GEMENGD NIEUWS VRAGENRUBRIEK. RECHTZAKEN Openbare inzameling gehouden zonder toestemming. STADSNIEUVVS AGENDA UIT DE OMSTREKEN ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT. FAMILIEBERICHTEN. KUNST EN LETTEREN BRAND!!!??? Bel op 2 2 2 41. Op plechtige wijze is Dinsdag te Den Haag het stoffelijk overschot van comm. Gino AmbrosettI. hootd van de Italiaansche consulaire diensten In Nederland, die tengevolge van een auto-ongeval het leven verloor, van het gebouw der vroegere Italiaansche legatie overgebracht naar de Sint Jacobuskerk, waar een requiemmis werd opgedragen. De voorloopige bijzetting vond plaats op de R.K. begraafplaats aan de Kerkhoflaan VNP-De Haan-Pax m Val met doodelfjken afloop De 60-jarige kraamverpleegster C. de Vries, uit de Hugo Molenaar- straat te Rotterdam, is Zondag op den Beukelsdijk aldaar ge struikeld en gevallen. Zij werd ernstig gewond en door burgers naar haar woning gebracht. Later zou zij per auto naar een zieken huis worden gebracht, doch op weg daarheen is zij aan de gevol gen van haai- val overleden. Xreinroover geknipt Door de activiteit van het kruierspersoneel op het station te Amersfoort is hét de recherche gelukt een trein- roover te arresteeren. Een reiziger miste twee koffers, welke hij kort te voren bij de wachtkamer had neergezet. Hij vroeg een kruier waar deze gebleven konden zijn en toen deze wist hoe de vermiste koffers er uit zagen, ging hij eens op het perron zoeken. Juist toen de trein naar Zwolle voorreed, werd hem door een persoon ver zocht twee koffers in den trein te plaatsen en de kruier, die dadelijk dacht aan de vermiste koffers, vroeg zijn opdrachtgever naar zijn persoonsbewijs, dat hem dadelijk werd overhandigd. Daarop ging de kruier op zoek naar den man, die hem naar de vermiste koffers had gevraagd. Deze herkende de in den trein naar Zwolle geplaatste koffers als zijn eigendom. De dief, de 22-jarige B. uit Weesp, werd daarop vastgehou den totdat de recherche was aan gekomen om den treinroover te arresteeren. De man ontkende iets van de koffers af te weten. Groote buit voor inbrekers Door het openschuiven van een raam hebben onbekenden zich 's avonds toegang verschaft tot een, zich naast een café bevinden de, woonkamer te IJmuiden. Uit een kast ontvreemdden zij een geldkistje, dat ongeveer f. 10.000 aan bankbiljetten inhield. Oorlog tusschen Indianenstam men In den Ohaco van Para guay aan den Rio Timatranos woedt tusschen twee Indianen stammen, de Chamacocos Mansos en de Chamacocos Bravos. een heftige strijd. Aanleiding was een groote veediefstal, die werd gepleegd door de Bravos op 1 Januari. Ook de aangrenzende stam der Tinnaru, die in het merengebied van Paat de Klima woont, Is in de vijandelijkheden betrokken geraakt. De Mansos stichtten brand in eenige dorpen der Bravos, die van hun kant, om zich te wreken, de bronnen ver giftigden, waaruit de Mansos hun water haalden. Aan beide kanten vielen talrijke slachtoffers. De Indianen vechten met vergiftigde pijlen. Paraguaysche troepen zijn per vliegtuig naar het tooneel van den strijd gebracht om de rust te herstellen. Ook missionarissen trachten den vrede te doen weer- keeren. C. v. A. te L. Als een getuig schrift verlangd wordt, moet het bevatten een juiste opgave om trent den aard van den verrich ten arbeid en den duur der dienst betrekking. Alleen op bijzonder verzoek moet worden vermeld de wyze waarop de werknemer aan Mn verplichtingen heeft voldaan. Waarschuwing voor geestelijken en predikanten. Voor den Arnhemschen vrede rechter mr. J. Wolthuis, hebben terechtgestaan de kapelaan F. H. P. van der Kroon, thans te Zwolle, vroeger in Renkum, als mede 12 leden van de r.