Weer peulvruchten beschikbaar 1 83ste Jaargang Vrijdag 22 Januari 1943 No. 25403 BUITENLAND. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT. Houdt uw gasverbruik in toom En spaart eiken dag wat stroom. Groeten naar Neder- landsche vrijwilligers aan het Oostfront. MEDEDEELING. VERDUISTEREN: Appelen voor personen tot en met 20 jaar. Germaonsche Landdienst. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. rs" t De krijgsoperaties aan het Oos telijk front. - De militaire cor respondent van het D.N.B. on derwerpt den toestand aan het Oostelijk front aan een nauw keurige bestudeering. Hij komt hierbij tot de volgende resulta ten: De door de bolsjewisten ver richte inspanningen voor een of- )fensief en de verbetenheid, waar i mede de vijand vasthoudt aan het bereiken van zijn doel, zijn geen gevolg van een vrij intiatief der vijandelijke oorlogvoering doch van het ijzeren moeten. Wanneer er nog een succes be schoren zou zijn aan de vijan delijke wapens dan moest hier voor als tijdstip de huidige winter gekozen worden. Voor de van haar voornaamste levens middelen- en steenkoolgebieden beroofde sovjet-unie schoot in den herfst van 't vorige jaar als gevolg van deze dwingende noodzaak slechts het eenvoudige alternatief over: nu of nooit. Dit beteekende tevens, dat men be reid moest zijn het geheele nog aanwezige oorlogspotentieel in den strijd te werpen en w$l op die punten, van waar uit na het bereiken van het strategische doel een herovering van het Do- "fP1 stabekken en de Oekraine het snelste mogelijk scheen. De suc cessen van de Duitsche en ver bonden troepen tijdens den zo- BJ mer van 1942 stelden de bolsje- ll wistische oorlogvoering logischer Wijze voor deze beslissing. De aard van het bolsjewisti sche besluit tot het offensief im pliceerde a priori, dat de te be ginnen operaties bovendien door een niet meer te overtreffen massaal optreden van alle krach ten en strijdmiddelen de vernie- 131 In zijn weermachtbericht van gisteren maakte het Italiaansche hoofdkwartier het volgende be kend: In Tripolitanië gaan de strijd krachten van de as voort met de vastgestelde krijgsoperaties uit te voeren. Onze formaties vliegtuigen bombardeerden en beschoten her haalde malen pantserstrijdkrach ten van den vijand. Duitsche jachtvliegtuigen schoten 3 Spit fires omlaag. Twee andere vijan delijke machines werden neerge haald door het luchtdoelgeschut. In den sector van Tunesië werden de veroverde stellingen geconso lideerd. In de gevechten van de laatste drie dagen hebben wij in totaal 1500 krijgsgevangenen ge maakt, Bovendien werd een aan zienlijke oorlogsbuit veroverd, waaronder 20 kanonnen en eenige tientallen machinegewerenHon derd motorvoertuigen werden ver nietigd. Tijdens een vijandelijken aanval op de haven van de stad Sousse in Tunesië is een viermo torig toestel door het afweerge schut getroffen. De machine startte in zee. Italiaansche vlieg tuigen met groote actieradius heb ben de haven van Oran aange vallen. Een schip werd brandend achtergelaten en een ander vaar tuig werd ernstig beschadigd. Formaties bommenwerpers hebben de haven van Algiers aangevallen en twee schepen getroffen, waar van een is gezonken. Op zee ter hoogte van Algiers hebben gisteren formaties Duit sche vliegtuigen een vijandelijk convooi aangevallen en een schip van 8000 ton in den grond ge boord, terwijl 8 andere schepen met een gfezamenlijken inhoud van 49.000 ton getroffen werden. Onze torpedovliegtuigen onder be vel van den kapitein-bestuurder Ricciarini Giulio namen geleide lijk aan den aanval op het con vooi deel en brachten met tor pedo's een schip van 6000 ton tot zinken, terwijl een ander vaar tuig van gelijke tonnage ernstig beschadigd werd. In het Westelijke bekken van de Middellandsche Zee werden des nachts tal van vijandelijke vaar tuigen, die in convooi voeren, dat krachtig beschermd was her haalde malen aangevallen door formaties torpedovliegtuigen. Ka pitein Franco Meilei, luitenant