„KLEINTJES' WIE HELPT S. L. J. KOCH Heeft U bandenbonnen Rijwielhandel van Zijp, Telefoon 22082 Mededeeling „Zomerzorg" GALATAZI GOUDEN SIERADEN INFRA-ROOD LAMP Wasscherfj Pierlot STADSNIEUWS. H. J. Jesse f LAATSTE BERICHTEN Afweerslctg woedt voort. SPORT. OFFICIEELE KENNISGEVINGEN. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN Gevraagd Aangeboden Personeel gevr. Diversen Naar wij juist voor het af drukken van ons blad vernemen, is heden alhier overleden de heer H. J. Jesse, bekend architect, in den ouderdom van 82 jaar; Voor héden moeten wij volstaan volgende korte levensschets: Reeds in 1884 heeft hij zijn eerste belangrijke opdracht ont vangen. Bekroond in de prijs vraag voor een Ned. Herv. Kerk te Katwijk aan Zee, heeft hij zich met den bouw kunnen be lasten. Na afloop vestigde hij zich als particulier architect te Leiden. Van zijn werken noemen we: huizen te Noordwijk aan Zee, Utrecht, Rotterdam en Katwijk aan Zee (de voormalige villa's Hoogcate en 't Waerle); het ho tel Van Beelen te Noordwijk aan Zee; de restauratie van de Ned. Herv. Kerk te Noordwijk-Binnen en de oude kerk te Rijnsburg; de Nutsspaarbank te Alphen aan den Rijn; de Buiten-Sociëteit te Alkmaar en een later tot wees huis verbouwd landhuis aldaar; winkel- en woonhuizen, het ca fé-restaurant In den Vergulden Turk en het blok woningen aan het Kooipark te Leiden; het raadhuis te Valkenburg (Z.-H.) raadhuis en pastorie te Kethel; restauratie en uitbreiding van de Ned. Herv. Kerk te Stavenisse. Bij de lustrumfeesten van het Leidsch Studentencorps in 1905 en 1910 heeft de heer Jesse de feestgebouwen ontworpen. Rijkspostspaarbank - Aan het l .kantoor der posterijen alhier Twerd in den loop der maand Januari op spaarbankboekjes in gelegd f. 264.494,20 en terugbe taald f. 111.168,93. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 339. Vergadering van den Armenraad - Onder voorzitterschap van prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink vergaderde gisteravond de Ar menraad. Nadat het jaarverslag over 1941 was vastgesteld, moest voorzien worden in twee vacatu res in het bestuur, ontstaan als gevolg van de opheffing van de Gem. Commissie voor Maat schappelijk Hulpbetoon. Gekozen werden de heer J. J. v. Stralen en mevr. C. Smits-De Wit. In de vacatures van plaatsvervangend bestuurslid werden gekozen de heeren H. L. J. Tobé, J. Zitman, pastoor W. Gol en mevr. B. Gathier-Blanke. ■^Hierop sprak de heer G. P. E. r Kiers over de huisvesting van groote gezinnen met geringe fi- nancieele draagkracht, zulks naar aanleiding van een desbetreffend onderzoek, dat door den Armen raad wordt ingesteld. De heer Van Toorenburg ver telde van het werk van de Con tact-Commissie tot bijstand van gezinnen voor welke de bijzon dere zorgen van dezen tijd te zwaar worden. Een bespreking van actueele vragen op het gebied van het arm wezen moest wegens tijdsgebrek achterwege blijven. BINNENLAND Hooge boete wegens niet scheu ren van grasland - Aan een land bouwer in de provincie Zuid-Hol land was in het voorjaar 1942 door den productie-commissaris voor geschreven om 4 H.A. grasland te scheuren. Bij controle op de na leving van dit voorschrift bleek, dat de betrokkene niet had ge scheurd, zoodat een tuchtrechte lijke verklaring werd opgemaakt. Op grond hiervan heeft de tucht rechten- den landbouwer in kwestie tot een boete van f. 3000 veroor deeld. Deze uitspraak zij een waarschuwing voor hen, die moch ten meenen, dat men het met het scheuren niet zoo nauw behoeft te nemen. Naast de extra hooilevering van 5000 KG., welke wordt opgelegd per H.A. grasland, ten aanzien waarvan men zijn scheurplicht niet is nagekomen, dreigen hooge boeten. Bovendien kan het gras land van de nalatigen op hun kosten worden gescheurd. Projectiel ontploft. - Zondag middag is te Alphen (N.