Keuringen voor de Waffen-S.St en het Legioen 83ste Jaargang Dinsdag 26 Januari 1943 No. 25401 BUITENLAND ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT. VERDUISTEREN: Beperkt het gas- en electriciteitsverbruik; het is Uw eigen belang. MEDEDEELING. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. De afweerslag in het Oosten - De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft, dat de win- terveldtocht in het Oosten van dag tot dag in hevigheid toe neemt en dat geen andere macht ter wereld aan dezen reeds twee maanden durenden stormloop der bolsjewistische horden zoo zou standhouden en terugslaan dan de Duitsche weermacht en de met haar verbonden contingenten. Het feit, dat tijdens dezen on gekend verbitterden slag ~de aan manschappen en materieel verre superieure bolsjewistische divi sies nu reeds sedert twee maan den haar terreinwinst stap voor stap moeten veroveren en wel met offers, die in geen verhou ding staan tot de tot dusver be haalde terreinwinsten, is- het beste bewijs voor de ongebroken afweerkracht en voor het hooge peil van den strijdgeest der Duit sche en verbonden armeeën. Op vallend bij al deze gevechten is de zuinigheid, waarmede de Duit sche oorlogvoering tijdens de tot dusver verstreken phase van de zen veldslag met de reserves om springt, terwijl men toch weet, dat haar reserves in voldoende aantal ter beschikking staan.Men oordeelt niet verkeerd, wanneer Tiien hieruit concludeert, dat daar, waar een dienovereenkom stig terrein ter beschikking staat in verband met het plan tot ver korting van het front een nieuwe hoofdgevechtslinie ontstaat. Hoezeer deze kwestie ook van belang is, zeer treedt zij toch in militaire kringen in de Duitsche hoofdstad, vergeleken met de ge beurtenissen in Stalingrad, op den achtergrond. Men verklaart, dat de worsteling om de stelling aan de Wolga de vergelijking opdringt m5t den strijd van de Grieken in de pas van Thermopylae en den heldhaftigen strijd van de kadet- ten van Toledo in het Alcazar. De omvang van de worsteling bij Het communiqué van gisteren van het Italiaansche hoofdkwar tier luidde In het Westen van Tripolita- nië beperkte bedrijvigheid tus- schen vooruitgeschoven afdeelin- gen van den vijand: en onze ach terhoede. Onze bewegingen blij ven zich op regelmatige wijze ontwikkelen' in de richting van een nieuw front. Formaties bom menwerpers hebben de haven en het vliegveld van Tobroek krachtig bestookt en groote bran- aen veroorzaakt. Plaatselijke gevechten in ver scheidene streken van Tunesië eindigden in het voordeel der spiltroepen. Een Spitfire werd door Duitsche jagers neergescho ten. Vijandelijke vliegtuigen lieten eenige bommen vallen aan den buitenrand van Palermo en op Porto Empedocle. Uit Palermo wordt geen schade gemeld, ter wijl te Porto Empedocle eenige civiele gebouwen werden getrof fen. Hier werden drie der aan vallende vliegtuigen neergescho ten. Twee onzer vliegtuigen zijn van hun operaties niet terugge keerd. In de Algerijnsche wateren heeft een duikboot onder bevel van luitenant Giacomo Scano een groot vijandelijk koopvaar dijschip, dat in konvooi voer, met twee torpedo's getroffen en in den grond geboord. Stalingrad stemt overeen met den omvang van den strijd in het Oosten. Millioenen strijders staan aan dit front, dat loopt van de Noordelijke IJszee tot aan de Zwarte Zee. Overeenkomstig deze cijferverhoudingen nemen vele Duitsche troepen deel aan de he roïeke worsteling van Stalingrad. En toch is hun aantal gering, wanneer men hen vergelijkt met de overmacht van den aanval lenden vijand. Want nooit in de zen oorlog kwamen op een Duit- schen soldaat zooveel vijanden als hier. De materieele superiori teit