Heldhaftige strijd bij Stalingrad 83ste Jaargang Maandag 25 Januari 1943 No. 25409 Succes in Tunis. Beperkt het gas- en electriciteitsverbruik; het is Uw eigen belang. Italiaansche W eermachtsberichten BINNENLAND VERDUISTEREN: GEMENGD NIEUWS LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. DEUTSCHE WEERMACHTSBERICHTEN. Zaterdag deelde het Duitsche opperbevel mede .Vijandelijke aanvallen in het Westelijke deel van den Kauka- sus mislukten. Het losmaken van den vijand in het' Noordelijke deel van den Kaukasus verloopt volgens de plannen. In het Don- gebied werden talrijke aanvallen der bolsjewisten in zware en af wisselende gevechten afgeslagen Een tegenaanval van Duitsche infanterie en formaties tanks wierp den vijand ver naar het Oosten terug. De verdedigers van Stalingrad boden gisteren tijdens den ge- heelen dag in een heroieke wor steling verzet tegen een nume riek superieuren vijand. Twin tig tanks werden in gevechten op korten afstand vernietigd. Een diepe vijandelijke bres in het verdedigingsfront werd door het in den strijd werpen van alle krachten opgevangen. De zware afweergevechten aan den Middenloop van den Don en ^ten Zuiden van het Ladogameer duren voort. Het Duitsch-Italiaansche pant serleger heeft zich na het afwe ren van zware vijandelijke aan vallen in den afgeloopen nacht overeenkomstig de plannen vah den vijand losgemaakt. Door deze beweging naar het westen werd Tripolis zonder strijd ont ruimd, nadat alle voorraden en al het oorlogsmateriaal uit de stad weggevoerd waren en, de haven vernield was. In het gevechtsgebied van Tu nesië nemen de eigen krijgsope raties een gunstig verloop. Een vrij sterke vijandelijke groep strijdkrachten werd ingesloten en pogingen tot ontzet afgeslagen. Tijdens levendige wederzijdsche activiteit in de lucht werden in het Middellandsche Zeegebied zeven vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Bij aanvallen overdag op de kust van de bezette gebieden in het Westen verloor de vij and door den afweer van jachtvlieg tuigen en luchtdoelartillerie 17 vliegtuigen, voor het meerendeel bommenwerpers. Enkele vliegtui gen hebben op 22 Januari des avonds hier en daar bommen geworpen op West-Duitschge bied. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht voor den oorlog belangrijke installaties aan de Zuidkust van Engeland en in het mondingsgebied van de rivieren Tees en Tyne aan gevallen. En Zondag: De winterslag in het Oosten duurt met onverminderde hevig heid voort. Overeenkomstig de stelselmatige verkorting' van het Zuidelijke front hebben dë ge vechten in het Noorden van den Kaukasus zich verplaatst naar het gebied van den Koeban, waar ook gisteren vrij zwakke aanvallen der Sovjets mislukten. In het Westelijke deel van den Kaukasus wierpen Duitsche bergjagers en Roemeensche troe pen, doeltreffend door de lucht- macht gesteunde den doorge drongen vijand tot zijn punt van uitgang terug. Aan den bene den-Don gelukte het aan snelle Duitsche formaties den sterken vijand in den flank aan te val len, en hem onder de zwaarste verliezen aan menschen en ma teriaal naar het Oosten te ver drijven. Bij Stalingrad is de toestand door het verdere binnendringen van sterke vijandelijke massa's van het Westen uit verscherpt. Desondanks handhaven de ver- degigers steeds nog ongebroken als lichtend voorbeeld van het beste Duitsche soldatendom den steeds nauwer wordenden ring om de stad. Zij binden door hun heldhaftig optreden sterke vij andelijke strijdkrachten en stag- neeren nu reeds sinds maanden den vijandelijken aanvoer op een zijner belangrijkste punten. Evenzoo is tusschen Donetz en Don de woedende storm van sterke vijandelijke strijdkrach ten gebroken op den dapperen tegenstand eener divisie pant- serstrijdkrachten, die in deze ge vechten 16 pantserwagens ver nietigde. Ten Zuidoosten van net Ilmenmeer werd een vijan delijke afdeeling na dagenlange omsingeling in de pan gehakt. In den slag ten Zuiden van het Ladogameer golfden de gevech ten heen en meer. Het front hield op alle plaatsen stand te gen den vijandëlijken druk. Versch aangevoerde regimenten wierpen den vijand uit alle stel lingen, waar hij den dag tevoren in was doorgedrongen. Ten Westen