KUNST EN LETTEREN KERK EN SCHOOL. ffleemn. BINNENLAND Boter of margarine op bon 06. Langemarck Studium GEMENGD NIEUWS RECHTZAKEN. UIT DE RIJNSTREEK. AGENDA SPORT. Op den lOden verjaardag van de overname der macht door Adolf Hitler bezochten de Rijkscommissaris, Rijks minister dr. Seyss-Inquart en Haupt- dienstlelter Schmidt verscheidene hospitalen ln Nederland SS Bildber. Fritz-Stapf-Pax m De zeeslag by Rennell. - Het Amerikaansche ministerie van marine heeft, naar de Britsche berichtendienst uit Washington meldt, in een officieel communi qué medegedeeldTdat in het Zui delijk deel van den Stillen Oceaan de laatste dagen tus- scjien Amerikaansche strijd krachten en Japansche troepen in het gebied van de Salomons eilanden talrijke zee- en lucht gevechten hebben plaats gevon den. Aan beide zijden zijn ver liezen voorgekomen. Het mede- aeelen van bijzonderheden, aldus het communiqué, zou het succes van toekomstige operaties in dit gebied in gevaar brengen. De woordvoerder heeft echter verklaard, dat het Japansche bericht omtrent de verliezen der Vereenigde Staten „sterk over dreven" is. (D.N.B.) NIEUWE UITGAVEN Zwerven op de schaats door Friesland Bij Van Gorcum en Comp. N.V. te Assen verscheen een zeer geslaagd boekje, samengesteld door K. Sik- kema, over „Zwerven op de schaats door Friesland". Tal van op gebied van de schaatssport vooraanstaan de figuren gaven hierin wenken en raadgevingen, aanwijzingen en beschrijvingen van alles, wat met deze sport, waarvoor Friesland wel het land bij uitnemendheid is. in verband staat. Vele schaatsenrijders zullen dé wenken van deze gids dankbaar ter harte nemen, wanneer zij de ijzers weer onderbinden in onze Noordelijke provincie Nieuwe uitgaven Verschenen bij: Uitg. Westland, Amsterdam: Mummelman, een dierenboek, door H. Löns, vert door C. v.d. Tonge Koster, 3e druk. De laatste Hansboer, Roman v.d. Lüneburgerheide, door H. Löns, vert, door R. J. de Stoppelaar, 2e druk. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Emmer-Compascuum toezegging) ds. J. W Beerekamp te Nieuw- Weerdinge. Geref. Kerken Beroepen' te IJlst cand. J. F. H. van der Bom, hulpprediker te Weesp. Aangeno men naar Monnikendam cand. G. van Wilgenburg. hulpprediker te den Ham C'hr. Geref. Kerk Beroepen te Bunschoten ds. H. v&n Leeuwen te Ermelo. Voelt Ge een kou opkomen, laat dan de AKKERTJES hun werk doen. Geen koorts, geen griep, mits de AKKER TJES bij 't eerste griepe rige gevoel te hulp komen. "AKKERTJES" zijn echte griepverdrjjvers én zijn tegelijk echte pijnstillers. De Nederlandsche Pijnstiller Van Donderdag 4 tot en met Maandag 15 Februari is de met „boter 06" gemerkte bon van de bonkaart voor voedingsmiddelen aangewezen voor het koopen van boter. Per tweetal bonnen kan men 250 gram boter verkrijgen. Zij, die de voorkeur geven aan mar garine, kunnen op deze bon des- gewenscht per tweetal bonnen 250 gram margarine koopen, wanneer de handelaar deze in voorraad heeft. Een jeugdherberg op de Veluwe. Op een open veldje zijn een paar jongens van 17 "of 18 jaar aan het boksen. Een twintigtal ande ren kijkt toe. Even later wordt er een wedstrijd in hardloopen gehouden, dan gaat het troepje naar binnen, drinkt koffie en plotseling zitten ze in een kring rond een examinator, die hun vragen stelt van allerlei aard, over dingen, die je niet uit een boekje kunt leeren. Ze moeten geleerd hebben uit hun oogen