-k. pa rochie te Renkum. Hem was ten laste gelegd het houden van een openbare inza meling van geld en goederen, zonder daartoe vergunning te hebben, alsmede het oprichten en instandhouden van een ver- eeniging zonder goedkeuring door die overheid. In October en November 1941 hadden deze personen, wat de parochieleden betreft, allen oud leden van het thans ontbonden r.-k. werkliedenverbond „St. Jo zef" te Renkum, verschillende malen geld ingezameld met het doel daarmee r.-k. arbeiders, die in den winter 1941-'42 in behoef tige omstandigheden verkeerden, te steunen. De ingezamelde gel den werden den kapelaan ter hand gesteld, die voor de verdee ling zorg droeg. De verdachten verklaarden, dat er hier in het geheel geen spra ke was geweest van een vereeni- ging. Na een avond-godsdienst- oefening, toen men op het Kerk plein wat stond na te praten, had men afgesproken elkaar te steunen. Deze inzameling droeg geen enkel officieel karakter. Zij droeg - naar de verdachten ver klaarden - zuiver het karakter van een „onderonsje". De vrederechter merkte op, dat door deze actie de menschen van het Arbeidsfront werden af gehouden. Van de zijde der ver dachten werd opgemerkt dat het i'dmaatschap van het toenma lige N.V.V. door de bisschoppen voor roomsch-katholieken verbo den was. Men heeft zichzelf toen maar geholpen. De officier van justitie eischte tegen den kapelaan 2 maanden gevangenisstraf en tegen de ove rige 12 verdachten ieder 1 maand gevangenisstraf. De vrederechter achtte niet bewezen, dat de verdachten een vereeniging hadden opgericht en sprak hen daarvan vrij. Elf der parochieleden achtte hij schuldig aan het deelnemen aan een inzameling zonder vergun ning en veroordeelde ieder tot f. 10 boete subs. 5 dagen hechte nis. Het twaalfde parochielid werd vrijgesproken. In zijn von nis overwoog hij, dat; de verdach ten door het verbod der bis schoppen om zich bij het N.V.V. aan te sluiten, in een moeilijke positie waren gebracht, waarbij hij het 'als een verzachtende om standigheid aanmerkte, dat de verdachten door de onjuiste hou- Een ander getuigschrift kunt u niet eischen. Wel kunt u over den inhoud nader overleg plegen. J. H. te V. Voor de uren waarop niet gearbeid wordt, be hoeft geen loon betaald te worden. Het 16 wel billijk een tegemoetko ming te verleenen. ding van hun bisschoppen, die zich daarbij op een terrein be wogen, dat slechts den Staat aan ging, op het verkeerde pad zijn gebracht. Ook t.a.v. den kapelaan achtte de vrederechter -niet be wezen, dat hij een verboden ver eeniging heeft opgericht. Wel werd bewezen geacht dat hij een openbare inzameling zonder ver gunning gehouden had en des wege veroordeelde de vrederech ter hem tot twee maanden ge vangenisstraf. In Uit vonnis over woog de vrederechter, dat de verdachte, hoewel hij geestelijke is en optrad als bedienaar des Woords, zich heeft bemoeid met staatsaangelegenheden en daar door zijn parochianen er toe bracht de wet te ontduiken. Verder overwoog mr. Wolt huis, dat de verdachte ter te rechtzitting heeft verklaard, dat hij, ook op staatkundig gebied de orders van den bisschop op volgt, ook wanneer de Staat van oordeel mocht zijn, dat deze or ders in strijd zijn met de door den Staat uitgegeven verorde ningen, dat deze handelwijze, waardoor tevens afbreuk wordt gedaan aan de hoogheid die het kerkelijk ambt behoort te heb ben, in tijden als deze volstrekt ontoelaatbaar moet wordgn ge acht en een strenge straf daar voor moet worden opgelegd, wel ke tevens tot waarschuwing kan dienen tot andere geestelijken en predikanten. Ten slotte werd overwogen, dat het gevolg van verdachtes handelwijze in wezen is een op hitsing van het volk, in