0*2SLte&sSy „KLEINTJES Indische W. Pakken Orgel of Pedaalorgel Sovjet-aanvallen bloedig afgeslagen. Burg. Stand van Leiden ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT RECHTZAKEN. FAMIUEREPTCHTEN MARKTBERICHTEN. OFFICIEELE MEDEDEELING. Officieele Landbouw- mededeelingen. KANTOOR. KOOPMANS' GEMENGD MEEL 17ïct] KOOPMAN S''MEE LfA B RI EKE N N. V. GELD rr Gevraagd Aangeboden Personeel gevr. Personeel aang. Diversen Duitsch weermachtsbericht Iet opperbevel der Duitsche weer- nacht maakt bekend: Landingspogingen van vrij terke bolsjewistische strijdkrach- en in het gebied van Noworos- liisk zijn door terstond ingezette egenaanvallen van Duitsche en Roemeensche troepen uiteenge lagen. Gelande bataljons zijn in- ;esloten en gaan hun vernietiging egemoet. 19 landingsbooten wer- ien in den grond geboord. Sterke vijandelijke aanvallen in iet mondingsgebied van den Don ;n aan den Koeban werden onder ware verliezen voor de bolsje wieken afgeslagen. In het Zuidelijke deel van het front aan de Donets heerschte -ver het algemeen rust. In den sector aan de midden- Donets en aan de Oskol duurt de ;roote afweerslag met toenemende felheid voort. Ten Zuiden van het Ladogameer zijn wederom sterke, met steun van artillerie en tanigs uitgevoer de aanvallen voor tfë voornaam ste Duitsche gevechtslinies onder zware verliezen ineengestort. In Noord-Afrika en Tunis ge vechten van plaatselijke beteeke- nis. De poging van een formatie Amerikaansche bommenwerpers om overdag onder bescherming van de wolkenlaag West Duitsch gebied aan te vallen is mislukt. De formatie werd door de jagers en luchtafweergeschut uiteenge dreven en over zee teruggedre ven. Daarbij verloor de vijand 8 iermotorige vliegtuigen. Door iJSblindelings uitgeworpen bommen f.'lin het kustgebied ontstond on- aanzienlijke schade. In den afgeloopen nacht heb ben afzonderlijke vijandelijke bommenwerpers zonder effect storingsaanvallen op W.-Duitsch |land ondernomen. Tijdens zware afweergevechten tusschen Don en Donets hebben zich de Westfaalsche 26ste en de Silezische 320ste divisies infan terie bijzonder onderscheiden. GEBOREN: Wilhelmina, d. v. L. Nagtegaal en W. Wielders: Johanna Klasina Maria, d. v. T. J. van de Water en E Redegeld; Willem Arie z. v. W. Zaalberg en C. Gout- Ja cobus Gijsbertus, z. v. J. G. Horst man en D. Janse; Susanna, d v. e Ouwehand en R. Hartevelt; Eli sabeth Neeltje. d. v. P. Lepelaar en M. de Vroed; Johanna Hendrika Al- eiJ berta, d. v. C. Aalbersberg en A. P. Lindeman; Elisabeth, d. v. W Koo reman en A. Fakkel; Gerardus Mar- tinus Cornells, z. v. G. W. van Ma- tSren en p- van Zonneveld; Arend, z. v. D. de Roode en A M. P v. Dijk Petronella Cornelia, d. v. H. J. L'i I Wansink en A M. Hoogervorst; Hendrikje, d. v. A. Kerkman en J. C. B. Lotte; Christoffel, z. v. C. Pasma en C. Rasser. ONDERTROUWD: N. Bink, jm., 22 j. en T. van Dam, jd., 21 j.; L. F. J. Langerak, jm., 32 J. en J. E van 9 Voorthuijzen, jd., 18 j.; H. L. Koo- 'M loos, jm., 26 j. en J. H Langezaal, jd., 27 jaar. P. van Hooidonk, jm., 27 j. en H. W. Seller, jd., 25 jaar. Het communiqué van heden van het