PORTIER *m;a!?»lm~Projecfor KUNSTSPELPIANO VOOR DE WASCH WASCHKRISTAL A.v.Borselen&(o. kaatste berichten italiaansch weermachtbericht. land- en tuinbouw familieberichten. IPS WENST r h. buitendijk Openbaar Slachthuis tf t'oop Sovjet-aanvallen bloedig afgeslagen. Oificieele Landbouw* mededeelingen. TFELT.AND Orgel of Pedaalorgel Duitsch weermaehtbericht. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: De zware afweergevechten in het Zuiden van het Oostelijke front duren - met onverminderde hevigheid "Vtfort. In het gebied van .Stalingrad hebben de Duitsche troepen zich in verbitterde gevechten verde digd tegen voortdurende, zware aanvallen van den vijand. 75 tanks der bolsjewieken werden vernietigd, waarvan 35 alleen bij Stalingrad. Ook bij Welikije Loeki zijn vij andelijke aanvallen mislukt. Ten Zuidoosten van het Ilmen meer en ten Zuiden van het La- dogameer zijn de sovjets in har de gevechtén afgeslagen. Een Duitsch legercorps heeft de laat ste drie dagen 141 vijandelijke tanks vernietigd. Het luchtwapen heeft overdag er des nachts de formaties van het leger gesteund. De vijand verloor 67 vliegtuigen tegenover 4 verloren eigen toestellen. Bij oplevende luChtactiviteit in .ibye hebben Duitsche jagers in alle luchtgevechten 28 toestellen neergeschoten. Sterke vijande lijke aanvallen in Zuid-Tunis werden onder zware verliezen voor den tegenstander afgeslagen Bij een luchtaanval verloor de vijand twee vliegtuigen. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen neb ben in de haven van Bone een torpedobootjager beschadigd. Na een bomaanval op een vijandelijk luchtsteunpunt werden uitge breide branden geconstateerd. BINNENLAND. Slachtoffer van het gedrang. - len ongeval niet noodlottigen floop toont opnieuw de noodza- :elijkheid er van, dat men zich jtoch beheersche bij het uitstap pen in openbare vervoermidde- en. Dagelijks worden slachtof- ers gemeld en desondanks brengt men nog voortdurend eigen en andermans leven in ge- vaar. Ten koste van wellicht jj slechts een half uur vertraging. Gisteravond om half zeven kwam een trein voor de richting Rot terdam het station H.S. te Den Haag binnenrijden. Terwijl het 3. treinstel nog in beweging was, 11 drong het publiek dermate op, dat de 21-jarige L. van Dalsum van het perron werd geduwd en tusschen wagens en perron be- B-^iaeld raakte. Hij liep een bek- i kenfraótuur en inwendige kneu zingen op. Kort na aankomst in het ziekenhuis Westeinde is het slachtoffer overleden. Dr. R. Broersma overleden. - Op 70-jarigen leeftijd is te Den Haag de oud-secretaris der Zuid Sumatra landbouwvereeniging, dr. R. Broersma, overleden. Hij was o.m. 2 jaar hoofdredacteur van het „Soerab. Handelsblad". STADSNIEUWS. Aanwinsten van de „Lakenhal" Door de zeer te waardeeren schenking van onzen oud-stad genoot dr. A. C. Hartevelt te Velp werd het Stedelijk Museum de Lakenhal onlangs verrijkt met eenige schilderijen, waaron- Het communiqué van heden van het Italiaansche hoofdkwar tier luidt: „Boven Libye is de bedrijvig heid van den vijand gisteren aanzienlijk toegenomen. Sterke formaties werden opgevangen door escadrilles Duitsche jagers, die in herhaalde en heftige ge vechten 28 vliegtuigen, waaron der talrijke zware bommenwer pers neergeschoten. In Fezzan hebben onze