Bij de jaarwisseling Nieuwjaarsrede van ir. Mussert De koers voor het komende jaar. TWEEDE BLAD. KEURINGEN VOOR DE WAFFEN SS. EN HET LEGIOEN. DE FÜHRER TOT ZIJN SOLDATEN. Voor de radio heeft ir. Mussert Vrijdag de volgende -toespraak ge- m houden: Mijne volksgenooten, Enkele uren geleden hebben wij afscheid genomen van het oude jaar. Er was geen uitbundigheid, er was weinig vreugde op den oudejaarsavond van 1942. Volgens oud-Nederlandsch gebruik zien wij speciaal op dezen avond om naar het leven dat achter ons ligt en gedenken wij diegenen, die wij missen in eigen kring. Meer, veel meer dan in tijden van voorspoed, gevoelden wij nu onze saamhoo- righeid als volk. Onze gedachten gingen naar diegenen van ons volk in andere werelddeelen, die door den oorlog van ons afgesneden, nu reeds jaren gescheiden zijn van gezin, van volk, van vaderland. Vandaar naar Duitschland, waar wij onze vele tienduizenden arbei ders weten, die werken op de plaatsen, welke leeg kwamen, doordat honderdduizenden Duit- sche arbeiders geroepen werden naar de fronten, nog verder van hun huis vandaan, in nog moei lijker omstandigheden, om daar hun plicht te doen. En wij Nederlandsch nationaal- socialisten waren tevens met onze gedachten bij onze soldaten, de vrijwilligers bij Waffen SS. bij het Nederlandsch Legioen, bij de Duit- sche weermacht, bij de Nachrich- tentruppen, bij het N.S.K.K., bij de ambulance. Ik heb hen geroe pen om te gaan; zij gingen om ^hun leven in te zetten voor ons ^iblk en ons vaderland, onbegrepen door zoovele van hun eigen volks genooten, die eerst later tot het inzicht zullen komen, dat hun daad ook voor hen van de groot ste waarde is. Dat wij daarbij de honderden niet vergeten, die reeds gevallen zijn, dat is vanzelf sprekend MINDER ZORG VOOR DEN WINTER. In ons volksleven zal ook 1942 met een zwarte kool zijn aange- teekend. Indië werd bezet als ge volg van de onwettige oorlogsver klaring aan Japan door de Lon- densche emigranten, wier namen wij niet eens meer kennen, noch ons herinneren willen. De bom bardementen door Engelschen en Amerikanen brachten dood en verderf in honderden gezinnen, die met den oorlog niets van doen adden. De verarming schreed 'erder, ook in ons land. dat inge schakeld is in de oorlogsproductie. De voedselmoeilijkheden zijn groot maar geenszins ondragelijk. Ge lukkig kan, wat dat betreft, deze winter met minder zorg tegemoet gegaan worden dan de vorige, mede dank zij de voortreffelijke werking van ons distributie-appa raat. De groente-positie in het komende seizoen 1942/1943 kan belangrijk gunstiger worden ge noemd dan die van het vorig jaar. Wij hebben erger verdiend; laten wij niet vergeten, dat nog slechts enkele jaren geleden het voedsel hier te lande met millioenen kilo grams werd vernietigd, op bevel van de toenmaals regeerende over heid. Een zonde zoo groot, dat ik door het land reisde om daartegen te waarschuwen, zeggende dat men eens nog gebrek zou krijgen aan datgene wat naar de mest vaalt werd gebracht. Een klein deel der natie luisterde, de ande ren konden niet liooren door het oorveröoovende lawaai, dat ge maakt werd bij den dans om het gouden kalf. Het jaar 1942 is ook het jaar waarin het Westen van ons va derland deel ging uitmaken van den verdedigingsgordel van Eu ropa. Onze kuststrook wordt zoo sterk in verdediging gebracht, dat elke invasie-poging van de door de Joden uitgezonden Amerika nen in de kiem zal worden ge smoord. Tienduizenden hebben huis en hof moeten verlaten, moeten evacueeren met alle moei lijkheden enontberingen van dien en hebben op oudejaarsavond teruggedacht aan hun tehuis, dat zij moesten achterlaten en waar- zij hopen, terug te keeren. Dat Duitschers moesten komen om hier de wacht aan de kust te be trekken, dat wij zelve niet in staat zijn om de verzekering te geven, dat over ons gebied geen Amerikaan en geen Engelschman zal trekken naar het hart van Europa, dat danken wij aan het verkeerde beleid van hen, die ons verlieten in de Meidagen van 1940 Zonder deze Duitsche wacht zou den de Amerikanen niet in Al giers geland zijn, maar aan den Hoek van Holland en