Italiaansche hoofdkwartier luidt; „In het Westen van Tripolitanië heeft onze achterhoede met suc ces tegenstand geboden aan ver sterkte verkenningsbedrijvigheid van den vijand, die talrijke auto's verloor. In Tunesië plaatselijke botsin gen, waarbij eenige lichte pant serwagens door afdeelingen der spiltroepen werden buitgemaakt. Het aantal gevangenen, gemaakt tijdens de operaties, waarvan het weermachtbericht van 2 Februari gewag maakte, bedraagt meer dan 1000. Tijdens gevechten boven Tunesië hebben Italiaansche en Duitsche jagers 15 vliegtuigen neergeschoten. In de Middellandsche Zee heeft een sterke formatie tweemotorige bommenwerpers zonder eenig succes onze convooien aangeval len. Een der vijandelijke vlieg tuigen werd door het vliegtuig escorte vernield. Gisteravond laat hebben vijan delijke vliegtuigen in opeenvol gende golven Turijn en omgeving aangevallen. Talrijke gebouwen werden getroffen. Het aantal slachtoffers staat nog niet vast. Andere vliegtuigen drongen door tot het gebied van Spezia. Zij lieten bommen vallen, die geen ernstige schade veroorzaakten. Ook Trapani was het voorwerp van nachtelijke aanvallen. Bij Bonagia is een vijandelijk vlieg tuig brandend neergestort". Koffiesurrogaat vervaardigd zon der vergunning Het centraal college voor de tuchtrechtspraak heeft dezer dagen een bij de Neder- landsche Meel Centrale aangesloten bedrijf te Groningen in hooger be roep veroordeeld tot f. 10.000. boete, daar het zonder de daartoe vereischte vergunning koffiesurro- gaat had vervaardigd Het product was bovendien afgeleverd zonder dat de aanduiding „koffiesurro- gaat" op de verpakking stond, het geen eveneens verboden is. Haagsclie Politierechter J. van T. te Leiden had ,zich aan heling schuldig gemaakt toen hij van een kennis f. 85.had aangenomen. Dat geld was afkomstig van gesto len goed dat de kennis had ver kocht, hetgeen van T. wist, want hij was er zelf bij betrokken. De of ficier vorderde twee maanden 'ge vangenisstraf tegen hem; de rech ter legde zes weken op. Ten na- deele van den fabrikant W. te Lei den had R V. aldaar wat tabak meegenomen. Dat feit had hem zijn betrekking gekost, en nu vorderde de officier een geldboete van f20, subs. 10 dagen hechtenis. De rech ter veroordeelde tot f. 15 subs. 15 dagen hechtenis. In verband met diefstal moest H. P. S. te Voorscho ten terecht staan. De officier merk te echter op dat op deze dagvaar ding geen veroordeeling zou kun nen volgen, door een fout die in de dagvaarding werd gemaakt, zoodat nietig verklaring der dagvaarding werd gevorderd. De rechter besloot hiertoe. Het was voor L. M de B. te Leiden een voordeel dat hij voor den politierechter moest verschij nen, zoo stelde de officier vast, want nu kon hem geen hooger straf dan zes maanden worden opgelegd. En toch zou hij meer verdienen, omdat diefstal van een rijwiel door de rechtbank wel hooger wordt aan geslagen. Nu wilde de officier wel met het maximum volstaan, en vorderde zes maanden gevangenis straf. De rechter legde die straf op. Het was een leelijke streek, die A. de M. te Oegstgeest had uitgehaald; hij had van een mede-arbeider