toe en wat het bolsjewisme is 3ste laargang Woensdag 17 Februari 1943 3 :n TEGEN HET BOLSIEWISME! ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT .Beperkt het gas- en electriciteitsverbruik, het is Uw eigen belang!" BINNENLAND Begrafenis Weerman Bannink. VERDUISTEREN: Wie slaapt, heeft- geen feestverlichting noodig! EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voor ons ligt een in Riga ver shenen verzameling foto's endo- enten uit den bolsjewistischen in Letland, die als titel draagt n jaar van afschuw". Zij geeft schokkend beeld van de :h-bolsjewistische terreur durende één jaar in Letland, idens hetwelk, naar uit het irwoord blijkt, 1335 menschen rden doodgeschoten en 32.895 enschen spoorloos verdwenen, er het beslissende aandeel van t jodendom aan dezen massa oord wordt het volgende gezegd: behoeft niet speciaal op gewe- te worden, dat in Letland ge- ende den bolsjewistischen tijd joden het hoogste woord had- n. Het was het joodsche geweld, leidende vertegenwoordigers irnamelijk stamden uit de rijen bevrijde tuchthuisboeven, op- tsers, die gedurende vele jaren illegale wijze werkzaam waren weest. misdadigers en tenslotte ,t de geheele joodsche minder - Als doctrine van joodschen brsprong steunde het bolsjewisme e joden jn Letland in alles aarvan deze in naam van de erbroedering onder de volken eB^isten te profiteeren door hun- illekeur, hun wraakzucht en hun fcmenschelijk sadisme tot het Hl Herste op te voeren. Onaan- echtbare bewijzen hiervoor zijn e kelders van de Tsjeka en de jken van de doodgemartelde achtoffers. Het joodsche geweld 3ljrukte zijn stempel op den ge- eelen bolsjewistischen tijd. Be- alve de opgedrongen moreele «■epressie en totale hopeloosheid, anzienlijke verliezen aan men- chen en materiaal, viel ook een itale zinneloosheid, perversiteit n doelloosheid op ieder gebied op merken. Het Litausche studiebureau in lauen heeft de taak op zich ge- omen om de openbare mee- ing der wereld in kennis te tellen over de joodsch-bolsjewis- ische daden in Litauen, waarbij e joden de voornaamste rol oJpeelden. Afgezien van de ontzag- elijke economische en cultureele j chade moest ook hier door mid- J ej van de wreedste terreurmaat regelen, door joodsche hersens itgedacht, de bevolking gewillig emaakt worden en moest dat deel Ier bevolking, dat verzet bood, Nrorden uitgeroeid. Ongeveer 15000 atauers werden in de bolsjewis- ische gevangenissen geworpen en indigden hun leven in de folter - amers der joodsche Gepeoe. Bin- en enkele dagen tijds, nl. van 11 um tot 27 Juni 1941 werden on- :eveer 5000 Litauers vermoord, erwijl in het tijdvak van 14 tot '1 Juni 1941 meer dan 50.000 Li- auers naar de sovjet-unie werden veggevoerd. Was de Duitsch- ovjetrussische oorlog intusschen liet uitgebroken, dan zou het vitausche volk, zooals blijkt uit :eheime instructies, ongev. 700.000 'an zijn beste zonen verloren heb- >en, die hoofdzakelijk naar Sibe- kië overgebracht zouden worden, n het nummer van 21 April 1942 'an het „Bulletin voor het onder- wek naar het bolsjewisme en jo- iendom" wordt verklaard: „De wlsjewisten vonden, toen zij in itauen waren aangekomen, alleen ioden als him onderdanige diena- 'en. De joden boden hun in alle wlitieke kwesties de behulpzame hand, namen zeer ijverig aan ver- iaderingen en optochten deel en, letgeen voor de bolsjewisten het lelangrijkste was, zij hielpen bij- wnder ijverig mede bij de vervol- Óng van de anti-bolsjewistische volksklasse. Hetzelfde beeld biedt Estland, waar de joden als spionnen niet dleen naar beste vermogen de liquidatie van de Estlandsche be volking steunden, doch deze liqui datie ook organiseerden en leid ien. Op grond van cijfers van de ^tistische afdeeling van den wmmissaris-generaal in Reval leeft de bolsjewistische aderlating ioor middel van moord en het wegvoeren geen enkele Estland- iche familie gespaard. Het vemie- igendste werden de volgende ste den getroffen: in Kallaste aan het Peipusmeer ontbreken thans nog 32,5% der inwoners, in Toerva 26,7%, in Joegeva 26%, in Reval 20.9%, in Narwa 19,2%, in Dorpat 14.4%, en in Pernau 10.7%. Est land telt thans 111.865 minder in woners dan in 1940, m.a.w. van elke honderd Estlanders bestaan er tien niet meer, zoodat het land slechts nog 1.010.135 inwoners telt. vergeleken met 1.120.000 in Sep tember 1940. 