CE BR, TEN HOEVE f ZOET ROGGEBROOD Geloof in het Duitsche Volk. Want hoe stond het met de krachtsverhouding? Aan den eenen kant was er één man, die half blind na vier jaren van uiterst zwaren strijd aan het front in het vaderland terug keerde en daar aantrof een ge broken. murw gemaakt, bijna wanhopig geworden volk. waarin alle tegenkrachten, die door de vijandelijke mogendheden waren losgelaten, vrij konden woeden. Aan den anderen kant stond werkelijk de geweldige wereld coalitie van de mogendheden, die toen door hun militaire expo nenten en juridische verdrags middelen over de geheele aarde een volkomen machtsontplooiing hadden verkregen, zooals in het geheel niet meer te overtreffen viel. Een ongelijker en ongunsti ger krachtsverhouding dan toen, nl. aan de eene zijde de eene man en aan de andere zijde de geza menlijke krachten, die alle machtsmiddelen in hun bezit hadden welke tegen Duitschland gericht, waren, kan men zich eenvoudig niet voorstellen. Hij zeil, de onbekende soldaat, ging uit in dien donkeren nacht van lic-c Luitsche lot, uitgelachen,'om ringd door vijanden en gehaat bij alien die binnen en buiten het Duitsche volk Duitschland vij- ani:; gezind waren. Kij bezat niets anders dan dit e< :iï. nl. het geloof in het Duit se be volk en het was dit geloof, dat tem in staat stelde dien zoo «mg.-lijken strijd te aanvaarden. D n strijd die ,uit zijn hart voortkomend, zich geleidelijk mee- de.;!de aan de andere Luitschers, den strijd, die in een wisselval lig- norsteling om het Duitsche veik via successen en tegenslagen 1c i.!de tot dien binnenlandschen pc; tieken strijd, die het geheele Dtn sehe volk deed ontwaken. De man en zijn beweging beleefden l. i i'enden, die aan de natio ns :_i socialisten, die aantraden veer den strijd der bevrijding, op 6' nige oogenblikken reeds den adem dreigden te ontnemen.Maar j-. uit die overtuiging, niet an te s te kunnen handelen en tc me .en handelen en uit het fa- opkomen voor deze idee, vi ten slotte de zege behaald, e "oor den dag trad op den i' t n Januari 1933. Die dag is d rh.-ive het symbool van den 2! evierenden strijd van het ge le of in het Duitsche volk. onwrikbare geloof in het L .'.he volk en het on voor - v 'ct;lijke optreden voor het D.r.sche volk is het nationaal- t :sme. dat ons Adolf Hitler g ven heeft en" dat is gewon- ii uit het rechtstreeksche bs- 1c rn van den Duitschen nood- tr--tand. Duitschland leed aan he: geestelijke verval, dat tot u rine kwam onder de vlag van er liet te remmen liberalisme en tevens leed het aan de ver- a' ring. die ontstaan was door even ongeremde kapitalisti sche uitbuitingsclausules van d" vredesverdragen. Tegenover de heerschappij van ka-itaal en geld stelde de Führer den socialen eisch. dat de arbeid de hoogste waardefactor moet zijn en in plaats van de liberale-de- macratische splitsing in individu- ei zonder onderscheid stelde hij de nationale gemeenschap van het door bloed verbonden volk. Aldus schiep hij als onze hoog- sf* volksche waarde-ord-" n~tionral-so ialistische levenswet als de doelmatigste ordening van het gemeenschapsleven voor het Du'tsche volk Om deze nationaal-socialisti- sche levenswet hebben wij onge looflijk fel gestreden. Zij is ge wonnen uit de ervaring van het Duitsche volk in eeuwen, in een tijd van strijd, die zijns gelijke niet. kent. Daarom geldt zij voor het Duitsche volk Het is echter onze overtuiging, dat deze levens wet de levensvorm is van den Noorsch-Germaanschen mensch omdat zij het inüividueele leven ven deswn Nnovds'-h-Germaan- ROTTERDAM. TEL. 38427 DEN HAAG. TEL. 333298 schen mensch bevestigt en in net optreden voor gemeenschap van zijn volk tot ontplooiing brengt. Voorwaarde voor het opgaan in de ordening volgens de beginse len van het nationaal-socialisme als de doelmatige ordening van het gemeenschapsleven is echter, dat men uit eigen kracht van beslissing het nat.