„KLEINTJES" STADSNIEUWS. LAATSTE BERICHTEN De Winterslag in het Oosten. FAMILIEBERICHTEN OFFICIEELE KENNISGEVINGEN. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Gevraagd Aangeboden Personeel aang Personeel gevr. Huizen aangeb. Kamers aanffoh. Ver. van Chr. Onderwijzers - Onder voorzitterschap van den heer B. Offringa van Hazers- woude hield de afd. Leiden en Omstreken van de Ver. van Chr. Onderwijzers Zaterdagmiddag in het gebouw „Rehoboth" haar jaarvergadering. Na gebruikelijke Vy^ening las de voorzitter een ge deelte uit 2 Cor. 4, aan de hand waarvan hij opwekte tot ge trouwheid en verantwoordelijk heidsgevoel, waarna de agenda werd afgewerkt. Hierna was het wpord aan den heer Dousma van Utrecht, die sprak over „Heemkundig onder wijs in de practijk van de Chr. Lagere School". Spr. begon met er op te wijzen, dat de heemge dachte niet is voortgekomen uit de laatste jaren. Talrijke pae- dagogen waren met deze gedachte reeds tientallen jaren vertrouwd geraakt. Wij willen, aldus spa-., geen nieuw vak, maar wel een andere oriënteering van de leer- stof. Een eerste eisch is, dat wij bij het kind belangstelling wekken voor de heemkunde. Wat nabij is, dient gekend te worden. Kijktoch- ten in de omgeving van het huis en de school dienen te worden georganiseerd. Het heemkunde- onderwijs moet de liefde tot eigen stad en land aankweeken. Daarbij moet echter wel gewaakt worden tegen matenevergoeding.Zeer uit- i voerlg weidde spr. vervolgens uit over het heemkunde-onderwijs op enkele Christelijke scholen in Utrecht.De resultaten hiervan zijn in alle klassen zeer gunstig, zoo- - wel op geografisch- als op histo- risch- en biologisch terrein. Een uitvoerige bespreking volgde -PP deze interessante lezing. j3esloten werd bij voldoende be- langstelling hier' ter stede een heemkunde-studiekring op te richten. Aan de penningmeeste- resse werd décharge verleend. De voorzitter; de heer Offringa, die aan de beurt van aftreden was, zal zijn functie nog één jaar blij- ven waarnemen. Na gemeenschap- pelijk gezang sloot de heer Dousma de vergadering met gebed Concert Residentieorkest. Gastdirigent Hans Weisbach maakte jaren geleden hier te lande reeds naam als leider der Kurhausconcerten. Hij is een gerijpt kunstenaar, gezien de souverein beheerschte, directie van Brahms' heroïsche „eerste", na langdurige voorbereiding di rect een meestergreep op sym- phonisch gebied van den van hoogen ernst vervulden compo nist. Zelden hoorden wij de ge solmannen Finale, met het aan Beethoven's „negende" verwante „vreugde-thema" zóó meeslepend en van zuiveren Brahms-geest doortrokken. Hobo ln het ver rukkelijk vloeiende Andante hoorn, fluit en violist waren in hun soli waakzaam op post! Carel van Leeuwen Boomkamp solieerde met gaven toon en voornaam-gevdelige muzikaliteit in het concert in A gr. t. van Bach's tweeden zoon Carl Phi lip Emmanuel. Wat deze veelzij dige, behoorend tot de z.g. „Mannheimerschool", mede door zijn enorme productiviteit voor den ontwikkelingsgang der mu ziek beteekend heeft, vormt een apart hoofdstuk. Baanbreker en wegwijzer voor velen was hij, als belangrijk vertegenwoordiger van den uit de galante schrijfwijze voortgekomen expressieven stijl. Als zoodanig gaf hij