83ste Jaargang Woensdag 10 Februari 1943 Mo. 25411 „Bij verstandig gebruik kan men met weinig gas veel doen". BUITENLAND. Laat de pandeksels geen kleppermarsch maken! BINNENLAND GEMENGD NIEUWS VERDUISTEREN: KERK EN SCHOOL. LEIDSCH m DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN te vertragen door mijnen. De bolsjewisten werden ten slotte teruggedrongen naar een groot kamp in het bosch, waar zij hardnekkig tegenstand boden. De aanvallende berg jagers moesten zich man voor man door me- tershooge sneeuw werken, zoo dat de vijand zich telkens weer kon nestelen. Eerst door zware wapens die met groote moeite waren aangevoerd en bommen der gevechtsvliegtuigen werd de telkens opflakkerende tegenstand verflauwd. Den derden Februari in den vroegen ochtend vielen de Duit- sche bergjagers op verrassende wijze aan en wierpen zij de on geveer 600 man sterke vijande lijke groep uit het kamp, waar zij haar pantserafweerkanonnen, machinegeweren en het grootste deel der overige uitrustingsstuk ken moest achterlaten. Ook een vliegveld in de nabijheid in het bosch verborgen, werd bezet. Het overschot der bolsjewisten trok verder naar het Westen terug en poogde te zamen met de daar staande sterkere groepen naar het Zuiden en Westen door te breken. Zij werden echter bin nen de omsingeling teruggedre ven. Nadat talrijke mijnen waren opgeruimd en kazematgroepen onschadelijk gemaakt, had men den zesden Februari de bolsje wisten in zeer enge ruimte bij eengedreven, waarna zij den vol genden dag werden opgerold. De grootsch opgezette zuiveringsac tie was een volledig succes ge worden en leverde een grooten buit aan geschut, pantserafweer kanonnen, machinegeweren, gra naatwerpers en gereedschap van allerlei soort op, alsmede graan- en aardappelvoorraden. Het zal nog eenigen tijd duren, alvorens de talrijke kazematten en op slagplaatsen zullen zijn vernield en men den buit geteld zal heb ben. De Midedllandsche Zee. - Uit Londen wordt gemeld: De tijd dringt voor de geallieer den in Noord-Afrika, zoo merkt het Londensche weekblad Spec tator op, want door den ver scherpten vijandelijken duikboot oorlog nemen de scheepsverlie- zen langzamerhand een ramp- spoedigen omvang aan. Ter ont lasting moet men spoedig, d.w.z. over enkele weken, de Middel- landsche Zee weer vrij krijgen, aangezien de lange, om den Kaap de Goede Hoop leidende ravitail- leeringsroute te veel scheeps- ruimte verslindt. Houdt de vijand verder stand in Tunis, dan ziet het er zeer duister uit voor de geallieerde offensieve plannen. Dit draagt op zijn beurt bij tot een nieuwe vervreemding van Moskou. Wat echter den duikbootoorlog betreft, zoo be- De winterslag aan het Ooste lijk front. - De militaire corres pondent van het D.NJB. schrijft, dat twéé factoren tot een nieuwe verscherping van den winterslag hebben geleid, n.l. het in het vuur brengen van nieuwe vijan delijke strijdkrachten en de toe genomen tegenaanvallen der Duitsche troepen. De terreinwin- h sten hebben de bolsjewisten er blijkbaar toe gebracht, uit hun volkskrachtreserve te halen wat er uit te halen valt. De bolsje wistische leiding gaat, zooals r steeds duidelijker blijkt, daarbij van de onderstelling uit, dat een r keerpunt in den oorlog nu of e nooit kan worden afgedwongen, nu voor het eerst in dezen oor log de bolsjewistische militaire machine in enkele sectoren zich in voorwaartsche