VOLLEDIG BEGRIP VOOR DEN ALGEHEELEN ARBEIDSINZET PROCLAMATIE VAN HITLER Iste Jaargang Donderdag 25 Februari 1943 No. 25432 Bij verstandig gebruik kan men met weinig gas veel doen. Herdenking van de ichting der N.S.D.A.P. Churchill's meening. De eeuwige strijd om het bestaan. VERDUISTEREN: UW PLAATS IS NOG VRIJ lEIDSCHüi dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bij de gisteren te München ge- juden herdenking van de stich- ug der N.S.D.A.P. heeft staats- cretaris Esser een proclamatie in den Führer voorgelezen, aar in o.m. wordt gezgd: „Ik heb partijgenoot Esser ver- icht in mijn naam tot u te ggen, wat ik, door de omstan- gheden genoopt, ten tweeden ale zelf niet kan uitspreken, e Duitsche weermacht, die, zoo- s steeds sedert het begin van en oorlog, zich ook dezen winter Dortreffelijk geweerd heeft, is ge- ikkeld in een-verbitterde worste- ng tegen het wereldgevaar, dat Dor de bankiershuizen van New ork en Londen is opgeroepen in menwerking met de bolsjewis- sche joden te Moskou. Ikzelf be nd mij in het Oosten en kan larom vandaag helaas niet in uw lidden zijn. Maar mijn gedachten jn dit jaar nog meer dan vroeger ij u. Want welk iot zou ons volk en sheel Europa getroffen hebben, idien niet op 24 Februari 1920 D deze zaal de stellingen der na- onaal-socialistische revolutie zou en zijn verkondigd, die het Duit- :he volk wisten te grijpen en het rachten tot de kracht, die thans t staat is het joodsche wereld waar niet alleen tot staan te •engen, maar het ten slotte te ;rpletteren. U allen zijn de omstandighe- ;n bekend, waardoor het den vij- id in het Oosten gelukt is, zoo- .s den vorigen winter door de a tuur krachten ook in dezen inter een deel yan de successen ongedaan te maken, die geduren- den zomer door den helden- oed van onze soldaten bevoch- n werden. Maar gij weet ook, it de weg van onze partij even- ins geen veilige of gemakkelijke eg naar het succes was, maar it ons tallooze moeilijkheden en genslagen werden bereid door izelfde vijanden, die wij thans, genover een geheele wereld, oeten bestrijden. Na een korte herinnering aan :t jaar 1920, toen Adolf Hitler s een eenzame onbekende zijn rijd begon, vervolgde de Führer: Melk een verschil met den strijd in thans. Want hoe groot ook i coalitie onzer vijanden moge in, als macht is zij kleiner dan i kracht van het bondgenoot- hap der volkeren, die tegen de dsjewistisch-plutocratische ver- etiging ten strijde trekken. Al- id is de partij bezield geweest >or het onwrikbare besluit, on- :r geen omstandigheden te capi- leeren en in geen geval den rijd op te geven, alvorens de menzwering onzer tegenstan- irs in het binnenland vernietigd u zijn. Dit fanatisme hebt gij m mij geleerd. Aanvaardt de :rzekering, dat hetzelfde fana- ®e mij thans bezielt, dat het ij nooit verlaten zal, zoo lang leef. Ook het geloof hebt gij •n mij ontvangen. Weest er van rzekerd, dat ook dit geloof ster- r in mij is dan ooit te voren, ij zullen de macht der joodsche ireldcoalitie breken en vernie len en de menschheid die strijdt or haar vrijheid, haar leven en it dagelijksche brood, zal in de ft strijd de eindzege bevechten. Zooals in den tijd van de wor- iling om de macht elke aanslag ft onze tegenstanders en elk ftner schijnbare successen mij Chts verbetener maakten in jn vastbeslotenheid, geen stap te wijken van den weg, die )eg of laat tot het doel moest ften, zoo ben ik thans vervuld ft denzelfden wil om de taak, I door het lot opgelegd, tot de I laatste consequentie te volbren gen. Ik heb het recht te gelooven, dat de Voorzienigheid mij be stemd heeft om deze taak te vol brengen, want zonder haar ge nade had ik, als onbekend man, nooit den weg kunnen betreden, die uit deze zaal door alle hinder nissen en aanslagen zou leiden tot het overnemen van de macht en tenslotte tot dezen strijd, be kroond met overwinningen, zoo als de wereldgeschiedenis te vo ren niet kende, weliswaar ook be last met zorgen, waaronder wel licht tallooze zwakkere karakters zouden zijn bezweken. Maar ik heb van de Voorzienigheid ook het geluk ontvangen, dat ik in dergelijke uren om mij