te Jaargang Zaterdag 16. Januari 1943 No. 25398 1 BUITENLAND krijgsoperaties aan jhet Oostelijk front. DE STEM DER SS. Wees zuinig met gas en electriciteit: Uw spijzen in een hooikist dus bereid. MEDEDEELING. BINNENLAND De Brandstoffen- distributie. DE HOOIKIST IS EEN UITKOMST. Uitbreiding van den groententeelt in 1943. Belangrijke mededeeling voor onze Adverteerders VERDUISTEREN: tJON( ilasbla >JE it 1 r. dit EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Bene en N D Uit mdc Fa JA.N.P.-correspondent meldt: iwel de verliezen der bolsje- ten in het Dongebied van dag dag stijgen en niettegenstaan het feit, dat het offensief t, massale aanvallen van tanks .^infanterie het gestelde doel t heeft kunnen bereiken, blijft roode opperbevelhebber in dit •led, generaal Roganowski, •tgaan met het uitputten zij- reserves. Steeds rollen nieu- colonnes der bolsjewisten r het front en steeds moeten Duitsche, Hongaarsche en iaansche grenadiers nieuwe vallen van versche pantser- -rguttpen afslaan. ie aanvoer der bolsjewistische irves schijnt met groote moei beden gepaard te gaan. Men 5t daarbij in het oog houden, de gevechten zich voor het etste deel in een vrij vlak jpengebied afwikkelen, dat hts door een luttel aantal borlijnen en wegen doorsneden [rdt. Zoowel de voornaamste ategische spoorwegen, alsook wegen zijn echter in Duitsche frden gebleven, doch ook in- n dit niet het geval ware, 'den de bolsjewisten nog met ote moeilijkheden te kampen ibben. Uit de Russische front- ichten blijkt dit trouwens wel wordt sedert eenige dagen ge- g gemaakt van een steeds rker wordenden Duitschen eer. Van Duitsche zijde wordt toegegeven. Zoo langzamer- ,nd verlaat men het systeem den tegenaanval met storm- epen om in enkele sectoren ,n het front met grootere af- ilingen agressieve operaties te dernemen. Uit een en ander n men opmaken, dat de tegen- ,nd in de komende dagen stel- atig aan kracht zal toene- n. De Duitsche troepen bezit- in hun eilanden en egelstel gen wapens, waarmede zij tot verwachte manoeuvres kun- in overgaan. Alvorens zij in n strijd gebracht worden, heb- >n de Duitsche staven hierdoor eikt, dat zij hun reserves reeds n het front en zelfs midden den strijd hebben staan. Van Duitsche militaire zijde rdt voorts nog medegedeeld, t de bolsjewistische aanvallen het gebied van het Umenmeer en enkel resultaat voor den jand hebben opgeleverd. Hoe- el ook hier de sovjets door ddel van geconcentreerde aan- Uen een beslissing trachtten te P.orceeren, zijn zij in het sper vuur der Duitsche artillerie en T iware infanteriewapens blijven v'jteken. De hevigheid der gevech- j>'ten is equivalent aan de hevi- Y'ïe luchtslagen, die tijdens de q aatste dagen boven dezen sector fferden geleverd. il. Geweldige taak voor de Duit- ij sche transportvliegers Een 1, luitenant van de Duitsche lucht- g Biacht, ridderkruisdrager Koeditz, j. leeft aan journalisten iets ver geld over de activiteit van de )uitsche transportvliegers. Bij iet vervoeren van transporten ■te loor de lucht, zoo zeide luitenant A koeditz, legt het. aantal neerge- iei choten vliegtuigen geen gewicht n de schaal, zooals bij de jagers, cl Loch hier komt het aan op het jjf iantal vluchten, vluchten, die remaakt moeten worden bij iedere i veersgesteldheid, bij een gloei- ng :nde zon, tijdens ijzige koude, ver dag en 's nachts. Wanneer de nod aan den man is, slepen de 'afSommandanten zelf de vracht ar het vliegtuig. Want de in- anterist heeft mimitie noodig. "ehalve het vanzelfsprekende lichtsbewustzijn en het gevoel an kameraadschap is het juist et besef van de welhaast ont- sttende gevechten en moeilijk eden van den naamloozen sol- s daat aan het front, die detrans- rtvliegers steeds weer opnieuw anspoort hun laatste krachten geven. En juist op deze laatste achten wordt steeds en steeds eer opnieuw een beroep gedaan, ant de transportvliegtuigen zijn JR niet voor den strijd gebouwd. Langzaam, zwaar, log en slechts licht bewapend vormen zij steeds weer het doel van vijandelijke aanvallen. Dan is het zaak de ooren dicht te stoppen. Niet altijd zijn Duitsche jagers ter bescher ming aanwezig en