lonncma HINDERLIJKE HOEST hoest 'parels" ci'.nmi/.inicaai BINNENLAND AGENDA GEMENGD NIEUWS De rouwstoet beweegt zich door de straten. (foto Polygoon Meijer Pax m.) tiansen, voor de baar en legde met de woorden: „generaal Seyf- fardt, van de Duitsche Weer macht den laatsten kameraad- schappelijken groet", een krans neer. REDE VAN RAUTER. Daarna nam de höhere SS- en Polizeiführer, SS Gruppenführer Rauter met de volgende woor den van den doode afscheid: „Generaal Seyffardt. In op dracht van den Reichsführer SS en van de door hem geleide Waffen SS, in wier naam ook het Nederlandsche Legioen thans daarginds in het Oosten strijdt en dat op dit uur met ontbloot hoofd aan u denkt, groet ik u en dank ik u in zijn naam voor uw optreden. In zijn brief van con doleance aan dé familieleden heeft de Reichsführer SS ge schreven „Hij is als dapper en oprecht man het slachtoffer geworden van een schandelijken moord aanslag, gepleegd door lieden, die meenen zijn ridderlijk Ger- maansch gevoel slechts op deze verraderlijke wijze te kunnen on derdrukken. Ik hoop, dat het geheele Nederlandsche volk, on verschillig van welke richting, eensgezind is in de vereering van den dooden generaal en in de veroordeeling van de moor denaars en van hen, die hier achter zitten. Wij echter, gene raal Seyffardt, staan hier en nemen uw nalatenschap over, welke wij, Nederlandsche kame raden en Germaansche broeders, eens zullen vervullen." Laatsté spreker was de Rijks commissaris Rijksminister dr. .Seyss-Inquart, die de volgende rede hield: REDE VAN DEN RIJKS COMMISSARIS. Generaal Seyffardt stierf omdat hij overeenkomstig zijn offervaar dig en moedig karakter zijn 'tegen standers openlijk tegemoet trad. Hij stierf den soldatendood. De hand echter, die het wapen op generaal Seyffardt richtte, is en blijft snood. Doch aan de baar van een zoo edel man willen wij niet van wraak spreken. Het was de r/ensch van den doode, dat een Vervelend is dat hoesten onder het werk. Ook voor an deren. Zorg dan zoo'n han dig doosje bij U te hebben met Siroop Bonn«mo" in geconcentreerdo vorm. Bij Apothekers en Drogisten,per doos ft. 0.90 passende vergelding achterwege blijft. Maar niet aan hen zal de ge schiedenis en het dankbare vader land den krans van roem der overwinning eener waarlijk vader landslievende gezindheid verlee- nen, die in bekrompen, ja kwaad willige bezetenheid vasthouden aan hetgeen zij meenen waar te zijn, ook wanneer zij. zich daarmede schrap zetten tegen den stroom van het volle leven van hun volk en de toekomst van dat volk op het spel zetten, doch aan dengene, die zich op het oogenblik van de beslissing met overwinning van zichzelf in dienst gesteld heeft van de groote taak. Generaal Seyffardt heeft de nauwe kringen en de bekrompen gezindheid van deze kringen over wonnen op het oogenblik, toen het lot ons allen plaatste voor de be slissing over zijn of niet zijn en daarmede over onze eigen waarde of waardeloosheid. Hij besliste niet voor - datgene dat voorbij was, maar voor de toekomst van zijn volk en van onze Europeesche en Germaansche gemeenschap. Hij gaf zichzelf en viel als een echte Nederlandsche patriot. Zoo is generaal Seyffardt thans opgegaan in de gelederen van die mannen, die in dezen wereldbe- slissenden strijd voor ons allen den weg naar de toekomst berei den en ons voor altijd als voor beeld zullen voorgaan. De Führer heeft aan de eerste compagnie van het Nederlandsche Legioen den naam generaal Seyf fardt verleend, ter verplichting van de mannen van het Neder landsche legioen en ter eere van den soldaat generaal Seyffardt, die wegens zijn anti-bolsjewisti sche Germaansche overtuiging door moordenaarshand gevallen is Met dezen krans groet de Führer generaal Seyffardt. Hij blijft als kameraad voor altijd met ons vereenigd. OP WESTERVELD. In allen eenvoud heeft in het crematorium Westerveld de ver- assching plaats gevonden -van het stoffelijk overschot van den luit.