevolle terreinwinst op en bracht den tegenstander, vooral door het goede effect van het iuchtwapen, zware verliezen toe aan menschen, wapens en voer tuigen. In luchtgevechten en door afweergeschut werden in het gebied van de Middelland sche Zee 12 vijandelijke vliegtui gen neergeschoten. Bij aanvallen overdag van het Britsche luchtwapen op de kust der bezette Westelijke gebieden en bij nachtelijke storingsvluch- ten met afzonderlijke bommen werpers op eenige West-Duitsche plaatsen verloor de vijand zes vliegtuigen. Een formatie Duitsche motor- torpedobooten heeft in den nacht van 26 op 27 Februari een krach tig beschermd vijandelijk con vooi in de onmiddellijke nabij heid van de Engelsche kust aan gevallen en 2 schepen en een tankboot met te zamen een in houd van 6500 b.r.t. benevens twee bewakingsvaartuigen in den grond geboord. In het verloop van het gevecht werd voorts het bewapende Britsche ravitaillee- ringsschip T. 381 getorpedeerd. Aangezien het schip niet ter stond zonk, werd het door de be manning van een motortorpedo boot geënterd, waarbij 11 gevan genen werden gemaakt. De T. 381 werd daarop door een recht- streekschen torpedo in den grond geboord. De formatie Duitsche motortorpedobooten liep zonder schade of verliezen op haar steunpunt binnen. Meldt u aan bij de Waffen-SS., het Legioen of het Waehtbataljon in Nederland. EFFECTENHANDELAREN NAAR EEN WERKKAMP IN HET OOSTEN. Offcieel wordt bekend gemaakt: De Commissaris-generaal voor Financiën en Economie heeft be sloten een vrij groot aantal Ne derlanders door de ..Sicherheits- polizei" te laten arresteeren, ten einde hen naar een werkkamp in het Oosten over te brengen. De arrestanten hebben de verorde ning overtreden van de Secreta rissen-generaal aan de ministe ries voor Financiën en Justitie over den handel in effecten. Deze verordening behelst, dat de koop en verkoop van effecten slechts mag geschieden via een bij de „Vereeniging voor den Effecten handel" aangesloten lid. Her haalde malen is het voorgekomen, dat de aldus verhandelde effec ten wederrechtelijk naar het bui tenland gebracht zijn, zoodat een deel van de gearresteerde perso nen zich bovendien nog heeft schuldig gemaakt aan een over treding tegen de deviezenverorde- ning. De aandacht wordt er op geves tigd, dat al degenen, die de ver melde en andere beursvoorschrif- ten overtreden, dezelfde behan deling te verwachten hebben. Vooral wordt gewezen op de na leving der Verordening No. 106/42 over de aanmelding en afleverin gen van effecten krachtens de tweede Verordening van uitvoe ring van 20 Januari 1943 (Staats courant No. 23 van 3 Febr. 1943). In deze verordeningen wordt de aanmelding van aandeelen en der gelijke papieren voorgeschreven, voor zoover de stukken sinds den lsten Januari 1942 verworven werden en hun tegenwaarde het bedrag van 50.000 gld. op den voor geschreven rescontredag te boven gaat. De aanmelding vervalt voor de eerste maal uiterlijk op 3 Maart 1943. Pogingen van eiken aard, de bepalingen te ontduiken, als b.v. verdeeling der aankoopen en het bezit over derde personen, worden gestraft op dezelfde wijze als betrof het niet-aanmelding. Naast den vermelden straf maatregel moet niet alleen ver- beurdverklaring van de niet-aan- gemelde papieren verwacht wor den, doch ook nog andere verlie zen aan kapitaal. In de ochtenduren van 28 Fe bruari vielen Britsche motortor pedobooten voor de Nederland- sche kust een Duitsch convooi aan. Hierbij werden 3 vijande lijke motortorpedobooten tot zin ken gebracht en de andere boo ten door artillerievuur van de beschermingsstrijdkrachten ver jaagd. Het convooi is voltallig en zonder schade zijn bestem mingshaven binnengeloopen. Duikbooten hebben op den Atlantischen Oceaan en op de Middellandsche Zee drie schepen met te zamen een inhoud van 13.000 b.r.t. en een torpedoboot- jager tot zinken gebracht. Een vijfde schip werd getorpedeerd. Dagorder van Göring. - De rijksmaarschalk van het Groot- Duitsche rijk en opperbevelheb ber der