TWEE VIJFTIGJARIGEN 83ste Jaargang Dinsdag 12 Januari 1943 No. 25394 BUITENLAND ITALIA ANSCH WEERMACHTBERICHT. Een hooikist in gebruik bespaart gas en electriciteit. GEMENGD NIEUWS VERDUISTEREN: LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. (Hoffmann Stapf Pax. m.) Rijksmaarschalk Hermann Göring. Heden herdenken twee der be- "^kendste en tevens bekwaamste Duitsche leiders hun SOsten ver jaardag, n.l. Rijksmaarschalk Hermann Göring en Rijksminis ter voor de bezette gebieden in 't Oosten Alfred Rosenberg. De Duitsche pers wijdt van daag hoofdartikelen aan beide jarigen. De Völkischer Reobachter her innert er aan, dat Göring, de eerste medewerker van den Führer, in zijn handen een groot aantal sleutelposities van het nationaal-socialistische Duitsch- land vereenigt. Die vereeniging in één hand krijgt een historisch unieke beteekenis door het feit, dat de man, bij wien deze draden samenkomen, Hermann Göring heet. De Deutsche Allgemeine Zei- tung" schrijft: Zonder Göring en het vierjarenplan hadden wij ^den oorlog niet kunnen volhou- den tot de veroveringen van onze troepen in het Oosten en de ver dedigingsmuur in het Westen de vijandelijke blokkade definitief Rijksminister Alfred Rosenberg. te niet gedaan hadden." De „Berliner Börsenzeitung" schrijft: „Ieder weet, dat een man als Göring tot de garanten van de Duitsche overwinning be hoort. Naast den Führer zal hij in de geschiedenis geboekstaafd worden als een der onsterfelijken van het Duitsche volk." Over Rosenberg schrijft de Völkischer Beobachter: „De be kroning van zijn publicistische werkzaamheid mag de nationaal- socialist zien in de „mythe van ce 20ste eeuw", die met haar op lage van meer dan een millioen door vriend en vijand besproken wordt vanwege haar beteekenis voor de wereldpolitiek. Zoo is Ro senberg de tolk van de wereld beschouwing van het nationaal- socialisme geworden." De Berliner Börsenzeitung wijst er op, dat Rosenberg als minister voor het bezette gebied in het Oosten het veroverde gebied ad ministratief moet opbouwen en tevens de gezagsdrager der na tionaal-socialistische beweging in dit gebied is. Fnuikende verliezen der bolsje wieken bij hun aanvallen. - In aanvulling op het weermachtbe- richt verneemt het D.N.B.: Zoo fnuikend als de sovjet-verliezen zijn aan pantserwagens, vliegtui gen en ander oorlogstuig, begin nen zich bij de bolsjewieken thans ook de verhezen af te tee kenen aan manschappen en offi cieren bij hun massale aanvallen, welke met verliezen geen reke ning houden. Een offensief on der de ruwe omstandigheden van den winter vereischt voor den aanval uiteraard hoogere verlie zen dan aanvalsoperaties tydens een zachter jaargetijde. Alleen reeds de omstandigheid, dat de aanvalstroepen ergens zonder mo gelijkheid van beschutting uren lang aan temperaturen van 30 gr. vorst zijn blootgesteld, maakt reeds verliezen zonder dat er een schot gevallen is. De verdediger daarentegen ligt in opgeworpen stellingen met goede mogelykhe- üen voor verzorging en transport van gewonden en zieken. De ge wonden van den aanvaller moe ten vaak in hevige koude uren lang in de mynvelden blijven liggen of zyn tijdens het lang durige transport en onvoldoende sanitaire verzorging aan dood- ■"^ffiezen blootgesteld. Behalve deze. slachtoffers van het klimaat veroorzaken de massale aanval len der sovjets, waarbij hun in fanterie steeds weer naar de Duitsche stellingen wordt voort gedreven, enorme verliezeen on der de bolsjewieken. Kenmerkend is dan ook, dat onlangs aan ver scheidene fronten, b.v. ook in het Kaukasusgebied, sovjetgevange nen