-B.) een zeer ernstig ongeval gebeurd. Om ongeveer vier urn- hoorden de bezoekers van café M., gelegen aan den weg van Alphen naar Riel, een hevigen knal, gevolgd door hulpgeschrei. In het aan grenzende schuurtje vond men drie kinderen van den kastelein, die door een tot ontploffing ge bracht projectiel, ernstig waren gewond. De oudste van het drie tal, een 13-jarige knaap, die er zeer ernstig aan toe bleek te zijn, had n.l. een door hem ge vonden projectiel met een ha mer bewerkt, met gemeld gevolg. De jongen werd zeer zwaar ge wond. Zijn broertje kreeg even eens ernstige verwondingen, ter wijl het derde kind licht gewond werd. Twee kinderen werden naar het ziekenhuis te Tilburg overgebracht. De inhouding op loonen voor de vereveningsheffing. - De centraie persdienst van het Nederlandsche Arbeidsfront meldt: Het Nederlandsche Arbeidsfront doet een beroep op de „Betriebs- führer" voor zoover het hun is toegestaan 1% pCt. van de loo nen in te houden, ten bate van de vereveningsheffing, om thans deze heffing voor eigen rekening te nemen, ten bewijze van hun voornemen degenen, die in hun onderneming werkzaam zijn, juist thans zooveel als in hun vermo gen is bij te staan. BUITENLAND De mobilisatie der arbeids krachten. - De A.N.P.-correspon- dent te Berlijn meldt: De ver ordening betreffende de mobili satie <van alle arbeidskrachten omvat niet de buitenlanders doch wel de staatsburgers van het protectoraat Bohemen en Moravië, statenloozen en „Schutz angehörige", waaronder in de eerste plaats Polen zijn te ver staan en wellicht nog eenige na der aan te wijzen groepen; ten aanzien van de bevolking dei- bezette gebieden verklaart men van bevoegde zijde, dat deze reeds een aanzienlijk aantal ar beidskrachten hebben geleverd en dat op het oogenblik niets Duitsch weermachtbericht Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: „Bij het voortduren van de zware gevechten in den Zuide lijken sector van het Oostelijke front werden gisteren op ver schillende plaatsen belangrijke afweersuccessen behaald, die den bolsjewisten zware verliezen aan menschen en materiaal kostten. In het Westelijke deel van den Kaukasus gevechten van plaatse lijke beteekenis. In den strijd tegen opnieuw gelande vijande lijke strijdkrachten ten Zuid westen van Noworossiisk waren eigen tegenaanvallen succesvol.- In het gebied van den boven loop van de Donets werden alle vijandelijke aanvallen bloedig af geslagen. De ring om een inge sloten bolsjewistische groep strijd krachten werd nauwer aange haald. Ook gisteren overdag pro beerden de bolsjewisten ten Wes ten van den Oskolsector door mas sale aanvallen de Duitsche strijd krachten in enkele verdedigings- gebieden vast te houden en zoo doende de beweeglijke oorlogsvoe ring te belemmeren. Desondanks gelukte het door tegenaanvallen plaatselijke reserves opgedrongen vijandelijke colonnes be verslaan en te vernietigen. 