83ste Jaargang Zaterdag 30 Januari 1943 No. 25410 Grootsche herdenking van den dertigsten Januari 1933 De Rijkscommissaris en Mussert spreken in den Dierentuin te Den Haag Mussert aan het woord. De Rijkscommissaris sprak. Wie geregeld gas- en electriciteïtsverforuik controleert, kan tijdig zelf ingrijpen. EERSTE BLAD. VERDUISTEREN: LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. e Führer tijdens zijn rede gedurende de historische Rijksdag zitting van 1 September 1939 Hoffmann-Stapf-Pax m Aan een van de vele herden kingsbijeenkomsten, die in ver- 11 schillende plaatsen van ons land worden gehouden ter gelegenheid van het feit, dat de Führer van het Duitsche Rijk heden 10 jaar geleden tot Rijkskanselier werd benoemd, hebben de Rijkscom missaris, rijksminister Seyss In- Quart en Mussert bijzondere be- .teekenis verleend door het uit spreken eener herdenkingsrede. Het was de bijeenkomst, die gis teren, op den vooravond van den 30sten Januari, werd gehouden in de groote Dierentuinzaal in Den jaag, en welke werd bijgewoond door tal van vertegenwoordigers van staat, weermacht en partij, Nederlandsche autoriteiten en ver tegenwoordigers der Nederland- ohe nationaal-socialistische for maties. De zaal, waarvan de balcons aren ingenomen door het vroo- lijke wit en blauw van de blouses er nationaal-socialistische jeugd, 'as met rood vlaggedoek, gouden idelaars, bladslingers en witte se ringen, omgetooverd in een im posante ruimte. Eenige duizenden Duitsche en Nederlandsche nationaal-socialis- hebben daar geluisterd naar oorden, die getuigden van en vastberadenheid en een onwrikbaar geloof in de toekomst. IJl tg esproken, rustig en waardig >p een moment waarin het harde reden van den strijd rond Sta lingrad de herdenking van den glorieuzen fakkeloptocht. 10 jaar geleden in de Wilhelmstrasse te I, Berlijn, haast op den achtergrond dringt. Als zoodanig hadden zij speci fieke beteekenis. Zij legden ge tuigenis af van de verantwoorde lijkheid, die beide nationaal-so cialistische leiders weters te dra gen op dit historisch oogenblik, waarin een vsteling zonder weerga zal beslissen over de toe komst van ons continent en van hun vertrouwen in den Führer in wiens handel het lot van Europa en van de Germaansche landen in het bijzonder is ge legd. Omstreeks half acht betraden de Rijkscommissaris en Mussert met hun gevolg, luide toege juicht door de aanwezigen, de zaal. Nadat onder het spelen van een vaandeknarsch de vaandels hun plaats hadden ingenomen, en de bijeenkomst was geopend, staken trompetters hun instru menten, zegden twee partijgenoo- ten toepasselijke spreuken en zong het op het podium opge- steelde koor een strijdlied. Vervolgens betrad Mussert het spreekgestoelte Mussert schetste hoe de Volken bond niet bij machte was na den eersten wereldoorlog orde te scheppen en het geheel dreigde uit te loopen op een worsteling tusschen kapitalisme en commu nisme. In het land, dat men ver nederd had en waarvan men dacht dat daar geen kracht meer was, ontstond echter een nieuwe factor: het nationaal-sicialisme. Een nieuwe idee, geboren uit in nerlijke kracht na beproeving, die het -volk iets beters bracht, den wil namelijk tot dienen en offe ren ten bate der gemeenschap. Hij schilderde de fasen waarin het groote nationaal-socialistische opbouwwerk zich voltrok, de pe riode 1920/1933 waarin Adolf Hitler met zijn aanhangers alles trotseerde, de periode 1933/1939 waarin men zich gereed moest maken om den dreigenden storm loop van communisme en reac- tiónnairen te trotseeren. Nadat hij den afweer van den bolsjewistischen kolos de histo rische roeping van den Führer had genoemd en opnieuw getui genis had afgelegd van de soli dariteit van de Nederlandsche met de Duitsche nationaal-socia- listen, vooral op dit moment, zet te hij uiteen hoe zijns inziens de verhouding van volk tot volk, van partij tot partij en van Duitschen tot Nederlandschen nationaal-so- cialist dient te zijn. Hij vroeg daarbij onder meer erkenning van de offers, die Nederland thans hoewel voor een deel niet vrij willig brengt. Aan het slot van zijn rede dankte hij den Führer voor het geen hij reeds thans voor Europa en daarmee voor Nederland heeft gedaan- Door Rijkscommissaris rijksmi nister dr. Seyss Inquart, werd hierna de volgende rede gehou den: Mijnheer Mussert, nationaal- socialistische kameraden, het is mij een groote voldoening u hier