10 jaar Duitsch nationaal-socialisme in de praktijk in beeld DE HUISVROUW EN DE BEKER WATER. TWEEDE BLAD. Een historische datum. MEDEDEELING. DE STEM DER S.S. bondgenootschap op leven en dood met het nationaal-socialis- tische Duitschland. De vijanden van Duitschland zagen het met leede oogen aan. Zij zochten naar een middel om in te grijpen. De in Versailles kunstmatig gevormde staat Tsje- cho-Slowakije werd voor de be langen van de geallieerden ge spannen. Hitier antwoordde met de protectoraten Bohemen en Moravië aan het Rijk toe te voe gen. Nog aarzelden de democratieën, die zich inmiddels van' den steun van de Vereenigde Staten verzekerden, in te grijpen. Polen werd tegen Duitschland opge hitst. In zijn grootheids waan ge loefde Polen met den steun dei- geallieerden het „zwakke"Duitsch- land te kunnen binnenmarchee- ren om zich groote deelen van de Oostelijke Duitsche provincies te veroveren. Op 1 September 1939 gaf de Führer aan de Duit sche Weermacht bevel aan de verwaten plannen der Polen een ontijdig einde te maken. Dit was het sein voor de Westersche de mocratieën om, onder het mom van bescherming van de kleine mogendheden, zich op Duitsch land te werpen. De Poolscne veldtocht voltrok zich in 18 dagen en Duitschland trok de in 1918 geroofde provin cies weer naar het Rijk en voeg de de rest van Polen als Gou vernement-Generaal bij Duitsch land. Toen in Juli 1940, na de ver rassend snelle slagen in het Wes ten, Frankrijk op de knieën ge dwongen werd, bleef er in Euro pa als vijand alleen Engeland over. De Vereenigde Staten steunden den strijd slechts fi nancieel. Een groot gevaar school in het Oosten. Sovjet-Rusland, dat, na een quasi-zwakken oorlog tegen Finland, de aandacht van zich had weten af te wenden, maakte zich tot een massalen aanval op Europa gereed. De veldheer Hitier voorzag echter het gevaar en gaf op 22 Juni 1941 het sein voor den grooten aanval op den Sovjet-_ staat. De gigantische worsteling nam een aanvang. Europa steldt zich te weer tegen het bolsjewistische monster, dat haar eeuwenoude cultuur bedreigde. Weerbare mannen van alle landen van Europa snelden aan. Met de wa pens in de vuist staan zij pal voor het behoud van de bescha ving. Behalve de soldaten der Spil-mogendheden stellen zich Finnen, Roemenen, Hongaren, Slowaken, Kroaten te weer te gen de opdringende horden van Stalin. Vrijwilligers uit Neder land, Spanje, Frankrijk, België, Denemarken, Noorwegen en Zwe den hebben zich ingezet om de toekomst van Europa veilig te stellen. Het deelnemen van de Veree nigde Staten en de Sovjet-Unie aan den oorlog heeft het proces der Europeesche éénwording slechts versterkt en verdiept en hem tot een vrijheidsstrijd ge maakt. De dertigste Januari 1933 heeft een ommekeer in Duitschland gebracht, maar de kracht van het nationaal-socialisme is niet binnen de grenzen van het Der de Rijk beperkt gebleven. Euro pa maakt zich thans op voor den gigantischen eindstrijd. Als een machtig credo klinkt de na tionaal socialistische wereldbe schouwing over de Oude Wereld. V/elke macht zal haar vermogen te keeren? Tegen de jonge daad kracht van de Europeesche vol keren zal het vermolmde systeem der democratie een roemloozen dood vinden. Allen strijden voor een ge meenschappelijk doel: een Nieuw Europa. Aan het hoofd van allen marcheert de groote nationaal- socialist: Adolf Hitler, Führer aller Germanen. EEN METHODE OM MET WEINIG GAS VEEL TE DOEN. Een advies aan de huisvrouwen: „Kookt aardappelen en vaste groenten, zooals boonen, kool raap, spruitjes enz. met zoo wei nig mogelijk watèr. Op 2 kilo gram aardappelen of vaste groen- DE tiende verjaardag van de nationaal socialisti sche machtsovername in ^uitschland op 30 Januari 1943 is een aanleiding het hoe en het waarom van den snellen groeien de opkomst van het nationaal- socialisme in korte trekken te be schouwen. Tusschen het oogenblik, dat in München zeven mannen bijeen kwamen om een basis te leggen voor het nieuwe Duitschland en den gedenkwaardigen dertigsten panuari 1933, ligt een periode van chier bovenmenschelijke inspan- ing en opoffering. Door de catastrophe in 1918 as Duitschland uit de rij der roote Europeesche mogendheden eschrapt. Een voorwerp van de renzelooze willekeur van de overwinnaars van Versailles was et eens zoo fiere land gewor den. Door het „vredesverdrag" ontwapend, van zijn koloniaal bezit beroofd, aan de rooftoch ten van andere mogendheden blootgesteld, door een catastro- phale werkloosheid geteisterd, door hongersnood bedreigd en ten prooi aan de lichtschuwe ele menten van het bolsjewisme, leek het of Duitschland zijn to- alen ondergang onweerhoudbaar egemoet ging. Toen alle mach- en schenen samen te spannen uitschland ten gronde te rich- en, klonk van uit München een machtige stem: „Deutschland er- wache!" Duitschland, bevrijdt u n de ketenen der slavernij schudt u los uit de verderfelij - Se sfeer van verslapping en moedeloosheidverklaart den oorlog aan al die elementen, die het Duitsche Volk belagen; be zint u op uw roemrijk verleden: ^Deutschland erwache!". 