Zware verliez m der sovjets Successen ter zee. Duitsche tW eermachtsberichten RECHTZAKEN Italiaansche Weermachtsberichten UÏT DE OMSTREKEN Op Nieuwjaarsdag maakte het t< "duitsche opperbevel bekend: In het Terekgebied, in Stalin grad en in de groote bocht van de Don heeft de vijand bij de voortzetting van zijn vergeefsche aanvallen weer zware verliezen geleden en 33 tanks verloren. In den centralen sector van het front hebben Duitsche troepen in tegenaanvallen den vijand uit verscheidene plaatsen en. stellin gen geworpen en bij den afweer van vijandelijke tegenaanvallen 13 tanks vernield. Ten Zuiden van het Xlmenmeer heeft de vijand zijn aanvallen met gebruikmaking van talrijke tanks herhaald. Zij werden alle afgeslagen Daarbij zijn 8 tanks vernield. Van 21 tot 31 December zijn aan het Oostelijk front 742 bols jewistische tanks door formaties van het leger vernield, buitge maakt of buiten gevecht gesteld. In Libye en Tunis levendige activiteit van stoottroepen aan weerszijden. In Tunis nebben snelle Duitsche gevechtsvliegtui gen en jagers op het vliegveld van Bone 6 vijandelijke vliegtui gen op den grond vernield. An dere vliegtuigen en 2 koopvaar ders ten Noorden van Bone wer den beschadigd. Duikbommen werpers hebben voltreffers ge plaatst op stationsinstallaties en transportcolonnes van den vijand. *^F"n Duitsche duikboot heeft in len nacht van 31 December op 1 Januari op de Middellandsche Zee ten Noordoosten van Cyprus een torpedobootjager van de Jer- vis-klasse met twee torpedotref fers in den grond geboord. Britsche vliegtuigen hebben gis teravond brandbommen geworpen op West-Duitseh gebied. De be volking leed verliezen. Een meer- motorig vijandelijk vliegtuig werd neergeschoten. Bovendien verlo ren de Britten aan de kust van het Kanaal nog een vliegtuig. Aan de Oostkust van Engeland zijn belangrijke haveninstallaties door Duitsche gevechtsvliegtuigen overdag gebombardeerd. Zooals in een extra-bericht be kend gemaakt is, hebben Duit sche vlootstrijdkrachten, die aan de oppervlakte opereeren, in maandenlange gevechten op alle ■»eeën 31 vijandelijke koopvaardij- met een gezamenlijken ^inhoud van 187.000 brt. in den grond geboord. Deze successen werden tot dusverre nog niet ge publiceerd. Door gevechtshandelingen der oorlogsmarine zijn in December van 1942 78 schepen met een in houd van 447.800 brt. tot zinken gebracht, waarvan 72 met een inhoud van 431.300 brt. Door duik- booten, met inbegrip van de gis teren gemelde successen onzer oppervlaktestrijdkrachten bedra gen de in December gemelde suc cessen der Duitsche marine 109 koopvaarders met een inhoud van 634.800 brt. Door de marine wer den 10 schepen en door formaties van het Iuehtwapen nog 188 sche pen beschadigd. Aan oorlogssche pen werden in December door strijdkrachten die onder water en aan de oppervlakte opereeren, een kruiser, 9 torpedoboot jagers, 1 korvet, 2 duikbooten en 1 bevei ligingsvaartuig, door het lucht wa.pen een torpedobootjager en een geleideboot in den grond ge boord. -In 1942 heeft de Duitsche weer macht van de Britsch-Ameri- kaansche koopvaardijvloot in den grond geboord: door eenheden van de marine: 1283 koopvaarders met een inhoud van 7.955.000 brt., waarvan 1208 schepen met een inhoud van 7.586.500 brt. door duikbooten. Door formaties van het Iuehtwapen werden 167 koop vaarders met rond 985.000 brt. in den grond geboord. Daarmee heb ben (ie marine en het iuehtwapen te %an>en in het afgtloopen jaar 8.940.000 brt. vernietigd. Boven dien werden door de marine 149 schepen, door het Iuehtwapen 301 s^ehepen, beschadigd. Aangenomen jSïn worden, dat ook een deel van deze schepen geheel verloren is. En Zaterdag: In het Oosten van den Kaukasus hebben ster ke formaties vijandelijke infan terie en tanks getracht door onze linies heen te breken. Alle aan vallen zijn met verliezen voor den tegenstander afgeslagen, 29 tanks werden vernield. Ook in het Dongebied zijn her nieuwde aanvallen van den vij and in zware gevechten gestrand Succesvolle tegenaanvallen van Duitsche troepen wierpen den vijand terug, sloegen een vijan delijke brigade uiteen en ver nielden daarbij 39 tanks en 14 kanonnen. Het garnizoen van het steun punt Welikije Loeki heeft in taaien tegenstand onophoudelijke herhaalde aanvallen van de bols jewieken afgeslagen. In het gebied van Rzjef wer den in den tijd van 25 November tot 31 December 8500 gevangenen binnengebracht en 1910 tanks vernield, buitgemaakt of buiten gevecht gesteld. 