mm Hl WAT LEKKER L/fTTTïl VERMICELUSOEP Ziekengeld van Neder- landsche arbeiders in Duitschland. Geldig zijn de volgende bonnen. ADVIEZEN DREEF - Burgsfeeg 5 MEUBELEN GEMENGD NIEUWS KERK EN SCHOOL. SPORT. AGENDA LAATSTE BERICHTEN v STADSNIEUWS. Voor u\j Rlnfrreo fo allee» het best} foei genoeg. Houdt fe deer* om gezond en krachtig met Flao Vermicelli» soeix Verkrijgbaar op Uw maizenibon. Clrc» 15 •trdu aj> 1 ranoctp De centrale persdienst van het Kederl, Arbeidsfront schrijft ons: Wanneer een ai-beider binnen een maand na ontslag ziek wordt, heeft hij nog aanspraak op zie kengeld, indien hij de twee voor afgaande maanden regelmatig gewerkt heeft. Werkte hij in die maanden minstens 16 dagen, dan heeft hij gedurende een week nog recht op uitkeering. Deze regel geldt echter alleen, wanneer hij op het tijdstip, waarop hij ar beidsongeschikt wordt, nog geen ander werk gevonden heeft. Nu kan het voorkomen, dat een arbeider, na te zijn ontslagen, in Duitschland gaat werken en daar na korten tijd zijn arbeid door ziekte moet opgeven en naar Nederland terugkeert. In de meeste gevallen zal de Kranken- kasse hem geen ziekengeld uit- keeren, omdat de verzekering te kort van duur was. Pas nadat een arbeider in Duitschland eenigen tijd heeft getoond, een volwaardig, normaal gezond ar beider te zijn, heeft hij bij ziek worden recht op uitkeering. Even min komt hij echter in aanmer king voor uitkeering van het Nederlandsche orgaan, waarbij hij vóór zijn vertrek naar Duitsch land, verzekerd was. Hij had im mers na zijn ontslag weer een anderen werkkring gevonden, waardoor zijn aanspraken tegen over dat orgaan eindigden. Door overleg van het Neder landsche Arbeidsfront met de federatie van bedrijfsvereenigin- gen is voor dergelijke gevallen thans een voorloopige regeling getroffen. Overeengekomen werd, dat, wanneer de Krankenkasse in Duitschland geen uitkeering geeft, de Nederlandsche bedrijfsveree- niging de vraag of de arbeider werkloos was, toen hij ziek werd, buiten beschouwing zal laten, zoodat de arbeider, wanneer zich overigens geen bezwarende om standigheden voordoen, hier zijn ziekengeld krijgt. Voorloopig betreft het hier dus alleen die arbeiders, welke bij een bedrijfsvereeniging verzekerd zijn. Verwacht mag worden, dat ook door de raden van arbeid stappen zullen worden genomen, om tot eenz°lfde gedragslijn te komen. Een definitieve regeling is in middels door het department van sociale zaken in overweging ge nomen. De W.A. grijpt in bij groente en fruitverdeeling. - Woensdag middag heeft de Haagsche W.A. op' de groente- en fruitmarkt te 's-Gravenhage een onderzoek in gesteld naar de juiste verdeeling van groente en fruit. Talrijk wa ren toch de klachten van groen te- en fruithandelaren over de willekeurige werkwijze van het plaatselijke verdeelingskantoor, ingesteld door de vakgroep groenten. Gebleken is dat duizend kilo's appelen lagen te rotten omdat de bedrijfsschap groenten en fruit geen opdracht had gegeven tot verdeeling. Grossiers deelden mede, dat 40 procent van hun voorraad lag Brood of gebak Bescli., Br. of gebak Vleesch of Vl.waren Aardapp. 7 T/M. 13 FEBRUARI. 07A Brood 4 rants. 07B Brood yz rants. 07 Beschuit 1 rants. 07A Vleescl yz rants. 07B Vleescl yz rants. 