van Tripolis von den gisteren behalve verken ningsondernemingen geen bijzon dere gevechtshandelingen plaats. In Tunis mislukten vijandelijke aanvallen op de hoogten, die de Duitsche en Italiaansche troe pen de laatste dagen hebben ge nomen. Ér werden talrijke ge vangenen gemaakt en oorlogs materiaal buitgemaakt. Na een nachtelijken aanval van de lucht macht op het havengebied van Bone ontstonden uitgebreide branden. Bij aanvallen overdag en des nachts op plaatsen in de be zette Westelijke gebieden en in West-Duitschland werden 16 vliegtuigen neergeschoten. Snelle Duitsche gevechtsvlieg tuigen wierpen overdag bommen van zwaar kaliber op belangrijke militaire doelen kan de Zuidkant van Engeland en zetten door be schieting met boordwapens een ravitailleeringsbedrijf in brand. Het beeld van den strijd - De militaire correspondent van het D.NB. noemt in zijn overzicht van Zaterdag den huidigen strijd in hét Zuiden van het Oostelijke front den tot nu toe grootsten slag van dezen oorlog. De krachts inspanning aan Sovjet zijde, zoo schrijft hij, overtreft alles, wat deze oorlog tot nu toe te- zien heeft gegeven. Het is slechts een daad van wijs beleid, dat de Duit sche leiding tegenover het aan stormen van dergelijke massa's menschen en materiaal den reeds den vorigen winter beproefden elastischen, d.w.z. beweeglijken af weer heeft bevolen. Militaire des kundigen beoordeelen derhalve den algemeenen toestand volkomen juist, wanneer zij zeggen, dat door een dergelijke wijze van oorlog voering de massa zich na zekeren tijd moet doodloopen. De Duitsche afweer heeft niet alleen bewezen taai te zijn, doch ook opgewassen tegen de eischen, die eraan ge steld moeten worden. De gevechten zijn van een hard heid zonder weerga. Men kan zeggen, dat de geheele veldtocht in het Oosten een hoogtepunt heeft bereikt. De vijand werpt nog steeds massa na massa in den strijd, doch terwijl de Sovjets alles op één kaart zetten, staat in de brandpunten van den slag nog pas een fractie van de kracht van Duitschland en zijn bondgenooten. Vanzelfsprekend geven de be voegde militaire instanties geen antwoorden op het waarom daar van. Men tast echter wel niet mis, indien men aanneemt, dat dit feit wijst op voorbereidingen, die ten doel hebben, eerst na het uit geput raken van de tegenwoor dige offensieve stootkracht dei- bolsjewisten de reserves in het veld te brengen. De balans van de huidige gebeurtenissen zal eerst opgemaakt kunnen worden wan neer de laatste resultaten van slag en tegenslag te overzien zijn. In dit verband achten mili taire deskundigen het kenmer kend, dat uit de jongste berichten van het opperbevel der Duitsche weermacht weder tegenaanvallen blijken, die ongetwijfeld een on derdeel vormen van den elasti schen offensieven afweer. In den centralen sector zijn de gevechten verslapt en dragen nog slechts een plaatselijk karakter. In den tijd van 20 November tot 20 Januari zijn 6201 bolsjewisti sche pantserwagens stukgescho ten. Hoewel men zich in Berlijn ten aanzien daarvan terughou dend toont, kan toch worden ge zegd, dat aan dergelijke mate ria al verliezen grenzen zijn. Ook pantserwagens kunnen door de bolsjewisten niet tot in het on eindige worden aangemaakt. In Noord-Afrika schijnt de toe stand zich te consolideeren. De Spiltroepen rukken in Tunis naar het Westen en Zuidwesten op en beide strijdende Noord-Af ri- kaansche strijdgroepen der Spil naderen elkander en verdubbelen daardoor de effectiviteit van de aanwezigheid van Spiltroepen in Noord-Afrika in het algemeen en de sterkte van het Tunesische bruggehoofd in het bijzonder. Het Duitsch-Italiaansche pantserleger in de nabijheid van Tunis stelt de Anglo-Amerikaansche leiding en die van het 8ste Britsche leger voor een nieuw volkomen on voorzien moeilijk probleem. Na eenigen tijd is de Spil in deze ge bieden misschien zóó sterk, dat er geen kans meer voor een over winning van den vijand bestaat. Een rede van Alfred Rosenberg - Reichsleiter Alfred Rosenberg heeft in de opera te Berlijn tijdens een plechtige bijeenkomst op het terrein der wereldbeschouwing een rede gehouden over het on derwerp „Het rijk der Duitschers". De groote daden van een natie, zoo betoogde hij