40 vijandelijke tanks werden hier stukgeschoten. De luchtmacht deed met sterke formaties gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers herhaaldelijk zware aanvallen op de spits van marcheerende vijandelijke co- ionnes en op opeenhoopingen van troepen en voertuigen. In het Noordelijke deel van het Oostelijke front verplaatste de vijand zijn aanvallen van den sector ten Zuiden van het La- dogameer, waar hij geen enkele vordering meer kon behalen, naar andere sectoren van het front. Zij bleven ondanks krach- tigen steun van tanks en slag vliegers zonder succes. Om een ■plaatselijke bres wordt nog ge streden. Gevechtsvliegtuigen bom bardeerden in dezen sector dag' en nacht gereedstaande pantser wagens en de ravitailleerings- verbindingen van den vijand. In de periode van 1 tot 10 Februari werden aan het Oostelijke front 351 bolsjewistische pantserwa gens door formaties van het le ger vernield, buitgemaakt of bui ten gevecht gesteld. Aan het front in Noord-Afri- ka verliep de dag kalm. Bij aan vallen overdag van vijandelijke vliegtuigen op de kust van de bezette gebieden in het westen werden 7 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen ook gisteren overdag ver scheidene plaatsen in Zuid-En geland met succes aan. WATERPOLO. De Zijl IV—L.W.V. II In „De Overdekte" alhier werd bovenge noemde wedstrijd gespeeld. Rust 10; Eindstand 11. KORFBAL. Bondsserlewedstryden Het be stuur van den Ned. Korfbalbond heeft besloten dit jaar wederom de bondsseriewedstrijden te laten ver spelen. Deze wedstrijden zijn on derverdeeld in die om den Zilveren Korf. waaraan alleen twaalftallen uit de eerste en tweede klasse mo gen deelnemen en wedstrijden om den Zilveren Nieuws van den Dag bal. alleen voor clubs uit de derde klasse en die in de competities der afdeelingen spelen. vast staat omtrent uitbreiding der verordening tot deze gebie den. Ontruiming van Brest - Naar het persbureau Ofi meldt, heeft de Fransche regeering gelast, dat alle inwoners van Brest de stad moeten verlaten, voor zoover hun aanwezigheid om bijzondere re denen daar niet vereischt is. VERKOOP VISCHKOEKEN. Verkoop van vischkoeken a 5 cent per stuk op Zaterdag 13 Februari a.s. van 912 uur in gebouw Levendaal 1 voor onder steunden van den Dienst voor Sociale Zaken en van 8 3/412 uur in wachtlokaal schoolgebouw Lammermarkt voor ondersteun den Maatschappelijk Hulpbetoon. Voor den verkoop geldt de bekende regeling, waaraan strikt gehouden moet worden. 2978 STEVENINCK, Burgemeester. Leiden. 11 Februari 1943. NEDERLANDSCHE VOLKSDIENST. Eten uit de Centrale Keuken. De Burgemeester van Leiden maakt bekend, dat, in verband met de op Maandag 22 Februari a.s. ingaande nieuwe 8-weke- lijksche periode voor het be trekken van eten uit de Cen trale Keuken, door den Neder- landschen Volksdienst nieuwe bonstrooken zullen worden uit gereikt. Zij die thans reeds eten uit de Centrale Keuken betrekken, kun nen zich hiertoe aanmelden op het Plaatselijk Bureau van den N.V.D., Stadhuis, Kamer 27, 1ste verdieping, onder vertoon van de reeds verstrekte gele jaarkaar ten, en van de distributie-stam kaarten van allen voor wie eten uit de Centrale Keuken wordt verlangd. Bij gebreke hiervan worden geen nieuwe bonstrooken afge geven. Vöor een beperkt aantal per sonen, die