Zware verliezen der sovjets Musserf over de gebeurtenissen der laafsfe weken 83ste Jaargang Maandag 15 Februari 1943 No. 25429 Duitsche Weermachtsberichten. Italiaansche Weermachtsberichten VERDUISTEREN: „Wie met zijn stroom niet zuinig is, Zit weldra in de duisternis". Belangrijke rede in Volksvergadering op den Dam te Amsterdam LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Zaterdag deelde het Duitsehe opperbevel mede: Ten Zuiden van Noworossiisk en in het gebied van den bene- den-Koeban werden plaatselijke aanvallen van den vijand afge slagen. In het kader der voorge nomen bewegingen tot verkor ting van het front werd de stad Krasnodar ontruimd. Aan de Midden-Donets brak een Duit sche stormtroep in een hardnek kig gevecht met sterke gepant serde strijdkrachten door vijan delijke stellingen en wierp de bolsjewisten terug. Concentrische aanvallen van numeriek sterkere vijandelijke infanterie- en pantserafdeelingen in het gebied ten Oosten enten Noorden van Charkow werden in verbitterde gevechten afgeslagen. Een eigen tegenaanval maakte Dieuwe vorderingen. Ten Noorden van Koersk mis lukten aanvallen, welke de vij and in verscheidene golven te gen onze stellingen ondernam, onder zware verliezen. Gevange nen en een talrijke buit werden ünnengebracht. Aan het front tusschen Wol- chow en Ladogameer en voor Leningrad zette de vijand zijn heftige aanvallen voort, tot dus verre zonder resultaat. De zware gevechten duren voort. De luchtmacht greep ook gis teren onvermoeibaar met ster ke formaties vliegtuigen in den strijd in. Zij bracht den vijand opnieuw zware verliezen aan menschen, materiaal en wape nen toe. Afdeelingen jachtvlie- gers dwongen vijandelijke for maties tot den strijd en schoten jisteren alleen al in den Zuiden 'an het Oostelijk front 34 sov- ietvliegtuigen neer. De 15de veld- iivisie der luchtmacht heeft zich Jij de wintergevechten aan het kostelijke front bijzonder onder - icheiden. In Noord-Airika verliep ook de Sag van gisteren kalm bij aan houdend slecht weer. Storingsaanvallen, door afzon derlijke vijandelijke vliegtuigen jverdag en des nachts onderno- nen met het lukraak neerwer- Jen van eenige bommen op West juitsch gebied, veroorzaakten eringe verliezen onder de be- olking en eenige schade aan ebouwen. En Zondag: Plaatselijke aan vallen, die de vijand na hevige Voorbereiding door artillerievuur en Zuiden van Noworossiisk en n het gebied van den beneden- oop van den Koeban onderno nen, bleven zonder succes. Duik bommenwerpers vielen stellin gen en troepenconcentraties der bolsjewisten aan de kust ten puiden van Noworossiisk, alsme- pe transportschepen in het zee gebied voor de stad aan en brachten den vijand zware ver liezen aan menschen en mate riaal toe. Twee transportschepen Werden tot zinken gebracht. Terwijl aan den benedenloop 'an den Don en de Donets geen «langrijke gevechtshandelingen oorkwamen, nam aan den mid- Oenloop van de Donets de vijan delijke druk toe. Een in het "gen achterland oprukkende for- uatie vijandelijke cavalerie werd °t den strijd gedwongen. Ge motoriseerde formaties en tank- wmaties van het leger en de vaffen-ss drongen in weerwil an hevig verzet van sterke vy- hdelijke gepantserde- en infan- enestrijdkrachten diep in het loor den vijand bezette gebied, ernietigden een vijandelijke for matie, waarbij 35 pantserwagens t?r5ea stukgeschoten en ver- !i«?-en de achterwaartsche ver- nnamgen der bolsjewisten. lei\ Oosten en Noord-Oosten ÏJCbarkof werden in onmid- ®mjk mefc veej élan volgende "genaanvallen ook gisteren ster- VlJandelijke aanvallen afge- agen. Meer dan 4000 gesneu- Zaterdag deelde het Italiaan sche opperbevel mede: „In Tunesië werd de militaire bedrijvigheid door het aanhouden van het ongunstige weer beperkt tot eenige patrouille-activiteit. In den afgeloopen nacht hebben onze bommenwerpers met zicht baar resultaat schepen in de havens van Bóne en Bougië aan gevallen. Vijandelijke vliegtuigen hebben in eenige plaatsen in Calabrië en op Sicilië goederen en personentreinen aangevallen met bommen en machinegeweer vuur. Er zijn in totaal 3 dooden en 12 gewonden onder