heen steeds een gezworen gemeenschap bezit, die met toegewijd geloof haar lot als een ondeelbaar ge meenschappelijk lot beschouwde en mij als den 'leider in dezen tijd steeds trouw ter zijde stond en zal staan. Wanneer ik deze boodschap tot u richt, dan doe ik dat even als het vorige jaar uit groote dankbaarheid, dat ik in u, man nelijke en vrouwelijke partij ge- nooten, de eerste dragers heb ge vonden niet alleen van de na- tionaal-socialistische wereldbe schouwing, maar ook van de na tionaal-socialistische levenshou ding, de levenshouding, die juist in tijden van de zwaarste beproe vingen van zoo reusachtige sterk te is gebleken. De opportunisten van ons burgerlijke leven hebben deze karakterdeugd even slecht begrepen als de door het Jolen- dom opgehitste massa van onze oude partijen. Waarom zou het dan thans an ders zijn? Er is slechts één on derscheid: de gigantische massa van het Duitsche volk staat thans achter het nieuwe Rijk. Zij is vastbesloten, onvoorwaardelijk toe te stemmen in de nieuwe rijksgedachte en de nationaal- socialistische gedachtenwereld, welke die rijksgedachte aanvult. De partij nu is de onverander lijke belichaming van deze macht geworden en thans de inwendige garant niet alleen van het beha len van de overwinnng. maar daardoor ook Van het behoud van ons volk voor de toekomst. Spe ciaal in deze maanden en mis schien in de komende jaren heeft zij haar tweede groote, historische taak te volbrengen: het Duitsche volk onvermoeid wakker te hou den, het den omvang der gevaren duidelijk voor oogen te stellen, liet heilige geloof aan de overwin ning dier gevaren te versterken, zwakken naturen kracht in te ge ven en saboteurs onverbiddelijk te vernietigen. Ophelderend moet zij, zooals vroeger, werkzaam zijn. daar, waar men gewillig ophelde ring aanvaardt, terreur met een tien maal grootere terreur breken, verraders uitroeien, waar zij zich ook bevinden en onverschillig on der welk mom zij hun volksvijan dige oogmerken willen verwezen lijken. Al staat ook de bloei der mannen van de nationaal-socia- listische beweging aan het front en vervult hij daar als soldaat óp voorbeeldige wijze zijn plicht, dan zijn toch de oudste strijders thans nog altijd de sterkste fanatici voor het behoud van den Duit- schen levenswü en by hen voegt zich jaar na jaar een nieuwe lich ting der Duitsche jeugd, volko men opgevoed in de nationaal-so- cialistisehe beginselen, vergroeid met de gedachte onzer volksge meenschap en met den wü op te treden tegen ieder, die het zou wagen, zich aan onzen vrijheids strijd te vergrijpen. En zooals ten tijde van den strijd dér partij om de macht juist de vrouwelijke partygenoo- ten, de Duitsche vrouwen en meisjes, de betrouwbaarste steun pilaren der beweging waren, zoo Churchül zeide op 23 Aug. 1931: Langs de grenzen van Rusland, van de Oostzee tot aan de Zwarte Zee ligt een gordel van nieuwe of herboren staten, die hun ontstaan of vergrooting te danken hebben aan den ondergang van Rusland in den wereldoorlog. Zij vormen de keten van voorposten in Euro pa tegen de denkbeelden van het Aziatische communisme. Voor al deze staten is het Russische stel sel een verslindend monster, aan welks wraak zij ternauwernood zijn ontsnapt. is ook thahs weer de groote mas sa van onze vrouwen en meisjes het sterkste element in den strijd voor het voortbestaan van ons volk. Want welk lot vooral het Duitsche volk toebedacht is, heb ben niet alleen de Joden in Lon den en New "York, maar ook die van Moskou gode zij dank ondub belzinnig uitgesproken. Maar wij zijn vastbesloten him een niet minder duidelijk antwoord te ge ven. Deze strijd zal dan ook niet zooals men bedoelt eindigen met de vernietiging der Arische menschheid, maar met de uitroei ing van het Jodendom in Europa. Bovendien zal de gedachtenwereld van onze beweging, zelfs voor on ze vijanden, dank zij dezen strijd, gemeengoed van alle volken wor den. Staat na staat zal. terwijl hij zelf met ons in oorlog is, steeds meer gedwongen zyn voor het voeren van den door deze sta ten geprovoceerden oorlog, natio- naal-socialistische stellingen toe