Successen in den afweerslag Lte Jaargang Vrijdag 26 Februari 1943 No. 25433 DUITSCH •ERMACHTBERICHT Churchill's meenïng. VERDUISTEREN: BINNENLAND Aflevering van margarine op bon 05. DE STEM DER S.S. Bon 10 aangewezen. STRIJDT MEE TEGEN HET BOLSJEWISME! Bij verstandig gebruik kan men met weinig gas veel doen. Weersport staalt het lichaam. GEMENGD NIEUWS KUNST EN LETTEREN EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN let opperbevel van de weer- :ht maakte gisteren bekend: Jerwijl de eigen aanvalsope- ies in het Zuidelijke deel van Oostelijk front succesvol ver- n, probeerde de vijand op :ele plaatsen van den centra- en Noordelijken sector door huidige op elkaar volgende :sale aanvallen op onze ver- igingsstellingen successen te alen. Aan de Mioes-stelling lukten nieuwe vijandelijke vallen. Het achter het front ;esloten 7e bolsjewistische gar- orps der cavalerie werd bijna eel in de pan gehakt en de elvoerende generaal, generaal issof, werd met deelen van staf gevangen genomen. Ge- ihten met afzonderlijke res- ende groepen van dit corps nog aan den gang. 'roepen van het leger en van Waffen S.S. bevinden zich ;chen Donetz en Dnjepr nog ds succesvol in den aanval, bolsjewistisch pantser leger _Jtd in hevige gevechten uiteen slagen. Een der in den strijd worpen vijandelijke geveclits- jepen werd hierbij totaal ver- tigd. Sterke formaties van de lucht- cht vielen ook gisteren mar- erende colonnes, voertuigen, stoppingen en ravitailleerings- -bindingen der bolsjewisten t succes aan. In het gebied i Westen van Charkof en ersk stortten nieuwe met un van tanks ondernomen jivallen van den vijand ineen, verbitterde afweergevechten i Zuiden en ten Noorden van ;I duurden met onverminder- hevigheid voort. Bij de zonder lig succes ondernomen mas- aanvallen leden de bolsje- sten opnieuw zeer zware, bloe- e verliezen en verloren zij tal- ke pantserwagens. Ook ten sten van Gshatsk viel de vij- d in verscheidene golven op- ïvolgend aan zonder successen kunnen behalen. Eskaders kbommenwerpers en gevechts- gtuigen mengden zich in den veerslag in den centralen sec van het Oostelijke front. For- ities jachtvliegtuigen bonden strijd aan met formaties jewistische vliegtuigen en aalden in dezen sector zon- eigen verliezen 47 overwin- gen in de lucht. Ten Zuid- isten van het Ilmen-meer zet- de vijand zijn sterke aanval- voort. Hij werd in hevige echten met zware verliezen menschen en tanks terugge ven. In den sector tusschen ilchof en het Ladogameer als- :de voor Leningrad was de ge- :htsactiviteit gisteren geringer, rscheidene plaatselijke aan- len der bolsjewisten misluk- Gisteren overdag verloor de nd in de gevechten aan het telijk front in totaal 104 tserwagens. Finsche jacht- Vtuigen schoten in het Hoo- Noorden 7 vliegtuigen der je wisten neer. an het front in Noord-Afri- .slechts gevechten van plaat- tike beteekenis. Snelle Duit- gevechtsvliegtuigen brachten motoriseerde afdeelingen van vijand door verrassende aan- en aanzienlijke verliezen toe vielen spoorwegdoelen in het ferwaartsche vijandelijke ge- met goed succes aan. Zes hdelfjke vliegtuigen werden in htgevechten neergeschoten.Een gevechtsvliegtuig keerde :t terug. den afgeloopen nacht wier- Britsche vliegtuigen lukraak ,nd- en brisantbommen op ;ele plaatsen in Noord-West West-Duitschland, o.a. op ■helmshaven. De bevolking verliezen. Enkele storings- Vtuigen vlogen boven Zuid- tsch gebied." ï>4 tl: Churchill zeide op 23 Aug. 1931: Voor de aan Rusland gren zende landen is het communisme niet een „meening". Het is de vijand en niets dan de vijand. De tendenz van consolidatie aan het Oostelijke front houdt aan, naar ingewijde kringen in de Duitsche hoofdstad verklaren. In het bijzonder wordt de toe stand ten Zuiden van Charkof als toenemend gunstig voor de Duitschers en hun bondgenooten