I KI FIIIT IE(" i Aangeboden STADSNIEUWS Leidsche Schouwburg. RECHTZAKEN. KERK EN SCHOOL OFFICIEELE KENNISGEVINGEN. OFFICIEELF MEDEDEELING Gevraagd Personeel gevr. Personeel aangeb. Kamers gevraagd Diversen Ver. van Mathesianen - De voor atter opende den middag, welke j.l. Zaterdag in de collegezaal van %'et Kamerlingh Onnes-laborato- •ium werd gehouden en leidde jen heer C. Kiljan in. die in vo gelvlucht de ontwikkeling schetste Kan den wegenbouw van 4000 jaar roor onze jaartelling tot heden, porzoover bekend, werd er in ons and 1800 jaar voor Chr. de eerste reg aangelegd, terwijl in het aar 500 na Chr. een groot ver- $1 is waar te nemen. Na de 18de eeuw bloeide de wegenbouw in ons land opnieuw >p, totdat de spoorwegen werden tangelegd en plannen werden ;emaakt om de wegen te ver mallen. Sinds 1923 wordt echter inge- ien dat goede verkeerswegen in ins land onmisbaar zijn en se- lert dien tijd werden de wegen net steeds toenemende zorg ont- rorpen en aangelegd. Voorts wer en de fundeeringsmethoden van de Romeinsche tot aan onze he- dendaagsche wegen uiteengezet. De lezing werd door tal van foto's en constructieteekeningen lerlucht en toegelicht. Ten slotte lankte de voorzitter den heer Kiljan voor zijn duidelijke en rjlotte causerie. neemt zijn plaats in. Vicus begint met den sterken wind mee en is daardoor iets in de meerderheid. Toch komt na een misverstand in het Vicus-middenvak het eerste doelpunt van de hand van den Beady-speler Lelyveld (01). Krij ger weet zich aan den anderen kant :1e fraaie kansen te scheppen en icces bijft dan ook niet uit. (1-1). (irect na de vakwisseling geeft dienaar, begunstigd door den, Ind, den gasten weer de leiding 1-2). Hiermede komt de rust. Kort de rust speelt Cats z.ich vrij en :hiet zuiver in (22). De vakwis- ïling brengt tot het einde een kortdurend Vicus-overwicht. Krij- :r c.s. onderscheppen bal na bal in het mddenvak, terwijl Cats c.s. in de verdediging den Hagenaars Weinig kans geven. v. Zijp heeft in den aanval geen geluk, zoodat de Stand onveranderd blijft (22), Waarmede de Hagenaars meer dan mogen zijn. ZWEMMEN. Zwem- en Polover. „De Zyl" Zwem- en Polover. ,,De Zijl" 'hield haar jaarlijksche algemeene vergadering. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter de voor- naamste gebeurtenissen van het af- geloopen jaar in het hijzonder de 1 viering van het twintigjarig be- staan der Vereeniging en het feit, dat de Vereeniging thans tot de (grootste in den lande gerekend kan Worden daar zij thans ongeveer 500 iden telt. Mede hierdoor is de fi- lancieele toestand bijzonder goed noemen. De jaarverslagen van :n secretaris, polosecretaris en jfcenningmeester werden goedge- keurd. Aan den penningmeester, (den heer A H. v. Egmond werd dé- charge verleend. De heeren N. J. Moonen. P. Lepelaar, W. C. v. d. Blij en J. J. Stouten werden allen als bestuursleden herkozen. In de jascommissie werden benoemd de neeren J. Kloos, J. Verbiest en W. t v d. Steen, terwijl de nieuw inge- ffitelde ballotagecommissie zal wor- den gevormd door de heeren H J. Jan Veggcl. J. J. Stouten en J. van 'elzen. De contributie voor het ir 1943 werd onveranderd vast- ïsteld. BILJARTEN. Hoogland kampioen klein biljart Het kampioenschap 1ste klasse dein biljart is gewonnen door loogland, die