tot nu toe geen eten uit de Centrale Keuken hebben betrokken, en die houders (sters) zijn van vetkaarten, bestaat de gelegenheid om dit eten alsnog te ontvangen onder gelijke voor waarden. Ook houders (sters van boterkaarten kunnen, voorzoo ver zij daarvoor overigens in de termen vallen, eten uit de Cen trale Keuken betrekken tegen betaling van f.0.30 per portie. Zij, wier naam begint met de letters A t/m D moeten zich vervoegen op Woensdag 17 Februari 912 v.m. E t/m H moeten zich vervoegen op Woensdag 17 Februari 141616 n.m. I t/m L moeten zich vervoegen op Donderdag 18 Februari 912 v.m-, M t/m P moeten zich vervoegen op Donderdag 18 Februari 1416 v.m. R t/m T moeten zich vervoegen op Vrijdag 19 Februari 912 v.m. U t/m Z rftoeten zich vervoegen op Vrijdag 19 Februari 1416% n.m. Aan bovengenoemde data en uren zal streng de hand worden gehouden. Zij, die zich niet op de voor geschreven data en uren mel den, kunnen voor een week .wor den uitgesloten. Hun, wier distributie-stamkaar ten in het bezit zijn 'van huü werkgevers, wordt dringend aan geraden deze TIJDIG terug te vragen, ten einde deze voor het verkrijgen van nieuwe bonstrow* ken te kunnen toonen. De Burgemeester voornoemd, 2972 STEVENINCK. VERKOOP VAN GLOEILAMPEN. Volgens een in de Staatscourant van 29 Januari 1943 opgenomen be kendmaking, is ingesteld: a. een vervaardigingsverbod voor gloeilampen en metaaldamplam- pen, welke in een bij die bekend making behoorende bijlage na der zijn aangeduid, ingaande 31 Januari 1943. b. een vervaardigingsverbod voor groote gloeilampen ingedeeld volgens dekalumenwaarden, in gaande 30 Juni 1943. Aan fabrikanten en handelaren (importeurs, grossiers, installateurs en detailhandel) Is het verkoopen of afleveren van de sub a en b be doelde lampen met ingang van 30 Juni 1943 verboden. Onder „groote gloeilampen" wor den verstaan sterkstroom gloeilam pen met een verbruik van nominaal 10 Watt en grooter, voor spannin gen van 20 Volt en hooger. Ten slotte wordt de aandacht van fa brikanten en grossiers er op geves tigd, dat de hun bij perspublicatie van 26 Januari j.l. verleende alge- meene vergunning tot verkoopen of afleveren van electriscbe gloeilam pen in verband met het thans afge kondigde verbod, na 29 Juni a.s., ten aanzien van de verboden lam pen uiteraard komt te vervallen. BEVOORRADING MET SINAASAPPELEN. In verband met de beschikbaar stelling van sinaasappelen op den beige bon „1.1." van de textielkaart d.f. uitgereikt aan kinderen bene den den leeftijd van 1 jaar en op den blauwen bon „d.d." van do tex tielkaart d.e., uitgereikt aan kinde ren van 1 tot 3 jaar, zullen detail listen in sinaasappelen door de plaatselijke verdeelingskantoren van het bedrijfschap voor groenten en fruit van sinaasappelen worden voorzien. Zij dienen de van nun klanten ontvangen bonnen, geplakt op opplakveilen, voor Zaterdag 13 Maart 1943 bij de plaatselijke verdeelingskantoren in te leveren, die voor een eventueele herbevoor- radlng zullen zorg dragen. 