- generaal. In het crematorium, waar het lijk werd opgebaard, waren de familieleden en een.aantal vrien den bijeengekomen. Rond de kist. die gedekt werd door de vlag van' het Vrijwilligerslegioen Neder land, en waarop de sabel en de onderscheidingen van den over ledene waren gelegd, waren de kransen opgestapeld, waaronder die van den Führer den Rijks commissaris, den Reichsführer SS Himmler en ir, Mussert. Nadat de organist bij het binnentreden van het gebouw de Sonate pathétique van Beethoven had gespeeld, sprak de gepensionneerd generaal dr. Quanjer, enkele woorden. Hij gaf uiting aan zijn welgemeende vriendschap en wees er op, dat luit.-generaal Seyffardt in de laatste jaren diep teleurgesteld en gegriefd is geworden, omdat veel vroegere vrienden hem verlaten hebben. Als rechtschapen man heeft hij de teleurstellingen moe dig gedragen en is hij zijn taak trouw blijven vervullen. Vele zij ner vrienden hebben hem mis kend, maai' spreker hoopte, dat deze menschen eens tot het in zicht zullen komen, dat zij hem onrecht - hebben aangedaan. Na mens de trouw gebleven vrienden bracht hij den gestorvene een laatsten groet. Terwijl de kist daalde, speelde Begrafenis prof. dr. P. H. Damsté - Op de begraafplaats aan het Groene Kerkje te Oegstgeest vond gistermorgen de teraarde bestelling plaats van het stoffe lijk overschot van prof. dr. P. H. Damsté, oud-hoogleeraar in de Latijnsche taal- en letterkunde aan de Universiteit te Utrecht. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij o.m. op prof. A. G. van Hamel, namens den Acade- mischen Senaat te Utrecht, prof. C. W. Vollgraff uit Utrecht, prof. J. W. Muller uit Leiden, prof. F. Muller uit Leiden, namens het Klassiek Verbond, bestuursleden van de Utrechtsche roeivereeni- ging Viking, ir. Th. P. Tromp, voorzitter van den Nederland- schen Roeibond uit Eindhoven, den heer W. Jongejan, namens de Ned. Zeil- en Roeivereeniging, dr. H. L. M. van Schaik uit Wasse naar namens de zeil- en roeiver eeniging Hollandia, waarvan de overledene eerelid was, jhr. mr. E. C. van Doorn, uit Den Haag, oud-president van den Nederl. Roeibond, eereleden en bestuurs leden van de vroegere roeiver eeniging Njord, dr. E. H. Ren- kema, inspecteur der gymnasia uit Den Haag, en dr. H. K. Offer- haus, secretaris-generaal van het Nederlandsche Roode Kruis uit Wassenaar. Op verzoek van den overledene werd aan het graf niet gesproken. Mr. P. H. Damsté uit De Bildt dankte voor de betoonde belang stelling. 30.000 voorrangskaarten voor a .5. moeders uitgereikt - De voorrangs- kaart voor a.s. moeders, met wel ker uitreiking de Ned. Volksdienst 1 Januari begon, is een veelge vraagd artikel. Tot heden werden er reeds 30.000 uitgereikt, voorna melijk in de groote steden, zoo in Amsterdam bijv. 1800. 50.000 nieuwe worden aangemaakt. De N.V.D. ziet overigens nauw gezet toe, dat ze in bevoegde handen komt. Voorloopig is zij uitsluitend bestemd voor a.s. moe ders, van 7 maanden vóór de be valling af tot 2 maanden daarna. Aan het einde van dien termijn moet de kaart worden ingeleverd. Vereischt is een doktersattest ofwel overlegging van de uitge reikte baby-textielvergunning. Aanvrage kan geschiedèn by ieder adviesbureau „Moeder en Kind" van den N.V.D., of waar dit niet is, bij het buurtschapshoofd. Op de kaart wordt voorrang verleend in alle overheidsbureaux, door de distributiediensten, door de centrale keuken, en in alle P.T.T.