-socialisme als levensbasis erkent. Daarom kan deze nat.-socialis- tische levensvorm ook aan een Germaanscli volk niet langs den weg eener overneming van de binncnlandsche politieke macht worden opgelegd, integendeel, het is de eerste taak van de nat.- socialisten om de volksgenooten te overtuigen van de juistheid van hun politieke idee en hen voor deze idee en de uitvoering daar van te winnen. Daarom ook hebben wij hier ir dit land alle vormen van po litieke organisatie geplaatst op den grondslag der vrijwilligheid, met dien verstande, dat zij te- vens een beroepstaak var sou- vereinen aard te vervullen heb ben. Op dit oogenblik. waarop het op 30 Januari 1933 voor de ge heele wereld zichtbaar nationaal socialistisch geworden Duitsch land den weg onder leiding van Adolf Hitler opging, teneinde zijn levensrechten te verkrijgen, yer- zamelde zich de coalitie van al len, die tevens de vijanden van het nat. socialisme en daarmede de vijanden van het Duitsche volk zijn. Het kapitalisme als de heerschappij en uitbuiting dooi de materieele krachten van het geld, en het bolsjewisme als de concentratie van de raslooze massa zijn thans tot den aanval overgegaan. Wat willen deze vij anden anders dan de uit hun in ner lij kste natuur voortkomende bedoeling, het nat. socialistische Duitschland te vernietigen? Uit de gelederen van onze tegen standers hooien wij altijd weer, dat zij zich verzetten tegen de plannen van het Duitsche volk tot overheersching van de we reld en tegen den door het na tionaal socialisme uitgeoefenden gewetensdwang. Terwijl wij de spilmogendheden niets anders ran onze leefruimten willen or- I ganiseeren. die volkomen bereid en in staat zijn om een econo mische en cultureele uitwisseling aan te gaan met alle andere leefruimten en economische ge bieden en. terwijl voor ons het nationaal socialisme of het fas cisme of de Japansche levens ordening op duidelijke wijze op gebouwd schijnen te zijn op de eigenschappen des bloeds van ons volk en geen export-artikel zijn. spieken thans de verant woordelijke mannen van de Ver. Staten er in alle toonaarden over dat de Ver. Staten tot taak heb ben, een wereldordening tot stand te brengen en voor alle tijden te waarborgen, en tevens de democratie en het christen dom, zooals zij het bedoelen, over de geheele wereld uit te voeren. Zij zijn het dus. dis met hun wereld-imperialisme alle organi sche levensmogelijkheden in het nauw brengen en bedreigen, ter wijl zij niets anders hebben aan te bieden dan hun internationa lismen, die alle met elkaar uit eindelijk slechts dit resultaat ge ven, dat zij de volksche waarde- ordening. waarop wij Europeanen ons heele cultureele leven heb ben opgebouwd, ontbinden en ver nietigen. Want alleen dit Euro- peesche continent bracht de bonte veelvuldigheid der volkeren en stammen als eigen persoon lijkheid te voorschijn. die de grondslag en het uitgangspunt is van den rijken bloei en van het bijzondere karakter der Euro- peesche beschaving. Wat kunnen echter onze tegenstanders als resultaat van dezen strijd, die dc- offers daarvan wel de moeite waard doet schijnen, anders aan bieden dan slechts hun verbur gerlijkte materialistisch geworden wereld en maatschappij en menschelijke betrekkingen, die nergens een sprank van hoop tot nieuwe ontplooiing laten opko men. doch altijd slechts het tee- ken dragen van aangeleerde routine? Uitlevering aan het bolsjewisme. De mogelijkheid, ons met hun geest- en zielloozen levensvorm gelukkig te maken, hebben de Westelijke mogendheden zich zelf echter ontnomen, door met een ongekend misdadige frivoliteit het Europeesche midden en daar mede Europa krachtens een ver drag aan het bolsjewisme uit te leveren. Het gevolg van deze be lofte van uitlevering trad met een niet meer te ontkennen dui delijkheid te voorschijn ter ge legenheid van een gebeurtenis dei- laatste dagen. Roosevelt en Chur chill wilden met Stalin conferee- ren