personeel en reizigers. In de omgeving van Castelvetrano is een vliegtuig door het vuur van een onzer bat terijen neergeschoten. En Zondag: In den Tunesischen sector wer den twee plaatselijke aanvallen afgeslagen. De luchtmacht dei- Spil schoot in een luchtgevecht twee vijandelijke vliegtuigen neer. Drie van onze vliegtuigen zijn van de in de afgeloopen vier dagen ondernomen operaties niet terug gekeerd. Britsche vliegtuigen hebben Crotone gebombardeerd, waarbij het kindertehuis Ko ningin Marguerette en talrijke ge bouwen werden getroffen. Van de burgerbevolking werden drie per sonen gedood en 15 gewond. In Calabrië en op Sicilië werden Zaterdag personentreinen door vijandelijke vliegtuigen met mi- trailleurvuur beschoten. In totaal werd één persoon gedood en ver scheidene gewond. Eén der aanvallende vliegtui gen werd in de buurt van Pa- clïino (Syracuse) neergeschoten. velde bolsjewisten bleven op het gevechtsterrein liggen, 20 vijan delijke pantserwagens liggen ver nietigd voor onze stellingen. De vijand zette zijn aanvallen in het gebied ten Noorden van Koersk ondanks hevige sneeuw stormen voort. Hij werd bloedig afgeslagen. Op enkele plaat sen binnengedrongen vijandelijke strijdkrachten konden vernietigd worden. Aan het front tusschen Wol- chof en Ladogameer en voor Leningrad stortten nieuwe met krachtigen steun van pantserwa gens ondernomen aanvallen der bolsjewisten deels na hevige ge vechten van man tegen man in een. 49 pantserwagens werden stukgeschoten. In totaal verloor de vijand in de gevechten van gisteren overdag aan het Ooste lijke front 129 pantserwagens. Een uit vooruitgeschoven steun punten teruggenomen infanterie divisie is in zware gevechten ge durende negen dagen onder de voor-beeldige leiding van haar di visiecommandant generaal-ma- joor Postel, door sterke vijande lijke strijdkrachten heengebro ken, heeft deze vernietigd en ver volgens de eigen linies bereikt. In Noord-Afrika slechts ge vechtshandelingen van plaatse lijke beteekenis. De luchtmacht viel met goed succes doelen in de haven Benghazi, alsmede vij andelijke strijdkrachten in het Tunesisch-Tfipolitaansche grens gebied aan. By aanvallen overdag en des nachts van de Britsche lucht macht op enkele plaatsen in het kustgebied van de bezette ge bieden in het Westen, verloor de vijand volgens de tot dusver ont vangen berichten 10 vliegtuigen. Enkele bommen, die zonder te mikken werden neergeworpen op West-Duitschland veroorzaakten geringe verliezen onder de bevol king. Na een aanval van de lucht macht overdag op een kuststad in Zuid-Engeland bestookte een formatie Duitsche gevechtsvlieg tuigen in den afgeloopen nacht de oorlogshaven Plymouth met talrijke brand- en brisantbom men. Treffers op de werkplaatsen en ravitailleeringsbedrijven ver oorzaakten aanzienlijke verwoes tingen. De climax voorbij - De A.N.P.- correspondent meldt uit Berlijn: De strijd aan het Oostelijk front heeft de laatste dagen in zooverre, eén wijziging ondergaan, dat de" bolsjewisten thans niet meer op het geheele front druk uitoefe nen. Hun offensief is thans tot bepaalde punten van het front beperkt. Naar het oordeel van Duitsche militaire kringen vindt dit zijn oorzaak in de groote vex-liezen, die de bolsjewisten bij hun aan vallen hebben geleden en in de toenemende moeilijkheden, die zij bij hun ravitailleering onder vinden. Genoemde kringen wij zen voorts op den toenemenden tegenstand, dien de bolsjewisten ontmoeten en geven als hun meening te kennen, dat de cli max van een belangrijke phase in den winterslag voorbij is. Men spreekt vooralsnog van een phase, aangezien het niet uitge sloten is, dat een nieuwe phase van het Sovjet-offensief zal vol gen. hetgeen uiteraard afhangt van de reserves, die de bolsje wisten nog in den strijd kunnen werpen. Op den Zuidelijken vleu gel van het front bieden de Duit sche troepen met succes weer stand tegen de ten Zuiden van Novorossisk gelande bolsjewisten, die door nieuwe landingstroepen versterkt werden. De Zwarte-Zee vloot heeft zich tot dusver niet laten zien. Slechts hebben enkele kleinere eenheden de landing met artillerievuur