GEMENGD NIEUWS BINNENLAND Eouwplechtigheid voor Gino Ambrosetti. STADSNIEUWS Burg. Stand van Leiden BRAND!!!??? Bel op 2 2 2 41. Nagekomen Berichten. FAMILIEBERICHTEN. OFFICIEELE KENNISGEVING. Officieele Landbouw- mededeelingen. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. I Door duisternis misleid Uit het water aan de Soestdijksche kade te 's-Gravenhage is het lijk opgehaald van den 39-jarigen H. H., uit de Vlasakkerstraat aldaar. De oude man is vermoedelijk door duisternis misleid in het water joopen en verdronken. P Op Nieuwjaarsavond omstreeks negen uur is tengevolge van de duisternis de 65-jarige ongehuw de mandenmaker C. Kompeer, nabij de Bulksche brug in Bos koop te water geraakt en ver dronken. Zaterdagavondmis mej. M. van Haastrecht, dienstbode bij de fam. van Leeuwen te Zoeterwoude, waarschijnlijk door de duisternis misleid, in de Stompwijksche vaart geraakt en verdronken. Het slachtoffer is 20 jaar oud Door de duisternis misleid is te Waddinxveen op Nieuwjaars avond mej. v. G.v. E in de Gouwe geloopgn en jammerlijk verdronken Op clen avond van Nieuwjaarsdag Is de 21-jarige F. van Trappen, verpleegde in lret A.V.O Instituut, gevestigd te huize „Vechtoever" te Maarssen, welke Jongeman terug keerde van familiebezoek te Am sterdam, in de Vecht geloopen. Op het hulpgeroep toeschietende om wonenden waren niet in staat, den drenkeling te redden. Door de zware duisternis en de sterke strooming in het water waren alle reddingspogingen vrijwel reeds bij voorbaat gedoemd te mislukken. Het mocht eerst den volgenden morgen gelukken met dreggen den ~erdronkene op te halen *X Noodlottige val Te 's Her togenbosch is üi zijn woning in de Vughtstraat de heer J. V. zoo ongelukkig komen te vallen, dat hij korten tijd daarop is over leden. Inbraak in bioscoop-theater Tijdens de feestdagen is een in braak gepleegd in het bioscoop theater .Novum" aan de Vliet- laan te Bussum. De inbrekers aan den buit te oordeelen moeten het er meer dan een geweest zijn hebben zich vermoedelijk laten insluiten. Zij hebben de deur van de cabine, die met een Lipsslot gesloten was, met een breekwerktuig .geforceerd en ver volgens, om gevaar te voorkomen niet minder dan dertig zekerin gen losgedraaid, waardoor alle stroom was uitgeschakeld. Hierna hebben zij de cabine geplunderd, gramofooninstallatie werd edegenomen, alsmede de *er sterker, een luidspreker, de mi crofoon, een 40 tal gramofoon platen eft 12 reservelampen. De dieven hebben het theater langs den normalen weg verlaten, waar bij zij in de hal nog een klok kaapten. De waarde van het ge- stolene, dat pas nieuw was, is belangrijk. Een mysterie opgehelderd Door duikers'van Van der Taks bergings maatschappij is op de Ooster Schel de, ongeveer op de kruising van het Engelsch en het Brabantsch vaar water, het wrak gevonden van het motorschip „Verandering" uit Bruinisse. Hierdoor komt een dei- vele mysteries van de zee tot op lossing. want dit vaartuig, dat op een stormachtigen avond in de tweede helft van October met sui- -kerbieten van het Goesche Sas was vertrokken bestemd voor Dintel- oord. was daar nimmer gearriveerd en het is vergaan zonder een enkel spoor achter te laten. Alleen onder Stavenisse was destijds een klein beetje wrakhout aangespoeld. De lijken van de