N.S.D.A.P. 10 jaar aan de macht Rede van minister Speer ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT. AGENDA HET MAANLICHT IN FEBRUARI. Op de vergadering van de Reichs- arbeitskammer ter gelegenheid van den lOden verjaardag van de^ machtsaanvaarding heeft de Duitsche minister voor bewape ning en munitie, Speer, het woord gevoerd. De Führer heeft, zoo zeide de minister o.a. in zijn Nieuwjaars proclamatie verklaard, dat hij in 1943 een buitengewone productie- verhooging van Duitsche bewa peningsindustrie verwacht en moet eischen. Wij hebben in 1942, dank zij de bekwaamheid en on voorwaardelijke overgave van onze arbeiders, technici en bedrijfslei ders de productie aanzienlijk kun nen verhoogen. Op vele belang rijke gebieden is in de laatste maand van 1942 het tien- en twintigvoudige van de productie in dezelfde maand van het vorige jaar bereikt. Hierdoor is de pro ductie van December 1942 op alle gebieden tot een in de Duit sche bewapeningsgeschiedenis tot dusver niet bereikt peil gestegen. Tegelijkertijd hiermede, zoo ver klaarde de minister, zijn echter ook in het laatste jaar in on- vermoeiden arbeid door het op richten van zeer groote fabrieks- installaties, de reorganisatie en de uitbreiding van bestaande fabrieken, het vervaardigen van nieuwe werktuigmachinerieën, door talrijke verbeteringen in de bedrijven en door rationalisatie de voorwaarden geschapen voor een verdere nog belangrijk hoo- gere stijging van de Duitsche be wapeningsindustrie in 1943. De productiedoelstellingen zijn buitengewoon. Het is thans voor alles noodig, zoo verklaarde de minister verder, dat de geheele volksgemeenschap de bewape- ningsindustrie met alle middelen steunt, dat de fabricage van alle nog eenigszins te missen produc ten wordt gestaakt en dat, onze geheele levenshouding nog meer dan tot dusver zich aanpast aan de noodzakelijkheden van den oorlog. V/ij allen weten, zoo Desioot minister Speer, dat het Duitsche voile de hierdoor noodzakelijk wor.lende offers gaarne draagt, want hierdoor zal onze bewape ning haar tot dusver geweldige prestaties nog verre overtreffen. In aansluiting hierop sprak Reichsorganisationsleiter dr Ley Deze verklaarde o.a.: Het is de laatste dagen iederen Duitscher duidelijk geworden, dat deze strijd een strijd is op leven en dood en dat het gaat om het zijn of niet te zijn van de natie. Onze paro len, zoo zeide dr. Ley, moeten luidin: „Lot, verlang van ons wat ge wilt; wij weten, dat wij de kraent bezitten aan alles het hoofd te bieden". Deze oorlog, zoo besloot dr. Ley. is in dieperen zin een strijd van het geloof, doch niet van een geloof in een mystieke krafht doch in de natuurlijke wet en het natuurlijke recht. (D.N.B.). Telegram van Hacha aan den Führer. - De Praagsche bladen publiceeren ter gelegenheid van den tienden verjaardag van de machtsaanvaarding een telegram van president dr. Hacha aan den ruhrer, waarin o.a. wordt ge zegd „Wij houden ons uw woorden cuidelijk voor oogen, dat een Europa onder bolsjewistische heerschappij het Tsjechische volk alleen in de rij der voor de vernietiging bestemde naties zou plaatsen. In het diepe bewustzijn dat de Voorzienigheid het Duit sche rijk onder uwe leiding met de heroieke missie heeft belast dit gevaar der verifietiging van Europa af te weren, vernieuwen wij onze gelofte onder alle om standigheden trouw en onwrik baar aan uw zijde te staan. Wij zijn meer dan ooit besloten iede re taak, die gij ons opdraagt naar beste krachten uit te voe ren." (D.N.B.) Communiqué van de evangeli sche kerk te Berlijn. - De proost van de