GEMEENTE LEIDEN LOOP DER BEVOLKINGOVER HET JAAR 1942. RECHTZAKEN. KUNST EN LETTEREN SPORT. AGENDA STADSNIEUWS. Verwoede afweerslag duurt voort. Bijeenkomst van Rijks- en Gouwleiders. Links van den Führer: Sprenger, Murr, Stürtz, Schirach, Hanke, Eigruber en Jordan. Rechts: Weinreich, Schwedecoburg, Himmler, Rosenberg, Epp, Frlck, Schwarz en Ley Telefoto Hoffmann-Stapf-Pax m Ilaagsclie Politierechter Men maakt het F. K. S. in zijn woon plaats Leid^chendam blijkbaar niet gemakkelijk; het is nog niet zoo lang geleden dat in eerste en twee de instantie het gerecht zich met hem bezig moest houden, en nu. be gon weer de eerste Instantie aan een nieuw geval van mishandeling door hem gepleegd. Het moge waar zijn, dat ook S. niet gemakkelijk schijnt te zijn, doch rekening hou dend met diens geestelijke afwij king, kan hem moeilijk veel schuld worden toegekend, zooals de Poli tierechter dan ook deed uitkomen in zijn vonnis. „Ik word voortdu rend getergd, laten ze mij met rust laten", aldus de klacht van ver dachte, en ook zijn moeder viel hem bij. Twee getuigen waren er, waar van er één mishandeld zou zijn zonder reden. Maar S. betoogde dat men hem had uitgelachen. De Of ficier vorderde 14 dagen gevange nisstraf; de rechter legde f. 15. boete subs. 15 dagen hechtenis op. De zaak zal in hooger beroep ko men ,,'t Is weer het oude liedje, hè?" constateerde de Politierechter, en hij zwaaide met het strafblad van verdachte C W. de G. uit Leiden, „Een staalkaart van veroordeelln- gen", noemde hij het strafblad, waarop vooral vernieling en mis handeling domineerde. Hij had zich nu driftig gemaakt om een ruzie door de kinderen, en dit werd ge wroken op de ruiten van buurmans huis. Zes maanden gevangenisstraf eischte de Officier; drie maanden werd het vonnis. Oude fietsbanden had A. F. S te Katwijk aan Zee zich toegeëigend, doch de Officier merkte op, dat zelfs oude banden in dezen tijd waarde hebben. Daarom vorderde hij 14 dagen gevangenisstraf, waar toe de rechter veroordeelde. „Het aantal diefstallen door loop jongens en pakhuisknechten neemt .onrustbarend toe", deelde de Offi cier mee, en daarom vorderde hij '14 dagen gevangenisstraf tegen A. de G. te Lelden, die van zijn werk gever stroop had gestolen. Het von nis werd conform dien eisch. F. B. uit Leiden erkende, dat 't een leelijke streek was geweest, die hij uitlinalde. Uit de zak van een mede arbeider in zijn fabriek, had hij een biljet van f. 10.— gestolen. De Of ficier vorderde een maand gevange nisstraf; de rechter veroordeelde tot 14 dagen. Haar zusje ont het leven gebracht De rechtbank te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de 23-j* dienstbode G. H. W. V. B.. uit Arnhem, die op 19 Juli van het vorige jaar haar achtjarig zusje op den weg langs het Hazegrietje, even buiten Arnhem, door verstikking om het leven had gebracht, door haar een zakdoek in den mond te duwen. 14»dagen geleden behandel de de rechtbank deze zaak met ge sloten deuren. De officier van Jus titie eischte 10 jaar gevangenisstraf tegen het meisje. De rechtbank ver oordeelde haar thans tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek der pre ventieve hechtenis en met daarna ter beschikking stelling aan de re- geering, ten einde te worden ver pleegd. Max Kloos De bariton Max Kloos zal. onder auspiciën van den Leidschen Kunstkring „Voor Allen" een liedermatinée geven op Zondag middag 14 Februari a.s in de Stads gehoorzaal. Hij zal dan liederen van Beethoven (Cyclus „An die ferne Geliebte"). Hugo Wolf, Gabriel Fauré en vier liederen van Holland- sche componisten ten gehoore brengen. Hij zal aan -den vleugel begeleid worden door Anthon van der Horst. Volksgenooten, helpt elkander, jfcffcrt aan Winterhulp. Giro 5553. BOKSEN. NicolaasLagraml uitgesteld Woensdag 