opvarenden, den schipper I. de Jonge en zijn 3-jarig zoontje Gabriël. werden nog niet gevonden. Mogelijk dat deze zich nog aan boord bevinden. Het schip zal dezer dagen worden gelicht. Man onder auto Tijdens een dikken mist, die het uitzicht be lemmerde, reed de arbeider H. uit Amerongen, komende van den Scherpenzeelscheweg ter hoogte van de Ned. Herv. Kerk te Leersum onder een auto. De bestuurder van den wagen, toebehoorende aan de firma B. te Wijk bij Duurstede, zag geen kans tijdig te stoppen, met het gevolg, dat de man zeer ern stig gewond werd en later aan de gevolgen overleed. Het slachtoffer laat een vrouw en vier kinderen achter. Boodelijk ongeval in houtzagerij -In een machinale houtzagerij aan den Kerkweg te Utrecht is de 33-jarige B. tijdens zijn werkzaam heden met zijn hoofd in aanraking met een in bedrijf zijnde lintzaag gekomen. Ernstig gewond aan het hoofd is hij naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis overge bracht, waar hij kort na aankomst aan de gevolgen is overleden. Dinsdag, 3 ^anuari. zal om iC.15 uur het stoffelijk overschot van «en bij een tragisch ongeluk om het leven gekomen leider van dev. ita- liaanschen consulairen dienst. Comm. Gino Ambrosetti, met een rouwstoet van de vroede-e italiaan- sche legatie, Den Haag, Zeestraat 15, naar de St. Jacobuskerk in de Parkstraat, Den Haag, worden over gebracht. Om 11 uur worat in die kerk de plechtige rouwmis opge dragen, tot bijwoning waaivan de Italiaansche kolonie, vrienden en bekenden van den overledene wor den uitgenoodigd Am Dienstag, den 5 Januar 1943, wird um 10 uhr 15 der durch einen tragischen Ungluecksfall ums leben gekommene Leiter des K.K Italie- nischen Konsulardienstes Comm. Gino Ambrosetti irn trauergeleit von der frtiheren K.K. Italieni- schen Gesandtschaft, Den Haag. Zeestraat 15. nach der St. Jacobus- kirche, Den Haag, Parkstraat, über- führt werden. Dort findet um 11 uhr die feierliche Totenmesse statt, zu der die Italienische Kolonie, Freunde und Bekannte des Ver- storbenen ,hiermit, freundlichts eingeladen sind Martedl mattina 5 corr., alle ore 10.15 avranno Luogo le esequie del compianto Comm. Gino Ambro setti. regio gerente -legll Affari Consolari d'Italia. Le esequie muoveranno dalla se- de della R. Gerenza (Zeestr. N. 15) per Ia chiesa dl San Giacomo in Parkstr., dóve sara celebrata alle ore 11 ura messa funebre, alia quale la colletivita Italiana, gli amice e conoscenti sono invitate De tol over de Leiderdorpsche- brug opgeheven! Met ingang van 1 Januari 1943 is de tol over de Leiderdorpsche brug opgehe ven. Dank zij de jarenlange on derhandelingen van burgemees ter Brug met de gemeente Lei den, de provincie en het Rijk, die alle in deze zaak min of meer belanghebbende waren, kon nu eindelijk deze opheffing tot stand komen. Dat aan oude rechten niet ge makkelijk valt te tornen hebben de langdurige onderhandelingen wel bewezen. En een oud recht was het zeer zeker, deze tol over de Leiderdorpschebrug, want in 1542, dus nu juist 400 jaar ge leden, kwam in een overeenkomst van den heer Van Wassenaar, ambachtsheer van Leiderdorp, met de landzaten van Zoeter woude het recht van tolheffing tot stand over een te maken brug over den Rijn bij de kerk te Lei derdorp De bedoeling van het bouwen van deze