83ste laargang Donderdag 14 Januari 1943 No. 25396 BUITENLAND ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT. VERDUISTEREN: BINNENLAND De hooikist maakt Uw spijzen gaar, Met minder gas en electriciteit is Uw maaltijd klaar. Verplaatsing bedrijven GEMENGD NIEUWS LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Antonescu bij den Führer De Führer heeft op 10 Januari in - zijn hoofdkwartier den staatslei der van Roemenië, maarschalk Antonescu, ontvangen. Aan de door den geest van vriendschap en door de in den strijd beproef- s!\de wapenbroederschap der beide 4volken gedragen gedaclïtenwisse- - lingen namen van Duitsche zijde «deel de rijksminister van buiten- landsche zaken, Von Ribbentrop, van Roemeensche zijde de den Roemeenschen staatsleider bege leidende plaatsvervangende mi nister-president Mihai Antonescu. Aan de militaire besprekingen, na men van Duitsche zijde deel ge- neraal-veldmaarschalk Keitel, de chef van den generalen staf, ge neraal Zeitzler, en generaal Jodl, van Roemeensche zijde de bewa- peningsminister. divisiegeneraal Do'ore en de chef van den Roe meenschen generalen staf, Steflea. De besprekingen hadden be trekking op alle problemen van de oorlogsinspanning der beide vol ken en de vastberaden voortzet ting van den oorlog tegen den ge meenschappelijken vijand tot de totale overwinning onzer wapens. De volledige overeenstemming der Nliepvattingen over de verdere oor logvoering op politiek, militair en economisch gebied werd gecon stateerd. Voor de economische bespre kingen waren de rijksminister voor economische zaken, dr. Funk, en de voorzitter van de Duitsch- Roemeensche regeeringscommissie gezant Clodius, in het hoofdkwar tier aanwezig. ■it De diplomatieke correspondent van het D.N.B. schrijft: In be- voegde Duitsche kringen wordt verklaard, dat deze besprekingen betrekking hadden op alle veel zijdige politieke, militaire en economische kwesties, die de oorlogvoering van Roemenië en ,<zijn lotsgemeenschap met de as en Europa betreffen. Het was een van die samenkomsten, zooals zij van tijd tot tijd plaats vinden nsschen - de leidende persoon- ij kheden der volkeren die zich hebben aaneengesloten in den strijd om den opbouw van Euro- (pa en den afweer van de drei gende gevaren. In Duitsche politieke kringen wordt er vooral de nadruk op gelegd, dat ook bij deze gelegen heid de persoonlijke banden tus- schen de leiders der beide volke- ren nog hechter geworden zijn dan ze reeds waren. Hierbij wordt Roemenië een der belang- jb rijkste partners van den oorlog genoemd en derhalve ook een der belangrijkste partners van de er overwinning en van den vrede, dien deze overwinning der Euro- |k peesche lotsgemeenschan moet brengen. De bijdrage van Roemenië tot den gemeenschappelijken strijd tegen het bolsjewisme wordt te Berlijn niet alleen gewaardeerd ten aanzien van de militaire-, doch ook ten aanzien van de economische prestaties. Het is bekend, dat maarschalk Anto nescu het Roemeensche volk, zijn leger en zijn economie on voor waardelijk in dienst van dezen strijd gesteld heeft en besloten is om ondanks alle offers in on wrikbaar vertrouwen op de over winning der gemeenschappelijke zaak, vast te houden aan den eenmaal ingeslagen koers. Uit de toonaangevende positie, die Roemenië in den Europee- schen vrijheidsstrijd bekleedt, kunnen zonder moeite de in het olficieele communiqué over het bezoek aangeduide kwesties wor den opgemaakt, welke stuk voor stuk besproken zijn. Al deze vraagstukken, zoo verneemt men werden geregeld in den geest van de nauwe samenwerking en vriendschap der beide volkeren, nu kwestie van het op treden van Roemeensche troepen betrof, of die der economische bydrage, welke wegens den groo- isi ten rijkdom van den Roemeen- i schen bodem aan landbouwpro ducten en delfstoffen bijzonder bericht van gisteren luidt als volgt: Aan het front van de Syrte wederzijdsche verkenningsacties. Tijdens gevechten der laatste da gen in Fezzan heeft de vijand ge voelige verliezen geleden, wij heb ben 50 gevangenen gemaakt, on der wie twee officieren. In Tunis zijn tijdens gevech ten, die op het oogenblik nog aan den gang zijn, 14 tanks. 