ADELAAR- KINDERZEEP OP UW TOILETZEEPBON ADELAAR Zeepfabrieken Verbitterde afweerstrijd BINNENLAND Nieuwe bepalingen voor het bezoldigen der politie. AGENDA GEMENGD NIEUWS Naast de duizendeD vrouwen, die reedt onvermoeid voor het strijdende front in de weer zijn, zullen thans ln verband met den uitgevaardigden meldingsplicht verdere ontelbare vrouwelijke arbeidskrachten ln de fabrieken ook haar aandeel in het bereiken van de eindoverwinning bij dragen. Een arbeidster aan de frees machine Wcltblld-Polygoon-Pax m zenden jaren nog niet heeft ge zien. Deze mobilisatie is ook noodig om geheel Europa het eigen volksche leven te verzekeren.dat de grondslag is geweest niet al leen van onze groote gemeen schappelijke cultuur, maar ook van het stoffelijke bestaan van dit werelddeel. U, partijgpnooten, groet ik als altijd met een overvol hart. Mijn gedachten zijn in' dit uur bij u, zooals zij steeds geweest zijn. De plicht echter dwingt mij, in deze maanden, weken en dagen on vermoeid te denken, te werken en het komende keerpunt voor te bereiden voor hen, die als strij ders van ons volk met onze bondgenooten het lot der wereld vormen, bij onze broeders en ka meraden, bij de Duitsche solda ten vooral aan het strijdende front in het Oosten, want daar wordt beslist over de toekomst van Duitschland en geheel Euro pa. Het resultaat moet en zal onze overwinning zijn." Duitsch weermachtbericht. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelde gisteren mede: Bij het Koeban-bruggenhoofd werden nieuwe aanvallen van den vijand afgeslagen, ten deele reeds bij het opstellen der troe pen uitééngeslagen. Aan het Mioes-front zetten dB Sovjets hun doorbraakpogingen, onder concentratie van sterke infante rie- en pantserstrijdkrachten, voort, zonder successen te be halen. Verder naar het Westen werd tijdens dagenlange verbitterde ge vechten het achter het Mioes- front ingesloten vierde gemoto riseerde Sovjet-gardecorps ver nietigd. Onder de dooden be vindt zich de bevelvoerende ge neraal van het korps, generaal- majoor Danastisjin. Meer dan 1000 gevangenen werden binnen gebracht, 44 pantserwagens en talrijke tot nu toe nog niet ge telde wapens, alsmede vele voer tuigen en gereeedschap buitge maakt. Tusschen Donets en Dnjepr hebben troepen van het leger en Van de Waffen-SS de aanvals- operaties tegen den Sovjet-Rus- uischen omsingelingsvleugel voort gezet en talrijke vijandelijke KUNT U OVERAL KRIJGEN VAN OUDE KWALITEIT. strijdkrachten ingesloten. Door braakpogingen en ontlastings- aanvallen der Sovjets stortten onder groote verliezen ineen. In het gebied ten Westen van Char- kof en Koersk mislukten talrijke vijandelijke aanvallen. Afzonder lijke formaties der Sovjets en de staf van een infanterie-divisie werden opgerold. De afweerslag ten Zuiden en i ten Noorden van Orel duurt voort. De Sovjet-Russische aan- valsformaties leden daarbij zeer zware verliezen. Alleen in den sector ten Noorden van Orel ble ven bij de vergeefsche aanvallen van de laatste drie dagen voor onze stellingen meer dan 10.000 dooden en gisteren 47 vernietig de pantserwagens liggen. Ten Zuid-Oosten van het II- menmeer ging de vijand overeen breed front met sterken steun van pantserwagens en artillerie tot een nieuwen aanval over. Tij dens deze gevechten, die nog niet zijn geëindigd, werden 37 pant serwagens kapotgeschoten, waar van alleen 32 door een gemotori seerde divisie infanterie. Ook ten Zuiden van het Lado- gameer zette de vijand na sterke artillerievoorbereiding, onder ge bruikmaking van talrijke 'slag vliegtuigen zijn aanvallen voort. Hij werd ook gisteren weder on der zeer zware bloedige verliezen afgeslagen. Formaties der luchtmacht kwa men in nauwe samenwerking met de troepen van het leger in de aanvals- en afweergevechten tus- schenbeide. Troepenconcentraties en colonnes der Sovjets, alsmede het ravitailleerings ver keer in het achterwaartsche vijandelijke ge bied werden ernstig getroffen, installaties der Moermanskspoor- lijn en veel rollend materiaal aan de Baai van Kandalaksja werden door duikbommenwer pers vernield. Duitsche jagers