van den vijand aan oorlogs tuig is nog enorm. Wanneer de verdediging van de dagelijks nauwer wordende Duitsche stel lingen zich desondanks tot nu toe heeft gehandhaafd, dan ge schiedt dit uit een dubbel be wustzijn. Op den ijzeren ge- vechtswil van de verdedigers van Stalingrad loopen nu al sinds vele weken de beste divisies van den vijand zich te pletter. De bolsjewistische aanvalskracht wordt hier op een wijze verspild, bolsjewistische menschen en ma terieel worden hier op een wijze Bij onze vrijwilligers. Tijdens een marschoefening SS PK Wagner-Atl-H-P i Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Vrijwilligers voor de Waf- fen-SS en het Legioen kunnen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te ver vullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. .Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. 1.2.'43 Rotterdam, 9 uur, Deut sches Haus, Westzeedijk. 2.2.'43 Tilburg', 9 uur, Lange Schij- straat 66. 2.2,'43 Den Bosch, 15 uur, hotel Noord-Brabant, Markt 45. 3.2.'43 Roermond, 9 uUr, NSDAP, Swalmerstraat 61. 3.2.'43 Venlo. 15 uur, Deutsches Haus, hoek Willemstraat. 4.2.'43 Arnhem, 9 uur. Wever straat 16b. 4.2.'43 Hengelo, 15 uur, Deutsches Haus. 5.2.'43 Zwolle, 9 uur, hotel Peters, Markt. 5,2.'43 -Assen, 15 uur, dienstge bouw, Vaart Zuidzijde. 6.2.'43 Groningen. 9 uur. Concert huis, Poelestraat. 6.2.'43 Leeuwarden, 14 uur, huize Schaaf, Breedstraat. 7.2.'43 Amsterdam, 9 uur, school Iepenweg 13. 8.2.'43 Utrecht, 10 uur, Mariapl. W ehrm ach tshe im 9.2.'43 Amersfoort, 10 uur, dienst-- gebouw Leusderweg 10.2.'43 Den Haag, 9 uur. café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg van hedenavond 17.14 uur tot morgenochtend 8.31 uur De maan komt vanavond op te 22.47 uur en gaat morgenochtend om 11.03 uur onder. gebonden, die voor de overige deelen van het Oostelijke front van beslissende beteekenis is. lederen dag, die de gevechten daar langer duren, beteekent een verkorting van de operatiemoge lijkheden, die de vijand, profitee- rende van den winter en zich geweldig ontplooiend aan andere punten van het Oostelijke front zoekt. Doch het verzet van den Duitschen soldaat bij Stalingrad wordt niet alleen bepaald door*l liet besef van een ijzeren mili taire noodzaak. Hij weet man voor man is hiervan doordron gen dat hij hier getuigenis mag afleggen van den geest van het nationaal-socialistische Duitschland. De jonge Duitsche manschappen', die voor Stalin grad hun leven geven, hebben de leerschool van het nieuwe Duitschland doorloopen. Zij heb ben reeds in hun jeugd ervaren, dat er niets grooters bestaat dan het vaderland. Zij kennen zoo doende in hun strijd geen com promis, zij strijden tot het uiter ste. Hoe de ongelijke strijd voor Stalingrad ook moge afloopen, hij zal en hiervan is men j juist in Duitsche militaire krin gen overtuigd het fanaal zijn voor de eindoverwinning. De Duitsche pers is vol ver trouwen in den afloop van den strijd, doch wjjst op het totale karakter er van, die dat van ieder, niet in het minst van de genen aan het thuisfront" al- geheelen inzet der krachten ver- eischt, zooals de Völkischer Beo- bachter het uitdrukt: „totale oorlog beteekent: niemand mag ontbreken. Ook rijksleider Robert Ley wijst in een terugblik naar aan leiding van den a.s. lOen ver jaardag van de machtsaanvaar ding op de noodzakelijkheid, allé krachten voor de overwinning in te zetten. Niets, zoo schrijft hij, is ons geschonken, ook in de toe komst moeten wij alles, wat wij bezitten willen, zelf scheppen, veroveren en verdedigen. Önze strijd sedert 1914, thans weldra sedert twintig jaren, heeft ons hard en onverbiddellijk -gemaakt. Het geheele Duitsche volk is vastbesloten, ditmaal