Engelsch ENTRALE CHEF Volle kracht van het volk wordt verzameld r KANTOOR Buitenmeisje Leg G.D. GASPARI LEKT UW O PAN EMAILLEHUIS UEÏ Rede van dr. Göbbels. GEMENGD NIEUWS Succesvolle alweerstrijd STADSNIEUWS RECHTZAKEN. FAMILIEBERICHTEN j OFFICIEELE KENNISGEVINGEN. KANTOOR den eersten steen. VERZEKERT WERKEND NEDERLAND j Rijksminister dr. Göbbels heeft 81 het woord gevoerd op een be- drijfsappèl van een Berlijnsche !t wapenfabriek. 7 Dr. Göbbels verklaarde, dat de «y^i log van Duitschland een volks cHorlog in den meest waren zin 1 van het woord is, want, niet al leen door het geheele volk, ook voor het geheele volk wordt hij 1 gestreden ter verdediging van de meest vitale en elementaire le vensrechten. Juist de arbeiders weten, dat alle brandende nationale levens kwesties tot oplossing' zullen kun nen worden gebracht, wanneer Duitschland dezen oorlog gewon nen heeft, echter ook, dat aller lot bezegeld zou zijn en de schep pende mensch alles zou verlie zen, wat het leven waard maakt, geleefd te worden, indien Duitsch land in den strijd het onderspit zou delven. Daarom komt het er ook nu juist op aan de geheele kracht van het volk te verza melen. In tijden, die zege na zege brengen, gelooft ook de zwakke ling aan de overwinning. Wan neer echter eens een tegenslag i moet worden aanvaard, is het de taak der sterke, standvastige mensehen op de overwinning te vertrouwen. Vooral in dergelijke tijden vormen de breede massa's van ons volk, de arbeiders en boeren, het fundament van den staat. In dit verband legde dr. Göbbels er den nadruk op, dat thans het oogenblik gekomen is, dat in het vaderland niemand Aw^er onledig terzijde mag staan. V Tevens maakte hij voor de eerste maal een aantal maatre gelen bekend, waartoe in het ka der van de totalisatie van de ge heele oorlogvoering besloten is, en die reeds de komende dagen in toepassing zullen worden ge bracht. In normale tijden, zoo •eeide de minister, handelen wij volgens het principe: leven en laten leven. Doch oorlogstijd is tijd van nood, en wanneer mil- lioenen menschen aan het front gedwonghn zijn hun ieven dage- iiuijks op het spel te zetten, en, indien het moet, zelfs op te of- feren, wanneer in het vaderland .mannen en vrouwen hun laat ste arbeidskracht geven moeten, dan mag niemand meer terzijde staan en toekijken, wanneer wij er thans toe over gaan de nog onuitgeputte arbeidsreserves van (his volk aan te spreken, dan *É*neeft dit niets van doen met .^ideeën van kiassestrijd. De stem ming van ons volk zal door deze maatregelen in geen geval lijden. Integendeel. Ben slechte stem ming hebben over het algemeen slechts nietsdoeners, terwijl de beste stemming te vinden is bij strijdende, en arbeidende men schen. Dr. Göbbels verklaarde vervol gens, dat de houding der Duit- sche arbeiders de leiding van het Duitsche volk steeds weerde zekerheid heeft gegeven, dat zij op den rechten weg is. Hij zeide: „Ik wilde mij bij dit bezoek aan u er nog weer eens van verge wissen, dat gij precies zoo denkt als wij en juist zoo vastbesloten zijt, dezen oorlog te voeren tot aan de overwinning, het koste wat het wil." Deze woorden wer den door de arbeiders met storm achtigen bijval ontvangen. „Onze vijanden vergissen zich zeer," zoo vervolgde de minister, „indien zij denken, dat eens het oogenblik zou kunnen aanbreken dat het Duitsche volk innerlijk zwak wordt en zijn moreele standvastigheid verliest. Dat heb ben wü één keer gedaan: één keer zijn wij er door de verlok kingen van onze vijanden inge vlogen en hebben dit moeten be talen met een schandelijken vre de, met zeven millioen werkloo- zen en een ontzettende economi sche ellende. Dit keer zullen wü in den hceten wedloop der vol ken de zegepalm winnen. De oorlogsmoraal in het vaderland zal zuiver blijven. Ieder van ons" zal redelijk, trouw en gewetens vol zijn plicht doen tot het bols jewisme verpletterd ter aarde ligt en de overwinning ons is." Rijksminister dr. Speer, die vóór dr. Göbbels het woord voer de, wees er op, dat juist in dit bedrijf in vaak maandenlangen arbeid, zonder Zondagsrust, en een arbeidsdag van zestien