diens portemonnaie weg gehaald, waarin zich drie zilverbons bevonden De officier wilde met het blanco straf blad rekening houden en met een geldboete volstaan van f. 30. subs. 20 dagen hechtenis; de rechter ver oordeelde tot f.25.subs. 25 dagen hechtenis. Indien J. O. te Leiden zijn zin had gekregen, dan zou S. door een winkelruit van Simon de Wit'terecht zijn gekomen, want het aanbod dat O. deed, ging in die richting. Het voornemen had ech ter geen voortgang gehad, doch wel was S mishandeld, voor welk feit de officier f. 25.— boete subs. 14 dagen hechtenis eischte. De rechter legde f. 15 boete subs. 15 dagen hechtenis op. Ontleend aan andere bladen. Gehuwd: T. Roosenburg en J. Goudriaan, den Haag; J. C. The- ron Mulder en M. Swarttouw, R'dam; J. E. v. d. Starp en J. v Putten, Dordrecht. Overleden: P. C. v. d. Hiel m„ 64 j. Bussum; G. Zondervan-Ste vens v., 75 j. Deventer; W. C. Nielsen-Eooij v., 58 j. den Haag M. J. G. Nijkamp rn., 45 j. Gin- neken; J. C. Latour m., 50 j. Breda; A. M. E. Busscher-de Kok v., 73 j. Wapenveld; A. E. Masman-v. d. Valk v., 77 j. Am sterdam; R. v. Slooten m., 60 j. den Haag; J. J. E. Ernsting m„ 68 j. Schiedam; J. L. Soudijn m.. 70 j. R'dam. LEIDEN, 5 Febr. Veemarkt. Aan gevoerd: 3 fokstieren; 64 kalf- en melkkoeien f. 7001200, vlug; 44 varekoeien e.a. f. 500800, vlug; 110 vette koeien; 33 pinken f.300 460, mat; 79 vette kalveren; 20 vet te schapen; 11 weideschapen; 2 zeugen; 11 mestvarkens; 195 big gen f.3042, vlug; 4 paarden; 2 veulens; 270 bokken en geiten f80 190, mat. GOUDA, 4 Febr. Veemarkt. Aan gevoerd in totaal 321 stuks. 49 big gen f. 2540 p. st. 67 runderen, 74 nuchtere kalveren, 1 graskalf, 23 schapen, 10 bokken en geiten, alles overgenomen door de N.V.C Handel matig. KOHLENGUTSCHEÏNE. Brandstoffenhandelaren dienen de van hun afnemers ontvangen Kohlengutscheine, uitgegeven ten behoeve van ingekwartierde leden van de Duitsche Weermacht, van 5 Februari 1943 af niet meer op op- plakvellen te plakken, aangezien hiertegen vanwege het formaat be zwaren bestaan. Zij moeten de Kohlengutscheine, ter verkrijging van toewijzingen, bij de distributie diensten inleveren in zakjes MD 147-01 De zakjes zijn bij de dis tributiediensten verkrijgbaar. Het minimum-aantal in te leve ren eenheden blijft gehandhaafd op 130 eenheden. Deze 130 eenheden kunnen gevormd worden door: a. Kohlengutscheine. Bezugscheine en Bescheinigungen in te leveren met ontvangstbewijs MD 342-01; b. con sumentenbonnen met een tweede ontvangstbewijs MD 342-01; c. con sumententoewijzingen en vervan gingstoewijzingen van het Rijksko- lenbureau, in te leveren met ont vangstbewijs MD 342-21. Een Koh- lengutschein vertegenwoordigt een halve eenheid vaste brandstoffen. Voor de provincie Zuid-Holland. Schapenliouders opgelet! VERVOERVERBOD SCHAPEN Hieronder volgt nogmaals eex\ korte uiteenzetting betreffende het met ingang van 23 Januari j.i. af gekondigde vervoerverbod voor schapen. Het vervoer van schapen is ge heel verboden, tenzij het gedekt is door een geldig geleidebiljet, afge geven door een Plaatselijken Bu reauhouder. Zoolang de schapenstapel