te passen en daardoor ook zal juist door dezen oorlog het besef van het met vloek belaste, mis dadige ageeren van het Jodendom zich onder alle volken verbreiden Toen onze tegenstanders in 1923 meenden de nationaal-so- ciahstische partij voor goed te hebben neergeslagen en mij door een proces voor het Duitsche volk als afgedaan beschouwden, hebben zij juist daardoor, als door een ontploffing de natio- naal-socialistische wereldbeschou wing onder het geheele Duit sche volk verbreid en het besef van het karakter van het Jo dendom met een slag aan zoo veel millioenen N menschen gege ven als wij in normale omstan digheden nooit zelf hadden kun nen bereiken. Zoo zal het inter nationale Jodendom, doordat het dezen nieuwen oorlog heeft aan gestookt. ervaren, dat volk na volk zich steeds meer met dit vraagstuk zal bezighouden om ten slotte dit wereldprobleem in zijn geheele dreigende grootte te begrijpen. Door dezen oorlog wordt in de eerste plaats onom- stootelijk bewezen, dat plutocra tie en bolsjewisme van volkomen gelijken aard zijn en dat het het eeuwig onveranderlijke doel van alle Joden is, de volken uit te plunderen en tot slaven van hun internationaal misdadigsgilde te maken. Dezelfde alliantie, wel ke indertijd in Duitschland als gemeenschappelijke vijand te genover ons stond vertoont zich thans weer tusschen de Jood sche bankiershuizen van New- York, de Joodsch-plutocratische leidersgroep te Londen en de Jo den van het Kremlin te Moskou. Zooals echter het Duitsche volk door dit inzicht den binnen- landschen Joodschen vijand met succes heeft bestreden en op het punt staat hem voorgoed te li quideeren, zoo zullen ook de andere volken In den loop van dezen oorlog zich steeds meer op zichzelf bezinnen en tenslot te gemeenschappelijk front ma ken tegen het ras, dat hen al len tracht te vernietigen. De Jo- dten, die tijdens onzen strijd in het binnenland bij iederen ver meenden tegenslag jubelden én de harde werkelijkheid verwar den met hun koortsachtige hoop meenen ook thans, precies als den vorigen winter, reeds voor de verwezenlijking van hun dui zendjarig doel te staan. Maar evenals het vorige jaar zullen zij ook thans de vreeselijkste ont nuchtering beleven. OK Neaerland heeft zijn deel te leveren voor den algeheelen arbeidsinzet, welke nu in Europa is gekomen om met alle beschikbare krach ten het bolsjewisme te kunnen bestrijden. Duitschland offert zyn bloed, terwijl vele vertegenwoor digers van Europeesche landen schouder aan schouder naast de soldaten van het Duitsche Rijk strijden tegen den bolsjewiek. Nog wordt misschien niet allerwegen het nut van den totalen inzet ingezien, doch na hetgeen de laatste dagen over het gevaar van het bolsjewisme is gezegd, zal er zeker een volledig begrip over dezen inzet bestaan. Weliswaar is het gemakkelijker anderen de kastanjes uit het vuur te laten halen en zelf verre te blijven van alles, doch een volk, dat zichzelf respecteert, moet weten dat al leen diegenen reden hebben te leven, die bereid zijn voor hun bestaan te vechten. Het is de eeuwige strijd om het bestaan, welke zich door alle eeuwen heen voordoet. De laatste eeuwen heeft ons volk veelal gemakkelijk geleefd en zich weinig of niets te bekommeren gehad om de groote problemen van het be staan. Onze voorouders hebben het in dat opzicht heel wat moei lijker gehad". Steeds moesten zij zich te weer stellen tegen de krachten, welke hen belaagden. Zij waren de pioniers, die het machtige Nederland van weleer deden verrijzen. In die tijden van krachtige inspanning kwamen de beste capaciteiten in ons volk tot ontplooüng en bloeiden kunsten en wetenschappen op. Het eene ging sa.men met het andere.Strijd en opbloei gingen hand in hand en gaven Nederland dat aanzien in de wereld, waarop eeuwen lang nog werd geteerd. Nederland staat nu weer voor zoo'n periode van strijd, welke het in dienst stelt van de Euro peesche zaak. WAT DE PERS ZEGT: De geheele Nederlandsche pers staat thans in het teeken van dezen algeheelen arbeidsinzet. Alle persorganen schrijven uit voerig over de taak. welke Ne derland heeft te vervullen