07A Aardap 2 K.G. 07B Aardap X "C.G. 07A Tabak 1 rants. Tabak 07 Sig. 1 rants. Sig. 4 T/M. 15 FEBRUARI: 06 Boter rants. margarine) De volgende bonnen zijn binnen kort niet meer geldig: Na Zater dag 6 Februari: 06 brood, be schuit, vleesch, aardappelen en tabak. Tracht anderen en Uzelf vooral niets wijs te maken. Eerlijk duurt het langst - óók in distributiezaken VAN OCH VOEDINGSRAAD OVER PEULVRUCHTEN EN NOG IETS ANDERS. Het vleeschrantsoen is verlaagd: de peulvruchten zijn daarente gen weer gedistribueerd. Heteene eiwitrijke voedingsmiddel vult het andere eenigszins aan. Niet op iederen vleeschloozen dag zullen de boonen en erwten als aanvulling kunnen dienen, maar een enkelen keer een smakelijke soep, met peulvruchten .bereid, vooraf of een stoofschotel met erwten of boonen kunnen we wel geven. Ook kan men ze door de groente mengen, bijv. erwten met peen, koolraap met bruine boo nen. En wie er tijd voor over heeft en margarine wil besteden, kan er koekjes van bakken. Een bonvrije aanvulling zijn de mosselen en de kokhanen. Zij zijn in verschillende plaatsen te krijgen. Zij smaken goed bij aardappelen, groenten en in een kerry-, uien- of mosterdsaus. Visch en schelpdieren uit het zuur zijn eveneens uitstekend te gebruiken. Bliek, mosselen en kokhanen uit het zuur kunnen het beste gegeten worden met groente, sla, warme saus en aard appelen. Dan zijn er nog 'de ge rookte vischjes, die men voor het gebruik bij het middagmaal even op den stoom van een ketel of pan kan warmen. Recept aardappelsoep met boonen. 125 gr. erwten, boonen, capu- cijners of schokker erwten, 1 li ter water, 3 aardappelen, prei of ui, 1 bosje selderij of peterselie, zout. De peulvruchten wasschen, weeken in 4 dl. water en in het weekwater bijna gaarkoken. (De hooikist daarvoor gebruiken De aardappelen schoon boenen en in stukken snijden. De prei of ui schoonmaken, fijnsnippe- ren, met de aardappelen bij de peulvruchten voegen en Vi uur meekoken. Alles fijnmaken en de rest van het water toevoegen. De soep weer aan den kook brengen en eenige minuten doorkoken. De selderij of peterselie was schen, fijn hakken en aan de soep toevoegen vlak voordat zij wordt opgediend. 2716 heeft alle soorten •an prima materiaal; geen papier te rotten, omdat zij hun opslag niet mochten verkoopen. Met de evacuatie-moeilijkheden werd door deze bedrijfsschap geen re kening gehouden. De leider van het plaatselijk verdeelingskan toor maakte van zijn positie mis bruik door producten, waarop hij als grossier geen recht kon doen gelden, voor zich zelf te reser veeren. De volksbuurten ontvin gen nagenoeg geen vruchten, omdat het fruit naar de wijken der beter gesitueerden werd af gevoerd, waar voorraden tot ver rotting overgingen daar door het geringere kindertal in die wijken de afneming van vruchten ge ringer was. Het geheele onderzoek vond plaats in tegenwoordigheid van den wethouder voor sociale za ken. Aan het driemanschap, dat voor den gang van zaken op het plaatselijk verdeelingskantoor ver antwoordelijk is, werd de toe gang tot de groente- en fruit markt ontzegd. Langemarck Studium Alle hout is geen timmerhout, dat blijkt ook, als men de lijst van candidaten nagaat, die meenen voor de kostelooze opleiding van het Langemarck Studium in aan merking te komen. Het begint al bij de levensbeschrijving, die elke candidaat moet inzenden. Die le vensbeschrijvingen met getuig schriften. rapporten enz. stellen in staat de eerste schifting te maken. De overgebleven candidaten worden zoo mogelijk in de plaats hunner inwoning en anders in de nabijheid da ai-van