nog niet gemerkt is, zullen slechts ver- voerbewijzen verstrekt worden voor schapen, die naar een markt ver voerd moeten worden ter levering aan het Bedrijfschap Vee en Vleesch. Schapenhouders, die een oproep tot levering ontvangen, die nen dus bij hun Plaatselijken Bu reauhouder voor de te leveren schapen een vervoerbewijs aan te vragen onder overlegging van het veeboekje. Vervoer van schapen van het eene bedrijf naar het andere is dus onmogelijk, tenzij het Bedrijf schap voor Vee en Vleesch zooda nige bijzondere omstandigheden aanwezig acht, dat een aparte schriftelijke toestemming tot ver voer, zijnerzijds wordt verstrekt. Met een dergelijk schriftelijk bewijs kan dan bij den Plaatselijken Bu reauhouder het vervoerbewijs aan gevraagd worden. De geleidebiljetten zijn, ongeacht den daarop vermelden geldigheids duur, slechts geldig tusschen 4 en 12 uur des voormiddags op den da tum, welken het biljet aangeeft. Vervoer van meer of minder scha pen dan het geleidebiljet aangeeft, maken het biljet eveneens ongeldig. Zoodra een koppel schapen op de leveringsplaats wordt aangevoerd, dient het bijbehoorende geleidebil jet aan den controleerenden amb tenaar overhandigd te worden. Slechts indien schapen loopend vervoerd worden van het eene per ceel naar het andere perceel van eenzelfde bedrijf behoeft geen gelei debiljet aangevraagd te worden, tenzij de af te leggen afstand meer dan 2 k.ni. bedraagt. In dit geval is wel een geleidebiljet vereischt. Geleidebiljetten van schapen, welke niet vervoerd zijn naar een slachtveemarkt, dienen binnen 2 x 24'uur ingeleverd te worden bij den Plaatselijken Bureauhouder, waar onder de ontvanger der schapen ressorteert. VEEBOEKJES VOOR SCHAPEN HOUDERS. Ingevolge de Veeregistratieveror- dening 1942 is het thans slechts ge oorloofd een of meer schapen in voorraad te hebben, indien men in het bezit is van een veeboekje. Zoo als in een vorige publicatie is be kend gemaakt bestond tot 3 Febr. J.l. de gelegenheid voor diegenen, die nog niet in het bezit hiervan waren, een dergelijk boekje aan te vragen bij het Bureau van den Voedselcommissaris der provincie, waarin hun bedrijf is gelegen. Daar deze termijn inmiddels is verstreken en de mogelijkheid be staat. dat sommige schapenhouders nog in onwetendheid verkeeren, kan men zich alsnog wenden tot den Plaatselijken Bureauhouder, in wiens werkgebied het bedrijf gele gen is. Na 13 Februari a.s. is voor schapenhouders de mogelijkheid uitgesloten een veeboekje te ver krijgen. Met nadruk wordt er op gewezen, dat personen, die reeds een vee boekje al dan niet voor rundvee- of niet-rundveehouders bezitten, geen aanvrage behoeven in te dienen. De nieuw uit te reiken veeboekjes voor schapenhouders zijn namelijk boekjes voor niet-rundveehouders. De prijs bedraagt f0.50. Men bedenke terdege, dat, indien na 13 Februari a.s. schapen worden aangetroffen, waarvan de eigenaar geen aanteekening heeft gemaakt in zijn veeboekje, strenge maatre gelen zullen worden genomen. MOND- EN KLAUWZEER/ VEELEVERING. Naar het zich laat aanzien, is verdere uitbreiding van het mond en klauwzeer onder den