SPAAR- Op uw Scheerzeepbon „N DREEF-Burgsteeg! RUKSPOST SPAARBANK ADELAAR SCHEERZEEP Adelaar Zeepfabrieken BINNENLAND De nieuwe weekbon. rr Geldig zijn de volgende bonnen. SPORT. LAND- EN TUINBOUW MEUBELEN AGENDA RECHTZAKEN. BIJ DE Bij onze vrijwilligers. Onder alle omstandigheden weten de mannen raad. Een oude gebruikte boot wordt gereed gemaakt SS PK Thiele-Atl-H-P m Voor de volgende week is bon 08 aangewezen voor het koopen van de gebruikelijke rantsoenen brood, beschuit, vleesch, aardap pelen en tabak (a. en b.) Burgemeester herbenoemd. - Bij besluit van den secretaris generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken is L. J. J. N. Picq, gerekend van 6 Februari 1943 af, opnieuw tot burgemeester van de gemeente Grave benoemd. 9 De Ned. Arbeidsdienst eert Generaal Seyffardt. - De Com mandant van den Ned. Arbeids dienst heeft bepaald, dat het kamp te Ommen, dat deel uit maakt van het 22ste korps N.A. D„ den eerenaam „Luitenant- Generaal Seyffardt" zal voeren. De Rijksarbeidsbemiddeling. - In het Voorlichtingsorgaan van het Rijksarbeidsbureau en den Rijksdienst voor de Werkverrui ming komt een interview voor met den heer J. A. Knetsch, hoofd der afd. Arbeidsbemidde ling van het Departement van Sociale Zaken. Voorop stelde de heer Knetsch, dat het onjuist is, te denken, dat de Arbeidsbemid deling in haar huidigen vorm niet veel anders is dan een in stituut voor tewerkstelling van Nederlandsche arbeiders in Duitschland. Hij wees er daar om op, dat tegenover 170.797 plaatsingen buitenslands in het al'geloopen jaar, niet minder dan 469.532 plaatsingen binnenslands staan. Wat de bemiddeling naar het buitenland betreft, stelde de heer Knetsch in het licht, dat de werkzaamheid der arbeidsbu reaus zich allerminst bepaalt tot een numerieke bevrediging van de zich voordoende vraag. Steeds wordt zooveel mogelijk rekening gehouden met de belangen van den betrokkene. Wat de sociale zorg voor den arbeider betreft, is men er in geslaagd de twee we ken steun, die aanvankelijk, bij wijze van overbrugging aan het achterblijvende gezin was be schoren, te vervangen door een gezinsuitkeering. terwijl hopelijk weldra zal worden bereikt, dat zekerheid wordt verkregen, dat liet gezin gedurende het verblijf van den arbeider in Duitschland op het laatst verdiende loon zal kunnen blijven rekenen. Afzonderlijke vermelding ver dient ook onze actie om den landbouw van voldoende arbei ders voor de oogstwerkzaamhe- den te voorzien. Ondanks alle pessimisme zijn wij hierin ge- krijgt U overal van oude kwaliteit. nnmnnEm slaagd. De oogst is tijdig gèbor- gen en daarom ging het, aldus de heer Knetsch, die voorts nog wees op de totstandkoming van den geneeskundigen dienst van het Rijksarbeidsbureau, een in stelling, die krachtens haar op zet, den arbeider niet alleen een tewerkstelling waarborgt over eenkomstig zijn lichamelijk kun nen, maar die daarenboven on schatbare diensten aan de ge zondheid van geheel ons volk zal kunnen bewijzen. Bedrijfsbijeenkomst op een ,Flie. gerhorst" - Op een ,Fliegerhorst" in het Westen des lands vond gis termiddag een bedrijfsbijeenkomst plaats van de aldaar werkzame Nederlandsche arbeiders. De bij eenkomst werd geopend door den socialen voorman, den heer A. van Zegveld, die na een kort wel komstwoord, een toelichting gaf op de nieuwe loonregeling. De heer G. J. Zwertbroek wees vervolgens op de groote moeilijk heden voor ons volk in den hui digen tijd. ontstaan door het verlies van zoovele^rijkdommen als koloniën en goud. Het Neder- landsch Arbeidsfront houdt met deze feiten rekening, omdat het slechts met de werkelijkheid te maken heeft. Daarom moet even eens in het oog worden gehouden, dat het verleden, hóé deze oorlog zich ook ontwikkele