Saha- rische af deelingen succesvolle gevechten geleverd tegen geme chaniseerde troepen van den vijand. Krachtige plaatselijke aanval len van den vijand werden op nieuw afgeslagen in den Zuide lijken sector van het front in Tunis, waar de aanvallende troe pen .aanzienlijke verliezen leden. Vijandelijke vliegtuigen hebben Sfax gebombardeerd en geringe schade veroorzaakt. Twee vlieg tuigen werden vernield, en wel één door het luchtdoelgeschut en een door onze jagers. Een der bestuurders werd gevangen ge nomen. Bij een actie tegen schepen hebben Duitsche vliegtuigen 2 vaartuigen, waaronder een oor logsschip, getroffen en bescha digd. Van de operaties der laat ste dagen zijn twee onzer vlieg tuigen niet op him bases terug gekeerd." aer een fraai boschgezicht van Mare. Gorter. Voorts gaf een ver zamelaar hier ter stede een bloemstuk van Coba Ritsema in bruikleen, terwijl bovendien door bijzondere omstandigheden een aantal schilderijen van eenige andere verzamelaars eveneens kon worden tentoongesteld. Hieronder verdienen vooral een magistraal portret door Jan Veth en eenige werken van Floris Verster bijzondere aandacht. De heer J. J. Barendse al hier, is geslaagd voor 't examen boekhouden, gehouden in De cember 1942 door de Associatie voor practijk-examens. BUITENLAND. Zender van Martinique staakt uitzendingen Het Roemeensche departement van buitenlandsche zaken heeft, volgens een bericht van den Britschen berichten dienst uit Washington, bekend gemaakt, dat de zender van Mar tinique, „de eenige spreekbuis van Vichy op het westelijk halfrond" zijn uitzendingen gestaakt heeft. (D.N.B.C Engeland en Noord-Afrika. - De Britsche berichtendienst meldt uit Algiers, dat de Britsche mi nister Mac Millan, het publiek verrast heeft met de mededee- ling, dat de geallieerden princi pieel bereid zijn Giraud en zijn medewerkers te erkennen als „regeering de facto". Als motief voor deze erkenning heeft Mac Millan naar voren gebracht, dat het een beginsel is van de poli tiek der geallieerden, dat de Europeesche landen na den oor log zelf hun regeeringsvorm moe ten bepalen en daarom wil men ook niets in. den weg leggen aan „welke wenschen van dien aard ook in Noord-Afrika." (D.N.B.) Vragen en antivoorden. Vraag: Heb, evenals alle jaren, inmaak in den kelder. Hierin ko men kleine beestjes voor, ter groot te van een speldenkop. Kan dit kwaad en hoe te handelen? v. T. te L. Antw.: Dit zijn kleine vliegjes, de eitjes zijn gelegd in zomer en najaar. Het kan aan den inhoud geen kwaad doen en door de pot ten af en toe te reinigen zult u vele opruimen. Door het afdekken van de potten met een doek, di rect na de inmaak, kunt u een en ander voorkomen. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto: „Tuin bouw". Ontleend aan andere bladen. Bevallen: Pas v. Groot Ooster- land-Holthuizen z., A'dam; van Thiel Coovels-v. Ogtrop d., Bus- sum; Langemeyer-v. d. Kroft d., A'dam; de Horn-v. Voorst tot Voorst, d„ Bergeijk; v. d. Oever- de Wit d., Hilversum; Magiel- sen-Verhoeven d„ R'dam; Mol- ler-de Rooij z., Tilburg. Gehuwd: E. Galama en Th. v. Corstanje, Gouda. Overleden: J. J. B. Una m., 79 j. Utrecht; M. A. Bijl-Lulofs v., 65 j. A'dam; Th. A. R. Elink Schuurman-Cartier v. Dissel v., 68 j. Lochem; E. W. Pannekoek- v. d. Linden