Vormingsdag N.S.D.A.P. en N.S.B. fe Leiden Hauptdienstleiter Schmidt: „Wij hebben de kracht en het geloof om voorwaarts te stormen". Van Geelkerken spoort aan tot Germaansche saamhoorigheid. De aankomst van den nieuwen opperbevelhebber der Duitsche oorlogsmarine. Groot-admiraal Dönitz, in de Rijkshoofdstad PK Henichke-Atl-H-P m Het woord „nauwere aaneen sluiting", dat de Leiter des Ar- beitsbereich dei- N.S.D.A.P., Hauptdienstleiter Schmidt, den Duitschen en Nederland schen nationaal-socialisten op den eer sten gemeenschappelijken vor- mingsdag van dezen winter had toegeroepen, is voor allen, die aan den wederopbouw van dit land meewerken, een aanvurende leus geworden. Zoo stond ook de vormingsbijeenkomst, die de ambtsdragers van N.S.D.A.P.' en N.S.B. in de provincie Zuid-Hol land gisteren te dezer plaatse bij eenbracht, in het teeken der on verbrekelijke kameraadschap, die, gesmeed in de interneerings- itampen, door weerstanden niet kan worden losgemaakt doch nog slechts verstevigd. Dat geen offers te groot zijn om de nationaal-socialistische ge dachte ter overwinning te voeren, demonstreerde de plaatsvervan gende leider der N.S.B., Van Geel kerken, aan den offerdood van den commandant van het Neder - laridsche Vrijwilligers Legioen, luitenant-generaal Seyffardt, die tot zijn laatsten ademtocht als soldaat leefde en viel, in zijn laatste oogenblikken slechts het welzijn van zijn volk voor oogen had, daar hij de laffe daad van een sluipmoordenaar niet door het bloed van zijn landslieden vergol den wilde hebben. Dat evenwel de sfeer, waaruit dei-gelijke laffe - daden kunnen ontstaan, moet worden gezuiverd, stelde v. Geel- kerken als onvoorwaardeHjken eisch, hetgeen allen nationaal-so cialisten uit 't hart gegrepen was, naar de stormachtige bijval be wees. Deze taal van den ouden volgeling van Mussert, waaruit hardheid en strijdvaardigheid sprrk. gaf op dit uur aan de bij eenkomst van Duitsche en Ne- derlandsche nationaal-socialisten den bijzonderen stempel en mag door het Nederlandsche volk niet worden misverstaan. HAUPTDIENSTLEITER SCHMIDT SPREEKT. Hauptdienstleiter Schmidt, har telijk begroet door zijn Duitsche en Nederlandsche strijdmakkers, wees om te beginnen op het vele, dat de nationaal-socialistische volksleiding onderscheidt van de gebruiken der democratie. Was het de gewoonte der vroegere de- mocratisch-marxistische partijen, aldus spreker, slechts dan tot het volk te spreken, als verkiezingen voor de deur stonden of als zij door een parlementair besluit meenden iets bijzonders te heb ben gedaan, de nationaal-socia listen hebben het oude gebruik te allen tijde tot het volk te spreken niet verleerd, ook al is de tijd hard en moeilijk. Zoo heeft de Führer in October tot Duitsch- land gesproken, ini November tot zijn oude strijdmakkers en daar mede tot de wereld. Ook 30 Jan. heeft de Pührer in zijn procla matie gezegd, wat hij te zeggen had. Wij hullen ons dus niet in •tilzwijgen, als de tijd moeilijk is. De hardheid van den strijd in het Oosten leert ons, dat de oi^ie nationaal-socialistische strijdge- dachte en strijdleus steeds dezelf de is gebleven: de gevaarlijkste tegenstander der menschheid en daarmee van het avondland is het communisme een tegenstander, die door de nationaal-socialisten nooit is onderschat. Op sarcastische Wijze schetste spreker de gemoedsgesteldheid van de Nederlandsche leringen, welker oogen thans door de ge weldige botsing in het Oosten voor het bolsjewistische gevaar opengaan. Bij het uitbreken van den oorlog in het Oosten heeft men in de kringen van onze tegenstanders gesproken van de „arme corrimunisteri", die door de legers van Hitier werden over vallen en onderdrukt. Thans ver liezen deze lieden hun evenwicht, daar hun rekening niet opgaat, dat het bolsjewisme door Hitier werd verzwakt om den weg voor Engeland en Amerika en daar mee voor de „goede, oude demo cratie" vrij te maken. Misschien rekenen de ouden erop. dat de Engelschman en de Amerikaan komt en in dit land voor orde zorgt, als Hitler met zijn legers in het Oosten niet standhoudt. Wie evenwel jonger is en zich nog geschikt voor den oorlog ge voelt. denkt reeds heel anders, want hij heeft beléefd, dat de Engelschmaft