2 ge pantserde-auto's en talrijke voer tuigen vernield. Een vliegveld in Libye is ge bombardeerd en onder mitrail- leurvuur genomen door een Ita- liaansche luchtformatie, die een brandstofopslagplaats in brand schoot en op den grond vlieg tuigen en gemotoriseerde strijd middelen vernielde. Andere esca drilles onzer luchtmacht vielen vooruitgeschoven stellingen van het vijandelijke front in de streek van Tunis aan. Vier toestellen wérden door jagers der spil neer geschoten tijdens luchtgevechten overdag. Twee onzer machines keerden niet terug. Eenige bommen, uitgeworpen op het stedelijk gebied van Sciac- ca (Agrigento), hebben gister middag beperkte schade doen ontstaan. Er vielen zeven dooden en één gewonde onder de bur gerbevolking. Door optreden van den vijand hebben wij twee torpedobooten verloren. Een groot deel "der be manning is gered. belangrijk is. Dat bij die gelegenheid ook besproken is welke tegenpresta ties van Duitsche zijde aan het Roemeensche volk gegeven zul len worden, zal niemand verba zen, wanneer men bedenkt, dat Duitschland er naar blijft stre ven om de .soldaten der Europee- sche volkeren met alle beschik bare middelen den strijd tegen den gemeenschappelijken vijand te verlichten. Engelsche oproep aan de Ame- rikaansche bevolking De Brit- sche minister voor de voedsel- selvoorziening, Woolton, heeft in een voor de Ver. Staten bestemde radiorede het Amerikaansche volk aangespoord Groot-Brittannië niet in den steek te laten. In Groot- Brittannië, zoo zeide lord Wool ton, verlaat men zich op de Ver. Staten om zoodoende te kunnen strijden en vliegtuigen, tanks en schepen te kunnen blijven bou wen. Dit jaar legt Groot-Brittannië deze zorg op de schouders der Ver. Staten. Lord Woolton gaf voorts den Amerikanen de ver zekering, dat geen enkel stukje der Amerikaansche productie.dat dit jaar in Groot-Brittannië zou kunnen aankomen, verspild zal worden. (D.N.B Peyrouton naar Noord-Afrika - Uit New-York wordt aan de „Evening Standard" gemeld, dat de voormalige Fransche ambas sadeur in Argentinië, Marcel Peyrouton, naar Noord-Afrika is ontboden. Aangenomen wordt, dat generaal Giraud hem met de lei ding van het burgerliik bestuur zal belasten. Peyrouton heeft zich bereid verklaard met de Fransche autoriteiten in Noord- Afrika samen te werken. (D.N.B.) Sauckel over de buitenlandschc arbeiders. - Gouwleider Sauckel heeft te Berlijn voor journalisten gesproken over den zin en de praktijk van het werk der bui- tenlandsche arbeiders. Op dit ge bied, zoo zeide hij, teekent de Europeesche gemeenschap zich reeds af, want vreemde werklie den uit de verbonden landen en uit de bezette gebieden komen naast of op de plaats van den Duitschen werkman. Als een groot wonder bij het gebruik van vreemde werkkrachten noem de hij het feit, dat deze men- schen, met inbegrip van de Rus sen, den goeden wil tot werken zelf hebben meegebracht. Wan neer Duitsohland in dezen oor log de soldaten voor den strijd levert, aldus Sauckel, dan moe ten de andere volkeren meehel pen in de wapenindustrie, te meer daar de vreemde werklie den daarbij ook aan hun eigen randen een grooten dienst bewij zen in den zin van de Europee sche solidariteit. (D.N.B.) Radiorede van Roosevelt. - Ter gelegenheid van den dag der mo bilisatie van de boeren heeft president Roosevelt een radio rede gehouden. Hij zeide daarin, dat de schepen, die levensmidde len aanvoeren den levensader vormen van de troepen, die op andere continenten strijden. De V.S. hebben levensmiddelen noo- dig om den oorlog verder te voe ren. De voedingsmiddelen zijn een wapen van evenveel belang als geschut, vliegtuigen en pant serwagens. Hetzelfde geldt ook voor de andere landbouwproduc ten. De V.S. gebruiken de le vensmiddelen om de vriendschap te verwerven van de bevolking der door de Amerikaansche troe pen bezette gebieden. Roosevelt verzocht de Amrikaansche beyol- king de boeren bij hun moeilijke taak zooveel