60.911 menschen zijn weggevoerd of als gemobiliseerde gedeporteerd. 1178 menschen wer den vermoord, ook deze verliezen werden het Estlandsche volk voor het overgroote deel toegebracht door joden. De joden waren de aanstichters van deze terreur. Zij kregen tijdens de bolsjewistische terreur de belangrijkste posten. Zij waren het uitverkoren volk der bolsjewisten. Dat zich onder de door de bolsjewisten vermoorde personen nooit één jood bevond, wordt bevestigd door ds. Hjalmar Poehls, in een open brief aan den aartsbisschop van Canterbury, waarin hij schrijft: „Van de dui zend bekendste persoonlijkheden uit Estland zijn er nauwelijks 50 in geslaagd aan de terreur te ontkomen. Onder hen bevindt zich, voor zoover ik weet geen jood". Nieuwe bolsjewistische wreed heden. - Onlangs zijn in Kisji- nef (Roemenië) verlofgangers van het Oostelijk front aange komen. Uit hun mededeelingen blijkt, dat de bevolking in de door de bolsjewisten opnieuw bezette gebieden haar dorpen verlaat uit angst voor de gruwel daden, die de bolsjewisten inde door hen weer bezette gebieden plegen. De wegen zijn overvol met wagens, waarop vrouwen, kinderen en grijsaards zitten, die van schrik vervuld, voor de bols jewisten vluchten en die den Duitsch'en en Roemeenschen troepen smeeken zich over hen te ontfermen. Op hun gezichten staat de ontzetting te lezen om misschien weer terug te moeten en onder den bolsjewistischen knoet te komen. Velen hunner verklaren liever te willen ster ven dan nog eenmaal het com munistische 'regime te aanvaar den. Wie geen voertuig heeft, vlucht te voet om den bolsjewis ten niet in handen te vallen. (D.NB,) De strijd aan het Oostelijk front. - De A.NP.-correspondent te Berlijn meldt: Met groote openhartigheid en zonder den ernst van den toe stand te verbloemen, spreekt het legerbericht van het Duitsche opperbevel gedurende de laatste dagen van de hevige aanvallen der bolsjewisten in het Zuiden van het Oostelijk front. Men verheelt te Berlijn geenszins, dat de Duitsche troepen te kampen hebbèn met een groote over macht, waartegen op het oogen- blik slechts een beweeglijke oor logvoering mogelijk is. Men ver wacht in militaire kringen te Berlijn voorloopig nog geen wij zigingen in deze strategie en men neemt aan, dat eerst na de dooi-periode een verandering in het algemeene beeld der oorlogs handelingen zal ontstaan, gelijk dit ook in 1942 het geval was. In hoeverre dit juist is, zal de toe komst moeten leeren. Voorloopig houdt men zich te Berlijn strikt aan de nuchtere feiten, die wel iswaar onaangenaam zijn, doch kalm worden opgevat en op za kelijke wijze worden gecommen tarieerd. Freiherr von Richthofen gene- raal-veldmaarschalk- De Füh- rer heeft den chef van een luchtvloot, kol.-generaal Freiherr von Richthofen, benoemd tot ge- neraal-veldmaarschalk. Boven dien heeft de Führer de gene raals der vliegers Ritter von Greim en Loerzer bevorderd tot kol.-generaal. (D.N.B.) Commandant van Bulgaarsch Legioen vermoord. - De vroegere Bulgaarsche minister van oorlog, de gepensionneerde luitenant-ge neraal Lukoff, die commandant was van het Bulgaarsche Le gioen aan het Oostelijke front, is Zaterdagavond voor zijn huis door drie onbekend gebleven da ders vermoord. Het slachtoffer was herhaaldelijk opgekomen voor een actieve deelneming van Bulgarije aan den oorlog tegen het bolsjewisme. In politieke kringen neemt men derhalve aan, dat zijn dood aan de bols jewieken moet worden toege schreven. (D.N.B.) Zes artsen bjj Gandhi. - Gis teren was de eerste week van Gandhi's vasten voorbij. Volgens een bericht van United Press uit Poona is zijn toestand weer slechter geworden. Gisteren be vonden zich zes artsen aan zijn legerstede. Maandagavond gaf een dezer artsen als zijn mee ning te kennen, dat Gandhi Din- nenkort waarschijnlijk niet meer zal kunnen spreken, daar zijn krachten snel afnemen. Om zich aan zijn omgeving verstaanbaar te kunnen maken, zal hij