en Amerikanen in Noord-Afrika meedoogenloos alle weerbare mannen hebben gemo biliseerd. Zijn vraag luidt: Wat zullen de Amerikanen en Engel- schen met mij doen? Zoo komt hij tot de logische gevolgtrekking, dat hij dan terstond soldaat zou moeten worden en onder En- gelsch bevel zou worden gesteld. Alleen reeds de gedachte tegen Duitschland te moeten vechten, drukt evenwel als een nachtmer rie op zijn ziel. Als hij er evenwel ook nog aan denkt, dat misschien het bolsjewisme zijn tegenstander zou kunnen worden, beseft hij in weiken gevechtssector de na tionaal-socialistische rev olutie zich thans bevindt. ZIJ OF WIJ! Tegenover deze ruggegraatloos- heid, ontstaan uit gebrek aan in zicht, stelde spreker de doelbe wustheid van het nationaal-socia- lisme, dat sedert 20 jaar en lan ger met het communisme gewor steld en nooit deze barbaren on derschat heeft. Voor de natio naal-socialisten luidde de waag sedert het begin van den strijd „Zij of wij-". Opeens zien de ang stige zieltjes, dat wij, natio naal-socialisten. de eenige waar borg voor hun burgerleven zijn. Zij worden angstig en beginnen te sidderen vanwege hun buikje en hun sigaren. Wij niet. kameraden, want voor ons is dit de tijd, dien wij, na tionaal-socialisten. steeds hebben voorspeld. Des te nauwer moeten wij ons aaneensluiten. In derge lijke tijden blijkt, wie een be proefd strijder is. Wie niet ge ducht oefent, zakt af. Slechts wie vast staat in het geloof en be reid is alles op het spel te zetten, is werkelijk vrij. Zoo zijn wij ook het jaar 1943 ingetreden in het besef: „Dit jaar zat moeilijk voor ons zijn. het zal echter apk d£ krachtigen vrij en strijdvaardig maken". Stalingrad heeft dé krachtigen voor ons doen verrij zen, zooals generaals en grena diers zich aaneensluiten, vechten en sterven, zooals in de burger lijke wereld de opgestapelde roof buit verschrompelt. Overgebleven is de groote gemeenschap der kameraadschap, die ook na den dood blijft bestaan. Wat betee- kenen derhalve de kleine dage- lijksche zorgen? Wij staan onder den ban der groote kameraad schap en het komt er op aan, dat ieder dit gevoel der groote ka meraadschap heeft. Dengenen, die den tijd begrijpen, roepen wij toe: „Wij zijn sterk genoeg om u mee te nemen. Wij zijn sterk genoeg om met u voorwaarts te stormen. De kracht en het ge loof daartoe hebben wij!" Spr. herinnerde in dit verband aan het woord, dat de Pührer in 1939 eens in den intiemsten kring heeft gezegd: „Veldslagen wor den niet steeds gewonnen, veld slagen worden ook verloren." „Eens, als de tijd zal komen, zal men constateeren, hoeveel kracht het nationaal-socialisme heeft ontwikkeld. In dezen groo- ten tijd leven wij. Wij zijn bereid offers te brengen. Wy weten ook. dat er geen keus is en roepen derhalve allen Nederlandschen en Duitschen volks genoo ten toe „Komt tot ons, slechts wy kun nen gestalte geven aan dezen tijd". Als thans uit het internationale kranten woud heel angstig de vraag naai- de oogmerken van Stalin weerklinkt, is dat voor ons nationaal-socialisten, geen vraag. Stalin heeft andere eischen té stellen dan die hem bij voorkeur door de plutocraten zouden wor den toegestaan. Hij wil de we reldrevolutie, zooals hij zijn leven lang heeft verkondigd. Tusschen den nationaal-socialistischen eisch eisch „Werk en brood voor Duitschland en alle volken, maar vernietiging van Jodendom" en den bolsjewistische!! eisch om trent wereldrevolutie is geen compromis mogelijk. De we reld moet hieruit de consequentie trekken en deze luidt: „Onder gang van het avondland of over winning voor het nationaal-so- clalisfne!" Wat zou er thans al niet gebeurd zijn. zoo riep spri den benauwden lieden hier in Nederland toe, als de Führer geen kans had gezien 16 millioen Duitsche communisten weer terug te brengen tot het vaderland en nun de eer der nationale vrijheid te hergeven. In algeheele dui delijkheid zette Hautpdienstlciter Schmidt de consequenties uiteen, die uit deze situatie ook voor Nederland voortvloeien. „Als wij op den lOden verjaardag der na tionaal-socialistische revolutie," zoo zei hij nadrukkelijk, „tot den totalen Oorlog zijn overgegaan, dan spreekt het vanzelf, dat deze maatregelen ook hier in Neder land stuk