Keuringen voor de Waffen-S.S. en hel Legioen 83ste Jaargang Dinsdag 2 Februari 1943 No. 25412 BUITENLAND. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT VERDUISTEREN: Bij verstandig gebruik kan men met weinig gas veel doen. BEKENDMAKING. GEMENGD NIEUWS LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Het laatste verzet in Stalingrad In Stalingrad is de Zuidelijke groep van het 6de Duitsche leger na haar worsteling van 2 maan den tegen de vijandelijke over macht tijdens bittere koude en na onmenschelijke ontberingen op 31 Januari door de tallooze zware wapens, tanks en vliegtui gen der bolsjewisten overweldigd. Van alle kanten zwaar aange vallen, hadden de uitgeputte ver dedigers stuk na stuk van hun 'stellingen moeten prijsgeven en waren zij ten slotte op het nauwelijks 300 meter breede plein bij het Gepeoe-gebouw bijeen- gedrongen. Door gebrek aan mu nitie konden zij noch de concen trische aanvallen der tanks af slaan, noch de open in de puin- hoopen staande batterijen meer onder vuur nemen, die met haar granaten de laatste resten van het Gepeoe-gebouw stukschoten en zoodoende het verzet van de rond generaal-veldmaarschalk Paulus geschaarde strijders kon den breken. De grenadiers boden in het stukgeschoten en opge blazen gebouw nog met laatste krachten verzet aan de van alle kanten aanstormende bolsjewis ten. Met de vernietiging van alle belangrijke documenten, kaarten n papieren zetten zij de kroon op het gedenkteeken, dat zij door hun onvergankelijke daden heb ben opgericht. In de stukgescho ten werkplaatsen van de tractor- fabriek daarentegen zet de Noor delijke gevechtsgroep onder lei ding van den generaal der in fanterie Strecker haar heldhaf- tigen afweerstrijd voort. Zij vindt in haar onwrikbaren wil tot den strijd de kracht tot verzet tegen de ononderbroken .aanvallen van den vijand. Debolsjewisten schieten systematisch eiken nog overeind staanden muur van deze uitgestrekte fabriek stuk en werpen salvo na salvo hand- en werpgranaten dicht achter de stukken muur om den verdedi gers iedére mogelijkheid tot dek king te ontnemen. De goten, kel ders en onderaardsche gangen bieden echter nog steeds be- cherming. Van hieruit stormen e onvermoeide strijders naar voren, wanneer vijandelijke stormtroepen zich ver. naar vo ren wagen en slaan hen terug. Op deze tot alles in staat zijnde mannen concentreert de vijand zijn geheele overmacht. Zy hou den echter nog steeds stand. (D.NB.) De arbeidsmobilisatie in Duitsch- land. - De Berlijnsche A.N.P.- correspondent meldt: Nauwelijks zijn de eerste maat regelen voor de mobilisatie der In zyn weermachtbericht van gisteren maakte het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: In het Westelijke deel van Tri- politanië werden de hevige ge vechtshandelingen van vijande lijke pantserafdeelingen en vij andelijke artillerie voortgezet, die steeds op onzen onmiddeliyken afweer stieten. Vijf pantserwa gens, eenige kanonnen en tal rijke vijandelijke automobielen werden vernietigd. In Tunesië duren de gevechten in de secto ren, die de spil troepen de laatste dagen bereikt hebben, voort. Er werden ongeveer honderd ge vangenen gemaakt en 12 vijan- deiyke pantserwagens vernietigd In verbitterde luchtgevechten schoten Duitsche jagers tien vliegtuigen omlaag, vier andere machines werden door het lucht doelgeschut neergehaald. Onze jagers, die waren opge stegen om een in de Middelland- sche Zee varend konvooi te be schermen, verijdelden den aan val van Britsche bommenwer pers en schoten een Beaufighter naaf beneden, die in zee viel. Viermotorige Amerikaansehe bommenwerpers vielen gisteren Messina aan, waar talrijke bom men werden uitgeworpen en aanzieniyke schade aan vele ge bouwen werd aangericht. Het aantal slachtoffers wordt op het oogenblik nagegaan. De Duitsch- Italiaansche afweer van Reggio di Calabria en