beschouwd. Het in den strijd werpen van nieuwe divisies is, naar hier verklaard wordt, niet alleen te bemerken, doch moet tevens beschouwd worden als een symptoom voor de komende oor logvoering in het teeken van het superieure strijdmoreel. Ten Noorden van Charkof is, naar men hier verder hoort, de stabiliseering aan den gang, hoe wel hier nog zware gevechten tusschen alle maar eenigszins be schikbare wapenonderdeelen zoo wel te land als ook in de lucht uitgevochten worden. Als verder kenmerk voor den tegenwoordi- gen toestand wordt te Berlijn het steeds grooter wordende op treden van de Duitsche lucht macht beschouwd. De samenwerking tusschen de luchtmacht en de troepen te land mag in het bijzonder op grond van de ervaringen van den afgeloopen winter- ideaal worden genoemd. - (D.N.B.) De maatregelen in de bezette gebieden - De ANP.-correspon- dent te Berlijn meldt: De ver klaring van Adolf Hitler in zijn proclamatie ter herdenking van de afkondiging van het partij programma, dat Duitschland zijn krachtsinspanning nog in onge kende mate zal vergrooten, is in zijn beteekenis verstrekkend en het lijdt geen twijfel, dat zij de aankondiging is van verdere maatregelen tot verhooging van het Duitsche oorlogspotentieel. Het was te verwachten, dat ook in andere Europeesche landen in de eerste plaats moet hier wel aan de bezette gebieden worden gedacht - maatregelen zouden worden genomen in het belang van de Duitsche weerbaarheid. Immers herhaaldelijk is de laatste weken van toonaangevende Duit sche zijde verklaard, dat het minste, dat men van de Euro peesche landen, die niet recht streeks aan den strijd tegen het bolsjewisme deelnemen, kan verlangen is, dat zij him arbeids kracht ter beschikking stellen. Dit wordt thans nog eens dui delijk uitgesproken in de procla matie van den Führer, waar deze verklaart, dat geen seconde ge aarzeld zal worden ook die lan den hun deel in den strijd te laten bijdragen, welke voor het uitbreken van dezen oorlog ver antwoordelijk zijn. De verklaring, dat het als een natuurlijke zaak zal worden beschouwd ,.geen vreemde levens te sparen in een tijd, die van ons eigen leven zulke zware offers vergt", laat ruimte voor de ingrijpendste maatrege len. Voorloopig laat men zich hier nog niet uit over de plannen, die men te dien aanzien heeft. Dat met name de bezette ge bieden een nog grooter aantal arbeidskrachten beschikbaar zul len moeten stellen, kan men wel als zeker aannemen. De inzet in Noorwegen - De arbeidsinzet van Noorwegen voor den totalen oorlog is ingeleid door een wet waarbij de nationale diènstplicht wordt ingevoerd voor de mannen van 1855 en de vrouwen van 2140 jaar (D.N.B.) Roosevelt lijdt aan lichte maagstoornis. - Naar het Witte Huis heeft medegedeeld, is Roo sevelt licht ongesteld. Naar ver luidt lijdt hij aan een lichte maagstoornis. (D.N.B.) van hedenavond 18.12 uur tot morgenochtend 7.33 uur De maan kwam vannacht op om 0.13 uur en ging hedenmorgen om 10.25 uur onder. OP BON 09 BOTER OF MARGARINE. Van Zondag 28 Februari tot en met Dinsdag 23 Maart ac. zal op de bonnen „boter 05", welke bij den detaillist in margarine zijn ingeleverd, per bon 125 gram margarine worden afgeleverd. Voorts geeft bon „boter 09" gedurende dit tijdvak recht op het koopen van 125 gram boter of, desverlangd - voor zoover voorradig - 125 gram margarine. Ditmaal zijn dus, zooals reeds eerder werd medegedeeld, twee bonnen geldig gedurende 24 da gen, in plaats van, zooals ge bruikelijk, één bon per periode van 12 dagen. Sluiting verkoop legioenzegels - De verkooptermijn van de twee postzegels, uitgegeven ten behoeve van het Nederlandsche legioen, zal niet worden verlengd; deze sluit dus 28 Februari (voor zoo ver de kantoren op Zondag ge opend zijn) Luistert op Zondag 28 Februari van 11.30 tot 11.45 over den zen der