moge, nooit terug zal keeren. Als wij het ontstaan van de problemen, waarmede ons volk thans te kampen heeft, nagaan, moeten wij tot het besluit komen, dat niet een macht buiten ons, doch wijzelf, doordat wij nóch materieel, nóch in den geest, nóch militair, neutraal waren vóór ons volk in oorlog kwam. deze moei lijkheden hebben veroorzaakt. Nooit kan een land, dat in een strijd op leven en dood is gewik keld, zulk een staat aan zijn gren zen dulden. Wijzelf zijn verant woordelijk voor den lateren gang van zaken, óók voor de verarming, die wij door moeten maken. On danks alles zijn wij evenwel in één opzicht rijk gebleven: rijk aan arbeid, en alleen daardoor ligt de toekomst van ons volk in ABSOLUUT BETROUWBAAR 14 T/M. 20 FEBRUARI. 08A Brood 08B Brood 08 Beschuit 08A Vleesch 08B Vleesch 08A Aardap. 08B Aardap. 08A Tabak 08B Tabak 4 rants. Vz rants. 1 rants. Va rants. Va rants. 2 E.G. 1 7.G. 1 rants. 1 rants. Brood of gebak Bescli., Br, of gebak Vleesch of Vl.waren Aardapp. Tabak Tabak 4 T/M. 15 FEBRUARI: 06 Boter Va rants. (boter of margarine) De volgende bonnen zijn binnen kort niet meer geldig: Na Zater dag 13 Februari: 07 Brood, be schuit, vleesch, aardappelen, ta bak en sigaretten. Gij zult niet stelen! Bonnen achterhouden is even slecht! eigen hand. Met dien arbeid kun nen wij ons welvaart scheppen, zoowel in materieelen als in gees telijken zin, niet alleen in de toe komst doch evenzeer in het he den, nu wij door onze productie deel kunnen nemen aan den strijd, die in het Oosten Europa beschermt tegen den chaos. Daartoe moeten wij de handen ineenslaan, daarom moeten alle werkers van ons volk een eenheid vormen in het N.A.F., dat een betere toekomst garandeert, dan wij ooit hebben bezeten De sociale voorman sloot de bijeenkomst met een dringende aanmaning zich als lid van het N.AF, op te geven. John Builen vreest u niets mijne Heeren, met dit machtige wapen houd ik in het ergste ge val de bolsjewisten zonder meer van uw grenzen verwijderd! Teekening Erik/Pax (m.) VOETBAL. Programma Zaterdagmidilagcom- petltle Het programma voor de vierde klasse B van de Zaterdag middagcompetitie van den N.V.B. luidt: Ter Leede—Semper Altlus: Quick BoysScheveningen; Noord- wijkOrnas. BOKSEN. Internationale wedstrijden in Den Haag Gisteravond werden in de groote zaal van den Haagschen Die. rentuln bokswedstrijden gehouden tusschen Nederlandsche én Belgi sche boksers. Het programma werd geopend met de partij tusschen Ri- nus Deurloo (den Haag) en den Belg Roosbroek, welke de Hagenaar op punten won. Jan Nicolaas kwam in den ring tegen den Belg Jackie, candidaat voor het kampioenschap in het lichtgewicht en won ver diend op punten. Toon de Pauw (den Haag) won op punten van den Terneuzepaar T. Willems. Het boksen van den Belg Marcel Wie- land tegen Jan de Pauw konden we niet bewonderen. De Hagenaar won verdiend op punten. Een mooi succes behaalde de uitstekend bok sende Hagenaar Giel de Roode te gen den Rotterdammer Daaf Baan. In de zesde en laatste ronde dwong hij Baan tot opgeven. Boksen een nobele sport -Op de wekelijksche persconferentie voor sportjournalisten in Den Haag heeft de directeur-generaal der volksge zondheid. dr. F O. Bruyning, gis termiddag gesproken over het on derwerp: boksen een nobele sport. Spr. zette uiteen dat de bokssport, in tegenstelling tot de dikwijls van ondeskundige zijde uitgesproken meening, iets anders inhoudt daii het toepassen van brute kracht, n.l. snelheid van spierbeweging, een snelle reactie, doorzettingsvermogen en moed. Boksen vereischt voorts een hooge mate van zelfbeheer- sching. Men mag zich nooit tot on- beheerschte handelingen laten ver leiden ook niet als men dreigt te verliezen. Juist deze noodzaak om goede geestelijke