Messina schoot drie Liberators omlaag. Een der toestellen, die aan den aanval op Messina had meegedaan, viel met de boordwapens een huis bij Melito di Porto Salvo aan de Zuidkust van Calabrie aan. Zes personen kwamen daarbij om het leven, onder wie deaartsbis schop van het diocees, die op huisbezoek was en voorts, vijf burgers. Andere aanvallen wer den ondernomen op Catania, Trapani en Augusta, waar scha de ontstond aan gebouwen. Het aantal slachtoffers is nog niet vastgesteld. Het luchtdoelgeschut schoot drie van de aanvallende bommenwerpers boven Augusta omlaag, die brandend neerstort ten, n.l. een boven Syracuse, een andere ten Oosten van' het schiereiland Magnisi en den der den ten Noordoosten van de stad. Het luchtdoelgeschut van Trapani schoot twee machines neer, waarvan een terechtkwam by de Ales eilanden Porcelli en Asinelli en de andere ten Noor den van de stad. Een onzer corvetten en een torpedoboot werden door den vijand voor de Tunesische kust in den grond geboord. Dank zij het feit, dat terstond reddings booten opdaagden, kon bijna de geheele bemanning der vaartui gen gered worden. van hedenavond 17.26 uur tot morgenochtend 8.21 uur De maan kwam heden op om 5.59 uur en ging onder te 14.40 uur. arbeidsreserves in Duitschland afgekondigd of reeds is een be gin gemaakt met het oproepen van verschillende groepen der bevolking. Uit eenige aanvullen de mededeelingen blijkt, dat vrij wel alle vrije beroepen, met uit zondering van diegenen, die op geneeskundig gebied werkzaam zyn, onder de bepalingen vallen. Onder hen bevinden zich archi tecten, meesters in de rechten, auteurs, schrijvers, kunstschil ders, renteniers, alsmede de scho lieren van kunst- en modevak scholen, voorzoover zy zestien respectievelijk zeventien jaar oud zijn. Over het algemeen kan gezegd worden, dat breede kringen, der bevolking de mobilisatie als van zelfsprekend hebben opgevat. Reeds den eersten dag van de afkondiging hebben zich duizen den Berlijnsche mannen en vrouwen vrijwillig op de arbeids- bureaux aangemeld. Een groot voordeel acht men het algemeen, dat de beroepskeuze in zekeren dienst buiten Nederland te ver vullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. 3.2.'43 Roermond, 9 uur. NSDAP, Swalmerstraat 61. 3.2.'43 Vehlo. 15 uur, Deutsches Haus, hoek Willemstraat. 4.2.'43 Arnhem, 9 uur. Wever straat 16b. 4.2.'43 Hengelo, 15 uur, Deutsches Haus. 5.2.'43 Zwolle, 9 uur, hotel Peters, Markt. 5.2.'43 Assen, 15 uur, dienstge bouw, Vaart Zuidzijde. 6.2.'43 Groningen. 9 uur. Concert huis, Poelestraat. 6.2.'43 Leeuwarden, 14 uur, huize Schaaf, Breedstraat. 7.2.'43 Amsterdam, 9 uur, school ttanarimpff iq 8.2.'43 Utrecht. 10 uur, Mariapl. Wehrmachtsheim. 9.2.'43 Amersfoort, 10 uur, dienst gebouw Leusderweg 10.2.'43 Den Haag. 9 uur. café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg Bij onze vrijwilligers. Trouwe kameraden SS PK Walbach-Atl-H-P m Het SS-Eisatzkommando deelt mede: Vrijwilligers voor de Waf- fen-SS en het Legioen kunnen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen vervoegen, em<^e gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun zin betrekkelijk vrijgelaten is. Men verwacht de eerste toewy- zingen der betrekkingen reeds in de komende dagen. Mussolini inspecteert fascisti sche militie. - Ter gelegenheid van den twintigsten verjaardag der oprichting van de fascisti sche militie heeft de Duce in een plaats van midden-Italië forma ties vair de militie geïnspecteerd. De Duce hield daarbij een toe spraak, waarin hij herinnerde aan de offers, die in deze twin tig jaar door de militie gebracht zyn uit liefde voor Italië en uit toewijding voor het fascisme. Nooit meer dan in dezen oorlog is de waarheid gebleken van het beginsel, aldus Mussolini, dat de beslissende slag wordt toege bracht door hem, die een kwar tier langer weet vol te houden