24 Februari a.s. zou Ni colaas zijn titel van kampioen in het lichtgewicht van Nederland verdedigen tegen Arnold Lagrand in het Concertgebouw te Amsterdam. Deze ontmoeting zal echter wegens een neusblessure van Lagrand, waarvoor hij onder medische be handeling is, niet kunnen door gaan. BILJARTEN. Kees de Ruyter slaat Sweering en De Leeuw De jonge Waalwijker, Kees de Ruyter, heeft zich wel zeer spoedig aangepast aan de wedstrijd- routine. Hij heeft de lessen van den eersten dag van dit tweedaagsch tournooi uitmuntend ter harte ge nomen en daarbij zijn beide leer meesters op overtuigende wijze ver slagen. den kampioen Piet de Leeuw, in een overigens van beide zijden slecht gespeelde partij, met gering krachtsverschil, en den ouden kampioen, Jan Sweering, met kleine cijfers, in een wedstrijd welke duidelijk heeft aangetoond, dat Kees de Ruyter niet alleen in het komende tournooi te Amster dam om het kampioenschap tweede klasse groot biljart kader 45-2 een zeer ernstig candidaat zal zijn voor den titel, maar ook. dat hij onder "de spelers in de eerste klasse geen slecht figuur zal slaan. De kracht van dezen speler moet door geen enkelen tegenstander worden on derschat: ziedaar ook het oordeel van beide prominenten, de Leeuw en Sweering. De uitslagen van bei de partijen zijn als volgt: De Ruyter de Leeuw De Ruyter Sweering 375 35 399 35 52 10.71 83 11.40 375 19 105 19.73 286 19 57 15.05 SCHAKEN. Ned. Schaakbond, comp. Ie klasse West (Noord) De stand is mo menteel de- volgende; 1. Max Eu we I (A'dam) 4 gesp., 6 pnt.; 2. VAS I (A'dam) 4 gesp., 6 p.; 3. ASC 1 (A'dam) 3 gesp., 4 p.; 4. Haarlem I 4 gesp.. 4 pnt.; 5. LSG I, 4 gesp., 0 p.; 6. VVV I (Alkm.) 3 gesp., 0 p. De uitslag van den wedstrijd Alk maarA.S.C. is nog niet bekend ge maakt. De wedstrijd Haarlem—Max Euwe ls afgebroken in den stand 3y2xx4'/2xx. De behaalde punten zijn in den stand mee gerekend. Bevolking op 31 December 1941: Vermeerdering door: M. 38,531 Vr. 40.848 Totaal 79.379 a. geboorte b. vestiging M. Vr. Totaal 766 723 1489 1481 2043 3524 5013 2247 2766 Vermindering door: a. overlijden 317 312 629 b. vertrek 1713 2125 3838 2030 2437 4467 Verschil tusschen de geheele ver meerdering en de geheele ver mindering. 217 329 546 Bevolking' op 31 December 1942 38.748 Aantal voltrokken huwelijken 911 (v.j. 601). Aantal ingeschreven echtsch. 33 (v.j. 34) 41.177 79.925 Bedrijfsbijcenkomst bij Krantz en Zn. - Bij de N.V. J. J. Krantz en Zn. aan den Oude-Singei vond gistermiddag een bedrijfsbijeen- komst plaats, welke werd geopend door den heer dr. L. P. Krantz. Deze wees op de onverschillig heid, welke over het algemeen be staat ten opzichte van het Neder - landsch Arbeidsfront. Wie even wel geen belangstelling toont, kan ook niet een juist oordeelvellen en heeft bovenal geen invloed op den gang van zaken, wanneer die niet njet zijn wenschen strookt. Woudenberg, de man die het N.A.F. zijn gestalte heeft gege ven, heeft eerst in het buitenland de mogelijkheden van zulk een organisatie leeren kennen en waardeeren. Derhalve heeft het N.A.F. recht van bestaan, zoodat het mettertijd zijn plaats in Nederland ten volle zal innemen. Vervolgens sprak de provinciaal propagandaleider van het N.A.F. voor Zuid-Holland, de heer A. M. Vos, die er zijn dankbaarheid over uitte, dat thans eindelijk de fa- briekspoorten worden geopend voor een organisatie, welke de sociale rechtvaardigheid voorstaat. Na uitvoerig te hebben stilge staan bij het gebrek aan mede werking, dat thans nog in de leiding van vele bedrijven be staat, wees spreker op het wan trouwen, dat door de arbeiders tegenover het N.A.F. aan den dag wordt gelegd. Dit wantrouwen is zeer goed te verklaren, omdat deze zelfde arbeiders zoo nauw ver bonden waren met den tijd. dat er hier te lande 