zijn wenschen dan moeten opschrij ven. Zou hij in hetzelfde tempo als tot dusver achteruitgaan, dan zal hij ook weldra geen potlood meer kunnen vasthouden. (D.NH.) Meldt u ain bij de Waffen-SS., het Legioen of' het Wachtbataljon in Nederland. Het Italiaansche opperbevel deelde gisteren mede: In den Tunesischen sector leid de een gevechtshandeling van plaatselijke beteekenis tot de ver overing van vijandelijke stellin gen. 71 gevangenen, 33 gemoto riseerde stukken geschut, 23 an dere stukken geschut, alsmede talrijke auto's vielen in onze handen. Tijdens dezelfde ge vechtshandelingen werden 97 vij andelijke tanks vernield of buit gemaakt. 24 vliegtuigen werden door Duitsche jagers in luchtge vechten neergeschoten of op den grond vernield. Een Amerikaansch vliegtuig van het type P 40 werd door het vuur van een onzer grond- eenheden neergeschoten. De be stuurder van het vliegtuig, die met een parachute uit het toe stel was gesprongen, werd ge vangen genomen. Een Engelsch jachtvliegtuig werd voor de Afri- kaansche kust door onze jacht- kruisers neergeschoten. Het viel in zee. Een van onze duikbooten is met op haar steunpunt terugge keerd. De vijandelijke luchtmacht heeft op 15 Februari des mid dags aanvallen gedaan op Napels en Palermo. De schade is zeer groot. De tot dusver vastgestelde verliezen bedragen in Napels 7 dooden, waarvan 5 in Tore del Greco 'en 15 gewonden onder de burgerbevolking. In Palermo wer den tot dusver 98 dooden en 297 gewonden geteld. Italiaansche jachtvliegtuigen, alsmede de luchtdoelartillerie vernielden vier der aanvallende vliegtuigen, waarvan drie in Napels en één in Palermo. Vijandelijke vliegtuigen deden aanvallen met mitrailleurs op treinen en stations op Sicilië en in Calabrië. Vier personen wer dén gewond. Bij Scicli (Syra cuse) stortten twee Spitfires als gevolg van het vuur van onze batterijen brandend neer. Een derde vliegtuig werd door Duit sche jachtvliegtuigen boven Tra- pani vernietigd. Vier van onze vliegtuigen zijn niet op hun steunpunten teruggekeerd. De vorige week is de weerman H. Bannink door laffe moorde naarshand weggerukt uit de gele deren der strijders, die zich dag aan dag inzetten voor de weder opstanding van het Nederlandsche volk. Nadat Zondag het stoffelijk overschot was opgebaard in het W.A.-bankwartier, waar zeer ve len den doode een laatsten groet brachten, geschiedde Maandag middag de plechtige, uitvaart met WA..-eer. Omstreeks 12 uur vertrok de indrukwekkende rouwstoet van het-bankwartier. Achter het mu ziekkorps met omfloerste trom men en instrumenten volgden de vendels der W.A., deputaties van de Germaansche S. S., de N.SD.A.P., den Jeugdstorm en de politieke organisatie der N.S.B. Verder de commandanten der hoogere en lagere kaderscholen, de inspecteurs der motor W.A., der bereden W.A. en der Lucht vaart W.A. In den stoet werden vele kran sen meegedragen, o.a. van den Rijkscommissaris en van Mus- sert. De lijkkist was bedekt met de eerevlag der W.A. Achter den lijkwagen volgden dr. Schroder, als vertegenwoordiger van den Rijkscommissaris, de Leider van het Nederlandsche volk. de plaatsvervangend leider der NSB. van Geelkerken, de commandant der W.A., mr. A. J. Zondervan; de commissaris der provincie N.- Holland, A. J. Backer, de burge meester van Haarlem, de heer S. Plekker en vele anderen. De bloedvlag der Beweging werd gedragen door een opper - vaandrig en zeven weermannen. Door het centrum der stad trok de stoet naar de begraafplaats, waar een deputatie van den Jeugdstorm stond aangetreden. W.A.