te kijken en zelf na te denken. Als ze deze vragen beantwoorden wil len, denk ik zoo en ik vraag: Is dat nu het examen? Ja, dat is het examen voor het Lange- marck-studium. De voorwaarden om tot dit examen te worden toegelaten, blijken al even nieuw als het examen zelf en de heele oplei ding. Want hier wordt een po ging gedaan om begaafde jonge mannen van 16 tot 22 jaar, die door bijzondere omstandigheden op den achtergrond dreigden te geraken, in de gelegenheid te stellen door hard werken de plaats te veroveren in de maat schappij, waar zij door karakter en aanleg recht op hebben. Het is een eisch van sociale recht vaardigheid, zoö zeggen de leiders van dit instituut, dat elke jonge Nederlander, ongeacht zijn af komst. zijn stand of zijn finan- cieele omstandigheid, een oplei ding ontvangt, die met zijn aan leg overeenkomt. En het is een eisch van den nieuwen tijd, dat de leidende posten in handen komen van menschen. die daarop door hun karakter en hun be gaafdheden de meeste aanspraak kunnen maken. Een begaafde timmermansleer ling moet architect kunnen wor den, een begaafde monteur in genieur op zijn gebied. Maar onder de gewone jongens, die door geldgebrek of andere bij - zondere omstandigheden niet in de gelegenheid zijn geweest te gaan studeeren. zitten zeker ook goede artsen, leeraren, mannen van wetenschap. Wij willen die jonge menschen opsporen en ze in de gelegenheid stellen zonder kosten en uit eigen kracht de hun toekomende plaats te verwerven. Ik kijk de jongens uit den kring eens aan. Het zijn meest arbei dersjongens, die al weten wat werken en geldvérdienen is. Knappe koppen zijn er bij. dat zie je aan hun heldere oogen en de belangstelling, waarmee zij het vraaggesprek volgen dat hoor je aan de soms verrassende ant woorden. Maar het zijn ook jon gens, die weten wat zij willen; geen intelligente slappelingen, maar kerels uit één stuk. Dat merk je ook aan de manier, waarop zij vechten aan hun taaiheid en uithoudingsvermogen bii de wedstrijden Gezond naar lichaam en geest moeten onze jongens zijn. want het Langemarck-Studium stelt zware eischen. zegt de leider. Prachtig werk zeg ik. En hebt u al succes? O ja, we hebben de mooiste ontdekkingen gedaan. Vele Ne derlandsche jongens zijn reeds in opleiding. Afdeeling Boschwezen inge steld. - Door den Boerenleider is bij de hoofdafdeeling I van den Nederlandschen Landstand inge steld de afdeeling Boschwezen, welke met de reeds bestaande afdeeling Jachtwezen vereend wordt. Als leider dezer nieuwe afdee ling Bosch- en Jachtwezen is be noemd de heer W. G. Nieuwen- kamp te Baarn, tot nu toe leider van de afdeeling Jachtwezen van den Nederlandschen Landstand. Tot secretaris is benoemd de heer K. Dilling te Den Haag. Verrekening van te veel be taalde luisterbijdrage. - Wie over over 1942 te veel aan luisterbij drage heeft betaald mag dit zelf verrekenen met de bijdrage over 1943, totdat de oude luisterver gunning moet worden ingewis seld. Is over 1942 meer betaald dan tot aan de maand van in wisseling in 1943 verschuldigd is dan dient op de adreszijde van de in te leveren luistervergun ning duidelijk een verzoek om terugbetaling van het gebleven verschil te worden gesteld. Wie reeds om terugbetaling- verzocht heeft krijgt nader be richt. Dispensatie van loonregelingen. In de Staatscourant van 2 Fe bruari is een beschikking van den wnd. gemachtigde voor den arbeid