Evangelische kerk te Ber- lijn, dr. Walter Hoff, heeft ter gelegenheid van den tienden ver jaardag van de machtsaanvaar ding door den Führer in Duitsch- land een communiqué gepubli ceerd, waarin hij de beteekenis van deze gebeurtenissen voor de bescherming van de Christelijke kerken weergeeft. Hij, die de in mineraalwaterfabrieken. graan- •pslagplaatsen en electrische centrales veranderde Christelijke kerken in Rusland heeft gezien en den verderfelijken invloed van het Jodendom in stad en land van het uitgestrekte Oos ten heeft ondervonden, weet het te waardeeren, wat de machts aanvaarding van het nationaal- socialisme voor Duitschland, ja voor geheel Europa beteekent. De proost spoort zijn geloovigen aan in de Christelijke kerken dankbaar den tienden terugkeer te herdenken van den dag, waar op de Joodsch-vermaagschapte vertegenwoordigers van het marxistische tijdperk in de lei ding van Duitschland door de voorvechters van het eeuwige rijk werden afgelost. - (D.N.B.) Japanse he boodschap aan het Duitsche volk. - De vice-presi dent van het Japansche bureau voor inlichtingen, Okoemoera, heeft in verband met den der tigsten Januari over de radio een boodschap aan het Duitsche volk voorgelezen, waarin hij de ge- lukwenschen van het Japansche volk met den tienden verjaardag van het overnemen der macht door den Führer aanbood. De boodschap besluit met de volgende woorden: „Het Japan sche volk bidt op den tienden verjaardag der overneming van de macht innig voor de eind overwinning van het bevriende Duitsche volk, voor de overwin ning van de groote idealen van zijn Führer en groet het Duit sche volk met de begroeting „heil Hitier." (D.N.B.) REDE VAN GOUWLEIDER SAUCKEL. De Duitsche algemeen gevol machtigde voor de „Arbëltsein- satz", gouwleider en Rijksstad houder Sauckel, heeft het woord gevoerd op een groote bijeenkomst van de N.S.D.A.P. over zijn ver ordening inzake de aanmelding van mannen en vrouwen voor werkzaamheden voor de rijksver dediging. Er is niet de minste reden, zoo zeide hij, te twijfelen aan de sol daten of aan de toekomst van Duitschland. Duitschland moet een enkele wapensmidse worden en de weermacht het best moge lijke aan wapens beschikbaar stellen. Niet de strijd om Stalin grad, doch alleen het feit, dat de oorlog zijn hoogtepunt tege moet gaat. heeft geleid tot het in werking treden van de reeds in April van het vorige jaar voor bereide verordening inzake den aanmeldingsplicht voor arbeid voor alle Duitschers. De volken van deze aarde staan op het punt hun geheele gevechts- potentieel bijeen te rapen. Duitschland moet daarom het zelfde doen. De Duitsche bewa peningsindustrie verkeert wat ar beidskrachten betreft geenszins in nood. Zij draai'- vp^°er o- volle toeren. De uitrusting voor de troepen is gereed. De taak bestaat slechts daarin steeds meer nog betere en nieuwere wapens te leveren. De arbeidskracht van millioenen Duitsche mannen en vrouwen wordt thans gemobili- seerd Vervolgens keerde Sauckel zich tegen de door de vijanden ver spreide beweringen met betrek king tot de „Arbeitseinsatz" in Duitschland. Deze heeft niets ge meen met slavenhouderij of de- nortatie. De millioenen buiten- landsche arbeiders voelen zich in Duitschland op hun gemak. In vele bedrijven zijn thans burgers van ongeveer een doziin volken vereenigd. Om deze buitenlanders een voorbeeld en aansooring te geven worden thans weder Duit sche menschen ter beschikking gesteld van de oorlogsindustrie. Daarom is de oproep tot de Duit sche mannen en vrouwen uitge vaardigd. Door deze mobilisatie van nieuwe millioenen