uitdrukking aan een diep gemoedsleven. Dit van klassieke evenwichtigheid getuigende bezonken werk werd stijlvol en homogeen verklankt. Met gloed introduceerde Weis bach een ongecompliceerd „Vor spiel" van eigen hand. Het klinkt wèlluidend in den har- monisch-tonalen samenklank en steunt op Wagneriaansche voor beelden (Meistersinger). De verrassend magistrale in zet en het imponeerende slot worden onderbroken door een zangerig tusschendeel. De dank bare instrumentatie paart zich aan juiste en kundige uitbuiting van thematische en contrapunti- sche mogelijkheden. Speciaal aan de blazersgroepen is een dank bare rol toebedeeld, waarvan, als beroemd eigendom van dit or kest, een stralend gebruik ge maakt werd. -De uitvoering vond veel instemming. Th. J. Hannema. Vereeniging van Vrijz. Hervorm den De Vereeniging v. Vrijz.- Herv. te Leiden-Oegstgeest en Omstreken heeft in het V.C.F.- Huis haar jaarvergadering ge houden. Uit het door den secre taris uitgebrachte jaarverslag bleek, dat het aantal leden met 22 en het aantal begunstigers met 5 is toegenomen. Op 31 Dec. 1942 was het totaal-aantal leden en begunstigers 866. De rekening van den pennipgmeester sloot met een batig saldo van ruim f257. De volgende bestuursleden waren aan de beurt van aftreden: Mevr. Van Roy en en de heer Van Zij- verden. In deze vacatures werd voorzien door de benoeming van mevr. Blok-v. d. Schalk en den heer J. C. van Eek. De voorzitter, ofschoon herkiesbaar, achtte het beter zijn functie over te dragen. In zijn plaats werd gekozen de heer D. G. Hartgerink. Rector H. Sondaal alhier, is door den Bisschop van Haarlem benoemd tot waarnemend bis schoppelijk inspecteur bij het R.-K. lager onderwijs in het de kenaat Noordwijk. Onze stadgenooten mej. C. Scholte, mej. G. Ammeraal en de heer Lie Hong Tjiang slaagden te Amsterdam voor het apothe kersexamen. Zaterdag omstreeks 15.45 u. is een 29-jarige schipper, afkom stig uit Dordrecht, die met zijn schip nabij de Gasfabriek lag, bij het opleggen van een dwarsbalk, in het ruim van het schip ge vallen. Hij kreeg een rechter- bovenbeenbreuk en een bescha diging van het stuitbeen. De E.H.D. vervoerde den man naar het Acad. Ziekenhuis. BINNENLAND. P. Eschauzier overleden. - Op 68-jarigen leeftijd is te Den Haag overleden de heer P. Eschauzier, directeur van de Nederlandsch-Indische suiker unie. Ernstig verkeersongeluk te Rot terdam. Vanmorgen stapte aan het station Poortershaven bijRotterdam een aantal werk lieden uit den trein. Eenigenvan hen deden dat aan de verkeerde zijde en kwamen op de spoor baan terecht. Op dat oogenblik passeerde, juist een trein uit Hoek van Holland, die op de ar beiders inreed. Enkelen wisten zich nog in veiligheid te stellen, doch drie van hen werden door den trein gegrepen. De 43-jarige Duitsch weermachtbericht Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: De afweerslag in het Oosten gaat voort. Slechts in deelen van den Zuidelijken sector ver zwakte de vijandelijke druk tij delijk. In het Westen van den Kau- kasus en in het Koebangebied heeft stroomende regen de ge vechtsactiviteit benadeeld. Vrij zwakke aanvallen van de bolsje wieken stortten voor de linies der Duitsche en Slowaaksche troepen ineen. Tusschen Manytsj