gemaakt zün van 16 en 17 jaar oud. Daarmede wordt beves tigd, wat reeds vroeger geconsta teerd was, dat de sovjets reeds in den zomer van verleden jaar ge noodzaakt waren de lichtingen 1925 en 1926 op te roepen. Ken merkend is bovendien ook, dat uit verschillende sectoren van het iront melding gemaakt wordt van het optreden van Siberische troe pen van het leger uit het Verre Oosten der sovjet-unie. Het jongste duikbootsucces te gen het tankbootconvooi. - De militaire correspondent van het DJN.B. noemt het jongste groote succes van het Duitsche duik bootwapen op het Engelsch-Ame- rikaansche tankbootconvooi op den Atlantischen Oceaan een klassiek voorbeeld van de nauw gezette samenwerking van mari ne, luchtmacht en leger. De vlieg tuigen, zoo schrijft de correspon dent o.a. die het konvooi had den waargenomen, waren voor zien van een nieuw camouflage- middel, dat de betrokken machi nes boven zee bijna onkenbaar maakt en het geruisch der moto ren neutraliseert. Het is voor de eerste maal in de geschiedenis der krygskunde ter zee, dat een geheel tankbootconvooi door duikbooten bestookt en vernietigd wordt. De door deze duikbooten behaalde overwinning is zoo vol komen, dat de uitwerking daar van in Noord-Afrika wel niet lang op zich zal laten wachten. Roosevelt dient de oor logs be grooting in. Naar de Ameri kaansche nieuwsdienst meldt. Gisteren deelde het Italiaan- sche opperbevel mede: „Verkenningsbedryvigheid aan het front in de Syrte. In Tunesië hebben wij vijan- deiyke groepen afgeslagen, eenige wapenen buitgemaakt en eenige gevangenen gemaakt. In twee sectoren hebben afdeelingen Ita- liaansche en Duitsche vliegtuigen in weerwil van het slechte weer vooruitgeschoven linies en op marsch zijnde colonnes van den vijand herhaaldelijk met zicht bare resultaten aangevallen met bommen en machinegeweervuur. Vijf vliegtuigen werden in lucht gevechten door Duitsche jagers neergeschoten. Luchtaanvallen op het eiland Lampedusa en Tripo lis maakten geen slachtoffers, de schade is gering. In de nabij heid van Kaap San Vito (Pa lermo) zijn de overbiyfselen ge vonden van een tweemotorig En- gelsch vliegtuig, dat by een vroe- geren aanval door het afweerge schut was getroffen en in brand geraakt. Ook de ïyken van zes inzittenden werden gevonden.". heeft president Roosevelt aan het Congres de oorlogsbegrooting voor het dienstjaar 1943 voorgelegd, dat op 1 Juli begint. De begroo ting bedraagt 100 milliard dollar. Roosevelt heeft daarbij medege deeld, dat de maandelijksche uit gaven voor oorlogsdoeleinden ter stond na Pearl Harbour 2 mil liard dollar bedragen, doch thans reeds meer dan 6 milliard en in het dienstjaar 1944 gemiddeld ruim 8 milliard per maand zul len bedragen. Velen achten een dergelijk program fantastisch, al dus Roosevelt, doch myn ant woord luidt, dat dit program uit voerbaar is. De vaststelling van de oorlogsbegrooting voor 1942/ 1943 op 100 milliard dollar be- teekent een gemiddelde verlaging van het verbruik voor burger doeleinden van 25 procent. In zijn begrootings-boodschap heeft president Roosevelt, naar de Britsche berichtendienst meldt, o.a. verklaard, dat de belastin gen nooit tot het vooroorlogsche niveau zouden terugkeeren. Hy noemde het verder nood- zakeiyk nog zes millioen men- schen te mobiliseeren voor het leger en de oorlogsproductie. De belangrykste bezuinigingen zullen het komende jaar betrek king hebben op werkloozensteun en openbare bouwwerken. Een meedoogenloos programma tot financiering van den oorlog is noodzakeiyk om een ineenstor ting na den oorlog te voorkomen. Welken vorm dit programma