o.a„ zijn piet ontstaan in de voldaanheid van een burgerlijke zelfgenoegzaam heid, maar in de uren van groote beproevingen door een hard lot. Zoo Worden ook de prestaties van het heden in zwaren strijd ge- boren. De huidige taak der Duit schers is de verdediging en orde ning van hun Germaanschen oer grond en van het eerwaardige Europeesche continent. Wij weten, aldus spr., dat wij ons bevinden op een beslissend tijdstip der Duitsche geschiedenis. Wij weten evenwel ook, dat nog nooit bewuster en met harder hand de vlaggen van het rijk voortgedragen zijn en wij weten ten slotte dat de overwinning van het Rijk ligt gefundeerd in het innerlijk hartebesluit van 80 mil- lioen Duitschersdat geen macht ter wereld meer in staat is deze wedergeboorte van Duitschland en het Rijk tot heil van Europa te verhinderen. (D.N.B.). TRIPOLIS ONTRUIMD. Zaterdag deelde het Italiaan sche opperbevel mede: „De strijd tegen vijandelijke pantsereenheden werd gisteren den geheelen dag ten Zuiden van Tripolis voortgezet. De lucht macht van de spil mengde zich voortdurend in den strijd en steunde de operaties te land. In den afgeloopen nacht is, na de hevige gevechten tijdens de voorgaande dagen, Tripolis door de troepen der spilmogendheden ontruimd, die zich in Westelijke richting terugtrekken. In Tunesië hebben de Italiaan sche en Duitsche troepen hun successen van de vorige dagen uitgebreid. Een Amerikaansch vliegtuig werd neergeschoten door het luchtdoelgeschut van een onzer divisies. Op 22 Januari des avonds heb ben formaties bommenwei-pers de haven Böfie aangevallerf, waar in stallaties werden getroffen en branden en ontploffingen werden veroorzaakt. Een formatie torpe dovliegtuigen heeft ondanks de ongunstige weersgesteldheid de baai van Böne aangevallen. Na 3 schepen te hebben waargenomen, werden deze met torpedo's aange vallen. Twee schepen werden met zekerheid in den grond geboord, terwijl het derde schip ernstig beschadigd werd. Een ander koop vaardijschip werd in den haven ingang getroffen. Al onze vlieg tuigen zijn op hun bases terug gekeerd. Onze duikbooten hebben in de Middellandsche Zeë twee vijande lijke koopvaardijschepen tot zin ken gebracht. Vijandelijke vliegtuigen hebben Ispica in de provincie Syracuse, Pachino (Syracuse) en Noto ge bombardeerd. Drie burgers werden gedood en één gewond. En Zondag: De bewegingen van het Ita- liaansch-Duitsche pantserleger naar de nieuwe opmarschstellin- gen worden ordelijk en regelmatig voortgezet. Het kwam gisteren slechts tot partieele acties van tanks, die door onze achterhoeden tot den strijd gedwongen werden. In luchtgevechten werd 1 vlieg tuig door onze jagers vernield. In den sector van Tunis werden in gevechten, die leidden tot de bezetting van nog een vijandelijke stelling, 275 gevangenen gemaakt en oorlogsmateriaal buitgemaakt. Gedurende de laatste 2 dagen zijn 16 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, 10 door Duitsche jagers en 6 door afweergeschut. Tijdens een vergeefschen aanval van torpedovliegtuigen, op een onzer convooien. werden 2 vlieg tuigen door goed gericht vuur der begeleidende schepen getroffen en zjjn neergestort. Vijandelijke vliegtuigen hebben bij Castellamare del Golfo op Si cilië een reizigerstrein onder mi- trailleuryuur genomen. Er zijn 7 dooden en 30 gewonden gemeld. Andere aanvallen in de provincie Catania, bij Ragusa en Licata en op Lampedusa veroorzaakten ge ringe schade aan gebouwen en eischten 2 dooden onder de be volking. Een door den afweer op Lampedusa getroffen vliegtuig stortte in zee. Een van onze duikbooten onder bevel van kapt.