dan de vijand en dat de laatste slag de overwinning oplevert. Pas na 32 maanden van strijd tegen ons heeft de vyand een succes weten te behalen. Het Italiaan sche volk heeft met manlijke rust het bericht vernomen van de vijandelijke bezetting van Li- bye. Immers, een onwrikbare overtuiging is in ons hart ge grift: daar waar wy waren, daar waar onze dooden op ons wach ten, daar waar wy de krachtige en onverwoestbare kenteekenen van onze beschaving hebben achtergelaten, daar zullen wy terugkeeren. Onveranderlijk als de wet der zwaartekracht van de materie is de wet der politieke zwaartekracht van de volkeren. 50 millioen Italianen hebben naar Afrika gestreefd en zullen naar Afrika blijven streven, om dat zy even goed en wellicht meer nog dan andere volkeren een heilig recht bezitten om te leven. Zwarthemden; op dezen twintigsten verjaardag antwoor den wij te zamen met onze ka meraden van de as en van het drielandenpact op het dwaze, misdadige en propagandistische dilemma van Casablanca, dat wij nooit zullen toegeven, zoo lang wy in staat zijn een wapen in de hand te houden. Ge zult voortgaan op te trekken in het eerste gelid en zult altijd en overal een voorbeeld zyn. Ik weet, dat ge op geen ander voor recht aanspraak maakt. (Stefanl) Churchill in Turkije. - Te Londen is volgens Reuter offi cieel medegedeeld, dat Churchill vergezeld door militaire en di- Zaterdag, 30 Januari jJ., des avonds, is in Haarlem een on derofficier der Duitsche weer- wacht ruggelings neergeschoten. Het terstond door de Deutsche Sicherheitspolizei ingestelde on derzoek heeft niet kunnen lei den tot opsporing van den da der, die echter - waar het resul taat van het onderzoek op wijst - in Joodseh-communistisehe kringen gezocht moet worden. In overeenstemming met den Wehrmachts-Befehlshaber Nie- derlande, General der Flieger F. Christiansen, zyn heden voor den eenen verraderlijk vermoorden Duitschen soldaat als vergel dingsmaatregel de onderstaande 10, uit joodsch-communistische kringen afkomstige gijzelaars uit Haarlem en omgeving terechtge steld. Bovendien is een vrij groot aantal communistische agitato ren uit deze streek naar een con centratiekamp gezonden. De namen der terechtgestelden luiden als volgt: 1. Drilsma, Herbert O., geb. 2.8.06 in Amsterdam, woonach tig te Haarlem. 2. Frank, Philipp, geb. 9.8.10 in Hilversum, woonachtig te Haar lem. 3. Chapon, Barend, geb. 4.8.84 in Amsterdam, woonachtig te Haarlem. 4. Zwanenbeek, Iwan, geboren 19.11.02 in Delft, woonachtig te Haarlem. 5. Reuman, Karei F., geb. 1.3.16 in Schoten, woonachtig te Haar lem. 6. de la Rie, Wijnand, geb. 30.0.99 in Leiden, woonachtig te Haarlem. 7. Lebbe, Johannes Th., geb. 16.12.78 in den Helder, woon achtig te Haarlem. 8. Warmenhoven, Simon, geb. 21.9.04 in Velsen, woonachtig te Velsen. 9. Wey, Pieter, geb. 22.11.03 in Velsen, woonachtig te Velsen. 10. Strengholt, Roelof, geboren 5.11.06 in Amsterdam, woonach tig te Velsen. Den Haag, den 2 Februari 1943. Der höbere SS- und Polizei- führer Nordwest und Gene- ralkommissar für das Sicher heitswesen get. RAUTER, SS-Gruppenführer und Ge- neral-leutnant der Polizei. •k Opnieuw wordt hiermede bewe zen, welke rigoureuze gevolgen zoo'n onzinnige daad van agres sie tegenover de Duitsche Weer macht leidt, leiden moet. De be zettende overheid is toch ver plicht om strenge maatregelen te nemen ter beveiliging van haar weermacht. Nogmaals zij derhalve ten overvloede ten strengste afge keurd iedere daad van terreur tegenover de bezettende macht, die steeds haar droeven terug slag zal hebben op onze eigen landgenooten, waarvan een aan tal onschuldigen ten offer valt. plomatieke adviseurs als gast der Turksche regeering een be zoek aan Turkije heeft gebracht. De besprekingen met den Turk- schen president en met leden der regeering hebben tof* een over eenkomst geleid omtrent „de wijze waarop Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten Tur kye zouden kunnen helpen by een essentieele consolidatie van de eigen defensieve veiligheid". Beraadslagingen over dit thema hebben plaats gevonden tusschen de Turksche en Britsche militai re deskundigen. De Turksche en Britsche staats lieden hebben later verklaard buitengewoon voldaan te zijn. Nog wordt uit Engelsche bron vermeld: „De minister-president, die kort tevoren op een confe rentie den president der Veree nigde Staten had ontmoet, kon Voor ruim f. 60.000 aan bril janten en goud gestolen. - Tn den nacht is ingebroken dij den juwelier P. Klaassen, in de Kerk straat te 's-Hertogenboscn, waar bij voor ruim f. 60.000 aan goud en briljanten is buitgemaakt. De dader de politie neemt aan, dat slechts één man aan het werk is geweest heeft zich toegang verschaft door het on derste gedeelte van de deur, waarvan een plaat van ongeveer een meter buiten de stalen be veiligingsinstallatie viel, uit te breken. Hy heeft daarna op zijn gemak den winkel, alsmede de etalage geplunderd, waarbij hy de kostbaarste stukken heeft uit gezocht. De inbraak werd eerst des morgens ontdekt door het dienstmeisje, toen het de stalen rolluiken wilde openen, en dEfar- bij de door den inbreker aange richte schade bemerkte. De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld. Hierbij heeft men eenige vingerafdrukken ge vonden. Een omschrijving der gestolen stukken is reeds ver spreid. Het gestolene wordt, naar wy vernemen, ten volle door verzekering gedekt. Boerdery' afgebrand te Rheden Donderdagnacht heeft een felle brand gewoed in de kapitale boer derij van H. Geerlings in de Fraterwaard. gemeente Rheden. De brandweer uit Dieren bestreed het vuur met alle beschikbare materiaal, doch kon niet verhin deren, dat de geheele hofstede in de asch werd gelegd. Dertien stuks jongvee, vijf paarden en twee veulens kwamen in de vlam men om. Een groot gedeelte van den inboedel ging verloren. .spreken met volledige kennis van de meeningen van president Roo sevelt, die deze ontmoeting ten zeerste had toegejuicht. Ook aan de vraagstukken van den tijd na den oorlog werd aandacht be steed en ook ten aanzien hier van kwam men tot overeenstem ming." Stalin Is op de hoogte gehou den. Naar Reuter verder meldt, is Churchill van zijn bezoek aan Turkye te Caïro teruggekeerG. Churchill heeft daar volgens Reuter op de persconferentie ver klaard, dat men zich voor de komende maanden, wellicht reeds de komende weken moet voorbereid houden op belangrijke gevechten in Tunesië. (D.N.B.) In een door het Turksche tele- graaf-agentschap, het Agenca Anatolie, gepubliceerd communi qué worden de namen bekend ge maakt van de Engelsche en Turksche vertegenwoordigers, die hebben deelgenomen aan de be sprekingen in Adana. Vertegenwoordigers van Turkije waren minister-president Sarad- jogloe, de chef van den gene- ralen staf. maarschalk Tsjakmak, de minister van buitenlandscha zaken Menemendzjogloe, de plaatsvervangende minister van buitenlandsche zaken. Erkin, de luchtvaartdeskundige in den ge- neralen staf generaal Sefik, en de chef van de operatie-afdeeling in den generalen staf. kol. Kayabali. Van Britsche zijde waren-vol gens het communiqué aanwezig: de eerste minister Churchill, de Britsche ambassadeur Knatchbull Hugessen, de chef van den gene ralen staf, generaal Brooke, de opperbevelhebber in Irak en Iran generaal Maitland Wilson, de be velhebber in het midden-Oosten generaal Alexander, de chef van de militaire intendance in het midden-Oosten, generaal Wilfred Lindsell, de plaatsvervangende bevelhebber van het Britsche luchtwapen in het midden-Oos ten. luit.-generaal der luchtmacht Drummond en de chef van den generalen staf der Middelland- sche Zeevloot commander Dun das. (D.NB.).

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1