1 Adolf Hitler riep zijn vertrapt Volk op tot den strijd. Het zijn of niet-zijn van Duitschland werd de trotsche inzet. Zjj, in wie het vuur van de hoop op een betere toekomst reeds lang was gedoofd, luister den vol nieuw enthousiasme naar de boodschap van Adolf Hitler, i Van zeven mannen werden het ;er honderd; van honderd dui zend; van duizend groeide het uit tot honderdduizenden. De N.S.D. A.P. werd een niet weg te cijfe ren volksbeweging! Duitschland schudde zich los uit de verlam- ,ende omarming, waarin het na ;n wereldoorlog was gekomen. De levenswil van een groot volk drong machtig en onweerstaan baar naar voren. Het pad der wederopstanding is niet over ro zen gegaan. Velen gaven hun kostbaar leven voor het ideaal. De Feldherrenhalle in München herinnert ons aan den dood van Duitschland's beste zonen. De revolutie heeft offers geëischt. Het hoogtepunt, het tastbaar resultaat van die jaren vol strijd werd de dertigste Januari 1933, toen het lot van het Duitsche Volk in de handen van Adolf Hitler werd gelegd. De dertigste Januari werd niet alleen een datum van beteekenis voor Duitschland, maar de ge volgen zouden ook van ingrij pend belang zijn voor Europa. Na de machtsovername wacht te den Führer een geweldige taak, zooals ternauwernood ooit een staatsman op zich had genomen. Duitschland werd onder zijn leiding een eenheid. In het be stuur werd orde en regelmaat geschapen. De werkloosheid van vele millioenen was een probleem dat om een oplossing schreeuw de. De Führer loste het op. Naast die tallooze binnenlandsche vraag stukken moest Duitschland ook weer naar buiten groot gemaakt jworden. Het schande-verdrag van Versailles, dat ieder rechtgeaard Duitscher een doorn in het oog was, bestond nog immer. In 1935 stelde de Führer den algemeenen dienstplicht in. .Duitschland kreeg weer een leger De Führer streepte paragraaf voor paragraaf van het ontee- rende Versailles verdrag door. V.In 1936 werd het Rijnland aoor Duitsche troepen bezet, in 1938 voerde hij Oostenrijk en Sudetenland weer naar het moe derland. Het Memelgebied volg de in 1939. Het fascistische Italië trok de consequentie van zijn overtuiging en sloot bij monde van den grooten Leider Mussolini een ten is één beker water voldoen de". Men lette er vooral op, dat de pan gesloten blijft en dat zoodra de inhoud kookt de vlam klein wordt gesteld. Aan branden is dus een gevolg van het feit, dat de vlam te laat kleiner wordt gesteld, waardoor teveel water verdampt. Het is de plicht van iedere puis vrouw, juist nu de gasrantsoenee- ring zoo streng doorgevoerd moet worden, op deze manier te koken. Zoo kan men met weinig gas veel doen! Het is ieders eigen belang, want wie zijn rantsoen over schrijdt. loopt kans van den toe voer te worden afgesneden. Aan de familieleden van de vrijwilligers in de Waffen SS en het legioen. Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede: De leider van het Ne- derlandsche Arbeidsfront heeft het volgende bepaald: Alle vrijwilligers in de Waffen SS en het legioen hebben, even als hun familieleden, vrij toe gang bij alle uitvoeringen van Vreugde en Arbeid. Voor het af- De stem der S.S. - Luistert op Zondag 31 Januari van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hil versum 1, op golflengte 415 me ter, naar de stem der S.S.: on derwerp: ,,Het Rijk en wij." halen van toegangsbewijzen kan men zich wenden tot de plaat selijke kantoren van het N.A.F., afdeeling Vreugde en Arbeid. Men dient papieren mede te brengen waaruit blijkt, dat men inderdaad recht heeft op gratift toegangsbewijzen." 30Januari 1933. De Führer groet 934 ,De F"hr,er ,n geSpr ™et. arbe.ders van de scheepswerf uit het venster der Rijkskanselarij ^r gelegenheid van de bez.chtiging van het l.mesch.p Schleswng te Berlijn de hem toejuichende Ho,stem Hoffmann-Stapf-Pax m menigte Hoffmann-Stapf-Pax m De herwinning van het Sudeten land. In October 1938 werden de - Sudetenduitsche gebieden weer g iogn n c-u ve'dtocht in het Zuidoosten. bevrijd. De Führer op zijn tocht LÏSl °p 3 Me> 1941 kon op da door Sudetenland aan de grens onderteekent «m oproep aan het Akropo|is in Athene de Duitsche van Wildenau Du.tsche volk Rijksvlag worden geheschen Hoffmann-Stapf-Pax m Hoffmann-Stapf-Pax m Hoffmann-Stapf-Pax <n Wet over de hereeniging van Oostenrijk met het Duitsche Rijk van 13 Maart 1938. Na de overname van Oostenrijk door het Rijk vond op 15 Maart 1938 op den Heldenplatr in Weenen voor den Führer een groote troepenparade plaats. Een afdeeling Oostenrijksche cavalerie trekt voorbij Hoffmann-Stapf-Pax m De Führer met het Duitsche land volk bij het oogstdankfeest 1937 op den Bückeberg Hoffmann-Stapf-Pax m

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 5