zal aannemen biykt uit Roosevelts voorstel in het begrootingsjaar 1944 nog 16 milliard dollar te doen opbrengen door belasting heffing en bezuiniging. Roosevelt zeide woordeiyk: „wij voeren een totalen oorlog omdat cns naakte bestaan bedreigd wordt. Een totale oorlog is een grimmige werkelijkheid. Om het uitgaven-programma van honderd milliard dollar tot uitvoering te kunnen brengen is het noodza keiyk alle reserven aanmenschen en materiaal der Vereenigde Sta ten ten volle te benutten. Dit vereischt volledige erkenning der noodzakelijkheden van een tota len oorlog door alle lagen der bevolking." De nieuwe begrooting moet ook het bouwen van schepen mogelijk maken die de Vereenigde Staten in staat moeten stellen den vijand slagen toe te brengen. Ten slotte adviseerde Roosevelt tot een uniforme en uitgebreide beroeps-herscholing, om aldus een millioen menschen vry te maken voor de oorlogsindustrie en om de oorlogsgewonden we der in te schakelen in de oor logsproductie. Volgens den Amerikaanschen berichtendienst hebben de con gresleiders verklaard, dat de ont- werpbegrooting van president Roosevelt zorgvuldig bestudeerd zal worden, opdat geen gelden verspild worden. De plaatsvervangende voorzit ter van de voteeringscommissie van den Senaat, de democraat Tic Keiler uit Tennessee, zeide, dat de commissie voornemens is ieöeren post nauwkeurig te bekij ken, ook al zouden de leden daar door geen tyd hebben om zich met andere congreszaken bezig te houden. (D.N.B.) Verliezen der Amerikaansche ma rine Naar de Britsche berichten dienst meldt, heeft het Ameri kaansche ministerie van marine een communiqué uitgegeven, waarin mededeeling wordt ge daan van het verlies van oor logsschepen, welker namen in vroegere mededeelingen niet ge noemd zijn „om redenen van mi litaire veiligheid". Het communiqué van gister avond noemt de volgende sche pen: het vliegkampschip Hornet, dat door Amerikaansche schepen tot zinken is gebracht, nadat het op 26 October in den slag by Santa Cruz zoo ernstig bescha digd was, dat het niet geborgen kon worden; de lichte kruisers Jeneau en Atlanta en de torpe doboot jagers Cushing, Preston, Benham, Walke, Monssen, Laffey en Barton, die op 13 en 15 No vember in den slag by Guadal- canar door den vyand tot zinken zijn gebracht. De kruiser Northampton is in den nacht van 30 November op 1 December by een gevecht ten Noorden van Gudalcanar ge zonken. (D.N.B.) Afschaffing van exterritoriale rechten in China. - Naar de En- gelsche nieuwsdienst meldt, is tusschen Groot Brittanniëen China een verdrag onderteekend over de afschaffing van de ex territoriale rechten. Voorts wordt gemeld, dat er ook tusschen China en de Ver. Staten een verdrag onderteekend is, waarbij alle exterritoriale rechten der Ver. Staten in China worden opgeheven. De tusschen Engeland en de Ver. Staten eenerzijds en China anderzijds gesloten verdragen bevatten bo vendien de clausule, dat afstand gedaan wordt van alle byzon- dere rechten van landbezit en scheepvaart. (D.N.B.) Generaal de Lattre de Tassig- ny veroordeeld. - Het staatsge- rechtshof van Lyon heeft gene raal de Lattre de Tassigny ver oordeeld tot een gevangenisstraf van tien jaren, wegens het ver laten van zyn militairen post. Generaal de Latre de Tassigny was onmiddellijk na de bezetting van het onbezette Frankrijk ge arresteerd. (D.N.B.) Jongetje verdronken. - Het 6- jarig jongetje Romke van der Veen uit Groningen is in het verbindingskanaal verdronken. Het lijk is na drie kwartier dreg gen opgehaald. Oude vrouw verbrand. - Zater dagmiddag is er in de Rosestraat te Rotterdam