niet een half uur te vroeg den strijd te staken. Ley besluit met de woor den: wanneer wij in den strijd eensgezind blijven en werkelijk al onze krachten geven, zal ook ons allen den zegen eener ge lukkiger toekomst ten deel val len. Eerst echter zal de helm nog vaster gebonden worden, hamer en ploeg nog vaster in de vuist genomen worden. (A.N.P.) De ontruiming van Tripolis. - Over de ontruiming van Tripolis verneemt het D.N3. van be voegde militaire zijde: Het plan tot opgeven van de stad Tripolis en. tot terugtrek king der Italiaansch-Duitsche strijdkrachten in de richting van de grens van Tunis was sedert lang opgevat. Het was noodza kelijk door den Britseh-Ameri- kaanschen overval op Fransch Noord-Afrika, die Italië en het verbonden Duitschland in de dwangpositie bracht om zonder verwijl een verdedigingspositie op te bouwen met alle beschikbare en geconcentreei'de krachten. Tunis en Bizerta in handen van de Anglo-Amerikanen zouden het Italiaansch-Duitsche pantserle- ger in Noord-Afrika hebben bloot gesteld aan een doodelijke be dreiging. De doorvaart door de straat van Sicilië zou daarmede voor de Britsche vloot zijn ge opend. De ravitailleering der spilstrijdkrachten over zee zou onmogelijk zijn gemaakt. De bliksemsnelle en voor de Anglo- Amerikanen verrassende bezet ting van het bruggehoofd Tunis heeft deze plannen van den vijand doen mislukken. Zijn po ging om uit Algiers met tank voorhoeden vliegveld en stad van Tunis in een overval te nemen, mislukte met zware verliezen. Het ligt voor de hand, dat met de in het eerst snel naar Tunis overgebrachte en deels door het luchtwapen aangevoerde en dus zwakke strijdkrachten de spil dit gebied op den duur niet kon handhaven. Er moest derhalve een nieuw leger gevormd worden van Sicilië naar Tunis getrans-- porteerd en langs denzelfden weg voortdurend geravitailleerd worden. De uitvoering van deze maatregelen en de beveiliging van de operaties eischten alle krachten van de Italiaansche oorlogs- en koopvaardijvloot, thans echter langs een weg die veel veiliger kon worden gehou den dan de tot dusver gebruike lijke route, die drie tot vier maal langer was, naar de havens van Tripolitanië en Cyrenaica. Het tijdelijk opgeven van Tri polis en het terugtrekken van het nog in Libye, resp. in Cyrenaica staande Duitsche pantserleger, was daarmede noodzakelijk ge worden, aangezien langs den landweg van Tunis met het oog op den grooten afstand zijn ra vitailleering op den duur nauwe lijks mogelijk was geweest. Zoo verzekeren de thans inge nomen stellingen der spil in Tu nis het best de vervulling van de militaire taken aan het Zuide lijke front. Zij scheiden door de straat tusschen Tunis en Sicilië de Middellandsche Zee in twee deelen. Zij vedhinderen de recht streeksche verbinding over zee met. het Britsche achtste leger en beveiligen daarmede Zuid- Italië en de geheele zuidflank van Europa. Voor de strijdkrachten der spil in Noord-Afrika echter is thans een uitgangspositie geschapen, die te allen tijde de hervatting van een offensief in de eene of andere richting mogelijk maakt. De toekomstige militaire ontwik keling' in het gebied van de Mid dellandsche Zee zal toonen, hoe zeer Italië, van ver ziende stra tegische standpunten uit, door zijn rechtstreeksch besluit om Tripolis te ontruimen, zijn eigen belangen en de gemeenschappe lijke oorlogvoering heeft gediend De beteekenis van den 30sten Januari De A.NP.