JACHT MILLIARD ABDIJSIROOP De IU.B. ingeschakeld in de staatsleiding "feg?" HOEST, VERKOUDHEID, BRONCHITIS BINNENLAND Langemarck Studium. iMOLESTVERZEKERINGEN Halfjaarlijksche Schaderegeling! EEN NIEUW TIJDPERK INGELUID. AKKER'S AGENDA SPORT. 'I voorgelezen. Toen op 9 Januari het eerste capitulatieaanbod werd gedaan, werden de sovjet-parle mentairs ontvangen met spreek koren, waarin de onderhandelin gen van de hand werden gewe zen. Majoor von Zitzewitsch besloot met te zeggen, dat de verdedi gers van Stalingrad een heilige verplichting op de schouders van alle Europeanen hebben gelegd en dat er een dag zal komen, waarop een ieder zal beseffen wat er bij Stalingrad ten gunste van alle Europeesche volken ge beurd is. Eden over den toestand in Afrika. - Volgens den Engelschen nieuwsdienst heeft de Britsche minister van buitenlandsche za ken, Eden, in het Lagerhuis om trent den politieken toestand in Noord-Afrika verklaard, dat het door Giraud ingestelde Fransche bestuur niets te maken heeft met een z.g. Fransche regeering er. evgnmin met een voorloopige of in het vooruitzicht gestelde regeering, doch op het oogen- blik is het verantwoordelijk voor het bewind over bepaalde deelen van het Fransche koloniale rijk. Het is noodig, aldus Eden, dat Giraud en de Gaulle op grond van de afspraken te Casablan ca het eens worden over het aanknoopen van nader contact. Er blijft nog veel te doen. De toestand is nog in geen enkel opzicht zoo als men hem te Lon den gaarne zou hebben, men moet echter wel inzien, dat dit een vraagstuk is, dat het beste kan worden geregeld door we- derzijdsch begrip (D.N.B.) In de maatschappij moet de lei ding in handen zijn van men schendie daarop door hun ka rakter en begaafdheden het meest aanspraak kunnen maken. De volkskracht wordt geschaad, als de werkkracht van begaafde mannen niet ten volle wordt benut. Tal van begaafde jonge menschen dreigen voor het volk verloren te gaan, dat mag niet en dat zal niet gebeuren, zegt het Langemarck Studium. Wij stellen ze in de ge legenheid naar voren te komen en te toonen, wat ze waard zijn. Er zijn zeker duizenden jonge lui, die meenen, dat ze geweldig begaafd zijn en niet in de gele genheid om hun capaciteiten te ontwikkelen, zoo vraag ik. Inderdaad, het aantal aanmel dingen is heel groot. Maar alle hout is geen timmerhout. U gaat natuurlijk schiften? Ja, we hebben om te beginnen, bepaalde eischen: de candidaten moeten de lagere school en even tueel een u.l.o.-school geheel door loopen hebben. Leerlingen van middelbare scholen komen slechts dan in aanmerking, indien zij hun studie om bijzondere redenen, b.v. door geldelijke omstandigheden hebben moeten afbreken. Waar deze redenen niet aanwezig zijn, is overgang van een middelbare school naar het Langemarck Stu dium niet mogelijk. Er worden alleen mannelijke candidaten tusschen 16 en 22 jaar aangenomen. Gehuwde mannen komen niet in aanmerking. Dan stellen we vooral ook eischen aan hét karakter. Wij willen geen meeloopers en napraters hebben, geen baantjesjagers, maar actieve, doelbewuste jonge menschen van onberi0"01'^ gedrag, moedig, Onderlinge jOORLOGSSCH AO.E Verzekering Maatschappij SMeer dan 500.000 objecrcn I zijn reeds verzekerd voor ruim Voegt'daarbij ook Uw belang jea vraagt inlichtingen bij Uw Assurantie bezorger I Aan het hoofdartikel in „Volk en Vaderland" ontleenen wij: Ten behoeve