Dr. Göbbels over de crisis in het Oosten en den totalen oorlog De overwinning moet en zal worden behaald 83ste Jaargang Vrijdag 19 Februari 1943 No. 25427 Maar groote offers zijn noodig. «Beperkt het gas- en electriciteitsverbruik, het is Uw eigen belang!" VERDUISTEREN: EERSTE BLAD. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Rijksminister dr. Göbbels heeft gistermiddag op een massabij eenkomst het woord gevoerd over de crisis in het Oosten en den totalen oorlog. De reusach tige hal, waarin de minister sprak, was overvol met men- schen uit alle kringen van het volk, men zag naast rijksminis ters, Reichs- en Gauleiter, en andere vooraanstaande mannen van staat en partij, leiders der oorlogseconomie, soldaten, onder wie veel dragers van het rid derkruis, personen uit kunste naars- en cultureele kringen en de in massa verschenen bevol king der hoofdstad. De minister zeide, dat nauwe lijks drie weken geleden, toen hij het laatst tot het Duitsche volk sprak, de crisis, waarin het Oos telijke front zich op het oogen- blik bevindt, haar hoogtepunt had bereikt. Het laatste radio bericht der strijders van Stalin grad citeerend, zeide dr. Göb bels: „een volk, dat de kracht bezit om zulk een ongeluk te dragen en ook te overwinnen, ja om daaruit nog meer kracht te putten, is onoverwinnelijk." Ik geloof, aldus vervolgde de minister, dat het geheele Duit sche volk met brandenden harts tocht bij de zaak is, waarover ik u thans spreek. Ik wil derhalve mijn verklaringen ook afleggen met den vollen heiligen ernst en de vrijmoedigheid, welke dit uur van ons eischt. Wij, Duitschers, zijn gewapend tegen zwakheid, tegenslagen en ongelukkige ge beurtenissen in den oorlog ge ven ons slechts nog meer kracht, vastberadenheid en een geeste lijke en strijdvaardige activiteit, die bereid is alle moeilijkheden en hindernissen met revolution- naire geestdrift te overwinnen. HET OFFER VAN STALINGRAD. Het is thans niet het oogen- blik de vraag te stellen, hoe al les ontstaan is. Dat zal worden overgelaten aan een latere ver antwoording die in volledige openhartigheid zal worden afge legd en het Duitsche volk en de wereld zal toonen, dat het onge luk hetwelk ons de laatste we ken heeft getroffen, zijn diepe historische beteekenis heeft. Het groote heldenoffer, dat onze soldaten in Stalingrad gebracht hebben is voor het geheele Oos telijke front van beslissende his torische beteekenis geweest. Dit offer is niet tevergeefs gebracht. Waarom, dat zal de toekomst be wijzen. Wij gelijken niet op den struisvogel, die zijn kop in het zand steekt om het gevaar niet te zien. Wij zijn moedig genoeg om het rechtstreeks onder de oogen te zien. het koelbloedig en nuchter te taxeeren en het dan met opgeheven hoofd en vastbe radenheid tegemoet te treden. Eerst dan ontplooien wij als beweging en als volk altijd onze grootste deugden, n.l. een harts tochtelijken en ijzeren wil om het gevaar te breken en te ban nen, een karaktervastheid, die alle hindernissen overwint, taaie vasthoudendheid bij het streven naar een eenmaal gesteld doel en een ijzeren hart, dat tegen alle aanvechtingen van binnen en van buiten gewapend is. HET GEVAAR VAN HET BOLSJEWISME. Wij doorstaan thans in het Oosten een zwaren militairen De stormloop dei- steppe tegen ons eerbiedwaardige conti nent is dezen winter losgebroken met een geweld, dat alle men- schelijke en historische voorstel lingen in de schaduw stelt. De Duitsche weermacht vormt daar tegen met haar bondgenooten den eenigen wal, die in aanmerking komt. Thans zal men begrijpen, waarom wij onze partijdagen te Neurenberg zoo vaak in het tee- ken van den strijd tegen het bols jewisme gehouden hebben. Wij hebben toen voor het Duitsche volk en de wereld onze waarschu wende stem verheven, om de menschheid van het avondland te doen ontwaken en haar de oogen te openen voor de afschuwwek kende, historische gevaren, welke voortvloeien uit het bestaan van het Oostelijke bolsjewisme, dat een volk van bijna 200 millioen zielen had dienstbaar gemaakt aan de joodsche terreur en het voorbereidde tot een aanvalsoor log tegen Europa. Toen de Führer op 22 Juni 1941 