582 kanonnen werden buitgemaakt of vernield. Ten Zuid-Oosten van het II- menmeer zijn vijandelijke aan vallen in het afweervuur van de Duitsche troepen ineengestort. De bolsjewieken verloren hierbij 12 tanks. Aan het front van de IJszee hebben duikbommenwerpers en jachtkruisers installaties gebom bardeerd van de Moermansklijn en troepenonderkomens ten Wes ten van de Baai van Kanda- laksja. Formaties snelle Duitsche ge vechtsvliegtuigen hebben in N. Afrika tijdens verrassende scheer vluchtaanvallen talrijke vracht auto's vernield. Begeleidende ja gers schoten, zonder eigen ver liezen, drie vijandelijke vliegtui gen neer. In Tunis succesvolle gevechts handelingen. Voor Bone hebben Duitsche formaties vliegers een kruiser en twee koopvaarders met zware bommen getroffen. Ook in de haveninstallaties van Bone werd zware schade aangericht. De begeleidende bescherming schoot boven Tunis zeven vijan delijke vliegtuigen neer. Een ei gen toestel ging verloren. Af weergeschut deed nog een vlieg tuig neerstortten. Duisehe gevechtsvliegtuigen heb- overdag installaties aan de Oost kust van Engeland bestreden. Op 31 December vielen Duitsche zee strijdkrachten bij het Bereneiland in de Noordelijke IJszee een uit kruisers en torpedojagers be staande Britsche formatie oor logsschepen aan, welke een con- vooi beschermde. Tijdens een ge vecht van verscheidene uren be schadigde onze kruisers verschei dene vijandelijke kruisers en tor pedobootjager en koopvaarders met geschutvuur. De waarneming van het succes werd door den weerstoestand bemoeilijkt. Een in den strijd beschadigde vijande lijke torpedobootjager is door een Duitsche torpedobootjager in den grond geboord. Een Duitsche duik boot torpedeerde vier schepen van het convooi, maar kon door de gevechtssituatie den onder gang niet meer waarnemen. Een van onze torpedoboot jagers is uit het gevecht niet teruggekeerd. Zondag: In het gebied van den Don duren de zware afweerge- vechten voort. De vijand werd over het geheele front verdre ven en verloor 38 pantserwagens Bij deze gevechten heeft de 8ste pantserdivisie zich bijzonder on derscheiden. Hongaarsche troe pen sloegen een door krachtige artillerie ondersteunden aanval der Sovjets af. Bij een eigen suc cesvolle aanvalsonderneming ten Westen van Kaloega werd een vijandelijk bataljon in de pan gehakt, werden 95 gevechtsstel lingen en kazematten verwoest en werden gevangenen gemaakt. Hernieuwde aanvallen van den vijand op het steunpunt Welikije Loeki mislukten als gevolg van den hardnekkigen tegenstand der bezetting. Onder gebruikmaking van tal rijke pantserwagens herhaalden de Sovjets ten Zuid-Oosten van het Ilmenmeer hun vergeefsche aanvallen. 26 pantserwagens wer den kapotgeschoten. In Libye werden vijandelijke aanvallen door artillerievuur ver nield. In luchtgevechten verloren de Britten zes vliegtuigen. Eigen aanvalsacties in Tunis leverden nieuwe terreinwinst op. Dag en nacht zetten Duitsche duikbom menwerpers en gevechtsvliegtui gen de verwoestingen der haven werken van Bone voort. In de haven werd een koopvaardijschip van 10.000 brt. tot zinken gebracht. Voorts wer den spoorwegwerken en een vliegsteunpunt in het Tunesisch- Algerijnsche grensgebied doel treffend gebombardeerd. In luchtgevechten verloren de Britten 15 vliegtuigen. Aan onze zijde werden geen verliezen ge leden. Een Duitsche duikboot heeft een Amerikaansch munitieschip van 8000 brt., dat deel uitmaakte van een convooi dat Oran bin nenliep, in den grond geboord. De overdag uitgevoerde aanval len door snelle Duitsche