dit ge val van de betrokken arbeiders. Daarom legde de vrederechter de genoemde straf van twee maan den op. Haagselie politierechter Uit een schuurtje te Npordwijk had J. J. B. te Noordwijk een hoeveel heid steenkolen weggehaald, toen hij thuis in de kou zat. Dat feit gaf den officier aanleiding nu drie maanden gevangenisstraf te eischen de politierechter veroordeelde tot een week. Het was met de huis vrouw C. C. P. te Wassenaar een eigenaardig geval; onder bepaalde omstandigheden pleegde zij dief stallen, waarvoor zij nu ook te recht stond. Distributiebescheiden en geld had zij weggehaald. Maar gezien het medisch rapport vroeg de officier ontslag van rechtver- volging, hetgeen de politierechter verleende. Op den Nieuwe Rijn te Leiden was J. v.d. B. aangehouden toen hij een rijwielband vervoerde, dien hij van zijn patroon gestolen bleek te hebben. Een maand ge vangenisstraf eischte de officier, waarop verdachte repliceerde: „Dan mot het maar. het is gebeurd". De politierechter overwoog dat de werkgever verdachte in dienst had gehouden, en legde daarom f, 20 boete subs 10 dagen hechtenis op. J. K. te Leiden was betrapt toen hij een zak steenkolen van de buf fers van een wagon op het spoor weg-emplacement haalde. Het was na de koude-periode, constateerde de politierechter, n.l. op 16 Maart, en de officier vorderde een week gevangenistraf. Het vonnis werd conform dezen eisch. Er waren te gen M. van D. uit Leiden, thans gedetineerd in het huis van be waring, twee zaken aanhangig, die de officier maar wilde combinee ren tot één straf. Eerstens had ver dachte van M. O. te Leiden f. 27 gekregen, om er closetrollen voor te koopen. maar van D. voldeed niet aan zijn opdracht. Het twee de geval betrof mej. A. P. te Lei den, met wie hij een verhouding had, en die' hij beroofd had van haar distributiebonnen. Dat was niet het eenige dat van D. uit haalde toen hij nog op vrije voe ten was. Hij had toen zooveel uit gehaald, dat hij voor diverse fei ten totaal 18 maanden gevange nisstraf moet ondergaan. Daar wil de de officierrekening mee hou den bij den eisch van drie maan den gevangenisstraf; de rechter legde twee maanden op. De economische rechter straft Men had in Nieuwkoop en om geving aardig wat clandestien shag kunnen koopen.- waarvoor naar het oordeel van den officier S. A. v.d. Nagel uit Alphen als leverancier was opgetreden. De shag schijnt niet steeds van bijzonder goede kwaliteit te zijn geweest, want een verdachte verklaarde, dat het ar tikel zoo zuur was, dat hij het zelf niet rookte, en aan een ken nis cadeau deed! De verdachten- serie begon met C. J. v. leeuwen te Nieuwkoop, die een hoeveelheid tabak zonder bon had verkocht. Omdat dit niet zulk een groote partij betrof, vorderde de officier f. 15 subs 7 dagen hechtenis; waar toe de rechter veroordeelde. Daar na verscheen J. Koehein uit de zelfde gemeente, die kooper van de clandestiene tabak was geweest en tegen wien de officier f. 100 boete subs 40 dagen hechtenis eischte. Het vonnis werd f. 40 subs 20 dagen. Ook A. Ultdenboog- aard te Bodegraven rookte clan- HANDELSREGISTER K. v. K. - Wijzigingen: Naamlooze Ven nootschap D. Nieuwenhuis' Bloembollenbedrijf, Leidschestr. 118a, Hillegom. De N.V. is in li quidatie getreden. Liq.: Jac. Nieuwenhuis, Lisse. Pltsverv. liq.: Joh. Nieuwenhuis, Lisse. N.V. Leidsche Schelpkalkbran derij „Trio", Zoetenvoudscheweg 25, Leiden. Nieuwe directeur: G. J. W. Petten, Utrecht. G. Hulst, Breestraat 54. Leiden, banketbakkerij.