in dezen tijd nu het gaat om het bestaan van Europa. Aldeze persstemmen te ver melden, zou ons te ver voeren. Daarom slechts volgende be knopte keuze. De „Nieuwe Rotterdamsche Courant": Het probleem, waar om het gaat is het vrij maken van soldaten voor ,het front en van arbeiders en arbeidsters voor de wapenindustrie. Uitgebreid over Europa, gaat het er om, dat de bezette gebieden, die mi litair niet meer dan een beperkt aantal vrijwilligers voor den strijd tegen het bolsjewisme kun nen bijdragen, door het aandeel in den arbeid, dat zij op zich Want het Duitsche volk zal thans eerst goed al zijn krach ten oproepen en inspannen in een omvang, als in de geschie denis der menschheid nog_ nooit voor een oorlog geschied is. Wij zullen ook geen seconde aarzelen om de landen, die voor het uit breken van dezen oorlog verant woordelijk zijn te betrekken bij de prestaties in dezen histori- schen strijd. Wij zullen het als een natuurlijke zaak beschou wen, geen vreemde levens te ont zien, in een tijd, die van ons eigen leven zoo zware offers vraagt. Wij zullen in on wrik- nemen, Duitschland de handen vrij maken voor de eigenlijke oorlogvoering. Geruimen tijd is ook deze me dewerking op een grondslag' van vrijwilligheid gezocht, maar aan het bewustzijn, dat de strijd, dien het voert, een strijd is, cue ge heel Europa aangaat, ontleent Duitschland het zedelijke recht om de bevolkingen van de bezet te gebieden desnoods tot deze hulpverleening te verplichten en ze er toe te verplichten naar de mate en de wijze, als het dit tot het bereiken van het eenigé doel, dat het zich stelt: de over winning van den oorlog, noodig oordeelt." „Het Algemeen Handelsblad1': De totale oorlog is de kortste oorlog, heeft dr. Göbbels gezegd, en in Duitschland heeft men dat terstond begrepen. Wij hier verder gelegen van den branden den baaierd, wij, die voor het overgroote deel buiten persoon lijke offers zijn gebleven ten ge volge van dien brand, hebben onder onze volksgenooten nog talrijke weifelaars en twijfelaars. Menschen, die van meening wa ren, dat in de Meidagen van 1940, onze „bondgenooten" het eigenlijke werk wel zouden op knappen, menschen, die nu van meening zijn, dat de Duitschers, die er nu eenmaal voor staan, den stoot niet alleen moeten op vangen, maar ook den tegen stoot maar moeten geven, waarna deze lieden dan overigens wel mede de vruchten willen pluk ken. Zulk een mentaliteit kan in dezen tijd van uiterst gevaar niet worden getolereerd. Want met de Duitschers en Italianen, met de Roemenen en de Kio- aten, de Slowaken en de bewo ners van de Baltische staten, met alle volken cn volksdeelen, die daar in een grooten veld slag tegen het roode leger zich te weer stellen, zyn wij Neder landers Europeanen. Ei- is voor ons geen keuze meer en voor zoover wij niet zelf wil len of durven kiezen, is het on vermijdelijk dat voor ons wordt gekozen. De „Gooi- en Eemlander": Wij in ons land hebben nog nooit geweten wat de oorlog in zyn hardsten vorm beteekent. In Duitschland weet men dat wel, daar heeft men 25 jaar geleden reeds offers moeten brengen als thans van ons gevergd worden. Daarom moeten wij eerst nog leeren beseffen, wat offeren is. Het is goed ons er nu reeds op voor te bereiden, opdat, wanneer het straks zoover zal zijn, dat onze medewerking gevraagd wordt op de grootste schaal, wy ons er reeds eenigszins hebben ingeleefd en ons er mede vertrouwd hebben gemaakt, dat hetzelfde lot allen treft. De tijden zijn zwaar, maar het uitroepen van den totalen oorlog beteekent ook, dat het einde be gint te naderen. Laten wij dit als lichtpunt voor oogen houden, het zal het offer verlichten". van hedenavond 18.10 uur tot morgenochtend 7.35 uur De maan ging hedenmorgen onder -te 9.57 uur en komt van nacht om 0.13 uur op. baar trouwe gemeenschap met onze bondgenooten een mobili satie van de geestelijke en stof felijke waarden van Europa ten uitvoer leggen, zooals ons wereld deel In zijn geschiedenis van dm- Meldt u aan bij de Waffen-SS, het Legioen of het Wachtbatatfan in Nederland.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1