2938 Hoofdredacteur: B. W. Menk- horst. Leiden; plv. hoofdredacteur: K Been, Leiden. Redactiestaf: B. W. Menkhorst, Buitenland en Tooneel; K. Been, Binnenland en Sport; J. Brouwer, Stadsnieuws: Th. J. Hannema, Omg. en Muz.; Verantwoordelijk v. d. advertenties: A. Poortman. wegens verplichte verhuizing jonge menschen zonder kin deren aan 1 OF 2 KAMERS met gebruik van keuken. Adres: W. GROENEBOOM, Louwestraat 14 O Katwijk aau Zee, Wendt U voor Franse lessen tot Lerares Frans M.O. Bijwerken van leerlingen, conversatielessen, handels correspondentie enz. BOERHAAVELAAN 2. Laten wij dan voor Uw banden zorgen! Wij leveren banden in iedere maat en zorgen steeds vooi- de beste kwaliteit welke te krijgen is. HAARLEMMERSTRAAT 295. - 2658 In verband met de vervroegde sluiting zal van heden af ons ATTRACTIE-ORKEST optreden van 4 uur n.m. tot 9 uur n.m. 2961 A. B. BATENBURG. te koop gevraagd. Aanb. aan A. J. H. DE ROO, Groot- Hertoginnelaan no. 17, Den Haag, Tel. 33.27.04. Gevraagd met 1 Maart of eerder FLINK MEISJE voor d. of d. en n„ wegens ziekte der tegenwoordige. Hulp van werkster aanw. Mevrouw KLOEKE, Witte Singel 38. TE KOOP GEVRAAGD merk Vitherma. liefst sta tiefmodel. Brieven: Geversstraat 28, Oegstgeest. maakt bekend, dat het waschgoed tot nader aankondiging wegens ziekte niet behandeld kam worden. EEN „Echfa" FABRIKAAT Dames- en heeren- polshorloges, benevens andere uurwerken. De fect of uit elkaar geen bezwaar. Vraagt ook voor radio enz. inlicht.: HaarLstraat 186., „De Horlogemaker". G Een vulkachel f. 22.50 en emaille kookkachel f27.50, een mooie groo te spiegel met eik. ge beeldhouwde lijst f. 12.50 Kooipark 15. J. v. d. Burk. B 5000 vroege bloem- koolplanten. N. Kooil, Rijndijk 210. Voorscho ten: B Een paar br, jongens- molières maat 36, smal model f. 10. Pieterskerk hof 38. Althuis, B Kofferpathefoon met platen en platenkoffer f. 60, z. g. a. n. Hoogen- doorn, de Sitterlaan 20 a Tel. 23793. Thuis na 7 u. B Ledervet, prima kwa liteit, het behoud voor uw schoenen en ander lederwerk, f. 0.75 p. doos Soldeervet 25 en 45 ct. p. doos. Rijwiellak groo te bus 45 ct. Zoolang de voorraad strekt. Firma A. Alt, Mare 112. 4 lederen stoelen met 2 crapauds f .70. Te bevr. Vermont, Haarl.str. 73 B B Avondjurk (42) crêpe georgette met kant f45, avondschoentjes (38) f. 18.velours chiffon blouse f 12, heerenschoe nen (41) f. 6, leerén, wollen dameshandschoe nen f. 5. Van der Veer, Emmalaan 62, Oegstg. B Een keurig net meisje van 8 tot 3. Nieuwe Rijn 34 a (bovenhuis) B Een werkster voor Maandag. Woensdag en Vrijdag. Vreewijkstr. 6. B Vermist, sinds Vrijdag 28 Jan. ruwharig hond je, foxterrier, bruin, wit te pooten. korte staart, met wit puntje. Adres: F. Ruiter, 3de Binnen vestgracht 7, Leiden. B Verloren Woensdag namiddag op dè Oude Heerengr., portemonnaie Inhoudende geld van pa troon, eenige bonnen en contributiebriefje van een personeelsfonds. Te gen hooge belooning te rug te bezorgen Juliana v. Stolbergstr. 35, B Verloren in de tram een dónker gebreide kin- derwant. Tegen beloning terug te bezorgen: L. Baars, Doesweg 6, Leiderdorp. B Verloren bruine por temonnaie op Stations weg bij Luxor, inhoud f. 9.70 en 5 textielkaar- ten. Terug te bezorgen tegen belooning Heems kerkstraat 74, B Verloren door dienst bode, Dinsd.ocht., Mare- singel een brain lederen damestasch inh. textiel kaart met 25 pnt., een bruin en rood porte monnaie inh. f. 5.50. Tegen bel. terug te be zorgen: Sumatrastr. 21. Vloeiend Fransch, Engelsch en Duitsch sprekende leerares geeft lessen bil dames aan huis. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 4972 k«

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 3