ge vechtsvliegtuigen op het Engel- sche kustgebied werden ook gis teren met succes voortgezet. Tunis en Vichy - Admiraal Es- tava, resident-generaal van Tunis, heeft naar aanleiding van de jaar wisseling een boodschap gericht tot maarschalk Pétain, waarin hij uit naam van de bevolking van Tunis uitdrukking geeft aan haar trouw en gehoorzaamheid aan de bevelen der regeering. Hij verzoekt den maarschalk tevens de eerbie- digste wenschen van den bey te willen aanvaarden. (.D.N.B.). Timosjenko opgevolgd door ge neraal Sjoekof - Blijkens een be richt van den Britschen berichten dienst is maarschalk Timosjenko, wat betreft de leiding in den sec- ,tor Woronesj tot Stalingrad reeds zes maanden geleden door gene raal Sjoekof afgelost. (D.N.B.). Melio Franco overleden - De vroegere Braziliaansche minister van buitenlandsche zaken, Mello Franco, die in 1926 voorzitter van den Volkenbond was, is volgens een bericht uit Rio de Janeiro op 72-jarigen leeftijd gestorven. Installatie van het nieuwe di rectorium der fascistische partij. Onder voorzitterschap van den Duce, is het nieuwe directorium der fascistische partij in het Pa lazzo Venezia geïnstalleerd. De secretaris der partij, Vidussoni, wees in een rede tot den Duce op de absolute bereidheid der hoogwaardigheidsbekleeders van de fascistische partij alle door den Duce gegeven bevelen on middellijk uit te voeren. De fas cistische partij gehoorzaamt op grond van den categorischen im peratief, die geen bijzondere uit leggingen door het individu of welke spitsvondigheden dan ook toelaat: oorlog enoverwinning voor alles, oorlog en overwinning boven alles. Vidussoni verzekerde den Duce opnieuw van de absolute toege negenheid der fascistische partij die slechts in hem de kracht vindt voor haar dagelijkschen arbeid. De partij, aldus Vidus soni, behoort u, u behooren deze mannen, die hartstochtelijk en fanatiek aan u gelooven. Achter u staat het geheele Italiaanscne volk, dat aan u gelooft. Beveel, wat gij maar wilt, de mannen van uw partij volgen zonder dra len en getrouw de aanwijzing en zullen u zeggen, dat zij slechts leven voor u en voor uw histo rische taak. De Duce gaf ver volgens aanwijzingen voor het werk der organen van de fascis tische partij op alle gebieden van het nationale leven. (D.N.B.) Economisch Gerechtshof De bode G. de Wit te Wassenaar was door den economlschen rechter veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf wegens vervoer van kisten vleesch en van twee run derhuiden. Wat het vleesch betreft, zei verdachte niet te hebben ge weten wat zich in de kisten be vond. hoewel hij dit bij de politie bekend had. De proc.-generaal vor derde bevestiging van het vonnis; het hof heeft de zaak verwezen naar den rechter-commissaris. Drie varkens hield A. v. d. Voort te Voorhout zonder vergunning en hij vervoerde een runderhuid, eveneens zonder vergunning. Wat dit laatste betreft, had een onbe kende deze op zijn flets gelegd met het verzoek die weg te brengen. Tot zes maanden gevangenisstraf was verdachte veroordeeld, van welk vonnis bevestiging werd ge- eischt. Het hof heeft zes maan den hechtenis opgelegd met ver beurd verklaring van de varkens, benevens f. 100,boete subs. 50 dagen hechtenis en opheffing der voorloopige hechtenis. De Economische rechter straft ,,Dat was een leelijke daad", zoo stelde de rechter vast, en mej. P. de Goede uit Alphen moest erken nen dat dit zoo was. Zij had geld willen hebben en verkocht daartoe een tabakskaart die aan haar vader behoorde. De officier wilde over het geval meer weten, alvorens te ver- oordeelen, en stelde voor een rap- Nieuwjaarsdag deelde het Ita- liaansche opperbevel mede: In de streek van de Syrte en in Tunis zijn overvallen van Spil- patrouilles met succes bekroond. Zij brachten gevangenen binnen en maakten materieel buit. Op dringen van vijandelijke gemoto riseerde elementen in de Libysche Sahara werd gestuit door- snelle reactie van ons garnizoen te Ga trun, terwijl onze exploreerende eenheden een levendige