mogelijk te helpen. (D.N.B.) Vriend van den hertog van Windsor gearresteerd. - Naar de Britsche berichtendienst uit Washington meldt,' heeft de Amerikaansche minister van bui- tenlandsche zaken Cordell Huil bevestigd, dat Charles Bedeaux, een vriend van den hertog van ■Windsor, in Fransch Noord- Afrika gearresteerd is. Huil verklaarde, dat hij géén nadere bijzonderheden kon me- dedeelen. Hij merkte echter op, dat Charles Bedeaux genatura liseerd Amerikaansch staatsbur ger is, die in 1937 een bezoek heeft gebracht aan de Ver. Sta ten om voorbereidingen te tref fen voor een bezoek van den hertog van Windsor, welk bezoek echter toen niet is doorgegaan. (D.N.B.) van hedenavond 16 53 uur tot morgenochtend 8.45 uur De maan kwam heden op om 12.46 uur en gaat onder van nacht om 1.51 uur. OPGAVE VOOR IEDEREEN VERPLICHT. Nog eens wordt uitdrukkelijk de aandacht gevestigd op het besluit van den secretaris-gene raal van de departementen van Handel, Nijverheid en Scheep vaart en van Landbouw en Vis- scherij van 7 December 1942, houdende voorschriften met be trekking tot het doen van opga ven naar aanleiding van het ver plaatsen van zaken. Krachtens dit besluit is een ieder, die een bedrijf van welken aard ook, ge legen in een der na te noemen gemeenten, hetzij binnen die ge meente of naar een andere ge meente verplaatst, hetzij - opheft, verplicht daarvan binnen één dag na dien der verplaatsing of opheffing aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken, bin nen welker gebied 't bedrijf was gelegen, of het betrokken plaat selijk kantoor opgave te doen op een daarvoor vastgesteld formu lier, dat bij de Kamer verkrijg baar is. Deze opgave dient ook te ge schieden door zaken, welke niet in het handelsregister staan in geschreven. Deze voorschriften zijn van overeenkomstige toepas- j sing ten aanzien van bedrijven, welke voor 7 December 1942 doch na 1 October 1942 zijn verplaatst of opgeheven. Aangezien vele zaken zich niet aan deze voorschriften hebben gehouden, wordt haar in over weging gegeven, alsnog onver wijld de bovenbedoelde opgaven te doen. Mocht hieraan geen ge volg worden gegeven, dan zal proces-verbaal tegen de nalati- gen worden opgemaakt, waar door deze het risico loopen tot een hooge geldboete te worden veroordeeld. De hierboven bedoelde gemeen ten zijn: in Noord-Holland: Bennebroek, Bergen, Beverwijk, Bloemendaal, Castricum, Eg- mond aan Zee, Egmond Binnen, Heemskerk, Heemstede, Heiloo, Den Helder, Koedijk, Limmen, Schoorl, Velsen, Zandvoort en de Zijpe (ten Westen van het N.- Hollandsch Kanaal)in Zuid- Holland Abbenbroek, Achthui zen, Den Bommel. Brielle, Dirks- land, Geervliet, Goedereede, Den Haag, 's-Gravenzande, Heenvliet Hekelingen, Hellevoetsluis, Her- kingen, Katwijk, De Lier, Melis sant, Middelharnis, Monster, Naaldwijk, Nieixwenhoorn, Nieu- we-Tonge Nieuw-Helvoet, Noord wijk, Noordwijkerhout, Ooltgens- plaat, Oostvoorne, Ouddorp, Oudenhoorn, Oude-Tonge, Ro- ckanje, Rotterdam (voor zooveel Koek van Holland betreft). Ro zenburg, Rijnsburg, Sommelsdijk Spijkenisse, Stad aan het Ha ringvliet, Stellendam, Valken burg, Vierpolders, Voorhout, Voorschoten, Wasenaar, Wate ringen, Zuidland en Zwartewaal. J. K. Budde overleden. - Op 81-jarigen leeftijd is te Utrecht overleden de heer J. K. Budde, in leven oud-hortulanus. Gebo ren in Groningen, werkte de heer Budde aanvankelijk in den hortus in Groningen. In 1892 werd hij benoemd tot hortulanus te Utrecht onder den toenmali- gen hoogleeraar prof. dr. Rau- wenhoff. Later werkte hij onder prof. Went. In de 35 jaar dat de thans ontshlapene deze functie heeft vervuld, heeft hij aan heel wat verandering en uitbreiding medegewerkt. In 1927 werd hij, toen de pensioengerechtigde leeftijd was gekomen, opgevolgd door den heer D. J. Romijn. Het departement van financiën - De generale thesaurie van het departement van financiën, werkt, voor zooveel de afdeelin- gèn begrootingszaken, geldwezen en rijksbetalingsdienst betreft, van Woensdag 13 Januari 1943 af zeer beperkt in verband met verhuizing. De afdeelingen