beweging be vindt en dus naar bolsjewistische meening slechts een voortduren de voeding dezer beweging noo- dig is om haar aan den gang te houden. In deze opvatting, aldus de correspondent, is ongetwijfeld veel juists, vooral waar dit jaar getijde de beste bondgenoot van de bolsjewisten is en dezen zich moeten haasten, als zij daarvan nog gebruik willen maken. Maar er zijn ook fouten in deze bere- kening. In Duitsche militaire kringen wordt de toestand uiterst nuchter beoordeeld. Men miskent geenszins de kansen, welke de toestand den bolsjewisten in handen heeft gegeven, maar nog duidelijker overziet men de mo gelijkheden voor het Duitsche commando. Bijzonderheden over de Duitsche plannen kunnen niet bekomen worden, maar de mede- deeling in het weermachtbericht dat in het mondingsgebied van den Don Duitsche tegenaanval len gaande zijn, kan beschouwd worden als een duidelijke aan wijzing. Overigens kon juist in dit ge bied een versterkte Duitsche af weer actie verwacht worden, om dat dit ongetwijfeld de zenuw knoop van het aanvalsplan der bolsjewisten is en de toestand hier, zoowel als in het Oskolge- bied, wel een geheel ander aan zien zal krijgen,' wanneer de ri vieren vrij van ijs zullen zijn. Gebieden en steden spelen in het grootscheepsche spel der krach- ten van thans geen of een zeer ondergeschikte rol. Want het 1 komt er op aan, wie ten slotte de meerdere is,.wiens slijtage het grootst is en wiens psychologi sche weerstandsvermogen op het beslissende oogenblik de toepas sing van nieuwe strategische of tactische denkbeelden mogelijk maakt. Ook ten aanzien daarvan 1 doet men te Berlijn thans geen voorspellingen, zooals men van Duitsche zijde steeds gereser veerd is op oogenblikken, waarop een ontwikkeling gaande is. Maar den opmerkzamen toe schouwer, die van het front naar Duitschland terugkeert, ontgaat het niet, dat hier achter het front een concentratie van krach ten voor het front wordt uitge voerd, die bij den tegenstander veel vroeger moet zijn geschied. Ook van dit gezichtspunt uit, moeten de bolsjewistische verlie zen aan menschen en materiaal bezien worden. De strijd bij Toropez. - Naar het D.N.B. verneemt, zijn Duit- i sche troepen den 20sten Januari ten Zuidoosten van "Toropez be gonnen met een onderneming tegen ongeveer 3000 man bols- i jewisten, die zich vlak achter 1 het front in het ondoordringbare i boschterrein hadden verschanst. Nadat de laatste dagen van Ja- i nuari het geheele gebied was omsingeld, gingen de Duitsche j troepen van het Oosten uit tot den aanval over. Het oprukken 1K» der Duitsche soldaten werd be moeilijkt door het onoverzichte lijke boschterrein, de hooge sneeuwverstui ving en en het ont breken van wegen. Langzamer hand kregen zij contact met de bolsjewisten, die den opmarsch der Duitsche formaties trachtten DENK VOORAL OM UW GASRANTSOEN! Onze grootmoeders kookten veelal op kolenfornuizen en daarop mochten de pandeksels rustig een kleppermarscheke ma ken. Dat was niet erg. Vuur was er genoeg in het fornuis en heet was het ook. Daarom alleen al was het noodig, dat onze groot moeders veel meer water ge bruikten bij het koken van aard appelen en groenten dan beslist noodig is. Wanneer groenten met weinig water worden opgezet blijven juist de voedingsstoffen bewaard welke anders met het water in den gootsteen zouden verdwij nen. En dat mag in dezen