brug téas den landzaten van Zoeterwoude den kerkgang te vergemakkelijken Thans is dan nu het bestaan van de oude tol geëindigd. Wij kunnen burgemeester Brug, dank zij wiens bemoeiingen dit succes kon worden bereikt, hiermee van harte feliciteeren. Tot bedienaren van de brug zijn nu aangesteld de heeren G. Ramaker en J. van Leeuwen. Eerstgenoemde is een zoon van de voormalige pachteres van de tol. Urnenveld ontdekt bij Wedde In het gebied van de Wester- woldsche A in den Zuidoosthoek van de provincie Groningen is bij het plaatsje Wedderbergen bij Wedde op een perceel hooge esch- gronden van de gebr. Principaal een groot urnenveld ontdekt. Tot nu toe werden reeds meer dan veertig urnen van verschil lende grootte gevonden, waarvan sommige nog in zeer goeden staat waren. Zoo werd een urn opge graven van ongeveer 20 1. in houd. waarin zich tusschen asch en beentjes een kleinere urn be vond, hetgeen vermoedelijk urnen zijn, die de overblijfselen van een moeder en haar kind bevatten. Voorts werden nog gevonden een bronzen scheermes én een bron zen stift. De urnen bevinden zich 50 a 60 cm. onder de bouwvoor in een cirkel van ongeveer 1 tot 2 meter middellijn. „Eenige wensclien voor 1943" Hedenavond om 19.00 uur spreekt Max Blokzijl via Hilversum 1 in zijn politiek weekpraatje over het onderwerp „Eenige wenschen voor 1943". Kunstkring voor Allen Ti- bor de Machula's kostbare ;llis- tisclie talenten zijn hier bekend. Meermalen reeds, verrukte deze temperamentvolle Hongaar zijn Leidsch gehoor: wij behoeven er dus eigenlijk niet diep meer op in te gaan. Wat blijft u, al thans na dit optreden, het meest I en het diepst bij? Niet allefeerst de jpvating der gespeelde wer ken: wij herinneren ons cellisten, die in dat opzicht nog sterker impressie schonken. Zoo'n solo Bach-suite bijv. brengt hij ons niet in den geestelijk volmaakt gerijpten, doorwerktenë stijl. Daar is het romantisch bewogen ele ment te sterk om van een zui ver klassiek karakter te kunnen getuigen. Veel meer grijpt hij met een Handel-sonate deze in g. kl. t. werd vermoedelijk oor spronkelijk voor hobo geschre ven waarin de Machula's su perieure toon alle aandacht tot- zich trekt. Die zeldzaam prachti ge toon. warm in zijn verzadi ging. verwonderlijk ih zijn ge spierde kracht, gloedvol in zijn intensiteit is zijn „fort" en hij weet het zélf. Die toon, in aller rijkste schakeering blijft U bij! En met dien toon imponeert hij ook ir. een sterk aanvechtbare transciptie van Schubert's Ave Maria, in het zangerige „Laetar Anima Mea" van Sibelius, in het melancholieke „I sorg" (In zorg) van den in 1878 te Björneborg geboren Fin Selim Palmgren en tenslotte in een onbeduidend, maar effectvol walsje van Er- dély. Werkjes, puur geschreven om een cellist, die „meesterzan ger" wil zijn, te doen schitteren. De Machula grijpt deze gelegen heid met beide handen en als welhaast géén ander, aan! Een Brahms-sonate ligt hem ook naar den geest voortreffelijk. Voo-al het hartstochtelijke slot weet hij met de hoovste climax te bekronen In Hans Schouwrnm vord de Machula een correct begeleider, wiens accompagnementen noch tans te egaal van kleur en spanning waren, dan dat bij hem van een gelijk geaard niveau en dus van een. speciaal bij Brahms gewenschte „twee eenheid", sprake