begrootingsza ken en geldwezen zijn van 14 t/'m 18 Januari gesloten. Te beginnen met 19 Januari 1943 is het adres voor corres pondentie waarvan de behande ling tot een van die afdeelingen behoort: departement van fi nanciën te Deventer. De afdeeling rijksbetalingsdienst is gesloten van 22 t/m 25 Ja nuari 1943. Te beginnen met Dinsdag 26 Januari 1943 is deze afdeeling eveneens te Deventer gevestigd. Omtrent de afdeeling alge- nieene zaken zal een nader be richt volgen. De correspondentie voor die afdeeling' bestemd, kan voörloopig gericht blijven aan: het departement van financiën te 's-Gravenhage. Kweekelingen met acte. - Naar „De Tijd" verneemt, heeft de se cretaris-generaal van het depar tement van Opvoeding, Weten schap en Cultuurbescherming den inspecteurs voor het lager onderwijs gemachtigd ter voor ziening in de vacatures, ontstaan door het afvoeren van kweeke lingen met acte, zelf voordrach ten op te maken. Daardoor wordt het mogelijk, dat zulk een kwee- keling terstond tot tijdelijk on derwijzer wordt aangesteld. Ove Man door tram T>verreden. - Gistermorgen is te ongeveer 7 uur op den Koninginneweg te Zandvoort een ernstig ongeval gebeurd. De heer J. Koning is bij het passeeren van den tram overweg door een tram gegre pen. Hij was op slag dood. Het slachtoffer is 61 jaar oud, ge huwd en vader van vier kinde ren. Weer slipovers uit schapenwol ir beslag genomen. - Gisteren zijn door ambtenaren van den U.C.D. en de marechaussee te Biaricum ruim 1000 en te Laren 500 uit schapenwol gebreide slip overs in beslag genomen. In ver- oand hiermede zijn op bevel van den officier van justitie te Am sterdam gearresteerd en ingeslo ten mej. E. S., de slager J. T. D. benevens N. B. en J. K. De eerstgenoemde twee zullen voor den officier van justitie ge leid worden. De inbeslag geno men slipovers vertegenwoordigen eèn waarde van ongeveer f 40.000 Dubbele moord te Nijmegen. - De commissaris van politie te Nijmegen maakt bekend, dat in morgen van Dinsdag 12 Januari omstreeks 11 uur in perceel Win- tersoord 14 te Nijmegen werden aangetroffen de lijken van de twee bewoners, den 46-jarigen goudsmid H. A. Strijbos en diens 41-jarige echtgenoote. Zij bleken door verschillende revolverscho ten te zijn gedood, welk feit ver moedelijk omstreeks 19 uur van den daaraan vooraf gaanden dag is gepleegd. Daar het onderzoek der recherche naar den dader tot nu toe, geen resultaat heeft gehad, verzoekt de commissaris van politie te .Nijmegen ten dringendste allen, die inlichtin gen kunnen verstrekken, die voor het onderzoek van belang zijn, zoo spoedig mogelijk aangifte te doen aan de afdeeling recherche van het hoofdbureau van politie te Nijmegen. Doet Uw volkschen plicht. Geeft voorrang aan houdsters van voor- rangskaarten van den Nederlandschen VolkS- dienst. ngens worden door het departe ment de aanvragen van school besturen, om kweekelingen met acte te mogen handhaven als onderwijzers, met grooten spoed afgewerkt. Burgemeester herbenoemd. Jhr. W. J. H. Hora Siccama is, gerekend van 15 December j.l. at, opnieuw tot burgemeester van Leeuwarderadeel benoemd. Alleen maar critiek? Heden avond om 19 uur spreekt Max Blokzijl als gewoonlijk over den zender Hilversum I over branden de kwesties. Ditmaal is de titel van het onderwerp: „Alleen maar critiek?". Transport boeren naar het Oosten. - Gisteren is opnieuw een transport van 39 boeren on der leiding van een der tran sportleiders der N.O.C. naar het Oosten vertrokken. Het gezel schap begeeft zich allereerst naar Rowno, waar het na een reis van drie dagen zal aanko men, ten einde te worden inge zet op een scholingsbedrijf der N.O.C. in de nabijheid van Rowno. Het is de bedoeling, dat deze boeren worden opgeleid als assistent van den Stutzpunkt- führer, die onder leiding van den Kreislandwirt de agrari sche productie van een gebied van plm. 10.000 h.a. te verzor gen hebben. De besten van den Nederland schen inzet zullen zelf de func tie van Stutzpunktftthrer kun nen vervullen.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1