van de uitoefening van zijn besturende taak in den staat, heeft de Leider de secre tarie van staat der Nationaal- Socialistische Beweging der Ne derlanden gesticht. De secretarie zal het centrum zijn waarbinnen de werkzaamheden van de door den Leider benoemde gemachtig den voor staatsaangelegenheden en voor aangelegenheden betref fende de volksgemeenschap te zamen komen, en dat, omgekeerd, zorg draagt voor de coördinatie en concentratie van deze werk zaamheden. Voorts zal de secre tarie zich bezig houden met die aangelegenheden, die voortvloeien uit de verhouding tusschen bewe ging en staat. Door middel van de gemachtig den verkrijgt de Leider het voort durende contact met de onder scheiden departementen van al gemeen bestuur, met de Duitsche dienstinstanties en met de orga nen der volksgemeenschap. Op de gemachtigden rust derhalve een zeer belangrijke en uiterst ver antwoordelijke taak. Aan den eersten dag van Febr. 1943, mag. blijkens het boven staande, bijzondere historische be- teekenis worden gehecht voor de beweging, maar ook voor het Ne- derlandsche volk. Op den eersten Februari 1943 toch werd een tijd perk ingeluid, waarin ons volk weer zelf zal zijn ingeschakeld in het staatsbestuur, zij het dan ook, dat de oorlogstoesand er toe dwingt, dat deze inschakeling nog slechts gedeeltelijk kan geschie den. Gezien het feit, dat het Ne- derlandsche volk gedurende ruim 2'2 jaar geen deel had aan het landsbestuur, moet het eiken wa ren vaderlander in zijn nationaal zelfsrespect deugd doen, dat ons volk thans weer zelf bij het staatsbestuur is betrokken. De opdracht aan de beweging het brengen van het nationaal- socialisme aan ons volk, blijft daarbij van de grootste beteeke- nis. Het spreekt vanzelf, dat de vruchtbaarheid van den arbeid van den Leider voor ons volk des te grooter zal zijn naarmate het vertrouwen, dat het Nederland - sche volk hem schenkt, groeit. De verantwoordelijkheid van de be weging, van de kringen en groe pen tegenover den Leider is daar om thans grooter dan ooit. Uit den nimmer verflauwenden toe- gewijden arbeid in de propagana, in de voorlichting van ons volk, en in de organisatie vindt ten slotte de wassende kracht der be weging haar oorsprong en haar voortdurende voeding. En die wassende kracht heeft de bewe ging noodig, omdat zij de motor is, die in ons volk den goeden geest stuwt, welke ten slotte tot uit drukking moet komen in de daden van de staatsleiding. De beweging, die wortelt in het volk en uit dit volk is voortgeko men, is tevens geroepten om de volksleiding op zich te nemen. Hoe breeder de basis is, waarop zij in de volksgemeenschap is ge grondvest des te beter zal zij haar volksleidende taak kunnen vervul len en des te beter zal het volk in al zijn verscheidenheid den geest der volksleiding verstaan. Daarom is het een belangrijke taak van de beweging om haar geest tot den geest van het volk te maken, op dat heel ons volk in Mussert zijn Leider zal erkennen. En de per son van den Leider staat er borg voor, dat dat vertrouwen niet zal worden beschaamd. BESLUITEN VAN DEN LEIDER. No. 1 Overwegende, dat mijn bemoeiingen met het Nederland- sche staatsbestuur, overeenkom stig het besluit van den Rijkscom missaris voor de bezette Neder landsche gebieden het treffen van eenige voorzieningen wenschelijk maken, besluit ik als volgt: 1. Met ingang van 1 Februari 1943 wordt ingesteld een secretarie van staat der Nationaal-Socia- listische Beweging der Neder landen. 