-correspon dent te Berlijn meldt: Hoewel in verband met de oor logsomstandigheden van een grootscheepsche viering van het feit, dat tien jaar geleden de na tional socialistische Deutsche Ar- beiter Partei de macht in Duitsch land aanvaardde, zal worden af gezien, wordt thans toch reeds in pers en radio de aandacht op de beteekenis van den komenden dertigsten Januari gevestigd. Men stelt hierbij vooral in het licht wat de regeering van het derde rijk in tien jaren op het gebied der buitenlandsche politiek en der binnenlandsche socialisa tie bereikt heeft. Wat voor den dertigsten Januari 1933 het lei dende parool van de NB.DAJP. was, namelijk de vernietiging van aan de vrijwilligers van het legioen Nederland. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: op 29 Januari 1943, om 13 uur, zal in Den Haag, Wehr- machtheim, Kazernestraat, een bijeenkomst worden gehouden, van alle vrijwilligers, die met eere uit het legioen Nederland ontslagen zijn. Iedere vrijwilliger die daarvoor in aanmerking komt is verplicht aanwezig te zijn. De reiskosten worden vergoed, ter wijl er voor gezorgd zal worden, dat een ieder nog op denzelfden dag huiswaarts keeren kan. alle tegen Duitschland gerichte bepalingen van het verdrag van Versailles, is na den dertigsten Januari 1933 verwezenlijkt. Het begon met de invoering van den algemeenen dienstplicht, daarop volgde de herbezetting van het Rijnland, de aansluiting' van Oostenrijk en het Sudetenland en de uitschakeling van Tsjecho- Siowakije, als „doorn in het Duitsche lichaam". Naast al deze daden op buiten- landsch politiek gebied, slaagde het nieuwe regiem er ook in den binnenlandschen opbouw in ver sneld tempo te doen plaatsvin den. Een geweldig werkverschaf fingsprogramma werd ten uit voer gelegd, zoodat van de meer dan zes milioen werkloozen, die Duitschland bij de machtsaan vaarding telde, slechts vierhon derdduizend overbleven. Met de bestrijding van de werkloosheid steeg ook de welvaart van het volk aanzienlijk. Het volksinko men steeg van 46 millioen mark in 1934 tot 89 millioen in 1936. De sociale opbouw ging gepaard met een verwezenlijking van een aantal andere programma-punten der partij-organisaties, als het Arbeitsfront, Kraft durch Freu- de en de national sozialistische Volkswohlfahrt zijn hiervoor het sprekend bewijs. In het jaar voor den oorlog gingen bijvoorbeeld negeneneenhalf millioen arbeiders met Kraft durch Freude op reis naar Afrika, Italië, Portugal, Spanje en de Scandinavische lan den. Men wijst er voorts te Berlijn met nadruk op, dat de Führer in de tien jaren van zijn regeering uitsluitend een zuiver Europee- sche politiek heeft gedreven en zich steeds tegen de in het Oos ten dreigende gevaren, met na me tegen het bolsjewisme, heeft gekeerd. Duitschland, zoo zegt men, zal de West-Europeesehe beschaving voor het bolsjewisme moeten redden. Gaat Duitschland onder, dan gaat geheel Europa onder. Zoo zal de komende tien de, dertigste Januari geheel in het teeken staan van den strijd tegen het bolsjewisme. Churchill waarschijnlijk weer in Washington. - Volgens de in de Wilhelmstrasse ontvangen inlichtingen duiden de teekenen er steeds meer op, dat de Brit sche premier, Winston Churchill weer hulpbehoevend naar Wash ington gereisd is om een bezoek te brengen aan het Witte Huis. Uit het feit, dat Churchill waarschijnlijk opnieuw de moeite van een groote reis over den At- lantischen Oceaan genomen heeft concludeert men hier den drin genden aard van de vraagstuk ken die tusschen de geallieerden besproken moeten worden, voor al echter, hoe brandend de En- gelsch-Amerikaansche tegenstel ling geworden is. De onderwer pen, die te Washington tusschen Churchill en Roosevelt behan deld zullen worden, komen naar de opvatting van Berlijn reeds te voorschijn, wanneer men een blik slaat in de pers der beide staten, welker tegengestelde be schouwingen den laatsten tijd

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1