eigenschappen te kweeken maken deze sport zoo be langrijk voor de jeugd. Spr. hoopte, dat de tijd niet ver zou zijn dat op de scholen het boksen zou wor-' den ingevoerd Dit zou een grooteiï invloed ten goede kunnen hebben -op de weerkracht en algemeene le venshouding van ons volk. De heer De Boer gaf ten slotte een uitvoerige uiteenzetting over het schoonrijden op de schaats. DAMMEN. Zeskamp te Leiden In de 3de ronde speelde P. Olivier tegen W. Huisman. Wit opende met 3429 beantwoord met -het hypermoderne 1924. Olivier wist daarna door sterk spel, positie-voordeel te be halen: Door eenige zwakke zetten en mede door tijdnood moest hij echter toch zijn eerste nul incas- seeren. W. HeemskerkA. Prpnk, Een De veeziektenbestrijding. - Zoo als reeds eerder gemeld, zal door het inhouden van een zeer klein gedeelte van den met ingang van 1 Januari 1943 verhoogden melk prijs een aanzienlijk bedrag ter beschikking komen, dat zal wor den aangewend ter bevordering van de melkcontrole - om door middel daarvan een verhoogde melkproductie te verkrijgen - alsmede voor de bestrijding van verschillende dierziekten. Het ligt in het voornemen be doelde bestrijding te leggen in handen van gezondheidsdiensten voor dieren in de verscheidene provincies. Hiertoe zullen de thans in alle provincies bestaan de provinciale centrale vereeni- gingen tot bestrijding van de tu berculose.» onder het rundvee en van andere veeziekten dienen te worden uitgebouwd tot volledige gezondheidsdiensten van dieren, met aan het hoofd een directeur- dierenarts, wien een eenvoudig geoutilleerd laboratorium ter be schikking wordt gesteld, op de wijze, zooals dit in de provincie Friesland sedert 1919 het geval is. Het tot stand brengen van aeze gezondheidsdiensten zal ge paard gaan met de invoering van de algemeene tuberculosebestrij ding onder het rundvee, zoowel ir het belang van den gezond heidstoestand van den veestapel als in dat van de volksgezond heid, welke, zooals reeds her haalde malen met nadruk werd betoogd, bij een intensieve be strijding van de rundertuberco- Jose zoo nauw betrokken is. In verband hiermede zullen alle pogingen in het werk wor den gesteld om de werkzaam heden van bovenbedoelde ge zondheidsdiensten bij het begin van de bestrijdingscampagne 1943/1944 te kunnen doen aan vangen. Productiecontrole bij melkvee. De groote beteekenis van een betrouwbare productiecontrole voor het melkvee als hulpmid del voor de verhooging van de opbrengst aan botervet wordt al gemeen erkend. Slechts met be hulp van de gegevens dezer con trole kan een doelmatige selecr tie plaats hebben. Het aantal melkkoeien, dat in Nederland ge controleerd wordt, is nog steeds niet evenredig aan de groote economische beteekenis van onze melkveehouderij De middelen, welke noodig zijn om geleidelijk tot een meer al gemeene productiecontrole te ko men, zullen, evenals die, welke noodig zijn voor een intensievere ziektebestrijding, gevonden wor den door een kleine heffing op alle afgeleverde melk. Daar onder de huidige om standigheden een verplichte melkcontrole op niet te overko men moeilijkheden stuit, zal voorloopig een systeem worden gekozen, waarbij de deelname aan de melkcontrole gestimu leerd wordt door voor hen, die hun vee aan een controle onder werpen. welke aan nader bekend te maken eischen voldoet, de kosten van de controle zoo ge ring mogelijk te doen zijn. heeft alle soorten van prima materiaal; geen papiet vm, HEDEN. Hoogmade (zaal Wltteman) Jaarvergadering „Mezifo". 714 uw 1 nam. Stadszaal: Muzikale revue „Fla- mingo". 7 uur nam. Zaterdag Volkshuis: Kunstmiddag door H C. Verkruysen te 4 uur nam. Stadszaal: Muzikale revue .Fla mingo". 