tijd, waarin de voeding zoo'n belang rijke rol speelt, niet gebeuren. Kookt dus vooral niet op „de manier van grootmoeder". Het is heusch niet noodig en bovendien hebt u dan veel minder gas noo dig. Kookt met weinig water en u zult bemerken, dat u met wei nig gas veel kunt doen! sluit het blad, is het hoogst waarschijnlijk noodig het geheele convooisysteem aan een herzie ning te onderwerpen. Dit blijkt n.l. den laatsten tijd geen doel treffende bescherming meer der koopvaardijvloot te zijn. (D.N.B.) Verklaring van Churchill in het Lagerhuis. - Bij het beantwoor den van een vraag van den Labourafgevaardigde Shinwell, heeft Churchill, volgens den Brit- schen berichtendienst, in het La gerhuis verklaard, dat nu het tijdstip is aangebroken waarop Groot-Brittannië zijn levensmid delenreserves moet aanspreken, doch men behoeft zich geen on- noodige zorgen te maken over de voedselvoorziening. - (D.N.B.) Spaansche tegenspraak. - Het Spaansche ministerie van bui- tenlandsche zaken heeft aan de pers een nota van den volgen den inhoud verstrekt. Het Engelsche blad „News Chronicle" beweert op grond van een door het te Stockholm ver schijnende blad „Aftonbladet" ontvangen inlichting, dat aan de Spaansche grens groote Duitsche troepencontingenten zijn gecon centreerd en dat Duitschland van Spanje in den vorm van een ultimatum het recht zou hebben geëischt door Spaansch gebied te trekken en de Spaan sche kust van de Middellandsche Zee te bezetten. De Spaansche regeering verklaart categorisch, dat dit bericht absoluut onjuist is en eiken grondslag ontbeert. Herhaaldelijk zijn reeds derge lijke geruchten in omloop ge bracht. die soms een tendentieus karakter hadden en steeds heb ben de feiten de absolute on waarheid van deze geruchten be wezen. (D.N.B.) Generaloberst Kurt Haase over leden Den 8sten Februari is te Berlijn overleden General oberst Kurt Haase, opperbevel hebber van een leger. De Führer heeft bevolen, dat deze officier, die zicti in vredestijd en in twee oorlogen zeer verdienstelijk heeft gemaakt, een staatsbegrafenis ten deel zal vallen. In den veldtocht in het Westen brak hij met zijn korps den 15en Mei door de vestingwerken bij Neuzon en Mezières-Charleville. Door dit succes heeft hij op be slissende wijze meegewerkt tot het welslagen der operaties in het Westen, met name tot de doorbraak aan het Kanaal. Steeds weer onderscheidde hij zich door zijn persoonlijke dapperheid en vastbesloten leiding. De Führer verleende hem op 8 Juni het ridderkruis van het IJzeren Kruis en bevorderde hem tot General-oberst. Begin 1941 nam General-oberst Haase het bevel op zich over een leger in het Westen. Deelen van dit leger hebben den Britten bij hun lan dingspoging bij Dieppe een bloe dige nederlaag bezorgd. (DN.B.). Zwitsersch protest te Londen - Als gevolg van de schending van het Zwitsersche luchtgebied door Engelsche vliegtuigen in den nacht van 4 op 5 Februari heeft naar het Zwitsersche telegraaf- agentschap meldt, de Zwitsersche gezant te Londen opdracht ge kregen de „vereischte ernstige waarschuwing" te geven. In den afgeloopen nacht heb ben Engelsche vliegtuigen op nieuw de Zwitsersche neutraliteit geschonden. De strijd op Nieuw-Guinea Het Japansche - hooddkwartier maakt bekend: Voorhoeden van Japansche land- en vlootstrijdkrachten, die sinds den zomer van het vorige jaar nieuwe strategische- stellin gen