voor stuk moeten wor den uitgevoerd. Iedere plaats, die in Duitschland vrij komt, door dat de man die haar bezet hield, het geweer ter hand neemt, moet ook uit de gelederen der andere Germanen worden aangevuld. Wij maken ons geen illusies en wij zullen steeds de gevolgtrekkingen uit de noodzaak maken. Zoo zul len wij machines en kanonnen bouwen, evenals wij het Duitsche volk in een tijd. dat in de Ger maansche landen en in de geheele wereld de markt met levensmid delen werd overstroomd, hebben toegeroepen: „Gij kunt kiezen, boter of kanonnen". Destijds reeds hebben wij de kanonnen gekozen en eens zal de dag komen, waarop onze maatregelen ook door onze tegenstanders als juist worden erkend. Als thans allen, die vroeger het weermachtsbericht niet wilden hooren, nauwelijks den tijd kun nen afwachten om te vernemen van den zwaren strijd van Duitschland, dan moesten zij om billijk te zijn ook alle overwinnin gen, die wij hebben bevochten, als feit aanvaarden. Al doen zij dat ook thans nog niet, eens zal hun toch ook duidelijk worden, dat het Duitsche leger, de luchtmacht en de duikbooten den tegenstander den strot dicht drukken. Eens komt de dag, waarop steeds meer volksgenooten, ook Nederlandsche, zich by ons zullen aansluiten en de juistheid van onze gedachte en onzen strijd erkennen. Omtrent den moord op luite nant-generaal Seyffardt wees Hauptdienstleiter Schmidt op het feit, dat wij geruimen tijd gele den hebben verklaard, dat het beter vifSs de active offigSg^êre in DultsShe krijgsgevangelSchajS over te brengen. Als déze heej ren thans nog in fifct land wa"- ren, zou wellicht de een of an der in het belang1 van zijn eigen leven inzien: als een generaal valt, zou het rechtvaardig zijn als daarvoor vijfhonderd officie ren van de tegenpartij van het leven worden beroofd. Wij, na tionaal-socialisten. hebben even wel als voorzorgsmaatregel deze officieren in krijgsgevangenschap gebracht, en hun daardoor be let een verkeerden weg in te slaan. Bovendien hebben wij hen daardoor voor hun gezinnen ge spaard. Als men destijds dit be sluit van den Wehrmachtsbe- fehlshaber, dat ik eens zeer wijs heb genoemd, niet heeft begre pen, zal men het thans beter verstaan. Voor de hardheid van den oor log moet het particuliere leven wijken. Meer dan driehonderddui zend Nederlandsche arbeiders werken thans in Duitschland. Zij hebben het juiste besluit genomen en zullen eens dankbaar denken aan den tijd waarin zy werkten voor de verplettering van het communisme. Wy, Duitschers, zyn hard génoeg om tegen het communisme te vechten. Weest gy zoo verstandig en zoo hard daar- uit leering te trekken en het werk over te nemen, dat de Duitsche soldaat moet achterlaten. Slechts als deze geheele Germaansche lotsgemeenschap zich aaneensluit blijft ons leven gespaard. By deze gelegenheid gaf Haupt dienstleiter Schmidt een nadere verklaring van zijn recente aan kondiging, dat de zoontjes der plutocraten in dit laud ook eens zouden moeten werken. Hij zeide: „Thans zou men bemerken, dat wy in den totalen oorlog aan de driehonderdduizend Nederland sche arbeiders in Duitschland en aar de hier werkende Nederlan ders verschuldigd zyn, dat ook zij eens aan de beurt komen, die tot dusver nog nooit iets hebben ge daan. De fundamenteeie wet.,Wie niet werkt zal ook niet eten", is de harde consequentie, die wij zullen trekken. Zoo zal ieder zich moeten schikken naar de wetten van1 -den oorlog Slechts zokomen wij dezen tijd door. Laten wij ons aa- deze noodzaak onderwerpen. Hoeveel generaties hebben voor ons hetzelfde gedaan en haar le ven op het spel gezet! Hoe dankbaar mogen wij het lot zijn dat de Almachtige ons den Pührer heeft gegeven, die voor ons uit marcheert en ons als stralend voorbeeld steeds voor oogen staat. Die het lot van het Duitsche Volk en van Europa in handen houdt. Hoe dankbaar kunnen wij, Nederlandsche en Duitsche nationaal-socialisten, zijn, dat ook een verhouding van het grootste vertrouwen tusschen den Pührer en uw Leider Mus sert bestaat. Hoe dankbaar kunnen wy zyn, dat deze groote gemeenschap groeit. Bij allen nood en zorg zien wij toch, hoe Europa op nieuw opstaat. Als wij onze ge meenschappelijke jeugd aankij ken weten wij, dat zij nooit