gedekt om zich ver volgens terug te trekken. -Terwijl de strijd ten Zuiden van den Don aan beteekenis heeft verloren, zijn meer naar het Noorden nog steeds hevige gevechten aan den gang. Buiten gewoon heftige aanvallen onder nemen de bolsjewisten in de ge bieden van Charkow en Koersk, belangrijke Duitsche steunpun ten. die den bolsjewisten den weg naar de Oékraine versperren. De strijd is hier volgens militaire kringen nog steeds onbeslist. Het offensief ten Zuiden van het Ladogameer woedt thans reeds sedert weken met onver minderde hevigheid voort. De laatste dagen zijn thans voor het eerst ook aanvallen van Lenin grad uit ondernomen, doch de omsingeling der stad is niet ver broken. Wel hebben de Duitschers hun troepen weggenomen uit Schluesselburg, dat een scherpen hoek vormde in het Duitsche front, ten einde eenige kilometers meer naar achteren nieuwe stel lingen te betrekken, doch de spoorlijn en de wegen, die van Leningrad naar het Oosten leiden, zijn nog steeds in handen der Duitschers. In het frontbeeld is hier dan ook geen wijziging ge komen. Sovjet-aanspraken - In een hoofdartikel in de „Prawda" maakt de Sovjet-unie op catego rische wijze aanspraak op Bes- arabië, L'lthauen, Letland en Est land en bevestigt de algemeene stelling, dat de Sovjet-unie deze gebieden als haar eigen be schouwt. De correspondent van de „New-York Times" in Washington wijs er in dit verband op, dat de status der Baltische landen „een open vraafïïtuk voor de Vereen. Staten blijft. Het staatsdeparte- merit hee.ft hieromtrent geen commentaar gegeven. Toestand van Gandhi minder bevredigend - Volgens den Brit- scjren berichtendienst heeft Gandhi lagt van onpasselijkheid en slapeloosheid. (D.N.B.). van hedenavond 17.51 uur tot morgenochtend 7.56 uur De maan ging vannacht onder om 4.52 uur en kwam heden middag om 13.34 uur weer op. Amsterdam heeft Zaterdag haar groote betooging tegen het bols jewisme gehad. Op den Dam is een volksvergadering gehouden, die door duizenden belangstellen den is bijgewoond en hier heeft de Leider in felle bewoordingen zich gekeerd tegen het bolsje wistische gevaar, dat mede door de Nederiandsche volkseenheid bezworen moet worden. Reeds lang voor het aanvangs- uur verzamelden zich de men schen op het middendamterrein, waar aan hooge masten het oranje-blanje-bleu en de zwart- roode vlaggen van de beweging wapperden. Tegen het Paleis wa ren lange zwart-roode en oranje- blanje-bleu banen aangebracht, terwijl groote spandoeken en leuze ..verkondigden: „Tegen Mussert is vóór Moskou" en „Een heid tegen Bolsjewisme". Tegen witten achtergrond stond voor het Paleis een spreekgestoelte op gesteld. Terzijde van dit spreek gestoelte hadden strijders van het Vrijwilligers-Legioen Neder land. de Germaansehe SS en le den van de NSK.K., die uit Sta lingrad waren teruggekeerd, plaats genomen. De stafmuziek van de heerban Amsterdam der W.A. zat aan de andere zijde en bracht marsch- muziek ten gehoore. Een aantal Nederiandsche en Duitsche autoriteiten én hooge functionarissen van de beweging bevond zich eveneens voor het Paleis. Van halfdrie af marcheerden regelmatig troepen van de WA. en van den Jeugdstorm op naar den Dam en tegen drie uur was het grootste gedeelte van het Damplein geheel gevuld met W.A.-mannen in hun zwarte uni formen en stormers en stormsters in hun blauwe hemden en ^t de oranje-zwarte mutsen. Het was een vroolijk en kleurig gezicht en de wapperende vlaggen van den Jeugdstorm verhoogden nog den feestelijken aanblik. De Amsterdamsche politie had voor een goede afzetting gezorgd en burgemeester E. J. Voute, als hoofd van de politie, zorgde per soonlijk voor de ordemaatregelen. Nadat de heer Jan de Haas een kort begroetingswoord had ge sproken en de aanwezigen „Waar de blanke top der duinen" had den gezongen, arriveerde de Lei der op den Dam. Een stormach tig gejuich steeg uit de menigte op. De handen werden ten groet geheven en geestdriftig klonk het houzee-geroep. Een meeuwke en een meeuw traden naar voren en. boden den leider een foto in lijst van den Jeugdstorm aan. Na een korte begroeting van enkele func tionarissen