v. Bentveld; J. A. Taat, m. 57 j. Soest; E. Elderink m. 79 j„ Enschede; C. H. Lude- rus m„ 64 j.; G. Beukman m„ 66 j. A'dam; P. Haubrich m„ 79 j. R'dam; J. Reijn m., 67 j. Hil versum; J. L. Bremerkamp m„ 73 j. R'dam; D. v. Meurs m„ 73 j. R'dam; C. H. Korpershoek m„ 69 j. R'dam; G. G. J. Lambers m„ 49 j. Assen; H. v. Geel m., 53 j. R'dam; S. J. Laarman m., 69 j. den Haag. Voor de Provincie Zuid-Holland. DE REGELING VOLKSTUINEN 1943. De voorschriften van de nieuwe volkstuinregeling zijn in hoofdzaak gelijk aan die van de regeling over 1942. Voor 1943 worden de inschrij vingen op verzoek van de volks tuinhouders verlengd; nieuwe volks tuinders of zij, die nalieten in 1942 hun volkstuin te laten registree- ren, moeten op een voorgeschreven formulier alsnog inschrijving aan vragen. Zoo'n formulier wordt hun op hun verzoek ad. f. 0.25 ver strekt door de Plaatselijke Bureau houders van den Voedselcommis- saris, intusschen bij de volkstuin ders welbekend De reeds in Zuid-Holland Inge schreven volkstuinders, dat zijn zij, die in 1942 een blauwe kaart als bewijs daarvan ontvingen, krijgen vóór 15 Februari a.s. van de land- bouw-Crisis-Organisatie voor Zuid- Holland een dubbele briefkaart toegezonden. De antwoordkaart daarvan dienen zij duidelijk en vol ledig in te vullen, te*onderteekenen en voorzien van een postzegel van f. 0.05, direct in elk geval vóór 1 Maart a.s. aan het opgedrukte adres terug te zenden. Houdt men den tuin niet aan, dan stuurt men de kaart niet terug. Al degenen, die door het terug zenden der antwoordkaart hebben laten blijken, dat zij hun volkstuin aanhouden, ontvangen, als ook de Landbouw-Crisis-Organisatie geen bezwaar heeft, een nieuw bewijs van inschrijving voor 1943. Dit be wijs zullen de volkstuinders dit jaar hard noodig hebben, ónder andere voor het verkrijgen van pootaardappelen en zaaipeulvruch- ten. De nieuwe aanvragers ontvangen, na goedkeuring, ook een bewijs van Inschrijving als volkstuinder. - Nu reeds en met nadruk wordt er op gewezen, dat alle werkzaam heden op den volkstuin, uitgezon derd spitten en bemesten, door den houder of diens huisgenooten moe ten worden verricht. Niet dus door den verpachter of diens personeel, Niet door familieleden, die toeval lig dicht bij het tuintje wonen of iets van dien aard. In 1942 zijn door liet niet nakomen van dit voorschrift vele slachtoffers geval len. Men zij dus gewaarschuwd! Niemand mag eén grooteren volks, tuin hebben dan in 1942, tenzij de Landbouw-Crisis-Organisatie, ge zien de grootte van het gezin, op verzoek een grootere oppervlakte toestaat. - Men houde er echter nu reeds rekening mede, dat voor perceeltjes aardappelland zeker geen grootere oppervlakte zal worden toegestaan dan 50 m2 per gezinslid Nieuwe, in 1943 voor het eerst uitgegeven perceeltjes mogen niet grooter zijn dan 225 m2. Het verwaarloozen van den tuin, waardoor hinder ontstaat voor me. de-volkstuinders, kan intrekken van de inschrijving tot gevolg heb ben. Iedere volkstuinder vergewisse er zich van of zijn verpachter toe stemming heeft gevraagd en schrif telijk heeft verkregen om grond voor volkstuinen beschikbaar te stellen. Heeft de verpachter die vereischte toestemming niet, dan worden de tuinders daarvan de dupe. doordat hun inschrijving wordt geweigerd of deze alsnog