SOVJETS-DÖEL MISLUKT De totale oorlog ook voor Nederland 5ste Jaargang Woensdag 24 Februari 1943 No. 25431 DUITSCH ■ERMACHTBERICHT ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT VERDUISTEREN: Bij verstandig gebruik kan men met weinig gas veel doen. Ingrijpende maatregelen te verwachten. Geeft gehoor aan de stem van uw geweten! Ook gas is kostbaar. KUNST EN LETTEREN EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN et opperbevel van de Duit- e weermacht maakte gisteren .end: In den grooten winterslag in Zuidelijke deel van het Oos- jke front zyn de vérgaande nen van den vijand mislukt, r het hem niet* gelukte het den Oostelijken rand van het metsindustriegebied hecht aan gesmede front der Duitsche iepen te doorbreken, probeerde het front in Noordwestelijke hting afzwenkend, in den rug te vallen. De op deze wijze ter ons front aan de Mioes komen bolsjewistische divisies intusschen vernietigd of uit geslagen." Ivenzoo verging het dien bolsje- itische formaties, die nog ver- afbuigend uit de streek ten iden naar Charkow naar den jepr werden gezonden. Het lot, zij den Duitschen legers esten bereiden, trof haar zelf. n haar verbindingen afgesne- en door onze divisies van alle ,nten omsingeld, vielen zij ten ooi aan de (Hitbinding of de irnietiging. Reserves, die hen ren nagezonden, werden door luchtmacht ontdekt en in haar ht opeengedrongen colonnes >r voortdurende luchtaanvallen mietigend getroffen. Daar de ersgesteldheid, die thans reeds wisselende sneeuwjachten of i brengt, groote operaties bin- n afzienbaren tijd onmogelijk laakt, verplaatst de vijand zijn ;panningen steeds meer naar t gebied ten Noorden van Char- alsmede naar het centrum het Noordelijke deel van het itelijke front. isteren viel de vijand op ver- eidene plaatsen aan het Koe- tnbruggehoofd met vrij sterke ijdkrachten aan. n het Donetzgebied herhaalden bolsjewisten met verscheidene isies de poging om door te eken. Zij werden in zware ge- chten vol afwisseling opnieuw iruggeslagen. In het gebied tus- 'hen Donetz en Dnjepr vielen lik- en infanterieformaties van t leger en van de Waffen SS. schitterende wijze gesteund x>r duikbommenwerpers, ge- ichtsvliegtuigen en slagvliegtui- ïn, den vijand nog steeds con- ntrisch aan en vernietigden erke bolsjewistische strijdkrach- n. In het gebied ten Westen m Charkow en Koersk, alsmede n Zuiden van Orel duren de irbitterende gevechten voort, en Noord-Oosten en ten Noor- en van Orel viel de vijand over n breed front met krachtigen eun van tanks, artillerie en agvliegers aan. De aanvallen —lislukten door het taaie verzet m Duitsche infanterie- en ge- otoriseerde divisies. 55 bolsje- istische tanks bleven vernietigd kir onze stellingen staan. Aan het Wolchow-front mis- kte een vijandelijke aanval op n bruggenhoofdstelling. Ten liden van het Ladogameer leef- n de gevechten weer op. De >lsjewisten vielen in een sector ■et massale strijdkrachten aan. j werden echter met een verlies m 47 tanks bloedig afgeslagen. Jn Noord-Afrika probeerde de )and de in de vorige dagen ver- ^■erde domineerende stellingen et versch aangevoerde formaties heroveren. Hij werd met velé 'riiezen afgeslagen. Talrijke mks werden vernield. De buit het aantal gevangenen zijn nog inzienlijk gestegen, formaties van de Duitsche chtmacht brachten vernietigen- slagen toe aan een vijandelijk vitailleeringssteunpunt in het gerij nsche bergland, alsmede E batterijstellingen ten Westen Tunis. Militaire installaties e haven van Tripolis werden nachts doeltreffend met 'hmen bestookt. Hoogtepunt van winterslag erschreden. - De A.N.P.