zou de oor log nu woeden in ons vaderland. Wij erkennen dat, wij willen daar voor ook erkentelijk zijn. maar voor ons koppige Nederlanders is het niet zoo gemakkelijk ongelijk te moeten bekennen. EEN NEDERLANDSCHE STEM ZAL GEHOORD WORDEN. Zoo ging het jaar 1942 aan ons voorbij met veel somberte, doch niet zonder licht. Want op 10 December mocht ik van den Führer vernemen, dat hij ons volk niet als vijandig zou behan delen, dat hij de hooge waarde van ons volk erkent en dat er niet met ons gehandeld zal wor den als ééns geschiedde: bij ons, over ons, zonder ons, doch dat een Nederlandsche stem gehoord zou worden bij de uitbakening van de toekomst van Europa. Van hoe groote waarde deze toezeg ging is, zal later blijken. Bij deze jaarwisseling van 1942 op 1943 zijn meer dan ooit te voren van toepassing de woor den van onzen onvergetelijken Zuid-Nederl. Dichter Guido Ge- zelle Het jaar is uit en t' enden geleefd; Van al zijn oude ellende en heeft den last het ons ontheven Het nieuwjaar heeft, van heden af aan, voor elk ende een, een schrede gedaan wie zal 't tot t' enden beleven? Een jaar boordevol onzekerhe den gaan wij tegemoet. Gij hebt er recht op, mijn volksgenooten, te weten, welken koers ik wil zeilen in dezen on- stuimigen tijd. Geen enkele on zekerheid zal ik daarbij laten. Ik zie het groote wereldgebeu ren. de worsteling van dezen tijd als den strijd van Europa tegen het monster-verbond van het Russische communisme met het Amerikaansche groot-kapitalisme, samen geleid door het Jodendom, dat in beide achter de schermen heerscht. Achter het communisme stond als werktuig gereed 200 millioen menschen met het geweldigste oorlogsapparaat, dat ooit is op gebouwd, bedoeld om als een wals over Europa te gaan en daar slechts puinhoopen over te laten van wat dan eens geweest zouden zijn de Europeesche cul tuur, beschaving en godsdienst zin. Achter het Amerikaansche groot kapitalisme staat een continent, eveneens bewoond door een paar honderd millioen menschen met al zijn hulpbronnen. Zijn doel is het om aan ons werelddeel al zijn bezittingen te ontnemen en ten eigen bate aan te wenden. In dezen strijd op leven en dood is Europa gewikkeld. Enge land, met zijn 46 mill, inwoners, speelt daarbij reeds nu een on dergeschikte rol. Het is niet veel meer dan een springplank van Amerika naar Europa. Er is geen sprake meer van een oorlog tus- schen Engeland en Duitschland; het gaat om leven en dood voor gansch Europa. De overwinning van Sovjet-Rusland is de ver nietiging van Europa; de over winning van het \merikaansche groot-kapitaal beteekent de sla vernij voor Europa. SOLIDARITEIT DER EURO PEESCHE VOLKEREN. Daarom, omdat ons vaderland een deel van Europa is en een welvarend Nederland in een ver woest Europa onbestaanbaar is, is er voor ons maar één weg, nl. die van de solidariteit der Euro peesche volkeren. Onwrikbaar verbonden gevoel ik mij aan den Führer als Germaansch Führer, die met den Duce van Italië en met de andere verbondene Euro peesche naties. Europa voor den ondergang heeft besloten te be hoeden. God heeft hen nog bij tijds gezonden om dezen onder gang te verhoeden. Een vast geloof heb ik in het voortbestaan van Europa. Aan het einde van dezen oorlog van wereldhistorische beteekenis, her rijst een nieuw Europa. Een Europa niet meer verteerd door onderlinge oorlogen; een Europa van elkander wgardeerende en respecteerende volkeren, die zich van hun lotsverbondenheid be wust zijn. een Europa waarin ge rechtigheid zal heerschen, ge waarborgd door Hitler en Mus solini. In dit nieuwe Europa zal groote welvaart zijn en socialis me van den daad of gezegd, zoo als dit is uitgedrukt in onze bronnengodsvertrouwen, liefde voor ...k en vaderland, eerbied voor den arbeia. Aan deze over winning van Europa moet Neder land deelachtig zijn, terwillevan zijn toekomst, zooals Finland en zooals Hongarije dit reeds zijn. Dit is de eenige mogelijkheid om te komen tot een herrijzenis van ons vaderland; het is daar om mijn plicht dien koers met vaste hand te zeilen, zooals dit reeds door mij gedaan is sinds 1935, toen ik voor de eerste maal