tot de z.g. voorschifting opgeroepen. Hierbij wordt nog eens nage gaan, op welke wijze de candi daat in zijn beroep heeft ge werkt, welke vakkennis hij zich eigen heeft gemaakt en welke voorstellingen hij omtrent zijn toekomstig beroep bezit. Tevens biedt deze voorschifting de ge legenheid, een algemeenen indruk van den candidaat op te doen. De candidaten, die na deze voor- schifting overblijven, worden on geveer 4 a 5 dagen in een schif tingskamp samengebracht. Hier worden zij medisch onderzocht, moeten bewijzen van hun licha melijke geoefendheid afleggen en worden mondeling en schriftelijk geëxamineerd. Het is noch moge lijk, noch gewenscht, zich op dit examen voor te bereiden. Het komt er voor den candidaat alleen op aan, te toonen, wat hij met behulp van de opleiding, die hij heeft genoten, kan prestoeren en wat voor een kerel hij eigenlijk is. Aan de hand van het afgelegde examen en op grond van den al gemeenen indruk, van den can didaat verkregen, wordt dan in het schiftingskamp de juiste stu dierichting voor hem bepaald. Voor candidaten, die voor verdere studie niet geschikt blijken te zijn, bestaat dan de mogelijkheid zich met steun van het Lange marck Studium toch een betere vakopleiding te verwerven of desnoods naar een ander beroep over te gaan. Voorzitter der Verzekeringska mer overleden In den ouder dom van bijna 65 jaren is te Bussum overleden de heer P. C. van der Hiel, voorzitter der Ver zekeringskamer. Ruim 162 mille voor ons volk. - In de vorige week hebben onze volksgenooten een bedrag van f. 162.350.30 bijeengebracht voor hun minderbedeelde volks genooten. Winterhulp zal weer zorgen, dat deze mooie som komt in die gezinnen, aan welke de hand gereikt dient te worden. Veel is evenwel noodig. Moge daarom dit mooie bedrag een aansporing zijn voor allen om met milde hand en warm hart te offeren voor onze eigen min der bedeelde volksgenooten. Moeder met kind te water Op den Bennebroekerdijk in Haar lemmermeer liepen twee zusters, waarvan de een met een kind van drie jaar op den arm, naar huis. Door de dichte duisternis geraakte beide vrouwen te wa ter. Eén van hen wist zichzelf te redden, doch was zoo over stuur, dat zij onmiddellijk naar huis rende, zonder aan haar zuster en het kind te denken. Omwonenden schoten toe en redden het kind, dat nog leefde. De vrouw, de echtgenoote van J. T. P. uit Hillegom, werd pas na een halfuur opgehaald. Doodeljjke val van zolder. - Vermoedelijk doordat een luik niet goed gesloten was, viel Woensdagmiddag de 66-jarige bakkersknecht J. v. d. B. te Put ten van den zolder der bakkerij. Een andere knecht, die eveneens op den zolder werkzaam was, miste hem na eenigen tijd. Hij kwam toen tot de ontdekking, dat de man. badend in zijn bloed in het achterhuis op den vloer lag. Geneeeskundig hulp werd ingeroepen, waarna men v. d. B. naar zijn woning overbracht. Korten tijd nadien overleed het slachtoffer aan de bekomen ver wondingen. Twee meisjes verdronken. Eergisteravond zijn twee doch ters van de familie T. Penning te Weerdingermond, meisjes van 15 en 18 jaar, onder Ter Apel in het Hoofddiep geraakt en ver dronken. Beide lijken zijn giste ren opgehaald. .Inbrekerscomplot ontmaskerd - De Enschedesche politie is er in geslaagd de daders aan te hou den van een groot aantal inbra ken, dat den laatsten tijd in Twente is gepleegd. De dieven hadden het vooral gemunt op textiel- en confectiefabrieken, waar voor vele duizenden guldens is gestolen. In totaal zijn 40 personen gearresteerd. GEREF. GEiMEENTEN Tweetal. Te Benthuizen: ds. T. Dorresteyn te Opheusden en ds. A. de Blois te Gouda. NED. HERV. KERK Aange nomen. Naar Heerlen (stad), ds. J. J. P. Valeton te Zierikzee. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor HijlaardHuinsLyons (toez.) cand. H. Zuiderveld, hulpprediker te Tiel. Geref. Kerken Tweetal te An na Paulowna cand. J. Blokland, hulpprediker te Oegstgeest en cand W. G. Visser hulpprediker te Voor burg. Chr. Geref. Kerk Tweetal te Rotterdam-O. ds. W. Kremer te VOETBAL. Zaterddagniiddagoompetitie NVB Voor de vierde klasse B van de Zaterdagmiddag-competitie van den NVB is voor a.s. Zaterdag vastge steld: Semper AltiusQuick Boys; Die HagheTer Leede: Schevenin- gen—SVGEB. HOCKEY. Leidsehe Mixed Hockev Club Het programma voor Zondag luidt: Dames: promotieklasse: Leiden 1 TOGO 2. 2e klasse: Leiden 2Te Werve 1. 4e klasse: Leiden 3SOS 3. Juniores: Leiden a—Groen Geel a Heeren: Promotieklasse: Leiden 1 HDM 2. 2e klasse: Leiden 2HBS 1. 3e klasse: Leiden 3— BHHC 4 4e klasse: Leiden 5HHYC 6. Afd. Z.-Holland, 1ste kl.: LSV 2 Leiden 6. GYMNASTIEK. Diplomawedstrijden „Hercules" (Bodegraven) Bij de diploma- wedstrijden van Hercules behaalden de volgende dames en heeren hun diploma: Dames: le graad: C. de Kruif. 2e graad: J. v. Tilburg A. H. Rene- man, G. W. Zaal, G. Zaal, M. Goudkuil en N. Domburg; 3e graad A, G. Blesgraaf en A. D. Lammers. Heeren: le graad: W A. v. Aalst en A. Heemskerk; 2e graad: Joh. Heemskerk, L. v. Staalduinen W. J. Jacobi, J. H. Domburg en G W. Lammers; 3e graad: J. L Beijé. DAMMEN. W. Huisman gehuldigd In het clubgebouw vaq L.D.V. is het lid W. Huisman gehuldigd ter gelegenheid van het behalen van het kam pioenschap van Zuid-Holland. Ge sproken werd dooi- de heeren v d Vlis (voorz. L.D.V.) De Kluyver (voorz. Dordtsche Dambond), die hem een diploma en een enveloppe met inhoud overhandigde, en A. Tempelman (voorz. L.D.D.B.) Na dat de prijzen voor het kampioens- tournooi van den L.D.D.B. waren uitgereikt speelde Huisman aan 24 borden simultaan. Hij won er 16, verloor er 3 en maakte er 5 remise. SCHAKEN. - Schaakclub „Bodegraven" De tegen Woensdagavond uitgeschre ven simultaan-seance van de schaakclub „Bodegraven", waar de schaakmeester v. d. Hoek uit Am sterdam zou spelen, kon niet door gaan, omdat v. d. Hoek zijn trein had gemist. Er waren veel belang stellenden en om die niet al te zeer teleur te stellen, namen de heeren T. Scheer, J. v. Sterkenburg en K. Veerman gezamenlijk zijn taak over. De uitslag was als volgt: T. Scheer: 8 gew.. 1 verl.; Sterken burg: 5 gew., 2 rem., 1 verl.; Veer man: 7 gew., 2 verl. Leeuwarden en ds. J. G. van Min nen te Huizen (N.H.). Benoemd tot leerend ouderling te Ede de heer G. Rijksen. thans voorganger te Via- nen, die deze benoeming aannam. Baptiste Gemeenten Beroepen te Harlingen ds. J. B. de Neef. te Arnhem. NED. HERV. KERK Beroepen. Te Aalsum (toez.) cand. R. Bos, hulpprediker te Oldenzaal Be dankt. Voor Lage Vuursche (toez.) ds. I Schipper te Bunschoten Benoemd. Tot hulpprediker te Spijkeiiisse, cand. J. van Harrevelt te Wassenaar. Te Den Helder, ds. H. Cramer, emeritus-predikant der Remonstr. Broederschap te Ooster beek. GEREF. GEMEENTEN Twee tal. Te Kampen, dr R. Kok te Vee- nendaal en ds. Chr. van de Woes- tijne te Ridderkerk. REMRONSTR. BROEDERSCHAP Benoemd tot hulpprediker *e Alkmaar, ds. A. C. te Regt, emeri tus-predikant te Bergen, men veel buiten is, beschermen g ret<*2 Vakrwb» Apothrtai en Disten t -30e*-X - d< Zaterdag Volkshuis: Ir. van Traa ove „Stad en landschap van Zuid-Ho) land". 