-corres- ndent te Berlijn meldt: Men kan thans zeggen, dat de In zijn weermachtbericht van gisteren maakte het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: In Tunesië werden vijandelijke tegenaanvallen op onze stellin gen, die door troepen van de as bezet zijn, verijdeld. In luchtge vechten werden vijf vijandelijke vliegtuigen neergeschoten in Tu nesië en boven de straat van Si cilië. Tijdens de gevechten der laatste vier dagen werden er 845 gevangenen gemaakt, voorts wer den 66 tanks, 74 pantserwagens, 58 kanonnen vernietigd en talrijke voertuigen buitgemaakt. De vij and verloor 2 bombardements vliegtuigen tijdens een aanval op een van onze konvooien in de Middellandsche Zee en twee tor pedovliegtuigen boven het eiland Milos (Cycladen). Gisteravond hebben vijandelijke vliegtuigen een aanval gedaan op stad en omgeving van Palermo, waarbij beperkte schade werd aangericht. - Onder de burgerbe volking vallen zes dooden en zes gewonden te betreuren. De hou ding van de bevolking was voor beeldig. Twee aanvallende ma chines werden door het lucht doelgeschutvuur getroffen. Een derde y/erd getroffen door onze nachtjagers. Alle drie toestellen stortten neer en kwamen terecht resp. ten Oosten van Monte Pel- legrino, ten Westen van Terra- sini en in zee nabij Valdesi. Drie andere machines werden vernie tigd door het afweervuur, en wel twee boven Pantellaria, die aan de kust in zee ■stortten en een te Catanzaro Marina, die terecht kwam op ongeveer 15 kilometer van het strand. van hedenavond 18.08 uur tot morgenochtend 7.37 uur De maan ging hedenmorgen onder om 9.32 uur en komt van avond op om 23 uur. groote winterslag aan het Oos telijke front zijn hoogtepunt heeft overschreden. De bolsjewis tische aanvallen, die vooral in de Zuidelijke sectoren een dreigend karakter hadden aangenomen, nemen steeds meer in hevigheid af en de groote doorbraakpogin gen ten Zuiden van Charkof kunnen als mislukt worden be schouwd, evenals de pogingen.de Duitsche troepen in het Donetz- bekken door flankbewegingen in den rug aan te vallen. Voor het geval de eerste dezer bewegingen zou mislukken, hadden de bols jewisten meer naar het Westen een tweede op touw gezet, tot welk doel verscheidene divisies in de richting van Dnjeprope- trowsk oprukten, die dan door een omtrekkende beweging de Duitsche troepen van hun ach- terwaartsche verbindingen had den moeten afsnijden. In belde gevallen hebben de sovjet-Russi sche colonnes zich blijkbaar te ver binnen de Duitsche linies ge waagd, zoodat zij door aanvallen in de flank en in den rug ver nietigd konden worden. Dnjepro- petrowsk ligt thans nog ver ach ter het front en militaire krin gen te Berlijn nemen aan, dat de bolsjewistische aanval deze stad niet meer zal bereiken. Dat het den bolsjewisten niet meer zoo voor den wind gaat, blijkt ook uit de sovjet-Russi sche berichtgeving, die, naar men te Berlijn verklaart, de laatste dagen onbetrouwbaar is geworden. Herhaaldelijk meldt Moskou de verovering van plaat sen, waar in het geheel niet ge vochten wordt. Aan de monding van de Koe- ban zijn Duitsche en Roem een - sche troepen tot een tegenaan val overgegaan, waarbij zij drie duizend gevangenen maakten. De bewegingsoorlog is hier tot een loopgraafoorlog geworden. In dit gebied is thans de modder - periode aangebroken, zooals trou wens aan het geheele front tot Leningrad toe de thermometer tot ongeveer tien graden boven nul is gestegen. Het Duitsche weermachtsbe- richt weerspiegelt den geest van optimisme, waarmede het Duit sche opperbevel de komende ont wikkeling tegemoet ziet. Reeds thans meent de Duitsche leger leiding te kunnen verklaren, dat het bolsjewistische winteroffen sief niet tot eqn beslissende over winning heeft geleid, Van de be oogde vernietiging van de Duit sche weermacht is geen sprake. Eén leger, het zesde, is bij Sta lingrad verloren gegaan, doch sedert dien is zelfs geen divisie meer omsingeld, aldus verklaart men te Berlijn. Van gebiedsver- overing door de bolsjewisten is thans geen sprake meer en men meent dan ook te Berlijn van een keerpunt in den strijd te kunnen spreken. Een bevestiging hiervan ziet men in de vijande lijke berichtgeving, die aanzien lijk bescheidener is geworden. Bij het betrekken der nieuwe stellingen heeft de Duitsche le gerleiding niet alleen rekening gehouden met de eischen der verdediging. Deze stellingen vor men in vele gevallen waardevolle bruggehoofden voor komende operaties. De strijd is nog niet ten einde, doch van Duitsche zijde ziet