arbeids krachten heeft Duitschland tegen over de vijandelijke mogendheden opr ieuw een grooten voorsprong verkregen. Stap voor stap, naar gelang de Duitsche bewapenings- industrie menschen noodig heeft voor nieuwe werkzaamheden, zal nu de verordening inzake de „Arbeitseinsatz" van alle Duit schers in werking treden. Ook hier is de hoogste rechtvaardig heid de grondslag. Bescherming van het leven en de gezondheid van vrouw en moeder staat dit spreekt vanzelf, ook verder op den voorgrond. De goede wil van ons volk zal wonderen doen. Het Italiaansche weermachtbe- richt van gisteren luidt: In Westelijk Tripolitanië heb ben onze eenheden aan den voortdurenden Britschen druk krachtigen weerstand geboden. In tegenaanvallen werden vijan delijke afdeelingen, die optraden tegen een van onze verkennings formaties afgeslagen. Aan het front in Tunis hebben de spilstrijdkrachten nieuwe stel lingen veroverd en ze ondanks hevige tegenaanvallen van den vijand hecht in handen gehou den. Italiaansche en Duitsche ja gers hebben in luchtgevechten zeven vliegtuigen neergeschoten en drie op den grond staande toestellen vernield. Sfax in Tunis, is gisteren door vijandelijke vliegtuigen in ver scheidene golven met bommen aangevallen. De schade is aan zienlijk. Het aantal slachtoffers staat nog niet vast. Engelsche vliegtuigen hebben in de omgeving van Cefalu eeni- ge brisant- en brandbommen neergeworpen en in dezelfde streek een personentrein met mitrailleurvuur bestookt. Ook in de provincies Palermo en Co- senza werden mitrailleurvuur- aanvallen gericht op spoorweg trajecten en verkeerswegen. De aanvallen eischten in to taal acht dooden en negen ge wonden. Een vijandelijke aanval oj Scicli (Syracuse) eischte 18 dooden en 25 gewonden onder de bevolking en deed eenige woon huizen instorten. De „Arbeitsemsatz" van alle Duitschers heeft tenslotte dit goede, dat midden in den oorlog het nieuwe rijk den nieuwen Duitschen mensch vormt, die zonder voorrecht van stand slechts gemeten wordt met den maatstaf van plichten, die hij op zich heeft genomen. Naast de „Arbeitseinsatz" moet tevens een toenemende prestatie komen te staan. Wanneer iedere Duitscher voldoet aan den eisch van het oogenblik en zijn prestatie ook maar een tiende vergroot, zal dit de eindoverwinning voor 100 pro cent verzekeren. (D.N.B.). Oorlogsmodelbedrijven onder scheiden - Tijdens een bijeen komst van de Reichsarbeitskam- mer.in de Mozaiekzaal der Rijks kanselarij zijn 51 oorlogsmodel bedrijven onderscheiden. Daarbij verklaarde de lasthebber van den Rijksorganisatieleider voor den prestatiewedstrijd der Duitsche bedrijven, dr. Theo Hupfauer, dat er voor een om zijn levenslot strijdend volk slechts één parool mag zijn: a lie arbeid voor de overwinning. Daarbij moet den werker een rechtvaardige ideëele en materieele waardeering ten deel vallen. Wanneer thans het bolsjewisme met inspanning van zijn uiterste gevechtskracht en zonder reke ning te houden met verliezen, zijn bewapeningspotentieel van 20 jaar in den strijd werpt en ook het laatste op het spel zet om de beslissing te zijnen gunste af te dwingen, weten wij, dat er in dezen oorlog geen compromissen kunnen zijn en dat de strijdende volken slechts te kiezen hebben tusschen leven en vernietiging. „Wanneer wij de overwinnaars willen zijn", zoo ging de spr. voort, „moet de geheele kracht van de natie opgeroepen worden tot den strijd. Met het heldendom van het front moet een record aan arbeid gepaard gaan. De overwinning zal slechts het resultaat zijn van de hoogste, beven het gemiddelde liggende