1 '83ste Jaargang Woensdag 20 Januari 1943 No. 25401 BUITENLAND. ITAUAANSCH WEERMACHTBERICHT. MEDEDEELING. VERDUISTEREN: Strijd tegen de gedachtelooze energieverspilling. Houdt uw gasverbruik in toom En spaart eiken dag wat stroom. Germaansche Landdienst. BINNENLAND De arme jongen in het gelid. BEKANNTMACHUNG. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. De krijgsoperaties. - De Berlijn- sche A.NP.-correspondent meldt Een Amerikaansch journalist, die eenigen tijd geleden uit Rus land in de V.S. is teruggekeerd, heeft verklaard, dat vele Russen dezen winter niet meer overleven zullen, daar de levensmiddelen voorziening met den dag slech ter wordt en de hongersnood voor de deur staat. In militaire kringen te Berlijn ziet men in deze verklaring een nieuwe mo tiveering voor de massale bols jewistische offensieven. De sov jets zijn door den nood gedwon gen geweldige massa's menschen op te offeren. Het verlies van de Oekraine en het Donetzgebied weegt te zwaar voor de Russi sche oorlogvoering. Ten koste van alles wil men thans trachten deze rijke gebieden weer in be zit te krijgen. Steeds meer blijkt, dat de Russen alles wat zij aan menschen en materiaal hebben, in het offensief brengen. De uit Welikije Luki naar het Duitsehe front doorgebroken Duitsehe troepen verklaarden eenstemmig' dat de bolsjewisten weer tot hun oude methodes zijn overgegaan. Evenals in den Kaukasus loopen zij in lange rijen gearmd recht <p de Duitsehe snelvuurwapens in hetgeen noodgedwongen ge weldige bloedbaden tot gevolg heeft. Men is er in Duitsehe mi litaire kringen van overtuigd, dat deze tactiek ook iiy Rusland een einde moet vinden ondanks de geweldige reserves aan menschen waarover de bolsjewisten beschikt hebbed. Verdun kostte veel bloed maar het beteekende ook het einde van Frankrijk, zoo voegt men hieraan toe. Voorts wijst men er op, dat het front der sovjets nog zeer ver van Duitsch land verwijderd ligt. De sovjets zouden jaren achtereen derge lijke groote bloedoffers moeten brengen, indien zij een werkelijk operatief doel willen bereiken. Afgezien van dit feit, wijst men er op, dat er tot nu toe nog geen enkel doorslaggevend resultaat is bereikt. f- Ten aanzien van de operaties in Tunis verklaart men, dat de Duitsch-Italiaansche operaties hier een grooteren omvang heb ben aangenomen. In Libye wor den bewegelijke manoeuvres uit gevoerd. De Britten hebben hier te kampen met de Duitschers, die hier een nieuw soort mijn toege past hebben, die niet meer rea geert op de normale opsporings apparaten. Voorts deelde men te Berlijn mede, dat thans onop houdelijk nieuwe zware wapens naar het Oostelijke front gaan. Dit modernste oorlogsmateriaal, waarvan gedurende de zomer maanden reeds sprake was, wordt thans in serie vervaardigd. De duikbootoorlog. - Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft viscount Cranborne in het Hoogerhuis als vertegenwoordiger van de regeering met betrekking tot den oorlogstoestand op de oceanen verklaard: ,,Men moet den Duitschen duikbootoorlog nog steeds als iets geweldigs (formidable) beschou wen. De geallieerden kunnen geenszins beweren, dat zij op een oorlogstooneel ter zee „een radicale verbetering" tot stand gebracht hebben." (D.N.B.) Arrese in het hoofdkwartier. - In tegenwoordigheid van den minister van buitenlandsche za ken, von Ribbentrop, en van den leider der partijkanselarij, Reichs leiter Bormann, heeft de Führer gisteren in zijn hoofdkwartier ontvangen den Spaanschen par tijminister, Arrese. De Führer heeft met partijminister Arrese een langdurig onderhoud gehad fcin den geest der oprechte vriend Tlchap tusschen Duitschland en Spanje. Ter gelegenheid van zijn aan wezigheid in het hoofdkwartier van den Führer heeft partijmi nister Arrese een bezoek ge bracht aan den Duitschen mi nister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop. (D.N.B.) Het Italiaansche weermacht- bericht van gisteren luidde: In Tripolitanië hebben Italiaan sche en Duitsehe afdeelingen hardnekkig weerstand geboden aan den voortdurenden druk van den vijand en den