De Jaarswisseling 1942—1943 Nieuwjaarsoproep „Beslissing fen gunste van Europa staat vast" van den Führer aan hei Duitsche volk ste Jaargang Maandag 4 Januari 1943 No. 25387: jDe Rijkscommissaris schrijft: en Oostwal zal Europa beschermen Bïj verstandig gebruik kan men met weinig gas veel doen. EERSTE BLAD. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. .j\v )e Rijkscommissaris, Rijksmi- ter Seyss-Inquart schrijft: Iet de jaarwisseling 1942/43 wij een nieuw tijdvak maar ens een nieuw hoofdstuk van stryd ingetreden. Een blik g, een vergelijking- van den itairen toestand bij de jaar- eling 1941/42 met de situatie dit oogenblik, bewijst vol- nde in welken omvang het den mogendheden mogelijk is ge- st in den loop van dit jaar r fronten en haar militaire atie zoozeer te versterken, dat nauwelijks meer rechtstreeks inen worden aangevallen, ie verstijving' van de in het ten in opmarsch zijnde Duit- e en verbonden divisies, tij- s een winterkoude, zooals die rt 150 jaren niet was voorge len, bracht als uitgangstoe - ld voor het jaar 1942 een tie. die men zich niet riskan- kan denken. Den Führer, den tschen soldaat en het Duit volk was een beproeving op- gd, zooals door het lot slechts dt toegedacht aan hen, die uitverkoren een machtig' s:tuig te zijn dei' toekomstige wikkeling. In ieder geval werd winterfront in het Oosten, tot op dat oogenblik in volle eging was geweest, zonder elijkheid tot tijdvërgende zorgen en ondanks alle moei- leden in stand gehouden, rmede werd een' taak vervuld evens de voorwaarde gescha- voor de zegevierende beëin- ïg dezer worsteling, zooals tot '.erre nog nooit was gelukt en ie poging waartoe Karei XII "apoleon gestrand waren, mk zij de tijdens deze win- ildslagen bewezen dapper en taaiheid der Duitsohe verbonden soldaten konden in den zomerveldtocht van het geheele Donetz-, Don-, ï- en Koeban-gebied aan de ewieken ontrukt worden, kon pmarsch tot aan de Wolga en voortgezet en werden be- rijke deelen van den Kau- bezet. Door het verlies van essentieele industrie-, grond- en- en levensmiddelengebie- en door het verbreken van belangrijkste verkeersaders, ijk met het verlies van bijna elft zijner inwoners, is het s resteerende Sovjet-Rusland ers toch nog slechts een istructuur, die beslissende waarden van haar militaire tatievermogen heeft ver- rwijl in het Westen de situa- n hoofdzaak ongewijzigd is ven. voor zoover men niet ut met de voortdurende uit- iing der kustversterking en vertuigenden afweer van een ingspoging bij Dieppe ten te van de spilmogendheden, aan het Zuidelijke front bui- Europa, in Afrika, verande- n ingetreden. Wij herinne- ons echter, dat ongeveer een jaar de Engelschen ook s tot aan de Groote Syrte n gekomen, zonder dat het mogelijk was deze in hoofd- uit woestijngebieden be nde terreinwinst op den duur behouden. Intusschen zijn isch-Marokko en Algiers on- begunstiging van Fransche (raals door troepen uit Enge- en de Ver. Staten bezet, nvankelijk moge men deze tting als winst voor de vijan- :e mogendheden boeken, staat tegenover, dat thans Corsica en het onbezette en van Frankrijk met Tou lon door de troepen van de spilmogendheden zijn bezet. Hier door is de mogelijkheid gescha pen tot de kortste en derhalve veiligste verbinding dwars door de Middellandsche Zee ten gunste van de spilmogendheden en de onzekerheidsfactor het onbe zette Frankrijk, zij het op het Europeesche vasteland, zij het in Noord-Afrika is in het mili taire bereik der- spilmogendheden getrokken. Met deze bezetting is bovendien een nog doeltreffender grendel dan tot dusverre over de Middellandsche Zee geschoven. De ontwikkeling van het Zuide lijke front buiten Europa laat derhalve op zijn