en Don be reikte de eigen tegenaanval te gen een taai strijdenden vijand de gestelde doelen. In het Donetsgebied vielen de sovjets op den Zuidelijken vleu gel slechts met vrij zwakke strijd krachten aan. De aanvallen wer den afgeslagen, de eigen stellin gen verbeterd. - Ter verkorting van het front werd het bruggehoofd Woronesj systematisch en zonder vijande lijken druk ontruimd. In den sector ten Zuiden van de stad viel de vijand op een breed front aan, werd echter bloedig afgeslagen. Ten Zuiden van het Ladoga- meer mislukten overdag en des nachts sterke, door tanas gesteun de aanvallen van den vijand, deels in harde gevechten op kor ten afstand. In Stalingrad hecht het zesde leger in heldhaftigen en opoffe- renden strijd tegen een verplet terende overmacht onsterfelijken roem aan zijn vaandels. Forma ties van de Roemeensche twin tigste divisie infanterie en eerste divisie cavalerie strijden met haar Duitsche kameraden tot het laatste en hebben in vollen om vang deel aan dezen roem. Uit het Noord-Afrikaansche gebied wordt slechts plaatselijke gevechtsactiviteit gemeld. Eigen achterhoedetroepen hebben vij andelijke verkenningsaanvallen afgeslagen. Gevechtsvliegers heb ben haven en vliegveld van To- broek gebombardeerd. C. N. uit Schiedam werd zooda nig gewond, dat hij ter plaatse overleed. De 25-jarige M. D. J„ eveneens uit Schiedam, bekwam verwondingen en brak zijn lin kerbeen. De 42-jarige J. S. uit Rotterdam werd zwaar aan het hoofd gewond. Beide laatstge noemden zijn naar het zieken huis te Vlaardingen vervoerd. President gerechtshof Amster dam. - Het Rijkscommissariaat maakt bekend: de Rijkscommis saris voor het bezette Neder - landsche gebied heeft den pre sident van de rechtbank in Utrecht, mr. M. H. Fruin, be noemd tot president van het gerechtshof in Amsterdam. Auto op onbewaakten overweg door trein gegrepen - De be ruchte onbewaakte overweg in den Nieuwlandschen Polder heeft opnieuw slachtoffers geëischt. Een vrachtauto is g:isteren dooi den electrischen trein uit Hoek van Holland gegrepen en totaal vernield. De chauffeur, de 36- jarige C. J. K. en de passagier de 25-jarige W. W. S., beiden uit Den Haag, werden ernstig gewond. K. is later overleden. Ontleend aan andere bladen. Getrouwd: A. L. W. H. v. Wijk en A. C. M. Geesink, Weesp; N. H. Kingma en T. v. Rossum, den Haag; C. C. F. Kuijlaars en F. Keitkönig, Nijmegen; J. E. H. de Kort en M. Esser, Venray, Overleden: D. E. Prins van Westdorpe -Van Eek, v., Zeist; A. J. Pronk m., 51 j. A'dam; D. Bisschop m., 70 j. Baarn; A. E. Spaan-Hidink v„ 79 j„ Helmond; G. A. Feuth m„ 80 j.' R'dam; A. Schenk m., 85 j. Hillegers- bërg; M. J. K. Korteweg-de Crane v., 81 j. Beesd. ZEEP VOOR VUILEN ARBEID. Voor de maanden Februari en Maart kunnen aanvragen voor het verkrijgen van extra rantsoenen eenheidszeep en waschpoeder voor arbeiders die vuile werkzaamhe den verrichten worden ingediend. De benoodigde aanvraagformu lieren MD80 (nieuw MD 232-71) kunnen 25, 26 en 27 Januari a.s. worden afgehaald aan het Dis tributiekantoor, Steenschuur 21, ingang Langebrug van 9-12 en 14-15% uur. Na 27 Januari zullen geen aan vraagformulieren meer worden verstrekt. De door den werkgever of be drijfsleider volledig en naar waarheid