in de beslissende par- ij den oud-kampioen Schmidt ont- oonde met 400322 caramboles, loogland werd in dit tourncoi niet [eslageu en speelde niet een alge- leen gemiddelde van 28.57. HET RUTS-ENSEMBLE. De Boekenwurm, klucht van Werner Bernhardy. Het tweede optreden van het Ruys-ensemble - eerst des mid dags voor den Kunstkring Het Schouwspel, daarna des avonds in een vrije voorstelling - is we derom een succes geworden, ook al bereikte het gebod ene niet de hoogte van „Johan". Hetgeen on getwijfeld ligt aan het stuk. De mysterieuze klucht „De Boeken wurm'' is immers van heel wat grover makelarij, al houdt zij wel gezellig bezig. De titel werkt bovendien ietwat verwarrend, daar deze onwillekeurig een cre atie van Cor Ruys doet verwach ten als boekenwurm, terwijl het stuk daartoe geen gelegenheid biedt. Beter zou zijn geweest: het vermiste, doch eindelijk gevonden testament van een zonderling. Niettemin geeft de rol van Bobbie Cor Ruys gelegenheid om zijn komische gaven alleszins te ont wikkelen en dat zegt voldoende. .Daarnevens vertolken alle overi gen hun diverse rollen naar be- hooren, waarbij braaf kan worden gechargeerd en die kans laat men niet onbenut. Speciaal Pierre Myin, Mies Elout en Joke Wells mogen in dit opzicht geprezen worden. Al met al dus een lach-stuk zonder eenige verdere pretentie en eenmaal dit aanvaardend, moet gesproken worden van een succes. Beide malen was de schouwburg uitstekend bezet en is er gul ge applaudisseerd. B. W. Menkhorst. Teraardebestelling stoffelijk overschot H. J. Jesse - Uitgeleide gedaan door een niet zeer talrijke schare vrienden, collega's en be kenden is hedenmiddag' op de begraafplaats „Rliijnhof" het stoffelijk overschot te rusten ge legd van den heer H. J. Jesse, den veelszins verdienstelijken ar chitect, van wiens bekwaamheid op bouwkunstig gebied tal van bouwwerken in loeiden en naaste omgeving getuigen. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op'den oud-directeur van gemeentewerken ir. G. L. Dries- sen, den gemeente-archivaris mr. R. van Royen. den directeur van de Lakenhal drs. E. Pelinck, de heeren L. Verkoren en notaris J. C. van Eek, namens het bestuur der Leidsche Bouwmaatschappij, den heer N. J. Swierstra, be stuurslid van de Ver. „Oud-Lei den" en prof. mr. W. van Iterson. Aan de groeve werd niet ge sproken. De oudste zoon, de heer J. Jesse dankte namens de fa milie voor het betoonde mede leven. Liedermiddag Max Kloos. - Hét kenmerk van den voileerden zanger is het „jong" houden der stem door de jaren heen. Max Kloos slaagt daarin op zeldzame wijze: ja, wij zijn geneigd te ver klaren, dat zijn orgaan thans jeugdiger, goud-glanzender en buigzamer klinkt, dan ooit eer tijds! Mede dank zij een bewon derenswaardige techniek, straalt de resonans, verzadigd van „bo- venklank" van den eersten inzet af, volmaakt gemengd, in iedere ligging en sterktegraad. Doch bovenal: welk een muzikale „adeldom", hoog-voornaam de algeheele instelling, getuigend van ware cultuur en als zooda nig leerzaam voorbeeld voor de jongere geneeratie! Zoo werd het beluisteren van dezen nobelen en innig voelen den zanger tot een exquis genot. Hij opende met Beethoven's weinig gezongen cyclus „An die ferne Geliebte". gedragen door groot doch onbeantwoord geble ven verlangen