-luitenant Alpinolo Cinti heeft een torpedobootjager getorpedeerd en getroffen. De tor pedobootjager voer als bescher ming van een convooi op de Mid dellandsche Zee. De Italiaansche minister van Landbouw, Pavolini, heeft Zater dagavond een radiorede gehouden, waarin hij o.a. zeide: Alleen een Italiaan, alleen iemand die weet hoeveel van de jongste Italiaan sche geschiedenis ligt opgesloten in die drie lettergrepen: Tripolis, kan dé smart begrijpen, die wij thans gevoelen. Doch geen oogen- blik zullen wij ons door onze ge voelens laten meeslepen, omdat ons vertrouwen in het eindresul taat ongeschokt blijft. Het is niet de eerste maal, dat wij Tripolita- nië en de Cyrenaica verliezen. In den oorlog van 1914-1918 heeft Italië geen enkel deel van zijn kolonie aan de Middellandsche Zee verdedigd. Het Fascisme is het geweest, dat in een schitterende campagne Libye heroverd heeft. Wij zijn er teruggekeerd en wij zullen er weer terugkeeren. In Tunis heeft de Spil de laatste da gen successen behaald, die haar kracht bewijzen. Op ons actief staat het feit der concentratie van onze strijdkrachten in Tunis en het gebruik van den korten ver bindingsweg tusschen Sicilië en Bizerta. Met het oog óp die voor - deelen en om zuinig om te sprin gen met onze menschenlevens en ons materiaal, hebben wij Tripo- litanië ontruimd. De veiligheid van het Italiaansche schiereiland is bovendien versterkt door de be zetting van Corsica, Toulon en de Fransche kust. De vijand heeft territoriale verliezen geleden, die veel belangrijker zijn dan de onze. Vastberaden en sterk, blijft Italië strijden aan de zijde van zijn bondgenooten en zal volhouden totdat het vijandelijke initiatief ?al zijn gebroken op ons onwrik baar verzet en op het toene mende gewicht der vijandelijke scheepsverliezen. Overdracht van detailzaken, waarin distributiegoederen wor den verkocht. - Inzake over dracht van detailzaken, waarin distributiegoederen worden ver kocht, blijkt nog steeds misver stand te bestaan. De directie van het centraal distributiekan toor vestigt er daarom nog maals met nadruk de aandacht op, dat belanghebbenden zich bij het overnemen van een dergelijk detailbedrijf afgezien van andere te vervullen formalitei ten tijdig in verbinding moe ten stellen met den plaatselijken distributiedienst, welke hun alle noodzakelijke inlichtingen zal verstrekken. Het niet opvolgen van boven staande aanwijzing zal in vele gevallen 'leiden tot moeilijkhe den voor en teleurstelling van de betrokken partijen, in het bijzonder van den nieuwen on-1* dernemer. „Het politieke weekpraatje" door Max Blokzijl. - Het politiek weekpraatje dat Max Blokzijl hedenavond om 19.00 uur via den zender Hilversum 1 zal uit spreken, heeft tot titel: „De 30ste Januari 1933". Weekkaarten en verkorte werk- weekkaarten. - De persdienst van de Nederlandsche spoorwe gen deelt mede: Teneinde de overstelpende drukte aan de stationsloketten des Maandagmorgens zooveel mogelijk te verminderen, is be paald, dat met ingang van Maandag 1 Februari a.s. week kaarten en verkorte werkweek- kaarten, waarvan de geldigheid op Maandag ingaat, uitsluitend worden afgegeven op den voor- afgaanden Zaterdag' of Zondag. van hedenavond 17.12 uur tot morgenochtend 8.32 uur De maan komt hedenavond op om 21.39 uur en gaat morgen ochtend onder te 10.41 uur. Brand in fröbelschool te Zaan dam. - In de r.k. fröbelschool aan de Bloemgracht te Zaan dam heeft een brand gewoed. Het vuur greep ontzettend snel om zich heen, zoodat het uit 1902 dateerende schoolgebouw weldra in lichter laaie stond. Ge vaar dreigde mede voor de te genoverstaande r.k. ulo-school en voor de sacristie der r.k. kerk, waaruit in allerijl de paramen ten enz. in veiligheid werden gebracht. De brandweer wist echter den brand te beperken tot 2 lokalen van genoemde school. Deze gin gen met den inventaris geheel verloren. De verdere localiteiten der ulo-school liepen min of meer ernstige schade op. Om trent de oorzaak van den brand tast men in het duister. Knoeierij met brandstoffen te Alkmaarr. - Ambtenaren van den economischen dienst der ge meentepolitie te Alkmaar was het opgevallen, dat een brandstof- fenslijter nogal veel cokes om zette. Bij het onderzoek bleek, dat de 49-jarige bedrijfsknecht bij de gasfabriek, A. v. K., die belast was met de afgifte van cokes, aan enkele slijters meer afleverde, dan waarvoor zij bon nen hadderf! In totaal leverde hij ongeveer 250 h.l. onrechtma tig af, die in den sluikhandel te recht kwamen en tegen hooge prijzen werden geleverd aan voor aanstaande ingezetenen. De be drijfsknecht en twee brandstof- fenslijters, de 41-jarige C. de R. en de 58-jarige W. R., die vol ledig bekenden, zijn aangehou den. Tegen de koopers werd pro ces-verbaal opgemaaJrt.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1