betrad de Leider di rect het podium en hield zijn rede over „Nederiandsche volks eenheid tegen Bolsjewisme". Mussert stelde in het eerste deel van zijn rede vast, dat er lieden zijn, die de schuld van den oorlogstoestand, van de mo bilisatie van alle werkkrachten, bet arbeiden in Duitschland, de schaarschte, de dreiging van in vasie, de evacuatie en de huis- uitzettingen willen werpen op de Duitschers en de N.S.B. en die verwachten, dat Engeland zal ko men om ze weg te vagen en het gezellige leven te herstellen. Te genover zooveel domheid, welke 'slechts verachting verdient, stel de de Leider de waarheid: de strijd op leven en dood van gansch Europa tegen het bolsje wisme. Een overwinning van Sta lin beteekent, dat het bolsjewis me heerscht van de Japansche Zee tot in het hart van Europa, en na enkele weken, maanden of jaren, ook in de weststrook: Spanje, Frankrijk en de Ne derlanden. Wat dit beteekent werd in 1936 geschreven in de Maasbode: ,,Het communisme is steeds zonder voorbehoud abso luut verwerpelijk. Het commu nisme is geen menschelijk, maar een duivelsch stelsel, is een God hatend stelsel, zich richtend wel bewust rechtstreeks tegen God. Wie het communisme in levend beeld voor zich ziet, ziet de hel losgebroken." Niemand kent den omvang van de sovjetmacht, die in 25 jaren is opgebouwd. De voorloopige mislukking van het communisme tusschen 1919 en 1933 is te dan ken aan Mussolini en Hitier. Se dert 1931 voerde de N.SB. een consequenten strijd tegen het communisme, dat in zijn betee kenis vaak werd onderschat. Be halve de CP.N. waren er eenter niet minder dan vier organen, een jeugdbond, een vrouwenbond en ook negentien mantelorgani saties. De bestrijding van de zijde der regeerders was slechts schijnbaar. Om hun ambten en waardigheden, hun geld en hun effecten te beschermen tegen waarlijk socialisme, bestreden zy de N.SJ3. In de oorlogsda gen gingen zij er van door en heten het volk strijdend achter, na de oorlogsdagen hitsten zrj uit hun veilige schuilhoeken het volk op tot sabotage en tot sluip moord. Dat is driemaal verraad aan ons eigen volk. SLUIPMOORD. Wat in de laatste dagen ge schiedde, aldus de Leider was sluipmoord. In Haarlem, op een Duitschen Feldwebel. waarvoor tien gijzelaars zijn geëxecuteerd. Verder sluipmoord op Luitenant- Generaal Sêyffardt, op me vrouw Reydon, op een W.A.- man in Haarlem en poging tot moord op procureur-generaal Feitsma én op den secretaris-ge neraal Reydon. De daders zijn nog onbekend. Als zij niet uit Londen gezonden zijn, zijn ze toch door Londen er toe aange zet, door den Oranje-zender, de Nederlandsch sprekende Joden en hun handlanger Gerbrandy. Is dit Nederlandsch? Wij veraf schuwen sluipmoord. Het is het bolsjewistische beest, dat hier losgebroken is, eerst N.S.B.-ers vermoorden, dan anderen. Mussert herinnerde hier aan den roofmoord te Rotterdam op een dame en Kaar dochter. Sta lin maakt vorderingen op 3000 km. afstand, en als gevolg daar van beginnen hier de moorden. Zij, die nu juichen, zouden een maand na den intocht der bols jewieken dood zijn of in Siberië omkomen. GIJZELAARS. Er zal gevraagd worden, zoo ging Mussert voort, waarom er na deze moorden geen vijftig of honderd gijzelaars zijn doodge schoten. Dat is niet geschied, omdat generaal Sêyffardt, in zijn laatste levensuren, en ik daarna voor hen zijn ingesprongen. Wij hebben dit nog weten te voor komen. Hoelang nog? Ik ben voor hen ingesprongen, omdat deze gijzelaars wel tegen standers zijn, maar omdat ik niet geloof, dat sluipmoord op hun programma heeft gestaan. Ik geloof ook niet, dat uit hun kringen de sluipmoordenaars ko men. De bandieten zijn bolsje wisten of hun handlangers. Het Nederiandsche volk zelf moet ze vinden en uitleveren. De eer van de Nederiandsche politie is er mee gemoeid. Ik zeg dit niet, omdat wij bang zijn voor dit tuig. Ik heb er nog geen straatje voor om geloopen. Maar wij al len, N.S.B.-ers en niet NHB.-ers moeten ons mooie vaderland er voor bewaren, dat het een land wordt van moord en doodslag. Grijp de ellendelingeo. vernietig

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1