in de buurt van Bona op Nieuw-Guinea hadden voorbereid, hebben deze thans bijna voltooid. Op Guadalcanal- werden in het begin van deze maand de zich aldaar bevindende strijdkrachten weggehaald .nadat zij hun taak hadden vervuld, nl. vijandelijke strijdkrachten te binden en te verdrijven. Behalve de reeds ge melde resultaten werden den vijand de volgende verliezen toe gebracht: meer dan 25.000 dooden Amsterdam meet zijn monu menten Wijl het mogelijk is, dat Amsterdam als gevolg van de buitengewone tijdsomstandig heden plotseling wordt getroffen door een ramp, waardoor monu menten van historische beteeke- nis of bijzondere architectuur, worden beschadigd of vernietigd! acht de burgemeester het wen- schelijk, onverwijld maatregelen te nemen, opdat, wanneer een dusdanig geval zich onverhoopt zou voordoen, de gelegenheid be staat te zijner tijd tot herstelling of wederopbouw over te gaan. Daarvoor moet o.m. kunnen wor den beschikt over de hoofdmaten en fotografische opnamen van het geheel en van belangrijke onder - deelen. De kosten van deze werk zaamheden (opmeten en fotogra feeren) worden geraamd op 30.000 gulden. Gouden trouwringen voorloo- pig nog op bewijs van onder trouw. - Onlangs werd gemeld, dat personen, die in ondertrouw zijn, op verzoek een verklaring van ondertrouw ontvangen, waar aan een vergunning voor het aanschaffen van gouden trouw ringen is gehecht. Naar men ons thans echter meedeelt, zijn gouden trouwringen niet op deze vergunning verkrijgbaar, vdoch wel voor zoover voorradig voorloopig nog op vertoon van een bewijs van ondertrouw. De juwelier is tot aflevering even wel niet verplicht. Arbeidsongeval - Gisterochtend is in de Overman Rubberfabriek aan de Motorkade te Amsterdam een 22-jarige arbeider, terwijl hij een mes in de hand had, uitge gleden, waardoor het mes in zijn buik - is gedrongen. Zwaar ge wond is hij naar het Binnen gasthuis gebracht. Opgehaald vrouwenlijk geïden tificeerd - Uit het Ververschings- kanaal te Den Haag, ter hoogte van het gebouw Houtrust, is het restant opgehaald van het vrou wenlijk, waarvan verleden week in hetzelfde kanaal het onderlijf werd gevonden. Het stoffelijk overschot was dat van de 53-j. gehuwde vrouw A. E. uit de Ful- tonstraat te Den Haag. die reeds sinds 23 Januari vermist werd. Misdrijf acht men uitgesloten. De vrouw is vermoedelijk te water geraakt en verdonken, waarna het lichaam door een scheeps schroef is stukgeslagen. Groot aantal levensmiddelen- bonnen gestolen - 's Avonds tus- schen 5 uur en halfacht hebben inbrekers zich toegang verschaft tot een kruidenierswinkel in de Deimanstraat te Den Haag. Hun buit bestond uit f. 1300, een hoe veelheid margarine en een groot aantal levensmiddelenbonnen. Een soortgelijk bezoek werd ge bracht aan een kantoor op de Groot Hertoginnelaan. De drie jeugdige dieven, jongens van 17 en 18 jaar. hadden echter niet lang pleizier van het gestolene, daar zij even later in het bezit van eenige schrijfmachines, een vloerkleed en een paar bureau lampen op dezelfde laan konden worden aangehouden. Een honderdjarige Donder dag as. wordt de heer Stroink te Nieuwleusen 100 jaar. Men maakt zich in het plaatsje thans reeds op, om dit zeldzaam feit luister rijk te vieren. en gewonden, 230 vliegtuigen, 30 kanonnen en 25 tanks vernield of zwaar beschadigd. De Japansche verliezen bedragen 16.734 dooden, gewonden of manschappen die gestorven zijn aan ziekten of ver wondingen. 