uren het laatste door arbeiders en ar beidsters werd gegeven en dat zij aldus de eischen van den Führer steeds ten volle vervulden. Hij noemde dit bedrijf een model- bedrijf van het pantserwapen en sprak de hoop uit, dat de arbei ders ook in de toekomst de hun gestelde taak met de oude plichtsvervulling zouden verrich ten. (D.N.B.) Een speelhol uitgeroeid Uit verschillende inlichtingen was het de Venlosche politie gebleken, dat te dier stede in enkele woningen en café's op zeer grove wijze werd gegokt met de beoefening van het zoogenaamde „mijn en dijn- spel". Verschillende huismoeders hadden reeds brieven gezonden, waarin er over geklaagd werd, dat haar man zijn weekloon naar de speelhuizen bracht, waardoor in de gezinnen groote nood was ont staan. De gokkers gingen zeer voorzichtig te werk, ze hiélden er zelfs betaalde uitkijkposten op na, zoodat de politie geen gemakke lijke taak had om in te grijpen. Verschillende sluikhandelaren na men druk deel aan de hazard spelen in deze speelgelegenheden en ten slotte achtte de politie den tijd gekomen op het net om de meest beruchte speelholen te trek ken. In een woning aan de Hen- drikxstraat werd na het midder nachtelijk uur een inval gedaan, waarbij een zestal personen werd betrapt, terwijl het materiaal voor het spel in beslag werd genomen. Eerst na een langdurig verhoor bekenden de bezoekers zich aan hazard te hebben schuldig ge maakt. Een deelnemer had in korten tijd f. 8000 verloren, terwijl er onder de mannen huisvaders met een zeer beperkt inkomen waren. De grootste gokkers, de 40-jarige kastelein W. B. en de 39-jarige W. J. werden naar het bureau Van politie overgebracht. Er waren slachtoffers, die voor f.4000 en f.5000 speelschuld had den en niet wisten hoe deze aan te zuiveren. Duitsch weermachtberieht. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: In den Westelijken Kaukasus, in het Koebangebied en in het gebied van den beneden-Don zijn vijandelijke aanvallen, soms ook van vrij krachtigen aard, afge slagen. Aan het front van de Donets hebben pantserformaties een door den tegenstander gevorm de bruggehoofdstelling aangeval len en sterke vijandelijke strijd krachten in de pan gehakt. 46 tanks en 33 kanonnen werden vernietigd of buitgemaakt. In aanhoudende zware afweer- en bewegingsgevechten tegen sterke vijandelijke formaties, die ïyeuwe versterkingen toegevoerd krijgen, hebben de troepen van het leger, gesteund door sterke formaties van het luchtwapen, tusschen Don en boven-Donets alïe omsingelingspogingen afge slagen. De afweerslag aan het Lado- gameer, die na het optreden van nieuwe vijandelijke strijdkrach ten weer in volle scherpte is ont brand, heeft tot een belangrijk aiweersucces geleid. Onze troe pen konden op een breed front verscheidene zware, met sterken steun van artillerie en tanks uitgevoerde aanvallen met zware verliezen voor den vijand af slaan. Concentraties voor ver dere aanvallen werden door ge concentreerd artillerievuur uit eengeslagen. In Januari zijn 832 sovjetvlieg tuigen vernietigd, daarvan 640 tijdens luchtgevechten, 99 door afweergeschut, 22 door formaties van het leger, de overige zijn op den grond vernield. In Tunis zijn herhaalde plaat selijke aanvallen van den vijand bloedig afgeslagen. Duitsche duik bommenwerpers en snelle ge vechtsvliegtuigen zetten de be strijding der vijandelijke stellin gen en colonnes voort en vielen vliegvelden van den vijand met succes aan. Tegenover 3 eigen toestellen, die verloren gingen, werden in luchtgevechten 14 vij andelijke toestellen neergeschoten en nog negen op den grond ver nield. Overdag ondernomen aanvallen van gemengde formaties van het Britsche luchtwapen op eenige plaatsen in het gebied der Fran- sche Kanaalkust, hebben talrijke slachtoffers, dooden en gewonden, geëischt onder de bewoners. Door deze militair zonder effect zijnde aanvallen en door bommen, die in den afgeloopen naéht op hét stedelijk gebied van Hamburg zijn gericht, leedde bevolking verlie zen. Volgens de tot dusver ontvan gen berichten ziin minstens 28 Britsche vliegtuigen neergescho ten. Na een aanval