in een zoo vast aaneengesloten gemeenschap bijeen te zien en het is mij een bijzondere behoefte u, mijnheer Mussert, te danken, dat u aan deze betooging deelneemt. Ik dank u ook voor uw Woorden en vooral voor uw betuiging van trouw aan onzen Führer. Het is nu bijna drie jaar geleden, dat onze weg ons hier in Nederland heeft bijeengebracht en ik mag zeggen, dat het succes bij de oplossing van onze gemeenschap pelijke taak, die wij hebben, den grondslag van vertrouwen heeft gelegd, die het uitgangspunt is voor steeds vollediger deelneming aan de uitvoering van de op dracht. die wij hier hebben. Dit vereenigt ons, Duitsche en Ne derlandsche nationaal-socialisten. Zoo vereenigt ons ook de dag van heden, die teruggrijpt op den dag van 10 jaar geleden, waarop de Nationaalsocialistische Duitsche Arbeiderspartij aan de macht ge komen is. Er zijn dagen in de geschiedenis van de volkeren en van de menschheid, die de ver- vullingschijnen te zijn van een tijd van den economischen, so cialen, politieken en vooral gees telijken strijd en die de vol tooiing- en bekrachtiging van dien strijd beteekenen Tegelijkertijd zijn zij echter ook het begin eener nieuwe naar grootere ruimten strevende ont wikkeling volgens dezelfde wet krachtens welke dragers van die ontwikkeling zijn aangetreden, zoodat deze dagen symbolisch als mijlpalen in de geschiedenis bestaan. De 30ste Januari 1933 is een zoodanige gekenmerkte dag in de geschiedenis van het Duitsche volk, thans reeds van Europa, en zal bovendien nog zijn bijdrage leveren voor deont- plooüng van de wereld. Het Duitsche volk is in het jaar 1914 met oorlog overladen geworden zonder toen de laat ste oorzaken, die tot dien oorlog geleid hebben, duidelijk te heb ben ingezien. Die oorlog scheen althans aanvankelijk een Eu.ro- peesche aangelegenheid te zijn en toch moesten de laatste oor zaken gezocht worden in de om standigheid, dat de grondslagen van het toenmalige Europeesche leven geschikt waren door krach ten, die buiten het continent stonden en het ontstaan van economische, politieke en mili taire zwaartepunten buiten het Europeesche gebied zijn invloed op den Europeeschen toestand begon te laten gelden. In deze zoo nauwer wordende wereld ootsten de krachten in het Euro peesche gebied tegen elkaar op. in plaats evenwel nu haar onontkoombare lotsgemeenschap in te zien, raakten deze krach ten met elkaar handgemeen en gaven zoodoende gelegenheid tot vrijer ontplooiing aan de buiten Europa staande machten, on danks het feit, dat dezevóór al les te voorschijn kwamen met zulke negatieve vooruitzichten en invloeden als het bolsjewisme in het Eurasische gebied. Thans kunnen wij constateeren, dat het lot van het Duitsche volk feitelijk het lot van het Euro peesche gebied bepaalt. Geraakt het Duitsche volk in een toestand van vruchtdragende ordening, dan gedijt het continent wordt deze ordening aan het Duitsche volk ontzegd, dan zul len er altoos slechts heillooze spanningen bestaan. Wanneer wij ons de grootte en eigenschappen van het Duitsche volk voor oogen houden in ver band met zijn centrale ligging, dan zien wij, dat hier een logi sche samenhang aanwezig is. Destijds evenwel, in het jaar 1914, waren de uiterlijke omstandighe den van bedriegelyken aard, om dat de uiterlijke voorteekens, die den machtsgroepeeringen aan kleefden, ten opzichte van de cen trale mogendheden Duitschland en Oostenrijk voor den zich mo dern noemenden tijd geest zelfs in den boezem van het eigen volk als reactionnair werden bestem peld en uitgekraamd. De afloop en het resultaat van den toenmaligen strijd in den eerste wereldoorlog zijn bekend. Aan alle fronten onverslagen on danks een geconcentreprde be storming, veroverde het Duitsche volk voor zichzelf geleidelijk mi litair de vrijheid in den rug, maar wegens gebrek aan een vastbera den politieke leiding hield het thuisfront geen stand, murw ge slagen als het immers was door een geleidelijk verval tot alge- heele armoede, dat veroorzaakt was door het toenemende tekort aan levensmiddelen De vrede was een bron van blijvende verwarring. Europa heeft uit deze ineen storting van Europa niets gewon nen. De vijandelijke mogendhe den hoewel de Ver. Staten zich tenslotte terugtrokken en Euro pa aan zichzelf overlieten, na mede het onheil te hebben aan gericht slaagden er niet in op Europeeschen bodem een or dening tot stand te brengen, die de