sprak over de Europeesche soli dariteit. En nu staan wij dan te midden van de verschrikkingen van den oorlog. Het is onbillijk en on waardig om te doen als zoovele onnadenkenden, om aan het na- tionaal-socialisme in het alge meen en aan de N.S.B. in het bijzonder de moeilijkheden van dezen tijd te wijten. Bezetting is oorlogsnoodzaak, schaarschte, eva cuatie, enz. zijn de gevolgen van den oorlog, waaronder wij allen te lijden hebben. Daaraan kan de N.S.B. niets veranderen, daar aan kan ik ook niets veranderen. Evenmin als het mij mogelijk is om diegenen te redden van de ge volgen van hun daden, die sabo tage plegen tegen de bezettende macht, in de kinderlijke ge dachte daarmede iets vader landslievends te hebben gedaan. Zoover gaat mijn bevoegdheid ook nu niet, al blijkt mij de laatste dagen, dat velen dit den ken. De N.SB. is de politieke wils- draagster van ons volk. Een min derheid, maar een doelbewuste en een vastberaden minderheid, die stoer haar weg gaat, banend een toekomst voor gansch ons volk.- Zij heeft zich ingezet voor alle man van Neerland's stam. Zij wil de eenheid van ons volk be reiken, de lotsverbondenheid van alle Germaansche volkeren en de samenwerking van alle Europee sche volkeren bevorderen. OPROEP TOT MEDEWERKING. Een beroep doe ik op het goed willend deel der natie om niet langer met de handen in den schoot afwachtend te blijven toe zien. Er is binnen en buiten de N.S.B. zooveel te doen. Wij moe- ten er ons doorheen worstelen. Bedenk dat ons volk wel meer voor heete vuren heeft gestaan in de vele honderden jaren van zijn bestaan. De zorg voor de geestelijke en lichamelijke gezondheid van de jeugd is het moeilijkste en het belangrijkste. Met innige voldoe ning zie ik hoe de ouders hun best doen om hun kinderen te behoeden, noe zij tra. nten de voedselmoeilijkheden op te lossen, hoe keurig des Zondags zij nog voor den dag komen. Reinheid en netheid zijn nog altijd onafhan kelijk van geld. Het zelfrespect der natie hoog houden, mijn volksgenooten, is van het allergrootste belang. Dit ligt vqor het belangrijkste gedeelte in de handen der vrouw. De liefde tot het vaderland tot uiting te bren gen op de eenige juiste manier, door mede te werken aan de nieuwe orde, die gevormd moet worden, is ons aller taak. Maar boven dit alles staat het geloof in de herrijzenis van ons volk als uitvloeisel van ons Gods vertrouwen. Wanneer het een stormachtige duistere nacht is. dan lijkt het dwaasheid om te ge- looven in de opkomst van de zon en de komst van een stralenden dag. Toch is dit duizenden malen geschied. Ons volk staat nu in een dieptepunt van zijn bestaan, wel licht treffen ons in 1943 nieuwe rampen. Niettemin behouden wü het geloof, niet bij wijze van zwemvest om ons drijvende te houden, maar als een vaste burcht, van waaruit de weg naar omhoog voert, als wij als volk in eendracht te zamen staan en moedig en vastberaden dien weg willen be treden. Staande op den drempel van het nieuwe jaar, wensch ik u, mijn volksgenooten, sterkte in het dra gen van uw moeilijkheden, dank ik ieder, die in 1942 arbeidde en offerde voor ons volk en spreek ik de hoop uit, dat het jaar 1943 het begin van de herrijzenis van ons volk zal brengen. Veel heil en zegen in het nieuwe jaar! Bij onze vrijwilligers. Belangstellend kijken de mannen naar de prestaties van hun kameraden Orbis-Holland-Pax m Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen ver voegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Ne derland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, ter wijl de Inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het legioen run nen zich ook diegenen melden. die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. 5.1.43, 9.00 uur: Roermond. NS D.A.P. Swalmerstraat 61. 15.00 uur: Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 6.1.43, 9.00 uur: Arnhem. Wever straat 16b. 15.00 uur: Hengelo. Deutsches Haus. 7.1.43, 9.00 uur: Zwolle. Hotel Peters. Markt. 15.00 uur: Assen, Frieslandka zerne Vaart Zuidzijde. 8.1.43, 9.00 uur: Groningen, Con certhuis. Poelestraat. 14.00 uur: Leeuwarden. Huize Schaaf, Breedstraat. 