naar liefde, waar na een 6-tal kunstjuweeltjes volgde van Hugo Wolf, waarin ieder fijnzinnig détail, ook der meesterlijke vleugelpartij, su bliem tot zijn recht kwam. In een reeks melodieuse liederen van hem, aan wien „de weder geboorte der Fransche muziek" te danken was, n.l. Gabfiël Fauré, met het waardevolle, droeve „Larmes", bewees Kloos ook voortreffelijk de Fransche lied kunst te beheerschen. De vier Nederlandsche liederen van Loots. Zweers, Diepenbrock en Dina Appeldoorn behooren niet tot de belangrijkste specimina, maar gaven Kloos gelegenheid tot rijke expressie en warme be zieling. Een toegift uit Valerius Gedenckklank noodde tót stille overdenking. Tusschen Kloos en zijn perfecte begeleider Anthon v. d. Horst bestaat groote ziels verwantschap, waarvan het har monische samengaan opnieuw gdtuigde. - Th. J. Hannema. Goedgeloovige weduwe f. 14.000. afhandig gemaakt „Schamen jullie jezelf nu niet, zulk een oud mensch haar hééle bezit afhandig te maken, en op haar ouden dag in moeilijkheden te brengen?" vroeg de president der Haagsche Recht bank aan de twee verdachten waar van één het tot een paar tranen bracht. De 31-J. J. V. en 32-j. H. V. t»:iden uit Leidscnendam hadden kans gezien een 69-j. dame uit Lei derdorp genoemd bedrag afhandig te maken. J. V. was begonnen met f. 6.50, vervolgens f. 12.50, en gelei delijk liepen de bedragen, die hij noodig had om schulden te betalen op. totdat hij in totaal f. 1048. beet had. Daarna kwam H. V. op de proppen, die verhalen had over een groot bouwwerk dat hij in Lei den had, en waar het materiaal door de politie in beslag was ge nomen, zoodat hij nieuw moest koopen. Voorts zou hij in Duitsch- land gevangen hebben gezeten, zijn vrouw was zenuwziek, en alle mo gelijke narigheden zouden hem ge passeerd zijn. En de weduwe be taalde achtereenvolgens f. 3000. f. 3000.f. 5000.uit. Toen was haar kapitaal op. Een schuldbeken tenis van f. 5000.had H. V. nog met een truc zich toegeëigend. De verdachten bekenden én zei den uit armoede te hebben gehan deld. De Officier wees er evenwel op, dat het geld door het tweetal was verbrast, terwijl hij hen er bo vendien van verdacht een deel van het geld te hebben verstopt. Waar H. V reeds eerder was veroordeeld, vorderde hij tegen dezen verdachte twee jaar en tegen J. V. een jaar en negen maanden gevangenisstraf. De verdediger van J. V. voerde ju ridische bezwaren aan, de verdedi ger van den anderen verdachte ver klaarde 't zulk een gemeene streek van zijn cliënt te vinden, dat hij zich refereerde aan het oordeel der rechtbank. Op 6 Febr. had de familie Haas noot te Noordwijk de woning ver laten in verband met een begrafe nis plechtigheid. Bij terugkeer in de woning bleek dat f. 7.en alle distributiebescheiden waren gesto len. In verband hiermede werd E. P. uit Noordwijk gearresteerd, die een bekentenis aflegde, en nauwkeurig de wijze van inbreken omschreef. Op die bekentenis kwam hij later terug, omdat zij onder pressie afge legd zou zyn. Dit ontkende de ver balisant echter, en de Officier wees er op dat verdachte eigener bewe ging bepaalde omstandigheden had beschreven. Ook van een andere in braak werd P. verdacht. De eisch luidde 8 maanden gevangenisstraf. Iïaagsehe Rechtbank Door inbraak in een sigarenwinkel te Leiden hadden