schoten gisteren in tallooze lucht gevechten. terwijl zij slechts zes toestellen verloren, in totaal 99 Sovjet-vliegtuigen neer. Lucht doelartillerie der luchtmacht bracht nog 19 toestellen ten val. Van het front in Tunesië werd gisteren slechts plaatselijke ge vechtsactie gemeld. Duitsche vliegerformaties sloe gen door duik- enscheervluch- ten vijandelijke ravitailleerings- eolonnes uiteen. Zooals in een extra-bericht is medegedeeld, hebben formaties Duitsche duikbooten op den At- lantischen Oceaan een krachtig beschermd konvooi aangevallen. In zeer zware gevechten brach ten zij 17 schepen met een ge- zamenlijken inhoud van 104.000 b.r.t. tot zinken. Drie andere schepen werden getorpedeerd. De luchtaanvallen op Italië. - Nadat nog enkele ernstig gewon den zijn overleden en de puin- hoopen zijn opgeruimd, zijn de cijfers der slachtoffers van de vijandelijke luchtaanvallen op Italië onder de burgerbevolking als volgt geworden: Milaan: 187 dooden en 505 ge wonden. Cagliari en dorpen in de provincie: 155 dooden en 204 gewonden. Palermo: 226 dooden en 442 gewonden. Napels: 117 dooden en 264 gewonden. Gioia Tauro (Reggio Calabria)60 dooden en 100 gewonden, Aman- tes (Cosenza) 21 dooden en 20 gewonden. Trapani: 14 gewon den. - (Stefani). De toestand van Gandhi. - Reuter heeft omtrent den ge zondheidstoestand van Gandhi het volgende bulletin uitgege ven: „De algemeene gezondheids toestand van Gandhi geeft een kleine verbetering te zien. De symptomen van uraenie zijn min der opvallend geworden. Gandhi is goed gehumeurd en er zijn geen verdere teekenen van ver val van krachten." Het bulletin is door vijf artsen onderteekend. Exchange Telegraph meldt uit Bombay: Woensdag heeft de quaker Alexander als eerste Europeaan Gandhi bezocht. Na afloop van het bezoek verklaar de hijmen mag verwachten, dat Gandhi het vasten zal doorstaan Reeds maakt de mahatma plan nen voor zijn werkzaamheden na afloop van de vastenperiode, die hij op drie weken gesteld had en waaraan thans nog vijf dagen ontbreken. - (D.N.B.) Morrison over de taaie van na den oorlog. - Naar de En- gelsche nieuwsdienst meldt, heeft dé Engelsche minister van bin- In het kader van de reorganisatie der Nederlandsche politie. Op 1 Maart 1943 treedt de ver ordening Organisatie Politie No. 147/42 in werking, die voorziet in een reorganisatie van het Nederlandsche politiewezen. In verband met deze hervorming van de politie-organisatie is thans door een op hetzelfde tijd stip van kracht wordende ver ordening van den Rijkscommis saris Nr. 18/1943 ook een nieuwe regeling voor de bezoldiging van de geheele Nederlandsche politie opgesteld. De verordèning is in het laatste nummer van het Ver ordeningenblad gepubliceerd. De nieuwe regelingen beoogen in de eerste plaats de groote verschillen in het bezoldigings apparaat voor de Nederlandsche politie en de hierdoor ontstane verschillen bij de betaling der politie-ambtenaren in de afzon derlijke politie-afdeelingen en in de afzonderlijke gemeenten uit den weg te ruimen. Daarenboven zullen de meest verschillende in de afgeloopen jaren opgedoken problemen op het gebied der be zoldiging en de als rechtvaardig erkende klachten en bezwaren, rekening houdende met de posi tie, de beteekenis en de taak der politie, worden opgelost. De uni formiteit in de bezoldiging moet er eveneens toe bijdragen den gemeenschapsgeest, het saamhoo- righeidsgevoel der Nederlandsche politie, alsmede het bewustzijn van haar verantwoordelijkheid voor de op de schouders dei- po litie rustende taak te versterken en te consolideeren. Gebaseerd op het algemeene bezoldigingsrecht, dat principieel voor de politie blijft gelden, wordt door de bijzondere voorschriften der verordening voor de politie voorzien in een in vele opzichten andere behandeling, waar het de bezoldiging betreft. Gewaarborgd wordt den politie-ambtenaren een gemiddeld gelijkblijvend grond- salaris op grond van par. 1 der verordening, dat ingedeeld is overeenkomstig den dienstrang en het aantal dienstjaren. Hierbij komt een, naar maatstaf van de gezinsomstandigheden en voöral van het