Alessandro Setti en luitenant Francesco Cossu boorden elk een schip van 7000 ton, dus gezamen lijk 21.000 ton, üi den grond. Een vierde schip werd ernstig bescha digd door den onderluitenant Carlo Phister, tiging van den geheelen Euro- peeschen afweer moest veroor zaken. Nu de winterveldslag reeds meer dan twee maanden duurt, kan men zich veroorloven een zekere conclusie te trekken, on geacht de tijdens de afwisselen de gevechten nog mogelijke frontveranderingen, die ten slot te geen conclusie toelaten over succes of nederlaag. Twee feiten staan evenals voor heen onomstootelijk vast: n.l. 1. dat het ondanks de geweldigste inspanningen die ooit een oor logsapparaat van een staat zich getroost heeft voor een offensief niet gelukt is den Duitschen af weer te breken of zelfs te ver nietigen. 2. dat evenals voorheen de Oekraine en het Donetzbek- ken in handen der Duitsche en verbonden troepen zijn, ja dat De Persdienst van den Neder - landschen Omroep deelt mede, dat met ingang' van Maandag 25 Januari as. iederen dag op de golflengte 16.81 en 19.56 meter tusschen 15.10 en 15.15 uur groe ten van familieleden aan Neder - landsche vrijwilligers aan het Oostfront zullen worden uitge zonden. Het betreft hier groeten, welke op 10 Januari j.l. in een der studio's van den Nederland- schen Omroep te Hilversum zijn opgenomen. HET SS.-ERSATZKOMMANDO VERPLAATST. Met ingang van 15 Januari is het SS-Ersatzkommando van de Stadhouderslaan 132 te Den Haag naar de Korte Vijverberg 5 ver plaatst. Belanghebbenden wordt verzocht hiervan goede nota te nemen. van hedenavond 17.07 uur tot morgenochtend 8.35 uur De maan komt heden op te 18.24 uur en gaat morgenochtend om 9.29 uur onder. de tegenwoordige gevechten zich afspelen in gebieden veel Ooste lijker hiervan. Dit is hierom op merkelijk omdat deze feiten reeds thans de conclusie toela- fEZE WEEK BON 05 GELDIG. Voor de volgende week zijn op de bonnen 05 verkrijgbaar gesteld de gebruikelijke rantsoenen brood a en b, beschuit, aardappelen (a en b) en het verminderde rant soen vleesch (op a en b elk een half rantsoen per bon). Voorts geeft bon 05a van de tabakskaart recht op het koopen van 1 rantsoen tabak (diverse rookwaren) en bon 05 van de sigarettenkaart op 1 rantsoen si garetten. Verder zijn voor het tijdvak van Zondag 24 Januari tot Zaterdag 20 Februari de volgende bonnen aangewezen: 480 voor 1 KG. sui ker, 481 voor jam, 482 voor 250 gram gort. 483 voor 125 gram ge mengd meel, 484 voor 125 gram havermout, 485 voor 250 gram peulvruchten, 486 voor 100 gram vermicelli enz., 487, 488 en 489 voor kaas, 492, 493, 494 en 495 voor bloem, 05, 06 ën 07 voor tap temelk, 05. 06 en 07 voor melk, benevens voor de kinderen tot 4 jaar bon 4-08 reserve voor 51/4 liter melk, 4-07 reserve voor 500 gram rijst, 3-06 en 4-06 voor 150 gram cacao met suiker, 05 van de versnaperingenkaart voor choco lade, 06 en 07 van deze kaart voor suikerwerk, 2-05, 3-05 en 4-05 re serve van de stadkaarten voor 1 KG. appelen voor kinderen tot 21 jaar en 3-07 reserve voor 3 eieren ten behoeve van de kinderen van 4 tot 14 jaar MELK. Ter toelichting wordt het vol gende bekend gemaakt: Aangezien het rantsoen gestan daardiseerde melk voor kinderen »5{an 4 tot en met 13 jaar en het raSitsoen taptemelk voor personen van 14 jaar en ouder tot drie kwart van de tot dusverre be schikbaar gestelde hoeveelheid zijn teruggebracht, zijn voor de distributieperiode van 24 Januari tot en met 20 Februari a.s. de bonnen „melk 05". „melk 06" en „melk 07" elk aangewezen voor liet koopen van 13/4 liter gestandaar diseerde melk, en de bonnen „tap temelk 05", „taptemelk 06" en „taptemelk 07" elk voor het koo pen van 13/4 liter taptemelk. De bonnen „melk 08" en „taptemelk 08" zullen in verband met de ver mindering van het rantsoen niet worden aangewezen en kunnen dus worden vernietigd. Aangezien het rantsoen ge standaardiseerde melk voor kin deren beneden 4 jaar geen wijzi ging heeft ondergaan, is voor deze categorie