DE ZIN VAN DEZEN STRIJD 83ste Jaargang Donderdag 18 Februari 1943 No. 25421 BUITENLAND. .Beperkt het gas- en electriciteitsverbruik, het is Uw eigen belang!" ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT GEEN WOORDEN MAAR DADEN! VERDUISTEREN: BINNENLAND De Nederlandsche vrijwilligers aan het Oostelijke front. LOTS- EN LEVENSSTRIJD DER GERMAANSCHE VOLKEREN. •4»- T N den oorlog is thans een I oogenblik gekomen, waarop -L men zich afvraagt: naar welke zijde slaat de balans door? Er zijn slechts twee mogelijk heden in dezen strijd, een tus- schenweg staat niet voor ons open. Het gaat om het behoud of den ondergang van Europa. Aan de eene zijde staat de bolsjewisti sche tyrannie met als handlanger de kapitalistische machten van Engeland en de Vereenigde Sta ten, aan den anderen kant staat Duitschland met zijn bondgenoo- ten en de vele vrijwilligerslegioe nen uit bijna alle Europeesche landen. In het Oosten van het continent wordt thans een zware kamp gestreden en de bolsjewist tracht er door stormaanvallen met ontelbare menschenmassa's het Europeesche front te door breken. Het terugtrekken van de Duitsche troepen moet gezien worden als een frontverkorting, welke een troepenbesparing ten doel heeft. Er zijn Nederlanders, die in hun vuistje lachen en in hun stoutste droombeelden zien zij het bolsjewisme al zegevierend binnenrukken. Dat bolsjewisme zou toch niet zoo erg zijn, als men het wel eens heeft voorgesteld Werd dezer dagen niet gezegd, dat dit bolsjewisme zich al had aangepast aan de West-Europee- sche opva ttin-sen omtrent gods dienst, beschaving en cultuur? Er zijn nu eenmaal menschen. die zich met deze gedachte in slaap kunnen sussen. De waarheid is, dat de bolsjewistische wereldbe schouwing niet alleen het be staan van God verwerpt, maar tevens een meedoogenloozen strijd eischt tegen het geloof in God, omdat dit den mensch af trekt van zijn eigenlijke bestem ming: een gewillig onderdeeltje te zijn van de monstermachine der productiegemeenschap. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De strijd in Charkof. - De Ber- lijnsche A. N. P.-correspondent meldt De gevechten in het gebied van Charkof spelen zich thans reeds in de onmiddellijke omge ving van deze stad af. Van ver schillende zijden zijn de bolsje wisten naar de stad opgerukt. Van het Noorden en Noord-Oos ten uit staan zij aan den rand van het stadsgebied, terwijl zij uit Noordwestelijke richting de stad reeds zijn binnengedrongen. Nadat gistermorgen van Duit- sche zijde reeds gemeld was, dat Charkof werd ontruimd, spreekt het weermachtsbericht van ge vechten in en om de stad. Naar van gezaghebbende militaire zijde in de Duitsche hoofdstad werd verklaard, hebben de Duit sche troepen in de stad krach tige tegenaanvallen ondernomen, waarbij den tegenstander zware verliezen werden toegebracht. Men kan wel aannemen, dat deze tegenaanvallen ten doel hebben, den terugtocht te dekken. Het door de Donetz omsloten gebied wordt stelselmatig ont ruimd, waarbij ook de burger bevolking geëvacueerd wordt. De strijd in Tunesië. Met '^5&rekking tot den toestand in Tunesië verneemt men in mili taire kringen te Berlijn, aldus het D.N.B., dat de operaties in het gebied van Gafsa straalvor mig naar het Noorden, Noord westen, Westen en Zuidwesten hebben geleid. Als kenmerkend voor deze plaatselijk belangrijke krijgoperaties wordt te Berlijn het feit beschouwd, dat de spil- troepén vochten tegen een nu meriek en qua materieel supe rieuren tegenstander, die frisch en uitgerust den strijd inging, uitgerust met splinternieuw ma terieel, doch wat betreft moreel en gevechtskracht zich niet met de spiltroepen kon meten. Over het algemeen is 'men in toonaangevende kringen tot de opvatting geneigd, dat deze krijgsoperaties, hoewel een symp tomatische beteekenis niet te catkennen valt, nog niet be- Tchouwd kunnen worden als het begin van een beslissenden slag. Men gelooft veeleer, dat de te genover elkaar staande formaties zich nog in het stadium van het verzamelen der krachten bevin den. De A.N.P.