2. Tot hoofd der secretarie, be doeld onder 1, benoem ik met ingang van gelijken datum dr. J. H. Carp, hoofd afdeeling be stuurszaken van het hoofd kwartier. 3. Ingesteld worden de ambten van gemachtigden voor staats aangelegenheden, zoomede, van gemachtigden voor aangelegen heden der volksgemeenschap. 4. De secretarie bedoeld opder 1 el tijdelijk en tot nader order gevestigd zijn Nassauplein 10, 's-Gravenhage. 's-Gravenhage, den lsten Febr. '43 w.g. MUSSERT. No. 2 Gezien mijn besluit van heden, no. 1, houdende o.m. de in stelling van de ambten van ge machtigden voor staatsaangelegen heden,' zoomede van gemachtig den voor aangelegenheden der volksgemeenschap, besluit ik als volgt 1. Tot mijn gemachtigden voor staatsaangelegenheden worden benoemd met ingang van heden: C. van Geelkerken (binnen- landsche zaken en nationale vei ligheid) Prof. mr. dr. R. van Genechten (onderwijs, kunsten en weten schappen) Mr. M. M. Rost van Tonningen (financiën, bankwezen, bijzondere economische zaken en Nederland- sche Oost-Compagnie); Ir. W. L. Z. van der Vegte (wa terstaat en verkeer) Dr. F. E. Posthuma (landbouw en visscherij); C. van Ravenswaay (sociale zaken) Mr. H. Reydon (volksvoorlich ting); Dr. K. Keyer (volksgezondheid) 2. Tot mijn gemachtigde voor bijzondere diensten, oun. voor de niet-commercieele vereenigingen en stichtingen, wordt benoemd met ingang van heden: H. W. Müller Lehning. 3. Tot mijn gemachtigden voor aangelegenheden der volksge meenschap worden benoemd met ingang van heden: H. J. Wou denberg (Nederlandsch Arbeids front), E. J. Roskam Hzn. (Land stand en de bedrijfschappen op landbouwgebied); dr. ing. W. A. Herweyer (Nederl. Omroep)M. Meuldijk (Nederlandsche Arbeids dienst), F. W, van Vloten (Ne derlandsche Volksdienst)arts C. C. A. Croin (artsenkamer). 4. Tot mijn gemachtigden, resp. voor de aangelegenheden betref fende het Nederlandsche legioen, het bibliotheekwezen en het mu seumwezen worden benoemd met ingang van heden: luit.-gen. H. A. Seyffardt, F. H. M. Ouwerling, dr. D. Hannema. 's-Gravenhage, den len Febr. '43. w.g. MUSSERT. No. 3 Met ingang van 1 Fe bruari 1943 stel ik in een kabinet, hetwelk rechtstreeks onder mij ressorteert. Tot chef van mijn kabinet be noem ik jhr. D. de Blocq van Scheltinga. hoofd algemeene za ken der N.S.B. Het kabinet zal tijdelijk en tot nader order gevestigd zijn in het Willem de Zwijgerhuis. Zeestr. 76, 's-Gravenhage. 's-Gravenhage den len Febr.-^43. w.g. MUSSERT. No. 4 Met ingang van 1 Fe bruari 1943 worden opgeheven het bureau algemeene zaken en de afdeeling bestuurszaken van het hoofdkwartier. 2. Met ingang van gelijken da tum wordt ontslag .verleend aan jhr. D. de Blocq van Scheltinga. en dr. J. H. Carp, resp. als hoofd algemeene zaken en hoofd der af deeling bestuurszaken van het hoofdkwartier. 