ingevulde en ondertee- kende formulieren moeten verge zeld van een lijst in duplo, waarop voorkomt naam, DJS.K. No. en beroep van de betrokken arbei ders, worden ingediend vóór 30 Januari aan bovengenoemd adres. Na oproep zullen de werkgevers de zeepbonnen kunnen afhalen, waarbij zij een lijst terugontvan gen waarop is aangegeven aan welke arbeiders zeep is verstrekt. Deze lijst zal in de fabrieken, werkplaatsen etc. duidelijk zicht baar moeten worden opgehangen, zoodat elke werknemer zich zal kunnen overtuigen, of hij wel dan geen recht heeft op zeep voor vuilen arbeid. 2253 De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. Leiden, 23 Januari 1943. MEDEDEELING. Met ingang van Maandag 25 'Januari 1943 wordt de afdeeling „Formulieren" verplaatst van Rapenburg 12 naar Gebouw Steenschuur 21, ingang Lange brug, (muziekschool), Telefoon No. 26623. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. Leiden, 23 Januari 1943. 2252 ZEEP VOOR ARTSEN ENZ. Met ingang van 1 Februari 1943 komen praktiseerende art sen, tandartsen en dierenartsen, indien zij kunnen aantoonen tot deze groepen te behooren, in aanmerking voor 6 bonnen toi letzeep. Medische studenten in de ana tomie onder overlegging van een desbetreffende verklaring van den Hoogleeraar-Directeur der Snijkamer en Co-assistenten met verklaring Directeur Ziekenhuis, voor 3 bonnen toiletzeep: vroed vrouwen, verloskundigen en wijk verpleegsters onder overlegging van de desbetreffende diploma's etc. voor 3 bonnen toiletzeep. De bonnen kunnen worden af gehaald op het kantoor, Steen schuur 21, ingang Langebrug. KAPPERS. Van 26 t/m 30 Januari 1943 kunnen de formulieren MD 233-41 voor het aanvragen van zeep worden afgehaald aan het kantoor, Steenschuur 21, ingang Langebrug. De formulieren moeten voor 2 Februari 1943 zijn ingeleverd aah bovengenoemd adres. De Burgemeester van beiden, STEVENINCK. Leiden, 25 Januari 1943. 2254 VOEDERSTROO t VOOR PARTICULIERE PAARDENHOIBERS. De Provinciale .nkoopcentrale van Akkerbouwproducten voor Zuid Holland deelt aan belanghebben den mede, dat de particuliere paar- denhouders, welke een aankoop vergunning voor voederstroo ont vingen, hierop slechts de helft van het aangegeven kwantum kunnen betrekken. De handelaren die voederstroo afleveren worden er uitdrukkelijk op gewezen, dat zij in geen geval meer dan 50 van het op de aan koopvergunningen voor voederstroo vermelde kwantum mogen afleve ren. 2229 Ongetwijieid zal aeze maatregel voor de particuliere paardenhou- ders groote moeilijkheden met zich medebrengen, doch het is onmo gelijk gebleken om alle in omloop zijnde aankoopvergunningen voor voederstroo te honoreeren. Er zal echter zoo veel mogelijk getracht worden om op de toewij zingen voor witstroo, haver- of gerstestroo te leveren Tevens zal aan degenen, die in het bezit zijn van een toewijzing voor voederstroo een aanvullende toewijzing van 600 kg. voederbieten per paard ver strekt worden. Aanvragen hiervoor moeten vóór 1 Februari a.s. ingediend worden bij den Plaatselijken Bureauhouder* Na dien datum worden geen aan vragen meer in behandeling gé- nomen. INLEVERING VAN EIEKBONNEN. In verband met de beschikbaar stelling van eieren voor kinderen van 4 tot en met 13 jaar