om de militaire en politieke gevolgen ,die uit dezen wereld oorlog ontstaan, te bespreken en vast te leggen. Roosevelt en Chur chill waren bereid, Stalin op elke door hem te noemen plaats te ontmoeten. Stalin wees dit van de hand. Hij wil geen besprekin gen, die zijn plannen zouden kunnen remmen. De tijd werkt voor de spilmogendheden. Er zijn lieden, die zich er mede vergenoegen thans te herinneren aan het jaar 1918. Dit soort vij andige propaganda is ons niet onwelkom. Zij zal zoo eindigen als de bekende V-propaganda van het jaar 1941, die den tegenstan ders zoo krachtig in het gelaat heeft teruggeslagen, dat zij ijlings ermee opgehouden hebben. Wan neer degenen, die door de vijan dige propaganda zijn misleid, aan het eind van dit jaar zullen con- stateeren, dat de spilmogendhe den ec in het geheel niet aan denken ineen te storten, doch een uiterst krachtig verzet bieden, dan zullen zij juist door deze pro paganda er over worden ingelicht dat er toch geen herhaling komt en dat de tijd voor de spilmo gendheden werkt. Stalin zal wellicht op gelijke wijze, zij het lang niet zoo naief doch stellig uiterst consequent denken. Wanneer er een 1918 zou kunnen ontstaan, dan moet ook de geheele verdere ontwikkeling volgen, die het Duitsche volk tot 1932 heeft meegemaakt evenwel zonder de mogelijkheid, dat een Adolf Hitler en een nat.-socialis- tische Duitsche arbeiderspartij het stuur op het laatste oogenblik omgooien. Stalin rekent er blijk baar op dat een door verliezen van den oorlog teleurgesteld en door het uitmoorden van zijn lei ders naar Russisch model stuurloos geworden volk. des te spoediger tot het bolsjewisme zal vervallen naarmate het zich gaarne ertoe zal laten bepraten, mede aan te treden in een veldtocht van wraak tegen het Westen, voor welks be scherming het tevergeefs is leeg gebloed. Welke mogelijkheid er echter voor dit Westen, en wel met inbegrip van de Engelsche eilanden, ontstaat, wanneer er van het Rijnland tot Kamsjatka een unie van socialistische Sov jet-republieken aanwezig is met de onverwijlde concentraties van menschelijke, en economische krachten en grondstoffen, kan men afmeten aan hetgeen het bolsjewisme aan oorlogs- en men- schenmateriaal na zijn twintig jaren van lijfeigenschap thans in het Oosten vermag op te brengen. Eischen van Staiin. Thans wordt Stalin echter van een niet meer te overtreffen dui delijkheid. Niet alleen dat hij zijn invloed verlangt in het Zuid-Oos ten en in midden-Europa, doch hij eischt thans ook Petsamo en Naivik. De eischen inzake de Dar danelles met welker prijsgave de Führer indertijd waarschijnlijk nog een nieuw uitstel ter onder werping van Engeland had kun nen afkoopen, heeft hij stellig niet opgegeven. Zooals bekend, verlangen de bolsjewieken ook de vrije doorvaart door de Sont. het Kattegat en het Skagerak, militair door steunpunten be schermd. Zijn dit de doelstellin gen die het bolsjewisme nog rechtstreeks in het kader van de militaire actfes zich voor oogen houdt, zoo zal het bij het opne men van het oude parool der we reldrevolutie „proletariërs aller landen vereenigt u" niet rusten voordat het zich in alle deelen der wereld genesteld heeft. Verschijnselen, die wij thans in Engeland en Amerika kunnen constateeren en wellicht door de acteurs slechts als een soort spe len met vuur beschouwd worden zouden op een schrikbarenden wijze tot bloedige ernst worden. Wat onze tegenstanders der halve aan Europa zouden kun nen brengen is een verschrik king zonder eind, een eeuwige oorlog der conflicten tusschen dé bolsjewistische en Amerikaan- sche wereldimperialismen, en Europa zou het blyvende slag veld zijn voor dit conflict. Daar om is het nat.