tegenstander gevoelige verliezen toegebracht. Botsingen tusscher^ patrouilles in Fezzan, eindigden te onzen gunste. Aan het front in Tunis hebben Duitsch-Italiaansche gevechts groepen in geslaagde aanvallen, in den loop waarvan eenige do zijnen gevangenen werden ge maakt, terreinwinst gemaakt. Het luchtwapen heeft in den loop van den dag aanzienlijke activiteit ontplooid. Het steunde de operaties op den grond doel treffend en viel met succes vij andelijke afdeelingen aan. Ja gers van het luchtwapen der spil schoten negen vliegtuigen, o.m. eenige meermotorige toestellen, neer. Een andere viermotorige bommenwerper stortte, getroffen door het afweergeschut, ter aar de. Bone is door onze vliegtuigen gebombardeerd. In Algerijnsche watereen is een belangrijk konvooi door Duitsehe vliegtuigen aangevallen, die twee schepen van gemiddelde tonnage in den grond boorden en drie andere in brand wierpen. Herhaalde luchtaanvallen op Tripolis veroorzaakten aanzien lijke schade aan woongebouwen en een zeker aantal slachtoffers onder de Libysche bevolking. Vijandelijke vliegtuigen hebben Porto Empedocle aangevallen. Müitaire doelen werden niet ge troffen. Lichte schade aan eeni ge gebouwen, 2 dooden en 9 ge wonden onder de bevolking. Het afweergeschut schoot een aan den aanval deelnemenden bom menwerper neer. Attlee in het Lagerhuis. - De plaatsvervangende Britsche mi nister-president Attlee heeft, naar de Britsche berichtendienst meldt, in het Lagerhuis een ver klaring afgelegd, waarin hij om te beginnen zeide, dat het roode leger in een overzicht over de oorlogsgebeurtenissen van de zijde der geallieerden den voor rang diende te krijgen. Sprekende over de krijgsopera ties in Libye zeide Attlee o.a.: het doel der 'geallieerden is de totale vernietiging van de vij andelijke strijdkrachten in N. Afrika. Bij de behandeling van den toestand in Tunesië merkte Attlee op, dat de slechte weers omstandigheden het gebruik van tanks en voertuigen practisch onmogelijk maakten. Bovendien kunnen als gevolg van het slech te weer geen vliegvelden en we gen worden aangelegd. Attlee besloot met te zeggen: „Wij stellen ons volle vertrouwen in generaal Anderson, in gene raal Eisenhower en in de solda ten der geallieerde tfoepen in Tunesië." (D.N.B.) HET SS-ERSATZKOMMANDO VERPLAATST. Met ingang van 15 Januari is- het SS-Ersatzkcrmnando van de Stadhouderslaan 132 te Den Haag- naar de Korte Vijverberg 5 ver plaatst. Belanghebbenden wordt verzocht hiervan goede nota te nemen. Fransche gezant te Stockholm vervangen. - In het Fransche ge zantschap te Stockholm heeft zich een gebeurtenis voorgedaan, die op het oogenblik de sensatie vormt onder het diplomatieke corps van Stockholm. De Fran sche gezant graaf de Vaux Saint Cyr is n.l. vervangen door den gezantschapsraad Henri Gauque, die hier sinds November vertoeft. Gauque heeft thans als zaakge lastigde de leiding in handen van het Fransche gezantschap te Stockholm. Naar Nya Dagligt Allehanda meldt, heeft gezantschapsraad Gauque verklaard, dat geen an dere ambtenaren van het Fran sche gezantschap zich bij den stap van den gezant hebben aan gesloten. Frankrijk, zoo zeide hij, heeft geen andere regeering dan die te Vichy. Volgens een verklaring van den afgetreden gezant, die tegen de regeering van Vichy in oppositie is, zal hij te Stockholm blijven. Hij heeft het Fransche gezant schapsgebouw nog niet verlaten. Op de vraag, wat hem tot zijn stap bewogen heeft antwoordde de gezant niet in staat te zijn, eenigen commentaar op zijn stap te geven. (Interinf). De regeering in Noord-Afrika. Naar radio Londen meldt, is Peyrouton benoemd tot gouver neur-generaal van Algiers in plaats van Chatel. Chatel zal een andere functie krijgen. Een bui tengewone correspondent van Reuter meldt uit het hoofdkwar tier der geallieerden in Noord- Afrika, dat Jacques de Saint Hardouin benoemd is tot secre taris voor buitenlandsche zaken in de regeering van generaal Giraud." Hij heeft den rang van gevolmachtigd minister gekregen. (D.N.B.) Chileensche Senaat keurt ver breking der diplomatieke