- Uittr. eigenaar: G. Hulst, Leiden, dd. 1 Jan. 1943. P. N. C. Slothouber. Voorhou- terweg 12, Rijnsburg, groothandel in groente. De zaak is dd. 1 Jan. 1943 omgezet in een venn. onder firma: F. N. C. Slothouber en Zoon. Venn.: F. N. Chr. Slothou ber Sr., Rijnsburg en F. N. Chr. Slothouber Jr., 's-Gravenhage. N.V. Sociëteit voor Chemische Industrie „Katwijk", Prins Hen drikkanaal, Katwijk. Uittr. Proc.: A. Roosdorp en C. C. Th. v. Dorp, Katwijk. N. dir.: G. C. Th. van Dorp, Katwijk. N. techn. dir.: A. Roosdorp. Katwijk. A. Waal. Oude Zeeweg 15, Noordwijk a/Zee. poeliersbedrijf. De zaak is dd. 1 Oct. 1942 omgezet in een vennootschap onder firma: A. Waal en Zoon. Venn.: A. Waal en S. Waal, Noordwijk a/Zee. M. A. Hoogeveen, Dorpsstraat 26/28, Alphen a/d. Rijn (Aarlan- derveen), manufacturen. De zaak is dd. 1 Dec. 1942 omgezet in een vennootschap onder firmaM. A. Hoogeveen iBep. bep.l. Venn.: M. A. Hoogeveen, J. A. Hoogeveen en M. C. Hoogeveen, Alphen a/d Rijn Opheffing: Nederlandsche School voor Zweefvliegers N.V., Haar- lemmertrekvaartweg 18, Noord- wijkerhout. Vereff. J. W. Fransen, Haarlem. Trambotsing Hedenmorgen omstreeks 6 uur zijn op de Haar lemmerstraat ter hoogte van de Hartebrugskerk twee tramtreinen der H.T.M. met elkander in bot sing gekomen, waardoor vrij aan zienlijke mat.erieele schade ont stond. Een viertal inzittenden werd door de glasscherven aan het hoofd en de handen gewond; de hulppost Haarlemmerstraat 112 verleende de eerste hulp, waarna de verdere behandeling in het Acad. Ziekenhuis plaats vond. De avond-, nacht en Zondags dienst te Leiden wordt van Zater dag 2 Januari 20 uur tot Zaterdag 9 Januari 8 uur waargenomen,door de Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552 en de Haven-Apo theek Haven 18. tel. 20085. Te Oegstgeest 'wordt deze dienst waargenomen door de Oegstgeest- sche Apotheek, Raadhuispark 8, tel. 26274. WASSENAAR Bewaring van volks- of bouwkundig belangrijke boerderijen Onze gemeente be zit fraaie en schilderachtig gelegen boerderijen, die veelal voor reke ning van de bezitters der groote landgoederen werden gebouwd. Zij vertoonen een specifiek Zuid-Hol- landsch type. Enkele van deze boer derijen zijn in de historie bekend of werden in verhalen besproken. De burgemeester, jhr. D. de Blocq van Scheltinga, heeft aan den dienst der gemeentewerken opgedragen deze boerderijen, welke uit volkskundig of bouwkundig oogpunt belangrijk zijn, op te meten om ze zoodoende voor het nageslacht te behouden. Van veel gewicht ig de zuiverende geest, die van deze volksche werken uitgaat; onze toekomstige ontwerpers zul len zich er aan kunnen inspireeren Voorts kunnen gelijktijdig volks kundige gegevens bijeen gebracht worden, die voor ons Land en Volk van belang zijn. De bedoeling is: 1. Aangeven op topografische kaart, waar zich de boerderij bevindt; 2. Onderzoek in stellen naar mogelijken naam van het huis voorheen en thans. Waar om is de naam gekozen.; 3. Opme ting platte gronden op schaal 1 100, of nog beter op 1 50.; 4. Ver vaardiging doorsnede, of, zoo de bouw van het huis dit noodig maakt, van meer doorsneden op dezelfde schaal, zoo ook van de gevels. Foto's van het geheel op Het Italiaansche weermachtbe- richt van heden luidt: Nadrukkelijker verkenningsacti viteit in de Syrte. De druk van overmachtige strijdkrachten op onze garnizoenen in de Libysche Sahara gaat voort. In Tunis heb ben vijandelijke tegenaanvallen, uitgevoerd met steun van be langrijke afdeelingen infanterie, geen enkel resultaat behaald. Overal werd de vijand op zijn ver- trekstellingen teruggedrongen. Escdrilles van ons luchtwapen hebben de Engelsch-Amerikaan- sche havenbases in Fransch N. Afrika gebombardeerd en in het bijzonder de installaties van Bone, waar zware branden in de doelen werden gesticht. Lucht aanvallen deden eenige schade ontstaan in de centrale wijken van