-socialistische Duitschland. getrouw aan de wet volgens welke het den binnen- iandschen politieken strijd tegen diezelfde tegenstanders heeft aanvaard en roemvol beëindigd, thans aangetreden voor het be staan en de toekomst van Europa Het doel der nieuwe ordening. De nieuwe ordening van Europa zooals wij haar ons indenken, heeft een doel, n.l. het bestaan en de levensmogelijkheid der Europeesche volken te waarbor gen en hun innerlijke vrucht baarheid ais ontplooiende kracht in werking te laten treden. Deze ordening streeft er niet naar een deel klein te houden ten gunste van het andere, doch heeft ten doel geen kracht verloren te laten gaan, geen vruchtbaarheid ongebruikt te laten. ElkderEuro- "peesche naties moet komen tot de hoogste en beste ontwikkeling die aan haar eigen is. Daarom wijzen wij ook een liberalen statenbond naar het voorbeeld van den Vol kenbond van de hand, daar deze slechts het gevaar in zich bergt van de overheersching door den numeriek sterkere. Wij willen de nationale en sociale ordening ook tusschen de naties, waarin elk de plaats in de gemeenschap moet innemen, die haar toekomt krachtens haar cultureele vermo gen, haar'bereidwilligheid tot mi litair optreden en haar economi sche prestatievermogen voor de gemeenschap. In deze ordening is het individu geen object maar subject van de ontplooiing. Het inzicht, dat de gebeurte nissen, die onvermijdelijk uit den gemeenschappelijke!! uiterlijken nood de politieke en cultureele toenadering en de vorming eener groote ruimte van bescherming en economisch leven in Europa bevorderen, niet toevallig deze uitwerking hebben, doch recht streeks verband houden met den opbloei van het Duitsche volk, vormt het punt van uitgang voor den wil tot leven en ontwik keling van het jonge Europa, dat od de slagvelden zijn toe komst beschermt. De strijd om het nieuwe Europa. Het eerste deel van den strijd om het nieuwe Europa bracht als voorwaarde om de aanvallen van het Oosten en Westen te kun nen weerstaan, de militaire aan eensluiting van het vasteland. Het tweede deel bracht het terug slaan van dén in 20-jarigen hee- rendienst voltrokken 'oolsjewis- tischen opmarsch en de uitbrei ding van de grenzen van Europa tot de noodige leefruimte. Thans,- in het derde deel, gaat het er om tegelijk met de hand having van den wal tegen het Oosten, den aanval der Wester - sche kapitalistische krachten af te weren. Daarmede zijn wij ge treden in de beslissende phase van dezen strijd. Geweldig en nauwelijks te overzien is het strijdtooneel, geweldig en nau welijks te begrijpen de afmeting van den strijd. In deze worste ling moet aan den overwinnaar, die door het lot is uitverkoren, een beproeving zijn opgelegd, zoo als slechts toegedacht is aan hem die tot een machtig werk tuig van toekomstige ontplooiing is uitverkoren. In dit geloof moe ten wij ons wijden aan de taak die de strijd ons oplegt. Wij willen eerlijk zijn; werke lijk zware offers hebben aan het thuisfront tot dusver slechts zij gebracht, die wat hun het dier baarst was op het slagveld ach terlieten, en naast hen degenen, die ondanks de afschuwwekken de aanvallen van vijandelijke bommenwerpers op de burgerbe volking zich in hun houding en in him optreden niet op een dwaalspoor lieten brengen. Wat bemei-kten de anderen van de lasten van deze geweldige be slissing? Er was minder te eten, maar niet te weinig'. Er viel min der te stoken, maar ook niet te weinig. Ons levenspeil is in dit vierde jaar van een worsteling, die de geheele wereld omvat en voor de wereld van beslissende beteekenis is, aanzienlijk beter dan in het derde en vierde jaar van den eersten wereldoorlog en nauwelijks veel slechter dan de levensstandaard was die enkele generaties geleden onze voorva deren vanzelfsprekend geacht hebben. Indien thans iemand te kort komt en een offer meent te bren gen, laat hij dan denken aan.onze soldaten aan het Oostelijk front, laat hij dan denken aan Staluijl grad. Laat hij er zich van bewui zijn, dat hij hier sympathiseeren getuige van een gebeurtenis is, di uniek is in de geschiedenis de menschheid en die in haar he! dendom