minst alle mo gelijkheden open, wanneer men niet aan de spilmogendheden de beste strategische positie wil toekennen. SUCCESVOLLE DUIKBOOT OORLOG. Met bijzonder veel succes is in 1942 de duikbootoorlog voortge zet. Wij moeten ons voor oogen houden, dat de Ver. Staten met een ongeveer 4 millioen ton om vattende, voor de vaart in volle zee geschikte koopvaardijvloot de zen oorlog zijn ingegaan en in den loop van dit jaar ongeveer een even groote tonnage, in hoofdzaak door den duikbootoor log, hebben verloren. Wanneer men zich dit feit voor oogen houdt, dan legt dat meer gewicht in de schaal dan profetieën en mededeelingen over de beweerde aanvulling van tonnage, aange zien het nu eenmaal niet zonder meer denkbaar lijkt, dat een scheepsbouwindustrie, op welk hoog peil ook, binnen den tijd van een jaar evenveel kan inha len als tevoren in den tijd van vele jaren werd gebouwd. De En- gelsche pers heeft in een jaar overzicht zelf geconstateerd, dat de vijandelijke mogendheden met een koopvaardij tonnage van on geveer 25 millioen het jaar 1942 zijn ingegaan en dat zij aan het einde van dit jaar nog slechts 20 millioen ton ter beschikking heb ben, dat wil dus zeggen, dat zij toegeeft, dat de transportscheeps- ruimte van onze tegenstanders ondanks alle nieuwe schepen met ongeveer 5 millioen ton is ver minderd. Men moet toegeven, dat de bouw van nieuwe koopvaar dij tonnage nog opgevoerd kan worden. Ook het aantal convooi- vaartuigen kan vermeerderd wor den. Zeker is echter, dat het aantal duikbooten stijgt en wel zeer aan zienlijk en onafgebroken stijgt. Wanneer wij aan al deze facto ren gelijke kansen geven, komen wij tot het eindresultaat, dat wij voor het jaar 1943 toch met de mogelijkheid van een verminde ring der vijandelijke koopvaardij- Bij de wisseling des jaars heeft de Führer een nieuw jaarsoproep gericht tot het Duitsche volk, waarin hij o.a. zegt: Voor de vierde maal dringt mij het lot den nieuwjaars- oproep tot het Duitsche volle te richten. In deze vier jaar- is het echter ook het Duit sche volk duidelijk gewor den, dat het in dezen strijd die ons zooals zoo vaak in de Duitsche geschiedenis dóór de hebzuchtige oude vjjanden was opgedrongen, werkelijk gaat om zijn of niet te zijn. Voortgaande geeft de Führer een historisch overzicht van den strijd, die door de vijan dqn van Duitschland steeds opnieuw in den loop der eeuwen tegen het Duitsche volk ontketend is. Onver schillig onder welke motie ven de vijanden deze oorlo gen echter aanvingen, in wezen was de reden steeds gelijk: haat tegen een Duitsch rijk als bescher mende mogendheid van Midden Europa, afwijzing van de levens-aanspraken van het Duitsche en het Itaiiaansche volk en niet in de laatste plaats een alge meen kapitalistisch belang bij den oorlog in het alge meen. Er kan echter geen twijfel aan bestaan, dat aan het einde van dezen stryd de nationaal-socialistische staat zal bestaan als een onwrik baar en niet te vernieuwen blok in Europa. Wij hebben, toen de oorlog niet verme den kon worden, aldus de Führer, besloten hem te voeren met heel het fana tisme, waartoe wij, natio- naal-socialisten, in staat zijn. Vooral willen wij hem voeren tot aan een defi-ii- tieve en duidelijke beslis sing, zoodat ons en onzen nakomelingen een herhaling- van deze catastrophe be spaard zal worden. Scherp en duidelijk wees de Fiihrer het internatio nale Jodendom aan als de voornaamste aanstichter tot dezen oorlog. Verder verklaarde de Führer o.m., dat het nationaal- socialistische Duitschland noch overwonnen zal wor den, noch ooit van zins is te capituleeren, maar dat het integendeel vast beslo ten is vervuld door den geest van den grootsten tijd der Duitsche