betrek kingen goed. - De Chileensche Senaat heeft de verbreking der betrekkingen met de spilmogend- heden goedgekeurd met 31 tegen 11 stemmen. Drie senatoren wa ren afwezig. (D.N3.) van hedenavond 17.03 uur tot morgenochtend 8.37 uur De maan komt heden op te 16.27 uur en gaat morgenochtend om 8.23 uur onder. Weest zuinig met gas en electriciteit! Electriciteit en gas spelen in het leven en in den arbeid van den mensch een belangrijke rol en het gemak, waarmede men er gebruik van maakt, kan in dezen tijd. waarin spaarzaamheid ge boden is, als een nadeel worden beschouwd. Gas en electriciteit immers vliegen in een handom draai, waarmede men een kraan openzet of een schakelaar over haalt door den meter en hier ligt dus een groot gevaar voor een on economisch verbruik ervan, wat verspilling van energie beteekent. De instelling van een energie- wacht in de bedrijven,* waarbij één of meer energiecontroleurs optreden als wakers, ten einde er voor te zorgen, dat het licht niet onnoodig blijft branden en de machines niet zonder noodzaak blijven ingeschakeld, mag daarom zeker niet overbodig worden ge noemd. In de huishouding dient eveneens elke gedachtelooze ener gieverspilling te worden vermeden. Ook daar zou een energiecontro leur goed werk kunnen doen als er niet de huisvrouw was, die ter wille van haar eigen belangen en die van haar gezin, er zelf van overtuigd behoort te zijn, dat het beter is met minder gas en elec triciteit om te springen dan van den toevoer te worden afgesne den. Het verbruik van kolen, gas en electriciteit speelt in de be- drijven en in de huishouding een groote rol, zoodat de taak van den „energiecóntroleur" om op de kleintjes te letten, waarlijk niet mag worden onderschat. Het is onze taak zuinig om te gaan met alle vormen van energie, ten einde uit elk mud kolen, uit elke kWh en uit eiken kubieken meter gas het grootste nuttige effect te verkrijgen. Weest spaarzaam met energie! Nederlandsche jongemannen en vrouwen van 20 jaar en ouder, die begrip toonen voor de nieuwe orde en belangstelling aan den dag leggen voor het boerenbedrijf, kunnen na een opleiding van vijf maanden in Nederland en Duitsch land worden geplaatst als leiders, leidsters en huishoudsters in de Nederlandsche kampen van den Germaanschen Landdienst in het Oosten. Het dienstverband is bepaald op 1% jaar. Het zakgeld tijdens de opleiding bedraagt ongeveer f15 per maand, terwijl het salaris in de kampen is vastgesteld op f.45 tot f. 60 per maand plus kost. in woning, kleeding en doktersbe handeling'. Aanmeldingen kunnen geschie den van heden af, doch uiterlijk tot 1 Februari a.s. aan het adres Koningslaan 9, Utrecht. Bij de aanmelding moet duide lijk worden vermeld of men in aanmerking wenscht te komen voor de functie van leider, leid ster of huishoudster-. Uit het radic-praatje van Max Blokzijl. Er gaat, nauwelijks een dag voorbij, zonder dat het mij om dit of om dat zoo echt warm om het hart wordt, aldus de heer Max Blokzijl in zijn laatste radio praatje. Ik heb - zoo vervolgde de heer Blokzijl - het maar vogr het grij pen. Een enkel voorbeeld: Juist acht dagen geleden sprak ik over adspirant-Jeugdstormer- tjes, die zich kwamen aanmelden in gerafelde plunje met onooglijk schoeisel, verkleumd, maar fel van echte geestdrift. En ik gaf de verzekering, dat* er kameraden en volksgenooten te vinden zijn, en makkers van den Jeugdstorm, die er voor zullen zorgen, dat deze kleine kameraden straks keurig in uniform voor den dag zullen ko men. Denzelfden Maandagavond bracht de post mij een brief uit Amsterdam, dien ik u toch even wil voorlezen. „Zondag" - schrijft deze luiste raar, geen lid der N.SJB. - „wan delde ik met mijn vrouw door de stad, en op verschillende punten passeerden ons groepen Jeugd- stormers, die zingend en keurig marcheerend in hun uniform het stadsbeeld qpvroolijkten. Bij den Dam moesten we even halt hou den om een dergelijke groep te laten passeeren. Vol bewondering keken we den troep langs totdat ons beider oog werd getroffen door een kleinen toekomstigen Jeugdstormer, die