Hilversum I op golflengte 415 M. naar de stem der SS. On derwerp: „Germaansch soldaten dom". Voor- de volgende week zijn, tei verkrijging van de gebruike lijke rantsoenen brood, beschuit, vleesch en aardappelen de bon nen No. 10 aangewezn, terwijl mannelijke personen op de bon nen 10 van hun tabakskaart twee rantsoenen rookwaar naar keuze zullen kunnen koopen. Vergunning voor verpleeghuizen - Het kortelings uitgevaardigde ziekenhuisbesluit 1943 verbiedt o.m. het zonder vergunning van den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken in bedrijf stellen of in bedrijf hou den van een verpleeghuis. Onder een verpleeghuis verstaat het be sluit een herstellingsoord, een rusthuis of een andere verzor gingsinrichting. bestemd voor of gebezigd tot verpleging of ver zorging bij dag en bij nacht van ten minste tien herstellenden, rustbehoevenden, lichamelijk ge- brekkigen of andere hulpbehoe venden. Belanghebbenden moe ten voor 15 April a.s. een aan vrage tot vergunning richten tot den geneeskundig hoofdinspec teur van het staatstoezicht op de volksgezondheid te 's-Graven- hage. Wie hieraan niet voldoet, stelt zich aan strafvervolging bloot. Herbenoeming burgemeesters - Als burgemeester zijn herbe noemd: J. W. C. Dekking, in gaande 17 Februari, te Bleskens- graaf en Streefkerk en J. M. Goossens, ingaande 3 Maart, te St. Anthonius en Ledeacker. Meldt u aan bij de Waffen-SS., het Legioen of het Wachtbataljon in Nederland. Beperking van logiesgelegenheid - Het verbod om in eenzelfde hotel, logement of herberg langer te verblijven dan 10 nachten in één kalendermaand en meer dan 8 opeenvolgende nachten gedu rende twee opeenvolgende kalen dermaanden, waarvan dezer da gen melding is gemaakt, is, naar de secretaris-generaal van het departement van handel, nijver heid en scheepvaart thans heeft bepaald, tot 1 April a.s. niet van toepassing op diegenen, die voor het inwerking treden van het be sluit beperking logiesgelegenheid No. 1 een overeenkomst tot ver blijf in een onderneming hebben aangegaan. Mussert spreekt in Leeuwar den. - In een meer dan volle Harmoniezaal te Leeuwarden heeft de Leider van het Ne derlandsche volk, Mussert, een rede gehouden in het kader van de actie voor nationale eenheid tegen het bolsjewisme. Hij bepaalde zijn gehqor voor namelijk bij den harden strijd aan hef Oostfront, welke daar tegen het bolsjewisme wordt ge voerd tot behoud van Europa. Er zullen thans ook van het Ne derlandsche volk offers voor het winnen van dezen strijd worden gevraagd, in welk verband ver wezen werd naar de concentra tie van krachten. Komende tot de in ons land gepleegde sluipmoorden, ver klaarde Mussert, dat hij niet wenschte, dat Neder landsch bloed als wraak voor deze moor den op Nederlanders zou vloeien. Boekeninzameling door den Jeugdstorm - De persafdeeling van den Jeugdstorm deelt mede: Nu vele volksgenóoten ver van eigen haard, veelal onbewust werken aan de tot stand koming van het nieuwe Europa, moeten zij vooral kracht putten uit de wetenschap, dat zij door vele banden gebonden zijn aan het vaderland. Ons legt het den plicht op er voor te zorgen, dat de banden, die hen verbinden met het vaderland, sterk en gaaf blijven. Het lot van de arbeiders in Duitschland te verlichten, hun te toonen. dat het vaderland met hen meeleeft, beschouwt de Nationale Jeugdstorm als een eereplicht en hij zal alles in het werk stellen om voor zoover het op zijn weg ligt deze diep door voelde plicht in daden om te zet ten. In eerste instantie heeft de Jeugdstorm gemeend aan dezen plicht gehoor te moeten geven door het organiseeren van een boekeninzameling. welke inzame ling ten doel heeft te voorzien in het gebrek aan lectuur, waar mede onze volksgenooten in Duitschland te kampen hebben. De Jeugdstorm doet een beroep op het Nederlandsche volk, deze