kinderaantal en voorts naar de klasseering der gemeente opgestelde woningtoelage (bijlage 2 van de verordening). Ook dient er op gewezen te worden, dat de verordening een iets andere handhaving voor schrijft van de bepalingen in zake het pensioenfonds en inzake het fonds der nagelaten betrek kingen der politie-ambtenaren. Ongewijzigd blijven de volgens de algemeene beginselen verstrekte toelagen voor gehuwden en kin deren. De op het Duitsche recht ge baseerde schalen voor de grond- salarissen zijn ingesteld op be paalde met militaire rangen overeenkomende dienstgraden, waarvan de spoedige invoering in vollen dienst is voorzien, in dier voege, dat alle politie-ambtena ren met den rang van zulk een dienstgraad, of daarmede gelijk staande, dit salaris verkrijgen. Deze methode brengt een groote vereenvoudiging in de nieuwe salarisregeling teweeg. Zij maakt slechts een geleidelijke verande ring noodzakelijk van de dienst- graadregelingen, die elkaar op nenlandsche zaken, Herbert Mor rison, verklaard: De eerste taak van de geal lieerden na den oorlog is ae ont wapening van hun tegenstan ders. Op de vier groote mogend heden: de sovjet-unie, de Ver. Staten, het China van Tsjoeng- king en Groot-Brittannië, rust een bijzondere verantwoordelijk heid, daar zij te zamen de groot ste gewapende macht ter we reld zullen vormen. Het zwaard van de gerechtigheid en van de wereldheerschappij zullen dan liggen in de handen van deze vier mogendheden. Engeland heeft met de sovjet unie tezamen de dringende taak, de vraagstukken der reorganisa tie en nieuwe ontwikkeling van Europa na den oorlog op te los sen. Met de Ver. Staten heeft Engeland gemeenschappelijke be langen ten aanzien van de zee vaart en den handel met de ge heele wereld. - (D.N.B.) het oogenblik vaak overlappen. Wanneer men dan tot vergelij kingen overgaat, moet princi pieel b.v. (afgezien dus van be paalde bijzondere gevallen, die op grond van heel speciale omstan digheden een afzonderlijk onder zoek en een afzonderlijk besluit noodzakelijk maken) de inspec teur tweede klasse gelijk gesteld worden met den luitenant, de inspecteur eerste klasse met den opper-luitenant, de hoofd-inspec- teur met den kapitein en de commissaris van politie met den majoor. De gewestelijke politie- presidenten zullen voorloopig den rang krijgen van kolonel en la ter na voltooiing der reorgani satie den rang van generaal-ma- joor. De politie-presidenten zul len den rang krijgen van luite nant-kolonel en in een groote stad den rang van kolonel. Moei lijker is deze taak voor de lagere dienstgraden, daar hier de oude regeling een beeld vertoont van vrij groote verwarring. Princi pieel zullen b.v. gelijkgesteld moeten worden: de marechaus see, de agent en gemeenteveld wachter met den wachtmeester, bij meer dan zeven dienstjaren met den opperwachtmeester. De hoofdagent, agent le klasse, bri gadier, hoofdbrigadier, majoor, brigadier-majoor en wachtmees ter, alsmede chef-veldwachter zullen principieel gelijk moeten staan met den opperwachtmees ter en bij een hooger aantal dienstjaren met den hoofdwacht meester. Voorts de adjudant-on derofficier met den hoofdwacht meester, bij een hooger aantal dienstjaren met den onder-luite nant. Dienovereenkomstig moe ten de oude dienstgraden in de nieuwe regeling worden opgeno men. De verordening beteekent dus een nieuwe stap naar de unifor miteit en vereenvoudiging van de Nederlandsche politie. Na vol tooiing van het moeilijke werk van uitvoering, zal hij een maat regel blijken te zijn van sociaal belang en dienovereenkomstig in den geest van het geheele poli tiecorps tot uiting komen. (w.g.) RAUTER. S-S.