4 uur nam. De avond-, nacht- en Zondag; dienst van de apotheken te Leide wordt van Zaterdagavond 30 Ja nuarl 20 uur tot Zaterdagmorgen Februari 8 uur waargenomen doo apotheek Duyster Nieuwe Rijn II 51 Telef. 20523. Te Oegstgeest doi de Oegstgeestsche Apc- heek Raad huispark 8, Tel. 26274. BUITENLAND S' De rol der transportvliegtuige bij Stalingrad Naar het DN3 verneemt, hebben transportvlieg tuigen der Duitsche luchtmach veel hulp geboden bij Stalingrad Onder bescherming der grenadier werden gewonden en zieken in df vliegtuigen gebracht en overdai en des nachts naar de vliegvel den achter het front vervoerd door het bolsjewistische cordoi van jagers en afweergeschut heen In totaal hebben deze vliegtuigei bijna 47.000 gewonde en zieke sol1' daten van het 6de leger naar di lazaretten overgebracht. st Z' (i Belangrijke aanwinsten voor dl Lakenhal. - Door aankoop heef' het Stedelijk Museum „de La kenhal" onlangs een geheel on bekend en zeer vroeg werk vai Floris Verster verworven. Di 1881 gedateerd paneeltje toon een slootkant bij een boerderij met links in het verschiet een polderlandschap en waarschijn lijk een gezicht op Leiden. Hiernaast kan een omvangrijk en uitermate belangrijk bruik leen worden vermeld, bestaande uit een aantal van de beste wel ken van Verster, alsmede van zijn zwager Menso Kamerling! Onnes. De schilderijen en aqua rellen van deze beide schilden zijn thans samengevoegd en om' vatten ongeveer 50 werken. Het legaat de Gijselaar, ge' vormd door familieportretten er zilver werd onlangs met eenif portretten uitgebreid. Van een trap gevallen. - De 35-jarige verslaggever P. L. M., wonende in de Da Costastraat alhier, is Woensdagmorgen in het Paleis van Justitie aan het Korte Voorhout te Den Haag van een trap gevallen, waardoor hij een schedel-basisfractuur be kwam. In ernstigen toestand is het slachtoffer naar het zieken' huis aan den Zuidwal overge bracht; hedenmorgen was het bewustzijn nog steeds niet terug gekeerd. Rectificatie. - Naar wij verne men heeft de heer M. Heymans godsdienstonderwijzer bij de Ned, Herv. Gem. alhier niet de be noeming tot voorganger der Herv. Evangelisatie te Schagen aangenomen, zooals gisteren abusievelijk werd gemeld, doch een benoeming als godsdienston derwijzer bij de Ned. Herv. Ge meente te Hillegom. Propaganda-actie Ned. Arbeids front - In het kader eener groot- scheepsche propaganda-actie wordt in de komende dagen hier ter stede vanwege het Ned. Arbeidsfront een aantal bedrijfs- appèls gehouden. Reeds- zijn der gelijke personeelsbijeenkomsten definitief vastgesteld voor de; wasscherij der firma Spronk, de zeepfabriek der firma Sanders, de N.V. Iemco, N. Rijn, de Leidsehe Meubelindustrie aan den Hooge- Rijndijk, Vroom en Dreesmann en de Dekenfabriek der firma Beuth, terwijl nog meerdere nader zullen worden bepaald. Gisteravond omstreeks 7 uur is een 79-jarige vrouw in woning in de Stadhouderslaaii van de trap gevallen, waardoor zij een hersenschudding en ver wondingen aan de neus en Un derhand bekwam. De Eerste- Hulpdienst bracht haar ter be handeling over naar het Acade misch Ziekenhuis.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2