behalve de bovenge noemde bonnen „melk 05", „melk 06" en „melk 07", bovendien bon „reserve 4-08" aangewezen.Laatst- genoemde bon geeft recht op het koopen van 5 1/4 liter gestandaar diseerde melk, waardoor de in totaal beschikbaar gestelde hoe veelheid blijft gehandhaafd op 5 1/4 liter per week. Een rantsoen gestandaardiseerde melk en een rantsoen taptemelk blijven gesteld op 13/4 liter, zoo dat rantsoenbonnen recht blijven geven op die hoeveelheid. VLEESCH. Aangezien voorts met ingang van 24 dezer in plaats van 250 gram vleesch per week 200 gram beschikbaar wordt gesteld, geven in den vervolge zoowel de a-bon nen als de b-bonnen voor vleesch per stuk recht op 50 gr. vleesch, been inbegrepen. In verband hiermede zijn voor de week van 24 tot en met 30 Januari a.s. de bonnen „vleesch 05a" en „vleesch 05b" aangewezen voor het koo pen van 50 gram vleesch, beën inbegrepen, of een half rantsoen vleeschwaren. De aandacht wordt er in dit verband op gevestigd, dat een rantsoen vleesch blijft gesteld op 100 gram, zoodat de met „een rantsoen vleesch" ge merkte bonnen recht blijven ge ven op 100 gram vleesch, been inbegrepen. Tenslotte zü met betrekking tot de vleeschdistributie nog opge merkt, dat -het bloedworstrant soen is verhoogd van 150 gram op 300 gram. Men kan dus in den vervolge op een rantsoenbon voor vleesch 300 gram, en op een a-bon of een b-bon voor vleesch 150 gram bloedworst koopen. Deze wijziging houdt verband met het. feit, dat bloed en bloedplas- ma voortaan buiten de vleesch distributie vallen, zoodat bi) af levering daarvan geen distribu tiebescheiden behoeven te wor den afgegeven.. PEULVRUCHTEN. Voor de komende distributiepe riode wordt een algemeen rant soen van 250 gram peulvruchten beschikbaar gesteld. Bon „alge meen 485" is hiervoor aangewe zen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat men niet een be paalde soort peulvruchten kan verlangen, doch genoegen dient te nemen met hetgeen de win kelier in voorraad heeft. Boven dien moet men er rekening mede houden, dat het in verband met den met de bevoorrading van de winkels gemoeiden tijdsduur niet overal mogelijk zal zijn het peul vruchtenrantsoen reeds bij den aanvang van de distributieperio de te betrekken. GORT EN HAVERMOUT. Voor het tijdvak van 24 Januari tot en met 20 Februari is voorts bon „algemeen 482" aangewezen voor het koopen van 250 gram gort, bon „algemeen 484" voor het koopen van 125 gram haver- bout en bon „algemeen 483" voor het koopen van 125 gram ge mengd meel. Voor laatstgenoemd artikel geldt evenals voor peul vruchten, dat men niet overal dadelijk bij den aanvang der periode het rantsoen zal kunnen opnemen. APPELEN. In het z.g. stadsgebied worden ook voor de komende distributie periode weer appelen beschik baar gesteld. Ditmaal komen personen van 0 tot en met 20 jaar, voor zoover zfj in het bezit zijn van stadkaarten, in aan merking voor één kilogram ap pelen. In verband hiermede geven de bonnen „reserve 4-05", „reserve 3-05" en .reserve 2-05" van de stadkaarten (dat zijn dus de bonnen met rooden opdruk) van 24 Januari tot en met 20 Febru ari a.s. elk recht op het koopen van 1 kilogram appelen. Niet alle winkeliers zullen echter reeds aanstonds bij het begin van de distributieperiode anpelen kun nen afleveren. EIEREN. De voor het koopen van drie eieren aangewezen bon „reserve 3-07" van de aan kinderen van 4 tot en met 13 jaar uitgereikte kaart moet uiterlijk op Zaterdag 30 Januari a.s. bij den winkelier worden ingeleverd, desgewenscht tegen ontvangstbewijs. De win keliers worden in de gelegenheid gesteld zich met de door hen van hun klanten ontvangen bon nen te bevoorraden, waarna af levering der eieren aan het pu bliek zal kunnen plaats hebben in den loop van het tijdvak van 7 tot en met 20 Februari as. SINAASAPPELEN EN MANDA RIJNEN. De aandacht wordt ten slotte nog gevestigd op de verlenging van den geldigheidsduur van den voor het koopen van 350 gr. mandarijnen of sinaasappelen