activiteit ontplooiden in Fezzan. Duitsche toestellen hebben tijdens een aan val op het vliegveld van Algiers op den grond eenige vliegtuigen vernield en talrijke andere be schadigd. Twee Bostons werden bovendien neergeschoten door Duitsche jagers tijdens gevechten boven Tunis. Aan den ingang van de haven van Bone is een vijan delijk convooi aangevallen door Duitsche vliegtuigen die twee koopvaarders van gemiddelde grootte troffen met bommen van zwaar kaliber. Beide schepen kun nen als verloren worden be schouwd. Op den Atlantisehen Oceaan heeft een van onze duikbooten onder bevel van den fregatten- kapitein Carlo Iannata. op 29 No vember het s.s. „Argo" van 5500 ton tot zinken gebracht. Een tweede duikboot onder bevel van den korvetten-kapitein Carlo Fe- sia di Cossato heeft op 21 en 26 December de gewapende koop vaarders „Queen City" en „Do- na Aurora" tot zinken gebracht. De schepen hadden een totalen inhoud van 9925 ton. Zaterdag: Aan het front van de Syrte hebben onze jagers en bom- KATWIJK A. D. RIJN In de vergadering der Tuinbouwver, K. en O. wérden de aftredende be stuursleden de heeren H. Grimber gen en C. Parlevliet herkozen. Tot voorzitter werd herkozen de heer J. v. d. Perk. LEID SCHEND AM Onvoldoende verduisterd De gemeentepolitie heeft proces-verbaal opgemaakt te gen 17 wielrijders en bestuurders van voertuigen, wegens het niet voldoen aan de verduisteringsvoor schriften. verder ls proces-verbaal opgemaakt tegen een vijftal Inwo ners wegens het niet voldoende verduisteren hunner woning, met het gevolg, dat Ook hun toevoer ls afgesloten, Op weg naar den dokter had de groentehandelaar N W. V. wonende aan den Oostvlietweg het ongeluk op het Sluisplein, zodanig te vallen, dat hij een been brak. De man is naar zijn woning vervoerd, ZEVENHOVEN Herbenoemd zijn tot ouderling der Herv. Kerk. de heer A. v.d. Vaart en tot diaken de heer G. A. Zuldam; benoemd ls tot derde ouderling de heer J. Vonk. port in te winnen, waartoe de rechter besloot. De kaart was gekocht door H. Ossevoort te Alphen, tegen wien de officier f. 15.— subs. 15 dagen eischte, waartoe de rechter veroor deelde. De rechter kon het wel waardee- ren dat J. v. Meteren te Leiden had willen probeeren le'ts voor zijn gezin te verdienen, door van kolen stof briketten te maken. Doch de officier zette uiteen dat men ver plicht ls dit stof in te leveren voor een bepaalde firma, aan wie het maken van briketten ls gegund, zoodat verdachte een strafbaar feit beging door z^ ook te maken. Re kening houdend met de omstan digheden. vorderde de officier f10 boete subs 5 dagen hechtenis, waartoe de rechter veroordeelde De briketten waren verkocht door G. Pijnakker te Lelden, die na den eisch van f.50.subs. 25 dagen, tot f.25.— subs 12 dagen werd veroordeeld. De huisvrouw C. Bey te Lelden kocht briketten zonder bon; zij meende dat dit wel mocht. Zij werd conform den eisch veroordeeld tot f. 15.— boete subs. 15 d. hechtenis Op een tuin ln Valkenburg had G. van Luvtgaarden diverse pro ducten weggehaald. Voor deze strooperij werd hij na den eisch van vier maanden, tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. Wegens diefstal van een hoeveel heid sjalotten vorderde de officier tegen A. Kort te Sassenheim vijf maanden gevangenisstraf; het von nis werd drie maanden gevange nisstraf. Voor eenzelfde feit werd C. Mole naar te Sassenheim tot gelijke straf veroordeeld. J. Nieuwenhuyzen te Nleuwveen had erwten weggehaald bij een dorschmachine, ln totaal 90 kilo. Na den eisch van vijf maan den, werd hij tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld. menwerpers vooruitgeschoven Brit sche eenheden en concentraties van gemotoriseerde strijdmiddelen aangevallen. Duitsche jagers heb ben tijdens luchtgevechten drie toestellen neergeschoten. Duitsche formaties hebben op nieuw Engelsch - Amerikaansche schepen in Algerijnsche wateren aangevallen. Eenige schepen en een oorlogsbodem werden ernstig be schadigd. Militaire werken op Malta zijn door Italiaansche