opgenomen, inhoudende, dat voortaan alle dispensaties van landelijke regelingen van loonen- en arbeidsvoorwaarden door of namens den gemachtig de voor den arbeid zullen wor den gegeven. Een en ander is het logisch gevolg van de bepaling, voorko mende in de verordening van den Rijkscommissaris op de or dening van den arbeid van 13 October 1942, dat alle regelin gen, die reeds verbindend waren vastgesteld bij de totstandko ming van die verordening, ge acht worden door den gemach tigde voor den arbeid te zijn vastgesteld. De wnd. gemachtig de voor den arbeid deelt in ver band hiermede mee, dat de cor respondentie over aangelegenhe den, die met de verleening van de dispensatie van loonregeelin- gen verband houden, nog tot 31 Maart dient te worden gericht aan de tot nog toe gebruikelijke adressen. Nieuwe zeepbonnen. - Tot en met 28 Februari geven de vol gende bonnen recht op het koo pen van de daarachter vermelde hoeveelheden zeep. De met „al gemeen 490" gemerkte bon van de bonkaart voor voedingsmid delen en de met „r eenheids- zeep" gemerkte bon van de aan kinderen beneden den leeftijd van acht jaar uitgereikte kaar ten geven recht: hetzij op het koopen van een stukje van 24li of 28 gram luchtgevulde een heidstoiletzeep 40 of 57 pCt., hetzij op het koopen van een stukje van 70 of 75 gram een heidstoiletzeep 14, 15 of 21 pCt., hetzij op' het doen wasschen van vijf kilogram droge vuile wasch. De met „algemeen 491" gémerk- te bon van de bonkaart voor voedingsmiddelen en de met „r waschpoeder" gemerkte bon van de aan kinderen beneden den leeftijd van acht jaar uitgereik te kaarten geven recht, hetzij op het koopen van 250 gram waschpoeder of zeeppoeder (oude of nieuwe samenstelling) hetzij op het doen wasschen van negen kilogram droge vuile wasch. De met „r toiletzeep" gemerk te bon van de aan kinderen be neden den leeftijd van 2 jaar uitgereikte kaarten geven recht op het koopen van één stuk van 50 of - voor zoover voorradig - 75 gram toiletzeep (oude samen stelling). De geldigheidsduur van de voor eenheidszeep aangewezen bon nen „algemeen 474" en „q-een- heidszeep" en van de voor waschpoeder aangewezen bonnen „algemeen 475" en „q wasch poeder" is verlengd tot en met 28 Februari a.s. Kroonprinses van Italië schenkt leven aan dochter De kroon prinses van Italië, Maria José, heeft gisterochtend het leven ge schonken aan een dochter. Het prinsesje heeft den naam Beatrice gekregen. De gezondheidstoestand der kroonprinses en haar doch tertje is uitstekend. De kroon prinses heeft thans aan drie kin deren het leven geschonken. Negen kostbare bontmantels gestolen. - Maandagmorgen ont dekte de te Hilligersberg wonen de eigenaar van een bontzaak in de Wagenstraat te Den Haag, dat in den nacht van Zondag op Maandag in zijn bedrijf was in gebroken. Uiterlijk is aan het pand niet te zien, dat er een bontzaak in gevestigd is. Ontvreemd werden negen bont mantels, met een totaal-waarde van 14000 gulden. Een dezer vertegenwoordigde alleen reeds een waarde van 9000 gulden. Ilaagsche Politierechter D. J. A. te Leiden had opdracht gekregen om turf en steenkolen te bezorgen, van welke opdracht hij zich wel had gekweten, doch de baas was er aan te kort gekomen, zoodat hij wegens verduisterng terecht moest staan. De Officier vorderde 14 da gen gevangenisstraf; de rechter leg de drie weken op. G. K. te Leiden had een pruimpje willen hebben