een ongeluk ge beurd, waarbij de 80-jarige wedu we F. Kluiters van Lith het le ven heeft verloren. De vrouw was alleen in haar woning op de tweede verdieping toen ver moedelijk haar kleeren in aan raking zyn gekomen met de brandende kachel en vlam vat ten. De vrouw heeft getracht het vuur te dooven met een wollen deken, doch deze geraakte ook in brand. Het vuur deelde zich nog mede aan een gordijn en een bed. De 38-jarige waterstoker J. Groe- neheide en diens broer G., die beneden wonen, roken de brand lucht en gingen naar boven op onderzoek. Zij vonden de kamer vol rook, terwyl het bed brandde. De oude vrouw lag bewusteloos op den grond. Zy is oögenblikkelyk naar het Zuiderziekenhuis ge bracht, doch bij aankomst bleek zij reeds aan de brandwonden te zyn overleden. Inbrekersbende ingerekend. - Dezer dagen werd door de politie te Delft aangehouden en in ar rest gesteld de 21-jarige aldaar wonende P., die een bontdiefstal had gepleegd. Uit een uitgebreid onderzoek bleek, dat P. deel uit maakte van een uit zeven perso nen bestaande inbrekersbende, die tal van inbraken op haar ge weten heeft. Vooral levensmiddelen werden gestolen, die in den sluikhandel werden gebracht. Drie leden van de bende zijn reeds ter beschik king van de justitie gesteld, twee zijn inmiddels gearresteerd ener zullen nog meer arrestaties vol gen. De politie verwacht, dat ver scheidene inbraken, het vorige Jaar gepleegd, thans zullen kun nen worden'opgehelderd. Inbraak in bontwinkel. - Za terdagnacht is ingebroken in een bontwinkel aan het Spui te Den Haag. De dieven, die door mid del van verbreking van een ruit waren binnengekomen, stalen zes zilvervossen en een mol-bont- mantel, samen ter waarde van f3300. van hedenavond 16.50 uur tot morgenochtend 8.47 uur De maan kwam heden op te 11.58 uur en gaat onder te 23.29 uur. Twee Zweedsche schepen ver gaan De opperbevelhebber van de Zweedsche marine heeft be richt ontvangen - zoo meldt het Zweedsche persbureau T.T. - dat de Zweedsche schepen „Brasil" en „Sveajarl", die naar Zuid- Amerika onderweg waren met een vrygeleide van de beide oorlog voerende partijen in de Noorsche kustwateren zijn vergaan. De be manning zou gered zyn. De „Brasil" is een motorschip van 7600 ton, de „Sveajarl" een motortankboot van 16.450 ton. Een derde schip de „Ecuador", dat met beide vergane schepen eveneens naar Zuid-Amerika on derweg was, heeft van de ramp melding gemaakt en opdracht ge kregen de geredden een Noor sche haven binnen te brengen. Naai- van bevoegde militaire zyde te Berlyn wordt meege deeld, heeft de ondergang niet plaats gehad in de Noorsche kust wateren, doch op 70 tot 75 zee mijlen uit de kust. De ondergang kan niet geweten worden aan Duitsche gevechtsmaatregelen en evenmin aan Duitsche mynen. De schepen voeren niet op een voor geschreven Duitschen koers. Het te volgen traject hadden de schepen uitsluitend van de Zweed sche regeering opgekregen .Voorts wordt nog opgemerkt, dat Duit sche vaartuigen aan het red dingswerk hebben deelgenomen. Slachtoffer van ongeluk overle den. - Dezer dagen viel de 58- jarige uitvoerder Kooyman uit Schoorl, doordat een balk brak, van een ongeveer 8 nrnter hoogen steiger, die om den toren van het Sint Agnietenklooster te El- burg was aangebracht voor res tauratiewerkzaamheden. K. werd in zorgwekkenden toestand naar een ziekenhuis te Zwolle overge bracht, waar hij thans aan de gevolgen van het ongeval is over_ leden. Bescherm a.s. moeders, geeft voorrang aan houd sters van kaarten van den NederlandKhen Volksdienst.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1