wordt doorgehaald. Men zij dus op zijn hoede. De pachtprijs voor volkstuinen mag volgens het nieuwe „Pachtbe- sluit los land van kleine opper vlakte" niet hooger zijn dan vóór of op 1 September 1939 gold of ge golden zou hebben, tenzij- de ver pachter van de Grondkamer schrif telijk goedkeuring voor den pacht, priis heeft. Eventueel nog gewenschte in lichtingen worden gaarne verstrekt door de Plaatselijke Bureauhouders in de diverse districten en op ons kantoor, afdeeling Bodemproduc tieVolkstuinen. Anna Paulowna- straat 22, 's-GraVenhage. STIERK ALVERENTEELT- REGELING 1943. Het blijkt gewenscht te zijn be- i treffende bovenvermeld onderwerp nogmaals een uiteenzetting te geven. In de eerste plaats zij vermeld, dat het den veehouder verboden is stierkalveren aan te houden, waarvoor geen indentiteitsbewijs is afgegeven. Binnen 5 dagen na de geboorte van het stierkalf dient de veehou der schetsing aan te vragen bij den Plaatselijken Bureauhouder, onverschillig of het een geregi streerd dan wel een niet-geregi- streerd stierkalf betreft. De vee houder ontvangt van den Plaatse lijken Bureauhouder een kwitan tie, die een maand lang dienst doet ter dekking voor het aanhouden van het stierkalf Na een maand wordt een indentiteitsbewijs uitge reikt, en dient dus bij elk stierkalf zulk een bewijs, afgegeven door de Landbouw-Crisis-Organisatie. aan wezig te zijn. Voor een niet-geregistreerd stier kalf wordt steeds (een maand na de geboorte) een voorloopig iden titeitsbewijs uitgereikt, hetwelk geldig blijft tot het moment, dat de betreffende stier 250 kg. weegt. Vóór dat het stierkalf 250 kg. weegt, dient de veehouder keurifig aan te vragen bij den Plaatselijken Bureauhouder, waarna door of van wege den Rijksveeteeltconsulent het dier gekeurd wordt. Deze be paalt namelijk, of de stier aan de terzake gestelde eischen ten aan zien van het exterieur voldoet en/ of een definitief Identiteitsbewijs uitgereikt kan worden. Men lette er op dat een en ander afgegeven moet zijn vóór de stier 250 kg. weegt. Identiteitsbewijzen voor het niet-ge- registreerde stieren zijn niet voor overdracht vatbaar, derhalve mogen deze stieren niet verkocht worden. Verder bepaalt de regeling, dat alleen zij voor het verkrijgen van een identiteitsbewijs in aanmer king komen, die in een der laatste twee jaren (19411942) een iden titeitsbewijs voor een niet-geregi streerd stierkalf ontvingen. De identiteitsbewijzen voor deze stie ren worden dus slechts in beperkte mate afgegeven. Voor liet aanhouden van een ge registreerd stierkalf dient de vee houder de gegevens door te zenden aan het Nederlandsch Rundvee- Stamboek c. q. fokvereeniging, en schetsing aan te vragen bij den Plaatselijken Bureauhouder. Hier aan werd vorig jaar niet steeds de hand gehouden, hetgeen voor de fokkers en het Bureau van den Voedselcommissaris moeilijkheden veroorzaakte. Er zal in de toekomst dan ook streng op worde n toegezien, en er zullen zoonoodig maatregelen ge nomen worden het bovenbedoelde te voorkomen. Indien binnen vijf dagen na de geboorte van het stierkalf schet sing wordt aangevraagd, ontvangt de fokker binnen een maand een identiteitsbewijs. Zijn de terzake gestelde productie-eischen reeds bij het Stamboek c.q de fokver eeniging bekend, dan ontvangt de fokker