-kantoren. Meestal wordt ze afgestempeld door een gemeen telijken dienst, zoo in Amsterdam door den G.G.D en in Den Haag door de politie. Gevraagd is naar de mogelijk heid de voorrangskaart ook in te voeren voor invaliden en ouden van dagen. Vooralsnog heeft de N.V.D. hiervan afgezien. Niet al leen daalt de waarde der kaar ten naarmate er meer van wor den uitgereikt, doch het valt ook moeüijk hieir een scheidslijn te trekken. En ten slotte moet men /niet vergeten, dat het feitelijk betreu renswaardig is, dat een dergelijke kaart moest worden uitgereikt. Zij is dan ook slechts bedoeld als een duidelijk maar uiteraard niet blijvend appèl aan de beleefdheid van het publiek. Verspreide Berichten - Bij be sluit van den secretaris-generaal van het Departement van Justitie is benoemd tot raadsheer in het Gerechtshof te Leeuwarden, mr. J. A. R. C. ten Raa, wonende te 's-Gravenhage. Bij onderscheidene besluiten van den secretaris-generaal van het Departement van Justitie zijn be noemd: tot rechter in de arron dissementsrechtbank te Haarlem, mr. J. P. Petersen, thans substi tuut-griffier bij de arrondisse mentsrechtbank te Amsterdam; tot substituut officier van Justitie •bij de arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage, mr. W. Tonc- kens, thans ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten in het arrondissement 's-Gravenhage de organist „Standchen" van Schubert. De zoon. de heer H. Seyffardt Jr., dankte namens de familie voor de belangstelling en zeide, dat de achtergeblevenen geen wraakgevoelens zullen koesteren. Tot slot werd „Wilt heden nu treden" gespeeld. Zeepbonnen voor wasscherijen. Met nadruk wordt er nogmaals de aandacht op gevestigd, dat het publiek verplicht is zeepbon nen aan de wasscherijen af te geven voordat deze de wasch in behandeling nemen. In vele ge vallen wordt aan dit voorschrift niet voldaan, hetgeen ernstige moeilijkheden voor de wassche rijen oplevert. Voorts schijnt niet voldoende bekend te zijn hoeveel wasch- goed men op de zeepbonnen kan laten wasschen. Derhalve wordt nogmaals me degedeeld, dat men per bon voor eenheidszeep 5 kg. en per bon voor waschpoeder 9 kg. droge vuile wasch kan laten behande len. Op beide bonnen te zamen kan men dus per maand 14 kg. waschgöed laten wasschen. De Nederlandsche Vrijwilligers aan het Oostelijk front. - De A. N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Bij de jongste gevechten ten Zuiden van het Ladogameer heb ben Nederlandsche vrijwilligers zich bijzonder onderscheiden. Volgens officieele berichten van het front hebben pantser jagers van het Vrijwilligerslegioen Ne derland zich ware meesterschut- ters getoond. Den 31en Januari stonden zij midden in de verde digingslinie en streden schouder aan schouder met de Duitsche grenadiers tegen den met sterke strijdkrachten oprukkenden vij and. Den len Februari bij het aanbreken van den dag, zagen de Nederlanders plotseling zes he vig vurende pantserwagens van het type T 34 van korten af stand naderbij komeri> waarop zij deze alle zes in brand schoten. De bolsjewisten konden daarop naar hun uitgangsstellingen worden teruggedrongen. Bouwt mee! - Door deelne ming aan den strijd tegen den wereldvijand, het bolsjewisme, dient men zijn vaderland en neemt tevens deel aan den op bouw van het nieuwe Europa. Iedere goede vaderlander stort op: giro 432100, Verzorgings fonds van het Vrijwilligersle gioen Nederland. Sinaasappelen voor kinderen. - Van Donderdag 11 Februari tot en met Zaterdag 6 Maart 1943 zullen voor kinderen béneden den leeftijd van ongeveer vier jaar wederom sinaasappelen be schikbaar worden gesteld, en wel ditmaal 500 gram. De kinderen dienen hiertoe in het bezit te zijn van een textielkaart DE of DF. De sinaasappelen zullen ver krijgbaar zijn: 1. Op de beige-gekleurde, met „LL" gemerkte bonnen der tex- tielkaarten D.F., welke aan kin deren beneden den leeftijd van een jaar zijn uitgereikt. 