escadrilles ge bombardeerd. De vijand heeft een aanval gedaan op Palermo in den afgeloopen nacht. De veroorzaakte schade is niet ernstig. Tot dusver zijn zes dooden en vier gewonden geteld. Zondag: Vijandelijke pantser strijdkrachten werden herhaalde lijk bestookt door het doeltreffend vuur der artillerie in het gebied van de Syrte. Pogingen van den vijand om door te dringen tot het gebied van Fessan mislukten als gevolg van den hardnekkigen te genstand van onze dappere garni zoenen, die steun ondervonden van de formaties der Italiaansche luchtmacht. In den sector Tunis wonnen de troepen van de spil opnieuw ter rein nadat hevige gevechten gele verd waren in welker verloop twee pantserwagens en een tiental Ame rikaansche valschermjagers wer den overmeesterd. De dag werd gekenmerkt door een hevige acti viteit der luchtmacht aan weers kanten. In een luchtgevecht wer den twee-en-twintig vijandelijke vliegtuigen neergehaald. Aanvallen door Engelsch Amerikaansche vliegtuigen op plaatsen in Tunis veroorzaakten eenige schade. In een hospitaal te Gabes werden ze ven personen gedood en twintig gewond. 1ISTKEDE VAN Ds. A. P. V. ft. HAAS - Bij de N.H. Gem. te Oegst- geest: Gistermorgen had in de Pauluskerk te Oegstgeest de plech tige bevestiging plaats van den nieuw beroepen predikant den can- didaat den heer A. P. van der Haas. Het kerkgebouw was stampvol. Als bevestiger trad op de Em. Pred. ds. T J. Jansen Schoonhoven, die als tekst voor deze plechtigheid had gekozen Joh. 20 21. In zijn uit voerige bevestigingsrede bracht spr. o.m. naar voren de groote beteeke- nls en verantwoordelijkheid van het predikambt waarvan hij als voor beelden stelde Willebrord, Luther e.a. die ondanks het zaaien op rots- achtigen bodem, toch staande zijn gebleven. Spr. wees op het geheim van het ambt, n.l. de Heer wil kracht geven aan hen, die Zijn Naam uitdragen, een arbeid waar aan de gemeente zooveel kan mede werken door het geven van mede leven en hartelijkheid, hetgeen juist ln dezen tijd hem kan steunen, wlen het geestelijk roer der gemeen te ln handen is gelegd. Aan de handoplegging namen deel dr. G. C. van Niftrik, dr. K. J. Brouwer en ds. A. M. v. d. Most van Spijk. Na de bevestiging werd gezongen om beurtzang met het kerkkoor Gez. 78 In dezelfde kerk had 's middags de intrede plats van ds. A P. van der Haas, die zich bepaalde tot de woorden uit Jeremia 1 6 en 7 be vattende Gods eerste woord tot den eenzamen prediker. Hij sprak ach tereenvolgens over den „verkondi ger" en de „verkondiging". Spr. voelt zich vlak naast Jere mia staan. Hij is ook jong en de vrees vóór de zware taak in de ge meente in de wereld is óók over hem Maar de tekst spreekt tevens Van God en Zijn Woord. Daarmede wordt de verkondiger los gemaakt van zijn „eigen ik" en de vrees voor die zware taak, want het is moei lijk voor de gemeente en voor zich zelf om dit goed te doen. Het gaat in de kerk ten slotte om God en niet om den predikant en de ge meente De predikant heeft Gods Woord te verkondigen en de ge meente late zich dat Woord bedie nen. Vervolgens sprak ds. v. d. Haas over den aard en den inhoud van de verkondiging. De verkondiging is actueel en werkelijk. De inhoud der verkondiging van Jeremia is het beste weer te geven ln het woord „gerechtigheid Gods" Dit betee- kend een oordeel over onze onge rechtigheid maar tegelijk dat God ons rechtvaardig maakt. Zoo is de geloofsbrief het legitimatiebewijs voor leeraar en gemeente; de recht vaardiging door het geloof alléén in Gods gerechtigheid. En met dit ge loof voor oogen wilde spr zijn ambt aanvaarden in Jezus Christus, dooi de werking van Gods genade en Zijn Geest. Aan het'einde van den dienst werd ds. van der Haas toegespro ken door ouderling G. A Janssen en den Consulent dr. van Niftrik, op wiens verzoek den nieuwen her der werd toegezongen ps. 134 3. Stel niet uit tot morgen, wat gij heden doen kunt. Maak reeds ND een ruim oe- drag over aan Winterhulp. Giro 5553.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 7