dienen detaillisten de van hun klanten ontvangen bonnen „reserve 3-07 op opplakvellen geplakt, zoo spoe dig mogelijk aan hun grossiers door te geven. De bonnen „reserve J-o/ mogen niet met rantsoenbonnen een ei" op hetzelfde opplakvel voorkomen; zij moeten op een af zonderlijk opplakvel worden ^go- De grossiers zullen zoodanig door het bedrijfschap voor pluimvee en eieren worden bevoorraad, dat zij op de door hen ontvangen bonnen drie eieren per bon aan de detail listen kunnen afleveren. De de taillisten mogen de door hen ont- vangen eieren uitsluitend. tot en met 20 Februari 1943 aan hun klanten afleveren. Aflevering vóór 8 Februari 1943 is verboden. De grossiers moeten de door hen ontvangen opplakvellen met bon- nen ïfserve 3-07" vóór 21 Febru ari 1943 bij de plaatselijke distri butiediensten inwisselen tegen toe- wijzingen, aan de hand waarvan zij zich tegenover het bedrijfschap voor pluimvee en eieren dienen te verantwoorden De inlevering der bonnen „reserve 3-07" moet met een afzonderlijk ontvangst bewijs md 242-03 geschieden. De distributiediensten zullen daarby toewijzingen uitreiken, waarvan de linkerbovenhoek is verwijderd. Hoofdredacteur: B. W. Menk- horst. Leiden: plv. hoofdredacteur: K. Been, Leiden. Redactiestaf: B, W. Menkhorst, Buitenland' en Tooneel; K. Been, Binnenland en Sport; J. Brouwer, Stadsnieuws; Th J. Hannema, Omg en Muz.; Verantwoordelijk v. d.'advertenties: A Poortman. Gevraagd. Accordeon, 80 a 120 bassen, liefst pianoklavier. Ook voor radio geven wij alle inl. Het bekende adres: De Jong. Da Costastraat 69 Leiden Tel. 23055. Bergruimte te huur aangeb. te Leiden, eeni- ge flinke droge kamers, goede stand, degelijk be trouwbaar adres. Brie ven Bur. v. d. Blad on der No. 4176 k. Schoenmakersleest en rijwielbuitenband 28 x 15/8. Houwink. Rijns- -burgerweg 125. Leiden. 5 Godin kachels met Pi.ipen en 5 kisten glas eenruiters. C. Paauw, Oegstgeesterweg 31." Riinsburg. EJ Paar hooge da mes- rijglaarzen, mt. 39 of 40 voor schaatsenrijden. Happé Terwee weg 3. Oegstgeest Uw naaimachine de fect? Wij repareeren ze directOok schoenma kersmachines) Fa. Meerpoel. alléén Breestraat 171. B Cither, dubbelsnarig, met 60 muzieknummers. f.45. Kan zonder studie bespeeld worden. J. v. J. v. ESgmond, Haagsche straatweg 10, Oegstgeest B Bontmantel (Bisam) maat 40 f. 125, blauw grijze sportmantel 38-40 f. 25 en zwarte mantel, wieg met bedje f. 15, wollen babydoek f. 7.50, een tasch en kofferpa- thefoón, mooie klank f. 25. Blansjaar. Hooge- woerd 161. B Vaste waschtafel met marmeren opzet en spie gel f. 40, kinderwagen merk Patria, donker blauw op kogelwielen f. 65. een-pers. ledikant met Auping matras f. 20 2-pers. ledikant f. 35, wandelwagen f45 Langezaal. Stille Rijn 7. I. g. s. z. kinderwagen f. 50. eventueel ruilen tegen wandelwagen. Te vens nieuwe hoge da messchoenen m. 36 f. 15 Event, te ruilen tegen lage damesschoenen m. 3738. J. Jungerlus. Rijsjes 4, Rijnsburg Voordeeligc aanbie ding van eenige bespeel de doch prima orgels, voor f. 120, f. 190. harp- orgels f. 275, f. 290 f. 310 enz. bij: W. A. Gouw, Jan Tooropstraat 13. Katwijk a/Zee. B Eiken huisk. spiegels f9.50. smeedijzeren lees lampen f. 20, prima di vans f27.50. old finish theewagen