rundvee stapel niet te verwachten. In nor male tijden wordt deze ziekte door de boeren zees gevreesd, doch thans schijnt dat hier en daar niet het geval te zijn. Gebleken is namelijk, dat velen door middel van genoem de ziekte probeeren zich aan hun verplichtingen, speciaal wat betreft de veelevering, te onttrekken, voor namelijk door zeer lang te wachten met het verzoek tot gezondverkla- ring van den veestapel, hetgeen des te minder opvalt, indien de met de controle belaste veeartsen door de uitgebreidheid van de ziekte en de hierdoor ontstane drukke werk zaamheden, de bedrijven niet op de voorgenomen tijden kunnen bezoe ken. Andere ontoelaatbare handel wijzen zullen op deze nlaats niet gesignaleerd worden. Afgezien van het feit dat een en ander ernstige moeilkheden ople vert voor een regelmatige vleesch- voorziening van het Nederlandsche Volk, beseft men waarschijnlijk niet, dat door dit a-sociaal optre den goedwillende veehouders gedu peerd worden. Thans kan van een groot aantal besmette of nog niet gezond ver klaarde bedrijven geen vee afge voerd worden, zoodat het kwantum vleesch, dat wekelijks noodig is, van de nlet-besmette bedrijven moet komen. Dat hierdoor deze bedrijven dubbel zwaar belast worden, zal el- ken boer duidelijk zijn. Een leder dient dus gezond ver klaring van zijn bedrijf aan te vra gen, zoodra dat kan, opdat de las ten der veelevering zoo billijk en gelijkelijk mogelijk over alle vee houders verdeeld kunnen worden. DESTRUCTIEGEVALLEN. Teneinde misverstand te voorko men wordt er op gewezen, dat voor doodgeboren vruchten van runde ren (z.g. slakken) geen afschrijving van den leveringsplicht plaats vindt, indien zij-minder dan 10 kg. wegen. In het afgeloopen jaar kan het voorgekomen zijn, dat slakken met een gewicht van minder dan 10 kg. beschouwd werden als een doodgeboren voldragen kalf en dus afgeschreven werden voor 30 kg. Dit is nimmer de bedoeling geweest en zal in het vervolg niet meer ge schieden. RECLAMES TEGEN TOEGEWEZEN PAARDEN. Met nadruk wijzen wij er nog- maals op, dat men bij ons Bureau» afdeeling Paarden, kan reclameeren wanneer men een of ander gebrek meent te constateeren aan een paard, dat men door bemiddeling van de Provinciale Commissie voor den Paardenhandel op een aan koopvergunning via een taxatie- markt toegewezen heeft gekregen. Reclames moeten echter binnen 42 dagen na ontvangst van net paard worden ingediend. Wordt de ze termijn niet in acht genomen, dan worden de reclames terzijde ge leed 2733 DE VOEDSELCOMMISSARIS VOOR ZUID-HOLLAND Hoofdredacteur: B. W. Menk- horst, Lelden; plv hoofdredacteur: K. Been, Leiden. Redactiestaf: B. W. Menkhorst, Buitenland en Tooneel; K. Been, Binnenland en Sport; 3. Brouwer, Stadsnieuws; Th 3. Hannema, Omg. en Muz.; Verantwoordelijk v. d advertenties: A Poortman Vrouwelijke kantoorbediende I 18 jaar, diploma M.U.L.O., buiten de stad werkzaam, zoekt werkkring in Leiden. Br. Bur. v. d. Blad no. 5232a. Oude Gramofoonplaten in ieder kwantum te koop gevraagd ad f. 1.10 per kg. H. G. VAN LUYKEN, Breestraat 97 - Tel. 20035. en Tennisballen gevraagd. OLREE, N. Amstellaan 149, Amsterdam. 