Keuringen voor de Waffen-S.S. en hef Legioen 83ste Jaargang Vrijdag 5 Februari 1943 No. 25415 BUITENLAND. II ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT Houdt Uw gasverbruik in toom En spaart eiken dag wat stroom. VERDUISTEREN: BINNENLAND Een onderhoud met den gemachtigde voor den arbeid. DE STEM DER S.S. BON 07 IS GELDIG. LEIDSCH m DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Drie verordeningen van den Duitschen minister van econ. za ken. - Krachtens de totale mo bilisatie der Duitsche volks kracht heeft de Duitsche minis ter van economische zaken de drie volgende verordeningen uit gevaardigd: 1. Alle handelsbedrijven, die voor de verzorging der bevolking niet onvoorwaardelijk noodzake lijk zijn, worden gesloten. 2. Ook alle handwerkbedrijven worden gecontroleerd en werk, dat voor de oorlogseconomie niet noodzakelijk is of niet de vitale behoefte van de bevolking dient, zal gestaakt worden. 3. Alle instellingen op het ge bied van het restaurant- en het hotelbedrijf, die voor de oorlogs economie of de verzorging der bevolking niet onvoorwaardelijk noodig zijn, worden gesloten. Zoo worden o.a. gesloten: alle :Rjf amusementsnachtlocalen en bars en alls luxe-restaurants. De bevolen maatregelen wor den met den grootsten spoed uit gevoerd. De geheele actie moet reeds op 15 Maart voltooid zijn. (D.N.B.) Minister Funk over het stilleg gen van bedrijven. - De Duit- igphe minister van economische zaken, Funk, heeft aan persver tegenwoordigers de redenen uit eengezet der bepalingen tot het stilleggen van bedrijven. Deze bepalingen staan in nauw ver band met de reeds korten tijd geleden gepubliceerde maatrege len inzake „Arbeidseinsatz" van alle mannen en vrouwen, voor zoover deze nog niet werkzaam zijn in de oorlogsindustrie. Bij alle deze bepalingen gaat het er volstrekt niet om meer arbeids krachten zoo snel mogelijk be schikbaar te stellen, doch ook om besparing aan grondstoffen en materialen alsmede localitei- ten te verkrijgen. Daarom moe ten geheele bedrijven en bedrijfs takken worden stilgelegd voor zoover zij geen voor den oorlog belangrijke taak vervullen. Minister Funk gaf verder bij- nderheden over de nieuwe be- alingen. Inzake de handwerks- pa Het Italiaansche weermachts- bericht van gisteren luidde als volgt: Aan het front in Tunis worden gevechten geleverd met intensie ve deelneming der wederzij dsche luchtwapens. Tijdens een bom bardementspoging van vijandelij ke viermotorige vliegtuigen, die krachtig geëscorteerd waren, op een van onze luchtbases, heeft een groep Italiaansche jagers een machtige vijandelijke for matie opgevangen, een der toe stellen vernield en de andere ge dwongen van den aanval af te zien. Duitsche jagers schoten 13 vliegtuigen neer tijdens verschei dene luchtgevechten. Twee an dere toestellen werden door den vijand verloren in den loop der laatste dagen behalve de machi nes, waarvan reeds melding is gemaakt. Een dezer beide toe stellen stortte in zee ten Zuiden van Sfax, het tweede werd door onze jagers in de lucht boven Tunis in brand geschoten. In den loop van gisteren hebben Amerikaansche bommenwerpers de stad Palermo aangevallen in opeenvolgende golven. Het optre den onzer jagers en het hevig vuren van het luchtafweergeschut belemmerde den aanval. Vier vier motorige machines werden neer geschoten: 3 vielen in zee, resp. tusschen Capozafferano en Ter mini Emerese, 2 kilometer ten Oosten van Catellamare en 4 KM. ten Oosten van de haven van Palermo. Het vierde toestel stortte brandend neer tusschen Capo San Marco en Cavarretto, nabij Sciac- ca. Gemeld wordt, dat er 16 doo- den en 41 gewonden onder de bevolking