-correspondent meldt: Ongeveer acht tot tienduizend Amerikaansche soldaten zijn bij de jongste gevechtshandelingen aan het front in Tunis door de Duitsche en Italiaansche troe pen buiten gevecht gesteld. De Amerikanen hadden getracht met een pantsercorps door de Duitsche stellingen te breken doch werden onmiddellijk in te genaanvallen teruggeslagen. Het aantal gevangenen bedraagt 781 man, hetgeen in verhouding tot het aantal dooden, dat ongeveer drieduizend bedraagt, zeer laag is. Van Duitsche zijde wordt nog medegedeeld, dat vooral de bom men der aanvallende vliegtuigen een verschrikkelijke uitwerking hebben gehad, daar deze op de harde rotsen explodeerden, waar door het effect aanmerkelijk verhoogd werd. Men neemt dan ook aan, dat het aantal gewon den bij de Amerikanen zeer hoog moet zijn. Ongestoorde opbouwwerkzaam- heden in de Oostelijke gebieden. Terwijl aan het Oostelijke front de winterslag wordt geleverd, waardoor de bolsjewisten nog eenmaal de grenzen van hun mi litaire en economische insnoering hopen te verbreken, stokken de opbouwwerkzaamheden in de be vrijde gebieden in het Oosten .geen oogenblik. Het is kenmer- voor het groote vertrou wen, dat de bewoners van deze In zijn weermachtbericht van gisteren maakte het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: De aan den gang zijnde plaat selijke operaties aan het Tunesi sche front hebben gisteren ge leid tot de vernietiging van ge- isoleerde vijandelijke groepen, de verovering van nog meer mate riaal en de vernieling van zware pantserwagens. Aan weerskanten was de luchtmacht actief, Twee Britsche vliegtuigen werden door het luchtdoelgeschut neergehaald Tijdens een aanvalspoging op Castelvetrano werd' een viermo torige bommenwerper getroffen door het afweergeschut, waarna hij neerstorttte in de omgeving van Porto Palo. gebieden in de Duitsche weer macht stellen, dat zelfs in de onmiddellijke nabijheid van het front de autonome stadsbesturen de binnenlandsche economische en cultureele inrichtingen onge stoord hun werkzaamheden voortzetten. De dagbladen ver schijnen geregeld, de wederop bouw van verwoeste gebouwen wordt voortgezet, de theatervoor stellingen gaan door. het tewerk stellen van de bewoners verloopt volgens de plannen en de scho len zetten het onderwijs voort. (D.NB.) De Britsche luchtaanval op Milaan. - De Britsche luchtaan val op Milaan op 14 Februari heeft 86 dooden en 422 gewon den geëischt. Tweehonderd meer of minder ernstig gewonden worden in de stedelijke zieken huizen verpleegd. - (D.N.B.) Mevrouw Roosevelt bewondert de sovjet-unie. - Naar uit Wash ington gemeld wordt, heeft me vrouw Roosevelt tijdens een te St Louis gehouden lezing in antwoord op vragen uit het pu bliek verklaard, dat zij de sovjet unie bewondert. Dit beteekent echter geen ondersteuning van het communisme in de Ver. Sta ten dat, naar mevr. Roosevelt woordelijk verklaarde, er naar streeft, ons tot handelingen te dwingen, die wij niet willen doen. - (D.N.B.) Washington geeft vlootverlie- zen toe. - Naar uit Washington gemeld wordt, geeft de Ameri kaansche admiraliteit thans in een verlieslijst omtrent de zee slagen bij de Salomoneilanden de vernietiging toe van dertig Amerikaansche eenheden, waar onder twee vliegkampschepen, zeven kruisers, veertien torpedo jagers, vijf tfoepentransportsche- pen, een sleepboot en een vracht schip. Onder de in den grond geboorde kruisers bevindt zich de ..Chicago" van 9000 ton. (D.NB.) Belastingvoorstellen van Roo sevelt. - Uit Washington wordt gemeld, dat president Roosevelt in een boodschap aan het con gres een extrabelasting heeft ge- eischt op netto inkomens boven de 25.000 dollar voor vrijgezellen en boven de 50.000 dollar voor gehuwden. Roosevelt spreekt in zijn boodschap de hoop uit, dat ingeval het congres de aanbe veling van het departement van financiën van de hand zou wij zen, welke streeft naar een be- lastingverhooging van honderd procent voor buitengewoon hoo- ge inkomens, een minimumbe lasting van vijftig procent zal worden goedgekeurd, die pro gressief tot negentig procent kan stijgen. - (D.NB.) Meldt u aan bij de Waffen-SS., het Legioen of het Wachtbataljon in Nederland. van hedenavond 17.57 uur tot morgenochtend 7.51 uur De maand ging hedenochtend onder om 7 uur en kwam van middag te 16.16 uur op. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De Nederlandsche vrijwilli gers, die naast de Duitsche sol daten ten Zuiden van het La- doga-meer strijden, hebben den zestienden Februari wèderom van zich doen spreken. Zoo ver nietigde de SS-pantser jager Gerardus Mooyman met zijn ka non alleen dertien bolsjewisti sche tanks. De Nederlander werd eerst door tien vijandelijke pant serwagens aangevallen, doch en kele minuten later stonden daar van reeds vier stuks in brand. Eenige oogenblikken daarna ver nietigde hij wederom drie tanks, waarop de rest de vlucht nam. Niet lang daarna rolden weder om twintig bolsjewistische tanks op de stellingen der Nederlan ders toe. Mooyman bleef onver schrokken ^chter zijn wapen lig gen en vernietigde, ondanks de steeds gevaarlijker wordende si tuatie, achter elkander, zes pant serwagens. De aanvallen werden daarop door de bolsjewisten ge staakt. Van Geelkerken sprak te Utrecty - In een groote bijeenkomst van de N.S.V.O., gehouden ip het N.V. Huis te Utrecht, heeft de plaats vervangende leider der N.S.B., de heer C. van Geelkerken, eergiste ren een rede uitgesproken voor de ouders, vrouwen en verloofden van frontsoldaten uit Nederland. De heer Van Geelkerken stond in zijn rede uitvoerig stil bij de ver schillende sluipmoorden van de laatste weken. Vanmorgen, aldus spr., hebben wij kameraadske Reydon naar haar laatste rust plaats gebracht. Het was de eerste keer, dat een vrouw uit onze rijen door moordenaarshand is geval len. En men vraagt zich ontsteld af. welke duistere elementen hier in de hand hebben gehad. Wat is dat voor een moordenaar ge weest, die aan de achterzijde het huis van Reydon te Voorschoten binnendringt, in koelen bloede mevr. Reydon neerschiet, een kwartier met het lijk alleen blijft en dan zelf de huisdeur voor ka meraad Reydon gaat opendoen en probeert hem daarna met eenige revolverschoten van het leven te berooven? De toestand van kam. Reydon is nog altijd zeer ernstig, al is er een kansje, dat hij blijft leven. Wij moeten ons niet ver wonderen, zoo vervolgde spr. zijn rede, als er nog meer slachtoffers zullen vallen. Wat er ook moge gebeuren, het zal voor ons geen reden zijn om te wijken. Het eenige. wat wij moeten doen, is uit onze ,,nat.-soc. levenshouding laten blijken, wat ons ideaal is en wat wij willen. De jeugd van Nederland moet met name goed weten, wat ons zoo standvastig doet vasthouden, ondanks allen tegenslag. Want ook al 'Zijn er klappen te incasseeren, wij moe ten als één man in vertrouwen naast elkaar staan. „Voor hen, die kort van geheu gen zijn." - Hedenavond om 19.00 uur houdt Max Blokzijl, zooals gewoonlijk, zijn radiopraatje ge titeld „Brandende kwesties", via den zender Hilversum I. De titel van dit praatje luidt: „Voor hen, die kort van geheugen zijn". (Men zie voor verder binnen land pag. 2. BRITSCHE TERREURAANVALLEN OP WEST-DUITSCHLAND. Tegen het wisselende geluk opgewassen. Om dit bolsjewistische .onheil over Europa te voorkomen, heeft Duitschland zich ingezet. De tra- gisch-herïeke strijd om Stalin grad heeft ons duidelijker dan ooit tevoren een blik verschaft van den oorlog. In Duitschland was dit ook het geval. Joseph Göbbels, de Minister van het Rijksministerie van Volksvoor lichting en Propaganda, zeide kortgeleden dat de oorlog geen genade kent en dat zich daar tegenover slechts diegene kan handhaven, die tegen de om standigheden, het afwisselende geluk en zijn strenge wet is op gewassen. Het Duitsche volk is tegen dat wisselende geluk en tegen die omstandigheden volkomen opge wassen. Waar kan men dit beter constateeren dan in die streek van Duitschland, waar zijn hart het warmst en felst klopt? Daar merkt men, dat de