39 Japansche vlieg tuigen keerden niet terug of heb ben zich op hun doelen gestort. (D.N.B.). Bontdiefstal - Des nachts is een inbraak gepleegd in een confec tiefabriek in de Valkenburgerstr. te Amsterdam. Een flinke partij bontvellen, alsmede enkele bont mantels, te zamen ter waarde vair f. 20.000 vielen den dieven in handen. Vermoedelijk hebben zij bij hun bezoek een roeiboot ge bruikt, daar zij aan de achter zijde, welke aa.n het water grenst, naar bihnen zijn gekomen. Doodelijk ongeval Gister avond is om ongeveer halfacht de echtgenoote van P. L. uit de Laagstraat te Rijen uit den nog rijdenden trein gestapt en tus- schen den trein en het perron gevallen. Zij was vrijwel op slag dood. Twee dooden door kolendamp vergiftiging - Te Gaasteren heeft zich een ernstig geval van kolen dampvergiftiging voorgedaan, dat veroorzaakt is door baldadigheid van twee jongens. Het schippersechtpaar Dijkstra- Krol was 's avonds op bezoek ge weest bij kennissen, terwijl een paai- meisjes op de kinderen pas ten. die thuis in het schip waren gebleven. Een paar jongemannen wilden aan de meisjes een bezoek bren gen, maar werden afgewezen. Toen waren zij zoo onvoorzichtig^ den schoorsteen van het schip dicht te stoppen. Na thuiskomst van het echt paar- vertrokken de meisjes, waarop de schipper en zijn vrouw naar bed gingen. Een paar malen weid een der kinderen wakker. De tweede maal vermoedde de moeder, dat er iets niet in orde was. Zij waarschuwde haar man, die opstond en toen bewusteloos neerviel. Ook de vrouw geraakte bewusteloos, maar kwam vroeg in den morgen weer bii, waarna zij om hulp kon roepen. Het slaap vertrek bleek vol kolendamp te zijn. Bij den vader en het oudste kind, een jongen van 7 jaar, kwam de hulp te laat. Zij waren reeds overleden. Het onderzoek wees uit, dat de schoorsteen was dichtgestopt. De politie en de justitie uit Leeuwarden hebben de zaak in onderzoek. Een der jongemannen moet reeds hebben bekend den schoorsteen te heb ben dichtgestopt. van hedenavond 17.42 uuf tot morgenochtend 8.06 uur De maan kwam heden op te 10.4» uur en gaat vannacht om 0.4C uur onder. PREDIKBEURTEN. Lisse Oud Geref. Gem.: Don derdag nam. 7 uur, ds J. v, 't Hoog van Utrecht. Kijnzaterwoude Ned. Herv. Kerk: Donderdag nam. 7% u„ ds. Klüsener van Bodegraven (Herden king Chr. Jong. Ver.) Chr. Geref. Kerk: Donderdag nam. 7 u.. ds. Smid van Utrecht. NED. HERV. KERK Beroepen. Te Beetsterzwaag (toez.), ds. J. Hel- dlnga te Donkerbroek. Te Roder- wolde, cand. C. M. M. Ferguson to 's-Gravenhage Bedankt. Voor Garderen (toez.), ds. H. A. Leen- mans te Ede. Voor Emmer-Com- pascuum (toez.), ds. J. W. Beere- kamp te Nieuw-Weerdinge Be noemd tot hulpprediker te Tiel (evangelisatie), cand. M. Th. Germs te Groningen. GEREF. KERKEN Bedankt. Voor Huizpm (vacature ds. W. N. den Houting)ds. F. A. Hofman te Lutten aan de Dedemsvaart Be noemd tot hulpprediker te Haarl.- meer-Oostzijde. cand. C. Stam te Zwartsluis. CHR. GEREF. KERK Bedankt Voor Leerdam, ds. M. W. Nieuwen- huyze te 's-Gravenhage-C. EVANG. LUTH. KERK Beroe pen. Te Woerden, ds. M. J. Pabon, emeritus-predikant te den Haag. BAPTISTE GEM. Bedankt. Voor Harlingen, ds. J. B. de Neef te Arnhem. GEREF. GEM. Beroepen. Te Middelburg, ds W. C. Utmain te Rotterdam-Zuid.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1