zijn gevallen en dat aanzienlijke schade is aangericht aan de gebouwen. Ook zijn luchtaanvallen ge richt op plaatsjes in de omgeving van Ragusa. Micastro en in de provincies Messina en Reggio Ca labria; er vielen geen slachtof fers, de schade is weinig belang rijk. hiervan lang niet zooveel getrof fen worden als bij den handel, daar de handwerksbedrij ven voor het grootste deel reeds zijn inge schakeld in de directe bewape ningsproductie. Het rationalisa tie-proces vooral in het bankbe drijf, zal thans in versneld tem po worden tot stand gebracht. In het verzekeringsbedrijf komen in hoofdzaak inwendige rationalisa tie-maatregelen in aanmerking, doch ook het vrijmaken van ar beidskrachten, met name onder hen, wier hoofdberoep verzeke ringsvertegenwoordiger is. In de warenhuizen zullen vitale afdee- lingen in stand gehouden wor den. Deze regelingen vinden niet plaats bij de industrie, daar deze reeds aan leiding onderworpen is. Ten slotte wees minister Funk nog eens op de noodza kelijkheid van actieve medewer king door het geheele Duitsche economische leven. „Ik twijfel er niet aan, dat van deze zijde alle krachten zullen worden ingespannen om het ge stelde doel te bereiken. Ik be hoef zeker niet te zeggen, dat het volk begrip voor deze maat- bedrijven verklaarde hij, dat regelen heeft." „(D.N.B.) Bij onze vrijwilligers. Voor het aantreden worden de laarzen nog eens extra onderhanden genomen Atlantic-Holland-Pax m Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Vrijwilligers voor de Waf- fen-SS en het Legioen kunnen zich op onderstaande data bij öe genoemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht _t>P gevestigd en wei voor hen, die ji if bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te ver vullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De 1 'opleiding vindt in Nederland J' (plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. 6.2.'43 Groningen. 9 uur. Concert huis, Poelestraat. 6.2 .'43 Leeuwarden, 14 uur, huize Schaaf, Breedstraat. 7.2.'43 Amsterdam, 9 uur, school Iepenweg 13. 8.2.'43 Utrecht. 10 uur, Mariapl. Wehrmachtsheim. 9.2.'43 Amersfoort, 10 uur, dienst gebouw Leusderweg Mobilisatie van vrouwelijke werkkrachten in Engeland. Volgens radio-Londen heeft mi nister Bevin in het Lagerhuis verklaard, dat 8.670.000 vrouwen in Engeland voor den militairen dienst of voor belangrijke oor logsdiensten zijn opgeroepen. Hieronder bevinden zich 3% mil- lioen getrouwde vrouwen of we duwen met kinderen beneden de veertien jaar. - (D.N.B.) Beaverbrook over een bolsje wistische overwinning in Europa. Als bijzonder belangwekkend voor alle landen van het conti nent, aan welken kant zij ook mogen staan, bestempelt deWil- helmstrasse een verklaring van lord Beaverbrook in het Engel- sche Hoogerhuis, waar hij zeide, dat elk verstandig mensch in het Britsche empire zich zou verheu gen over een overwinning der bolsjewieken in Europa. Deze uitlating van een nog al tijd invloedrijk Engelschman onthult naar Duitsche opvatting klaar en duidelijk, waartoe de Engelschen in het huidige sta dium van den oorlog werkelijk bereid zijn. Zij bevestigen daar mee evenwel slechts, wat men in Duitschland reeds lang wist, n.l. dat Groot Brittannië tot elk ver raad aan Europa bereid is. Slechts narren kunnen beweren, zoo had Beaverbrook aan zijn verklaring nog toegevoegd, dat een overwinning der bolsjewieken voor het Britsche empire ge vaarlijk kan zijn. In Duitschland is men van meening, dat deze uitlatingen van Beaverbrook een duidelijke aanvulling vormen op het in de „Washington Star" gepubliceer de artikel van den Amerikaan- schen deskundige voor