de Duitsche weermacht in het Oosten tot den aanval liet over gaan, waren wij ons allen bewust, dat daarmede de beslissende strijd van deze gigantische wereldwor steling aanbrak. Wij waren ons ervan bewust, dat de gevaren en moeilijkheden bij een langer af wachten slechts konden toene men. Dat wij bü de grootscheep- sche camouflage- en blufmanoeu- wres van het bolsjewistische re giem het oorlogspotentioneel der sovjet-unie niet goed geschat hebben. Eerst thans openbaart het zich in zijn geheelen wilden om vang. Hier rijst een bedreiging van het Duitsche rijk en van het Europeesche vasteland, die alle gevaren, welke het avondland te voren heeft doorgemaakt, ver in de schaduw stellen. Alles wat wij tot dusverre hebben opgebouwd en gepresteerd, verbleekt bij de gigantische taak, die hier on middellijk aan de Duitsche weer macht en middellijk aan het Duitsche volk gesteld wordt. Ik wend mij allereerst tot de openbare meening der wereld en proclameer ten overstaan van haar drie stellingen van onzen strijd tegen het bolsjewistische gevaar in het Oosten. De eerste luidt: zou de Duitsche weermacht niet in staat zijn het gevaar uit het Oosten te vernieti gen, dan zou daardoor het Duit sche rijk en kort daarna geheel Europa aan het bolsjewisme ten prooi vallen. De tweede luidt: de Duitsche weermacht en het Duitsche volk alleen bezitten met hun bondge nooten de kracht, Europa funda menteel uit deze bedreiging te redden. De deVde luidt: in uitstel is ge vaar gelegen. Er moet snel en grondig gehandeld worden, anders is het te laat. Ten aanzien van de eerste stel ling zeide de minister onder meer: „het bolsjewisme heeft altijd openlijk verkondigd, dat het zijn bedoeling is niet alleen Europa, maar de geheele wereld te revo- lutioneeren en ze in een bolsjewis- tischen chaos te storten. Dit doel is sedert het begin van de bolsje wistische sovjetunie door het Kremlin op ideologisch terrein gepropageerd en op practisch ge bied heeft het ervoor gevochten. Het is duidelijk, dat Stalin en de van hedenavond 17.59 uur tot morgenochtend 7.48 urn- De maan ging hedenmorgen onder om 7.31 uur en komt van middag om 17.18 uur op; het is vandaag Volle Maan. andere sovjetgrooten, hoe meer zij gelooven nader te komen tot de verwezenlijking van hun wereld- vernielende bedoelingen, er naar streven deze bedoelingen te ca- moufleeren en te bedekken. Dit kan ons niet misleiden. Doel van het bolsjewisme is de wereldrevo lutie der joden. .Zij willen den chaos over Duitschland en Europa brengen, om in de daaruit ont stane wanhoop en vertwijfeling der volken hun internationale, bolsje- wistisch-gecamoufleerde kapitalis tische tvrannie op te richten. Men moet niet gelooven. dat het bolsje wisme. indien het gelegenheid kreeg tot een zegetocht tegen het Duitsche rijk, ergens aan onze grens halt zou houden. Het voert een agressiepolitiek en een agres sieoorlog, die juist op de bolsjewi seering van alle landen en volken is gericht. Papieren verklaringen, die door het Kremlin of als garan tieverplichtingen door Londen of Washington tegen deze onweerleg bare bedoelingen worden gegeven, maken geen indruk op ons. Wij weten, dat wij in het Oosten te doen hebben met een duivelsch politiek spel, dat de betrekkingen, welke anders tusschen menschen en staten gebruikelijk zijn, niet erkent. Als bijv. de Engelsche lord Beaverbrook verklaart, dat Euro pa aan een sovjetleiding moet worden overgelaten, als de invloed rijke Amerik.-joodsche journalist Brown deze stelling aanvult door de cynische uitlating, dat een bolsjewiseering van Europa mis schien wel juist de oplossing van ons continentaal probleem vormt, dan weten wij precies wat daar mede bedoeld wordt. DE JOOD ACHTER DE SCHERMEN. De Europeesche mogendheden staan hier voor het vraagstuk, dat over haar leven beslist. Het avond land is in gevaar. Of haar regee ringen en haar intellectueele kringen dat willen inzien of niet, is daarbij van heel weinig belang. Het Duitsche volk althans is niet bereid zich aan dit gevaar over te leveren, al was het maar bij wijze van proef. Achter de aanstormen de sovjetdivisies zien wij reeds de joodsche