arbeidsprestatie. Het ge bod van het oogenblik, zoo besloot dr. Hupfauer zijn uiteenzettingen, is voor ieder, volkomen onver schillig, waar hij in dit strijdge- beuren zijn post betrokken heeft, de hoogste prestatie te leveren. (D.N.B.). Verdere mobilisatie van arbeids krachten in Italië In enkele belangrijke takken van de bewa peningsindustrie zal een aantal vrouwelijke arbeidskrachten te werk worden gesteld om zoodoen de mannelijke arbeidskrachten te vervangen. Het ministerie van corporaties heeft bepaald, dat met ingang van 1 Maart mannelijke arbeidskrachten in theaters, bio scopen en andere instellingen ran vermaak door vrouwelijke werk krachten vervangen moeten wor den. In het transportbedrijf worden mannelijke werkkrachten door vrouwelijke vervangen. Binnen kort zullen nieuwe maatregelen worden genomen om talrijke groe pen van arbeiders in de huisnij verheid nuttiger werkzaamheden te laten verrichten en om de man nelijke werkkrachten in het hotel- en restaurantbedrijf, in de con fectie- mode- en levensmiddelen zaken door vrouwelijke werk krachten te vervangen. In de industrie werkzaam blij ven mannen van 63 jaar en ouder, alsmede oorlogsgewonden enz. De mobilisatie en het tewerkstellen van vrouwen blijft vooreerst be perkt tot enkele jeugdige jaargan gen, alsmede tot ongetrouwde vrouwen, die geen arbeid verrich ten. Niet opgeroepen worden vrdti- welijke werkkrachten, die in den landbouw, bij het openbare be stuur of in andere bedrijven van algemeen belang reeds tewerkge steld zijn. Ook vrouwelijke scho lieren van middelbare scholen en van scholen van hooger onderwijs zullen tijdens het studiejaar niet opgeroepen worden. (D.N.B.) De krijgsoperaties aan het Oostelijk front De Berlijnsche A.N.P.-correspondent meldt: Nu er in het oosten wat meer teeke- ning in de fronten begint te ko men, beoordeelt men de situatie met toenemend optimisme. De aanvallen der bolsjewisten hebben op verschillende punten van het front aan kracht verloren, terwijl aan den anderen kant de tegen stand der Duitsche en verbonden troepen krachtiger is geworden. Dit is vooral het geval in het duiden, waar het Kaukasusleger zich vrijwel intact heeft terugge trokken en in toenemende mate aan de bolsjewistische aanvallen weerstand kan bieden. In den sector tusschen Manytsj en Don, d.w.z. daar waar de beide rivie ren samenvloeien, schijnt het front thans stevig voor bolsje wistische aanvallen afgegrendeld te zijn. Omtrent het juiste front verloop toonen militaire kringen in de Duitsche hoofdstad zich in dit stadium der operaties uiter aard zeer zwijgzaam. Tusschen Don en Donetz is het op het ogen blik vrij rustig. De Duitschers hebben hier in gereedheid gehou den reserves in den strijd gewor pen en versche troepen met pant serwagens als versterking laten aanrukken, waardoor de bolsje wisten zich opnieuw moeten orga- niseeren. Het brandpunt van den strijd is nog steeds het gebied ten Westen van Woronesj, waar de bolsjewisten hevige aanvallen ondernemen op den Westelijken vleugel der inmiddels met reserves versterkte Duitsche troepen. Hier meldden de bolsjewisten de ver overing van verscheidene dorpen ten Westen van Woronesj, die ech ter, naar men verklaart, nog in handen der Duitschers zijn. Daal de strijd hier nog in vollen gang is, is de afloop ervan nog onzeker. In het centrale deel van het front is het op het oogenblik rustig. Ten Zuiden van het Ladogameer mag uit het feit, dat de bolsjewisten hier nog slechts in den sector van een divisie hebben aangevallen, wel worden afgeleid, dat de aan vallen hier in omvang zijn afge nomen. De strijd in Stalingrad Over de gevechten in Stalingrad ver neemt het D.N.B. het volgende: Snijdende stormen vegen over de Heden. Pro Arte (Breestr 123a)J.j Koevoet's schimmen-theater om: 3 en 8 uur nam. Zondag. Schouwburg: De Haghespelera „Mottige Janus". iy2 uur nam. Stadszaal„Flip Flap". 