aangewezen bon „reserve 4-03" tot en met 6 Februari a.s. MARGARINE EN RUND VET. Van Zaterdag 23 Januari tot en met Woensdag 3 Februari zal op de bij den detaillist ingele verde bonnen „boter 04" per bon 125 gram margarine worden af geleverd, Zooals bekend, geven deze bonnen uitsluitend recht op het koopen van margarine. Zij, die niet in de gelegenheid zijn geweest de genoemde bon nen bij den handelaar in te le veren, zooals schippers, woonwa genbewoners, patiënten in zie kenhuizen e.d. kunnen met in gang van 23 Januari as. zonder voor-inlevering margarine op deze bonnen koopen. Voorts kan men de bon „boter 04" ook in hotels e.d. gebruiken. Degenen, die in het tijdvak van Woensdag 30 December tot en met Zaterdag 2 Januari j.L, ge noemde bon bü den slager heb ben ingeleverd, ontvangen per bon 100 gram rundvet. In het Oosten van Europa wacht ook voor de Nederlandsche meis jes een grootsche taak voor de toekomst van ons land. Reeds dienen meisjes uit alle Ger- maansche landen, n.l. uit Noor wegen, Denemarken, Duitschland Vlaanderen en Nederland, daar haar vaderland. Ook de Neder landsche meisjes kunnen zich ac tief inzetten voor haar vaderland. Eenige honderden Nederland sche meisjes staan reeds in den Germaanschen landdienst. Voor Nederlandsche meisjes van 20 jaar en ouder bestaat thans de mogelijkheid als leid ster of als huishoudster tot den landdienst toe te treden. Vereischten hiervoor zijn be grip voor de nieuwe orde en be langstelling voor het boerenbe drijf. Na een opleiding van vijf maanden, gedeeltelijk in Neder land en gedeeltelijk in Duitsch land, volgt plaatsing in een der Nederlandsche landdiènstkam- pen. Aanmelding dient te ge schieden voor 1 Februari aan het adres Koningslaan 9, Utrecht. Jeugd van Nedeerland. In Oost- land ligt onze toekomst. Ons va derland heeft je noodig. Meld je aan voor den Germaanschen landdienst. ten, dat hier aan sovjetzijde een verspilling van krachten aan den gang is, die op zekeren dag toch noodlottige gevolgen met zich zal medebrengen. Hierbij komt nog een ander gezichtspunt waaraan tot dusver weinig aan dacht is geschonken: de in de gebieden van Oost-Europa gebo ren soldaat is krachtens zijn ge heelen aanleg een betere verde diger dan aanvaller. De kracht van den Duitschen soldaat daar entegen komt in een aanval be ter tot ontplooiing dan bij den afweer. Uitgaande van dit prin cipe valt het niet moeilijk af te leiden, dat de thans voortduren de uiterst zware en hevige ge vechten in een nieuwe phaze zullen komen, wanneer na de voltooiing van de overeenkomsti ge voorbereidingen van Duitsche zijde het startsignaal gegeven wordt. Militaire kringen te Berlijn onthouden zich weliswaar osten tatief van het geven van eenige aanduiding over toekomstige plannen, over het algemeen be staat echter de zekerheid, dat op de tegenwoordige periode een periode zal volgen, die ook in het Oosten weer in het teeken van de spil zal staan: met nieuwe divisies en nieuwe wapens vol gens nieuwe plannen. De weersomstandigheden aan het geheele Oostelijke front zijn overigens in tegenstelling tot het vorige jaar zeer verschil lend. In den Kaukasus heerscht nog steeds dooi. Bij Stalingrad vriest het tot tien graden. Al leen in den centralen sector en in het Noorden van het front is het nog kouder. Zooveel mogelijk burgers uit Londen. - Uit Londen wordt ge meld, dat de autoriteiten al<Jaar maatregelen genomen hebben om zooveel mogelijk burgers uit de stad te evacueeren. Gister avond waren de openbare slaap zalen op de stations van den ondergrondschen spoorweg prop vol menschen. De bladen uiten scherpe critiek op de diensten van 't afweergeschut en eischen vervanging van de leiders. .(Stefani). 110 dooden te Berlijn. - Hefe aantal dooden ten gevolge van den Engelschen luchtaanval op de Duitsche hoofdstad van 18 Januari is tot 110 gestegen, on- der wie zich, zooals reeds ge meld, 50 krijgsgevangenen bevin den. (D.N.B.),

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1