het Zuid oosten, Brown, die er voor op kwam, geheel Europa aan de bolsjewieken over te laten. Dat dit niet gèbeurt, aldus de woord voerder van de Duitsche regee ring in het Auswaertige Amt, daarvoor spreken de daden en heldenfeiten van het Duitsche zesde leger met de Roerneensehe en Kroatische bondgenooten te Stalingrad een duidelijke taal. Immers, zij vielen opdat Europa kan leven. (A.N.P.) Zuid-Afrikaansche troepen kun nen buiten Afrika gebruikt wor den. - Het voorstel van Smuts, dat troepen der unie van Zuid- Afrika gebruikt kunnen worden voor den militairen dienst bui ten Afrika is, naar de Britsche berichtendienst meldt, door het Z.-Afrikaansche parlement aan genomen met 75 tegen 49 stem men. (D.N.B.) Brandewijn en likeuren in Ita lië verboden. - Met ingang van 5 Febr. zijn krachtens een be schikking van den minister voor de corporaties in heel Italië het- stoken, de verkoop en het schen ken van brandewijn en likeuren verboden. Deze maatregel wordt gemotiveerd met de noodzake lijkheid, de tot dusver voor het de alcohol te gebruiken voor de vervaardiging van synthetische rubber, autarkische brandstof fen en andere producten, die noodzakelijk zijn voor de oorlog voering. (D.N.B.) De actie der Japansche lucht macht nabij de Isabel-eilanden. Het Japansche hoofdkwartier meldt Japansche verkenningsvliegtui gen ontdekten in den ochtend van den lsten Februari ten Zui den van de Isabel-eilanden een vijandelijke vlootformatie, be staande uit twee kruisers, en verscheidene torpedojagers, die zich, beschermd door Granham- jagers, in Noordelijke richting bewoog. De Japansche vliegtui gen vielen onmiddellijk aan. Tij dens de luchtgevechten, die tot in den namiddag duurden, wer den zestien toestellen neerge schoten. Slechts één vliegtuig ontkwam. Een torpedojager zonk na torpedotreffers. Enkele minu ten later werd een tweede tor pedojager zwaar beschadgd. Het feit, dat geen slagschip deel uit- rpaakte van de formatie, beves tigt, naar wordt aangenomen, het groote succes van den zeeslag bij het eiland Rennell, waarin twee slagschepen tot zinken en een derde zwaar beschadigd werden. De Japansche luchtmacht ver loor bij den aanval ten Zuiden der Isabel-eilanden acht toestel len. Ook de luchtgevechten bo ven Nieuw Georgia, die denzelf den dag plaats vonden, werden met groote hevigheid gevoerd. Er werden twee slagen geleverd. In den eersten, die vijf uur duurde, werden van tien Boeting-bom menwerpers vier stuks neerge schoten. In den tweeden vanaer- tig vijandelijke machines dertien Daaronder waren twaalf jagers en een lichte bommenwerper. De Japansche verliezen bedroegen twee vliegtuigen. Het bericht voegt hieraan nog toe, dat de Japansche lucht macht bij de Salomons-eilanden den laatsten tijd aanzienlijk is versterkt. Men moet rekening houden met nieuwe hevige lucht gevechten en toenemende activi teit in de lucht. Ten aanzien van den cluik- bootaanval wordt nog medege deeld, dat bij de beschieting van het vliegkampschip in de haven van het eiland Canton ten Z.- Oosten van de Gilbert-eilanden, verscheidene treffers werden ge plaatst. Canton is niet alleen een belangrijke luchtbasis voor den vijand, doch vooral een steunpunt voor vliegtuigen, die van de Vereenigde Staten naar Australië gaan. (DJSJ.B.) van hedenavond 17.33 uur tot morgenochtend 8.15 uur De maan kwam heden op te 8.31 uur en gaat onder te 18.26 uur; het is vandaag Nieuwe Maan 10.2.'43 Den Haag. 9 uur. café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg stoken van brandewijn benoodig-tigd. Het A.NP. had een onderhoud met den nieuwbenoemden ge machtigde van den Arbeid in diens woning te Voorburg. Den