nog in burger- kleeren meeliep. Het was een ventje van pl.m. 10 jaar, naar de lengte te oordeelen. Te oordeelen naar zijn gezichtje kon hij wel 14 jaar zijn. Het kereltje zong als een leeuwerik, was vol concentra tie en marcheerde, dat het een lust was. Je kon zien. dat het ventje weinig vreugde in het leven had gekend, maar dat hij nu genoot, zooals er weinig ver mogen te genieten. Dit alles te zien en te constateeren was een vreugde voor ons beiden, alsniet. Als niet het ventje gekleed was geweest, zoo armoedig, zoo inar- moedig. dat mijn vrouw de op merking maakte: „Wat zou ik daft jongetje graag iets willen ge ven". De schoenen, waarin zoo dapper werd gemarcheerd, wa ren minstens drie maten te groot en heelemaal scheef geloopen, zoo scheef, dat het werkelijk een prestatie mag worden genoemd, dat het ventje nog zoo flink in de pas kon blijven. De korte knie broek was gerafeld en kapot, zoo als ik nog maar zelden gezien heb. Zoo ook het jasje, in over- MÜSTERUNG DER GEBURTS- JAHRGANGE 1901, 1902 UND 1903. Alle niannlichen Reichsdeutschen der Geburtsjahrgange 1901, 1902 und 1903, - aueh diejenigen, die beriets vor oder wahrend des Krieges gedient haben oder durch Wehrersatzdienststellen der Hei mat erfasst, gemustert, unab- kömmlich, bereitgestellt oder zu- rückgestellt worden sind - ha- ben zich zur Musterung wie folgt zu melden: A) Aus der Provinz Süd-Hol- land .in Den Haag, Schule, Fre- derikstraat 28 am 25.1.1943 vorm. 8.30 Uhr, die Buchstaben AJ; am 26.1.1943 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben KR; am 27.1.1943 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben SZ. B) Aus der Provinz Nord-Hol land in Amsterdam-O., Schule, Iepenweg 13: am 28.1.1943 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben AJ; am 29.1.1943 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben 5R; am 30.1.1943 vonn. 8.30 Uhr die Buchstaben SZ. Die Meldepflichtigen haben Wehrpass und sonstige Ausweis- papiere so wie drei Passbilder 37 x 52 mM. in bürgerlicher Kleidung, ohne Kopfbedeckung, Brillentrager das Brillenrezept, mitzubringen. Inhaber eines Wehrpasses haben diesen, sofern sie ihn nicht bei sich führen, um- gehend anzufordern und zur Musterung mitzubringen. Juden haben nicht zu erschei- nen. Den Meldepflichtigen wird das Fahrgeld 3. Klasse gegen vorzei- gen der Fahrkarte bei der Mel- dung zurückerstattet. Sie erhalten ferner bei einer Abwesenheit vom Wohnort von mehr als 8 Stunden ein Zehrgeld. Den Haag. den 12. Januar 1943. Der Reichskommissar für die Besetzten Niederlandischen Gebiete. der Generalkommissar für das Sicherheitswesen. gez RAUTER, SS-Gruppenführer und Generalleutnant der Polizei. eenstemming met de broek. Nu is mijn vraag deze: Kunt u nu niet zorgen, dat dergelijke misdeelde kereltjes; die zoo intens opgaan in het nieuwe, ook een uniform krijgen? Laat deze jeugdige idea listische menschjes zich gelijk- waardig voelen aan hun geünifor meerde makkers. Het zal hun ge luk volmaken. Zondag heb ik genoten van het jeugdig enthousiasme, maar het beeld van dat arme kereltje, dat zoo moedig marcheerde, wil me niet uit de gedachte". Aldus een luisteraar uit Am sterdam, wonende Bosch- en Lommerweg, naam en huisnum mer doen er verder niet toe. Nauwelijks was ik weer thuis, terug van de microfoon, of er kwam een telefoontje van een mij volkomen onbekenden volks genoot uit Den Haag. die zich naar aanleiding van mijn radio kwartiertje spontaan kwam aan bieden om een armen Jeugd stormer van top tot teen in de uniform te steken. Hoe aardig zou het zijn, als we konden ontdek ken. wie het leeuwerikje was, en de Hagenaar hem aan uniform en schoeisel kon helpen. (Bijdragen voor het doel, door den heer Blokzijl behandeld, kun nen worden gestort op giroreke ning 401004 ten name van den heer Max Blokzijl te Wassenaar). Een 101-jarige. - De weduwa J. ten Dam-Sluiter, aan den. Zilverakkerweg te Dieren, wordt Zaterdag a.s. 101 jaar. Haar ge zondheidstoestand is nog goed, alleen heeft zij last van doof heid.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1