7 Vil uur nam. Oegstgeest (Geverstr. 22) Gem.i Gods te 10 uur v.m. en sy2 uur[ nam. Dinsdag Morschweg 59Stadsevangelisa tie te IVz uur nam. BIOSCOPEN: t 18 jaar - 14 jaar - 8 alle leeft. Luxor-Theater: „Dijk in gevaar" Dag. te 21/27'/2 u. Zondag 27 uur doorloopend. Lido-Theater„De egoïst" Dag, 2.15 en 7.30 u. Xriaiion-Xheater: ,,7 jaar geluk" Dagel. 2 en 7.30 u. Zondag 2 6>/2 uur doorl. Casino-Xheater: „Film-Variété" Dag. te 2 en 7% u. nam.; Zond. 2, 4 1/4, 6'/2 en 8 3/4 uur. Rex-Xheater: „De bruigom in angst" r Dag. te 2 en 7>/2 uur nam. Zondag 26'/2 uur doorl. De geneeskundige dienst te Lei den wordt van Zaterdagavond 8 u. tot Maandagmorgen 8 uur waar genomen door de doktoren Flu, Hartman, Van Leeuwen, Stoffers en Dex Vries. Te Oegstgeest door dr. Varekamp, tel. 21916. De avond-, nacht- en Zondags- dienst van de apotheken te Leiden wordt van Zaterdagavond 30 Ja nuari 20 uur tot Zaterdagmorgen 6 Februari 8 uur waargenomen door apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, Telef. 20523. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apotheek. Raad- huispark 8, Tel. 26274. kale steppe en over het slagveld van Stalingrad, dat onder het dreunen der vijandelijke artillerie, onder de vijandelijke bommen en granaten beeft. Kleiner en klei ner wordt het gebied. Van alle kanten omsingeld, schudden de uitgeputte mannen steeds weer alle vermoeidheid van zich af om de aanvallen van een verplette rende overmacht af te slaan. Dag en nacht fluiten en dreunen de kanonnen. Krakend scheuren de bommen van de vijandelijke slag vliegers den hard bevroren bo dem open en slingeren stukken ijs als messen zoo scherp in de lucht. De vijand drijft zijn infan terie op meedoogenlooze wijze steeds weer opnieuw in den strijd. Golf na golf strompelt over de met sneeuw bedekte steppe. De Duitsche grenadiers laten dei) vijand tot op enkele meters na deren. Dan worden de vijande lijke gelederen aanzienlijk gedund door het plotseling geopende vuur. Doch in de plaats van de gesneu velde bolsjewisten komen dage lijks versche strijdkrachten. De keten van bolsjewistische aanval- 1 len wordt niet verbroken. Wan neer de munitie tot de laatste 1 patroon verschoten is, grijpen de mannen naar het ontbloote zwaard. In gevechten van man tegen man levert de spade een bloedigen oogst op. Zoo wordt de vijand in zeer hevige gevechten steeds weer tot staan gebracht en verslagen. Zittingsperiode van den Duit schen Rijksdag verlengd De Rijksregeering heeft in de staats courant een wet afgekondigd, waarbij de zittingsperiode van den Rijksdag wordt verlengd tot 30 Januari 1947. (D.N.B.). Nevenstaande tabel laat zien, in welke periode van Februari het maanlicht ons in de duister nis te hulp komt. In horizontale rich ting kan men voor Teekening P. Bok. eiken oneven dag het verloop zien van des middags 17 uur tot den volgenden mor gen 9 uur. De witte vakjes geven daarbij het maanlicht weer (behoudens de eerste en laatste ver ticale kolom, welke het zonlicht aange ven!) en de gear ceerde vakjes den graad van helder heid, waaruit voort vloeit, dat er gedu rende de zwartge maakte uurvakken geen maanlicht is. Knip deze teekening uit ten einde haar bij vergaderingen e.d. te kunnen raadplegen. I

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 6