liquidatiecommando's en daarachter verheft zich de ter reur, het spookbeeld van millioe- nen hongerenden en volkomen anarchie. Wij weten daardoor voor welke historische taak wij staan. Tweeduizend jaar opbouw van de menschheid van het avondland is in gevaar. Maar het is ook tee kenend, dat, wanneer men dit ge vaar maar bij zijn naam noemt, het internationale jodendom in alle landen daarentegen met veel lawaai protest aanteekent. Zoo ver is het dus in Europa reeds ge komen, dat men een gevaar niet meer gevaar mag noemen, wan neer het van het jodendom uit gaat." Ten aanzien van zün tweede stelling verklaarde dr. Göbbels: „De Europeesche staten met in begrip van Engeland beweren, dat zij sterk genoeg zijn om bijtijds en op doeltreffende wijze tegen een bolsjewiseering van Europa op te treden. Deze verklaring is kinder lijk. Indien de sterkste militaire macht der wereld niet in staat zou zijn, de bedreiging door het bolsjewisme te vernietigen, wie zou dan daartoe de kracht heb ben? De neutrale staten van Europa bezitten noch het poten tieel, noch de militaire machts middelen, noch de vereischte geestelijke oriënteering van haar volken, om het bolsjewisme ook maar den geringsten tegenstand te bieden. Zij zouden zoo noodig door de gemotoriseerde robot-di visies in enkele dagen onder den voet worden geloopen. In de hoofdsteden van de middelbare en kleine Europeesche staten troost men zich met het voornemen zich geestelijk te wapenen tegen het bolsjewistische gevaar, maar het Oostelijk bolsjewisme is niet al leen een terroristische leer, het is ook een terroristische praktijk. Het jaagt zijn doel na met vol komen uitputting van zijn poten tieel en zonder ook maar eenigs- zins rekening te houden met het geluk, den welstand en den vrede van de onderworpen volken. Wat zouden Engeland en Ame rika willen doen, als in het ergste geval het Europeesche continent een prooi van het bolsjewisme werd? Wil men misschien Europa van Londen uit wijsmaken, dat een dergelijke ontwikkeling aan de Kanaalgrens halt zou houden? Het bolsjewisme heeft reeds in den vorm van de communistische par tijen zijn vreemdelingenlegioenen op den grond van alle democra tische landen staan. Geen dezer staten kan beweren, dat hij voor een bolsjewiseering van binnen uit immuun is. Alle territoriale ver plichtingen, die de sovjetunie op zich neemt, hebben in onze oogen geen werkelijke waarde. Het bols jewisme pleegt zijn grenzen ook ideologisch en niet alleen militair op te trekken en daarin bestaat juist het gevaar, dat geen acht slaat op de grenzen der volken. De wereld heeft geen keus tus schen een in zijn oude versnippe ring terugvallen en een onder lei ding der spil nieuw geordend Europa, maar slechts tusschen een onder de militaire bescherming der spil staand en een bolsjewistische Europa. Bovendien ben ik er vast van overtuigd, dat de lamentee- rende lords en aartsbisschoppen in Londen heelemaal niet het voornemen hebben daadwerkelijk op te treden tegen het bolsjewis tische gevaar, dat bij een verder opdringen der sovjetlegers voor de Europeesche staten zou bestaan. Het jodendom heeft de angelsak- sische staten op geestelijk en poli tiek terrein reeds zoo diep door drongen, dat zjj dit gevaar zelf niet meer willen erkennen. Zooals het zich in de sovjetunie van de bolsjewistische camouflage voor ziet, zoo draagt het in de Angel saksische staten een plutocratisch- kapitalistisch mom. Over ons land heen reiken het Westeuropeesche, pseudo-beschaafde jodendom en dat van het Oostelijke ghetto el kaar reeds de hand. Daarmede verkeert Europa in doodsgevaar. Ik vlei mij niet met de hoop, door deze verklaringen de openbare meening in de neu trale en zelfs in de vijandelijke staten te kunnen alarmeeren. Dat is ook niet de bedoeling. Ik weet, dat de Engelsche pers morgen zal beweren, dat ik met het oog op den druk, dien wij aan het Ooste lijke front doorstaan, de eerste voelhorens voor den vrede heb uitgestoken. Daarvan kan in het geheel geen sprake zijn. In Duitschland denkt thans niemand aan een laf compromis. Het ge heele volk denkt slechts aan een harden oorlog, maar als verant woordelijk