historie, dezen strijd slechts te eindigen met een duidelijke overwin ning. De veiFgste waarborg voor deze' g Iheid en de kracht van den daarvoor noodigen wil, wordt geboden door de nationaal-socialisti sche partij met haar orga nisaties en vooral door het door de partij opgevoede volk. Het recht om te gelooven aan deze overwinning bezit ten wij door onze eigen kracht, aldus de Führer, door den moed onzer troe pen, de trouw en den arbeid van ons vaderland, zoowel als door het optreden der met ons verbonden dappere volken in Europa en Azië. Ten slotte verklaarde de Führer: Eenmaal zal in dezen stryd een mogendheid als eerste vallen. Dat dit niet Duitschland is, dat we ten wij. Zoo zal dan einde lijk die lange vrede komen, waarnaar wij vurig verlan gen ten behoeve van den grooten opbouw van onze volksgemeenschap, en daar mede als eenige waardige dank voor onze doode hel den. tonnage met nog weer netto 5 millioen ton kunnen rekenen. Deze overweging doet het begrij pelijk voorkomen, dat de Engel schen, maar thans ook reeds de verantwoordelijke mannen in de Ver. Staten, de duikbootoorlog de gevaarlijkste situatie noemen. Daarbij is het veronderstellen van gelijke kansen ongetwijfeld een voor onze tegenstander gun stige wijze van beschouwing, want iedere ton staal, die ge bruikt moet worden voor den aanbouw van vervangende sche pen in de koopvaardij, kan niet meer gebruikt worden voor de productie van kanonnen, tanks en andere oorlogswapens, ook niet voor de vervaardiging van oorlogsschepen. Ergens ontbreken dus het materiaal en de arbeidskracht, die gebruikt zijn voor de in den grond geboorde, resp. ver vangen tonnage, in ieder geval. In het geheel geen rekening is echter gehouden met het pro bleem van het bijeenbrengen dei- scheepsbemanningen, vooral be manningen, die opgewassen zijn tegen de eischen van den duik- bootóorlog. HET INGRIJPEN VAN JAPAN. Is op die wijze een zeer nuch ter overzicht over de militaire gebeurtenissen van 1942, voor zoover wij die hier uit het Wes ten overzien, volkomen gunstig, dan is de ontwikkeling, die dooi de deelneming van Japan in deze wereldworsteling in het Oosten tot stand gebracht werd, waarlijk overweldigend gunstig. Uit Oost-Azië en het Westen van den Stillen Oceaan zijn alle te genstanders van de spilmogend heden weggevaagd. Zij hebben daarmede op een voor hun be wapeningshuishouding buitenge woon pijnlijke wijze de belang rijkste grondstofgebieden dei- aarde aan hun tegenstanders moeten afstaan. De militaire in eenstorting van onze vijanden in Oost-Azië kan niet beter verdui delijkt worden dan door het feit, dat het al dezen vijandelijken mogendheden te zamen niet mo gelijk is Japan en zijn onmid dellijke bondgenooten militair anders bezig te houden dan in gevechten om 't, op den grootst mogelijken afstand van het Ja- pansche moederland liggende vliegveld op het eiland Guadal canal'. De strijd om dit vlieg veld en om een positie op de Oostelijke punt van Nieuw Gui nea zijn de heele som der mili taire operaties tegen Japan, bij welken strijd het grootste deel der Zuidzee-vloot der Ver. Sta ten verloren is gegaan. NAAR VERBETERING IN DEN VOEDINGSTOESTAND. Wanneer wij de ontwikkeling van 1942 overzien, mogen wU naast deze militaire gebeurtenis sen den belangrijken vooruitgang op economisch gebied, dus van het binnenlandsche front, niet over het hoofd zien, welke ont staan is, doordat thans de rijke levensmiddelengebieden van het Oosten, vooral de Oekraïne, in de Europeescne voeamgsruttnte zijn opgenomen en hun effect begin nen te doen gevoelen. Het diep tepunt van den voedingstoestand van Europa is achter den rug. Het belangrijkste is in het ge heel niet de omvang van de