haars gelijke slecht vindt in die standvastige volhar ding, die als een daad van d grootste heldhaftigheid ons wor overgeleverd uit de Grieksche schiedenis in den strijd van Leo? nidas op den pas van Thermopy lae. Daarom wordt voor ons ctë strijd van het zesde leger bij Sta lingrad tot h'et symbool van hel heldhaftige en den dood trotsee- rende optreden voor de overwin ning tot de zelfopoffering toe, doch tevens een onafwijsbaar be roep op ons zelf om op een voor loopig onvergetelijk geringen maar even vastberaden wijze on ze uiterste krachten voor de over winning in te spannen. Wij zijn den Führer dankbaa dat hij thans in de beslissend phase van dezen strijd ons allen man en vrouw en ook de daarto reeds in staat zijnde jeugd op roept. Het is alsof wij bevrijd ei vastberaden adem halen, dat w nu allen ons deel zullen bijdragen De verordening over den „Ein satz" der mannen en vrouwet voor de taak der rijksverdedigin zal eiken Duitschen man en elki Duitsche vrouw kortom eiken mensch bij den strijd voor de toe komst van ons volk betrekken Een machtige krachtsontplooiing i zonder voorbeeld zal aan het jaai 1943, het vierde jaar van dezer wereldstrijd, haar kenmerk ei haar beteekenis geven. Deze „Einsatz" stelt de partij] die de Führer als zijn voornaam ste en eerste werktuig van politie ke wilsvorming en politieke lei ding geschapen heeft, voor beslissende taak. De partij is e immers voor verantwoordelijk da het Duitsche volk in blijde be wustheid en in onwrikbaar ver trouwen zijn weg der offers vooi de toekomst opgaat. De partij i: geroepen deze taak te vervuiler en zij kan haar vervullen, wan' zij behoeft zich slechts de wetter te herinneren krachtens welke zi;« is aangetreden en overwonner heeft. Niet bevelen en gehoorza men, maar leiden en volgen. Da! is de taak en dat is het doel dar elke partijgenoot zich stellen moe 'Elkeen moet zich in zijn kring der volksgenooten beschouwen al' een eeuwige prediker, adviseur er. vriend. Stellig beteekent dit ter* aanzien van de verdere oorlogs inspanning nog een „meerarbeid' die niet alleen tijd en lichaams- - kracht doch vooral geestelijke in spanning opeischt, want eJkJt partijgenoot en in bijzondere ma1 elke functionnaxis van blokleidei tot gouwleider moet het zich to' taak stellen, den voor hem bereik- baren kring zijner volksgenooten 3 in menschelijk opzicht meer te be naderen en wel zorgend, helpend 1 en deelnemend, waarbij hij deii aard van zijn medeleven niet zoo zeer moet zien in een verstrekker van materieele hulp, doch voora'i in woorden van bemoediging eiij kameraadschap. Hij moet alle| volksgenooten van zijn kring ken-1 nen, hij moet hun omstandighe- i den hebben geconstateerd opdal.j hij altijd kan bijspringer en hi; meet in onvermoeibare actie 3 steeds weer den een na den andei j tot zich trekken en hem den laat- sten zin van dezen oorlog en de noodzakelijkheid van dezen „Ein satz" duidelijk maken. Voora echter moet hij door het voor-1 beeld der eigen onwrikbare hou- 1 ding een goeden invloed uitoefe- I nen. De Führer kan van he: I Duitsche volk de groote lasten er J offers, die deze wereldstrijd r'j ieder geval van den overwinnaai verlangt opeischen en verwachter I daar hij er op vertrouwen kan da! de partij de taak. die haar at j hoogste en uitsluitend aan haai J gesteld is, n.l. leiding te gever j aan menschen, zal vervullen. N.S.D.A.P. en N.SJ6 Ook gij, partijgenooten in Ne- h derland, staat voor dezen „Ein- j satz", die in de gegeven omstan- 1 digheden dubbel zwaar, maai - ook dubbel succesvol kan zijner dezelfde taak is gegeven aan n kameraden van de N.S.B. Wanlj' de grootheid, die deze tijd, zich verbergt, valt aan vele kenen te bespeuren. Een heeft hij ons reeds gegeven, heeft ons vereenigd in een oni I wrikbare lotsgemeenscliap. hebben hetzelfde lot te vêrwaefi' I ten en wy moeten voor hetzelf tol

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2