inzameling, die 1 Maart a.s. in gezet zal worden, te ondersteu nen. Het gaat hier om volksge nooten, ongeacht rang, stand of geloof, ongeacht ook hun wereld beschouwing. De inzameling zal op dezelfde wijze geschieden als de inzame ling van speelgoed in December van het vorige jaar. d.w.z. de leden van den Jeugdstorm zul len huis aan huis bellen voor het in ontvangst nemen van de boe ken. Alle soorten boeken, met uitzondering van kinderboeken, politieke tijdschriften eg boeken, welke niet in de Nederlandsche taal geschreven zijn, zullen wor den ingezameld. Lezing Ministerialdirektor Hin kel - De Reichskulturkammer heeft gisteren een lezing doen houden voor vertegenwoordigers van het Duitsche en Nederland sche cultureele leven. Na een in leiding van den gemachtigde van de Reichskulturkammer voor Ne derland, dr. Bergfeld, voerde de secretaris-generaal der Reichs kulturkammer, S.B-Brigade- Führer Ministerialdirektor Hinkel uit Berlijn het woord over het onderwerp „Kultuurkamerge- Tachtig leden van den „Na tionale Jeugdstorm" hebben een onvergetelijke maand doorgebracht in een weer- sportkamp in Duitschland. Gestaald en gespierd zijn zij teruggekomen, na een maand die volop besteed is aan sport, ordeoefeningen, veldwerk enz. Op 14 Maart a.s. begint een tweede kamp. En thans niet alleen voor den Jeugdstorm, maar voor de geheele Neder landsche jeugd, die door de Hitler-Jugend uitgenoodigd wordt vier weken in dit kamp door te brengen te zamen met jongens uit Noorwegen, Denemarken, Duitschland. Vlaanderen en Wallonië. Iedere jonge Nederlander van 16 tot 18 jaar en ouder kan zich melden voor dit kamp aan het adres: Ko ningslaan 9 te Utrecht. De duur van het kamp is vier weken. Kosten zijn er niet aan verbonden, terwijl eventueele loonderving wordt vergoed. Wederom twee bandieten ge arresteerd. - In aansluiting op het bericht, betreffende den roofoverval door vier gemasker de bandieten te Soerendonk (N. Br.), waarvan, zooals gemeld er reeds twee waren gearresteerd, kan thans worden medegedeeld, dat de politie ook tot arrestatie van de twee overige bandieten is overgegaan. Ook zij waren af komstig uit Tongeren. (België). Doodelijke ongeval te Alphen. Een tweetal zoontjes, resp. 6 en 8 jaar, van den heer Van Vliet aan den Groeneweg te Alphen vond een projectiel in het wei land; zij brachten het met een gloeiende pook tot ontploffing. De 8-jarige werd zwaar aan een hand gewond; de 6-jarige kreeg een scherf in het dijbeen, waar bij een slagader werd doorgesne den Alvorens doktershulp ter plaatse was, bleek de jongen helaas reeds doodgebloed. Sonaten-avond Gerhard Tasehner- Cor de Groot Op Donderdag 4 Maart a.s. zullen Gerhard Tasch- ner, viool en Cor de Groot, piano, een Sonatenavond geven in de Stadsgehoorzaal. Het programma vermeldt o.a. werken van Beetho ven (Kreutzer Sonate), Bach en Cé- sar Franck. Nieuwe uitgaven Wij ontvin gen de Provinciale Almanak voor Zuid Holland ten dienste van Ge meente-, Waterschaps-, Polder- en andere Besturen (45ste jaargang), samengesteld door de heeren H. A. Remeijn, H. Brons en L. J. van Dijk uitgave N.V. Samsom te Alphen a. d Rijn. Deze bevat wederom talrij ke gegevens, waarvan geïnteresseer den nut kunnen trekken. Als steeds een welkome vraagbaak! Verschenen bij: Elsevier, Amsterdam: In de Nederlandsche Taaltuin, Wandelin gen en Waarnemingen, door Prof. Dr. A. A. Verdenius. Ultg. Westland, Amsterdam: De Koning en de Keizerin, door Wer ner Beumelburg, roman. Doet Uw volkschen plicht. Geeft voorrang aan houdsters van voor- rangskaarten van den Nederlandschen Volks diens t. dachte en nationaal-isocialistische cultuurpolitiek". Aan deze bijeen komst namen, de Rijkscommissa ris, rijksminister dr. Seyss In- quart en commissaris-generaal Schmidt deel.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1