wanneer dit wel het geval is, zijn het er nooit genoeg, want men kan nu één maal niet iedere Ju 52 een Me of een Focke Wulf meegeven. Daarom moeten de vrachtschepen der lucht zichzelf weten te hel pen zoo goed als het gaat, d.w.z. laag vliegen, slechts enkele me ters boven den grond om een zoo klein mogelijk aanvalsdoel te bie den. Dit bemoeilijkt echter de oriëntatie oneindig. Vijf minuten te ver gievlogien heeft dikwijls reeds tengevolge gehad, dat het vliegtuig nooit meer terugkeerde. Vliegt men echter op grootere hoogte, dan is men blootgesteld aan de luchtdoelartillerie. Want het zwaar geladen transport vliegtuig haalt geen groote hoogte, zooals het gevechtsvlieg tuig. Dan krijgt het vliegtuig dik wijls treffer op treffer. Verschij nen echter jagers, dan is het zaak zich nauw aaneen te sluiten, om zoodoende elkaar met de eigen wapens te beschermen. Dan ont staat een strijd tusschen ongelijk waardige tegenstanders, gevech ten, die steeds gevoerd moeten worden en wel met succes. Is dan de landingsplaats bereikt, dan treden dikwijls nieuwe verrassin gen op. Het vliegtuig ligt dan dik wijls onder vijandelijk vuur. Er is geen middel om dit te ver hinderen. Desondanks echter wordt geland. Dan moet het vlieg tuig, terwijl het nog rijdt, ont laden worden. Het kan niet blij ven stilstaan om geen rustig doel te bieden. Alleen diegene, die zelf eens 70 zware stukken uit een rijdend vliegtuig gehaald heeft, weet wat dit wil zeggen, zoo be sloot de jonge ridderkruisdrager. (D.N.B.). Grootmoedig gebaar van den Führer. - Met betrekking tot de verordening van den Führer, vol- gens welke Fransche krijgsge vangenen in Noord-Afrika niet als krijgsgevangenen behandeld mogen worden, verklaart men in bevoegde kringen te Vichy, dat uit dit grootmoedige gebaar van den Führer het begrip spreekt, dat de Führer heeft voor den toestand der Fransche bevolking in Noord-Afrika. Adolf Hitler blijkt daarmede rekening te hou- den met het feit, dat de van het vaderland geïsoleerde Fransche bevolking van Noord-Afrika ten offer gevallen is aan de leugens van trouwlooze leiders. (D.N.B.) Sauckel over den arbeid in Duitschland. - De Duitsche ge volmachtigde voor den arbeid, gouwleider Sauckel, heeft zich te Brussel tegenover persvertegen woordigers gekeerd tegen de En- gelsche en Amerikaansche bewe ring volgens welke in het kader van' de Duitsche arbeidersorga nisatie menschen naar Duitsch land „gedeporteerd" zouden wor den. De tewerkstelling van Euro- peesche arbeiders in Duitschland aldus Sauckel, geschiedt volgens nationaal-socialistische beginse len en volgens aanwijzingen van den Führer. Deze vormen het meest moderne, hygiënische en rechtvaardige, wat men zich op dit gebied kan voorstellen. Sauckel noemde de houding der Belgische arbeiders, Waal- sche zoowel als Vlaamsche, voor treffelijk. Het werk, door hen in Duitschland gepresteerd, is over het algemeen uitstekend. Deze arbeiders hebben begrepen, dat er maar één levensverzekering voor de toekomst der Europee- sche volken is, het werken voor Duitschland, dat natuurlijk, aan gezien Duitschland in het belang van Europa vecht, werken voor Europa is. Duitschland brengt, door zijn beste menschen tegen het bols jewisme te doen vechten, het zwaarste offer voor Europa. Het gelooft daarom het volkomen recht en den plicht te hebben, den Europe'eschen arbeid te mo gen en te moeten mobiliseeren in dezelfde mate als waarin het bloed offert. In alle tijden der wereldgeschiedenis is het het on betwistbare recht van den over winnaar geweest en het zal dat blijven de krachten te mobiliseeren, die hij zelf noodig heeft om te leven. - (D.N.B.) Giraud naar Washington. - De Amerikaansche ambassadeur heeft den Argentijnschen minis ter van buitenlandsche zaken medegedeeld, dat Washington den Franschen generaal Giraud in officieele missie zal ontvan gen. (D.N.B.) Gemeenteraad van Lyon afge zet. - Bij decreet van den- chef der regeering, Laval, is de ge meenteraad van Lyon gisteren van zijn functie ontheven. (D.N.B.) Luistert op Zondag 17 Januari van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum 1, op golfleng te 415 meter, naar de stem der SS, onderwerp: „Viking, vroeger en nu." Aan de familieleden van de vrijwilligers in de Waffen SS en het legioen. Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede: De leider Van het Ne- derlandsche Arbeidsfront heeft het volgende bepaald: Alle vrijwilligers in de Waffen SS en het legioen hebben, even als hun familieleden, vrij toe gang bij alle uitvoeringen van Vreugde en Arbeid. Voor het af halen van toegangsbewijzen kan men zich wenden tot de plaat selijke kantoren van het N.A.F., af deeling Vreugde en Arbeid. Men dient papieren mede te brengen waaruit blijkt, dat men mderdaad recht heeft op gratis toegangsbewij zen. Allen, wien gedurende Januari 1943 een „DV"-kaart voor vaste brandstoffen is of wordt uitge reikt, waarop de bonnen „01 bv" tot en met „05 bv" ongeldig ge stempeld zijn, komen, naar van bevoegde zijde wordt medege deeld, alsnog voor één rantsoen bon „brandstoffen één eenheid" in aanmerking. Kamerverhuurders en pension houders, die aan minder dan tien gasten huisvesting verleenen, kunnen van 1 tot en met 13 Fe bruari bij de distributiediensten op nader bekend te maken tijd stippen een aanvraag indienen ter verkrijging van brandstoffen- bonnen. Deze aanvragen mqeten worden gesteld op formulieren MD 333-11, welke van 18 tot en met 30 Januari a.s. bij de distri butiediensten verkrijgbaar zijn. Bij het indienen moet de ver- Om op het gas- .en electriciteits- verbruik te bezuinigen. De hooikist is een welkome ver schijning in de huishouding, want de huisvrouw kan met be hulp daarvan er belangrijk toe medewerken om in haar eigen belang het gas- en electriciteits- verbruik zoo laag mogelijk te houden. De toegewezen rantsoe nen mogen niet worden over schreden en zonder de hooikist zou de naleving van dien eisch heel wat meer moeilijkheden op leveren. Men bedenke evenwel, dat de hooikist niet gebruikt mag worden voor gerechten, waarin veel vitamine C voorkomt zoo als aardappelen en groenten daar deze schade ondervinden van een langdurige verwarming. Deze gerechten worden trouwens met weinig water opgezet, vlug aan de kook gebracht en ge kookt totdat zij gaar zijn. De kooktijd van aardappelen en de meeste groenten is' niet langer dan 25 fi 30 minuten en dus zal het gebruik van de hooikist hier niet veel besparing geven, vooral niet wanneer men zoodra de gerechten koken de gasvlam laag draait of den electrischen stroom uitschakelt. Ook dit is een middel om niet onnoodig gas en electriciteit te verbruiken. Daar ook melk door langduri ge verhitting in waarde achter uit gaat, moet men evenmin melkgerechten in de. hooikist be reiden. Men kan echter zeer goed grutterswaren als gortmout, ver micelli, enz. eerst in de hooikist gaar maken in water en er dan op het bord kokende melk over gieten. Zóó bespaart u op uw gas- of electriciteitsverbruik huurder de distributiestamkaar ten van zichzelf en van alle huurders met uitzondering van personen van Duitsche na tionaliteit meebrengen. Indien in het pension een centrale ver warmingsinstallatie aanwezig is, moet.het formulier in tweevoud worden ingevuld en ingeleverd. Alle aanvragen moeten zoowel door den kamerverhuurder of pensionhouder als door de ka merhuurders of pensiongasten worden ingevuld. Een huurder, die verschillende kamers heeft gehuurd, mag slechts voor één van deze kamers brandstoffen aanvragen. Wonen verscheidene personen samen, dan mag slechts door één van hen een aanvraag worden ingediend. Zij mag niet geschieden ten behoeve van in wonend dienstpersoneel en kost gangers. De distributiediensten zullen voor Februari, Maart en April twee bonnen „één eenheid brandstoffen" uitreiken per ver huurd gedeelte. Opnieuw wordt er de aandacht op gevestigd, dat de te verstrek ken brandstoffenbonnen en dus ook de hierop te verkrijgen brandstoffen met uitzondering van den eventueel te verstrekken extra toeslag voor pensions met centrale verwarming in het ge val geen andere stookgelegenheid aanwezig is eigendom worden van den kamerhuurder of pen siongast. Deze is verplicht de be- noodigde brandstoffen te betrek ken bij den leverancier van zijn pensionhouder