een definitief identiteitsbe wijs voor het stierkalf. Zijn deze gegevens nog niet bekend (b.v. als gewacht moet worden tot de uit komsten van de eerste 100 lac- tatiedagen der moeder bekend zijn) dan ontvangt de fokker een voor loopig identiteitsbewijs hetwelk zijn geldigheid verliest, wanneer het betreffende stierkalf 6 maan den oud is. Er wordt hier nadrukkelijk op gewezen, dat alleen stierkalveren verhandeld mogen worden, waar voor een definitief identiteitsbe wijs is afgegeven. Voorloopige identiteitsbewijzen zijn niet voor overdracht vatbaar, zoodat de stierkalveren bii den fokker dienen te blijven totdat een definitief identiteitsbewiis is af gegeven. I1ET LEVEREN DER STIERKALVEREN. Nuchtere stierkalveren kunnen zonder meer op dezelfde wijze als dit voor nuchtere vaarskalveren geschiedt, geleverd worden. Voor de oudere stierkalveren, waarvoor geen definitief identiteitsbewijs kon afgegeven worden dient steeds bij de levering een der hieronder ver melde bewijzen aanwezig te zijn. Dit kan zijn voorloopig identiteits bewijs of een mededeeling van ons Bureau, dat het betreffende stier kalf geruimd moet worden. Zijn deze bewijsstukken niet aan wezig, dan zal geen afschrijving van de verplichte levering kun nen plaats vinden Wij verzoeken u van bovenstaan de goede nota te nemen, zoodat u moeilijkheden kunt voorkomen. DE VOEDSELCOMMISP ARIS VOOR ZUID-HOLLAND. Hoofdredacteur: W. Menk- horst, Lelden; plv hoofdredacteur: K. Been, Lelden. Redactiestaf: B Men;-horst, Buitenland en Tooneel; K Been, Binnenland en Sport; 3 Brouwer. Stadsnieuws; Th 3 Hannema, Omg en Muz.; Verantwoordelijk v d advertenties: A Poortman ander le klas fabr. BRANDKAST, ter overn. gevraagd, liefst groot model doch niet absoluut noodza kelijk. Moet in prima staat verkeeren. Br. met opg. v. merk, afm. en beslist uiter sten prijs* onder No. 1912 aan het Bur. van dit Blad. vakkundig geknipt en ge schoren, komt dan bij den kapper uit Scheveningen Korte Pieterskerkkoorst. 8 OPENING Zaterdag 16 Jan. 12 uur. 4657a Tarief: Heerenknippen 25 ct. Heeren scheren 15 ct. Jongens knippen 20 ct. Meisjes knippen 25 ct. gevraagd voor het LIDO- THEATER. Schriftelijk aanmelden. - 3027a Zaterdag voorm. 9 uur, verkoop van een partij voorwaardelijk goedgekeurd PAARDENVLEESCH 4050 ct. per pond. No. 951—1450. 1909 Gepast geld en papier. P. T. C. Te koop gevraagd: een goede 8 of 16 m.m. Ook OPNEEM-CAMERA. Adres: M. Spoorendonk, Buitenhofstr. 4, Rotterdam. Aangeboden een ook gewoon bespeelbaar. Mooie toon. Voor meestbie denden. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 1901. Pitch Pine WASCHKAST tabr. Pander, Den Haag; kunstl. Clubfauteuil en Gashaard, ter overname. Kagerstraat 23. 1 of meer H.A. best teel- land of weiland, geschikt om te scheuren te huur ge vraagd. Brieven met opgaaf van ligging en prijs aan J. C. DE GRAAF, Rijnsburgerweg 115, Leiden gevraagd. Brieven met opg. registers, prijs en merk onder No. 379 aan het Bureau van dit Blad. HOOIGRACHT 61. Oude Gramofoonplaten in ieder kwantum te koop gevraagd ad f. 1.10 per kg., H G. VAN LUYKEN, Sreestraat 97 Tel. 20035. aangeboden een Bont mantel (Nertz Murmel) weinig gedragen. Maat 46. Brieven onder No. 1880 aan het Bureau van dit Blad,

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 3