spreker van het leiden de land van dit continent maak ik voor mij aanspraak op het sou- vereine recht een gevaar gevaar te fioemen, als het niet alleen ons eigen land, maar ons geheele werelddeel bedreigt". Dr. Göbbels zeide ten aanzien van zijn derde stelling,' dat de verlammingsverschijnselen bij de West-Europeesche democratieën tegenover de doodelijkste bedrei ging benauwend zijn. Het inter nationale jodendom bevordert die verschijnselen uit alle macht, zooals de tegenstand tegen het communisme in onzen strijd om de macht in ons eigen land kunstmatig door de joodsche kranten in slaap werd gewiegd en pas door het nationaal-socia- lisme gewekt werd. Het jodendom toont zich hier weer eens den demon van het verval en den drager van een in ternationalen cultuurvernielenden chaos. Men zal, om daar even gewag van te maken, in dit ver band ook onze consequente jo- Dit Nummer bestaat uit 8 Pagina's. denpolitiek kunnen begrijpen. Wij zien in het jodendom voor ieder land een onmiddellijk gevaar. Hoe andere volken zich tegen dat gevaar te weer stellen, is ons onverschillig, maar hoe wij ons daartegen verweren, is onze eigen zaak, waarin wij geen in menging dulden. Het jodendom is een infectee rend verschijnsel, dat besmet. Als het vijandelijke buitenland schijnheilig protesteert tegen on ze anti-joodsche politiek en hui chelachtige krokodillentranen ver giet over onze maatregelen tegen het jodendom, kan ons dat niet beletten het noodzakelijke te doen. Duitschland althans is niet van zins zich voor deze bedrei ging te buigen, maar veeleer bij tijds en zoo npodig met de radi caalste maatregelen tegen haar op te treden. In het teeken van al deze over denkingen staat de militaire druk tegen het Duitsche rijk in het Oosten. De oorlog der geme chaniseerde robots tegen Duitsch land en Europa is op zijn hoog tepunt. Het Duitsche volk ver vult met zijn bondgenooten in den volsten zin van het woord een Europeesche zending, wan neer het met de wapenen op treedt tegen deze rechtstreeksche en allerernstigste levensbedrei ging. Deze strijd kan en mag slechts met een overwinning ein digen. De worsteling om Stalin grad is in haar tragische ver wikkeling juist een symbool van dezen heldhaftigen tegenstand tegen het oproer der steppe ge worden. Het had dan ook een geestelijke en moreele beteekenis voor het Duitsche volk, een die pe beteekenis. Eerst hier zijn onze oogen volkomen geopend voor de problematiek, die uit de zen oorlog voortvloeit. Wij zul len de feiten, al zijn zij nog zoo hard en wreed, moedig onder oogen zien, want steeds nog is in de geschiedenis van onze par tij en van onzen staat bewezen, dat een herkend gevaar spoedig ook een overwonnen gevaar is. In het teeken van dezen heldhafti gen tegenstand staan onze ver dere allerzwaarste afweergevech- ten in het oosten. OORLOG ZONDER GENADE. In het Oosten woedt een oorlog zonder genade. De Führer heeft dien juist gekarakteriseerd, toen hij verklaarde dat er uit dezen oorlog niet overwinnaars en overwonnenen, maar slechts over levenden en vernietigden zouden voortkomen. In het Oosten strijdt het Duit sche volk om alles wat het heeft. Wij zijn in dezen strijd tot het inzicht gekomen, dat het Duit sche volk hier zijn heiligste goe deren, zijn gezinnen, zijn vrou wen en kinderen, de schoonheid en ongereptheid van zijn land schap, van zijn steden en dorpen, het tweeduizend jaar oude erf goed zijner cultuur en alles, wat het leven waard maakt om ge leefd te worden, heeft te verde digen. Voor deze schatten van onze rijke volksgemeenschap heeft het bolsjewisme natuurlijk niet het geringste begrip en het zou daar mede niet in het minst rekening houden. Het doet dat immers niet eens bij zijn eigen volk. De mas sa's pantserwagens, die in dezen winter ons front in het Oosten bestormen, zijn het resultaat van 25 jaar maatschappelijk ongeluk en ellende van het bolsjewisti sche volk. Daarentegen moeten wij wij met de vereischte tegenmaat regelen optreden. Ik geef uiting aan mijn vaste overtuiging, dat wij het bolsjewistische gevaar op den duur niet kunneB neerwer-

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1