-Gruppenführer und Generalleutnant der Polizei. De Winterhulploterij Natuur lijk hebt u in den loop der ach ter ons liggende maanden reeds een of, meer Winterhulploten ge kocht. Dat waren loten der loterij 1942, die weldra tot het verleden zal behooren. Voor de vijftig cents die een Winterhuipiot kost, hebt u dan kans op een directen trek- prijs tot een bedrag van f. 5000. Maar ook kunt u, mits u het premielot bewaart, nog mededin gen naar een der 71 premies tot f. 10.000. Nog zijn er talrijke hooge geldprijzen te winnen maar het aantal loten is sterk geslon ken. Er moeten thans nog onge veer 1 millioen loten verkocht worden en dan behoort de zoo ge slaagde Winterhulploterij .1942 weer tot het verleden. Helpt, om binnen zoo kort mogelijken tijd de eindstreep onder deze loterij te zetten want dan kan de opbrengst er van weer worden gebruikt, om onze minder bedeelde landgenoo- ten te helpen. „Over verstandige ouders en een ontspoorde dochter" Heden avond om 19.00 uur spreekt Max Blokzijl via Hilversum I in de serie „Brandende kwesties" over „Verstandige ouders en een ont spoorde dochter". Honden- en kattenbrood Van 1 tot en met 31 Maart wordt op bon No. 2 van de voederkaart voor honden volgens dezelfde normen als voor de voorafgaande periode hondenbrood beschikbaar gesteld. Op bon No. 2 van de voederkaart voor hondenbfood (groèp k) wordt voor bovenbe doelde periode l'/é kg kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 31 Maart zijn de bonnen No. 2 van bedoelde kaarten ongeldig. Zij mogen na dien niet meer worden aangeno men. Installatie van burgemeester van Nijmegen 1 Onder groote belang stelling is gistermiddag de heer M. van Lokhorst geinstal'leerd als burgemeester van Nijmegen. De plechtigheid geschiedde in de nieuwe raadzaal van het stadhuis aan de Lange Nieuwstraat, waar vele Duitsche en Nederlandsche autoriteiten, vertegenwoordigers van N.S.B. en N.S.D.A.P., en vele anderen aanwezig waren. In het centrum van de stad waren vele vlaggen geheschen. HEDEN: SchouwburgKameropera schone Galathee" en „Der. Pr! ling". 7 uur nam. Vrjjdag. Rapenburg 22: Alg. Verg. Mijl Toonkunst. 7>/2 uur nam. Stadszaal: Ernst van 't Hoff, zijn orkest. 7 uur nam. De avond-, nacht- en Zonch dienst der apotheken te Lei wordt van Zaterdag 20 Febr. 20 tot Zaterdag 27 Febr. 8 uur waai nomen door de Apotheek Herdii en Blanken, Hoogewoerd 171, Ti foon 20502 en de Apotheek Re Steenstraat 35, Telef. 20136 Oegstgeest door de Oegstgeests Apotheek. Raadhuispark 8. Te 26274: Anderhalve week in een n opgesloten De pompmachii H. J. Kousen uit Heerlen, die sii anderhalve week in een neerbri van de mijn Laura te Eygelshoi was opgesloten, is gistermoij omstreeks zeven uur vrijgekom Tegen dien tijd waren de laat moeilijkheden overwonnen en Kousen op eigen kracht naar ven klimmen, waar hij allerhai lijkst door vrouw en familielei werd begroet. Een arts heeft hi na een onderzoek naar zijn zondheidstoestand ingesteld, wees uit, dat Kousen gezond wel de vermoeienissen van avontuur had doorstaan. Daai is de man naar zijn woning Heerlen teruggekeerd. Het slac offer heeft voortdurend via buis van de pompinstallatie ci tact met de buitenwereld geh Hijzelf bevond zich in een s< nis en kreeg levensmiddelen de buis. Bontdiefstal opgehelderd - den nacht van 9 op 10 Oct. 1 is in een bontzaak aan het R wijkscheplein te Den Haag inbraak gepleegd. Tien bontj sen waren gestolen, welker ge menlijke waarde toen ongev f. 6000 bedroeg. Dezer dagen h( een rechercheur, die zich n steeds bezighield met deze faire, in de Jan. van der Heydi straat een man aangehouden, daar met een zwaren koffer 1 Hij bleek de 40-jarige groent handelaar J. T. te zijn, die van de gestolen bontmantels v voerde. Hij had ze samen met 40-jarigen K. van der S. voor 35-jarigen los werkman J. L, bewaring gehad, die ze voor fil van zijn broer, den 37-jarif koopman A. J. L., had gekoc Deze had op zijn beurt 5 st voor f. 1000 gekocht van den jarigen P. L., die een van de brekers bleek te zijn. Ook di collega, de 30-jarige los werkn F. H. kon worden aangehoude Het onderzoek wees voorts dat A. J. L. een mantel voor f 1 in Leiden had verkocht en een bontjas, waarmee men wa schjjnlijk niets wist aan te v gen. in stukken is gesneden, de heler te Leiden is geari teerd. Naar de overblijvende 4 bc mantels wordt nog gezocht. UK Den Haag Is wederom boeren naar het Oosten verti om zich daar in te zetten vo landbouw. Bij het vertrek ge* moeder haar zoon nog een verf mede Polygoon-Meljer'

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2