9.1.43, 9.00 uur: Amsterdam, School, lepenweg 13. 10.1.43. 10.00 u.. Utrecht, Wehr- machtheim, Mariaplaats. 11.1.43, 10.00 uur: Amersfoort, Dienstgebouw. Leusderweg 12.1.43, 10.00 uur: Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhout- scheweg. De Führer heeft bij de jaarwis seling een dagorder gericht tot de soldaten van de Duitsche weer macht, waarin hij ter inleiding zegt: Toen ik den vorigen nieuw- jaarsoproep tot u richtte was in het Oosten aan ons front een win ter aangebroken, die op een na tuurramp geleek. Wat gij. soldaten aan het Oostelijk front, toen hebt moeten beleven, weet gij zelf. In doorwaakte nachten vol bezorgd heid waren mijn gedachten bij u. Dat het ons gelukt is de ons toe gedachte Napoleontische ineen storting te vermijden, was even zeer aan uw dapperheid als aan uw militair kunnen, uw trouw en standvastigheid te danken. Gij, mijn strijders van het Oostelijk front, hebt in dien winter Duitsch land en bovendien geheel Europa gered en met u de soldaten van onze bondgenooten die zijde aan zijde met ons vochten. Voortgaande overziet de Führer in zijn dagorder de militaire ge beurtenissen van het afgeloopen jaar aan alle fronten, in het Wes ten en Zuiden van Europa, wijst op de unieke prestaties van de Duitsche marine in den strijd ter zee, op de verrichtingen van het luchtwapen en zegt dan: Gij sol daten van het leger echter en van de Waffen-SS, die rechtstreeks onder mij persoonlijk geplaatst zijt, blijft de ruggegraat van heel de geweldige worsteling. Uw dap perheid, uw trouw en uw stand vastigheid vormen de grondslagen voor de definitieve overwinning. Wanneer wij, zoo gaat de Führer dan verder, aan het begin van het nieuwe jaar het vaste besluit ne men om onder geen omstandig heden voor onze vijanden te wij ken, maar hen zoo lang te bestrij den tot de uiteindelijke overwin ning bevochten is. dan gebeurt dat in de eerste plaats indachtig aan onze kameraden, die tot dusverre hun leven hebben moeten geven voor deze overwinning, maar ook met het oog op het Duitsche volk, zijn heden en zijn toekomst. Het vaderland is zijn soldaten niet on waardig. Alle pogingen van de tegenstanders hebben het Duitsche volk niet tot ontbinding gebracht, maar integendeel geleid tot den haat die noodig is om zoo'n strijd met kans op succes te kunnen voeren. Roosevelt en Churchill hebben Duitschland leeren haten. Het Duitsche volk werkt thans met het eenige besluit dat ditmaal de oor log een einde zal vinden waardoor- voor de eerstvolgende honderd jaar den vijanden van Duitschland de lust vergaat ons weer te over vallen. 1943. zal misschien, een moeilijk jaar zijn, stellig echter niet moei lijker dan de afgeloopen jaren. Wanneer God ons echter de kracht gegeven heeft den winter van 1941 op '42 te doorstaan, zul len wij dezen winter en het ko mende jaar eerst goed doorkomen. Een ding echter is zeker. In dezen strijd kunnen geen compromissen meer zijn. Wat Europa noodig heeft, en ook de overige wereld, is niet een toestand waarin om de 20 of 25 jaar de joodseh-kapita- listische hyena's zich weer kunnen keeren tegen den vreedzamen en vooral den socialen opbouw van een nieuwe wereld, maar een lan gen rusttijd van ongestoorde ont wikkeling. Duitschland echter heeft vooral de voorwaarden noo dig voor den opbouw van een van buiten niet meer bedreigde natio- naal-socialistische volksgemeen schap. Wanneer deze staat en het overige Europa dan tegelijk in hun ruimtelijke afbakening de grond slagen bezitten van de veilige voe ding en beschikken over de grond- stoffen, zonder welke mensche- lijke cultuur niet meer denkbaar is, zal uw leed. soldaten, niet ver- geefsch zijn geweest.Dan zullen eens naar de graven onzer gesneuvelde kameraden generaties gaan om hun dank te brengen voor het offer dat zij gebracht hebben aan het leven der na hen komende wereld. Doordat wij voor dit doel van leven en vrijheid onzer volken en niet om geld en zaken strijden, gelooven wij God weer te mogen bidden ons ook in het komende jaar evenals in het afgeloopei» jaar zijn zegen te geven.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 5