2. Op de blauwe, met „DD" gemerkte bonnen der textiel- kaarten D.E., welke aan kinde ren van een tot drie jaar zijn uitgereikt. In verband met de bevoorra ding van den handel zal het niet steeds mogelijk zijn, de sinaas appelen onmiddellijk te koopen. Met nadruk wordt er op ge wezen, dat de stad- en landre- geling niet voor sinaasappelen geldt! Ook de t/m 20 Februari a.s. verlengde bonnen „Reserve 4-03" en „Reserve 4-04" (welke voorzien zijn van een zwarten opdruk en aangewezen zijn voor onderscheidenlijk 350 en 850 gram mandarijnen en/of sinaas appelen), zijn dus zoowel in het stad- als in het landgebied gel dig. Voorts wordt bekend gemaakt, dat ook de verklaringen „geldig voor 1200 gram mandarijnen", tot en met 20 Februari zijn ver lengd. Deze verklaringen zijn uit gereikt voor kinderen, geboren tusschen 30 November en 28 De cember 1938, tegen inlevering van bon „Reserve 3-02" bij de distributiediensten. Bovendien kan voor kinderen, die geboren zijn tusschen 30 November en 28 December 1938, alsnog bon „Re serve 3-02" bij de distributie diensten worden ingeleverd ter verkrijging van bovenbedoelde verklaring, wanneer zulks tot dusver verzuimd is. ,,De jeugd is het belangrijkste" - Hedenavond om 19.00 uur spreekt Max Blokzijl over den zender Hilversum I in de serie brandende kwesties over het on derwerp: „De jeugd is het be langrijkste." Vrijdag. Hoogmade (zaal Witteman) Jaarvergadering „Mezifo". 7J/2 uur nam. Stadszaal: Muzikale revue „Fla mingo". 7 uur nam. Zaterdag Volkshuis: Kunstmiddag door H. C. Verkruysen te 4 uur nam. Stadszaal: Muzikale revue „Fla mingo". 7 uur nam. De avond-, nacht- en Zondags dienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 6 Februari 20 uur tot Zaterdag 13 Febr. 8 uur waargenomen door de Apotheek Du Croix, Rapenburg 9, Tel. 24807 en de Apotheek „Tot Hulp der Mensch heid", Hooigracht 48, Tel. 21060. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apotheek, Raadhuispark 8, Telef. 26274, Kind overreden. - De 8-j. Wil lem de Graaf kwam op den Kornputsingel te Steen wijk on der de wielen van een hooipers, die door een tractor werd voort getrokken. Het kind was vrijwel op slag dood. Plundering van woningen van geëvaeueerden. - Een agent van politie hield te IJmuiden Oost twee jongens van 13 en 18 jaar aan, die op een bakfiets klee- dingstukken en keukengerei ver voerden. Het bleek, dat zij hier mede op weg waren naar hun woonplaats, Haarlem. Zij vertel den de goederen te hebben ge kregen, maar de agent wilde dit niet zonder meer aannemen. De kleedingstukken en het keu kengerei bleken echter afkomstig van een huis te IJmuiden, waar van de bewoners zijn geëvacu--.^ eerd. Vastgesteld werd, dat de jongens geregeld met de bakfiets naar IJmuiden waren gegaan en zich in totaal tot 10 woningen van geëvaeueerden toegang ver schaft hadden, door het vernie len van ruiten en het forceeren van sloten, waarna zij de meest uiteenloopende voorwerpen had den ontvreemd. Later bleek, dat een 17-j. jongen uit Haarlem zich eveneens met dergelijke praktijken had bezig gehouden. Ook hij is in arrest gesteld. Beide oudste jongens zullen voor het Duitsche gerecht wor den geleid. Complot jeugdige inbrekers ontmaskerd. - De centrale re cherche te Amsterdam heeft in het Oostelijke stadsdeel een com plot ontdekt van 13 inbrekers, die in leeftijd varieerden van 15-^ tot 18 jaar, die 16 inbraken ge-^*t pleegd hebben. Zij hebben in de laatste maan den 26 schrijfmachines, klok ken, talrijke kleedingstukken en 5 cassettes met tafelzüver gesto len, die aan twee beruchte he lers verkocht werden. Deze zijn inmiddels ook gearresteerd. Een groot deel van het gestolene - c.a. 18 schrijfmachines - is op gespoord en in beslag genomen. Op den toren van een Duitsche ll- boot. In het Noorden zoowel in het Zuiden van den Atlantischen Oceaan kruisen Duitsche U-booten, voort durend gereed, om de convooien, j welke zich vertoonen, aan te vallen. Aandachtig bespiedt de wacht omgeving, niets ontsnapt aan haat scherpen blik. De mannen, die vrij van wacht tijn, hebben „ozon-verlot" en genieten van den frisschen wind, die hen om de ooren blaast PK Vater-O H-P m

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2