n daarom nam hij wat tabak mee van zijn patroon. Wegens diefstal vor derde de officier f20.boete subs. 10 dagen hechtenis. De politierech ter veroordeelde tot f. 15.subs 15 dagen. In April had J. B. te Leiden twintig pakken wol weggenomen ten nadeele van de Fa. Parmentier. De wol had een waarde van f. 133, zoodat de officier een flinke straf noodig vond; hij vorderde twee maanden gevangenisstraf. De poli tierechter veroordeelde tot zes wekc gevangenisstraf. A. H te Katwijk zat in de kou en had geen kolen- bonnen Toen had hij een hoeveel heid steenkolengruis weggehaald. Daarvoor had hij zich nu te ver antwoorden en de officier vorderde een week gevangenisstraf. De rech ter legde een gevangenisstraf op van acht dagen. Het had C. G. A. M. G. te Leiden zijn betrekking ge kost, dat hij diefstal had gepleegd, en nu moest hij daarvoor nog te recht staan Hij had enkele malen kleine hoeveelheden ruwe tabak voor eigen gebruik meegenomen. De officier vorderde f.20.— boete subs. 10 dagen hechtenis. De poli tierechter veroordeelde tot f. 15. boete subs. 15 dagen hechtenis. HAAGSCHE POLITIERECHTER N. van S. uit Noordwijkerhout, verklaarde schuldbewust te zijn en daarom ging hij ook accoord met de 14 dagen gevangenisstraf, welke de politierechter hem op legde Zeven kippen en een haan had hij zich toegeëigend, waar van S. de dupe was geworden. Hoe hij tot zijn daad was geko men. wist hij eigenlijk zelf niet, maar spijt had hij er van. Maar de officier wees erop. dat in den laatsten tijd veel kippen en ko nijnen worden gestolen, die door anderen met zorg zijn opgefokt, zoodat hij drie weken gevange nisstraf eischte. waarna het von nis 14 dagen werd. L. van D. uit Katwijk had brandstof te weinig en zich om die reden een hoe veelheid steenkolengruis toege ëigend. Waar dergelijke diefstal len naar het oordeel van den of ficier streng tegengegaan moeten worden, luidde de eisch een week gevangenisstraf; de rechter ver oordeelde tot 8 dagen gevange nisstraf. - De verleiding der vele japonnen in het magazijn van C. en A. te Leiden was voor mej. J. v. d. B. uit Leiden te sterk geweest en door den punten- nood had zij een japon weggeno men. Daarvoor vorderde de offi cier f.30 boete subs. 30 dagen hechtenis, waartoe de rechter veroordeelde. - Mej. H. C. H. te Leiden werkte in een wasscherij, welke gelegenheid zij te baat nam 'een aantal zakdoekjes te stelen. De officier vorderde f20 boete subs. 10 dagen hechtenis; de rechter veroordeelde tot f. 15.— boete subs. 15 dagen hechtenis. W. H. H. uit Noordwijk zat om hout verlegen voor de kachel en had het toen eenvoudig ge vonden enkele planken uit een deur in zijn woning te sloopen. Daar was de huiseigenaar niet bijzonder op gesteld, weshalve hij een aanklacht indiende wegens vernieling, voor welk feit de offi cier 14 dagen gevangenisstraf eischte. Verdachte had het feit gepleegd mede in verband met ziekte van zijn kind en rekening houdend met de omstandigheden, werd hij veroordeeld tot 5 dagen gevangenisstraf. HAZERSWOUDE De politie heeft in samenwerking met de po litie van Waddinxveen, aangehou den, als verdacht van diefstal, K. W. en W. v. V., beiden alhier. Zij zijn ter beschikking gesteld van den burgemeester van Waddinxveen. LELMUIDEN Benoemd zijn tot commissieleden der Chr. Ger. Kerk de heeren A. de Vos en A. v.d. Kamp. Kindje overreden en gedood. - Gistermiddag is de 3-jarige L. B. wonende in de Hooge Prins Wil- ièmstraat te Den Haag in de Prins Willemstraat bij het over steken van den weg, door een tram aangereden. Met een her senschudding' en een heupfrac tuur werd het kind naar het ziekenhuis Zuidwal gebracht, waar het kort na aankomst is overleden. Heden. Schouwburg: Kameropera „Die Schone Galathee" en „Der Früh- ling". 