heer Van Rijst werd verzocht een en ander mede te deelen omtrent zijn nieuwe taak. Tot goed begrip diene - aldus de heer Van Rijst - een zeer be knopte uiteenzetting, betreffende de in haar strekking zoo ver gaande wet tot ordening van den arbeid. Deze wet, die men terecht de grondwet van den arbeid noemt, verlost den arbeid uit zijn isole ment. Immers, niet het indivi- dueeele streven naar winst is het criterium voor het resultaat van den arbeid, het streven moet ge richt zijn op het dienen van het belang van de gemeenschap. Deze wet dus maakt den arbeid tot gemeenschapsbelang. Niet langer is de arbeid een privaatrechte lijke, doch hij is een publiekrech telijke aangelegenheid geworden. De arbeid is het hoogste goed, dat de staat bezit en de waarde bepaling van dit hoogste goed kan niet overgelaten worden aan het vrije spel der krachten, aan het loven en bieden van arbeider en ondernemer, waarbij de ar beider als economisch zwakkere aan het kortste eind trekt. Even min kan de vaststelling van de arbeidswaarde worden over gelaten aan uit den hemel val lende conjunctuurgolven. De wet tot ordening van den arbeid laat hierover geen twijfel bestaan en ik verwijs naar art. 2 lid 1, hetgeen zegt: „In het Be- trieb werken de ondernemer als Betriebsführer en de werknemers als Gefolgschaft samen ter be reiking van de doeleinden van het Betrieb in het belang van de gemeenschap". Het is dus duide lijk, dat èn ondernemer èn werk nemers gezamenlijk werken voor de gemeenschap, die primair is. Hieruit volgt, dat de verzorging van het welzijn van de arbeiders, die immers in groote mate de arbeidskracht vertegenwoordigen, door de gemeenschap, dus door den staat, moeten worden behar- Luistert op Zondag 7 Februari van 11.30 tot 11.45 over den zen dei Hilversum 1, op golflengte 415 meter, naar de stem der SS. Onderwerp: „Germaansche vrij willigers schrijven." Het mag niet voorkomen, dat de arbeider door zorgen om zijn minimumbestaan wordt ge kweld, in de meening verkeert, dat hij tekort wordt gedaan, en den lust in zijn arbeid 'verliest. Het zal eveneens duidelijk zijn dat het verlies van arbeidsiust beteekent verlies van arbeids kracht dus mindere welvaart. Daarom draagt de wet mij in het art. 10 op, er voor te zorgen, dat een behoorlijke loonvorming wordt bereikt. Aan deze schoone. doch moeilijke taak wil ik mij wijden, niet slechts in het be lang van arbeider en onderne mer, doch in het belang van de gemeenschap, dus van het va derland. Zorg voor den arbeider beteekent zorg voor den arbeid. Goedgeordende arbeid beteekent betere welvaart. Deze betere welvaart kan slechts ten goede komen aan de gemeenschap. Ziehier in het kort "de strek king der wet tot ordening van den arbeid en de wijze, waarop ik mijn taak zie. Ik wil nog wijzen op het nau we contact, dat ik te onderhou den heb met het Nederlandsche Arbeidsfront, dat alle werkers van Nederland vereenigen moet. Door deze organisatie, die zijn socialen voorman in de bedrij ven heeft, treedt de volksche ge dachte van den arbeid naar vo ren. Door dit verband met het N.AP. wordt gewaarborgd, dat de wet tot ordening van den arbeid geen strakke bureaucratie betee kent, geen instelling van staats socialisme, doch is gebaseerd op de volksche gedachte van het nationaal-socialisme. Voor het koopen van de ge bruikelijke rantsoenen brood, be schuit, vleesch en aardappelen, zijn voor de volgende week aan gewezen de bonnen 07, terwijl voor de mannen op bon 07a van de tabakskaart 1 rantsoen tabak beschikbaar is en voor de da mes 1 rantsoen sigaretten op bon 07 van de sigarettenkaart.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1