2399 gevraagd. - JOH. ALGRA, Liniiaeusparkweg 18, Am sterdam (O.), Tel. 52963. MOOIE 2e ETAGE TE HUUR. op eersten stand Leiden, groote goed gem. en gest. kamers en serre. Geen pen sion! Prachtig, gezellig uit zicht; p. m. f. 100.-. Voor één of twee pers. v. goeden stand. Brieven Bur. van dit Blad onder no. 5250a. Bereidt hei besla9 met gebruikmaking n 'gist cl bak- ceeüer Uw kruidenier verstrekt U tegen inlevering 1 van Twee Gortbonnen één pak 500 gram (Gruttenmeel) Dit meel Is gefabriceerd van gortbloem, regeeringstarwebloem en rijstbloem en heelt een hooge voedingswaarde. r\ 31/. maand Duitscm 25 ct. p. wk.S Schr. opl. door leeraar (met correctie). Nu ook: LESSEN VOOR GEVORDERDEN en OPL. PRACT. EX. Vraagt prosp. en grat. proefles „GERMANIA", Onnesweg 48 2728 BUSSUM. TE VERDIENEN Wij geven 50 ct. voor Uw ouden Damesstroohoed, die voor ons te gebruiken is. Vraagt aan Uw kennissen de oude hoeden. Fa. Wed. W. KOOREMAN EN ZN., Oude Rijn 49, 51, 53. In goeden staat ver- keerende autostep op luchtbanden. W. J. Si- rach, Bakhuis Roze- boomstraat 29. Leiden. Gasfornuis (wit), electr. fornuis. electr. waschmachine. Br. met Prijsopg. aan J. de Vlies Kampweg 46. Doorn. Vergunning verleend B. M. I. No. 243, Kinderwagen t. 30, pitrieten wieg f20 en een kinderstoel f. 7.50, alles in goeden staat. Guyt. Zoutmanstr. 44. Noordwijk aan Zee, d Groote trapnaalma- chine, geschikt voor naaister, kleermaker of stoffeerder. Priis f. 65. Te bevr. Schoots Rijns- burgerweg 29 B, Leiden. üuisuameranieubiem. best. uit 2 armstoelen, 4 stoelen, groot dressoir en klein tafeltje, alles zwaar eiken en moquet te bekleeding, ziet er keurig uit f. 165. Te be vragen Boot. Heerengr. 84, Leiden. 0 Voor direct net dag meisje van 8.30 tot 12.30 niet beneden 16 jaar. Fagelstraat 7. Flinke dienstbode, voor Hotel „Kobes", Goor (Ov.)Aanmelden bil Mevr. Heepke. Beste- vaerweg 37 Katwiik aan Zee. Net dagmeisje, v. g. g. v. Zelfst. kunn, werken. Mevr. Th. Nieboer. Nieu we Rijn 95 Net meisje. C. v. d. Mei) Baljuwstraat 3 B, Katwijk a/Zee. 0 Nette huishoudster, van buiten middelbare leeftijd. C. Glasbergen. Rijnsburg, Nieuwdorp 33 S Meisje, leeft, ongev. 15 j.. van 9 tot 1 uur. D. Uithoven, Nieuwe Riin 15. 0 Jongeman zoekt werk als tuinman, goed be kend met bloemisterij. Ook srenegen voor spit- werk, ingaande half Maart a.s. Br. letter V. Agent L. Dagblad. fUju- zaterwoude. 0 Gevonden een bruin ratiné petje (Hoogma- descheweg) Tegen ad- vertentiekosten terug te bekomen: Lindelaan 2, Leiderdorp. 0 Wie helpt mij aan een lap wollen stof voor een Japon, in ruil voor een z. g. a. n winterjas, oude kwaliteit. Leeftijd 15 A 16 1 Brieven Bur. v. d. BI. No. 4786 k.« 0 Weggeloopcn geel pe- kingneesje luisterend naar den naam Teddy. Terug te bezorgen te gen belooning. Dekkers, Ritz. Gangetje 14. 0 Verloren 's morgens c.a. 8.30 u een vulpen met de naam H. L. cle Bree er in. Tegen bel. ter. te bez N. Riin 114. 0 Radio's. Let op. Alle inlichtingen over radio's geeft alleen het bekend ste adres Biko. Cosijn- straat 24 Tel. 26963. Lelden.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 3