men de ontwikkeling met vertrouwen tegemoet.. Dit geldt ook voor de nog zeer hevige gevechten in het gebied van Orel en ten Westen van Koersk - welke stad de Duitschers ontruimd hebben - en Charkof. Dagorder van Stalin aan roode leger. - In een dagorder van Stalin ter gelegenheid van den 25sten verjaardag van het roode leger wordt volgens radio Mos kou o.a. gézegd: „Als gevolg van het ontbreken van het tweede front in Europa moet het roode leger alleen den geheelen last van den oorlog dragen." (D.N.B.) Rede van Maisky. - Naar Reu ter meldt, heeft de sovjet-Rus sische ambassadeur te Londen, Maisky. een rede gehouden, bij de opening van de tentoonstel ling „25 jaar sovjet-unie en rood leger." Hij waarschuwde daarin tegen door de jongste successen der sovjets veroorzaakte optimis tische illusies. Hij riep de geal lieerden op er voor te zorgen, dat den spilmogendheden dit jaar „de beslissende nederlaag" wordt toegebracht. Het is een „groote vergissing" aan te ne men, dat Duitschland aan het einde van zijn krachten is. Mais ky gaf toe, dat „de successen der sovjets bereikt zijn ten koste van duizenden en duizenden men- schenlevens en enorme verwoes tingen in stad en land. „Het is derhalve natuurlij k„ zoo zeide hij verder, dat de sovjet-unie rekent op een spoedige verwezenlijking van de te Casablanca genomen militaire beslissingen. Overigens moet men toegeven, dat de taak, waarvoor de geallieerden staan, zeer moeilijk is. (D.N3.) De Duitsche wapenindustrie De Duitsche rijksminister voor wapening en munitie, Speer, en de algemeene gevolmachtigde voor den arbeid, Sauckel, hebben een oproep tot de wapenindustrie gericht, waarin zij er op wijzen, dat een geslaagd gebruik van de werkkrachten, welke beschikbaar komen door de verordening be treffende de aanmelding van mannen en vrouwen, in groote mate afhankelijk is van de voor bereiding in de bedrijven. De „Rüstungskommando's" en de ar- beidsbureaux zullen te dien einde de „Betriebsführeir" der wapen fabrieken tot besprekingen uit- noodigen. In den oproep wordt voorts onder meer gezegd, dat men on der alle omstandigheden moet vermijden, lichamelijk weinig ge schikte personen voor zwaar werk te gebruiken. De keuze der in structeurs moet met bijzondere aandacht geschieden. (D.NJB.) •4»"| E oorlog is thans in een J phase gekomen, waarin •I—alle krachten in dienst van dezen oorlog moeten worden gesteld. De strijd heeft een hoog tepunt bereikt en op alle gebie den is thans de totale oorlog af gekondigd. Alle arbeidskrachten moeten worden ingezet en niet alleen in Duitschland, doch ook in Nederland dient men er re kening mede te houden, dat al les aan dezen oorlog onderge schikt gemaakt wordt. De veror dening van den Rijkscommissaris spreekt in dit opzicht duidelijke taal. KOMENDE MAATREGELEN. Ook in ons land is in zeer kor ten tijd rekening te houden met een inschakeling van alle ar beidskrachten, welke ten dienste staan. Niet alleen dat tallooze arbeiders, zoowel hoofd- als handarbeiders, in Duitschland of elders zullen worden ingezet, maar ook zullen vele duizenden, die thans nog werkzaamheden verrichten, welke niet te verant woorden zijn onder deze oorlogs omstandigheden, op andere wijze in het oorlogsproductieapparaat hun plaats vinden. Er is niet al leen rekening te houden met een sterk verminderde bezetting op kantoren en in zaken, doch ook zal een aantal winkels en be drijven, die in dezen oorlogstijd, waarin vele producten niet meer voorradig zijn en talrijke werk zaamheden kunnen worden be perkt, geen volledige ontplooiing ten toon spreiden, worden ge sloten. Hierdoor komen dan vele arbeidskrachten vrij, die in een voor de ooriogsproductie van be lang zijnd object kunnen wor den ingeschakeld. Zoo staat dus binnenkort in ons land een groote ingrijpende verandering te wachten. Het is een logisch gevolg van den mas- salen inzet tegen het bolsje wisme. Het bolsjewisme moet met de felste middelen bestreden wor den en het front moet daarom beschikken over een groote re serve, terwijl den soldaat de beste wapenen