overdag van snellé Duitsche gevechtsvliegtui gen op voor den oorlog belangrijke doelen in, Zuid-Engeland heeft het luchtwapen in den afgeloo pen nacht haveninstallaties in het Oosten van Engeland aangevallen. Tijdens de afweergevechten tus schen Kaukasus en Don heeft het 57ste pantsercorps onder leiding van den generaal der pantser troepen, Kirchner, zich bijzonder bijzonder onderscheiden. Op heeterdaad betrapt In den afgeloopen nacht omstreeks kwart over één trof een waker van den Leidschen Nachtveilig heidsdienst aan de achterzijde van een kruideniersbedrijf aan den Nieuwe Rijn twee personen aan, die met behulp van een beitel juist een deur hadden geforceerd, welke toegang gaf tot den winkel en het magazijn. De waker heeft beide mannen naar het politiebu reau aan de Zonneveldtstraat overgebracht. Mosseldemonstraties uitgesteld De voor heden aangekondigde mosseldemonstraties in de kleine Stadsgehoorzaal hebben vandaag geen doorgang gevonden en zijn tot nader vast te stellen datum uitgesteld. Ned. Herv. Gemeente De lieer M. Hymans, godsdienstonderwijzer bij de Ned. Herv. Gem. te dezer stede, heeft de benoeming tot voor ganger der Hervormde Evangelisatie te Schagen aangenomen. Ilangsche Gerechtshof Vijf maanden gevangenisstraf had de politierechter opgelegd voor dief stal van twee en een half brood, gepleegd door H. G. te Leiden. Van dat vonnis kwam de veroordeelde Woensdag in hooger beroep bij het Haagsphe Hof, omdat hij de straf wel wat al te forsch vond. Die op vatting kon de adv. generaal wel deelen, en vooral ook rekening hou dend met de tijdsomstandigheden, wilde hij de straf wel verlagen tot een maand gevangenisstraf. De ver dediger pleitte clementie. C. V. te Leiden had zich hooren veroordeelen tot twee maanden ge vangenisstraf wegens diefstal van steenkolengruis. In hooger beroep vond de adv. generaal ook deze straf wel aan den hoogen kant, re kening houdend ook met verzach tende omstandigheden, zoodat hij thans f.25.boete subs. 12 dagen hechtenis eischte. Deze straf-ver- mindering vorderde de adv. gene raal ook ten aanzien van J. F. V. uit Leiden, die eveneens steenko lengruis had weggehaald en tot tweè maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. Ook voor hem luidde de eisch f. 25.subs. 12 dagen hechtenis. De verdediger had be zwaren van juridischen aard. en was van meening. dat verdachten zich niet aan diefstal hebben schuldig gemaakt. Arresten over 14 dagen. De Economische rechter straft D. J. Arnoldus te Leiden had kans gezien toen hij gedetineerd was in het huis van bewaring, er tusschen uit te gaan. Doch na zijn ontvluch ting werd hij toch weer gearresteerd Hij was betrokken bij een affaire van verhandelen van shag en tabak die buit was gemaakt bij een in braak. In verband waarmee ook reeds veroordeelingen plaats von den. Nu stond A terecht wegens het verhandelen van sigaretten en shag en van bónnen. Daarvoor eischte de officier vijf maanden gevange nisstraf; de rechter veroordeelde tot twee maanden gevangenisstraf. L. Lugtigheid te Leiden had zeep gekocht zondér bon, hetgeen op zichzelf Is verbodèn," doch er kwam bij, dat de zeep was gestolen. Maar dat was aan verdachte niet bekend en hij wist bovendien niet dat deze scheerzeep op de bon was. De prijs was ook normaal De officier vor derde een maand gevangenisstraf, doch de rechter volstond in dit ge val met f40 boete subs. 20 dagen hechtenis. Voor f. 160 had A. Verbeek sa men met L. v. Leeuwen, beiden te Oegstgeest. een schaap gekocht, dat clandestien werd geslacht. Bil die bezigheid was een inval gedaan, waarbij het tweetal de vlucht had genomen, klompen en gereedschap in de schuur achterlatend. Thans werden de feiten bekend en vor derde de officier tegen elk zeven maanden gevangenisstraf. Na hel) pleidooi van mr. v. d. Oever, ver oordeelde de rechter conform den eisch met aftrek van preventief. Zonder de noodige bonnen kocht de huisvrouw C. G. Favier te Lel den wat thee en zeep; zij werd coa form den eisch tot f. 10.boete subs. 5 dagen hechtenis veroordeeld Tot f. 20 boete subs. 10 dagen hechtenis, na den eisch van f. öfli