of kamerverhuur der. Hoewel hij daartoe dus de brandstoffenbonnen aair den ka merverhuurder of pensionhouder ter hand moet stellen, blijven die bonnen zijn eigendom. Bij verhuizing kan hij de door hem gekochte brandstoffen, dan wel de resteerende brandstoffenbon nen, medenemen. De uitbreiding van den groen tenteelt heeft in dezen tijd van schaarschte van levensmiddelen veler belangstelling. In een radio vraaggesprek met den heer A. J. Hartman van de afdeeling tuin bouw van de directie van den landbouw wees deze er in de eerste plaats op, dat 1942 geen gunstig groentenjaar is geweest. De oogst o.a. van voorjaarsgroen- ten en boonen is niet tot zijn recht gekomen. Bovendien ver grootte de sterk gestegen vraag naar groenten de moeüijkheden. Het gevolg was, dat tegenover de zeer groote vraag een kleiner aan bod stond en een tekort niet te vermijden was. Getracht zal nu worden om door uitbreiding van den teelt in 1943 een nieuw te kort te voorkomen. Daartoe is een beroep gedaan op de medewer king van alle beroepstelers in tuin- en landbouw om den groen tenteelt en ook dien van vroege aardappelen, zooveel mogelijk te vergröoten. Nadere voorschriften voor adver tenties (op last van hoogerhand). Van heden af moeten in adver tenties, waarin gebruikte roerende goederen te koop worden aan geboden de naam en het adres van den aanbieder, alsmede de prijs van de aangeboden goederen voorkomen. Advertenties, waarin gebruikte goederen te koop worden ge vraagd moeten een- opgave van den naam en het adres van den aanvrager bevatten. Alle in ons bezit zijnde adver tenties, welke nog niet werden opgenomen en niet aan boven staande voorschriften voldoen, zijn dientengevolge vervallen Wij verzoeken den stellers ons zoo spoedig mogelijk een nieuwen tekst, welke aan bovenstaande voorschriften voldoet, toe te zen den, of wanneer de kosten vooruit zijn betaald tegen inlevering van de bij aanbieding uitgereikte kwitantie, over het be taalde te beschikken. De grootte van Advertenties. Wegens gebrek aan plaats ruimte en dientengevolge grooten achterstand in de uitvoering van opdrachten, zien wij ons genood zaakt te bepalen, dat met ingang van Maandag, 18 Januari as. de volgende maximum afmetingen voor advertenties in het Leidsch Dagblad gelden: Breedte 1 kolom (40 m.m.): hoogte 100 m.m. Breedte'2 kolom (81 m.m.) hoogte 50 m.m. Ingezonden Mededeelingen (ad vertenties tusschen den tekst) mogen niet breeder dan 1 kolom en niet hooger dan 80 m.m. zijn. DE DIRECTIE. van heden- en morgenavond 16.57 uur tot morgen- resp. Maandagochtend 8.43 uur 16 Jan.: Maan op 13.40 uur; onder: 5.06 uur d.a.v. 17 Jan.: Maan op 14.14 uur; onder: 6.03 uur d.a.v. De bezitters van kassen en wa renhuizen in groententeeltbedrij- ven zijn verplicht in 1943 vroege groenten te telen. Voor het hoofd gewas moet er een voorteelt van b.v. spinazie, raapstelen, sla, an dijvie, radijs e.d. in worden uit geoefend. Ook aan bloemisterijbedrijven is de verplichting opgelegd groen ten te verbouwen. Zij moeten de helft van de oppervlakte van hun geheele bedrijf met groenten be telen. In kassen en serres moet een voorteelt van vroege groenten worden beoefend. De medewerking der gemeen tebesturen is ingeroepen om het aantal volkstuinen uit te breiden. Om zooveel mogelijk van de tal rijke gegadigden er van te kunnen doen profiteeren. is bepaald, dat nieuwe volkstuinen een opper vlakte moeten hebben van 225 vierk. M., waarvan ten minste 100 vierk. M. met aardappelen moet worden beteeld. Anderhalve ton voor ons volk. In de week van 49 dezei heb ben onze volksgenooten aan gif ten van enkele centen tot be dragen van 16 duizend gulden een totale som van niet minder dan f. 148.964.79 bijeengebracht voor hun volksgenooten, die in moeilijke omstandigheden ver- keeren. Winterhulp, die thans alle krachten ingezet heeft om na de eerste twee een derde uit- keering mogelijk te maken, re kent er op, dat dit mooie bedrag allen een voorbeeld mag zijn voor de speldjescollecte, die thans in het geheele land gehouden wordt. Niet géven, «toch ófferen zij het parool.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1