3. De aangelegenheden resp. be hoord hebbende tot de werkzaam heden van het bureau algemeene zaken en van de afdeeling be stuurszaken van het hoofdkwar tier, gaan met ingang van heden over resp. naai' het kabinet van den Leider, tijdelijk en tot nader order, gevestigd in het Willem de Zwijgerhuis, Zeestraat 76, 's-Gra venhage, en naar de afdeeling VI (beweging en staat) der Secretarie van staat, tijdelijk en tot nader order gevestigd Nassauplein 10, 's-Gravenhage. Utrecht, den len Februari 1943. w.g. MUSSERT. openhartig, trouw en eerlijk.' Onze jongens moeten theoretisch en practisch meer dan normale pres taties kunnen leveren en zij moe ten al dadelijk begrijpen, dat het hun natuurlijke plicht zal zijn zich later met hun uitstekende oplei ding in dienst van hun volk te stellen. Daar bedoelt u niet mee, dat ze allen in staatsdienst komen, als officier of ambtenaar of zoo? Natuurlijk niet. Dienst aan zijn volk kan men op elk levensgebied bewijzen. Maar u zoudt nog iets meer ver tellen over het schiften. Exami- neeren bedoelt u zeker? Ja en neen, dat vertel ik u een volgende maal wel eens precies. UITBREIDING VAN DE SUI KERBIETENTEELT Richtprijs wordt verhoogd en premie in uit zicht gesteld In een publicatie van het departement van land bouw en visscherij zijn dezer da gen de richtlijnen uitgegeven voor het teeltplan akkerbouw 1943. Daarin werd medegedeeld, dat de richtprijs voor suikerbieten zal worden verhoogd en den verbou wers een premie in den vorm van suiker in vooruitzicht kan worden gesteld. Het A.N.P. won hierover inlich tingen in en vernam dat de op brengst van suikerbieten in 1942 beneden de verwachtingen is ge bleven. De gemiddelde opbrengst per H.A. was lager en ook het sui kergehalte bleek gedaald. Het eer ste was vooral een gevolg van de verminderde bemestingsmogelijk heden, alsook van het minder goede weer. Er is te weinig zon geweest, waardoor vooral het sui kergehalte gedrukt werd. Mede om deze redenen is het thans noodig de teelt van suikerbieten uit te breiden met eenige duizen den hectaren. Daartoe zijn in het vooruitzicht gesteld een verhooging van den suikerbietenprijs en een premie, welke in den vorm van suiker zal worden gegeven aan die boeren, die minstens 10.000 kg. bieten aan de fabriek hebben afgeleverd. Al dus kan de verbouw aantrekke lijker worden gemaakt. Suikerbie tenteelt eischt namelijk zeer veel arbeid aan onderhoud en oogsten. De premie in den vorm van sui ker zal niet alleen ten goede ko men aan den boer, maar ook aan die arbeiders, die meehelpen aan den suikerbietenoogst. Bewerking van rijwielen alleen onder bepaalde voorwaarden Blijkens publicatie in de staats courant van 3 Februari is. het be werken van tour-, sport-, race- en transportrijwielen, carriers en in validewagens en onderdeelen van deze rijwielen, carriers en wa gens. ten aanzien van fabrikan ten en zelf-monteerende grossiers van bovengenoemde artikelen zonder vergunning van den direc teur van het bureau voor de me- talenverwerkende industrie, ver boden. Bij een in de vakbladen oj5 te nemen publicatie zal aan fabri kanten en grossiers onder/ be paalde voorwaarden een "alge meene vergunning worden ver leend tot het bewerken van ge noemde artikelen. Deze voorwaar den hebben in hoofdzaak betrek king op de afwerking. Maatregelen tegen de speculatie ter beurze Staatscourant No. 23 van 3 Februari bevat het tweede besluit van den secretaris-gene raal van het departement van financiën ter uitvoering van het besluit No. 106/1942 betreffende de aangifte en inlevering van waar depapieren, van den volgenden inhoud Op grond van artikel 1 van het besluit No. 106/1942 betreffende aangifte en inlevering van waar depapieren en in overeenstem ming met de par. 2 en 3 der ver ordening No. 3/1940 van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied wordt bepaald Artikel 1 In artikel 