-mannen droegen de kist naar de groe,e waar een appèl werd gehouden. Hierna sprak de heerbancom mandant J. Nederkoorn die zeide, dat Bannink in de gedachten van de kameraden van den heerban zal blijven voortleven; zij zullen zijn persoon bij het uitvoeren van hun plicht steeds voor oogen houden. De commandant van de W.A., mr. A. J. Zondervan, her innerde er aan, dat Bannink het vijfde bloedoffer der W.A. is. De schuldige aan dezen aanslag is wederom het roode beestmensch, waartegen ook de kameraden aan het Oostfront staan aangetreden. Mr. Zondervan verzekerde, dgt de W.A. de echtgenoote en het zoontje van weerman Bannink zal beschermen en hij verklaarde voorts, dat voortaan het vendel 1 van heerban 2 den naam Ban nink zal dragen. Vervolgens trad de Leider naar voren om met enkele woorden af scheid van den gevallen weer man te nemen. Hij was een goed strijder in de beweging, die zich geheel inzette voor de herrijzenis van zijn volk. Namens de Bewe ging en het Nederlandsche volk bracht de Leider hem daarvoor dank. Terwijl de muziek „Ik had een wapenbroeder" speelde, daalde de kist in de groeve- Met opgeheven hand brachten de honderden op het kerkhof den doode een laat sten groet. De groeve werd hierna bedol ven ondér tientallen bloemstuk ken. Met het spelen van het Wilhelmus werd de indrukwek kende plechtigheid besloten. Nog lang daarna trokken velen ont roerd langs de groeve. SOBERHEID IN HOTELS. CAFÉ'S EN RESTAURANTS Publiek eische geen ontoelaat bare handelingen! - De levens middelenvoorziening van het Ne derlandsche volk eischt, dat ook het hotel-, restaurant- en café bedrijf versobering toepast. De omstandigheden zijn er nu een maal naar, dat van deze richt lijn, die de overheid in de door haar vastgestelde vaste prijs- en versoberingsvoorschriften heeft gevolgd, nietx wordt afgeweken. Ontduikingen moeten worden tegengegaan. Het kan daarom niet langer worden toegestaan, dat de voor schriften omtrent sobere menu's niet worden opgevolgd, maaltij den waarvoor bonnen noodig zijn, zonder bon worden verstrekt, of ontoelaatbare prijzen worden ge- vrargd en betaald. Tegen over treders zal voortaan op de scherpste wijze worden opge treden Behalve een zware boete loopt de ondernemer kans, dat zijn be drijf tijdelijk of voor altijd wordt gesloten of dat hem de uitoefe ning van zijn bedrijf wordt ont zegd. Deze waarschuwing gaat uit van den secretaris-generaal van de Departementen van Handel, Nij verheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij en zoo wel het bestuur van de bedrijfs groep hotelbedrijven enz. als van de vakgroepen stemmen daar mede volkomen in. Wie door on geoorloofde handelingen in moei lijkheden komt, zal dan ook in geen enkel opzicht kunnen reke nen op eenige bescherming van de zijde der bedrijfsinstanties. Vestigingseischen voor drogis terijen. - Krachtens besluit van den secretaris-generaal van het Departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart, gepu bliceerd in de Ned. Stcrt. van 16 Febr. 1943, is het van 17 Fe bruari 1943 af verboden een in richting, bestemd of mede be stemd voor de uitoefening van den kleinhandel in drogisterij- artikelen, voorzoover die uitoefe- ning betreft, te vestigen, uit te breiden of over te nemen, zon der daartoe van de Kamer van Koophandel en Fabrieken ver kregen vergunning. Deze vergun ning wordt slechts verleend, in dien wordt voldaan aan de in het besluit omschreven eisclien van credietwaardigheid, handels kennis en vakbekwaamheid. Door het van kracht worcfen van dit besluit treedt het be sluit Algemeen Vestigingsverbod Kleinbedrijf 1941 ten aanzien van dezen tak van bedrijf buiten werking. van hedenavond 17.55 uur tot morgenochtend 7.53 uur De maan ging hedenochtend onder om 6.23 uur en kwam van middag om 15.16 uur weer op. Wie vermoeid is en wil gaan slapen, heeft geen feestverlich ting noodig, en wie in bed ligt moet ook het lampje op het nachtkastje uit doen, alvorens in te slapen. Er zijn menschen, die beweren niet in te kunnen sla pen als zij niet nog urenlang te voren in bed liggen lezen. Zij vergeten, dat op die manier veel electriciteit wordt verspild. Te laat zullen zij tot de ontdekking komen, dat de electriciteitsmeter niet heeft stilgestaan en 't rant soen is overschreden. Een flinke boete of afsnijding van den toe voer zal er het gevolg van zijn. Steeds weer moet er aan herin nerd worden: het licht uit, daar waar het niet beslist noo dig is! Ook tijdens het werk is het verstandiger het licht zoo dicht mogelijk bij zich te hebben dan bij een ver verwijderde, al gemeene verlichting te werken. Zóó bespaart u op uw electrici teitsverbruik! In UV eigen be lang.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1