huidige ont wikkeling in het Oosten Duitsch land moreel sterker heeft ge maakt en het geheele Duitsche volk bezield is met slechts één wil: den wil om te overwinnen. Met een ijzeren wil, een felle verbetenheid en een volledig ver trouwen staat iedere Duitsche man en vrouw naast elkaar om het geheele apparaat op volle kracht te kunnen laten draaien. De «terreur der Britsche luchtmacht. West-Duitsehland, waar wij de zer dagen met verschillende jour nalisten uit Nederland vertoef den, is daarvan een duidelijke afspiegeling. Men zegt weieens, dat daar de smidse van Europa is. En daarop zijn de bewoners trotsch, zij immers smeden de beste wapenen voor den soldaat, die ver van huis en haard de grenzen van zyn land en van Europa veilig stelt. Hier leert men het nationaal socialisme op zijn best kennen. Iedereen zet zich in voor het groote doel en zoowel de vrouw als de man le veren de beste prestaties, welke te leveren zijn. De Britsche luchtmacht heeft tallooze malen reeds geprobeerd het moreel de zer bevolking kapot te maken, door het uitvoeren van de er gerlijkste terroristische luentaan- vallen op groote en kleine ste den in West-Duitschlana. Zj meende hierin te kunnen slagen door de woningen van de bevol king te bombardeeren en have en goed te vernietigen. De prac- tyk heeft anders aangetoond, het resultaat is, dat dc stemming in dit deel van Duitschland niet beter kan zijn en tot voorneeld strekt van velen in en buiten het Duitsche Rijk. Door dit alles is men gehard en gelouterd en nog meer in staat de beste pres taties te leveren. Waar maar eenigszins moge lijk, heeft de vrouw de plaats van den man ingenomen. Wij zien dat in trams en treinen, in winkels en kantoren en in fa brieken en bedrijven. En deze vrouwen doen dat op een derge lijke wijze, dat men geneigd is zich af te vragen, of zij ooit iets anders hebben gedaan. Ook de vrouw draagt dus buiten haar gezin, buiten haar eigen beslom meringen, haar groote deel bij om de eindoverwinning te beha len. De totale arbeidsinzet, is met groot enthousiasme begroet. Friedrich Esser. de Leiter van de gouw Westfalen van het Reichs-Propaganda Amt, vertel de ons, dat vele vrouwen zich aanstonds hebben gemeid en verzochten om direct ingescha keld te worden. „Overal was men oegenblikkeiyk van plan aan te pakken, men vreesde dat de bu reaucratische weg een algeheele inschakeling niet snel genoeg mogelijk zou maken." Trouwens de velen waarmede wij spraken, gaven ons dit alles ook onom wonden te kennen. In de fabrieken wordt het beste geleverd wat te geven is. Hier werken ook arbeiders van vele nationaliteiten naast elkaar. Verschillende Nederlandsche uit roepen, aankondigingen en op schriften deden typisch doch prettig en gelukkig aan. Immers daaraan zien wy, dat Europa zich niet alleen aan de fronten gevonden heeft, maar ook in de fabrieken en bedrijven, om daar te zamen te arbeiden voor het Europeesche belang. De soldaat aan de fronten voelt dit als een steun in zyn rug. Deze steun is zoo hecht en sterk, dat de sol daat tot heroïeke prestaties in staat is. Allen te zamen staan aangetreden om datgene te doen wat de Führer noodig acht voor het behalen van den zegevieren den vrede. Duitschland van 1943. Het Duitsche volk van 1943 staat gereed om groote offen sieve krachten te ontplooien en is daartoe in staat, omdat het inneriyk gelouterd is en tevens bewust is van de zware verant woordelijkheid, welke op zijn schouders drukt: de redding van Europa. De winter brengt de af- weerslagen, het komende jaarge tijde den opmarsch. Het is de lots- en levensstrijd van alle Germaansche volkeren, die ge roepen zijn onder geniale leiding de toekomst veilig te stellen. Nog vaak wordt dit misverstaan, doch eenmaal zal bij iedereen het be wustzijn doordringen dat deze strijd een strijd is- voor allen, die godsdienst, beschaving en cul tuur wenschen te behouden, om aan'alle krachten in geestelijken en materieelen zin ia vrijheid të kunnen ontplooien.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1