7 uur nam. De avond-, nacht, en Zondags dienst der apotheken te Leidet wordt van Zaterdag 6 Februari 2f uur tot Zaterdag 13 Febr. 8 uui waargenomen door de Apotheek Dt Croix, Rapenburg 9, Tel. 24807 et de Apotheek „Tot Hulp der Mensct held", Hooigracht 48. Tel. 21060. Ti Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apotheek, Raadhuispark 8, Telel, 26274. 3228 opening werd door beiden goed gespeeld. Het middenspel bracht wit eenig voordeel. In een zeer moeilijken stand liep zwart in een variant van het altijd verras sende zetje van I. Wels en kon di rect opgeven. M. OptendreesL. F. v. Steen bergen. Op 3328 probeerde zwart het weer eens met de Springer-va riant 2025. Hierna bracht hij een sterk aanvallend stuk op 29, welke echter door Optendrees wijselijk werd afgeruild. In een stand van 12 om 12. waarin nog alles mogelijk is, werd deze partij afgebroken. SCHAKEN. Leidsehe Schaakbond - De stand der competitie is als volgt: Zater- dagm.groepen: le kl.: L.S.G, II 3 gesp. 6 p.. Bos- i koop I 33. Alphen I 22, Ha- I zerswoude I 21 en Bodegraven I 20. 2e kl.: Hazersw. II 33, Boskoop II 12; Alphen II 22 en Zwam- merdam I 21. Avondgroepen: le kl.: Philidor I 24. Oegstgeest I 32. En Passant i I 3—2. 2e kl.: V.T.L. I 4—6, Taveno I 34. Philidor II 2—3. Leithen I I 32, Schaakgenoegen I 42, N.Z. Holl. I 2—1. 3e kl.: Philidor III 36, Oegst- geest II 2—2. V.TIi. II 22. Gem. Ambt. Sch.cl. I 22 en Pol. Sch.cl. 3—0. Alle schaakwedstrijden op week- avonden zijn tot nader order uitge- 1 steia. Het brugongeval bij Waardenblir; Vandaag heeft de rechtbank te Arnhem uitspraak gedaan in de zaak betreffende het ernstige brug. ongeval, dat in Augustus 1940 bij Waardenburg (Zaltbommel) plaats vond en waarbij een tiental arbei ders om het leven kwam. Aan der verdachte, den 40-jarigen directeu: der Ned. Dokmaatschappij, ir. W. y. d. L. uit Bloemendaal, was ten laste gelegd, dat het aan zijn grove schuld te wijten was, dat bij de voorbereiding en de uitvoering van het werk niet de noodige zorgvulj digheid was betracht, terwijl hfcff tevens dood door schuld aan het ongeluk was ten laste gelegd. De officier van justitie had zes maanden hechtenis geëischt. Heden uitspraak doende heeft de rechtbank hem vrijgesproken. Hun fietsen niet aangegeven In verband met de fietsenverörde- nmg vaardigde de burgemeester van Haarlem in Juli van het vorige jaat een verordening uit waarin bepaald werd, dat iedereen, die in het bezit van een fiets was, hiervan aangifte moest doen. Op het niet nakomen van deze verplichting was een ma ximumstraf van 2 maanden hech tenis of f300.boete gesteld. Desondanks waren er inwoners, die hun fietsen niet hadden aan gegeven. Zij waren deswege door den kantonrechter gestraft. Een hunner ging in appél. 14 dagen ge leden werd deze zaak door de recht bank behandeld. De Officier van Justitie requireerde ontslag van rechtsvervolging, omdat z. i. de be doelde fietsenverordening niet rechtsgeldig was, aangezien de bu? gemeester op grond van art. 168 van de Gemeentewet uitsluitend be voegd is, verordeningen uit te vaar digen welke betrekking hebben op de openbare orde. de zedelijkheid, de gezondheid en de huishouding der gemeente. De rechtbank deed heden uitspraak. Zij was het met de opvatting van den officier eens en ontsloeg den verdachte van alle rechtsvervolging. f. 10.000.boete voor Iederhan- (lelaar De Inspecteur van de Prijsbeheersching te 's-Hertogen- bosch heeft een omvangrijke trans actie in lederwaren berecht, waarbij de prijsvoorschriften op grove wijze overtreden waren. De lederhande laar A. van Boxtel uit Kaatsheuvel, had o.m. een partij van- ongeveer 2000 portefeuilles verkocht, ruim f. 4.boven dén normalen prijs, SPAARBANKBOEKJE INLEGGEN SS UITBETALEN AAN ALLE POSTKANTOREN

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2