7% uur nam. Stadszaal: Ter Hall-revue ,,De Optimist". 7% uur nam. Donderdag Nathanaël: Sprekers P. v. d Woude en A. Rijne. 7 uur nam. Stadszaal (kl. zaal)Mosselde- monstraties te 10% u. voorm. en 2 en 4 uur nam. Stadszaal: Ter Hall-revue „De Optimist". 71/2 uur nam. De avond-, nacht- en Zondags dienst van de apotheken te Leiden wordt van Zaterdagavond 30 Ja nuari 20 uur tot Zaterdagmorgen 6 Februari 8 uur waargenomen door apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, S Telef. 20523. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apotheek. Raad- huispark 8, Tel. 26274. BRIDGE. Drive-competitie ,,De Sleutels" De drive-competitie van „De Sleu tels" is gisteravond beëindigd. Van deze laatste (vierde) drive waren, de voornaamste resultaten: Hoofdklasse: 1. CasteleinVrijen- hoek, 14 p.; 2. BontePrins 16 p.; 3. ThoolenGans 26 p.; 4 Ree kersStapel 26% p.; 5. en 6. Van TuynKuyt en BroekmanKees- om 27 p. In den eindstand der 14 paren wordt de kopgroep gevormd door: 1. ThoolenGans; 2. hr. en mevr. Van Wingen; 3. en 4. Caste leinVrijenhoek en Wakka—Voge lenzang; 5. Verboog Sr.Koch. Eerste klasse A: 1. v. d. Staay Verpoorten 22 p.; 2. hr. en mevr. v d. Ploeg 22p.; 3. en 4. Leen- houtsKuilman en gebr. Ouds hoorn, 23 p.; 5. PamontjakMoch- tar, 25 p. Eindstand (14 parèn)1. VerdegaalHermans; 2. v. d. St Verpoorten; 3. LeenhoutsKuil man; 4. hr. en mevr. Staal; 5. Pa montjakMochtar. Eerste klasse B: 1. hr. en mej. v. Doorn, 20% p.; 2. dames Vrijen hoekVisser 21% p.; 3. hr en mevr. Bleuzé 251/2 P-; 4. en 5. hr. en mevr. van Alphen en dames Bosse van Ingen Schenau 26% p. Eind stand (14 paren): 1. Van Noort Sr. Vermet; 2. Sloos Sr.Sloos Jr.; 3. hr. en mevr. v. Alphen; 4. mevr. AukesPeter; 5. hr. en mevr. Been. Tweede klasse A; 1. Brouwer Bok 17 p.- 2. hr. en mevr. Kiel, 171/2' p.: 3. hr. en mevr Braams 21 p.; 4. PielanenDrommel, 22% p.; 5. hr. en mevr. Key 25 p. Eind stand (14 paren) ul. van Btrge He negouwen,v. d Burg; 2. hr. en mevr. Kiel; 3. PielanenDrommel; 4. hr. en mevr. Zandbergen; 5. hr. en mevr. Braams. Tweede klasse B: 1. v. Berge He negouwenDe Roo, 10% p.; 2. mevr PeterPolman 11% p.; 3. en 4. hr. en mevr. Warnecke en hr. en mevr. Van Egmond, 12% p. Eindstand (!<k paren)1. v. Berge Henegouwen— De Roo; 2. hr. en mevr. Warnecke: j 3. hr. en mevr. Van Egmond; 4. mevr. PeterPolman; 5. v. AsV. d Horst. DAMMEN. Damclub Leiden - Daar de ge wone competities geen doorgang kunnen vinden heeft de „Damclub Leiden" een z.g. noodcompetitie ge organiseerd. Daartoe is D.C.L. in 2 groepen verdeeld, resp. Zwart en Wit. In de eerste ontmoeting won nen de „zwarten". Naast een groepsprijs staan 2 wisselbekers op het spel voor den hoogstaankomen- de uit elke groep. Evenals vorig jaar zal men trachten de clubs uit de naaste omgeving in deze noodcom petitie in te schakelen. Telefoto uit het Hoofdkwartier van dea Fübrer tijdens de benoeming van groot-admiraal Rader tot admiraal* inspecteur door Adolf Hitier Telefoto Hf ïmami-Staj>Wax P

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2