subs. 25 dagen hechtenis werd 17. v. Leeuwen te Leiden veroordeeld wegens overtreding der distributie- wet. Ontleend aan andere bladen, i Bevallen: Schuit-Haas d„ Eind hovenHeringa-Aflenzer z., De venter; Fock-Windig z„ Voor* burg; Vierhout-Verheijen d., A'damHollman-Hoeberechts d., Harderwijk; Moerhuis-v. Keu len z., den Haag Overleden: J. K. Enthoven m. 50 j. Bennebroek; K. Glas, m,t 86 j. den Haag; J. C. Spree m., 7G j. Driebergen-Rijsenburg; H, A. W. Gersom m., 67 j. Biltho- ven; R. J. v. d. Meulen m., 71' j. Someren; S. Houtman m„ 42 j. Schiedam; A. G. Speenhof! v„ 89 j. den Haag. VERKOOP VISCHKOEKEN. Verkoop van vischkoeken ft 5 cent per stuk op Zaterdag 6 Fe bruari a.s. van 912 uur in ge bouw Levendaal 1 voor onder steunden van den Dienst voor Sociale Zaken en van 8.4512 uur in wachtlokaal schoolge bouw Lammermarkt voor onder steunden Maatschappelijk Hulp betoon. Voor den verkoop geldt de bekende regeling, wriaraari strikt gehouden moet worden. 2710 STEVENINCK, Burgemeester. INSCHRIJVING VAN LEER LINGEN VOOR DE OPENBARE SCHOOL VOOR VOORTGEZET GEWOON LAGER ONDERWIJS (7de en 8ste LEERJAAR), Oude Vest 35. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van belangheb benden: le. dat tot het doen naschrijven van leerlingen voor de toela ting met Maart a.s. tot de bovengemelde school gelegen heid zal worden gegeven aan die school tot en met 15 Febr. e.k. gedurende een kwartier vóór den aanvang van de och tend- én middagschooltijdenj 2e. dat de kinderen, om voor toe lating in aanmerking te ko men, het 6de leerjaar van eert school voor gewoon lager on derwijs moeten hebben doo.r- loopen. 2711 Leiden, 4 Februari 1943. De Burgemeester, STEVENINCK. De Gemeentesecretaris. VAN STRIJEN, Hoofdredacteur: B. W. Menk- horst, Lelden: plv hoofdredacteur:' K. Been, Lelden. Redactiestaf: B. W. Menkhorst, Buitenland en Tooneel; K. Been, Binnenland en Sport: J. Brouwer, Stadsnieuws; Th. J. Hannema, Omg. en Muz.; Verantwoordelijk v. d advertenties: A. Poortman KS 53 BEDRIJFSORGANISATIE zoekt voor enkele vertrekken, een ver dieping of deel van een kantoorgebouw, op goeden stand. Brieven Bur. van dit Blad onder no. 2686. DRS. C. JANSEN (M.O.B.) leidt op voor de aktén L.O. en M.O. A en voor het diploma Handelscorrespon dentie. 2683 Emmalaan 87 - Oegstgeest Telefoon 25629 Er biedt zich aan net 24 jaar. goed eenvoudig kunnende koken en v.g.g.v. Liefst met huiselijk verkeer. Brieven G. v.d. MEIJ, agent Leidsch Dagblad, Rijnsburg. Gevraagd Boekhoudster, voor spoedige indiensttre ding; zelfstandig kunnende werken. Bekendheid met bankzaken en stenografie strekt tót aanbeveling. Brie ven met uiftv. inlichtingen Bur. v. d. Blad no. 2697. Bouw aan Uw toekomst. Steentje voor steentje-tot het bouwwerk voltooid is. De pre mies van een verzekering bij „De Centrale'' zijn de steen tjes aan het gebouw voor CUw leven dat Uw nabestaan den steeds een veilig onder komen biedt, Solide Coulant GS CENTRALE ARBEIDERS-LEVENSVERZEKERING RIJNSTRAAT 28 DEN HAAG Gratis plaatsing voor goede vleugel of piano. Goed on derhoud verzekerd. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 5135a. Grote hangkast f. 60.- Divan- bed f20.-, Ovale eetkamer tafel antiek mahonie f. 50.-, canapee en 6 stoelen met trijp bekleed f. 80.-, Kachel compleet met pijp en plaat f.40.-, Groot antiek Kabinet f. 250.- Wijn- en borrelglazen 30. 50 en 65 ct. Wijnkaraffen f.1.-, f.2.- en f. 3.50; 3-delig 2 persoonsbedstel f. 65. Verenbed f. 60.-. Rookstoel met kussens f. 50.- Geverstraat 38 - Oegstgeest Beëedigd makelaar en Taxateur Belast zich met in- en ver koop van inboedels. BEKWAAM CHAUFFEUR biedt zich aan; in het bezit v. 2 jarige gasgenerator er varingen. Vrij van Duitsland Br. agent L.D. B. Oosterman Willemstr. 37, Alphen a.d. R. NIEUWE EMAILLE BODEMS. Spoedig en billijk AARL.STRAAT 165B t.o. Fa. Biesiot. Tel. 25799 I I AA ZÏLVERFABRIEK vraagt le klas vakman met capaci teiten om op te treden als Brieven met uitvoerige in lichtingen omtrent oplei ding, tegenw. werkkring en salaris Bur. van dit Blad onder no. 2682.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 3