f27.50. eik. kapstokken van f5 af, parapluiebakken van f 2 af, bloemtafels van f:2 af. Ter Wee. Hooigracht 86 A. Prima haarden f. 45 en f. 55. huisk. tafels f. 12.50. f.15. f. 22.50, haardfaut. f. 20. f. 25. Wij vragen te koop alle meubilair, eenigszins be schadigd geen bezwaar. Ter Wee. Hooigracht 86a B In goeden staat ko nijnenhok f. 25. wieg op wieltjes met bedje en 6 truitjes f. 20. In ruil een paar schoentjes mt. 23 voor 25. Keereweer. Wil lemstraat 14. Na 6 uur. B Coupeuse vraagt net te naaihuizen. voor één a twee dagen per week. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 4192 k. B Geroutin. vr. kantoor bediende wenscht van betrekking te verande ren. Volkomen op de hoogte met administra tie. Vlot typiste. Bekend met de Fransche en Eng. taal. Brieven met voll. inl. onder lett. V.W. aan Littooy's Boekhandel. Terneuzen. B Jongedame, - leeft. 20 jaren, voor winkel of lichte huish. bezigh. m. huiselijk verkeer! reeds 2 1/2 jaar als zoodanig werkzaam geweest. Ned. Herv.. v. g. g. v. Brieven Bur. v ,d. BI. No. 4173k B Heer alleen, 40 .jaar, zoekf huishoudster. 23 tot 35 j. Br. met foto (wordt op eerew. terug gezonden) Bur. v. d. BI. onder No. 5343 k. Boor huwelijk, een net eerlijk meisje, voor dag of dag en nacht, v. g.g.v. Janvossensteeg 50. Mevrouw Gaillard Schouten. Nassaulaan 24 te Oegstgeest vraagt in klein gezin, net dag meisje. P Te koop voor geldbe legging in Leiden 5 ar beiderswoningen en een middenst.woning te Den Haag. inlichtingen: Wo ningbureau .De'Uitkijk;' Breestraat 65. Leiden. Telef. 26676. Slaapkamer, straat zijde. Morschweg. f. 2.50 per week. Brieven Bur. v. d. Blad No. 4231 k. DIVERSEN B Kadio's. Let op. Alle inlichtingen over radio's geeft alléén het bekend ste adres: Biko. Cosijn- straat 24. Telef. 26963, Leiden. Diegene die Zondag morgen in de Harte- brugskerk half 12 een roode portemonnaie met inhoud bonnen enz., heeft medegenomen, wordt vriendelijk ver zocht deze tegen beloo ning terug te bezorgen: W. Verhoeven. Hooge- woerd 130. B Huwelijk. Gëvr. nette huishoudster, pl.m. 50 j. liefst vermogend, bij wedn. van buiten. 65 J-. P.G.. eigen huis, z. k. na wederz. goedvinden genegen huwelijk aan te gaan. Br. Bur v. d. Blad onder No. 4216 k. Huwelijk. Net pers., wedn. met 2 meisjes. 15 en 12 jaar, wenscht ken nismaking met longe dochter of wed. om na wederzijds goedvinden te huwen; Brieven Bur v. d. Blad onder No. 4181k Een weinig gedragen imit. zwarte bontjas, in. ruil voor een d zwarte jas. m 44—46 in goe den staat. Te zien: Rijnzichtweg 106. Oegstg. Wie ruilt een paar nieuwe witte trouw schoenen met hooge hak (pumps) mt. 39 voor wandelschoenen m 39. Br. a/d. BI. No. 4218 k. Wie ruilt nieuwe zwarte suède schoenen met doorloopende hak, maat 40 voor 39. fluwee- len schoenen ln goeden staat 39 (klein) voor 39 (groot) Brieven Bur. v. d. Blad No. 4218 k. H Huwelijk Heer, m. 1.. niet onbem goed inko men. z. k. met Dame l.t. 50 j. Moderne levensopv. met eigen woning. Br., liefst foto (eerewoordl retour) Bur. v d Blad onder No. 4221 k. gg Verloren .Zaterdagav, Morschslngel Terweeweg Lindelaan, van de fiets, uitgeleende beige zomer- jas. Tegen belooning te rug te bezorgen: Morschslngel 8.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 3