W. S. en S. H. uit Leiden kans gezien zich een flinke hoeveelheid tabak en shag toe te eigenen. Voor dezen inbraak had de Officier tegen W. S., die reeds eerder is veroordeeld, twee jaar en tegen S. H. die niet was veroordeeld, een jaar en drie maan den gevangenisstraf geëischt De rechtbank heeft S. tot een jaar en zes maanden veroordeeld, de zaak tegen S. H. werd naar den rechter commissaris verwezen. Tegen den broer van den vorigen verdachte P. S., die shag zou hebben bewaard, had de Officier zes maanden ge vangenisstraf geëischt. Verdachte ontkende te hebben geweten dat de shag gestolen was. De rechtbank heeft verdachte vrijgesproken. NED. HERV. KERK Aangeno men. Naar Oosternijkerk (Fr.) cand N M. Cnossen. hulpprediker te Amstelveen. Naar Beetsterzwaag, ds. J. Heidinga, te Donkerbroek. Naar Nieuwolda (Gr.), cand. Rijn- ders van Noordw.hout. Benoemd tot voorganger der Ned. Herv. Evange lisatie te Nijkerk, ds. G B. Westen burg te Hilversum. Benoemd tot hulpprediker te Middelburg, ds. A. A. van Loon te Grijpskerke. GEREF. KERKEN Bedankt. Voor Zutphen, ds. G. van Dooren te Wezep. Benoemd tot hulpprediker Zwartsluis. Benoemd tot hulppre- te Sexbierum cand. C. Stam te diker te Amstelveen, cand. M. J- Arntzen, hulpprediker te Amsterd.- Zuid. Te Diever. cand. W. P. J. Zwerver, hulpprediker te Zuidhorn. Te Weesp, cand. W. Baas, hulppre diker te Heerenveen die deze benoe ming aannam. GEREF. GEM. Beroepen. Te Kampen ds. Chr van de Woestijne te Ridderkerk. CHR, GEREF. KERK Beroepen. Te Urk, ds. H. van Leeuwen te Er- melo. Te Rotterdam-Zuid, ds. J. G. van Minnen te Huizen. Bedankt. Voor Alphen a. d. Rijn. ds. M Baan te Bussum-Naarden. BAPTISTE GEM. Beroepen. Te Eindhoven, ds. G. Vegter te Sta voren. DOOPSGEK. BROEDERSCHAP Benoemd tot hulpprediker te Haar lem. ds H. Britzei, emeritus-predi kant te Heemstede. NEDERLANDSCHE VOLK6DIENST. Eten uil de Centrale Keuken. De Burgemeester van Leiden maakt bekend, dat, in verband met de op Maandag 22 Februari a.s. ingaande nieuwe 3-weke- lijksche periode voor het be trekken van eten uit de Cen trale Keuken, door den Neder- landschen Volksdienst nieuwe bonstrooken zullen worden uit gereikt. Zij die thans reeds eten uit de Centrale Keuken betrekken, kun nen zich hiertoe aanmelden op het Plaatselijk Bureau van den N.V.D.. Stadhuis, Kamer 27, 1ste verdieping, onder vertoon van de reeds verstrekte gele jaarkaar ten, en van de distributie-stam kaarten van allen voor wie eten uit de Centrale Keuken wordt verlangd. Bij gebreke hiervan worden geen nieuwe bonstrooken afge geven. Voor een oeperkt aantal per sonen, die tot nu toe geen eten uit de Centrale Keuken hebben betrokken, en die houders (sters) zijn van vetkaarten. bestaat de gelegenheid om dit eten alsnog re ontvangen onder gelijke voor waarden. Ook houders (sters) van boterkaarten kunnen, voorzoo- ver zij daarvoor overigens in de termen vallen, eten uit de Cen trale Keuken betrekken tegen betaling van f. 0.30 per portie Zij, wier naam begint mei de letters: A t/m D moeten zich vervoegen op Woensdag 17 Februari 9—12 v.m E t/m H moeten zich vervoegen op Woensdag 17 Februari 1416% n.m. I t/m L moeten zich vervoegen op Donderdag 18 Februari 9—12 v.m. M t/m P moeten zich vervoegen op Donderdag 18 Februari 14—10% v.m. R t/m T moeten