2 van de eerste beschikking van den secre taris-generaal van het departe ment van financiën ter uitvoering van het besluit No. 106/1942 be treffende de aangifte en inleve ring van waardepapieren (Neder landsche Staatscourant 1942, No. 187) wordt het getal ,,100.000" ver vangen door het getal .,50.000". Artikel 2 (1) Dit besluit treedt in werking op 5 Febr. 1943. (2) Artikel 4 van de in artikel 1 bedoelde beschikking vindt over eenkomstige toepassing. In artikel 2 van de eerste be schikking hierboven vermeld werd het volgende bepaald: Indien op den eersten dag van eenige maand de waardepapieren waarbij slijm op de borsi vast zit. zal Abdijsiroo; de slijm doen loskomen et j borst en keel verzachten terwfl 1de hoest verdwijn Vanouds beproefd bU hoeti,^ (riep, bronchitis, asthma 's //ereIds beste Hoestsiroop Heden. Nathanaël: Sprekers P. v. d Woude en A. Rijne. 7% uur nam. De avond-, nacht- en Zondags dienst van de apotheken te Leiden wordt van Zaterdagavond 30 Ja nuari 20 uur tot Zaterdagmorgen 6 I Februari 8 uur waargenomen door apotheek Duyster. Nieuwe Rijn 18, Telef. 20523. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apcvheek Raad huispark 8, Tel. 26274. welke een persoon ha 31 Decem ber 1941 verworven en voor dien eersten dag der maand nog niet vervreemd heeft, naar den laat- sten voor dien eersten dag der maand geldenden koers te zamen een waarde van ten minste f. 100.000 (dit bedrag wordt dus thans f50.000) vertegenwoordi gen, dan is die persoon verplicht, deze waardepapieren uiterlijk op den derden werkdag na dien eer sten dag der maand aan te geven. „Het halve woord voor den gotten verstaander" Heden avond spreekt Max Blokzijl oi 19.00 uur, via den zender Hilver sum I, in de serie Brandende Kwesties over het onderwerp: „Het halve woord voor den goe den verstaander". n. 1 1'- riek DAMMEN. De Leidsehe Zeskamp. In de tweede ronde speelde Huisman te gen Heemskerk. Na een 3228 opening, kwam de partij In klas sieke baan. Heemskerk speelde zeer sterk en wist een damdoorbraak met remisestelling te behalen. In tijdnood maakte hij echter een blunder en verloor. Pronkv. Stéenbergen. Wit open de ongewoon met 3227, waarna de partij een „Hollandsche" werd. v. Steenbergen ondernam in het middenspel een gewaagden aanval op wit's linkervleugel en mede door een foutzetje van Pronk wist hij de winst al te dwingen. P. OlivierOptendrees - Een pa: tij. die eveneens een klassiek karak ter droeg. Zij moest in een stand van 77 worden afgebroken. O.i. vermoedelijk remise. De partij HeemskerkOlivier uit de eerste ronde is in tweede zit ting remise geworden. SCHAKEN. Competitie L. Schaakbond Voor de le kl. der Zaterdagmiddag- groep yvon Boskoop I. na beslis sing der afgebr. partijen met 5V4 4V4 van Bodegraven I. Voor de le kl. (avondg-r). verloor Oegstgeest I met 46 van En Pas sant I, na beslissing der afgebro ken partijen. In de 2e klasse is de uitslag van den wedstrijd VTL IN.Z. Holl. I een gelijk spel geworden (55). In dezelfde groep versloeg Leithen I Schaakgenoegen I met 6V43V4. De Leidsehe Gymnasiasten-schaak club is opgeheven en heeft zich dus uit de 2e kl. der Zaterdagmiddag- groepen teruggetrokken. U-bootmannen aan het kanon. Vluj en zeker worden de voor de uitvoering der bevelen noodzakelijke hand- are pen en bewegingen uitgevoerd PK Vater-PBZ-R-P

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2