krachten der Europeesche vol keren tot een zinrijke en vrucht bare harmonie bracht. De split sing in overwinnaren en over wonnenen, in zoogenaamde be zitters en niet-bezitters, moest gehandhaafd blijven. Deze poli tiek had slechts dit eene resul taat: de ongeremde groei van het bolsjewisme, dat Europa recht streeks bedreigde en van het Ame rikanisme der Ver. Staten, dat Europa steeds meer in het nauw dreef. Dit resultaat, vastgelegd in de dictaten van de Parijsche voorsteden, kweekte voortdurend nieuwe conflicten. De toestand, die ontstaan was door de zooge naamde overwinning van de ge allieerden, bracht in werkelijk heid geen vrede doch was slechts de bron van blijvende verwarring en wanorde en de kiem voor. nieu we oorlogen. Duitschland is het midden van Europa en dit midden moet zijn overeenkomstige be staansmogelijkheden hebben en wel sociaal nationaal, d.w.z. on afhankelijk van de invloedsfeer van vreemde mogendheden, de ter Dit Nummer bestaat uit 8 Pagina's. van heden- en Zondagavond 17.23 uur tot morgen- en Maandagochtend 8.23 uur 30 Januari: Maan op te 2.22 uur; onder: 12.22 uur. 31 Januari: Maan op te 3.37 uur; onder; 12.58 uur. beschikking staande leefruimte, die gebruikt wordt in gemeen schap met andere Europeesche volkeren, alsmede de mogelijkheid om te leven volgens zijn eigen levenswetten. Alle mogelijke plan nen waarmede men toen steeds weer voor den dag kwam machten niets baten. Het Duitsche volk kan niet stil blijven zitten, wan neer zijn nationale levensrechten niet erkend worden, nl. te leven volgens de wet die overeenkomt met zijn aard en niet te moeten leven volgens een wet, die van buiten af, als bijvoorbeeld de li berale democratie, aan het Duit sche volk wordt voorgeschreven. Joodsclie invloed. Voor Duitschland beteekende het resultaat van den eersten wereldoorlog een onophoudelijk, materieel en geestelijk, maar ook moreel proces van verarming, dat bevorderd en gestimuleerd werd door den in Duitschland geves- tigden invloed van Westerschen geest. In dit verband is de in vloed van het Jodendom op het Duitsche volk van bijzondere be teekenis. De mogelijkheid van dezen invloed werd door de Wes telijke democratieën verlangd, waartoe zij eischten, dat allo hinderpalen, die in het Duitsche volk tegen het binnenstroomen van het Jodendom waren opge richt, zouden worden neerge haald. Het Jodendom van het Oos ten, dat uit de ghetto's het Duit sche Rijk binnenstroomde, greep deze gelegenheid aan. Nadrukke lijk moet hier worden vastge steld, dat de invloed van het Jo dendom in den boezem van het Duitsche volk funest werkte. Door den invloed van het joden dom werd afbreuk gedaan aan dlle tucht, door den invloed van het Jodendom werden alle tra- ditioneele begrippen van orde ning stukgeslagen, werd de kern des volks versplinterd en ver strooid, Kortom werd onhoudbaar de weg bereid voor hét bolsje wisme, dat voorbereid en bevor derd werd door de economische leegbloeding, door de massale werkloosheid en dergelijke ver schijnselen van een teugelloos, liberaal, kapitalistisch stelsel. Dit te constateeren is uitsluitend een aangelegenheid van het Duitsche volk, dat ontelbare offers heeft moeten brengen, onzegbaar leed heeft moeten verduren en einae- looze gevaren en grooten neer gang daardoor heeft moeten be ieven en het is uitsluitend een aangelegenheid van het Duitsche volk, wanneer het in noodweer het besluit genomen heeft het Jodendom uit zijn volkslichaam te verwijderen. Nog al te goed herinneren wij ons den toestand, die in het jaar 1932 zoo vergevorderd was, dat Moskou aan dacht in Duitsch land naar de macht te grijpen en inderdaad niet ver van die mogelijkheid verwijderd was. Wanneer aan deze ontwiKke- ling, die juist door de zooge naamde vredesverdragen aan het Duitsche volk was opg-.drongen en door den voortdurenden in vloed der Westelijke mogendhe den werd bevorderd, geen halt zou zijn toegeroepen, dan zou er tien jaar geleden een unie der socialistische Sovjetrepublieken ontstaan zijn, die in het Westen haar grens had in het Rijnland, dus in de nabijheid van Neou-- land. Deze ontwikkeling, net alle verdere gevolgen yar. die enorme machtsconcentratie. ou ontstaan zijn wanneer A'rif Hitier en zijn N.S.D.A.P, ei met geweest waren, die den irij - te gen de toen geweldig voo. -ro mende vijandelijke mqgendhenen hebben opgenomen.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1