zich vervoegen op Vrijdag 19 Februari 912 v.m U t/m Z moeten zich vervoegen op Vrijdag 19 Februari 14—16% n.m. Aan bovengenoemde data en uren zal streng de hand worden gehouden. Zij die zich niet op de voor geschreven data en uren mel den. kunnen voor een week wor den uitgesloten Hun, wier distributie-stamkaar ten in het bezit zijn van hun werkgevers, wordt dringend aan geraden deze TIJDIG terug te vragen, ten einde deze voor het verkrijgen van nieuwe bonstroo ken te kunnen tooncn. De Burgemeester voornoemd, 2972 STEVENINCK. In herinnering tvordt gebracht, dat de bonkaarten voor voe dingsmiddelen, welke voorheen werden uitgereikt in de bijkan toren Utrechtsche Veer en Morschweg, thans alleen kunnen worden afgehaald aan het bijr kantoor „Den Burcht" (ingang Burchtsteeg) No. 14. De Burgemeester, STEVENINCK. Leiden. 15 Februari 1943 3092 INENTING TEGEN POKKEN. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat op Woensdag 24 Febr. a.s. des na- m'Jdags van 2 tot 3 uur, aan het Bureau van den Geneeskundigen Dienst, Mare 13a. gelegenheid wordt gegeven tot kostelooze in enting tegen pokken Het trouw boekje moet worden meegebracht. De Burgemeester, STEVENINCK. De Gemeente-Secretaris, VAN STRIJEN. RANTSOENEN VLEESCHWAREN Het aantal rantsoenen vleesch- waren, dat detaillisten bij de plaat selijke distributiediensten kunnen Inleveren, moet tenminste tien rantsoenen bedragen, in plaats van, zooals tot dusver het geval was, tenminste dertig. Hoofdredacteur: B W Menk- norst, Leiden; plv hoofdredacteur: K Been Lelden Redactiestaf: B W. Menknorst. Buitenland en Too^eel; K Been, Binnenland eD Sport: J Brouwer, Stadsnieuws: Th J Hannema, Omg en Muz.; Verantwoordelijk 7 d advertenties: A Poortman rrnLCBH I JEj Eiectr. lamp, Accordeon, pianokla- fier, Hohner of Scan- Bali. Brieven met prijs |n omschrijving. Kni.i- penburg Groenteweg 19 fen Haag. Tweeling wan del wa len, liefst opvouwbaar. Brieven of boodschap- "en: A. Ravensbergen, Schimmelstr. 6 A Rijwielband te koop |evr.. in goeden staat. Jok binnenband 28 x 1/2. Th. Stallinga, HOogewoerd 56. Groote partij veen grond, liefst gelegen aan arwater. Brieven Bur. d. BI. No 5211k. I Linnengoed, keuken- uitzet, servies en glas- werk of gedeelten daar- ran wegens voorgeno men huwelijk E A. P. —Lowtr Fred. Hendriklaan Oegstgeest. Eiectr. lamp, als nieuw, wegens overcom- pleet. modern model 22.50. Lcugering. Mel- ehior Treublaan 20. Eg Uw naaimachine de fect? Wij repareeren ze direct! (Ook sehoenma- kersmachines) Fa. Meerpoel. Alléén: Brees treat 171. S Een paar hooge chroom dameslaarzen, maat £9/40 èi f. 50. v. Halderen. Hooge Rijn dijk 198. 2 blauwe hamgaren costuums m. 46, fanta- siecostuum m. 50, cos- tuum lange pantalon. 1. 1617 .1.. grijs colbert en pantalon maat 50 p. st. f. 50. Zwart mantel- costuum afgezet met persianer f. 55. Blansjaar Hoogewoerd 161. 2 slagersjassen, maat 52. per stuk f. 5, lange gele stofjas f. 12. 