400.000 werkloo- zen waren, een tijd van tegenstel lingen, waarin groot onderling wantrouwen heerschte en waarin de arbeiders naast elkaar ston den in plaats van aaneengesloten. Nu komt het N.AJF.. niet om den arbeiders een meening op te drin gen, doch om hen tot nadenken te brengen over de problemen van dezen tijd, waarin de strijd voor den arbeid wordt gevoerd. Het gaat er thans om wakker te blijven en niet, zooals ons vroeger werd aangeraden, rustig te gaan slapen. Wij kunnen ons geen 400.000 werkloozen meer ver oorloven, want al onze rijkdom men zijn wij kwijt. Als volk zijn wij straatarm en derhalve moe ten wij ons met alle krachten wapenen tegen armoede en hon ger. De arbeider mag niet de koopwaar blijven, welke hij vroe ger was, de arbeider moet de Bij onze vrijwilligers. Exerceeroefeningen in het vrije veld SS PK Wagner-Atl.-FI-P sa eerste burger van den staat en drager van de volksgemeenschap zijn. Nóg houdt versplintering dit tegen, doch in de toekomst zal de eenheid ontstaan, welke maar één werkgever kent: de volksge meenschap. De sociale voorman zal de cen trale kracht zijn bij de verande ringen, welke in de bedrijven haar intrede zullen doen om dien toe stand te bereiken, zoodat er een wederzijdsche eerlijkheid zal heer- schen bij de behandeling en op lossing van de sociale problemen. Niemand weet langs welke lijnen zich deze evolutie verder zal ont wikkelen. vast staat echter, dat het goede, dat zich thans aan dient, blijven zal. Tot voor den oorlog had de arbeider geen va derland. want hij was niet ge borgen in eigen volk. Eens, na dezen oorlog, zoo besloot spreker, zal de arbeider zijn vaderland terugkrijgen, en dan moet hij sterk staan om dit waardig te zijn. Hedenmiddag werd een soort gelijke bijeenkomst gehouden in het garagebedrijf van de firma Kamsteeg' te Oegstgeest. Aquarium- en Terrariumhou- dersver. „Natuurgenot". - Gis teravond hield bovengenoemde vereeniging afd. Leiden van den Ned. Bond van Aquarium- vereenigingen haar jaarvergade ring in „de Harmonie". Na een kort openingswoord van den voorzitter, die o.m. me dedeelde, dat in Mei door een bondskeurmeester alle aquaria en terraria van de leden aan huis gekeurd zouden worden, bracht de secr.-penningm. zijn jaarverslag uit. Het ledental breidde zich uit. Het batig saldo bedroeg f. 151.52%. De aan de beurt van aftreden zijnde be stuursleden werden herkozen. HANDELSREGISTER K. v. K. Nieuwe inschrijvingen: Bouw- en Exploitatie-onderneming „Welte vreden", Lammenschansweg 50, Leiden. Eig.: P. C. A. ten Broek! Leiden. Tuinderij De Graaf en Krom hout (Bep. bep.), Wassenaarsche- weg 21, Katwijk a/d. Rijn. Venn.: T. J. de Graaf, Katwijk a/d. R. en C. Kromhout. Voorschoten. Klein Seinpost, Hoofdstraat 82b. Noordwijk a/Zee, cafébedrijf (ver lofzaak). Eig.: A. Schalks. Leiden Wijzigingen: 't Pannekoeken- huisje, Steenstraat 51. Leiden, café-restaurant. Venn.: S. M. Borgerding (Huw. voonv.) L. van der Vaart, Dorpsstraat 118, Zevenhoven, kruideniersbe- drijf. De zaak is omgezet in een venn. onder firma: Fa. I. van der Vaart en Zn. (Bep. bep.). Venn.: L. en G. van der Vaart, Zevenhoven. Wijzigingen: Golifex N.V., Steen- schuur 17, Leiden, filmdistributie en -exploitatie. Nieuwe dir.: R. I P. A. M. Mutsaei'ts, Bennebroek. 1 C. A. Kruyt, Voorstraat 6, Kat wijk a/Zee, schildersbedrijf,, gla- zenmakerij, behangerij en handel in aanverwante artikelen. De zaak is omgezet in een vennootschap onder firma: Firma C. A. Kruyt (Bep. bep.). Venn,; C. A. Kruyt en C. Kruyt C.Azn., Katwijk a/Z. Flans Lommerse en Zonen N.V., Haarlemmer straat 10a. Hillegom, kweeken van en handel in bloem bollen. enz. De zaak is dd. 31 Dec. 1942 in liquidatie getreden. Liq.: N. J. J. Assendelft, Hillegom De Goedkoope Schoenwinkel, Van Mandersloostraat 27, Alphen a/d. Rijn, schoenhandel en repa- ratie-ini;ichting. De reparatie-in- riditing is overgegaan aan L. i van Eyk. Donderdag In den Vergulden Turk: Nederl. Reisver. Lezing over Zeesleepvaart. 