vooral met recht aan het Duit sche Volk gegeven voedingsver beteringen, die al naar den oogst verschillend kunnen zijn, maar het' belangrijkste is, dat de voort durende daling der levensmidde lenrantsoenen, die in een ge blokkeerd midden-Europa onver mijdelijk is, tot staan is gekomen en kon omslaan in een tegen overgestelde ontwikkeling, aan gezien thans die ruimte ter be schikking staat en geëxploiteerd wordt, welke niet slechts tijdelijk maar voor de duurzame vorming Dit Nummer bestaat uit 8 Pagina's. van het nieuwe Europa voor een voldoende voeding van zijn be volking toereikend is. Wij herin neren ons nog duidelijk hoe ern stig de oorlogswil en de oorlogs vastberadenheid in het Duitsche rijk eh de Oostenrijksch-Hoh- gaarsche monarchie tijdens den eersten wereldoorlog leden door de toenemende ellende zijner be woners, hoe juist door deze ont wikkeling de psychologische in valspoorten ontstonden, waardoor de ontbindende vijandelijke pro paganda mede bfj de bestaande volkomen onbekwame politieke leiding, kon binnendringen in aen strijdgeest en wil tot tegen stand der centrale mogendheden Wat blijft thans van deze laat ste hoop onzer tegenstanders nog over, nu er een duidelijke, elk compromis afwijzende poli tieke leiding en een beveiligde voedingsbasis is. CONSOLIDATIE DER STRA TEGISCHE EN MILITAIRE SITUATIE. Wanneer men onze tegenstan ders goed begrijpt, zal men in zien, dat zij huil hoop op succes eigenlijk nog slechts baseeren op de verwachte bewapeningssuc cessen der Ver. Staten. Deze moeten stellig niet onderschat worden, ofschoon de bewape ningsindustrie der Ver. Staten langs den weg van de pacht- en leenwet een behoorlijken aan looptijd achter zich had, toen zij van ongeveer een jaar af ge bruikt werd' voor den oorlog van eigen land en toch tot op heden geen resultaten toont, die aanlei ding kunnen geven tot bijzon dere ongerustheid. Integendeel, de kwantitatieve productie, wel ke men steeds van de Ameri- kaansche industrie verwachtte, heeft haar wansucces reeds bin nengehaald. Wij weten uit den mond van Roosevelt zelve, dat hij de kwantitatieve productie heeft stopgezet en thans een po ging doet tot kwalitatieve pro ductie. Daarvoor zijn echter voor al ervaringen noodig en de op dit gebied geoefende vereischte vaardigheid der constructeurs en meesterknechts. Het is mogelijk, dat mettertijd op dit gebied in de Ver. Staten het een en ander zal worden gepresteerd. Het is echter zeker, dat de onder Duit sche leiding' staande bewape ningsindustrie van Europa reeds in 1942 buitengewone prestaties heeft geleverd. Wij herinneren slechts aan de nieuwste automa tische vuurwapens en tanks. En wij mogen derhalve met recht hopen, dat in onze constructie- bureaux en werkplaatsen ijverig verder gewerkt wordt aan de ontwikkeling van onze bewape ning, die door een steeds vol maakter organisatie van het ge bruik van arbeidskrachten en van productiewijze een stijging beleeft, die rustig de concurrent tie kan opnemen met hetgeen men op het oogenblik aan den anderen kant mag verwachten. Overzien wij de gebeurtenissen van 1942 juist, dan kunnen wij zeggen, dat zy de versteviging en uitbreiding, dus de consolidatie van de strategische en economi sche situatie in het nieuwe Europa evenals in het Verre Oosten hebben gebracht. Wij behoeven ons voor 1943 niet meer te wenschen dan dat het ons de successen van 1942 laat herhalen. In dit geval zouden wy het einde van deze worsteling kunnen verwachten, welker af loop zich thans begint af te tee kenen, aangezien onze tegen standers nu voltallig en met hun reserve duidelijk zichtbaar aan het'front getreden zijn en groote

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1