luchtmacht, Hermann Göring, heeft ter gelegenheid van den „dag der luchtmacht" op 1 Maart de volgende dagorder uitgevaardigd: Soldaten der luchtmacht, op den dag van ons jonge, koene wapen zijn mijn gedachten meer dan ooit bij u. Ik ben op de hoogte van uw heldenmoed aan alle fronten en uw ijzeren plichtsbetrachting op iederen post. De luchtmacht is de wegbereid- ster van geweldige overwinnin gen geweest. Zij is gehard in de zwaarste winterslagen. Maar wat ons er niet onder gekregen heeft maakt ons nog sterker. Zoo zul len wij op het juiste moment met nieuwe krachten toeslaan en den vijand vernietigen, waar wij hem maar aantreffen. Kamera den, de overwinning moet en zal ons zijn. Vervuld van dit ver trouwen groeten wij trots en aangedaan de doode strijdmak kers. Zij hebben hun leven voor Duitschland en de vrijheid van ons volk gegeven. Hun offervaar digheid maakt ons onoverwinne lijk. Heil den Führer heil mijn luchtmacht. - (D.N.B.) Maatregelen tegen de joden in Bulgarije - In zijn laatste verkla ringen voor de Bulgaarsche So- branje heeft de minister van binnenlandsche zaken, Goljuboff medegedeeld, dat in de toekomst nieuwe en scherpere maatregelen tegen de joden genomen zullen worden. In geheel Bulgarije zijn vier concentratiekampen uitslui tend voor joden ingericht. Joden uit alle deelen van Bulgarije die voor onbetrouwbaar gehouden worden en geruchten verspreiden, zullen in deze kampen geconcen treerd worden. De slechtste joden echter zullen waarschijnlijk naar Polen worden gezonden. Er zijn reeds stappen in die richting on dernomen. Daar zullen zij in ghet to's- worden ondergebracht. Het onderzoek der politie heeft n.l. uitgewezen, dat bij alle daden van sabotage en moorden, die vooral den laatsten tijd tamelijk uitge breid zijn. een groep joden en jo dinnen de hoofdrol heeft ge speeld. De politie heeft thans zekere wijken in Sofia doorzocht en communistische functionaris sen en joodsche saboteurs gevan gen genomen. (D.N.B.) Huil voor herstel naar Florida - Uit Washington wordt gemeld, dat de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, Cordell Huil. uit Washington vertrokken is om twee weken voor herstel door te brengen in Florida (D.N.B.) Sluiting van amusementslokalen in Noorwegen - Naar het depar tement van handel bekend maakt, worden in Noorwegen alle bars, amusements- en nachtlokalen, alsmede luxe restaurants gesloten. (D.NB.). De Winterhulploterij - Nog en kele weken en men zal geen straatverkoopers van de Winter- hulploterij meer op de straten zien. om de eenvoudige reden, dat daii de loterij 1942 uitverkocht zal zijn. Begonnen in Augustus van het vorige jaar is dit wel een zeer verheugend resultaat. waarop Winterhulp-Nederland met vol doening kan terugzien. Velen hebben in den afgeloopen tijd een dei- vele geldprijzen in de wacht gesleept en in menig gezin is vreugde gebracht, doordat vader, die een lot voor twee kwartjes had gekocht, met een prijs van bijv. f. 100 of misschien zelfs wel meer, thuiskwam. Maar ook anderen profiteeren van deze loterij en dat is toch wel hoofdzaak en dat zal ook de hoofdzaak zijn van de nieuwe loterij, die na het afsluiten van de loterij 1942 zal beginnen. Nog moeten er echter loten wor den verkocht. Dit moet snel ge beuren en daarom doen Wij een beroep op U; helpt U hiermede, waagt een kansje en ge zult er varen, dat nog vele geldprijzen te winnen zijn. Belangrijke uitbreiding van de tabaksteelt - Voor het komende seizoen hebben zich alleen al in het Land van Maas en Waal meer dan 120 beroepstelers aangemeld om een teeltvergunning. Deze telers hebben gezamenlijk een teeltoppervlakte van ruim 20 h.a. Vorig jaar, toen de inlandsche tabaksteelt reeds een uitbreiding had ondergaan, telde het Land van Maas en Waal 51 beroeps- tabakstelers. „Nog een paar weken vacantie". Hedenavond om 19.00 uur spreekt Max Blokzijl via-Hilversum lzijn politiek weekpraatje uit getiteld: „Nog een paar weke* jacantie".

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1