7% uur nam De avond-, naclit- en Zondags dienst der apotheken 'te Leiden wordt van Zaterdag 6 Februari 20 uur tot Zaterdag 13 Febr. 8 uur waargenomen door de Apotheek Du Croix, Rapenburg 9, Tel. 24807 en de Apotheek Tot Hulp der Mensch held". Hooigracht 48. Tel. 21060. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apotheek, Raadhuispark 8, Telef. 26274. Duitsch weermachtbericht Het opperbevel van de Duit- sclie weermacht maakt bekend: „De zware afweergevecnten in het Zuidelijke deel van het Oos telijke front duurden ook giste ren met onverminderde hevig heid voort. In taaien afweer en bij krachtige tegenaanvallen werden den bolsjewisten opnieuw zware verliezen toegebracht. Bij oplevende gevechtsactivi teit in het Westelijke deel van den Kaukasus werden alle vij andelijkeaanvallen, die deels met steun van pantserwagens werden gedaan, afgeslagen. In het gebied- van den boven loop van cte Donets en ten Wes ten van den Oskol-sector brach ten de Duitsche divisies op vele plaatsen den opmarsch van den vijand niet alleen tot staan, doch wierpen de bolsjewisten met zware verliezen naar het Oosten terug. Hierbij werd een vijande lijk regiment cavalerie bijna to-»" taal vernietigd. In deze. gevech ten hebben zich de 168ste en 45ste divisies infanterie bijzon-, der onderscheiden. In den -centralen sector en in het Noordelijke deel van het Oos telijke front verliep de dag over het algemeen kalm. Aan het front in Noord-Afrika slechts plaatselijke activiteit van artillerie en verkenningstroepen. Duikbommenwerpers bestookten doeltreffend vijandelijke batte rijen in het Tunesische hoogland. Bij een aanval overdag' op de haven Bone troffen snelle Duit sche gevechtsvliegtuigen een groot vrachtschip met zware bommen en vernielden verscheidene op slagplaatsen. In luchtgevechten schoten Duitsche jagers 16 vijan delijke vliegtuigen neer. Enkele Britsche bommenwerpers hebben in' den afgeloopsn nachl.^ storingsaanvallen gedaan op West Duitsch gebied, die in militair opzicht zonder eenige uitwerking bleven. Duitsche gevechtsvliegtuigen bombardeerden gisteren overdag verscheidene plaatsen in Zuid- en Zuidoost-Engeland. Aaii gevolgen van val bezweken - In het R.K. Ziekenhuis aan het Westeinde is gistermiddag' over leden de 35-j. journalist P. L. Neuteboom uit Leiden, die Woens dag 3 dezer des ochtends te half 10 van de steenen trap in de hal van het Paleis van Justitie aan het Korte Voorhout te Den Haag was gevallen en daarbij een schedelbasis-fractuur. had beko men. Het slachtoffer verloor bij dezen val het bewustzijn en dit is in de ruim zeven dagen zijneer verpleging niet teruggekeerd. Gevonden voorwerpen Ge vonden voorwerpen v)fcn 16 Jan. tot en met 31 Jan. j.l.1 zilveren manchetknoop, oude sigarenkoker met inhoud, damespantoffel, gym schoen, linnen schoen met kous, 2 vulpennen, lipssleutel No. 8011, ring met ketting. 3 sleutels waar van 2 lips No. 36 en 7174, lips sleutel met koehoorn, ring met 6 sleutels, waar van 3 lips, rozen krans. kinderschoentje (rechter), vulpotlood, bankbiljet. 1 paar kinderwantjes, handdynamo, bi vakmutsje. damesparapluie, pakje zeeppoeder (leeren riem en hee- renvest). zilver armbandje, regen kapje. enkele wanten. Gevonden in de stadstram der N.Z.H.T.M.: 1 damesparapluie, 1 paar handschqenen. pakje inhoud, zak met draagriem, hee- renvest, 1 handschoen, kinder wantje. actetasch, heerenhoed. Inlichtingen te verkrijgen en terug te bekomen aan het Po litieposthuis aan de Steenstraat alhier, 's Woensdag- en 's Za terdagmiddags tysschen 24 Uur.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2