kon zijn. De Machula's succes is wederom héél groot geweest Th JHannema. ONDERTROUWD: H. H. van Eg mond, wedn., 39 j. en S. J. Wolter jd. 29 j. J. T. M. Holt. jm.. 27 en C.J.M. v. Hamersveld jd. 23 j. J. G. N. Cupedo, jm.. 22 j. en G. M Goudswaard, 23 j. J. J. Dernee, jm. 30 j. en D. v. Buuren. jd. 28 j. D. Stouten, jm. 25 j. en J Schlagwein, jd„ 20 j. GEBOREN: Hendrika Theodora Maria, dr. van A. G. de Jeu en J C. Zandvliet Frederik Adolf, zn. van H. Begemann en B. Bakker Maria Catharina, dr. van J. Aarts en C. Danien Jisk. zn. van H Hettema en H. G Terpstra Jo hannes Jacobus, zn. van T. H Op stal en C. Hoogeveen Marianne Theresia, dr. van J. Molenaar en M. G. van Deelen Cornelia, dr. van J. Zwaan en M .J, van Breenen Antonius zn van J. M Quellhorst en S. H. Gerritsen Emerentia Jantina, dr. van E. Dekker en J van den Berg Margaretha, dr van H. Sloos en J T. van Eijk Dirk. zn. van D Heruer en C. van Es Cornelis Adrianus Maria, zn. van B. de Brum en M. Heetvelt Johannes Adrianus. zn. van P. S. G. clen Hollander en G Snoeker Andries, zn. van L E. J Moeliker en C. v. d. Blom OVERLEDEN: J. ReeuwijKhuisvr van L Brinkman, 31 j. J. M. v Wijk. dr., 3 j. J A Hiep, man 42 j. H. T. Juffermans, zn 29 J A S. Pommer. wed. van G. Rijnsburger, 72 j G. Fafié. man 52 j. C. S. M Slewe, wed. van C Gilffioen, 79 i —DA Ploeg man. 77 j. BINNENLAND. Mandarijnen voor kinderen Op de aan kinderen, geboren tus schen 30 Nov. en 28 Dec 1938 uit gereikte bonkaarten voor de 13de periode 1942 en de 1ste periode 1943 komen noch de bonnen reserve 3-73 voor (recht gevende op appels), noch de bonnen re serve 4-03 (recht gevende op mandarijnen en/of sinaasappelen). Deze kinderen zouden dus geen appelen, mandarijnen of sinaas appelen kunnen verkrijgen Voor hen worden daarom thans 1200 gram mandarijenen ter beschik king gesteld op bon reserve 3-02 van de bonkaart voor de 1ste periode 1943. Deze bon dient men daartoe bij den plaatselijken dis- tributiedienst in te leveren, onder overlegging van de stamkaart van het kind. De distributiedienst plakt den bon op een verklaring, waarop vermeld staat: „Geldig voor 1200 gram mandarijnen". Met nadruk wordt er op gewe zen. dat uitsluitend kinderen, ge boren tusschen 30 November en 28 December 1938 voor zulk een verklaring in aanmerking komen. Dr. A. van de Moer overleden Te Velp, waar hij de laatste jaren woonde, is in den leeftijd van 85 jaar overleden dr. A. van de Moer, gep. generaal-majoor, oud-diri- geerend officier van gezondheid. In den eersten wereldoorlog is hij leider geweest van de Roode Kruis-ambulance naaj- Hongarije. In 1914-1915 heeft hij te Amster dam veel werk verricht vcor de Belgische vluchtelingen. Hij was officier in de orde van Oranje- Nassau. BUITENLAND. Achturendag in de V.S. opge heven. Uit Washington wordt gemeld: op grond van de buiten gewone volmachten, die voor den duur van den oorlog aan presi dent Roosevelt zijn verleend, heeft de president de wet op den achturendag opgeheven voor alle werklieden der oorlogsindustrie. (Ofi). Ontleend aan andere bladen. Bevallen: Clifford Kocq v Breu- gelvan Nagell, z. Driebergen Rijsenburg: TepaskeDupont, z., R'dam; BarkBrachthuizen. A'dam Ondertrouwd: D. Muilenburg Zeist, en W. Brom. Utrecht; Ch Troost en H. v Lier, Nijmegen. Getrouwd: C. A. Hartog en F. de Wilde, den Haag; E. B. F. R. G. Wittert v. Hoogland en A C. van de Poll, Heemstede. Overleden: W. j S VetterLe- strade, v., 66 J.. A'dam; J E. van Panliuys, m.. Santpoort; A. R. van der Sluis, m„ 69 j., Bussum; D. W. M. Hasseley KirchnerPos., v., 70 j., Baarn; H. J. Heijma, m„ 66 J., A'dam; P. Rynja, m.. 86 J. A'dam; S. A. ThomassenBennik, v., 80 J., Schiedam; W. J. Janssens, m.. 65 j., Dordrecht; A. R. Hanedoes van Almkerkv. Marie, v.. 77 j., Baarn; A. W. Scholtende Jongh, v., 60 J„ den Haag; M. H v. d Slooten, m., 35 J., den Haag; A Carrière, m., 63 J„ den Haag; P. J. de Heijn, m., 81 J., A'dam; J Versteden, m.. 68 J., den Bosch HONDENBELASTING 1943. Houders van één of meer hon den, aan wie tot dusver nog geen aangifte-formulier werd uitge reikt, worden gewezen op hun verplichting om vóór 31 Jarihari a.s. een zoodanig biljet aan te vragen en ingevuld weder in te leveren ten kantore van den Ontvanger der Gemeente, Stad huis Hun, die reeds een aangif teformulier hebben ontvangen, wordt verzocht dit formulier tij dig in te zenden, óók indien de hond (en) niet meer wordt (wor den) gehouden, zulks onder ver melding van deze omstandig heid in de rubriek „toelichting- van den aangever." Leiden, 4 Januari 1943. 1514 kalf beschouwd zal wórden, is het in het eigen belang van de vee houders een zoo volledig mogelij ke opgave te verstrekken. DE VOEDSELCOMM1SSAR1S VCOR ZUID-HOLLAND. SCHEUREN VAN GRASLAND VOOR OOGST 1943. Gelijk bekend moest het voor scheuren aangewezen grasland, om voor de volle premie in aanmer king te komen, vóór 15 December 1942 zijn gescheurd. Deze datum is thans gewijzigd in 15 Januari 1943. Voor grasland, dat dus vóór 15 Januari 1943 is gescheurd, wordt de volle premie uitbetaald, mfts ook aan de ver der te stellen eischen, als behoor lijke verpleging en dergelijke wordt voldaan 1495 Het verdient aanbeveling om, zoodra de aangewezen oppervlakte Is gescheurd, dit den Plaatselijken Bureauhouder mede te deelen DE PRODUCTIECOMMISSARIS VOOR ZUID-HOLLAND TAXA 1TL.MARKTEN PAARDEN. Wij maken belanghebbenden be kend dat gedurende de maand Januari 1943 de volgende taxatie- markten voor paarden gehouden zullen worden, te weten: 5 Januari te Rotterdam; 8 Jan. te Leiden: 12 Jan te Rotterdam: 19 Januari te Rotterdam; 21 Jan. te Gorinchem en 26 Januari te Rotterdam. De aanvraag- en aanbrengformu- licren voor bovenstaande markten moeten duidelijk voorzien van naam, volledig adres en eventueel organisaticnummcr. respectievelijk op 31 December. 3. 8, 15, 17, en 22 Januari te bevoegder plaatse zijn Ingediend; de witte formu lieren bij het Vee- en Vleescliaan- Koopbureau. Laan v:»r. Meerder- voort 53 en de blauwe formulieren bij het bureau van den Voedsel- commhsaris voor Zuid-Holland, Afd Paarden, Anna Paulowna- straat 22 te 's-Gravetihage. DE VOEDSELCOMMISSARIS VOO!. "UID-HOLLAND. voor de Provincie Zuid-Holland. GESTORVEN RUNDEREN EN DE VEELEVERING. In verband met de vele moei lijkheden, die gedurende het afge- loopen jaar bleken te bestaan ten opzichte van het afschrijven van den leveringsplicht aan de hand van destructiebonoien, afgegeven voor gestorven runderen, zal met ingang van 18 Januari a.s. een nieuwe regeling in werking treden ten aanzien van de aangifte van gestorven