meer tegenover elkaar, doch steeds slechts schouder aan schouder zal staan. In den strijd der vol keren moet alles door arbeid en strijd worden verworven. Sluit u derhalve in deze kameraadschap aaneen, reikt elkander de hand en roept den schroomvalligen en zwakken toe: „Gij kunt zwak zijn, omdat wij stérk zijn." De stormachtige bijval, die uit de gelederen der Duitsche en Nederlandsche nationaal-socialis ten volgde op deze woorden van den spreker, vormde de gelofte de dagelijks opnieuw beproefde nationaal-socialistische strijd- en lotsgemeenschap ook in de toe komst tot richtsnoer van alle handelingen te maken. REDE VAN VAN GEELKERKEN. De plaatsvervangende leider der N.S.B., van Geelkerken, stel de aan alle Nederlandsche man nen en vrouwen, die trouw heb ben gezworen aan de nieuwe we reldbeschouwing, den eisch een voorbeeld van nationaal-socialis tische houding ook in het dage- lijksch leven te zijn. Een onwrik baar geloof en vast vertrouwen moet dén nationaal-socialist ken merken, want in dezen geweldi gen stryd komt het er slechts op VRAAG UW WINKELIER '•PRIMA TE ROOKEH ZACHT VOOR DE KEEL GEGARANDEERD ZUIVER aan wie tot op het laatste oogen- blik zijn zenuwen meester blijft. Het gaat er niet om het appa raat van den «taat in handen te krijgen, maar veeleer daarom, dat de staat het volk dient. In moei lijke tijden moet slechts over één vraag beslist worden: staat ge of valt ge? Als voorbeeldstelde van Geel kerken luitenant-generaal Seyf fardt, door laffe moordenaars hand gevallen; hij aarzelde geen oogenblik, toen hy in het late avonduur arglistig naar de voor deur werd gelokt, op de vraag van zijn moordenaar: „Bent u luitenant-generaal Seyffardt?" met een onverschrokken „ja" te antwoorden. Zyn soldateske hou ding komt tot uiting in de woor den die hij kort voor zijn dood sprak: „Dus zal ik toch nog als soldaat sterven". De edele ge^ zindheid, die dezen waarachfrt gen man bezielde, kwam tot uiting in het verzoek, terwille van zijn dood geen bloed te ver gieten. Dat Seyffardt tot zijn laatsten dag met zijn jongens aan het front bleef verbonden, is het schoonste getuigenis voor zijn soldateske opvatting en hou ding. Als thans zekere maatrege len worden genomen, beoogen die niet den offerdood van Seyf fardt te doen boeten, doch aan een zeker deel van het Neder landsche volk gelegenheid te ge ven zich door zware offers vry te maken van den geest, waar mee zij zich door de geweten- looze propaganda van vijandelij ke zijde hebben laten besmetten. Als in deze dagen de W.A. als hulppolitie werd opgeroepen, moge men ook daaruit begrijpen, dat de weg der Nederlandsche nationaal-socialisten recht onverbiddelijk is. Met zwakke hand kan men geen volk van den ondergang redden. Het gaat niet meer om het leven van een enkeling, het gaat er om, dat het volk op den goeden weg wordt gebracht. Onvermoeibaar moet ieder na tionaal-socialist meewerken aan het aaneensmeden van het volk en aan het wekken van het Ger maansche saamhoorigheiasgevoel fie Germaansche stammen zyn thans voor de bestaansvraag ge steld: als zy zich niet aaneen sluiten, ais zy niet gemeenschap- pelyk in het Oosten met Ger- maansch bloed een muur opwer pen tegen de Aziatische horden, is het lot van het Germaansche ras bezegeld. Als het gelukt de goede krachten in het Neder landsche volk te mobiliseeren, behoeven wij geen vrees te koes teren voor de toekomst van dit volk. Stalingrad beteekent een vermaning voor de volken van Europa. Het onwrikbare vertrouwen, dat sprak uit de woorden van Van Geelkerken, gaf aan zyn laatste woorden een meeslepende kracht toen hij den Pührer namens de Nederlandsche nationaal-socia listen onveranderlijke trouw be loofde voor den marsch naar een betere toekomst. Toen hij ein- (Agde met den groet aan Adolf Hitler den Pührer van alle Ger manen, weerklonk het „Sieg heil" als eenige eed der gemeen schap van Duitsche en Neder landsche nationaal-socialisten. In de volksliederen vond de bijeen komst, die een mijlpaal in een bewogen tijd vormde, haar ver-I heffend slot. Doet Uw volkschen plicht. Geeft voorranf aan houdsters van voor- 11 rangsk aarten van den Nederlandscben Volks- dienst.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2