Tunis. Ook te Kairoean wer den eenige Arabische huizen vernield. Gemeld wordt, dat er slachtoffers zijn gevallen onder de bevolking. Vijf toestellen werden in ge vechten neergeschoten doorDuit- sche jagers, een door afweerge schut. In de wateren van Pan- tellaria hebben twee snelle Ita liaansche marinevaartuigen op zee een vliegtuig neergeschoten* terwijl zij tevens den aanval van eenige andere toestellen afsloe gen. Een vlooteenheid onder be vel van luitenant ter zee Save- rio Marotta heeft een vijande lijke duikboot in het midden der Middellandsche Zee tot zinken gebracht. een maat van 18 x 24 cm. op zwart hoogglans papier; 5. Vastleggen van de benamingen der verschil lende onderdeelen. niet alleen van de ruimten, doch ook van de con structieve of sierende onderdeelen. Vergelijking met reeds elders ver zamelde benamingen om soms halfvergeten benamingen weer in het geheugen terug te roepen; 6. Aangeven welke materialen zijn ge bruikt, waarvoor en. eventueel, waarom. 7. Indien er (traditioneel) schilderwerk (verfwerk) is, de kleu ren hiervan aanteekenen.; 8. On derzoek instellen naar het gebruik van de verschillende ruimten, vooc: al ook in het verleden. Het mo^ derne boerenbedrijf brengt nog al eens wijzigingen in dit gebruik aan.; 9. Zoo mogelijk het verza melen van oudere afbeeldingen van het object(teekeningen, oude pren ten of foto's in familiebezit, kaar ten enz.).; 10. Indien dit niet uit gevelsteen, opschriften of anders zins blijkt, kan dikwijls uit het geheel der gegevens 1 tot en met 9 de ouderdom van het gebouw worden vastgesteld. Allen die gegevens kunnen ver strekken in bovengeschetsten zin. worden verzocht deze te zenden aan den burgemeester. destiene shag, en omdat hij die clandestien verhandelde, vorderde de officier f. 100 subs 50 dagen waarna het vonnis werd f. 40 subs 20 dagen. N. Koert te Boskoop kocht 50 gram shag, voor welk feit bij conform den eisch tot f. 15 subs 6 dagen werd veroordeeld. N. J. v.d. Laan te Nieuwkoop had voor f. 45 ruim een kilo shag gekocht, een kenni6. die hem er om had gevraagd. Hij werd conform den eisch tot f. 40 subs 20 dagen ver oordeeld. P. Tysterman te Nieuw koop kreeg f. 50 subs 25 dagen hchtenis voor koopen van shag. Waarvan hij ook weer iets ver kocht had. Tot f. 15 boete subs 6 dagen werd A. Verdouw te Ter Aar veroordeeld, die shag had ge kocht voor zichzelf. Dan was er tenslotte A. v.d. Nagel, die de shag uit Eindhoven was gaan halen, doch volgens verklaring van ver dachte eigenlijk maar toevallig had kunnen koopen, en aan verschillen de personen verkocht, die hem erom hadden gevraagd. Na den eisch van twee weken gevangenis straf, werd het vonnis f. 100 subs 50 dagen. Ontleend aan andere bladen. Bevallen: Houtman-de Bruijn z„ A'dam; Fabius-v. Heemstra z., Óostkapelle; Pot-Ghijsels z., Haarlem; Gündel-v. d. Groep z., Dordrecht; Haverkorn v. Rijse- wijk-Dolleman d., A'dam; Bee- laerts v. Blokland-Hazelhoff Roelfsema z., den Haag; v. d. Berg-Lindsen z., A'dam; Ren- sink-Fischer, d., R'dam. Overleden: A. v. d. Broecke- Honig v., 83 j. Koog a. d. Zaan; J Drijver m., 71 j. Haarlem; J. F. Schilham m., 78 j„ Voorburg. NIEUWE UITGAVEN De waar heid over den veldtocht in het Oosten Bij de uitgeverij „West- land" te Amsterdam verscheen eeii boekje, samengesteld door Heinrich Goitsch en Hanns Rahs, onder den titel: „De waarheid over den veld tocht In het Oosten". Na een over zicht van de gebeurtenissen aan het Oostfront tot het voorjaar van 1942 wordt hierin een bloemlezing^**^ gegeven uit de Engelsche bericht*!! over dezen strijd. De propaganda methoden worden daarbij uitvoe rig geanalyseerd..

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2