ten dienste moe ten staan. Wil Europa van het bolsjewisme bevrijd worden, dan heeft niet alleen de soldaat aan de fronten hiervoor zijn offer te brengen, maar ook alle andere krachten in Europa hebben tot taak zich hiervoor in te zetten en moeten daarom op zijn minst hun werkkracht ter beschikking stellen. Iedere Nederlander, die het wel meent met zijn land en volk zal hiervoor een volledig begrip toonen. Beter is het en kele jaren te leven onder de grootste krachtsinspanningen en zich vele beperkingen op te leg gen, dan eeuwen te leven in een bolsjewistische slavernij. In oor logstijden hebben wij ons veel te ontzeggen, doch de wetenschap dat na dezen oorlog een tijdperk van opgang zal aanbreken, waar in dan onder betere verhoudin gen gewerkt en geleefd kan wor den, is een groote troost. Meldt u aan bij de Waffen-SS., het Legioen of het Wachtbataljon in Nederland, Herstel van particulier eigen dom in Estland, Letland en Lithauen - De Duitsche minister voor de bezette gebieden in het Oosten, Alfred Rosenberg, heeft in overeenstemming met den ge machtigde voor het vierjaren plan een verordening uitgevaar digd over het herstel van het particuliere eigendom in de dis tricten Estland, Letland en Li thauen. Krachtens" deze verordening wordt het door de bolsjewisten na hun overval in 1940 onteigende en gecollectiseerde particuliere eigen dom weer hersteld en aan de eigenaars teruggegeven. Het her stel van het particuliere bezit is een consequent gevolg van de politiek tot liquidatie van het bolsjewistisch systeem en tot herstel van Euiopeesche rechts verhoudingen. waarmede Duitsch land na de bevrijding van deze gebieden in 1941 is begonnen. Naar in de preambule van deze verordening wordt gezegd, ge schiedt het herstel van het par ticuliere bezit in de verwachting, dat de eigenaars hun plicht, die voortspruit uit het bezit vooral jegens de Duitsche oorlogsin dustrie zullen vervullen. Het ka daster zal zijn werkzaamheden hervatten: de hypotheekbanken zullen weer worden geopend. (D.NP.) Frankrijk ziet af van concessies in China - Het Fransche mini sterie van buitenlandsche zaken deelt mede, dat de Fransche re geering, gedrongen door den wensch, de betrekkingen met China nog te versterken, heeft besloten af te zien van haar pri vileges in China en haar be stuursrechten in de diplomatieke wijk van Peking, de internatio nale concessies te Sjanghai en Amoy en de Fransche concessies te Tientsin, Hankau en Kanton. (DUB.). Weest er zuinig mee - in uw eigen belang. Gas is kostbaar en mag slechts zoo spaarzaam mogelijk verbruikt worden. Evenals bij het electri- citeitsverbruik heeft de huis vrouw hier een verantwoordelijke taak. Wanneer men nagaat, hoe- vele gezinnen er dagelijks op gas koken, dan kan men zich ge makkelijk voorstellen, dat door weloverlegde handgrepen bij het gebruik van de gastoestellen en handig huishouden een bedui dende hoeveelheid gas bespaard kan worden voor andere gewich tige doeleinden. Trouwens, wie zijn rantsoen overschrijdt, krijgt boete of wordt van den toevoer afgesneden. Het is dus ieders be lang zoo zuinig mogelijk met het gas om te gaan. Bij het koken met gas -is het voor alles nood zakelijk, dat het gasstel schoon is. Wie toch zou er in een vuile pan koken? Iedere nette huis vrouw zou een dergeltjken eisch verontwaardigd van de hand wijzen. Welnu, het gasstel mag dezelfde oplettendheid en zorg verwachten als het overige keu kengerei. Simon Admiraal Na afloop van het concert van het Residen tie Orkest dat gisteravond in de reeks „Jonge solisten stellen zich voor" te den Haag werd gegeven, is aan. den heer Simon Admiraal, leeraar in het pianospel aan de Muziekschool Toonkunst alhier, de Prijs van Uitnemendheid uitgereikt door mr G. A. van Haeften, voor zitter van de Commissie van Toe zicht van het Rijksconservatorium te Den Haag. De heer Admiraal stond voor een zeer zware opgave. Hij vertolkte Bach's concert In f kl. t„ Brahms' eerste concert en heb tweede concert van Salfcb-Saëns.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1