runderen, varkens, scha pen en paarden. Van genoemden datum af nu zal de 'aangifte van gestorven dieren dienen te geschieden onder volle dige opgave van naam, adres en organisatie-nummer van den be trokken veehouder, en indien het rundvee betreft, tevens met ver melding van het registratiemerk. Deze gegevens kunnen op een la bel worden vermeld, welke label aan den hals van het gestorven dier bevestigd dient te worden Door den Keurings-veearts zal aan den veehouder een ..Bewijs van Afkeuring voor gestorven die ren" worden verstrekt, welk bewijs zorgvuldig in het veeboekje dient te worden bewaard. Daar voor elk rund, waarvan op he,t bewijs geen registratiemerk is ingevuld, niet meer dan 30 kg. op den leveringsplicht zal worden I Omg en Muz.: Verantwoordelijk afgeschreven en dus als nuchter v d advertenties: A Poortman. VERLENGING IIUI.SSL ACHTING S- TERM1JN. De Provinciale Voedselcommissa- ris voor Zuid-Holland brengt aan belanghebbenden ln zijn werkge bied ter kennis, dat de datum, tot welken varkens ln huisslachting mogen worden geslacht, verscho ven is van 1 Februari 1943 naar 1 April 1943. Derhalve mogen de varkens, waarvoor een "huisslachtingsver- gunning is uitgereikt, geslacht worden tot laatstgenoemden da tum 1505 AANVRAGEN VOOR IIET VER KRIJGEN VAN VOEDERBIETEN IN PLAATS VAN NATTE PULP. De Voedselcommissaris voor Zuid- Holland deelt aan belanghebben den mede. dat zij die in het bezit zijn van een aankoopvergunning voor natte pulp, doch geen pulp ontvanger, hebben, bij hun Plaat selijken B ureauhouder een verzoek kunnen indienen om deze aau- aoopvergunning voor pulp in te wisselen tegen een aankoopver gunning voor voederbieten. Gezien het geringe kwantum voederbieten, dat beschikbaar is, komen degenen, wier bedrijf voor meer dan 20% uit bouwland be staat en zij, die meer dan 1 are voederbieten per stuks groot vee verbouwd hebben, voor het boven staande in het algemeen niet in aanmerking. Verzoeken tot het omwisselen der aankoopvergunningen moeten schriftelijk ingediend worden bij den Plaatselijken Bureauhouder, waarbij men tevens den naam van den ruwvoederhandelaar. van wien men de bieten wil betrekken, dient te vermelden_De niet gehonoreerde aankoopvergunning voor natte pulp dient men bil de aanvraag over te leggen. 1504 De aanvragen moeten vóór 15 Januari 1943 in het bezit zijn van de Plaatselijke Bureauhouders. Na dien datum wordt een en ander niet meer in behandeling genomen. Uit het bovenstaande moge blij ken. dat het inleveren van een niet gehonoreerde aankoopvergunning voor natte pulp geenszins het recht geeft op een aankoopvergunning voor voederbieten Dit blijft ter be oordeeling van den Voedselcom missaris. VERKLARINGEN MANDARIJNEN. Detaillisten in mandarijnen zijn verplicht op de verklaringen „Gel dig voor 1200 gram mandarijnen" 1200 gram mandarijnen te leveren. Zij dienen deze verklaringen, even als de bonnen „Reservé 4-03" en ..Reserve 4-04" bij de plaatsebike verdeelingscommissie van het Be drijfschap voor Groenten en Fruit in te leveren. 1515 Hoofdredacteur: B. ft. Meuk- dorst, Leiden; plv hoofdredacteur: K Been Lelden. Redactiestaf B W Menkhorst Buitenland en Tooneel; K Been Binnenland --n Sport; 3 Brouwer Stadsnieuws: Ph J Hannema,

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 3