1 paar werkschoenen maat 43 k 44 ruilen voor hooge da messchoenen mt. 39. P- Post, Balistraat 8 Oegst geest. Wit kinderledikant f. 14. kinderwagentje op vouwbaar f10. ovale spiegel f. 3. deurhor 220 x 70 f5. eiken para- pluiestandaard f 7. groot poppenleöikant z. g. a. n. f. 9. kinderparapluie f.1 G. Brussee. Linde straat 6. B 4 stoelen w.o. l arm- iauteuil. eiken met ve lours f. 60 en een rijden de theewagen met den kende wielen f. 20. Lastdrager. Leidscheweg 239. Voorschoten, halte „Zilverfabriek" B Fransch Serphlne or gel met 5 registers (pa lissanderhout) f. 55. Flink zwart buffet met marmer blad en spiegels f. 55.Geen opkoopers. Th. H. H. Verhave, Spi- nozalaan 21 Rijnsburg. Een goed onderhou den mod. kinderwagen, blauw met sierkussen f. 55. Tevens wol man telpakje met bont. klei ne maat f27.50 Te be vragen: De Gunst. Oude Singel 48. Een gastafel 3-pits a f. 20: zes stoelen be kleed notenhout f. 40.-. D Heerius. Witte Sin gel 94. B Een jonge werkster voor den Vrijdag, van 91 uur. Utrechtsche Veer 10 A. Een net dagmeisje o! voor halve dagen een werkster, v. g. g. v Morschweg 103. Voor een of twee liee- le dagen in begin van de week een jonge werk ster v. g. g. v. Joh. de Wittstraat B. z. a. net meisje, 17 j. voor' de ochtenduren, enige werkzaamheden. Br. a/d. Blad No. 5160k B B. z. a. flink net meisje 16 J.. voor win kel. liefst kruideniers vak als zoodanig daarin werkzaam geweest v g. g. v. Brieven Bur. v d. Blad onder No 5177 k. Net persoon, werken den stand met rijksbe trekking. zoekt een net kosthuis, geen beroeps, liefst met vrije kamer, in het centrum der stad Br. met maandeliiksehe prijsopg Bur v d Blad onder No 5196 k B Alleenstaand persoon vraagt gem zit-slaapka- mer. omgeving Station, Oegstgeest of Katwijk a/d. Rijn Brieven Bur. v. d. Blad No. 5234 k. H Radio's. Let op. Alle inlichtingen over radio's geeft alleen het bekend ste adres: Biko Cosijn- straat 24. Telef. 26963, Leiden. B Middenstanders en kleine ondernemers! Laat Uw boekhouding opzetten en verzorgen door boekhouder. Bil lijk tarief Br Bur. v. d. Blad No. 5171 k. Verloren enkele we ken geleden, psalm- en gezangenboekje, slappe leeren omslag; Boek handelaar Broekhuijzen Dordt aan binnenzijde vermeld. Van Hoogl. Kerk naar Zij) Tegen belooning terug te be zorgen: L. Krassenburg, 3teenbakkerslaan 20. Leiderdrop Goed tehuis gezocht, wegens vertrek, v cyper- sche kater grijze noes en klein long foxhondje Br. a/d. Blad No 6943 k Huwelijk. Werkman, vrijgez.. 61 j. P.G.. wenscht k.m met vrouw eigen meub kl gebrek g. bezwaar Br. Bur. v d. Blad No. 5210 k B uuweiijksDemiuoei. - Succesvolle arbeid uit. billijke voorwaarden zijn de resultaten van onze groote advertentie-cam pagne ln alle Neder landsche Dagbladen. Tallooze tevredenheids- betuigingen ter inzage. Bureau „Holland" Ad- miralengracht 219. Am sterdam. riuweiijksoemiunei. Eenzamen vaD alle ran gen standen leeftijden. Wendt 0 tot Nederlands grootste bureau m uit gebreide relaties door geheel Nederland Ge opend dagelijks 210. Bur „Holland' Adml- ralengr 219 Amsterdam MuwenjssDemiaaei. Door U allen tot Ne derlands grootste bu reau te wenden ver ruimt U onze zeer uit gebreide '•elatles nog meer en Is absoluut succes gewaarborgd Bureau .Holland" Ad- miralengracht 219 Am sterdam Huwelijk. Flinke Jon geman 39 1.. P.G., zoekt kennismaking met wed. of alleenstaande vrouw, beslist flinke verschij ning leeftild 25 tot 40 jaar om spoedig geluk kig te huwen. Br Bur. v d Blad No 5223 k. B Ter ruiling aangebo den 4 paar schoentjes, maat 18 19 20 en 24 tegen maat 27. Pol. Buys Ballotstraat 23. -

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 3